ESTERA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 вер 2024
  • Oglądnąłeś, przeczytałeś? Spodobało się? Daj łapkę w górę, zasubskrybuj i przekaż Dobrą Nowinę dalej, udostępniając piosenki innym.
    Kategoria: Religijna piosenka dla dzieci (i nie tylko), Nasze Niebieskie Skrzaty, Stary Testament i Nowy Testament, Psalmy, Biblia, Izrael, wiara.
    Śpiewały Nasze Niebieskie Skrzaty: Ola Kogut (5 kl.), Oliwka Kuliga (5 kl.), Zuzia Pąprowicz (5 kl), Julia Strzelczyk (5 kl.), Amelka Kogut (3 kl.), Ola Stec (3 kl.) Tosia Stec (6 kl.).
    ESTERA + karaoke - muz i sł. Mariusz Hejnar
    Nagrania dokonano w Studio Oratorium „Nasz Dom” (27,01,2017 r. jako melodia do hymnu szkoły),
    i 29.08.2024, w Studio w Zręcinie koło Krosna.
    Aranżacja instrumentalna: Wojciech Inglot, Mariusz Hejnar i Paweł Okoniewski.
    Realizacja dźwięku: Paweł Okoniewski.
    W teledysku i w piosence wykorzystano fragmenty filmu „Opowieści Starego Testamentu”: Estera.
    Wszystkim pięknie dziękujemy, również rodzicom i muzykom, a zwłaszcza Panu Bogu i Panu Jezusowi!
    Słowo Boże:
    W długim sznurze kobiet biblijnych znajdziemy Sarę, Rebekę, Rachelę, Seforę, Rachab, Rut, Annę i Elżbietę, kuzynkę Maryi, i oczywiście samą Maryję (hebr. Miriam). Na tej niekompletnej liście nie może zabraknąć Estery. „Kim ona jest?”, pyta się refren piosenki, jakby obawiał się, że w Tradycji chrześcijańskiej jest to postać jakby zapomniana, pomijana? „Kim ona jest?”, przez „przypadek” wybrana królowa imperium Persji, ryzykującą przyjściem do swego męża, króla Aswerusa, by bez pozwolenia wejść przed oblicze monarchy i wstawić się za swoim Ludem, którego chciał zgładzić Haman, drugi na dworze po królu minister. Zaryzykowała samotna królowa utratą życia, zdradzając przy tym swoją żydowską tożsamość.
    Jaki był kontekst, by zgładzić jeden Naród, od dziecka po starca, w królestwie, od Indii aż do Etiopii, w którym mieściło się aż sto dwadzieścia siedem państw? (Est 1,1) Był mim fałszywy, przemieszany z półprawdami powód, jaki przedstawił królowi Haman: «Jest jeden Naród rozproszony i odłączony od innych narodów we wszystkich państwach królestwa twego, a Prawa jego są inne niż każdego innego narodu. Praw króla oni nie wykonują i w interesie króla leży, aby (…) wydać dekret i ich wytracić, a ja wpłacę na ręce urzędników dziesięć tysięcy talentów srebra, aby je przelano do skarbca królewskiego». Na to zdjął król sygnet i dał go Hamanowi, synowi Hammedaty, Agagicie, wrogowi Żydów, Est 3,7-11.
    Za namową swojego wuja, Mardocheusza, królowa Estera weszła wbrew obowiązującemu prawu do urzędującego króla (któremu Coś podpowiadało, by nie karać śmiercią „niesfornej” żony) i po suto zastawionej uczcie Estera rzekła w obecności Hamana: «Królu, jeśli mnie darzysz życzliwością, to niech będzie darowane życie, mnie i mojemu Narodowi (spróbujmy wyobrazić sobie zdziwienie króla, słuchającego swojej żony). Albowiem postanowiono aby nas wymordować. Gdyby nas tylko sprzedano, milczałabym». Zaskoczony król, zupełnie niczego nierozumiejący, pyta: «Któż jest ten, który zawziął się w sercu swoim, aby to uczynić?»
    I odpowiedziała Estera: «Tym wrogiem jest Haman, ten niegodziwiec» Est 7, 1-6.
    Zastanawiające jest, dlaczego król stanął po stronie świeżo wybranej przez siebie małżonki (których miał zapewne wiele) a nie zasłużonego doradcy, Hamana, który z naszego, współczesnego punktu widzenia w sposób proroczy zapowiadał Adolfa Hitlera?
    Odpowiedź może być tylko jedna: świadectwo wiary i miłości silniejszej od śmierci!
    Być może król pomyślał, co to za Naród (kobieta), który (a) gotów jest umrzeć dla Praw (Tory) swojego Boga. Czyżby był Jedynym, prawdziwym Bogiem? Kazał natychmiast powiesić Hamana i pozwolił Żydom bronić się w dniu, w którym zaplanowano eksterminację wśród wielu narodów.
    To wydarzenie do dzisiaj próbuje upamiętnić święto Purim, w którym żydowskie dzieci przebierają się za bohaterów Księgi Estery a ludzie dorośli nie żałują sobie mocniejszych trunków, i nie dziwi nas fakt, że oddziały SS najczęściej masakrowały żydowskie getta właśnie w święto Purim.
    Zapraszamy do śpiewu ze Skrzatami w szkole, na katechezie, na modlitwie, by czyn Estery nie był zapomniany i stał się dla nas wzorem odwagi w obronie pomawianych, słabych i pokrzywdzonych.
    Tekst piosenki:
    1. Mrok czai się, lud Boży chce pochłonąć, w królestwie zła, tu Haman rządzić chce.
    Otwiera drzwi królowa uniżona, za ludem swym chce teraz wstawić się.
    Ref. Estera, wierna Estera, dzielna królowa, kim ona jest?
    Młoda Żydówka, ją Bóg wybiera, to o niej właśnie jest ta pieśń.
    2. Gdy widzę zło, nie będę obojętna, za pokrzywdzonym ja także ujmę się.
    Jest Jeden Bóg co uciśnionych wspiera, wywyższę Go za słabych modląc się.
    Kopiowanie, rozpowszechnianie i udostępnienie jest jak najbardziej wskazane, wręcz konieczne!

КОМЕНТАРІ •