S01E09 What type of bee frames to choose. Sizes of bee frames.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 вер 2024
  • The bees are bred on bee frames. The size of the frame determines how we will manage a given type of hive. They differ in size by weight. that's why some people choose a smaller frame so as not to get tired of the review. But they need to spend more time reviewing the same family strength. I chose the Dadant frame because I still have some strength.

КОМЕНТАРІ • 11

  • @adamsmithson486
    @adamsmithson486 2 місяці тому

    Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

  • @andrzejg1311
    @andrzejg1311 2 роки тому

    Witam brać pszczelarską, pszczelarzę już długo I większość czasu miałem dadanty a jak skończyłem szkołę pszczelarską całą pasiekę zmieniłem na Ostrowskiej ule. Jak miałem praktykę na Uniwerku w Katedrze Pszczelnicta to mieli tylko na tego typu ulach a przegląd i praca na nich to sama przyjemność i dogodność wielowymiarowa, łatwość w obsłudze, szybkość w przeglądach, duża możliwość opanowania nastroju rojowego, najważniejszy argument to jeden typ ramki ( opcjonalnie można stosować połówki ) . Można wymieniać jeszcze trochę I już na dzisiaj nie zamienię na inny typ ula. Dodam że kolega ma Wielkopolski i wycofał połówki a teraz tylko stosuje pełne ramki. Gdybym miał zaczynać przygodę z pszczołami to wybrałbym właśnie ten ul. Pozdrawiam

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  2 роки тому

      Polecasz Ostrowskiej czy Wielkopolskie? Ja to sobie wymyśliłem tak, przynoszą miód silne rodziny czyli liczy się ile kg pszczół jest w ulu. Dadant ma optymalną kubaturę gniazda. Ale też jest o wiele cięższy. silna rodzina w ostrowskiej to 2 korpusy czasami 3. A średnio silna rodzina w Dadancie na jednym korpusie. 10 ramek zamiast 20 czy 30. zamiast 5 uli Wielkopolskich 4 Dadanta. Dadant nie jest idealny myślałem kiedyś nad próbą pracy na korpusach 6 ramkowych Dadant i gniazdo na 2 korpusach 6 ramkowych ale chyba będzie za duże.

    • @andrzejg1311
      @andrzejg1311 2 роки тому

      @@FreezerSIG Witam, polecanie to indywidualna sprawa każdego kto chce I na jakich ulach gospodarzyć jest wiele czynnników ktòre decydują ostatecznie o wyborze ( gdybym zaczynał to zdecydowanie Ostrowskiej ule ). Wyraziłem swoje zdanie a przemówił do mine fakt jak byliśmy ze znajomą na tych samych pożytkach wtedy miałem dadanta leżaki z nadstawką a ona Ostrowskie ule, pięknie kwitła gryka ja wziąłem 20 kg a znajoma 60 kg. Ogromna dogodność w radzeniu sobie z nastrojem rojowym, robienia odkładów ( biorę korpus z pszczołami I mam 10 ramkowy odkład ) transporcie, magazynowaniu ramek itd. Zapraszam w sezonie do zobaczenia I samemu wyciągnięcia wniosków albo odwiedzić pszczelarza w swoje okolicy który pracuje na takich ulach. Pozdrawiam

  • @woro2494
    @woro2494 3 роки тому

    Dla swoich terenów (woj.lubuskie)wybrałem ramkę typu wielkopolskiego.Zauważyłem, że pszczoły zjadają mniejsze ilości pokarmu w ulach . Łapią lepszą termikę gniazda, praca pszczół jest zdecydowanie bardziej dynamiczna i bez problemu można uzyskać miód wiosenny(w pasiece mam pszczoły rasy środkowoeuropejskiej jak i kraińskiej), który czasami stanowi problem w ulach typu dadant . Jeśli chodzi o nadstawki to przy dużych pożytkach typu rzepak czy akacja, to ramka wielkopolska 1/2 nie jest zbyt wydajna. Jeśli mamy rodziny na dwóch korpusach gniazdowych i jednej nadstawce. Nie wszystkie rodziny wydajnie pracują na 3 korpusach typu wielkopolskiego. Dlatego używam nieco zmodyfikowanej ramki wielkopolskiej wymiary wewnętrzne 34x13x3,8cm i uzyskuję wartości 15-20 kg z nadstawki. Pozdrawiam :D

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  3 роки тому +1

      Tą ramkę 34x13x3,8cm sam produkujesz? Próbowałeś na tej ramce dwóch korpusach trzymać gniazdo? Może ramka OSTROWSKIEJ by się sprawdziła jako nadstawka.

    • @woro2494
      @woro2494 3 роки тому

      @@FreezerSIG 1. Znaczy mam znajomego stolarza, który produkuje mi ramki wraz z korpusami nadstawkowymi do ula 10 ramkowego.
      2.Nie. Jako korpus gniazdowy się kompletnie nie sprawdzi bo jest za głęboka.Na jednej rodzinie rasy kraińskiej próbowałem jeden korpus normalny wielkopolski, potem ten korpus nadstawkowy (jako przedłużenie gniazda) i nadstawka wielkopolska wraz z kratą odgrodową. (trochę śmiesznie ale efekt był taki, że po dodaniu szybko wyciągały węzę , następnie zalały w całości miodem , a po wykręceniu na 2-3 ramkach matka weszła z czerwieniem. W pozostałych była bardziej wyciągnięta i przez to również nie czerwiła w głębokich plastrach.
      3.Myślę, że na pewno w przyszłym sezonie spróbuję na kilku ulach dla porównania. :D

  • @arturmalinowski754
    @arturmalinowski754 2 роки тому

    Super rozpracowany temat rozmiarów ramek. Mam propozycję, być może zbyt śmiałą, ale zaryzykuję. Czy mógłbyś udostępnić pliki z tabelkami zaprezentowanymi w filmie. Jest w nich moc pożytecznej wiedzy. Wiem, że kosztowało Cię to wiele pracy, ale dla dobra sprawy, może przychylisz się do mojej prośby. Serdecznie pozdrawiam.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  2 роки тому

      Gdzieś ten plik podziałem. Nie mogę go znaleźć.

    • @arturmalinowski754
      @arturmalinowski754 2 роки тому

      @@FreezerSIG Dzięki za szczere chęci.

  • @pm987
    @pm987 3 роки тому

    Langstroth 3/4 - ale nie te komunistyczne tylko normalne wymiary (448x185).