#3 Jak podłączyć różnicówkę w rozdzielnicy (2/2)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 лис 2016
  • Jak podłączyć róźnicówkę i wyłącznik w rozdzielnicy.
    ✔️ Zniżka dla użytkowników kanału ✔️
    👉 Kurs Elektryka Przemysłowego - stycznikowe sterowanie silnikami
    www.udemy.com/course/elektryk...
    Obserwuj na fb :
    profile.php?...
    Lista użytych materiałów :
    Listwy zaciskowe ►goo.gl/OPiKlH
    Rozdzielnica elektryczna ►goo.gl/cJ1Daz
    Wyłącznik różnicowy ►goo.gl/5P54Kk
    Wyłącznik nadmiarowoprądowy ►goo.gl/EGWTgG
    Szyna grzebieniowa ►goo.gl/F1yCFJ

КОМЕНТАРІ • 15

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 5 років тому +11

    Różnnicówkę zakłada się bardzo banalnie, po prostu ma iść przez nią przewód fazowy i neutralny, szeregowo, od zasilania, odpowiednio do wejść na różnicówce, fazowy na fazowy a neutralny na neutralny i już, wchodzi zasilanie bez ochrony różnicowo-prądowej, a wychodzi z ochroną. Oczywiście ma to sens wtedy, gdy mamy instalację z trzecim przewodem, ochronnym, PE, który musi być uziemiony, albo, minimum, połączony do przewodu PEN, idącego z zasilania, przed różnicówką (wtedy mamy instalację TN-C/S), PE może być też uziemiony indywidualnie, jeśli mamy instalację TN-S (bardzo mało prawdopodobne). Różnicówka też będzie działać, jeśli bolce ochronne w gniazdkach będą miały własne uziemienie (instalacja TT), byle była właściwie założona. Istotą jest to, by przewód ochronny PE był uziemiony, albo co najmniej bolce ochronne w gniazdkach miały właściwe uziemienie (własne), wtedy ewentualne przebicie na elementy przewodzące urządzeń będą odprowadzane do ziemi i przy dotknięciu takiego elementu człowiek powinien być bezpieczny, zadaniem różnicówki jest jedynie rozłączyć obwód, którzy chroni, jeśli wykryje dysproporcję prądu wpływającego do niej i wypływającego o zadanej wartości (10 mA, 30 mA, 100 mA, itd..). W praktyce, zakładając różnicówkę warto tak urządzić sobie tablicę rozdzielczą, by wchodzący przewód z zasilania (pionu), (fazowy powinien iść od razu na elementy w skrzynce - bezpieczniki nadprądowe, różnicówki, itd..), PEN był podzielony na PE i N (zakładam że absolutna większość linii zasilających mieszkania/domy to TN-C, czyli dwuprzewodowe dla instalacji jednofazowych i czteroprzewodowe dla trójfazowych), punkt rozdziału właściwie uziemiony (choć formalnie w cale nie musi, dodaję), po rozdziale PEN iść powinien najpierw na listwę PE a potem na N (szeregowo, bo trzeba pamiętać, że "najpierw chronimy, a potem zasilamy") a z niej dopiero, powinno się wyprowadzać podłączenie obwodów w mieszkaniu, albo od razu z listwy N dla obwodów niechronionych różnicowoprądowo (np. oświetlenie, itd..), albo z listwy N szeregowo poprzez różnicówkę, dla obwodów chronionych. I tyle. Zarazem, ochronniki przeciwprzepięciowe podłącza się równolegle między przewód fazowy a PE (czyli dla instalacji TN-C przewód PEN), niezależnie czy są klasy A, B, C czy D (choć ten ostatni to bez sensu, żeby był w tablicy, raczej w listwach zasilających bardziej), to samo dotyczy sygnalizatorów zasilania, wpina się je między przewód N a fazowy w danym obwodzie, zaś rozłącznik izolacyjny daje się szeregowo (tak samo, jak wyłączniki nadprądowe) na przewód fazowy obwodu, który chcemy mieć ręcznie rozłączany. Niekoniecznie musi być to przewód na wejściu zasilania, można sobie zrobić parę rozłączników, jak ktoś ma taką potrzebę, to samo zresztą dotyczy zarówno "różnicówek" czy też ochronników przeciwprzepięciowych. Byle tylko miejsca w skrzynce starczyło i fantazji nie zabrakło, a przede wszystkim, by wszystko było zgodnie z zasadami. I zdrowym rozsądkiem.

  • @robertstasiowski7442
    @robertstasiowski7442 3 роки тому

    Zrozumiałe dla mnie dziękuję

  • @tadeuszwojcik4748
    @tadeuszwojcik4748 5 років тому

    super

  • @wideocenter3678
    @wideocenter3678 7 років тому +4

    witam ja osobiscie bym podlaczyl neutralny wchodzacy do rozdzielni na listwe a neutralny z roznicowki na ten niebieski zacisk i to by bylo chyba lepiej rozwiazane ale podlaczenia zrobione i napewno by dzialalo bez problemu wiec dzieki za filmik ktos napewno skozysta

  • @szymonl5920
    @szymonl5920 4 роки тому +3

    Podłączenie różnicówki to banał. Tutaj jest to wytłumaczone trochę zawile. Gdybym nie wiedział jak to podłączyć to oglądając to miałbym trochę dylemat. Nie mniej jednak dobrze że takowy film instruktażowy wg jest. Na pewno znajdzie się osoba co będzie potrzebować pomocy. Pozdrawiam

  • @mioszsulikowski9257
    @mioszsulikowski9257 6 років тому +5

    zrób skrzynkę z 3 fazami i wyjaśnij na czym polega podział....

  • @KABELEK69
    @KABELEK69 4 роки тому +1

    a czy po prawej strony od strony zasilania mie jesr N

  • @grzegorzkabaa2367
    @grzegorzkabaa2367 Рік тому

    Czy mogę podłączyć każdy pokój pod osobne zabezpieczenie. Tzn. przewód przeciągam do puszki w pokoju i z tego osobno do gniazdek w tym pokoju i oświetlenie?

  • @Leceroy
    @Leceroy 5 років тому +1

    Dziękuję za film instruktażowy. Bardzo pomocny przed egzaminem praktycznym, który już w lutym. Czy jest szansa na podobny film z lampą, łącznikami dzwonkowymi, schodowymi, krzyżowym i bistabilnym ? Może troszkę skomplikowany układ, ale bardzo popularny.

  • @suchyjeziorski4936
    @suchyjeziorski4936 3 роки тому

    A dlaczego nie można dwóch bezpieczników podłaczyc pod roznicowke,i dlaczego tylko jeden chroniony,

  • @ukaszmaek498
    @ukaszmaek498 2 роки тому

    Zapomniałeś dodać że w gniazdku nie chronionym różnicówką musisz zmostkowac PE do N.

  • @jangrenk6980
    @jangrenk6980 3 роки тому +1

    Ale chyba ROZNICOWKA TO POWINNA byc na pierwszym miejscu Jako LIDER a bie jak w kolchozie