XXIX Debata Akademicka - Od "Końca Historii" do "Końca Świata"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 2

  • @WładysławPolcyn-outdoor
    @WładysławPolcyn-outdoor 2 роки тому

    Cenna rozmowa, pomiędzy osobami, które bardzo cenię jako przewodników po naszym łez padole. Dziękuję że była to dyskusja uczestnicząca, a nie pouczająca. Chiałbym jednak zadać smutne pytanie - ile osób wzięło czynny udział w bez mała 30 debatach akademickich w Poznaniu? Czy jest to agora, czy wieża z kości słoniowej? Proszę zwrócić uwagę na wybór transmisyjnej formy przekazu, wykluczającej debatę powszechną, a mowa jest o realnym zagrożeniu naszej egzystencji.
    Jak spowodować by w poznańskiej agorze uczynić miejsce dla akademickiego prekariatu, który wprawdzie zarabia w miarę godnie, ale nie stać go na oderwanie się od kieratu produkującego prestiż dla swojej korporacji? Czy jest w Akademii miejsce dla aktywności społecznej, czyli poza regułą wewnętrznej konkurencji? Nawet "kryterium trzecie" zostało tak skonstruowane, że skutecznie zniechęca do aktywności na rzecz realnej społecznej zmiany, a nagradza jedynie technologie opisowe.
    Dlatego zapytałbym o koniec świata Uniwersytetu. Zastanawiam się czy już nastąpił, bo widzę, że akademicka agora została usunięta z centrum i sprowadzona do roli fabryki. Nawet gdy będziemy federacją siedmiu korporacji będziemy postrzegani głównie jako pracodawca. Wielkość nie ma znaczenia, również w zadaniu powstrzymania końca Świata i końca Miasta. Miasto żyje swoim życiem, z akademią decydenci się nie liczą. Będą nas chwalić za precyzję naukowego opisu upadku cywilizacji, jednak ręka wyciągnięta do głaskania jednocześnie utrzymuje dystans.

  • @telewizjapolska24
    @telewizjapolska24 2 роки тому +1

    Nic nowego, nic oryginalnego, nic błyskotliwego intelektualnie. Po prostu UAM i UEP, czyli dziesiąta setka w światowym rankingu uczelni.