Płyty warstwowe [szkolenie] / odc. 3 "Rodzaje płyt warstwowych"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • Pełna oferta płyt warstwowych znajdziesz tutaj:
    balex.eu/produ...
    Aby skontaktować się z Panem Jackiem Łazuką wystarczy ten link:
    balex.eu/baza-...
    Zapytaj o ofertę:
    balex.eu/przed...
    Instrukcje montażu płyt warstwowych:
    - w układzie poziomym: • Jak zamontować płytę w...
    - chłodnie z użyciem płyty chłodniczej: • Jak zbudować chłodnię ...
    - w układzie pionowycm z ukrytym zamkiem oraz płyty dachowe PIR: • Jak zamontować płytę w...

КОМЕНТАРІ • 24

  • @mateuszkusmierz223
    @mateuszkusmierz223 4 місяці тому

    Chyba miał Pan na myśli grubość okładziny 500 mikronów, a nie 50.
    50 mikronów to 0.05mm

  • @krzysztofantoszewski6495
    @krzysztofantoszewski6495 2 роки тому

    Chce docieplic dom obecnie mam 5cm steropianu imysle ze wysrarczylaby plyta jednostronna czy taka dostane uWas

    • @balexmetal
      @balexmetal  2 роки тому

      Tak. Do tego celu dedykujemy płytę połówkową PIR ALU: balex.eu/produkty/plyty-warstwowe/pir-alu-poliuretan
      Tutaj też więcej informacji: ua-cam.com/video/C1O2sNGil_U/v-deo.html
      Oczywiście można montować na dachu i elewacji.

  • @karolinaorze5106
    @karolinaorze5106 3 роки тому

    Proszę Pana, chcę zbudować domek na zgłoszenie. Czy płyta warstwowa 12 cm i wełna mineralna w środku 10 cm starczy?

    • @balexmetal
      @balexmetal  3 роки тому +1

      W zupełności. Sama płyta 12 cm ma współczynnik U=0,18W/m2K a aktualnie wymagany na ściany to U=0,20

    • @karolinaorze5106
      @karolinaorze5106 3 роки тому

      @@balexmetal bardzo dziękuję Panu za odpowiedź. Boję się troszkę o wilgoć w środku. Przy założeniu wzorcowego wykonania i foli izolacyjnej, przy płycie 10 cm poliuretanowej i wełnie 10 cm, nie będzie wilgoci od środka?

    • @karolinaorze5106
      @karolinaorze5106 3 роки тому

      12 cm, przepraszam pomyliłam

    • @karolinaorze5106
      @karolinaorze5106 3 роки тому

      @@balexmetal ojej, czytałam Pański komentarz do innej odpowiedzi. Czyli sama płyta poliuretanowa będzie bezpieczniejsza pod względem wilgotności wewnątrz budynku? Aż trudno sobie wyobrazić. Chcę zrobić pierwszy dom na próbę, a jak to zda egzamin, to kolejne..

    • @balexmetal
      @balexmetal  3 роки тому

      @@karolinaorze5106 ​ Z punktu widzenia fizyki budowli i utrzymywania temperatury normowej wewnętrznej, nie ma szans na pojawienie się jakiegokolwiek kondensatu od środka. Płyta nigdy nie osiągnie od wewnętrznej strony temperatury skroplenia pary wodnej. Trochę więcej w tym temacie tutaj: ua-cam.com/video/ypK-bD4E2P8/v-deo.html

  • @damiangrzesiak1959
    @damiangrzesiak1959 5 років тому

    Panie inżynierze gdyby pan chciał dla siebie zbudować z płyt dom to z jakiej płyty i czy nie będzie się skraplać woda w zimie na suficie konstrukcja szkieletowa drewniana docieplona wełną od środka i płyta gipsowo kartonowa boję się wilgoci pod dachem oczywiście zachowam zasady budownictwa wełna nie dotyka płyty folie itd.ale czy mimo to nie będzie się skraplać woda bo na ściany na pewno zastosuję płyty z ukrytym zamkiem moim zdaniem domek parterowy z płaskim dachem będzie wyglądał świetnie

    • @balexmetal
      @balexmetal  5 років тому +2

      Przepraszam za późną odpowiedź.
      Para wodna wykrapla się na elementach chłodniejszych, niż punkt rosy, czyli +10,7stC. Oznacza to, że, jak Pan pisze, na płytach warstwowych kondensat pary wodnej może się pojawić, jeżeli wewnętrzna strona płyty będzie miała temperaturę „punktu rosy” lub niższą. Gdyby cała ściana zewnętrzna, czy dach składała się wyłącznie z płyty warstwowej, to jej wewnętrzna strona miałaby temperaturę zbliżoną do temperatury wewnętrznej pomieszczenia, czyli ok +20stC. - wtedy nie pojawi się żadne wykroplenie. Jeżeli jednak zechce Pan dołożyć od wewnątrz jakąś warstwę termoizolacji (np. wełnę), czyli odizolować płytę warstwową od ciepłego, wewnętrznego powietrza, to rozkład temperatur będzie inny, a w ekstremalnym przypadku blacha wewnętrzna będzie miała temperaturę niższą niż punkt rosy i może pojawić się kondensat. Wełny są materiałem otwartym dyfuzyjnie, więc para wodna z wnętrza pomieszczenia przenika przez nią dość łatwo. Folia paroizolacyjna od strony wnętrza jest absolutnie wymagana, ale nie jest rozwiązaniem w stu procentach pewnym. Każda ilość pary wodnej w takiej sytuacji jest zagrożeniem pojawienia się kondensatu. Dla przykładu - płyta warstwowa z rdzeniem o grubości 10cm, ocieplona zaledwie 5cm wełny będzie miała po stronie wewnętrznej temperaturę +10,85stC, czyli już na poziomie punktu rosy i na granicy pojawienia się kondensatu. Oznacza to, że do płyty o grubości 10cm nie należy dokładać więcej, niż te max 5cm wełny. Gdyby była to płyta z rdzeniem 12cm, to ta „bezpieczna” grubość wełny wyniesie max 6cm. Analogicznie rozumując - jeżeli ma Pan zainstalowane 10cm wełny, to aby było to bezpieczne pod względem wilgotnościowym, musi Pan zamontować płytę o grubości min 18cm. Inne układy wymagałyby zamontowania absolutnie dobrej paroizolacji od strony wewnętrznej, w dodatku „wyciągniętej” również na przegrody boczne, tj ściany sąsiednie, posadzkę i sufit na min 60-100cm.
      Oczywiście zamontowanie samych płyt bez docieplania wełną jest rozwiązaniem bezpiecznym, gdzie kondensat pary wodnej nie pojawi się ani po stronie wewnętrznej płyty (bo będzie ciepła), ani wewnątrz płyty, bo ma gazoszczelne okładziny. W takim rozwiązaniu na dach należy stosować płyty poliuretanowe o grubości 120mm, a na ściany 100mm.

    • @SuperWujtom
      @SuperWujtom 5 років тому

      @@balexmetal Panie inżynierze , czy w przed ostatnim zdaniu , pisze Pan o płytach gipsowych ? Mam jeszcze jedno pytanie , czy firma organizuje szkolenia montażu ? Pozdrawiam i gratuluję wszystkich odcinków "szkolenia" .

    • @balexmetal
      @balexmetal  5 років тому +1

      @@SuperWujtom piszemy w tym zdaniu o płytach warstwowych. Tak. Szkolenia są organizowane w terminie zimowo-wiosennym. Jeśli jest Pan zainteresowany prosimy o bezpośredni kontakt pod mailem marketing@balex.eu lub z opiekunem handlowym w Pana regionie. Tutaj znajdzie Pan namiar: balex.eu/kontakt

    • @SuperWujtom
      @SuperWujtom 5 років тому

      @@balexmetal Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie , jeżeli Pan łaskaw. Czym najlepiej wykończyć płytę wewnątrz ? Skłaniam się ku przedmówcy. Pozdrawiam

    • @balexmetal
      @balexmetal  5 років тому

      @@SuperWujtom Płyta GK jest jak najbardziej rozwiązaniem wygodnym. Oczywiście powinna być montowana do stelażu (podkonstrukcji) montowanej pod krokwiami poprzecznie do nich. Płyty GK są dyfuzyjnie otwarte, zatem w przypadku, jeżeli krokwie nie są po suszarni, czyli ich wilgotność >18% to nie powinno się stosować paroizolacji pod płytami GK, aby umożliwiś drewnu powolne dosychanie przez kolejne kilkadziesiąt lat. W dalszej konsekwencji wolno, jako ewentualne dodatkowe docieplenie, pod płytami warstwowymi zastosować „bezpieczną” grubość wełny tj taką, która nie spowoduje obniżenia temperatury w okolicy styku płyt warstwowych i wełny na tyle, aby mógł pojawić się w tej przestrzeni kondensat pary wodnej.
      Innym wariantem montażu płyt GK, jest ich montaż pomiędzy krokwiami. Z uwagi na ruchy krokwi, spowodowane dosychaniem, obciążeniem wiatrem i śniegiem etc. nie należy w takim przypadku płyt GK montować ściśle od krokwi do krokwi, ale pozostawić im po kilka mm luzu. Oznacza to, że styk płyt GK i krokwi należy skryć jakąś listewką lub ćwierćwałkiem.