Total War: ROME II strategia w czasach starożytnych GAMEPLAY/PORADNIK

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 лют 2025
  • Na tym nagraniu przedstawiam grę typu Grand Strategy pt. "Total War: ROME II" z 2013 r., dostępną do kupienia na platformie Steam.
    Najniższa cena za podstawową wersję gry ORAZ pakiet wprowadzający nową kampanię (single i multiplayer) zwaną Wrath of Sparta (Gniew Sparty) oraz DLC umożliwiające grę trzema państwami greckimi w głównej kampanii (Ateny, Sparta, i jednak Epir, na nagraniu przypuszczałem że Massalia) z dodatku "Greek States Culture Pack" oraz pomniejsze DLC wprowadzające nowe jednostki, zwane "Daughters of Mars" w jednym kluczu aktywacyjnym obecnie za ok. 37zł, w linku poniżej:
    www.cdkeys.com...
    W grze przejmujemy kontrolę nad jednym jednym z państw (plemion, republik, miast-państw, królestw itd.) istniejących w 270 r. p.n.e. Dostępnych jest największa liczba kampanii z całej serii Total War (włączając wszystkie DLC i nie włączając modów). W podstawowej wersji mamy Główną Kampanię z 270 r. p.n.e. a więc tuż przed wybuchem I wojny punickiej (Rzym vs Kartagina), czyli kampania znana nam z Rome 1. Druga kampania to Imperator August, czasy II Triumwiratu, a zatem już po śmierci Juliusza Cezara, konkretnie 42 r. p.n.e. i walka o władzę w imperium rzymskim, szczególnie między Oktawianem a Antoniuszem (jest jeszcze syn zamordowanego Pompejusza oraz Lepidus, a także kilka pomniejszych państw). W płatnych DLC otrzymujemy kampanię w Grecji, II wojnę Punicką, Cezara w Galii, początki Republiki Rzymskiej oraz czasy panowania Aureliana (270-275 r. n.e.). Tak duży wybór kampania wpływa pozytywnie na regrywalność.
    Gry z serii Total War charakteryzują bitwy na ogromną skalę toczone w czasie rzeczywistym, tutaj łączna liczba żołnierzy może wynosić ok. 10 tys. żołnierzy.
    Choć gra skupia się w ogromnym stopniu na bitwach, w których na żołnierzy wpływa pogoda, zmęczenie i morale, to mamy również możliwość kontrolowania osad (miast) poprzez inwestowanie w nowe budynki, rekrutacji żołnierzy i floty. W grze istnieje również niezbyt zaawansowana dyplomacja.
    W tym Total Warze wciąż mamy możliwość toczenia ręcznie bitew morskich, z tą zmianą, że teraz mamy bitwy łączone, to znaczy jest możliwość toczenia walk na lądzie, i jednocześnie potyczek na morzu, lub dokonania desantu okrętami, aby wesprzeć działania na lądzie. Rzecz dotąd nieznana w grach z tej serii, niesamowicie atrakcyjna!
    Jak w poprzedniej odsłonie, Shogunie 2, również i tutaj mamy możliwość prowadzenia kampanii multiplayer z maksymalnie jednym znajomym. Jeśli chodzi o zarządzanie osadami, to wprowadzono tutaj zupełnie nowy, nieznany dotąd, i w dużym skrócie jeszcze bardziej ułatwiony sposób zarządzania naszymi osadami, kontynuowany w najnowszych grach z serii. Od teraz dwie, trzy lub cztery osady tworzą prowincję. Jedna osada spośród nich jest stolicą prowincji, w których można budować bardziej zaawansowane budynki, jest bardziej dochodowa i posiada mury. Można tam posiadać do sześciu budynków. Pozostałe osady w prowincji są pomniejsze, nie mogą mieć murów, są mniej dochodowe i nie można tam budować zaawansowanych budynków, których łącznie możemy mieć cztery.
    Kontrolując całą prowincję, mamy możliwość wydania edyktu (dodatkowe profity w postaci większych podatków, większego zadowolenia, rozwoju, rekrutacji itd., w zależności od rodzaju wydanego edyktu).
    W Tym Total Warze, tak jak od Shoguna 2, możemy przypisywać naszym postaciom (agentom i generałom) cechy, po osiągnięciu nowego poziomu umiejętności, a także dodawać świtę. Wszystko to ma na celu zwiększenie siły, czy skuteczności postaci oraz dowodzonej przez niego armii, lub w przypadku agenta, zwiększenia jego szansy na sukces przeprowadzanych akcji.
    Rome II umożliwia nie tylko przypisywanie cech dowódcy, ale również całej armii, nazwano to "tradycjami" danej armii, co też wpływa na skuteczność armii i jest jednym z elementów charakterystycznych w grach typu RPG.
    Rome II wyróżnia od poprzednich gier to, że wprowadzono tutaj po raz pierwszy jakiekolwiek akcje polityczne wewnątrz zarządzanego państwa. Generałowie i członkowie obcych rodów mogą być nielojalni i spiskować przeciwko nam, doprowadzić nawet do wybuchu wojny domowej. Nasze postaci zyskują tzw. gravitas, czyli tyle co punkty wpływów, które mogą wydawać np. na intrygi typu defraudacja pieniędzy (dodatkowe fundusze na rozwój państwa), zamordowanie nielojalnej postaci, czy obniżenie popularności przeciwnikowi. Można adoptować pewne wpływowe postaci, aranżować małżeństwo, poprawiać statystyki członków rodu itd.
    Niesamowity klimat, piękny świat i wiele do zrobienia, choć gra staje się szybko zbyt prosta. Dlatego polecam mod pt. Divide Et Empire, który w znacznym stopniu ten problem niweluje!
    Język polski jest dostępny bez konieczności szukania modyfikacji.
    Nagranie ma charakter typu "gameplay" (przykładowa rozgrywka) lecz jednocześnie z objaśnieniami zasad gry i mechanik, co podchodzi pod Poradnik dla początkujących.
    Za wszelkie komentarze, oceny, będę wdzięczny!

КОМЕНТАРІ • 5

  • @soliduscaesar9059
    @soliduscaesar9059 9 місяців тому

    Fajny materiał. Chętnie bym obejrzał podobny, związany z Devide Et Impera.

  • @Kryniaurnej
    @Kryniaurnej 2 роки тому

    Ten film pokazał mi jak dobra jest ta gra. Zdecydowanie warta zagrania

  • @xenozi3616
    @xenozi3616 Рік тому

    Super materiał

    • @emperor123.
      @emperor123.  7 місяців тому

      Bardzo się cieszę, że ktoś docenił :D