Krystyna: To było normalne, że Krysia jest grzeczna | herstorie wrocławianek
Вставка
- Опубліковано 12 гру 2024
- Jak zmienia się to, jak do siebie mówimy w rodzinie? Jak zmienił się Wrocław, szkolne i pracowe obyczaje? Krystyna zabiera na spacer w czas, kiedy we wrocławskim bloku za ścianą meczały kozy, kiedy imponowało się narzeczonej wielkim radiem a po najlepsze kwiatki na ślub trzeba było skoczyć w okolice Kudowy.
"Zawsze chciałam być w szkole dobra, żeby mnie tatuś chwalił, żeby mamusia mnie chwaliła, żebym w szkole błyszczała. W domu nie chwalili - to było normalne, że Krysia jest grzeczna." - opowiada Krystyna.
Dotknij jej głosu!
Nasz projekt „Dotknij mojego głosu - opowieści kobiet z Wrocławia”, wpisuje się w nurt uzupełniania historii regionalnej i lokalnej poprzez mikrohistorie, historię codzienności, historie osobiste i rodzinne oraz przede wszystkim uwzględnienie doświadczenia i perspektywy kobiet. Od lat zajmując się edukacją i wspieraniem kobiet, widzimy, że z jednej strony mają one ogromną potrzebę opowiadania o swoich doświadczeniach, z drugiej, nie czują, się uprawnione do zabierania głosu i nie czują by miały na to odpowiednią przestrzeń. Jeśli nie znajdujemy sposobu, by ich wysłuchać, tracimy wiedzę, która pozostaje tylko w prywatnych i rodzinnych archiwach, a która mogłaby stać się przyczynkiem do porozumienia ponad podziałami i pokoleniami.
W ramach projektu zrealizowałyśmy wykład herstoryczny “Dlaczego Twoja herstoria ma znaczenie?”, poprowadzony przez dr Joannę Hytrek-Hryciuk, następnie cykl łącznie 4 warsztatów herstorycznych i dotyczących głosu kobiet z Teo Łagowskx. Finalnie stworzyłyśmy podcast z nagraniami 8 rozmów Teo i uczestniczek projektu - kobiet 60+, mieszkających we Wrocławiu i otworzyłyśmy audiowystawę, która go promuje.
Pomysł i realizacja projektu: Fundacja HerStory.
Partnerem projektu był Wrocławski Instytut Kultury.
Projekt “Dotknij mojego głosu” dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.