Grenlandia - samostanowienie, geopolityka i prawo międzynarodowe

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • Podobnie jak podczas swojej pierwszej kadencji w fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donald Trump zaoferował Danii możliwość nabycia Grenlandii. Czy taka transakcja jest możliwa w świetle prawa międzynarodowego? A jeśli nie udałoby się Trumpowi przekonać Kopenhagi do swojej propozycji, to czy hipotetyczna jednostronna deklaracja niepodległości przez Grenlandię, a następnie wyrażenie woli przez Grenlandczyków o przyłączeniu się do Stanów Zjednoczonych, byłaby zgodna z prawem międzynarodowym?
    Na czym polega prawo do samostanowienia w prawie międzynarodowym, w szczególności odnosząc się do pojęcia ludności rdzennej, której przedstawicielem są zamieszkujący Grenlandię Inuici? Jak kształtuje się usytuowanie prawne Grenlandii w ramach Królestwa Danii? Czy po ewentualnym dołączeniu Grenlandii do USA Grenlandczycy zachowaliby daleko posuniętą autonomię oraz wysoki standard ochrony praw człowieka gwarantowany w chwili obecnej przez system Rady Europy? Wreszcie - czy „kazus Grenlandii” mówi nam coś więcej o podejściu administracji Donalda Trumpa do prawa międzynarodowego oraz instytucji międzynarodowych? Czy znajdujemy się w przededniu zasadniczej redefinicji zastanego ładu międzynarodowego?
    Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”.
    Zapraszamy do wysłuchania!
    Prowadzący - dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
    Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

КОМЕНТАРІ •