Grejanje na struju, šta se isplati?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 43

  • @ОливераКомадина

    Poštovanje,
    Da li pregledavate rj servisirate TA peći??
    Ako da molim kontakt!!
    Ako ne molim preporuku!!
    Hvala unapred

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  Рік тому

      I servisiram i imam preporuku za kolegu.
      moj broj 0621839383
      kolega Ivan: +381638022014

  • @lazarpetrovic88
    @lazarpetrovic88 Рік тому +3

    Poštovani, šta mislite o grejačima za radijatore, pošto razmišljam da isključim centralno grejanje i da kupim grejače za radijatore, nego ne znam koliko oni troše kw struje dnevno po radijatoru, da li moraju biti konstantno uključeni kako bi radijatori, tj voda u radijatorima bila topla...da li se po vama više isplati kupiti to ili uljane radijatore ili norveške radijatore ako gledamo po pitanju potrošnje struje...

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  Рік тому +1

      Grejači za radijatore.. jedna divna prevara iz 90ih, ti greješ vodu koja ide i kod komšija.. ako planiraš da se isključiš sa gradskog grejanja onda tek nemoj jer bi praktično napravio bombu, sistemi grejanja imaju ekspanzione posude koje kompenzuju širenje vode koja se ugrejala. U najboljem slučaju će samo procureti radijator. (Svakako konsultuj i nekog ko radi grejanje). E sad, ovi ostali radijatori bi trebalo da troše isto jer na isti način prave toplotu a tebi treba ista količina toplote bez obzira na vrstu radijatora. Razmisli o klimi ili ta peći ako ti je ušteda cilj, ta peć zahteva kalkulisanje dok je za klimu relativno lako utvrditi dimenzije.

    • @lazarpetrovic88
      @lazarpetrovic88 Рік тому +1

      @@dadaselectro4794 hvala na brzom odgovoru, ne znam, imam podeljeno mišljenje za taj tip grejanja, pošto svakako ne bi išlo kod komšija, pošto nam seku cevi kada se isključujemo iz centralnog grejanja, e sad, jedni mi pričaju kako već ga koriste godinama, a pak drugi mi pričaju kako će mi mnogo potrošiti struje...imamo na žalost loše iskustvo sa centralnim grejanjem, pa želim da nađem najbolji način grejanja stana od 60m2, gde me ne bi izlazio više od 100 000 dinara potrošnje struje godišnje...s tim što svakako ako oduzmemo 6-7 meseci od po 2-3 hiljade, to bi značilo nešto što me neće izaći više od 20k dinara mesečno u toku zimske sezone...

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  Рік тому +1

      @@lazarpetrovic88 ostaje pitanje pritiska, verovatno se radijator onda ne puni do vrha kao što bojler uvek ima vazdušni čep skroz gore. Ali bojler ima i sigurnosni ventil. U pogledu potrošnje fizika kaže da će vas koštati isto ili slično jer na isti način pravite toplotu (rezistivno). Ja bih probao jednu sezonu nečim što me najmanje košta. A kakva su nam leta cenim da je klima najbolja opcija. Da napomenem još ovo: mnogo zavisi od izolacije, ja moj stan jedva da grejem i nikad nije ispod 23, čak i kad je oko nule moram da otvorim prozor kad peglam ili koristim rernu. U jednom stanu smo uz renoviranje stavili stirodur na spoljni zid i po sećanju mušterija je zadovoljna uštedom. Stolarija isto igra veliku ulogu.

    • @lazarpetrovic88
      @lazarpetrovic88 Рік тому

      @@dadaselectro4794 hvala na detaljnom odgovoru, stavili smo inače izolaciju,stiropor u čitavom stanu, e sad planiramo da stavimo i nove prozore, iz priča kažu da je bolje staviti drvene prozore od PVC zbog vlage, i sad isto neki kažu da inverter klime povećavaju vlažnost, pa nisu zdrave, nisam pametan šta odabrati kao vid grejanja...

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  Рік тому

      @@lazarpetrovic88 meni je tu dileme rešilo gledanje stranih kanala. Kada postaviš pvc stolariju mnogo manje vazduha cirkuliše, stranci imaju posebne sisteme za ubacivanje vazduha i za odvlaživanje i odvlaživanje troši dosta struje prosto je tako. Ja bih ipak uzeo dobar pvc a provetravanje je obavezno.

  • @slobodandragasevic
    @slobodandragasevic Місяць тому

    Postovanje! Tesy konvektorska grijalica 800/1500/2000 w da li je isplativo grijati prostoriju od 30 kvadrata sa tim? I koliko bi to od prilike trosilo da radi po 15 sati dnevno u mjesec dana? Duduk sam za ove stvari 😅

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  Місяць тому +1

      @@slobodandragasevic ako imate i klimu jako je neisplativo. Klima je majka uštede na grejanju. Druga opcija je TA peć

  • @ivanazlatic1209
    @ivanazlatic1209 2 роки тому

    Super koristan video. Koje TA peći Vi preporučujete? Šta mislite o onim polovnim inostranim TA pećima (VAILLANT, STIEBEL ELTRON, DIMPLEX, SIEMENS, OLSBERG)?
    Meni preporučuju Magnohrom i to sa šipkastim grejačima (šta Vi mislite, šipkasti ili spiralni?). Hvala puno.

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  2 роки тому

      ja se izvinjavam na kasnom odgovoru. TA peći su dobar izvor ukoliko ste disciplinovani da ih punite tokom jeftine struje. u pogledu neke preporuke, mislim da su reparirane peći odlična stvar jer osim nekoliko relativno jeftinih komponenti ostalo je praktično neuništivo. E sad koja marka i koji tip grejača, menjao sam sve pa još uvek ne bih mogao da proberem nešto za preporuku. možda pre šipkasti. Ja se grejem na klimu pa nemam nekog ličnog iskustva a mušterije uvek mogu izabrati i drugog majstora pa tu nemam precizne podatke :)

    • @stefankotevski7083
      @stefankotevski7083 2 роки тому

      Cer

    • @johnsnow9037
      @johnsnow9037 2 роки тому

      @@dadaselectro4794 Како се грејете на климу? Све време Вам је укључена или је гасите?

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  2 роки тому

      @@johnsnow9037 ja konkretno samo povremeno palim klimu jer je stan izuzetno dobro izolovan. Inverter klimu je preporučljivo držati stalno upaljenu

    • @mizantropsatrap
      @mizantropsatrap Місяць тому

      ​​@@dadaselectro4794jesi li čuo za termo akomulacione radijatore, šta misliš o njima?

  • @milosspartak8390
    @milosspartak8390 2 роки тому +2

    Koliko moze da potrosi grejalica od 2kw 24h bez gasenja.ako moze odgovor.hvala unapred

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  2 роки тому +1

      Miloše, teoretski na dan može da potroši i do 331 dinar u plavoj zoni. Ali za tako nešto bi napolju moralo da bude baš hladno i prozori bi trebali da budu otvoreni. Sama potrošnja mnogo zavisi od više faktora, veličine prostora, izolacije, spoljašnje temperature.. Najbolje bi bilo da nakon neka 2 dana takvog grejanja u jednom satu meriš koliko se puta grejalica upali i na koliko minuta. To bi bilo dobro uraditi recimo od 20h do 21h. Pa ako, recimo, grejalica radi po minut na svakih 10 minuta onda bi ti računica bila 331*0.10 što bi bilo oko 33 dinara po danu u plavoj zoni. (gledaš koliko procenata od jednog punog sata grejalica radi pa to pomnožiš sa 331). Moja grejalica u maloj sobi, primera radi, radi nekih minut na 15 minuta dok zagreva ujutru ali pravi odgovor bi dobio tek nakon nekih 2 dana neprestanog rada jer bi se tada zagrejale sve stvari u kući kao i zidovi. Drugi primer koji bih naveo: Na vikendici zimi, dakle napolju je bio minus, mi je trebalo i po 2 dana sa 7kw ukupne snage grejalica da zagrejem kuću od 30 kvadrata bez izolacije, u kući se inače ne živi pa se ta tri dana grejalo baš žestoko da bi unutra bilo iole prijatno. Nadam se da je ovaj odgovor ok, ako ne slobodno pitajte.

    • @milosspartak8390
      @milosspartak8390 2 роки тому +1

      @@dadaselectro4794 hvala na odgovoru

  • @zarkotodorov1963
    @zarkotodorov1963 Рік тому

    Postovani. Molim za savet za elektricni kotao tipa Vaillant, kuca sa vec ugragjenom instalacijom sa radijatorima,izolirana, znaci investicija samo kotao. Mislim da su ti kotlovi na principu modulacije, odnosno, u zavisnosti od temperature prostorije, kotao radi sa odredjenom snagom, koja moze da bude I jedan, dva, tri KW, na primer, sto bi znacilo I manju potrosnju, za razliku od klasicnih kotlova sa grejacima, gde je rad kotla na principu ukljuci - iskljuci pojedinog grejaca. E sad, podpitanje, ako je tako, jeli bolje samo kotao, ili sa spremnikom za toplu vodu? Hvala.

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  Рік тому

      Poštovani, ako nije toplotna pumpa razlika u potrošnji ne može biti velika. količina uložene energije je uvek ista i način dobijanja energije je isti. U principu: ako jedan grejač od 1kw radi non stop, a tri grejača se pale u proseku 20 minuta u toku jednog sata računica na kraju bude ista. Toplotna pumpa sa druge strane drugačije proizvodi toplotu pa je odatle potrošnja struje manja. E sad, u pogledu spremnika, on omogućava da kotao radi kao TA peć. Matematika je takva da treba videti koliko tople kuća troši jer ako taj spremnik ne može da primi svu toplotu tokom noći pa da kotao danju ne radi onda se ne isplati. Ja bih pustio jednu godinu samo na kotao, sračunao koliko KW troši kotao spram temperature napolju (ima boga mi dosta tu matematike) pa bih onda sve to bacio na papir i uporedio sa cenom jeftine struje. Često se ljudi žale na TA peć da im ne vrši posao a da je problem u tome da im objekat troši više od onoga što TA peć može noću da sakupi. I za kraj, nadam se da imate poseban vod 5x6 od glavnog ormana do kotlarnice, uglavnom nije potrebno toliko ali to je preporuka većine proizvođača.
      Da dodam, sad kad sam pogledao reklamu, ovakav kotao uz spremnik neće pokazati svoju punu snagu jer je dizajniran da radi ceo dan pa sremnik nije najbolja opcija sa tim kotlom. U pogledu iskaza da štedi struju voleo bih da vidim računicu i naučnu analizu, isto važi i za norveške radijatore.

    • @zarkotodorov1963
      @zarkotodorov1963 Рік тому

      @@dadaselectro4794 Nema druge, moracu da probam I tu opciju sa elektricnim kotlom. Prosle sezone sam kupio I povezao pec na pelet na sistem radijatora, cene petleta su ove sezone otisle do neba, to sam stavio u mirovanju, a I potrosnja peleta nije bila bas mala, kao u reklame, ove sezone sam kupio jos jedan inverter, da ne bi pogresio sa brendom, kupio sam Tosibu, u jednu od sobe imam Termor konvektor,(moram da kazem da prosle sezone sam jednu sobu grejao sa Termorom, I bio sam prilicno zadovoljam I grejanjem I potrosnjom), posto da kupujem za svaku prostoriju po jedan inverter, kostalo bi me gjavola, toplotna pumpa mi je izuzetno skupa investicija, tako da, tvoj savet je vrlo koristan, da se proba jednu sezonu I sa kotlom, pa sta bude. A I nije nesto puno skup. Bar imam rezervne varijante za grejanje, ako ne bude nista I sa tim. Hvala na odgovorima.

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  Рік тому

      @@zarkotodorov1963 Na žalost tako je ove godine bilo sa svim grejnim derivatima. majka mi se greje na običan mali kotao, drva koja smo nekad plaćali 32 eur, prošle godine oko 45 sam ove sezone platio 9000 po kubiku. E sad kod kotlova ima raznih varijanti koje malo uštede na potrošnji tj poboljšaju iskorišćenost ogreva ali ja tu stvarno ne mogu ništa posebno pomoći. Kotlova na pelet ima raznih, neki su jako efikasni neki nisu, pelet je kod nas često loš a cena znam da je podosta porasla, mnogi su batalili te kotlove. Ja sam nešto računao da bi mi za istu kuću trebalo 3t i odustao sam. Cenim da se više isplati uložiti u klime i što veću izolaciju i bolje prozore.
      Ovde u BG sam imao debelu sreću da je stan izuzetno ušuškan i da komšije greju previše pa ja skoro da ne palim grejanje (najveći račun za struju ove godine mi je bio 2800). Ali leti prebacim 3500 :) Kako raste i ta cena verujem da ću ove sezone prebaciti 4000

    • @zarkotodorov1963
      @zarkotodorov1963 Рік тому +1

      @@dadaselectro4794 Klime imaju puno mane, bucne su, kvalitet toplote nije dobar, mora da duva da bi te zgrejala, moras da je sklonis negde da ne bi ti napuhala glavu, neravnomerno greje prostoriju, ima hladnih prostora kao sto su uglovi, ili prozori, e sad mozda su bolja opcija one parapetne, niskomontazne klime, ali su za mozda 20,30 posto skuplje od standardnih, koji su ionako preskupe, ako dodamo da trebaju nekoliko u svakoj prostoriju, onda investicija predje I potrosnju struje kod, na primer, bolju panelku, koja kosta jedna 80 do 100 evra, za razliku od jednu Tosibu od 1500 evra. Dobra izolacija je svakako neophodna I najisplativija investicija.

  • @johnsnow9037
    @johnsnow9037 2 роки тому +1

    Поштовани, одличан видео, хвала пуно на корисним информацијама везаним за грејање на струју. Занима ме да ли радите на подручју Београда?

    • @milandadasovic4657
      @milandadasovic4657 2 роки тому

      Gotovo isključivo na tom područiju radim. Van Beograda do samo veće poslove renoviranja (izrada bove elektro instalacije)

  • @vesnaivancevic3234
    @vesnaivancevic3234 2 роки тому +1

    Šta mislite molim vas o mermernim radijatorima,za stan od 50 kvadrata.Kolika bi bila potrošnja.Imamo podno na struju,ali nešto nije u redu,cela zgrada ima ogromne račune,ljudi isključili i sad se snalaze

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  2 роки тому +2

      Podno grejanje je često jako prijatno ali tu prvenstveno grejete betonsku ploču, ako zgrada nije izolovana i ako ne grejete konstantno računi mogu da porastu solidno. Moja bi preporuka ipak bila klima, obična ako ne grejete tokom celog dana i inverter ako grejete 24/7. Potrošnja bi bila između polovine i trećine u odnosu na mermerni radijator. U pogledu same potrošnje izolacija i stolarija igraju veliku ulogu. Ako grejete periodično vrlo moguće da bi račun bio manji jer tu toplota malo brže dođe do vazduha oko vas.

    • @vesnaivancevic3234
      @vesnaivancevic3234 2 роки тому +2

      @@dadaselectro4794 hvala puno,znači mermerni radijatori ne.Dva meseca smo se grejali na običnu klimu,računi bili upola manji.Hvala na ljubaznosti

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  2 роки тому +2

      @@vesnaivancevic3234 klima daje 2-3 puta više toplote po utrošenoj struji. Tako da što se uštede tiče ili klima ili TA peć koja se puni noću kad je jeftina struja. Izolaciju toplo preporučujem u oba slučaja i to ne ispod 10cm stiropora, ako je stan može i dvojka stirodur na spoljašnjim zidovima. Filtere klime obavezno čistite bar 2 puta mesečno!

  • @milannikolic7387
    @milannikolic7387 2 роки тому +1

    Da li se vise isplati
    Grajati stan od 38 m2 na TA pec ili na norveske radijatore?
    Hvala unapred

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  2 роки тому +1

      Ja bih pre išao na TA ako imate mesta za nju. Ako se puni noću struja je znatno jeftinija. Za grejanje u toku dana bih uvek odabrao klimu budući da za istu količinu toplote koristi 1/3 struje. Norveški radijatori su meni najmanje primamljiva stvar.

    • @milannikolic7387
      @milannikolic7387 2 роки тому

      @@dadaselectro4794 imam Ta pec od 6 kw
      Ali sam mislio d aje zamenim norveskim radijatorima
      BAUER
      Kupio bih dva

    • @milannikolic7387
      @milannikolic7387 2 роки тому +1

      @@dadaselectro4794 problem je u tome sto Ta pec dobro cuva toplotu ali je slabo zadzi vec oko 15h zimi mora ponovo da koristi punjenje jer vec postaje hladna
      Brzo se ohladi

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  2 роки тому +3

      @@milannikolic7387 tu je već problem do loše izolacije i stolarije. Ralunajte da ti radijatori troše po 2kw kada rade, TA peć teoretski skladišti 48kwh u toku noći. (Pod uslovom da su svi grejači ispravni i da su sve cigle unutra). Toliko kilovata u dnevnoj tarifi nije mala para. Opet bih pre uzeo klimu koja rešava problem i leti. Argument je da troši trećinu struje i radi minimum do -5 bolje klime rade i na nižim temperaturama. Imsjte na umu i moguće restrikcije ove godine, TA peć greje i kad nema struje ako je napunjena

    • @Dragan-lo6rj
      @Dragan-lo6rj Рік тому +1

      Kupi inventer klimu,za tu kvadraturu 12-cu i bices prezadovoljan.Kad mi neko pomene TA pec smuci mi se zivot,nikad se ugrejao sa njom nisam a dve sam imao od po 3kw u prostoru od 35kv.Kad sam klimu uzeo odmorio sam se i ako sam bio skeptican u pocetku,pozz

  • @СпасојеМићић
    @СпасојеМићић 2 роки тому +2

    Централно Гријање на струју који осигурач треба ставити од колико ампера? Занима ме твоје мишљење

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  2 роки тому +2

      Možete li mi reći koliki kotao je postavljen? Tj koliko kilovata ima i da li je monofazan ili trofazan? Za takve kotlove se "vuče" posebna instalacija prema potrebi kotla, ja sam imao priliku da vidim i kotao od 36kw za koji su stavljena 3 osigurača od 50A. Sa druge strane za kotao od 6kw je dovoljno i 3x10A dok za 12kw već mora 20. Tu je mnogo bitnije da su provodnici dobrog preseka i da su kontakti dobri. Isto važi i za protočne bojlere. Za kraj, kod tako većih instalacija često moraju da se menjaju i glavni osigurači - limiteri za šta je potrebno obratiti se EPS-u i to povećava mesečne račune i tokom onih meseci kada kotao nevradi.

  • @dtox1283
    @dtox1283 Рік тому +1

    moje iskzstvo: tea peć najveći račun norveški najmanje

    • @dadaselectro4794
      @dadaselectro4794  Рік тому +1

      Voleo bih da čujem Vaše kompletno iskustvo uključujući i kako ste koristili ta peć i kako sada koristite norveške. I da, jeste li koristili klimu za grejanje?