3 debiuty szachowe przeciwko 1.e4 dla czarnych. (Dla początkujących oraz średniozaawansowanych)
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Odbierz dostęp do darmowego nagrania na temat tego, jak możesz trenować jedynie 20 minut dziennie i nadal robić znaczne postępy! szachyzkuba.pl...
Wesprzyj kanał buycoffee.to/szachyzkuba
Odwiedź mój blog szachyzkuba.pl...
--------
Wielu szachistów, szczególnie początkujących, ma trudności z wyborem debiutów szachowych oraz zbudowaniem swojego repertuaru debiutowego.
To ważne, aby grać odpowiednie debiuty szachowe, ponieważ pierwsze posunięcia mają ogromny wpływ na dalszy przebieg partii.
W dzisiejszym nagraniu przedstawiam Ci moje 3 rekomendacje debiutów dla czarnych przeciwko 1.e4. Po jego obejrzeniu będziesz wiedział od czego zacząć bądź który debiut włączyć do swojego obecnego repertuaru. Poznasz plany gry, czym charakteryzuje się dany debiut, dla kogo jest najlepszy oraz część ich teorii debiutowej.
Wybrałem je biorąc pod uwagę graczy na każdym poziomie gry, oraz, co ważniejsze, zarówno graczy, którzy mają więcej czasu na trening oraz tych, którzy nie chcą trenować na poważnie i chcą szybko się czegoś nauczyć.
Są to
Obrona francuska
Obrona sycylijska
Oraz 1...e5
Gambit ptasi - atak przez okno
hahah, dobre
Dzięki Kuba, subskrypcja nr 6 poszła. 👍 Coś na końcowe 2 min ucięło szachownicę. ☺️ Na szczęście tylko trochę.
dziękuję za subskrypcję i uwagę co do video 🙂
Super film
No co zrobisz, co zrobisz jak nic nie zrobisz no co zrobisz, no nic nie zrobisz
kozak poradnik
wielkie dzięki!
Graliśmy kiedyś na turnieju w Radzionkowie (prawdopodobnie Grand Prix)
Miło się ogląda
Pozdrawiam
sporo tam grywałem, całkiem możliwe. cieszę się, że fajnie się ogląda
Wróbel and spongebob made my day xD
Zaczynan grać i nurtuje mnie pewne pytanie, co robić jeżeli mój przeciwnik nie zagra takiego "książkowego" ruchu tylko zupełnie coś innego, losowego, co nie jest opisane w teorii. Przykładowo w obronie francuskiej gra e4 ja d5 i teraz przeciwnik zamiast któregoś z wariantów zagra coś totalnie losowego np a4, to ja dalej mam brnąć tym książkowym schematem i czy dalej będzie to obrona francuska, czy coś zupełnie innego? Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi :)
Maciek zadaleś ważne pytanie. Moja odpowiedź brzmi tak - oprócz teorii powinieneś znac ogólne zasady rozgrywania debiutów. Dzięki ich znajomości i zrozumieniu będziesz wiedziec jak reagowac.
Bardzo często jak przeciwnik gra nieteoretyczny ruch wtedy popelnia bląd i może zapalic się nam czerwona lampka.
W przypadku ruchu a4 na d5 w obronie francuskiej bijesz pionka na e4. To samo w przypadku innych przypadkowych posunięc.
Na d5 biale muszą zareagowac - zbic na d5, zagrac e5, obronic pionka skoczkiem na c3 lub d2, ewentualnie poprzez Gd3. Na każde z tych posunięc potrzebujesz miec chociaz minimalne pojęcie.
W debiucie walczysz o centrum - rozwijasz centralne pionki, figury (zazwyczaj najpierw skoczki), chcesz rozwinąc wszystkie figury i dążysz do roszady. Zazwyczaj walczysz aktywnie, ruchy progresywne, czasami nawet agresywne zazwyczaj są lepsze od pasywnych i obronnych.
Gosc poleca coś czego sam nie zna, brawo
Subika dałem 👍👋
Witam mam III kategorię i gram zwykle na turniejach 15 minutowych i zastanawiam się co grać czarnymi tak aby się tego wyuczyć a ruchy dla białego będą wymagały myślenia (czyli straty czasu) czy zna pan coś takiego? Byłbym wdzięczny
nie szukałbym debiutów ''na zaskoczenie'', a wybrałbym coś solidnego. jednak jeśli już coś to zobacz sobie dla czarnych 1. e4 c5 2. Sf3 i tutaj gracze grający białymi rzadko będą znali 2...Sf6. Potem po 3.Sc3 Sc6 i jak 4. d4 to d5
Może to była przepiórka pod postacią wróbla. Był taki polski szachista...
tak był kiedyś taki szachista🙂 kto wie, może powrócił w tej postaci 😜
Ewentualnie Jaskółka xD
Ej, macie telefon z androidem? Bo jak tak to szukam graczy do t
Jak na chess.com zrobić tak jak pan ma czyli ze można ruszać białym i czarnymi
Partia z samym sobą 😏
to jest na lichess.org
@@Ajsey to też fakt
Fajną partię w obronie francuskiej zagrał Wiktor Korcznoj z Mijo Udovcic'em w 1967 roku.
www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1081771
szalona partia! czarne dostaly się pod atak i mialy problemy z rozwojem figur ponieważ wzięly pionka na d4
Ja preferuję obronę caro kann
A Sycyl nie jest 1..... c5 ?
jest
Dobry kanał, ale za dużo ględzisz, zamiast pokazać od razu debiuty z krótką uwagą, a każdy szachista sobie sam wybierze co mu najpardziej pasi. Bierz przykład z kanałów Szachusia, Maćka Sroczyńskiego i Dawida Czerwa. Pozdro. Nara.
Czuję jakiś taki niezdefiniowany dyskomfort gdy youtuber zwraca się do mnie bezpośrednio. To jest takie creepy : O A caro-kann nie jest lepsze od obrony francuskiej ? :)
Kompuer powie, że tak. Po ludzku uważam, że są sobie na równi. Nie gralem, nie przepadam, ale teraz mogę powiedziec, że też dobry debiut. Postanowilem ograniczyc się do 3 rekomendacji, stąd też nie ma caro-canna.
Skąd sprawdziłeś teorie?
Megadabase od chessbase'a plus analiza z komputerem. Jeśli nie masz dostępu do mega database to z pomocą przyjdzie narzędzie nauki debiutów w chesstempo. Lub zakup, jeśli dysponujesz budżetem
@@szachyzkuba9319 Ok dzięki za odpowiedź
Mniej gadania więcej działania na filmie i było by git
Pamietam jak zaczynałeś nagrywać
pewnie z Infoszacha
zasnolem przy komputerze
Mój syn jest na poziomie średnio-zaawansowanym gra w szachy od roku i jest nie zły
gratuluję!
spoko
Jedyne co szachy powodują u mnie to furia
to polecam isc do lekarza
Naucz się trzech zasad, PIERWSZA: kiedy przeciwnik zrobi ruch zastanów się co kombinuje. DRUGA: patrz czy dana figura (Twoja) wchodzi na bronione pole, czy pole to jest zabezpieczone. TRZECIA: zwracaj uwagę w jaki sposób figury ze sobą współpracują (asekurują) się wzajemnie. Polecam program CHESS.COM gdzie poznasz podstawy jak bicie w przelocie, ruchy poszczególnych figur, roszadę, związanie, i wiele innych. Na początku zawsze jest ciężko i wydaje się tego wszystkiego bardzo dużo. Ale nawet najlepsi szachiści zaczynali od nauki ustawienia figur na szachownicy. Nie ma się co do razu zniechęcać. Trochę nauki i cierpliwości proponuję...
Ekran ci sie przestawił, po zajrzeniu do teori :)
dzięki za uwagę!
Przynudzasz leszczu