Kiedyś to było... Q&A o Polsce plemiennej (03.06.2020) - Hanna Kóčka-Krenz
Вставка
- Опубліковано 13 гру 2024
- Kolejny Q&A z cyklu "Kiedyś to było...". Tym razem tematem będzie archeologia Polski plemiennej. Na Wasze pytania odpowiadać będzie wybitna specjalistka z zakresu archeologii wczesnego średniowiecza - prof. dr hab. HANNA KÓČKA-KRENZ!
Jeśli ciekawi was obecność Słowian na ziemiach polskich przed Mieszkiem I, powstawanie grodów i zasiedlenie tych ziem, dowody na istnienie plemion na ziemiach polskich i ich wzajemne kontakty oraz relacje ludności lokalnej z zagraniczną…ten odcinek jest dla Was!
Cykl "Kiedyś to było..." jest wynikiem współpracy:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
www.muzeumgniez...
profilu Śladami Średniowiecza
/ sladamisredniowiecza
czasopisma Archeologia Żywa
archeologia.co...
Prof. Hanna Kóčka-Krenz (ur. 1947 r.) jest córką archeologa, prof. Władysława Kóčki. W roku 1969 r. ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu historię sztuki, zaś w 1970 r. archeologię. Jej praca magisterska na tym ostatnim kierunku nosiła tytuł: „Kabłączki skroniowe z ziem polskich (kabłączki esowate)”. 1973 r. pracowała jako asystent w Katedrze Archeologii UAM. W 1981 r. uzyskała tytuł naukowy doktora na podstawie rozprawy: „Złotnictwo skandynawskie w IX-XI w”. W 1994 r. została doktorem habilitowanym na podstawie pracy „Biżuteria zachodniosłowiańska we wczesnym średniowieczu”. Od 1996 była profesorem UAM, a w 2012 otrzymała tytuł profesora zwyczajnego.
Jej zainteresowania naukowe dotyczą złotnictwa strefy bałtyckiej, zwłaszcza skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego oraz początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej. Jest odkrywczynią m.in. palatium poznańskiego.
Trochę zacina się ten materiał, ale Q & A z historykami to absolutnie wspaniały pomysł.
Niestety Skype w środku spotkania przestał z nami współpracować, ale podjęliśmy odpowiednie działania i już w następnym spotkaniu było ok. Q&Q z prof. Rosikiem wrzucimy przez najbliższy weekend.
Mimo problemów technicznych da się wszystko zrozumieć, ciekawy materiał i bardzo ciekawy gość, który wyczerpująco odpowiada na pytania.
Bardzo ciekawe 👍choć duchy przodków nie bez,, walki,, 😉starają się przeszkadzać
Przepraszam, ale tak wspaniały materiał tak spie....lić dźwiękowo to naprawdę karygodne. Mimo wszystko dziękuję
nie mogę skupić, bo jakość techniczna jest beznadziejna.
1:17 słychać strzały.
Agenci Wielkiej Lechii dokonali nieudanego zamachu na panią profesor.
Wyłączyłem po 18 min. To nie na moje nerwy. Szkoda bo gość wspaniały i temat bardzo ciekawy. AŻ ogarnijcie to bo w innych materiałach są podobne zakłócenia.
Rozumiemy całkowicie, bardzo przepraszamy :( Niestety obsługi wszystkiego uczyliśmy się na bieżąco - a dokładniej sam Radek (jakimś cudem w trakcie próbnych spotkań zawsze wszystko działa). W związku z tym trochę czasu musiało upłynąć, ale najnowsze spotkania (tak od nr 15 z wyjątkami) już są w porządku. A od ostatniego będzie tylko lepiej :) Ale to tylko z serii KONTEKST, bo za KTB i WWTB odowiada Muzem Początków Państwa Polskiego i tutaj nic nie jesteśmy w stanie zdziałać. Sami jednak mamy w planach powrót do tematów, przy okazji których daliśmy ciała!
@@ArcheologiaZywa Wytrzymałem. Nie żałuję :)
Dasz radę. Nie pożałujesz.
Gość znamienity ale dźwięk katastrofa!
Jestem w szoku, że Kuria stawia przeszkody... Wstyd.
Temat niewątpliwie bardzo ciekawy, ale strona techniczna to dno i 3 metry mułu.
Trzeba, chyba uciekać na Białoruś. Tam jeszcze normalnie jest.