Nagyon szeretem a videoidat. En pihenesre is hasznalom tul a rengeteg jo tanacson. Neha csak leulok es nezem es nezen egymas utan oket. Halas koszonet a pozitiv lelkes videoidert. Tovabbi sok sikert es csinald oket orokke, mert imadom. 😊
Pont van egy õreg kádam amit megmentettem amikor a szomszéd újította a lakását... azt rakom alulra. tõzeg pedig pont van mert egy tõzegkitermelõ faluban élek Lettországban. Szinte a nevem rajta van ezen a kísérleten mert minden adott. Én is kipróbâlom! Kíváncsi vagyok milyen eredményeink lesznek! Szuper vagy, újra csúcs a videó 😚😚😚😚
Szuper! Arra ügyelj, hogy azért legyen hol elfolynia a víznek, pl ha egy kiadós eső esik. Tehát legyen az ágyásnak olyan része, ahol érintkezik a sima földdel (nálam is van), ott akkor el tud szivarogni a fölös víz. A kád aljába pedig szerintem tegyél egy kis kavicsot és arra tedd a cserepeket, hogy le tudjon befolyni alul a tőzeg/föld.
Gratula ! Javasolnák egy úszókát beállítani a feltöltő csőben, aminek a kiálló szára mutatja majd, hogy mikor kell újratölteni. 😁 Egy jó hosszú horgász dugót 😎 Minden jót !
Elvileg egy rendesen megcsinált hügel-kultúrás ágyás természetesen tudja ezt, ha jó nagy korhadt fatörzsek is vannak benne. De amit kitaláltál, az is ügyes!
1:15 Esetleg az beválna ha a tó fólia helyett mondjuk nagyobb köveket használnál valamilyen szinten az is szigetelne bár ebben én sem vagyok biztos csak egy tipp! :)
Érdeklődnék, hogy így két év távlatában milyenek a tapasztalatok. Gondolkozunk erősen, hogy magas ágyás legyen e vagy egy kis elkerített rész a kertből ahol szimplán a földbe ültetjük a növényeket. (Persze mindkét esetben megmunkáltan tápanyagokat juttatva ki)
@@KertTV Úgy általában véve hasznos és érdekes lenne szerintem, ha a magaságyás műfajról általánosságban tudnál visszajelzést adni a tapasztalataidról. Ennek csak egy része, hogy a különböző víztárolási technikák mennyire jöttek be, vagy mennyire nem, de érdekes lehet pl. a különböző fa kezelési ill. szigetelési próbálkozáskkal kapcsolatos tapasztalatod is (mi mennyit bír, stb.) Egy korábbi videoban említetted pl. hogy a natúr fa lenolajkencével finoman szólva nem jött be. Ilyesmik érdekelnének, hogy pontosan meddig bírta, volt-e szigetelve belülről, stb. stb. Ha nem volt, van-e sejtésed (netán tapasztalatod), hogy mennyivel bírja tovább ha van szigetelés, stb. stb. Az is tök jó tipp volt vmelyik videódban, hogy kis rést hagysz a deszkák között, hogy ott ne rekedjen meg pangó víz, mert ott kezdi ki először a fát. Az ilyesmiket lenne tök jó sztem összegyűjteni egyszer egy videoba .... vagy posztba ... vagy akármibe.
@@KertTV Szia Márk, lassan két éve készült ez a videód. Lett valami tapasztalat, hogy vált be ez a technológia? Magaságyás építés előtt állok, és ez a verziód nagyon megtetszett )
Ha nagyűzemi tápos csirke ttelepről van a trágya akkor gratulálok az antibiotikumos gyógyszeres csirke trágyához. De gondolom rávan irva ,hogy szabadtartásu baromfiállomány gané.
1. A Gyulai Iván-féle mélymulcsos felületet állítólag nem kell öntözni. Elég neki a csapadék. 2. Az Italpolina-t én is használom, témyleg jó, bevált. Viszont büdös, és habár pellet, a törmelék porfelhőt képez amikor dolgozol vele.
Azt is ki fogom majd próbálni. Fantasztikus dolgokat csinál Gyulai Úr, nagy tisztelője vagyok. Ha érdekel ez a téma nézd meg ezt a videóm, ez is egy mélymulcsos rendszerről szól. ua-cam.com/video/OvPz0xSutzI/v-deo.html
@@KertTV Köszi, láttam. Dicséretes és követendő amit az a srác művel. Máshol tartana a világ ha szélesebb körben lenne elterjedve a természetbarát földművelés.
Szia Márk! Nem ehez a videóhoz tartozik, de egy olyan kérdésem lenne hogy lassan így két év után hogyan bírja a teraszburkolat? Mi is terasz építés előtt állunk és nagyon gondolkozunk az akácban és ezért érdekelne hogy hogyan bírja, nem e szálasodik meg hasonlók. Még egy olyan kérdés, hogy ha szoktad akkor mivel kezeled? Előre is köszönöm a választ.
hmmm és mi lenne, ha a víztározós magaságyást kombinálnánk a Hügelkultúrával és alulra vastag fatörzseket tennénk "szivacs" gyanánt? :P Akár függőlegesen is beállíthatnánk a fatörzseket, hogy még jobban felvezessék a vizet.
Szia! Elküldtem a képeket a balkonládáról, üzenetben a közösségi háló/ kert tv oldalra még áprilisban, de valamiért nem látod....... (a pipa átlátszó maradt)
Érdekes videó, habár a műanyagmentesség lényegét nem értem. Több pvc fóliával, helyszínen készre heggesztve egyes elemek egyszerűsíthetők volnának. A víz mennyiségét is növelni lehetne akár.
Szia Márk! Agyaggal nem tudnál létrehozni egy vízzáró réteget a gödörben? Kicsit több földmunka, mert míg a fólia 1mm vastag, addig agyagból lehet, hogy kellene vagy 30cm-es réteget tapasztani és így a gödör is nagyobb kell, hogy legyen, de talán beválhat. Mondjuk nem tudom mennyire lenne tartós a gyökerek miatt, mert ha azok átfúrkálják 1 év alatt, akkor bukik az elmélet.
@@KertTV Sepp Holzer csinált fólia mentes tavakat, viszont elég időigényes, de hát a természet sem az egyik napról a másikra alakít ki egy tavat, csak mi vagyunk ilyen türelmetlenek, hogy rögtön akarunk mindent. Én mindenesetre azzal is beérném, ha csak nagyon kevés mesterséges vízbevitellel meg lehetne csinálni fólia nélkül is , nem bánnám, hogy kicsit többet kell öntözni, mint a fóliásat, csak ne legyen műanyag. Még csak most kezdtem el foglalkozni ezzel a témával, úgyhogy mégnincs személyes tapasztalatom.
@@zongoristazs ki kell önteni bazalttal, csak kicsit macerás.. Na jó viccet félretéve, laposabb sziklák több rétegben az agyagréteg felett megoldást jelenthetnek évekre. Csak ne kézzel kelljen kiásni.
Szia Márk! Szeretnék segítséget kérni, hátha tudsz jó megoldást. Nagyon szép 30 db Leylad ciprusból álló nem nyírt sövényem van és elkezdtek pusztulni. Úgy néz ki, mintha kiszáradtak volna, de öntözve, táp oldatozva, rovarra ,gombára permetezve vannak, mégis kipusztulnak. Senki nem tudott válasz adni mi lehet a probléma. Válaszodat előre is köszönöm.
@Dóra J. Ha túllocsolod, vagy túltápozod, ugyanaz a "kiszáradás" kinézet jelenik meg. Első fázisban "megfullad" a sok víztől vagy elég a sok táptól a gyökér, utánna valóban "kiszárad" a növény is. Nagyon oda kell figyelni főleg a kevésbé általános növényekre, hogy mit igényelnek. Sok sikert, remélhetőleg nem túl késő. Minden jót !!
Sok minden okozhatja sajnos, gomba is, bogár is. Ki kell hívni egy szakértőt gyorsan, mert egy ilyen fertőzés könnyen elviheti őket. Sajnos ennél többet én sem tudok segíteni, ez szakértői feladat.
A kérdés jogos, de ebben a konstrukcióban azért valamennyi érintkezés van a helyi talajjal, illetve felülről kell bejuttatni, pl komposzt használatával.
Szia. Csináltam egy magaságyást, raktam az rétegek közé egy kis istálló trágyát. Több mint valószínű, hogy ezzel együtt lótücsök is került az ágyásba. Az ágyásban már vannak növények, spenót, zöldség stb, de a retket kivétel nélkül lerágta. Küzdük mindenféle bio megoldással de nem nagy hatékonységgal. Miután vannak az ágyásba növények, ezért a mérget és az ágyás szétszedését szeretném elkerülni. Van valamilyen jó ötleted, hogy lehet ezeket a kártevőket elűzni? Köszi előre is!
Még áll az eszem. Hogy te milyen okos leleményes ember vagy. Már ásóm is az én medencemagaságyásomat. Köszönöm. Ha augusztusban oda leszek egész hónapban Majamiban akkor nem kell locsolni?
Tegnap készítettem én is egy mini viztározós ládát, két paradicsomnak. nagyon jól működik, pár centre már földnedves a föld. kepkezelo.com/images/1yrly1w92df10i084g67.jpg kepkezelo.com/images/povzmuz02taumdjqdmqu.jpg
Dél-nyugati a telek is és az ágyások is. Szinte egész nap éri őket a nap, ami akár egy sok is szokott lenni nyáron, kicsit fogom is árnyékolni. A méhlegelővel az van, hogy olyan helyen van, ahol csak nagyon nehezen tudom öntözni, és mivel sem tavaly, sem idén nem nagyon esik, csak nagyon kevés mag tudott kicsírázni. De azért nem adom fel, nem kaszálom és amikor tudom locsolom.
@@KertTV Köszi a gyors választ. A dél-nyugatit a telek esetében értem, az ágyásnál kevésbé: észak-déli, illetve kelet-nyugati szokott lenni, de a dél-nyugat az pont nem a két ellentétes végpont. De azt hiszem sejtem. Én raschel hálóval terveztem az árnyékolást, aztán rájöttem, hogyha (alulról meszelt) polikarbonát lemezzel, vagy műanyag hullámlemezzel csinálnám, az némi védelmet jelentene jégverés ellen is, és a szél sem tépné úgy mint a hálót. Néznék ezzel kapcsolatban egy ötletelős videót is akár! :) Más: hiányzik a Moziverzum! Szívesen látnám újra a: "De én tovább kefélek!" párost! Klasszis!
@@KertTV Nem, én még nem próbáltam, de ahhoz hogy ne tegyenek benne kárt a talajban lakó állatok, és a növények gyökerei, 30 cm az ideális vastagsága egy döngölt agyag medernek. Tómedernek is ez a legideálisabb, mert a halak számára létfontosságú ásványi anyagokat tartalmaz, és csak az ilyen tóban tudjàk magukat megfelelően elvermelni. Én egy ilyen tó elkészítését tervezem... majd egyszer. További sikeres, jó munkàt kívánok: Zsolesz
Nincs már semmi ami teljesen bio lenne. A levegő amit te meg a növények beszívnak is tele vannak már mindenféle anyaggal. Ettől persze próbálkozni lehet és az eredmény még nagyüzemi tápos csirke trágyával is sokkal jobb lesz mintha a polcról vette volna le a gumi keménységű előre csomagolt paradicsomot.
Én a tőzeget, ( a virágcserepek mellé) kiegészítettem volna kókusz rostal. Az kérdezném hogy a háttérben az a jó széles macska , nem sza...k bele és kaparja ki az ágyásokat? Az enyém sajnos üldöznöm kell. Milyen nővényt nem szeret ez a dö...? Tudom a kutyát de avval nagy haverok. Varom válaszodat.
Hozzám is átjár tojni a szomszéd tizenhúszakárhány macskája. Előszeretettel végzik a dolgukat a laza, felásott talajba, meg a fák körül lévő mulcsba. Elégtételként lespriccelem őket a slaggal, de nem veszik annyira zokon, mint szeretném...
Itt is előfordul, hogy azt gondolják a cicák, hogy nekik építettem az ágyást. Azt figyeltem meg, hogy ha mulcsolom fűnyesedékkel, akkor kevésbé vonzó a számukra. Még egy ok a mulcsolásra. 😉 Alapvetően kókusz rostot szerettem volna használni, de nem kaptam most.
A beton! A folia kivaltasanak lehetosege. Stabil alapot is ad egyben, nincs veszelye, hogy ha a vakond minden aron at akar menni, nem nagyon fog menni neki ;) Vagy nagy eso utan az erozio nem fenyegeti. Nem viz atereszto bar vizuveggel nem art at kenni es nem utolso sorban orok eletu!!! (amennyiben jol kivitelezi az ember)
Ez most hogy jön ide? Ezek az ötletek nem nagyüzemre lettek kitalálva. Abszolút nem értem a kommenteket.. de amúgymeg még nagyüzemeknél is alkalmazzák a paradicsomnál egy kicsit más formában üvegházakban.
Örült kezdet, de megint egy ötletes megoldás. ;)
Nekem a szivacsos felszívás is nagyon bevált.
Köszi és sok boldogságot mindenkinek a kertben!
Nagyon szeretem a videoidat. En pihenesre is hasznalom tul a rengeteg jo tanacson.
Neha csak leulok es nezem es nezen egymas utan oket.
Halas koszonet a pozitiv lelkes videoidert.
Tovabbi sok sikert es csinald oket orokke, mert imadom.
😊
Pont van egy õreg kádam amit megmentettem amikor a szomszéd újította a lakását... azt rakom alulra. tõzeg pedig pont van mert egy tõzegkitermelõ faluban élek Lettországban. Szinte a nevem rajta van ezen a kísérleten mert minden adott. Én is kipróbâlom! Kíváncsi vagyok milyen eredményeink lesznek! Szuper vagy, újra csúcs a videó 😚😚😚😚
Te mit ültetsz majd bele? Itt is van baj a szárazsággal néha. Tavaly nagyon száraz évem volt, így idén mindent bevetek hogy ne száradjunk.
Szuper! Arra ügyelj, hogy azért legyen hol elfolynia a víznek, pl ha egy kiadós eső esik. Tehát legyen az ágyásnak olyan része, ahol érintkezik a sima földdel (nálam is van), ott akkor el tud szivarogni a fölös víz. A kád aljába pedig szerintem tegyél egy kis kavicsot és arra tedd a cserepeket, hogy le tudjon befolyni alul a tőzeg/föld.
Elég sok mindent, nézz körül a mostani feltöltéseim között, azokban beszélek róla, hogy mit érdemes.
Szia Márk!
Miattad kezdtem víztározós magas-ágyásba, remélem nekem is beválik.
Köszi a sok videót! 😉
Gratula !
Javasolnák egy úszókát beállítani a feltöltő csőben, aminek a kiálló szára mutatja majd, hogy mikor kell újratölteni. 😁 Egy jó hosszú horgász dugót 😎
Minden jót !
Ez az ötlet nekem tetszik!
Megjegyzés-részleg? WHAT?! Gratulálok a 1 honlap alatt 10 000 plusz feliratkozóhoz. :) Videóra ment a like!
Köszi Péter. Számomra is döbbenetes. 😱🙏
Ügyes ötlet, jó kivitelezés
Én imádom ezeket a videókat úgyhogy hajrá :)
Nagyon jó videó lett!
Elvileg egy rendesen megcsinált hügel-kultúrás ágyás természetesen tudja ezt, ha jó nagy korhadt fatörzsek is vannak benne. De amit kitaláltál, az is ügyes!
Na, majd a szezon végén kiderül, mert az is van. ua-cam.com/video/648zBl8SQbs/v-deo.html
1:15 Esetleg az beválna ha a tó fólia helyett mondjuk nagyobb köveket használnál valamilyen szinten az is szigetelne bár ebben én sem vagyok biztos csak egy tipp! :)
Szerintem, csinálhatnál egy kerti tavat, ha gondolod!;)
Egyszer arra is sor kerül!
Fontos szempont a csepegtetovel szemben, hogy ez ott is mukodhet ahol nincs halozati vagy nagynyomasu viz.
Sziasztok! Halastó építésénél 20-30cm agyag réteggel biztosítják a víz megtartását! Egy próbát talán megér kikenni az alját jó vastagon agyaggal!
A macskának miért van eltakarva a szeme? Vagy maszkban van? Amelyik elment melletted az szokta trágyázni az ágyásodat?
Érdeklődnék, hogy így két év távlatában milyenek a tapasztalatok. Gondolkozunk erősen, hogy magas ágyás legyen e vagy egy kis elkerített rész a kertből ahol szimplán a földbe ültetjük a növényeket. (Persze mindkét esetben megmunkáltan tápanyagokat juttatva ki)
ez egy nagyon jo kerdes, en is kivancsi lennek
@KertTV
A műanyag (fólia) helyett jó lehet simán a terrakotta csepegtető (Olla).
Szia Márk!
Tudnál visszajelzest adni hogy mennyire jöttek be a különböző típusú víztározós ágyások?
Amit két éve építettem ua-cam.com/video/e_Rj4F0axxA/v-deo.html az nagyon jól szuperál, a többiről csak jövőre tudok nyilatkozni.
@@KertTV Úgy általában véve hasznos és érdekes lenne szerintem, ha a magaságyás műfajról általánosságban tudnál visszajelzést adni a tapasztalataidról. Ennek csak egy része, hogy a különböző víztárolási technikák mennyire jöttek be, vagy mennyire nem, de érdekes lehet pl. a különböző fa kezelési ill. szigetelési próbálkozáskkal kapcsolatos tapasztalatod is (mi mennyit bír, stb.) Egy korábbi videoban említetted pl. hogy a natúr fa lenolajkencével finoman szólva nem jött be. Ilyesmik érdekelnének, hogy pontosan meddig bírta, volt-e szigetelve belülről, stb. stb. Ha nem volt, van-e sejtésed (netán tapasztalatod), hogy mennyivel bírja tovább ha van szigetelés, stb. stb. Az is tök jó tipp volt vmelyik videódban, hogy kis rést hagysz a deszkák között, hogy ott ne rekedjen meg pangó víz, mert ott kezdi ki először a fát. Az ilyesmiket lenne tök jó sztem összegyűjteni egyszer egy videoba .... vagy posztba ... vagy akármibe.
@@KertTV Szia Márk, lassan két éve készült ez a videód. Lett valami tapasztalat, hogy vált be ez a technológia? Magaságyás építés előtt állok, és ez a verziód nagyon megtetszett )
Márk a hideg víz nagyon egészségséges :) Keress rá a Wim Hof Methodra :)
Tudom, ismerem Hoffot, bár még nem sikerült magamévá tennem a technikát. Mint láthatod. 🤣
Kelllllll!
Ha nagyűzemi tápos csirke ttelepről van a trágya akkor gratulálok az antibiotikumos gyógyszeres csirke trágyához. De gondolom rávan irva ,hogy szabadtartásu baromfiállomány gané.
1. A Gyulai Iván-féle mélymulcsos felületet állítólag nem kell öntözni. Elég neki a csapadék.
2. Az Italpolina-t én is használom, témyleg jó, bevált. Viszont büdös, és habár pellet, a törmelék porfelhőt képez amikor dolgozol vele.
Az elején a Gyulai félét is érdemes locsolni, persze ez csapadék függvénye is.
Azt is ki fogom majd próbálni. Fantasztikus dolgokat csinál Gyulai Úr, nagy tisztelője vagyok. Ha érdekel ez a téma nézd meg ezt a videóm, ez is egy mélymulcsos rendszerről szól. ua-cam.com/video/OvPz0xSutzI/v-deo.html
@@KertTV
Köszi, láttam. Dicséretes és követendő amit az a srác művel. Máshol tartana a világ ha szélesebb körben lenne elterjedve a természetbarát földművelés.
Szia Márk!
Nem ehez a videóhoz tartozik, de egy olyan kérdésem lenne hogy lassan így két év után hogyan bírja a teraszburkolat?
Mi is terasz építés előtt állunk és nagyon gondolkozunk az akácban és ezért érdekelne hogy hogyan bírja, nem e szálasodik meg hasonlók.
Még egy olyan kérdés, hogy ha szoktad akkor mivel kezeled?
Előre is köszönöm a választ.
hmmm és mi lenne, ha a víztározós magaságyást kombinálnánk a Hügelkultúrával és alulra vastag fatörzseket tennénk "szivacs" gyanánt? :P
Akár függőlegesen is beállíthatnánk a fatörzseket, hogy még jobban felvezessék a vizet.
@David. Gondolom ez erdekelhet, mostanaban talaltam ra en is.
ua-cam.com/video/3O2qCQU7Cac/v-deo.html
Minden jót, mindenkinek !
Engem is ez a gondolat foglalkoztat 🙂
Szia! Elküldtem a képeket a balkonládáról, üzenetben a közösségi háló/ kert tv oldalra még áprilisban, de valamiért nem látod....... (a pipa átlátszó maradt)
Érdekes videó, habár a műanyagmentesség lényegét nem értem. Több pvc fóliával, helyszínen készre heggesztve egyes elemek egyszerűsíthetők volnának. A víz mennyiségét is növelni lehetne akár.
Földkapcsolat?
Szia Márk!
Agyaggal nem tudnál létrehozni egy vízzáró réteget a gödörben? Kicsit több földmunka, mert míg a fólia 1mm vastag, addig agyagból lehet, hogy kellene vagy 30cm-es réteget tapasztani és így a gödör is nagyobb kell, hogy legyen, de talán beválhat. Mondjuk nem tudom mennyire lenne tartós a gyökerek miatt, mert ha azok átfúrkálják 1 év alatt, akkor bukik az elmélet.
Igen, ez azért elég rizikós, mert a szivárgást nagyon nehéz utána észrevenni.
@@KertTV Sepp Holzer csinált fólia mentes tavakat, viszont elég időigényes, de hát a természet sem az egyik napról a másikra alakít ki egy tavat, csak mi vagyunk ilyen türelmetlenek, hogy rögtön akarunk mindent. Én mindenesetre azzal is beérném, ha csak nagyon kevés mesterséges vízbevitellel meg lehetne csinálni fólia nélkül is , nem bánnám, hogy kicsit többet kell öntözni, mint a fóliásat, csak ne legyen műanyag. Még csak most kezdtem el foglalkozni ezzel a témával, úgyhogy mégnincs személyes tapasztalatom.
@@zongoristazs ki kell önteni bazalttal, csak kicsit macerás..
Na jó viccet félretéve, laposabb sziklák több rétegben az agyagréteg felett megoldást jelenthetnek évekre.
Csak ne kézzel kelljen kiásni.
Elég áras ez a keret!
Köszönjük a sok okos ötletet! A pólódon a cica szeme miért van letakarva? A szép fehér foltos cicád ügyesen feltalálja magát az ágyások között!
Mert az rajta a felirat, hogy guilty pet vagyis bűnös háziállat, de nincs komolyabb jelentősége, csak megtetszett a grafika.
@@KertTV A cica nem bűnös, az a legaranyosabb, leghízelgősebb háziállat!
Szia Márk! Szeretnék segítséget kérni, hátha tudsz jó megoldást. Nagyon szép 30 db Leylad ciprusból álló nem nyírt sövényem van és elkezdtek pusztulni. Úgy néz ki, mintha kiszáradtak volna, de öntözve, táp oldatozva, rovarra ,gombára permetezve vannak, mégis kipusztulnak. Senki nem tudott válasz adni mi lehet a probléma. Válaszodat előre is köszönöm.
@Dóra J. Ha túllocsolod, vagy túltápozod, ugyanaz a "kiszáradás" kinézet jelenik meg.
Első fázisban "megfullad" a sok víztől vagy elég a sok táptól a gyökér, utánna valóban "kiszárad" a növény is.
Nagyon oda kell figyelni főleg a kevésbé általános növényekre, hogy mit igényelnek.
Sok sikert, remélhetőleg nem túl késő.
Minden jót !!
Sok minden okozhatja sajnos, gomba is, bogár is. Ki kell hívni egy szakértőt gyorsan, mert egy ilyen fertőzés könnyen elviheti őket. Sajnos ennél többet én sem tudok segíteni, ez szakértői feladat.
Köszi szépen Márk!
Sziasztok! Érdeklődnék nagyszemcséjü bányakaviccsal is lehetne helyettesíteni a kulékavicsot? Előre is köszönöm :) László
Tófóliának egyébként a BTL fóliát tudom javasolni, ez HDPE, vagyis ilyenben folyik az ivóvíz is a föld alatt. Szóval ez tuti nem egészségkáros.
Márk, Te nagyon belejöttél a meztelen kertészkedésbe 😄
Igen, lehet, hogy most már egész évben így fogom csinálni. 🤣
Kedves Márk, lenne pár gyakorlati kérdésem. Milyen formában tudok feltenni pár kérdést? Lehet esetleg szóban valahol?
Hogyan jutnak el a talajbacik a novenyekhez ha elzarjuk oket az anyafoldtol?
A kérdés jogos, de ebben a konstrukcióban azért valamennyi érintkezés van a helyi talajjal, illetve felülről kell bejuttatni, pl komposzt használatával.
És a PVC cső? :D
Ok, lebuktam! 😀
Szia. Csináltam egy magaságyást, raktam az rétegek közé egy kis istálló trágyát. Több mint valószínű, hogy ezzel együtt lótücsök is került az ágyásba. Az ágyásban már vannak növények, spenót, zöldség stb, de a retket kivétel nélkül lerágta. Küzdük mindenféle bio megoldással de nem nagy hatékonységgal. Miután vannak az ágyásba növények, ezért a mérget és az ágyás szétszedését szeretném elkerülni. Van valamilyen jó ötleted, hogy lehet ezeket a kártevőket elűzni? Köszi előre is!
4:27 Johanssen, te jól ég! 😃
Még áll az eszem. Hogy te milyen okos leleményes ember vagy. Már ásóm is az én medencemagaságyásomat. Köszönöm. Ha augusztusban oda leszek egész hónapban Majamiban akkor nem kell locsolni?
Köszi. 😉 Egy hónapot azért nem bír ki, főleg augusztusban, de mondjuk 10 napot talán, így elég valakinek 3-szor feltölteni.
Azért használsz magaságyásokat mert rossz a föld minősége vagy túl nagy a lejtése a teleknek?
Szia. Lesz erről az ágyásról videó, vagy van valamilyen tapasztalat vele kapcsolatban? Köszönöm
Igen, a szezon végén fogom összegezni a tapasztalatokat az összes ágyassal kapcsolatban.
Tegnap készítettem én is egy mini viztározós ládát, két paradicsomnak. nagyon jól működik, pár centre már földnedves a föld. kepkezelo.com/images/1yrly1w92df10i084g67.jpg kepkezelo.com/images/povzmuz02taumdjqdmqu.jpg
Szia
Heló Márk!
Milyen tájolásúak a magaságyásaid? Illetve a telek? Ja, és mi van a méhlegelővel?
Köszi
Dél-nyugati a telek is és az ágyások is. Szinte egész nap éri őket a nap, ami akár egy sok is szokott lenni nyáron, kicsit fogom is árnyékolni.
A méhlegelővel az van, hogy olyan helyen van, ahol csak nagyon nehezen tudom öntözni, és mivel sem tavaly, sem idén nem nagyon esik, csak nagyon kevés mag tudott kicsírázni. De azért nem adom fel, nem kaszálom és amikor tudom locsolom.
@@KertTV Köszi a gyors választ. A dél-nyugatit a telek esetében értem, az ágyásnál kevésbé: észak-déli, illetve kelet-nyugati szokott lenni, de a dél-nyugat az pont nem a két ellentétes végpont. De azt hiszem sejtem.
Én raschel hálóval terveztem az árnyékolást, aztán rájöttem, hogyha (alulról meszelt) polikarbonát lemezzel, vagy műanyag hullámlemezzel csinálnám, az némi védelmet jelentene jégverés ellen is, és a szél sem tépné úgy mint a hálót. Néznék ezzel kapcsolatban egy ötletelős videót is akár! :)
Más: hiányzik a Moziverzum! Szívesen látnám újra a: "De én tovább kefélek!" párost! Klasszis!
Kedves Márk!
A tófóliát ki lehet váltani, döngölt agyaggal.
Üdv: Zsolesz
Igen, az is működhet, de először érdemes lenne pontosan kikísérletezni, hogy milyen vastagság szükséges. Vagy esetleg Te próbáltad már?
@@KertTV Nem, én még nem próbáltam, de ahhoz hogy ne tegyenek benne kárt a talajban lakó állatok, és a növények gyökerei, 30 cm az ideális vastagsága egy döngölt agyag medernek.
Tómedernek is ez a legideálisabb, mert a halak számára létfontosságú ásványi anyagokat tartalmaz, és csak az ilyen tóban tudjàk magukat megfelelően elvermelni.
Én egy ilyen tó elkészítését tervezem... majd egyszer.
További sikeres, jó munkàt kívánok: Zsolesz
Kátránypapír vízszigetelésnek?
Nem javaslom, mert oldódhat a kátrány, ami nagyon egészsegtelen.
A csirketrágya gondolom nagyüzemi gyògyszeres csirkék trágyája. Ez akkor nem bio?
Nincs már semmi ami teljesen bio lenne. A levegő amit te meg a növények beszívnak is tele vannak már mindenféle anyaggal. Ettől persze próbálkozni lehet és az eredmény még nagyüzemi tápos csirke trágyával is sokkal jobb lesz mintha a polcról vette volna le a gumi keménységű előre csomagolt paradicsomot.
Én a tőzeget, ( a virágcserepek mellé) kiegészítettem volna kókusz rostal. Az kérdezném hogy a háttérben az a jó széles macska , nem sza...k bele és kaparja ki az ágyásokat? Az enyém sajnos üldöznöm kell. Milyen nővényt nem szeret ez a dö...? Tudom a kutyát de avval nagy haverok. Varom válaszodat.
Hozzám is átjár tojni a szomszéd tizenhúszakárhány macskája. Előszeretettel végzik a dolgukat a laza, felásott talajba, meg a fák körül lévő mulcsba. Elégtételként lespriccelem őket a slaggal, de nem veszik annyira zokon, mint szeretném...
Itt is előfordul, hogy azt gondolják a cicák, hogy nekik építettem az ágyást. Azt figyeltem meg, hogy ha mulcsolom fűnyesedékkel, akkor kevésbé vonzó a számukra. Még egy ok a mulcsolásra. 😉
Alapvetően kókusz rostot szerettem volna használni, de nem kaptam most.
Szia Márk, Melyik cégtől szoktad rendelni a termőföldet? Milyen a minősége ?
Én itt Pilisvörösváron veszem ömlesztve. Egész jó, bár azért láttam már jobbat is.
Mennyire vált ez be?
A paradicsomok nagyon jól érezték magukat benne.
Szia Márk!
Ytong blokkjaim vannak,azzal is lehet keretet csinálni?
Simán.
Használj egy fölösleges kádat
Jó ötlet! 👍
@@KertTV üvegszálas kompozitból mint apósom régi mustkádja volt
Állítólag a fűnyesedék nagyon jó, de sokkal jobb ha száraz, ugyanis mikor erjed hőt fejleszt. Ha úgy múcsolsz, hogy ne rodhadjon akkor még jobb.
Az a tapasztalatom, hogy ha csak néhány centi vastagon teritem, akkor nem fejleszt hőt, csak ha kupacban van.
@@KertTV Igen persze, akkor nincs akkora tömeg és hő. Fűtenek is trágyakupaccal sok helyen. Azt majd télire csináld meg! :) ;)
Arról egyszer mesélhetnél hogy melyik magaságás vált be legjobban. Melyikből mit tanultál.. :)
Azt majd jövőre, ha minddel lesz egy szezon tapasztalatom.
A beton! A folia kivaltasanak lehetosege.
Stabil alapot is ad egyben, nincs veszelye, hogy ha a vakond minden aron at akar menni, nem nagyon fog menni neki ;) Vagy nagy eso utan az erozio nem fenyegeti. Nem viz atereszto bar vizuveggel nem art at kenni es nem utolso sorban orok eletu!!!
(amennyiben jol kivitelezi az ember)
Első
Szerintem, csináld meg ezt 5000 hektáron és láss el így egy országot... Akkor kezet fogok veled...
Ez most hogy jön ide? Ezek az ötletek nem nagyüzemre lettek kitalálva. Abszolút nem értem a kommenteket.. de amúgymeg még nagyüzemeknél is alkalmazzák a paradicsomnál egy kicsit más formában üvegházakban.
Agyagozd betonozd ki nincs műanyag.
Mi lenne, ha lassabban beszélnél, habarsz mint a románok....
Először is te meg úgy irsz, mint egy hülye. Én tökéletesen értem, pedig nem vagyok román. Lehet, hogy csak okos vagyok, ellentétben veled...
@@viktormerle7882 Valóban okos lehetsz, akár a tordai malac: seggel megy a vályúnak, és mégis jól lakik...