Корисні копалини України. Паливні корисні копалини

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 вер 2024
  • Мінерально-сировинні ресурси України. У земній корі налічують до 3 тис. мінералів і понад 1,5 тис. гірських порід. Завдяки своїм властивостям вони використовуються в різних галузях господарства: енергетиці, металургійній і хімічній промисловості, будівництві, окремі види - у медицині (озокерит, грязі). Алмази, графіт, радіоактивні й рідкісні метали знаходять застосування у сфері науки й техніки; дорогоцінні метали, коштовне й напівкоштовне каміння - у ювелірній справі.
    Паливні корисні копалини залягають переважно в тектонічних западинах, рудні (магматичного й метаморфічного походження) тяжіють до Українського щита й Вулканічного хребта Карпат. Нерудні копалини осадового походження (солі, вапняки, піски) розміщені в прогинах, а магматичного чи метаморфічного походження (граніт, мармур, графіт) - у породах Українського щита, складчастих системах Карпат і Криму.
    До паливних корисних копалин належать кам’яне й буре вугілля, нафта, природний газ, торф, горючі сланці. За розвіданими запасами кам’яного вугілля Україна посідає друге місце в Європі та сьоме у світі .
    Найбільшим і найважливішим є Донецький кам’яновугільний басейн, який має площу 50 тис. км2 і розташований на території Донецької, Луганської, Дніпропетровської, частково Харківської й Полтавської областей. Тут виявлено коксівне (паливо для металургійної промисловості) та енергетичне вугілля - антрацит. Вугілля залягає сотнями пластів. Найпотужніші й доступні пласти вже вироблені, адже тут видобувають вугілля з XVIII ст. Нинішня глибина залягання - 1200 м, пересічна - 500-750 м, а пласти мають невелику потужність (0,5-2 м). Значна похилість і газоносність пластів нерідко спричинюють небезпечні вибухи.
    Львівсько-Волинський вугільний басейн (10 тис. км2) знаходиться на північному заході країни на межі Львівської й Волинської областей. Видобуток вугілля тут розпочато в 1950-х роках. Паливо залягає невеликими пластами на глибині 300-700 м, максимальна потужність пластів - 2,8 м. Вугілля сірчисте (зольне), використовується як енергетичне й побутове паливо для західного регіону.
    Родовища горючих сланців виявлені на півночі Кіровоградської та на півдні Черкаської областей, у Карпатах і на Поділлі. Найбільше з них - Бовтиське (Кіровоградська область). Сланці можуть використовуватись як паливо для ТЕС, а також як сировина для хімічного виробництва.
    Торфові родовища зосереджені в основному на Поліській низовині, а також у річкових долинах в зоні лісостепу. В Україні налічують до 2500 невеликих родовищ. Найбільші поклади у Волинській, Рівненській, Київській, Чернігівській і Львівській областях. Торф використовують переважно в сільському господарстві.
    Важливе значення, як цінна паливно-енергетична та хімічна сировина, мають нафта й природний газ. Основні родовища цих паливних корисних копалин знаходяться в Східному, Західному й Південному нафтогазоносних районах.
    Східний район (Дніпровсько-Донецька нафтогазоносна область) простягається вузькою смугою на Лівобережжі Дніпра - від північних кордонів України до Донецького кряжа. Тут видобувають понад 80 % нафти й газу в країні. Активне розроблення родовищ почалося в середині XX ст. Тут розвідано понад 140 родовищ газу. Найбільші з них - Шебелинське, Єфремівське (Харківська обл.), Західнохрестищенське (Полтавська обл.). Поклади нафти виявлено також у Чернігівській і Сумській областях. Найзначніші нафтові й нафтогазові родовища: Леляківське, Гнідинцівське (Чернігівська обл.), Глинсько-Розбишівське (Полтавська обл.), Качанівське, Бугруватівське (Сумська обл.).
    Західний район (Карпатська нафтогазоносна область) охоплює територію Закарпатської, Чернівецької, Івано-Франківської та Львівської областей. Промисловий видобуток нафти в регіоні розпочався ще у XVIII ст., газу - з 1920-х років. Газові й нафтові родовища через тривалу експлуатацію майже вичерпані. Найбільші діючі родовища: Долинське - нафтове, Битків-Бабчинське - нафтогазове, Богородчанське - газове.
    Південний район (Причорноморсько-Кримська нафтогазоносна область) розташований у межах Одеської, Миколаївської, Херсонської областей і в Криму. Це найперспективніший район. За прогнозами геологів, значні поклади нафти й газу є на шельфі Чорного й Азовського морів. Нині тут відкриті родовища газу - Голіцинське, Штормове, Казантипське. Найбільші промислові родовища газу - Джанкойське, Глібівське, Задорненське (Крим), нафти - Східносаратське (Одеська обл.).
    В Україні здавна експлуатуються родовища озокериту. Озокерит, або гірський віск, - горюча корисна копалина нафтового ряду. Використовується як лікувальний засіб, для виготовлення мастила, а також як сировина для гумової, хімічної, паперової та електротехнічної галузей промисловості. Родовища озокериту рідкісні. На території України більшість із них зосереджена в Західному нафтогазоносному районі. У Львівській області знаходяться найбільші у світі Бориславське (експлуатується з 1856 р.) і Трускавецьке родовища. Добувають озокерит шахтовим способом з глибини 140 м.

КОМЕНТАРІ • 7

  • @AnarchoReptiloidUa
    @AnarchoReptiloidUa 10 місяців тому +5

    Дякую за цікаве відео.
    Коментар для просування каналу.
    ❤❤❤❤❤

  • @kolpavel
    @kolpavel 10 місяців тому +5

    ДЯКУЮ.

  • @Dave.Me4
    @Dave.Me4 10 місяців тому +3

    Дякую за пізнавальне відео!
    Бажаю процвітання, та розвитку, вашому каналу!

  • @Pceekh-x_beet.
    @Pceekh-x_beet. 10 місяців тому +2

    В времена СССР, пока не начали добычу нефти и газа на востоке (дальнем востоке) РСФСР, активно опустошали ресурсы на территории УССР. За счёт близости к западной Европы, небыло больших затрат на прокачку и транспортировку (нефти, газа), что позволяло существенно больше зарабатывать, особенно валюту, так как "львиная" доля шла на экспорт, к тому же качество нефти было гараздо выше, чем нефть с современной рф.

  • @1ron1c_UA
    @1ron1c_UA 10 місяців тому +2

    Взаєм. На підтримку каналу комент

  • @СвітланаАнтіпова
    @СвітланаАнтіпова 7 місяців тому +1

    Яка багата наша Україна !
    То ж лізе всяка нечисть до нас .Геть окупантів з нашої України !

  • @ВіліС
    @ВіліС 7 місяців тому

    так а бурштин що не вважається корисною копалиною?