Grad Ilok | Kontinentalna Hrvatska | Vodič Kroz Destinaciju

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 вер 2024
  • Ilok, najistočnije naselje Republike Hrvatske, mjesto gdje Hrvatska počinje, slikovito i skladno izdiže se iznad Dunava, a okružuju ga obronci Fruške gore i vinogradi.
    Gradić je to duge povijesti i baštinik zanimljivih kulturnih suprotnosti utkanih u njegovoj srednjovjekovnoj jezgri.
    Iločka srednjovjekovna jezgra, jedna je od najvećih i urbanistički važnijih urbano-fortifikacijskih kompleksa sjeverne Hrvatske i Podunavlja.
    Oduvijek i nadasve, Ilok je dunavsko kraljevstvo vina koje svojim tramincem, kao i svim drugim sortama ovoga područja, osvaja tržišta i svoje posjetitelje.
    Najstariji arheološki nalazi svjedoče o naseljenosti područja Iloka u mlađem kamenom dobu.
    Brojni su i nalazi iz bakrenog, brončanog i željeznog doba. Otkrivena su bogata nalazišta vinkovačke i vučedolske kulture.
    Rimljani su, osvojivši ove krajeve, zbog kontrole dunavskog-panonskog puta i granice izgradili pograničnu utvrdu nazvanu Cuccium.
    Ime Ilok prvi put se spominje 1267. godine kao Wjlok, Wylhoc i Iwnlak.
    Najpoznatiji vlasnik Iloka bio je Nikola Iločki (1410. - 1477.). Moćni hrvatsko-ugarski velikaš i pretendent na kraljevsku krunu, ban Hrvatske, Slavonije i Mačve, vojvoda od Transilvanije te kralj Bosne. Za njegove vladavine Ilok je proživljavao svoje „zlatno doba“, a gradska je jezgra utvrđena zidinama koje su velikim dijelom očuvane i danas. Nikola je također obnovio i nadogradio franjevački samostan i crkvu sv. Ivana Kapistrana iz 14. stoljeća.
    Sv. Ivan Kapistran, apostol Europe i poznati borac protiv krivovjerja i osmanlijskih ratnih pohoda, umro je i sahranjen je u Iloku.
    Status slobodnog kraljevskog grada Ilok je dobio u 15. stoljeću, a službeni Statut grada potvrđen je 1525. godine.
    U razdoblju od 1526. do 1688. godine Ilokom vladaju Turci, a iz tog su vremena do danas očuvani vrijedni spomenici islamske kulture.
    Iločke posjede u 17. stoljeću dobiva kneževska obitelj Odescalchi koja obnavlja stari Nikolin dvorac iz srednjeg vijeka Modernizira vinogradarstvo i gradi vinski podrum ispod samog dvorca uvodeći Ilok u njegovo „drugo zlatno doba“.
    Kroz 18. i 19. stoljeće, Ilok je sjedište podžupana Srijemske županije, sjedište kotara te sudsko, trgovačko i sajamsko središte.
    Povijest Iloka moguće je doživjeti u dvorcu Odescalchi u kojem je smješten i Muzej grada Iloka s bogatom arheološkom, povijesnom i etnografskom građom i zbirkom umjetnina.
    Stari kraljevski grad Ilok razvio se na Dunavu, između obronaka Fruške gore u području povijesne regije Srijem.
    Nekad se iločko vlastelinstvo prostiralo od Vukovara na zapadu pa sve do Petrovaradina na istoku.
    Današnji Ilok broji oko 8350 stanovnika, a osim samog gradića Iloka obuhvaća i naselja Bapsku, Šarengrad, Radoš i Mohovo.
    U Iloku živi najveća zajednica slovačke nacionalne manjine u Hrvatskoj koja je dodatno bogatstvo našoj kulturi i povijesti.
    Četiri granična prijelaza na području grada vodi ka Srbiji (Vojvodini).
    Državna cesta D2 vodi prema Vukovaru, Osijeku, Vinkovcima i Zagrebu, a južno prema BiH.
    Produced by Pointers.
    © 2022 Pointers, d.o.o. (LLC). All Rights Reserved.

КОМЕНТАРІ • 4

  • @hanasrna5120
    @hanasrna5120 Рік тому +3

    Prekrasni Ilok. Prirodne i kulturne ljepote.❤️❤️🇭🇷👍

  • @aleksandarsimic8172
    @aleksandarsimic8172 Рік тому +2

    Bravo Ilok!!! Prelepo mesto. Upravo se vratili u Novi Sad iz Iloka. A vino??? Nama najlepse od svih koje smo na Fruškoj gori obišli. Traminac Principovac...Doneli smo zalihe, al potrošiće se i to za nedelju dana :). Preporuka svima. Biser na samoom kraju Fruske gore.

  • @robert89HR
    @robert89HR 3 місяці тому

    👌🌍🇭🇷

  • @MarijaĐukić-b9k
    @MarijaĐukić-b9k 8 місяців тому

    Istočna filozofija
    Pevačica i Loki.
    Numere okreću turbinu.