Pěkný video!! 👍👍Místo spánku čučím na práci, běs!!🕒🕒🕒🌛🌛🥱🥱😅😆 Mám komunistickou páječku (i zmiňovanou mikro Teslu) s vysoustruženým pouzdrem kolem žárovičky. Jednou mi spadla a obal na kusy. Náhradní obal nebyl k dostání, tak epoxidem slepit a asi 44+ roků drží. Ještě existovaly výkonově dva typy. Ad tavidla, pozor na ně, při zahřívání mikroskopicky prskají kolem sebe, i kalafuna, nejen na oči, ale i povrchy pod pájeným místem. Ad trafo páječka 19:49 a pájecí očko, to je potřeba mít pod šroubkem pěkně dosednutý a čistý spoj, aby nedocházelo ze strany páječky k zahřívání, ale očko by bylo vlažné, tedy přechodový odpor, což se fakt stát může, pak může dojít k tomu, že ty dvě plastové černé objímky, co drží v 19:49 výstupy z páječky u sebe, se roztaví. Ještě pozor, ať se konec, tedy špička na tavení cínu, nespojila mezi sebou blíže k připevňovacím šroubkům (například když se používáním očko přepálí a smotáme je do sebe a nebo dojde ohnutí při manipulaci), potom teplo nedojde až na konec, nýbrž bude v místě blíže ke šroubkům. Ad 22:09 přelévání cínu, šmrdlám páječkou z vrchu drátu, pak jednou zespodu a cín se natáhne i dolů, prostě přitažlivosti zemské pomůžu i u 24:18!! Ad kalafuna, používám jenom ji, ale kam mi nefunguje, na lesklé, asi poniklované povrchy, viz ve videu 25:05 na malé krokosvorce. Ad tavidlo a vypínače 27:10, nejen moc tepla vypínači z plastu škodí, ale dovnitř zateklá kalafuna (ne vždy pájíme vypínač v ideální poloze, potažmo naše ruky v ní nejsou), že vypínač nefunguje, i když byl nový. K tomu ještě ad 28:09, udělám si na drátu kuličku cínu a po nahřátí už pocínovaného kontaktu vypínače přiložím a hned se roztaví, než naopak nahřívat kontakt s cínem a do lázně vložit jenom pocínovaný drát, to trvá déle s větším zahřátím vypínače. A ještě jednou foukání do spoje a mikrotrhliny, vzniknou daleko větší, když nemáme pevnou ruku a s drátem v teplém cínu pohneme 28:35, takže naopak, foukám a abych věděl kam, foukám si na prsty a přejedu foukáním na pájený spoj, samozřejmě bez pohnutí prstů, i když nás drát pálí!! Ad 32:28 odsávací lanka, hustý !! Nicméně 33:15 je boj, tedy odsávačku a je to a nebát se její hrot švihnout přímo do lázně 40:24, však si vzduch přisaje otvorem kolem drátu v tišťáku a pomůže těžšímu cínu do odsávačky, které je potřeba od cínu čistit. Hrot mají z teflonu, jsou jako náhradní díl.
Díky moc, že jsi to tady tak pěkně vysvětlil. Zkoušel jsem pájet, ale nešlo mi to a nikdo mi neporadil. Zkoušel jsem i vypájet kondíky ze základní desky a samozřejmě mi to nešlo a nevěděl jsem proč!!! Teď už to konečně vím!
Fakt super poznatky. Vracím se k pájení neustále, ale nikdy mě nenapadlo, jak je problém s bezolovnatým cínem. Teď už mě dává smysl, proč jsme nebyl schopen opracit spoje. Po shlédnutí vide ami došlo, jak jsem se moc vzdálil od reality školy do dnešní podoby. Bohužel tohle nás nikdy nikdo neučil a je to moc škoda:-( Pokud bude možnost, tak shlédnu i další vide a podpořím minimálně like:-) Přínos tohoto vidě je dosti nemalý na moje hobby opravy:-) Opravdu moc díky za toto video a za to, že jsem ho i po takove době od vydání shlédl:-)
i know im asking randomly but does any of you know a way to log back into an instagram account?? I was dumb forgot the account password. I appreciate any tips you can give me.
Díky za toto video, je dobře, že jsou lidi jako ty, kteří investují svůj čas a něco podobného natočí, je to pro spoustu lidí poučné. Jinak já mám s pájením bohaté zkušenosti a na pistolové páječky taky nedám dopustit. Začínal jsem kdysi jako kluk s pistolovou páječkou s příkonem 75 W, československé výroby, a to opravdu nebyla žádná hitparáda. Ale pak jsem si pořídil taktéž československou, ale už s příkonem 100 W a to už byla jiná muzika. V podstatě ji používám dodnes (cca 35 let), jen jsem si převrtal závity upínacích šroubků pájecího hrotu a vyřízl jsem si větší závit, protože jsem ty původní, při dotahování, strhnul. Jinak funguje dokonale a myslím, že ještě dlouho fungovat bude.
Perfektne video... Zo skolskych cias na praxi, mi majster poradil namiesto kolofonie (ak nie je po ruke) tabletku acylpirinu. Vazne to funguje.Len bacha na vypary.
Ahoj, pro začínající bastlíře určitě velmi přínosné video, se vším, co potřebují v začátcích vědět. Je super, parádně zpracováno, vše je v něm zmíněno tzv. "od A do Z"! Palec nahoru!
Hodně povedené video, palec hore :) Jen v čase 24:20 je slyšet, jak do toho Killeroz foukne - to v žádném případě nedělejte, pájka se do tuhého stavu dostane normálním vychládáním do pěti, deseti vteřin. Foukáním si akorát vytvoříte "spoj inženýra Studeně", tedy studený nebo-li nevodivý spoj, což způsobí příval vzduchu na tuhnoucí pájku, která jeho vlivem zoxiduje. Dá se to pak vidět, že povrch není lesklý ale takový vrásčitě matný a zašedlý.
Zdravím hned na začátku bych ti chtěl říct že jsi mi poradil a ukázal jak na pájení Snažil jsem se několikrát pajet a neslo mi to nevěděl jsem kde dělám chybu díky tvému videu Vím kde jsem udělal chybu a naučil jsi mě nutný zaklady. Konečně někdo udělal super naučné video jak pájet
Zdravím, fajn videa... já na trafo nabírám nejdřív cín a pak kalafunu, tak že se jí už chladnoucím očkem jen dotknu... když nabíráš nejdřív kalafunu, tak se jí dost odpaří :-) Hlavní je se naučit správně cvakat a držet teplotu.. ať si říká kdo chce, co chce.. trafa se nevzdám :-)
Super. Díky moc za tohle video. To je opravdu styl videa, který jsem na českém UA-cam hledal! Já jsem tedy z pohledu elektroniky, pájení apod. úplný amatér, ale aspoň jsem se ujistil, že nedělám nic vysloveně blbě, protože postup ve videu popsaný jsem tak nějak z logiky si postupem času sám vytvořil. Prostě pájím opravdu zřídka, ale již od vlastně dětství a metodou pokus omyl jsem už taky na lecco přišel. Nicméně jsi mě utvrdil, že jsem udělal chybu, když jsem si koupil čtyři tuby Flux pasty RMA-223. Když pájím, tak mi připadá, že to má jediný efekt a to, že to jen od toho zasviním a umastím. Rozhodně jsem si představoval, že to bude fungovat jinak. Co se týče pájky tak už jsem snad nevybral až tak blbě "Solder měkká pájka S-Sn62Pb37Cu1/F1 0,80mm" No minimálně je s příměsí olova. No a ohledně páječky, tak tam jsem na tom výbavou průměrného kutila. Jedna obyčejná trafo páječka na očka jako máš ty, ale starou co má ještě obyčejnou žárovku a pak takovou lacinou mikro bez regulace, ale mám v plánu pořídit nějakou cenově dostupnou a pro běžnou práci dostačující regulovatelnou. PS: Kdyby mi mohl někdo nějakou cenově dostupnou doporučit, ale zároveň použitelnou, určitě bych se nezlobil.
Jo a ještě jsem chtěl dodat, že na odstranění pájky mi připadne že se lépe pracuje s tou měděnou páskou, než s odsávačkou. Tedy alespoň mě víc vyhovuje.
Koukni se na tohle www.ebay.com/itm/12V-Digital-LED-Soldering-Iron-Stations-Welding-Soldering-DIY-Kit-For-HAKKO-T12/223525964744 je to stavebnice, ale vypadá to, že už máš nějaké zkušenosti na to, aby sis to zapojil a udělal tomu nějaké napájení. Ale jde to koupit i hotové, se spínaným zdrojem 230/24 V a v pěkné hliníkové krabičce www.ebay.com/itm/KSGER-T12-Soldering-Station-DIY-Kits-Solder-Electric-Tools-Welding-Iron-V0Y5/303176913210 Je hodně různých verzí jak se 7-segmentovkami, tak s OLED maticovým displejem. S OLED displejem má o něco větší možnosti nastavování, ale většina toho není potřeba. Mě vyhovuje více ta se 7-segmentovkami. A ta pájka je v pořádku, pokud je to nějaká dobrá značka. Měď ve slitině údajně zvyšuje mechanickou pevnost spoje. Ten Fluitin, který Killeroz ukazoval na videu a který jde koupit na aukru, má slitinu Sn60Pb38Cu2 a je to špičková pájka.
@@ales_xy Moc děkuji za reakci a doporučení. Určitě nad tím zauvažuji. Osobně tedy nemám zkušenosti s nákupy ze zahraničí a přiznám se, krapet se toho obávám. Už jsem slyšel i o případech, kdy si pro to lidi museli jet do Prahy, vyřizovat papíry s poštou a celníky a dokládat cenu. Tak jsem k tomu krapet zdrženlivý. Bojím se toho, že za účelem ušetřit mě to díky případnému clu, cestě do Prahy a nesmyslným poplatkům pošty vyjde dráž, než nákup dražšího v ČR. Jinak předpokládám, že do toho budou pasovat nějaké univerzální hroty, kdybych chtěl vyměnit původní za jiný. Podle přiložených obrázků mi to složení nepřipadne nijak náročné. Stačí nebýt barvoslepý a půjde to. :). Skoro si říkám, jestli to není až nějak podezřele snadné. Očekával jsem něco složitějšího.
@@spirocz spirocz U té DIY sady vůbec nemusíš mít strach. Takových zásilek mi přišlo několik desítek a normálně to přijde na poštu (je to jako dopis a do schránky se to nevejde). Ani u té kompletní páječky bych se moc nebál. Tyhle malé zásilky "divných věcí z Číny" celníci většinou neřeší. I když už to je přes limit 22 euro, tak většinou berou jen větší zásilky nebo evidentně dražší věci. Mě jde teď z Číny notebook za 330 USD. Tam se obávám, že už mi to neprojde :-D A kdyby ti to zastavili, tak celní řízení jde nechat na Českou Poštu. Za zastupování na celnici si ale pošta něco naúčtuje. Bývalo to kolem 200 Kč. Pokud bys ten poplatek chtěl ušetřit, budeš muset osobně do Prahy na celní poštu Praha 120, jak jsi napsal. Takže pro mimopražské se vyplatí nechat vyřizování na České Poště (dopravci). Ten poplatek ještě není nejhorší. Jiní dopravci mají 400 - 500 Kč i více. Opravdu k vzteku je, když musíš zaplatit tenhle poplatek a doplatek DPH je pak nějaká směšná částka. Ale bohužel tak to je. Rozhodnout se musíš na začátku, když ti pošlou Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí - buďto souhlasíš se zastupováním a platíš poplatek ať je výsledek celního řízení jakýkoliv a nebo si celní řízení vyjednáš sám. Cenu jde doložit mailem. Když po mě chtěli v minulosti doložit cenu, tak jim stačilo mailem poslat screenshot objednávky v eshopu. Ale jak říkám, v tomhle případě bych se moc nebál, že to zastaví. Jinak clo se platí až od 150 euro. Od 22 euro se platí jen DPH a to dělá bohužel více, než případné clo, které bývá v řádu několika málo procent. Více k tomu je na stránkách České Posty www.ceskaposta.cz/sluzby/celni-rizeni/ocekavate-zasilku-ze-zahranici Co se týká hrotů, tak když dáš na ebay.com hledat "T12 soldering tip" vyjede ti toho spousta a můžeš vybírat. Běžná cena za čínské kopie hrotů se pohybuje kolem 60 - 80 Kč za kus a vydrží při slušném zacházení a hobby/poloprofi používání (tzn. ne pájení ve výrobě) dost dlouho. Sady více kusů mohou být trochu výhodnější, než jednotlivé typy, ale zase je tam často několik hrotů, které se moc nehodí. Cena originálních hrotů Hakko je kolem 350 - 500 Kč. Do začátku bych doporučil na thru-hole součástky něco z T12-BC2, T12-BC3 nebo typy "šroubovák" T12-D16, T12-D24. Na SMD T12-BC1, T12-D08, příp. T12-KU. Na masivní spoje T12-C4 nebo T12-DL52. Pak jsou i takové jako by špachtle T12-1401 až T12-1406 a ty jsou bohužel docela drahé i jako kopie. Těmi menšími 1401, 1402 by měly jít odpájet TO245 pouzdra na jeden ráz - nahřát všechny nohy najednou a vytáhnou - ale to zatím nemám vyzkoušené. TO220 mají šířku 5 mm, takže by na ně měl stačit ten T12-DL52. Určitě toho nekupuj moc. Uvidíš časem, co budeš potřebovat a číňani posílají bez poštovného, tak není problém objednat i jeden hrot.
@@ales_xy No hele, mockrát děkuji za vyčerpávající odpověď. Opravdu si toho moc vážím a asi o to vážně zauvažuji. Vypadá to jak jsi popsal i ty typy hrotů fakt zajímavě a úplně jsem si u toho představil, co by s tím šlo všechno dělat a jak moc by mi to v některých případech strašně usnadnilo práci. Takže ještě jednou velké díky za všechny informace.
Nemyslím si, že jsem začátečník v pájení, ale toto video mi doplnilo pár informací a upřesnilo některé nejasnosti. Děkuji za toto video, Killerozi, fakt super video!
@@grafikajja207 Hele každej má jiný způsoby pájení já třeba taky pájím úplně jinak ale i tak si myslím že to je vcelku dobrá technika co tady pán ukazuje
@@grafikajja207 umí dobře, že má jiný styl je problém tvůj ne jeho ;) Mě to učili stejně a to jsem se učil pro TOS v době, kdy se vyžadovala kvalita, takže se zamysli nad sebou sám ;)
U toho kondenzátoru, nastavím teplotu kdy se začne tavit cín. Roztavím cín a odsaji odsávačkou a pokud je potřeba dorazím to licnou. Tvůj způsob je plýtvaní cínem :) Trochu cínu použiji pouze tehdy pokud je tam cínu opravdu poskrovnu. Spájené místo, když je potřeba klidně ofouknu, žádný problém jsem nezaznamenal.
Za tohle video máš už konečně můj odběr.. :D Dobrý... Krásný video.. Vím že by šlo ještě pokračovat o pájení SMD klasických součástek.. O pájení pomocí horkovzduchu... A i jak pájet BGA komponenty.. (kuličkování, čištění pomocí knotu a následné zapájení).. :)
Killerozi, dík za poutavé video. Jsem skoro gerontského věku a vždy si u tvých videí říkám, co se ještě tak mohu dozvědět, třeba o pájení, a přesto se něco dozvím, vůbec jsem nevěděl o těch odsávacích páskách, ty musím sehnat, odsávačku používám roky. Zrovna tak jsem se dozvěděl z tvého videa o multimetrech, na co jsou ty podivné výstupky zespoda multimetru (mám UNI-T UN55), že se tam mají odkládat hroty od kabelů! Jako bastlič od mlada, študentík strojárny, jsem si před 42 lety (napsal jsem si dovnitř datum) postavil Transiwata 40, který fungoval na první šlápnutí a dodnes mi vyřvává v dílně. Vím, že už tenkrát mi někdy dělalo pájení problém, ani s kalafunou to nechtělo "chytat", pak se objevila taková černá pasta jako tavidlo a s tou už to šlo líp. Dodnes používám transformátorovou páječku s kulatými bakelitovými kryty z Mechaniky, žárovku jsem za těch snad 50 let měnil asi jen 3x, horší to bylo s hroty, rychle odcházely, nyní používám hroty se stříbrnou špičkou. Zaujala mě ta mikropáječka, koukal jsem na tvé video o krabičkách pro ní, existuje video kde by bylo popsáno, kde co objednat, abych si jí mohl postavit?
:)) mám doma TRP 1-55 , to je ta hodně stará zaoblená bakelitová a potom dvě novější hranaté někdy z roku 87. Nejraději mám ale tu nejstarší a ta co máš na videu taky vypadá dobře , je ergonomická.
Jo super osvěta ten olovnatý cín si tak též seženu ten bezolovnáč stojí za bačkoru. Ta kalafůna je poněkuť archaitská ale buď již anděli když není nic jiného tak též funguje. Někdy se mi osvětčila kalafůna rozpuštěná v lihu to taky šlo. Po pravdě řečeno než li tu mechanickou odsávačku tak to já radši ten odsávací pásek. Trafo z tišťáku sem dostal dolů během chvilky. Jak říkám mechanická odsávačka má ráz který mi při práci vadí pro to mám odpájkovací stanici značky TIPA a ta je super. Parádně se s tím dostávají součástky dolů jak víno. Co se týká tavidla tak já osobně používám FLUX s tím se výborně pracuje. Jinak tu mikropájku TESLA RS 50 sem měl taky. No vlastně nevím zda li to nebyla nakonec R 20 akorát si pamatuji na to pružinový uchycení hrotu. Co musím říci ke cti této páječky tak od základny k ručce měla krásně měkký a vláčný kabel. Patrně silikón kombinovaný s teflonem těžko říct. Vím že jí vyráběli slováci a že za komunistů stála 500 KČS teda když byla a to musím říct spíše že nebyla. Já sem tuto páječku kupoval okolo roku 2 000 a vyšla mě tenkrát na 2 100 korun. Kupoval sem jí v KOMPU ve Václavské pasáži na Karlově náměstí. Na jednou s tím byla úplně jiná práce než li z tak zvanou trafačkou i když měla přísvit tak že pro mě bylo pracovní pole dobře osvětleno a bylo tam i něco vidět. Leč trafačka byla pro mě do ruky dost těžká tak že s ní nemám takový cit jako z mikropáječkou. Dá se s ní pracovat dlouho a ruce při práci nebolí. Na druhou stranu když je třeba něco na rychlo někde heftnout tak zase trafačka je na toto dobrá a vždy funguje pro to že se na ní nemá co zkazit. Jinak jak říkám od trafopáječek z číny který mají nastrkávací očka dávám ruce pryč fuj tajbl brrrrr.
Ja tie vodiče spajkujem trošku inak ja si ten vodič položím na tu kalafúnu a priložím si na neho zľahka spajkovačku a on sa pekne ponorí do kalafúny a potom si iba natavím cín na hrot a pochodím po tom vodiči a s výsledkom som spokojný. Ale aj tento spôsob je fajn a celé video bolo super takže určite palec hore pre killeroza.
Jako vnuk jedineho klempire ktereho jsem kdy potkal ( ☹ ) mohu pochvalit toto video. Vse co mi predal deda, zaznelo v tomto výbornem , mohu rici naucnem, videu.
Super video! Moc pomohlo. Nechtěl by jsi udělat "sérii" například jak a k čemu slouží kondenzátor...transformátor ..prostě jak fungují a k čemu slouží součástky. Myslím že by to také spoustě lidem pomohlo.
Děkuji moc za toto video ne jako ženě pomohlo.. Akorát můj manžel má asi jinej drát než cín pac se vůbec nechce uvolnit a jenom to smrdí a nic ani kapka.. A nebo je špatná pajka.. Také moznost😄🙈
@@tomivokumura6008 Jasný, já taky nejsem žádný odborník. Při svařování Al TIGem se používá střídavý proud a proto se elektroda nehrotí, protože se tím střídáním stejně zakulatí. To pro obecnou informovanost. :)
Ahoj, dakujeme za dobre video! potrebovali by sme radu. syn by chcel urobit robota ako vytvarny projekt stavenim zopar srobov. Da sa to urobit s tymito vecami?:stara Pajkovacka Kyjovan ETP II T-221, pajka cinoolovnena EMOS, kalafuna?
Za 120 Kč jsem pořídil úplně to největší minimum na pájení z aliexpress Pajka(69kc)s regulátorem teploty! opiratko z plechu 9kč , cín a odsávačka cínu v sadě 42 Kč, kalafunu a neutralku dokoupim casem pokud bude potřeba
Nějakou dobu jsem hledal slušné video o pájení pro mé žáky, ale většinou nepoužitelné s mnoha chybami. S technikou, co mám k dispozici se nedá točit online použitelná ukázka, která je navíc degradována Teamsy. A až dnes na mne vyskočilo toto video. Měl bych snad jen jednu připomínku. Při pájení nabrat nejdříve cín, chviličku počkat a pak kalafunu. Lépe to funguje. Kalafuna se méně pálí. Čím tmavší, tím méně funguje jako tavidlo a stává se díky uhelnatění vodivou a z DPS se tak musí odstranit.
Já má travopaječku 220vV 75VA TRP2-73ČSM 361490 38 let starou a pořád funguje jednou jsem myslel že je po smrti ale funguje pořád a používám ji , pochopitelně převrtané závity na šrouby na větší, druhý přívodní kabel
Pěkný video, ale mám otazku - jak správně naletovat novej vodič na sleněný solarní panel třeba z kalkulačky? Tam když dám dost kalafuny tak na ní cín doslova plave a nespojí se s kontaktem...
Trafopajka - mam ergonomicky kulatou bakelitku a vykon super, zarovka tam je uz ... odjakziva a nepamatuju si ze bych ji kdy menil, takze poruchove moc nejsou. Ale rozumim tomu ze jsou super jen na urcite oblasti pouziti.
parádní video. Konečně vím proč mě jde tak blbě pájet. Je to tím cínem. A já blbec nakoupil už 5 páječek. Teď ještě by se hodil odkaz na nějaký dobrý vyzkoušený cín.
Jestli ti vyhovuje průměr 1 mm (na SMD už je to moc velký), hledej na aukru fluitin. Je tam 1kg za pětistovku. Nic lepšího za tyhle prachy nekoupíš. Na menší průměry můžeš zkusit v Číně značku Mechanic a nebo v Polsku vyráběný Cynel. Kdyby nechtěly prodat místní eshopy a obchody, tak polský Soltronik by to ještě mohl poslat. Ten Cynel sice nemá nějaké extra tavidlo, ale slitina je v pořádku, na rozdíl od čínských, které jsou snad z roztavených starých autobaterií a nedá se s tím pájet. Ten Mechanic je jediná výjimka.
Začínal jsem na mikropáječce z lidlu za 300. Byl to šmejd, ale byl to pro mě takový úvod do pájení a když jsem si konečně koupil lepší, tak ten rozdíl byl ohromný.
Taky do cínu foukám přes čtvrt století a vždycky pohoda. Největší problém je v tom, že když foukáš, tak s tím nesmíš pohnout. Než to zachladne, tak s tím spousta lidí pohne a vlastně ten spoj "natrhnou/roztrhnou" a pak křičí, že se to nemá dělat... :D Neudělal bys video na horkovzduch? Už delší dobu o tom přemýšlím, ale zatím jsem nenašel odvahu to pořídit. :D
Já mám kulatou bakelitku z 60.tých let tuším že. Jinak kalafunu netřeba přetavovat, já jí rozpustím v technickém lihu, a potom se to dá patlat jako med (podle toho, jak to trefím i polévka) ,časem se líh zase vypaří, a je z toho zase šutr.
Ahoj, rád by som odporučil pre začiatočníkov ak budú používať kafalóniu tak nech si zadovážia nejaku kefku na čistenie spálenej kalafónie.. zo začiatku sa im môže stať že sa im spáli kalafónia a hrot nebude chytať cín
super video, :D možno tie SMD by sa tam hodilo spomenúť, ako na ne, no na druhej strane začiatočník s nimi hneď nebude pracovať :D na spajkovanie bezolovnatym mám certifikát, no neznášam ho, hlavne tenké lanka sa s ním zle pocinuju (zatočiť koniec, namočiť do tavidla, nahrať a jemne priložiť o cin, zaleje sa kúsok aj pod izoláciu, neodlomi sa) paradoxne používam hlavne bezolovnaty :D mám ho viac a olovnaty si šetrím :D Olovnaty sa bude dať stále zohnať, aj kvôli školám, kde sa vyučujú obe metódy a špeciálnym zariadeniam kde sa bezolovnaty nesmie používať kvôli bezpečnosti :D Inak dobrá odsávačka, ja som si na svoju nezvykol, tak som sa naučil odklepavat :D
Inak toho ,,hakka" som napchal do do plastovej krabičky na potraviny :D a celkom som spokojný, 0.85€ za ňu, podobne plánujem aj regulator napätia si zpravit do ďalšej :D
Ahoj já jen k té olověné pájce, byl jsem na nákup součástek a s prodávajícím jsem o tomhle tématu diskutoval asi hodinu, říkal že bezolovnatá pájka je povinná pro výrobce elektroniky. Pro hobby a domácí použití je stále dostupná, protože na opravu a servis starší elektroniky nesmíte použít bezolovnatou pájku z důvodu tvoření studených spojů,starší součástky a jejich nohy byly stavěné pro olovo, tak mi to bylo vysvětleno, bezproblému mi prodal olovnatou pájku. To že vám to nechce někdo prodat je o tom, jak kdo si vyloží nářízení respektivě zákon. Přeji spoustu úspěchů s pájením olovnatou pájku Zdar :-)
To jsi měl štěstí na mylně informovaného prodejce :-) EU vůbec, ale vůbec nezajímá, jestli máš čím si opravit rádio po dědovi a že bys na to potřeboval olovnatou pájku. Pokud nejsi profík a nemáš IČO, nepatří ti tak "strašně nebezpečná věc" vůbec do ruky :-) Ověř si to třeba na TME - olovnaté pájky ti nepůjdou ani vložit do košíku. Vyskočí na tebe hláška, že produkt není v prodeji pro tvoje území. To samé GME - nevedou olovo, PSElectronic - tam mají u olovnatých pájek rovnou následující upozornění: "POZOR: Pájku s obsahem olova lze dle nařízení EU (ES) č.1907/2006 a 2017/1510 prodat pouze podnikateli nebo firmě s platným IČ. Pouze pro profesionální uživatele." něco podobného na GES - u olovnatých pájek napsáno "Pouze pro profesionální uživatele." Doporučuji se předzásobit, dokud např. polský Soltronik posílá olovnaté pájky Cynel, a nebo na aukru je pájka Fluitin, kterou Killeroz ukazoval ve videu. Celníci se za chvíli taky naučí rozpoznávat špulky pájky z Číny a ani nepřijde vám ani ta olovnatá Mechanic, která z čínských je asi jediná použitelná. Jo, jo, ať žije pokroková EU.
Jo a jinak o těch studených spojích je to pravda. Když je olovnatá pájka kontaminovaná malým množstvím bezolovnaté, tak se v naprosté většině případů nic neděje, maximálně povrch spoje nemusí být tak lesklý. Ale když je bezolovnatá pájka kontaminovaná malým množstvím olovnaté, dojde i malým množstvím olova k "rozhození" celé struktury a spoje mají mizernou pevnost, tvoří se praskliny a tak podobně. Proto je možné součástky s vývody ošetřenými bezolovnatou pájkou pájet olovnatou pájkou, ale opačně by to být nemělo. Problém může způsobovat i silná vrstva zlata, např. na kvalitních RF konektorech. Spoj má v místě kontaktu se zlatem nižší pevnost a při namáhání konektoru dojde k utržení spoje.
Našel jsem nanopáječku do trafa, no jo, jenže já nemám trafo, tak jsem vzal starou nabíječku od notebooku, spojil dráty a páječka se žhaví do červena. :D
asi rok dva bylo popularní lepit tavící pistolkou uplně vše a nekdy u tech nesmyslu byl maly motorek a vsude bylo pájení, bylo potřeba pouze "přilepit" kabel na kabel :D
já mám transformátorovou páječku TRP 1-55 220v 90VA ČSN 361490 Lidokov kovodělné lidové družstvo Boskovice provozovna 2 němčice ČSVD i s oryginální krabicí a s náhradnímy očky
ahoj, mohl by jsi sem hodit nějaké odkazy na cín? ten co je tam teď nefunguje a když jsem hledal podle tvého videa tak bud najdu jen 1kg což je pro mě moc a nebo i jiných drát jen 0,5mm a menší. Předem mockrát děkuji.
Já mám Aku mikropáječku z lídlu a jsem docela spokojen ,ale samozdřejmě že má nevýhody ale mě to zatim stačí a asi si budu muset přikoupit pár věcí které jste zmiňoval ve videu.
povedené a naučné to se mi líbí :) Jen se zeptám jaký je názor na houbičku versus ,,drátěnka" ? Já používal houbičku, ale přešel jsem na ,,drátěnku" protože jsem pořád musel hrot čistit a z houbičky do které nalezlo tavidlo se linuli zajímavé pachy.(Takhle zase mi do okolí od ,,drátěnky" lítá cín) Nezávisle na tom jsem si vyslechl názor, že houbička dělá na hrotě velké teplotní šoky a že odchází.
Houbička není dobrá pro moderní hroty mikropáječek, protože ty jsou povlakované železem (pájka rozpouští měď a poškozovala by hrot, proto je na měděném jádru ochranná vrstva železa). Mokrá houbička způsobuje velké tepelné šoky a časem může dojít k oddělení železné vrstvy a tím přerušení tepelného kontaktu s měděným jádrem - hrot přestane hřát, zhorší se jeho výkon. Drátěnka může být velmi zkázonosná, pokud je to made in čajna poměděná ocel. To ti hrot zničí dost rychle. Doporučuji koupit značkovou drátěnku třeba v TME, nejsou zas o tolik dražší, jako ty čínské a vydrží to dlouho. Nevyplatí se šetřit. Proti rozstřiku z drátěnky doporučuji plechový držák drátěnky ve tvaru "kukaně" (ví dneska vůbec ještě někdo, co to je?) např. zde www.banggood.com/DANIU-1-Pcs-Heavy-Duty-Soldering-Solder-Iron-Tip-Cleaner-Steel-Wire-With-Stand-Set-NEW-p-1182609.html je dobré dát dovnitř něco těžkého, např. nalít dovnitř olovo (pozor, ať jde potom zasunout horní díl dovnitř) a měděné kudrlinky připevnit třeba kouskem drátku, aby uvnitř nelítaly a páječka se o to dala hezky otírat.
Pěkný video!! 👍👍Místo spánku čučím na práci, běs!!🕒🕒🕒🌛🌛🥱🥱😅😆
Mám komunistickou páječku (i zmiňovanou mikro Teslu) s vysoustruženým pouzdrem kolem žárovičky. Jednou mi spadla a obal na kusy. Náhradní obal nebyl k dostání, tak epoxidem slepit a asi 44+ roků drží. Ještě existovaly výkonově dva typy.
Ad tavidla, pozor na ně, při zahřívání mikroskopicky prskají kolem sebe, i kalafuna, nejen na oči, ale i povrchy pod pájeným místem.
Ad trafo páječka 19:49 a pájecí očko, to je potřeba mít pod šroubkem pěkně dosednutý a čistý spoj, aby nedocházelo ze strany páječky k zahřívání, ale očko by bylo vlažné, tedy přechodový odpor, což se fakt stát může, pak může dojít k tomu, že ty dvě plastové černé objímky, co drží v 19:49 výstupy z páječky u sebe, se roztaví. Ještě pozor, ať se konec, tedy špička na tavení cínu, nespojila mezi sebou blíže k připevňovacím šroubkům (například když se používáním očko přepálí a smotáme je do sebe a nebo dojde ohnutí při manipulaci), potom teplo nedojde až na konec, nýbrž bude v místě blíže ke šroubkům.
Ad 22:09 přelévání cínu, šmrdlám páječkou z vrchu drátu, pak jednou zespodu a cín se natáhne i dolů, prostě přitažlivosti zemské pomůžu i u 24:18!!
Ad kalafuna, používám jenom ji, ale kam mi nefunguje, na lesklé, asi poniklované povrchy, viz ve videu 25:05 na malé krokosvorce.
Ad tavidlo a vypínače 27:10, nejen moc tepla vypínači z plastu škodí, ale dovnitř zateklá kalafuna (ne vždy pájíme vypínač v ideální poloze, potažmo naše ruky v ní nejsou), že vypínač nefunguje, i když byl nový.
K tomu ještě ad 28:09, udělám si na drátu kuličku cínu a po nahřátí už pocínovaného kontaktu vypínače přiložím a hned se roztaví, než naopak nahřívat kontakt s cínem a do lázně vložit jenom pocínovaný drát, to trvá déle s větším zahřátím vypínače.
A ještě jednou foukání do spoje a mikrotrhliny, vzniknou daleko větší, když nemáme pevnou ruku a s drátem v teplém cínu pohneme 28:35, takže naopak, foukám a abych věděl kam, foukám si na prsty a přejedu foukáním na pájený spoj, samozřejmě bez pohnutí prstů, i když nás drát pálí!!
Ad 32:28 odsávací lanka, hustý !! Nicméně 33:15 je boj, tedy odsávačku a je to a nebát se její hrot švihnout přímo do lázně 40:24, však si vzduch přisaje otvorem kolem drátu v tišťáku a pomůže těžšímu cínu do odsávačky, které je potřeba od cínu čistit. Hrot mají z teflonu, jsou jako náhradní díl.
Děkuji, díky vám jsem si opravil sluchátka. Byla to moje první taková práce v životě!
Díky moc, že jsi to tady tak pěkně vysvětlil. Zkoušel jsem pájet, ale nešlo mi to a nikdo mi neporadil.
Zkoušel jsem i vypájet kondíky ze základní desky a samozřejmě mi to nešlo a nevěděl jsem proč!!!
Teď už to konečně vím!
Skvělé video, jsem v prváku na střední a zítra mám první praxe a bál jsem se že budu úplně ztracený ale tohle video mi dost pomohlo
Fakt super poznatky. Vracím se k pájení neustále, ale nikdy mě nenapadlo, jak je problém s bezolovnatým cínem. Teď už mě dává smysl, proč jsme nebyl schopen opracit spoje. Po shlédnutí vide ami došlo, jak jsem se moc vzdálil od reality školy do dnešní podoby. Bohužel tohle nás nikdy nikdo neučil a je to moc škoda:-( Pokud bude možnost, tak shlédnu i další vide a podpořím minimálně like:-) Přínos tohoto vidě je dosti nemalý na moje hobby opravy:-) Opravdu moc díky za toto video a za to, že jsem ho i po takove době od vydání shlédl:-)
Já jsem si dnes koupil úplně normálně v obchodě olovnatý cín a je fakt super
Taková videa mě moc baví. Je to předávání zkušeností. Velice si vážím Tvého přístupu. Díky.
Má veľmi zlé až škodlivé návyky!
@@grafikajja207 To je vskutku hodnotný příspěvek. Pokud něco dělá špatně, tak napiš co dělá špatně.
@@pavelsvoboda6691 Kto normálny bude s trafopájkou spájkovať FET či MOS súčiastky?? Aspoň keď to nevie...
i know im asking randomly but does any of you know a way to log back into an instagram account??
I was dumb forgot the account password. I appreciate any tips you can give me.
@Braylen Wyatt Instablaster ;)
Díky za toto video, je dobře, že jsou lidi jako ty, kteří investují svůj čas a něco podobného natočí, je to pro spoustu lidí poučné. Jinak já mám s pájením bohaté zkušenosti a na pistolové páječky taky nedám dopustit. Začínal jsem kdysi jako kluk s pistolovou páječkou s příkonem 75 W, československé výroby, a to opravdu nebyla žádná hitparáda. Ale pak jsem si pořídil taktéž československou, ale už s příkonem 100 W a to už byla jiná muzika. V podstatě ji používám dodnes (cca 35 let), jen jsem si převrtal závity upínacích šroubků pájecího hrotu a vyřízl jsem si větší závit, protože jsem ty původní, při dotahování, strhnul. Jinak funguje dokonale a myslím, že ještě dlouho fungovat bude.
Perfektne video... Zo skolskych cias na praxi, mi majster poradil namiesto kolofonie (ak nie je po ruke) tabletku acylpirinu. Vazne to funguje.Len bacha na vypary.
Ahoj, pro začínající bastlíře určitě velmi přínosné video, se vším, co potřebují v začátcích vědět. Je super, parádně zpracováno, vše je v něm zmíněno tzv. "od A do Z"! Palec nahoru!
Naprosto super! Všechny informace v jednom videu, konečně to někoho napadlo. Děkuji!
Hodně povedené video, palec hore :)
Jen v čase 24:20 je slyšet, jak do toho Killeroz foukne - to v žádném případě nedělejte, pájka se do tuhého stavu dostane normálním vychládáním do pěti, deseti vteřin. Foukáním si akorát vytvoříte "spoj inženýra Studeně", tedy studený nebo-li nevodivý spoj, což způsobí příval vzduchu na tuhnoucí pájku, která jeho vlivem zoxiduje. Dá se to pak vidět, že povrch není lesklý ale takový vrásčitě matný a zašedlý.
Skvělý video !! Tohle bych sledoval i 2 hodiny... Našel jsem ve svém nedokonalém pájení pár chyb, kterým se díky tomuto videu pokusím vyhnout. :-)
Takéto videá radšej nepozeraj. Na stálohrevné spájkovačky treba voľný prívod, najlepšie zo silikónového káblu.
Kalafuna je největším zdrojem studených spojů! Nepoužívám už 15 let. Raději si připlatím za tavidlo.
Zdravím hned na začátku bych ti chtěl říct že jsi mi poradil a ukázal jak na pájení Snažil jsem se několikrát pajet a neslo mi to nevěděl jsem
kde dělám chybu díky tvému videu Vím kde jsem udělal chybu a naučil jsi mě nutný zaklady. Konečně někdo udělal super naučné video jak pájet
Praktická video ukázka, jen tak dál.
Diky za vysvetleni a praktickou ukazku. Myslel jsem jaka to bude veda... Ted uz to jen vse dostat do ruky... a na to se tesim. :-)
Díky za video! Už vím proč nekupovat čínské trafo páječky. Jednu mám doma.
Bezkonkurenčně nejlepší video o pájení. Moc děkuji.
Zdravím, fajn videa... já na trafo nabírám nejdřív cín a pak kalafunu, tak že se jí už chladnoucím očkem jen dotknu... když nabíráš nejdřív kalafunu, tak se jí dost odpaří :-) Hlavní je se naučit správně cvakat a držet teplotu.. ať si říká kdo chce, co chce.. trafa se nevzdám :-)
Toto je veľmi skreslené video, ktoré by nemali začiatočníci vôbec pozerať!
Super. Díky moc za tohle video. To je opravdu styl videa, který jsem na českém UA-cam hledal! Já jsem tedy z pohledu elektroniky, pájení apod. úplný amatér, ale aspoň jsem se ujistil, že nedělám nic vysloveně blbě, protože postup ve videu popsaný jsem tak nějak z logiky si postupem času sám vytvořil. Prostě pájím opravdu zřídka, ale již od vlastně dětství a metodou pokus omyl jsem už taky na lecco přišel. Nicméně jsi mě utvrdil, že jsem udělal chybu, když jsem si koupil čtyři tuby Flux pasty RMA-223. Když pájím, tak mi připadá, že to má jediný efekt a to, že to jen od toho zasviním a umastím. Rozhodně jsem si představoval, že to bude fungovat jinak. Co se týče pájky tak už jsem snad nevybral až tak blbě "Solder měkká pájka S-Sn62Pb37Cu1/F1 0,80mm" No minimálně je s příměsí olova. No a ohledně páječky, tak tam jsem na tom výbavou průměrného kutila. Jedna obyčejná trafo páječka na očka jako máš ty, ale starou co má ještě obyčejnou žárovku a pak takovou lacinou mikro bez regulace, ale mám v plánu pořídit nějakou cenově dostupnou a pro běžnou práci dostačující regulovatelnou.
PS: Kdyby mi mohl někdo nějakou cenově dostupnou doporučit, ale zároveň použitelnou, určitě bych se nezlobil.
Jo a ještě jsem chtěl dodat, že na odstranění pájky mi připadne že se lépe pracuje s tou měděnou páskou, než s odsávačkou. Tedy alespoň mě víc vyhovuje.
Koukni se na tohle www.ebay.com/itm/12V-Digital-LED-Soldering-Iron-Stations-Welding-Soldering-DIY-Kit-For-HAKKO-T12/223525964744 je to stavebnice, ale vypadá to, že už máš nějaké zkušenosti na to, aby sis to zapojil a udělal tomu nějaké napájení. Ale jde to koupit i hotové, se spínaným zdrojem 230/24 V a v pěkné hliníkové krabičce www.ebay.com/itm/KSGER-T12-Soldering-Station-DIY-Kits-Solder-Electric-Tools-Welding-Iron-V0Y5/303176913210 Je hodně různých verzí jak se 7-segmentovkami, tak s OLED maticovým displejem. S OLED displejem má o něco větší možnosti nastavování, ale většina toho není potřeba. Mě vyhovuje více ta se 7-segmentovkami.
A ta pájka je v pořádku, pokud je to nějaká dobrá značka. Měď ve slitině údajně zvyšuje mechanickou pevnost spoje. Ten Fluitin, který Killeroz ukazoval na videu a který jde koupit na aukru, má slitinu Sn60Pb38Cu2 a je to špičková pájka.
@@ales_xy Moc děkuji za reakci a doporučení. Určitě nad tím zauvažuji. Osobně tedy nemám zkušenosti s nákupy ze zahraničí a přiznám se, krapet se toho obávám. Už jsem slyšel i o případech, kdy si pro to lidi museli jet do Prahy, vyřizovat papíry s poštou a celníky a dokládat cenu. Tak jsem k tomu krapet zdrženlivý. Bojím se toho, že za účelem ušetřit mě to díky případnému clu, cestě do Prahy a nesmyslným poplatkům pošty vyjde dráž, než nákup dražšího v ČR.
Jinak předpokládám, že do toho budou pasovat nějaké univerzální hroty, kdybych chtěl vyměnit původní za jiný. Podle přiložených obrázků mi to složení nepřipadne nijak náročné. Stačí nebýt barvoslepý a půjde to. :). Skoro si říkám, jestli to není až nějak podezřele snadné. Očekával jsem něco složitějšího.
@@spirocz spirocz U té DIY sady vůbec nemusíš mít strach. Takových zásilek mi přišlo několik desítek a normálně to přijde na poštu (je to jako dopis a do schránky se to nevejde). Ani u té kompletní páječky bych se moc nebál. Tyhle malé zásilky "divných věcí z Číny" celníci většinou neřeší. I když už to je přes limit 22 euro, tak většinou berou jen větší zásilky nebo evidentně dražší věci. Mě jde teď z Číny notebook za 330 USD. Tam se obávám, že už mi to neprojde :-D A kdyby ti to zastavili, tak celní řízení jde nechat na Českou Poštu. Za zastupování na celnici si ale pošta něco naúčtuje. Bývalo to kolem 200 Kč. Pokud bys ten poplatek chtěl ušetřit, budeš muset osobně do Prahy na celní poštu Praha 120, jak jsi napsal. Takže pro mimopražské se vyplatí nechat vyřizování na České Poště (dopravci). Ten poplatek ještě není nejhorší. Jiní dopravci mají 400 - 500 Kč i více. Opravdu k vzteku je, když musíš zaplatit tenhle poplatek a doplatek DPH je pak nějaká směšná částka. Ale bohužel tak to je. Rozhodnout se musíš na začátku, když ti pošlou Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí - buďto souhlasíš se zastupováním a platíš poplatek ať je výsledek celního řízení jakýkoliv a nebo si celní řízení vyjednáš sám.
Cenu jde doložit mailem. Když po mě chtěli v minulosti doložit cenu, tak jim stačilo mailem poslat screenshot objednávky v eshopu. Ale jak říkám, v tomhle případě bych se moc nebál, že to zastaví. Jinak clo se platí až od 150 euro. Od 22 euro se platí jen DPH a to dělá bohužel více, než případné clo, které bývá v řádu několika málo procent. Více k tomu je na stránkách České Posty www.ceskaposta.cz/sluzby/celni-rizeni/ocekavate-zasilku-ze-zahranici
Co se týká hrotů, tak když dáš na ebay.com hledat "T12 soldering tip" vyjede ti toho spousta a můžeš vybírat. Běžná cena za čínské kopie hrotů se pohybuje kolem 60 - 80 Kč za kus a vydrží při slušném zacházení a hobby/poloprofi používání (tzn. ne pájení ve výrobě) dost dlouho. Sady více kusů mohou být trochu výhodnější, než jednotlivé typy, ale zase je tam často několik hrotů, které se moc nehodí. Cena originálních hrotů Hakko je kolem 350 - 500 Kč. Do začátku bych doporučil na thru-hole součástky něco z T12-BC2, T12-BC3 nebo typy "šroubovák" T12-D16, T12-D24. Na SMD T12-BC1, T12-D08, příp. T12-KU. Na masivní spoje T12-C4 nebo T12-DL52. Pak jsou i takové jako by špachtle T12-1401 až T12-1406 a ty jsou bohužel docela drahé i jako kopie. Těmi menšími 1401, 1402 by měly jít odpájet TO245 pouzdra na jeden ráz - nahřát všechny nohy najednou a vytáhnou - ale to zatím nemám vyzkoušené. TO220 mají šířku 5 mm, takže by na ně měl stačit ten T12-DL52. Určitě toho nekupuj moc. Uvidíš časem, co budeš potřebovat a číňani posílají bez poštovného, tak není problém objednat i jeden hrot.
@@ales_xy No hele, mockrát děkuji za vyčerpávající odpověď. Opravdu si toho moc vážím a asi o to vážně zauvažuji. Vypadá to jak jsi popsal i ty typy hrotů fakt zajímavě a úplně jsem si u toho představil, co by s tím šlo všechno dělat a jak moc by mi to v některých případech strašně usnadnilo práci. Takže ještě jednou velké díky za všechny informace.
No za mně skvělé poučné video a hlavně dobře vysvětleno.
Občas jsem se trapil a po skoutnuti videa uz žádné trápení .
Za mně palec hore.
Pěkný, výstižný, poučný to je to co chybělo na youtube scéně lektor KILLEROZ :) děkujeme pane učiteli :)
Prečo neukáže ako si vyrobiť hrot na trafo spájkovačku?
Nemyslím si, že jsem začátečník v pájení, ale toto video mi doplnilo pár informací a upřesnilo některé nejasnosti. Děkuji za toto video, Killerozi, fakt super video!
V ničom nie je super! Ten chlap by sa najskôr mal naučiť spájkovať a čo bude kecať.
@@grafikajja207 Hele každej má jiný způsoby pájení já třeba taky pájím úplně jinak ale i tak si myslím že to je vcelku dobrá technika co tady pán ukazuje
@@grafikajja207 umí dobře, že má jiný styl je problém tvůj ne jeho ;) Mě to učili stejně a to jsem se učil pro TOS v době, kdy se vyžadovala kvalita, takže se zamysli nad sebou sám ;)
Od 10ti let to delam spravne. To jsem rad :D
Naprosto skvely video. Moc diky!!!!!
dík za ukázku pájení :-) , trochu umím z mamutem , ale tady to video pomůže dál :-)
Krásná práce, borče! Přesně tohle jsem hledala. Díky moc. :-D
Super video, děkuji.
Krásný video.Moc díky.
Díky za taková videa. Moc díky.
U toho kondenzátoru, nastavím teplotu kdy se začne tavit cín. Roztavím cín a odsaji odsávačkou a pokud je potřeba dorazím to licnou. Tvůj způsob je plýtvaní cínem :) Trochu cínu použiji pouze tehdy pokud je tam cínu opravdu poskrovnu. Spájené místo, když je potřeba klidně ofouknu, žádný problém jsem nezaznamenal.
Aj po takej dlhej dobe stále aktuálne. 😀Vďaka.
Díky, presne toto video som potreboval !
V bývalej práci sme používali zmes vody a denaturovaného etanolu v pomere 3:1 na hubku. Dobre to čistilo a životnosť hrotu bola vyhovujúca.
Za tohle video máš už konečně můj odběr.. :D Dobrý... Krásný video.. Vím že by šlo ještě pokračovat o pájení SMD klasických součástek.. O pájení pomocí horkovzduchu... A i jak pájet BGA komponenty.. (kuličkování, čištění pomocí knotu a následné zapájení).. :)
Killerozi, dík za poutavé video. Jsem skoro gerontského věku a vždy si u tvých videí říkám, co se ještě tak mohu dozvědět, třeba o pájení, a přesto se něco dozvím, vůbec jsem nevěděl o těch odsávacích páskách, ty musím sehnat, odsávačku používám roky. Zrovna tak jsem se dozvěděl z tvého videa o multimetrech, na co jsou ty podivné výstupky zespoda multimetru (mám UNI-T UN55), že se tam mají odkládat hroty od kabelů! Jako bastlič od mlada, študentík strojárny, jsem si před 42 lety (napsal jsem si dovnitř datum) postavil Transiwata 40, který fungoval na první šlápnutí a dodnes mi vyřvává v dílně. Vím, že už tenkrát mi někdy dělalo pájení problém, ani s kalafunou to nechtělo "chytat", pak se objevila taková černá pasta jako tavidlo a s tou už to šlo líp. Dodnes používám transformátorovou páječku s kulatými bakelitovými kryty z Mechaniky, žárovku jsem za těch snad 50 let měnil asi jen 3x, horší to bylo s hroty, rychle odcházely, nyní používám hroty se stříbrnou špičkou. Zaujala mě ta mikropáječka, koukal jsem na tvé video o krabičkách pro ní, existuje video kde by bylo popsáno, kde co objednat, abych si jí mohl postavit?
:)) mám doma TRP 1-55 , to je ta hodně stará zaoblená bakelitová a potom dvě novější hranaté někdy z roku 87. Nejraději mám ale tu nejstarší a ta co máš na videu taky vypadá dobře , je ergonomická.
Ďakujem, konečne v tom mám jasno
Tak snad ti po tomhle vylezou subs, super video :)
Je to mylný názor, chlap je veľmi neskúsený a učí zlým a nesprávnym spôsobom.
Jo super osvěta ten olovnatý cín si tak též seženu ten bezolovnáč stojí za bačkoru. Ta kalafůna je poněkuť archaitská ale buď již anděli když není nic jiného tak též funguje. Někdy se mi osvětčila kalafůna rozpuštěná v lihu to taky šlo. Po pravdě řečeno než li tu mechanickou odsávačku tak to já radši ten odsávací pásek. Trafo z tišťáku sem dostal dolů během chvilky. Jak říkám mechanická odsávačka má ráz který mi při práci vadí pro to mám odpájkovací stanici značky TIPA a ta je super. Parádně se s tím dostávají součástky dolů jak víno. Co se týká tavidla tak já osobně používám FLUX s tím se výborně pracuje. Jinak tu mikropájku TESLA RS 50 sem měl taky. No vlastně nevím zda li to nebyla nakonec R 20 akorát si pamatuji na to pružinový uchycení hrotu. Co musím říci ke cti této páječky tak od základny k ručce měla krásně měkký a vláčný kabel. Patrně silikón kombinovaný s teflonem těžko říct. Vím že jí vyráběli slováci a že za komunistů stála 500 KČS teda když byla a to musím říct spíše že nebyla. Já sem tuto páječku kupoval okolo roku 2 000 a vyšla mě tenkrát na 2 100 korun. Kupoval sem jí v KOMPU ve Václavské pasáži na Karlově náměstí. Na jednou s tím byla úplně jiná práce než li z tak zvanou trafačkou i když měla přísvit tak že pro mě bylo pracovní pole dobře osvětleno a bylo tam i něco vidět. Leč trafačka byla pro mě do ruky dost těžká tak že s ní nemám takový cit jako z mikropáječkou. Dá se s ní pracovat dlouho a ruce při práci nebolí. Na druhou stranu když je třeba něco na rychlo někde heftnout tak zase trafačka je na toto dobrá a vždy funguje pro to že se na ní nemá co zkazit. Jinak jak říkám od trafopáječek z číny který mají nastrkávací očka dávám ruce pryč fuj tajbl brrrrr.
Ja tie vodiče spajkujem trošku inak ja si ten vodič položím na tu kalafúnu a priložím si na neho zľahka spajkovačku a on sa pekne ponorí do kalafúny a potom si iba natavím cín na hrot a pochodím po tom vodiči a s výsledkom som spokojný. Ale aj tento spôsob je fajn a celé video bolo super takže určite palec hore pre killeroza.
Parádní video :) myslím, že něco o pájení točil něco KUBA64. Jinak děkuji za reklamu :)
Jako vnuk jedineho klempire ktereho jsem kdy potkal ( ☹ ) mohu pochvalit toto video. Vse co mi predal deda, zaznelo v tomto výbornem , mohu rici naucnem, videu.
Zdravim konečne viem jak pajet dík za video, už viem čo zlé som robil.
smiešne. To nemyslíš vážne, však??
Super video! Moc pomohlo. Nechtěl by jsi udělat "sérii" například jak a k čemu slouží kondenzátor...transformátor ..prostě jak fungují a k čemu slouží součástky. Myslím že by to také spoustě lidem pomohlo.
Pokud se nemýlím tak tuto "sérii" točí Paul's Electronics
Doporučím zde : www.youtube.com/@elektrotechnik64/videos
Názor na čištění hrotu " drátěnkou" ? Video super díky za něj.
29:03 ..........a budu foukat do cinu do konce sveho zivota ..... :D Ted vazne, diky za navod! ;)
Konečně jsem se dočkal ale bohužel pozdě, kdyby vyšel včera, bylo by to mnohokrát lepší :D
Děkuji moc za toto video ne jako ženě pomohlo.. Akorát můj manžel má asi jinej drát než cín pac se vůbec nechce uvolnit a jenom to smrdí a nic ani kapka.. A nebo je špatná pajka.. Také moznost😄🙈
čau moc pěkné a pěkně udělané video
Dobrý deň, vedeli by ste natočiť video o tom jak vyrobiť dps?
dobrý den, chtělo by to příště jak vařit tigem
Vaříme na mírném oblouku za stálého kvrdlání hořákem ;-)
Je to podobné jako co2 akorát je to trochu těžší a musíš ostřit jehlu.
@@tomivokumura6008 Na hliník neostřit.
@@nothingnothing3832 já nevím přesně jak se tigem vaří. Já dělal jen co2 a drátem
@@tomivokumura6008 Jasný, já taky nejsem žádný odborník. Při svařování Al TIGem se používá střídavý proud a proto se elektroda nehrotí, protože se tím střídáním stejně zakulatí. To pro obecnou informovanost. :)
Ahoj, dakujeme za dobre video! potrebovali by sme radu. syn by chcel urobit robota ako vytvarny projekt stavenim zopar srobov. Da sa to urobit s tymito vecami?:stara Pajkovacka Kyjovan ETP II T-221, pajka cinoolovnena EMOS, kalafuna?
Za 120 Kč jsem pořídil úplně to největší minimum na pájení z aliexpress Pajka(69kc)s regulátorem teploty! opiratko z plechu 9kč , cín a odsávačka cínu v sadě 42 Kč, kalafunu a neutralku dokoupim casem pokud bude potřeba
Nějakou dobu jsem hledal slušné video o pájení pro mé žáky, ale většinou nepoužitelné s mnoha chybami. S technikou, co mám k dispozici se nedá točit online použitelná ukázka, která je navíc degradována Teamsy. A až dnes na mne vyskočilo toto video. Měl bych snad jen jednu připomínku. Při pájení nabrat nejdříve cín, chviličku počkat a pak kalafunu. Lépe to funguje. Kalafuna se méně pálí. Čím tmavší, tím méně funguje jako tavidlo a stává se díky uhelnatění vodivou a z DPS se tak musí odstranit.
Pecka video. Jen tak dále ;)
Ahoj pekny video, jen chtel bych e optat na to prepalovani cinu, co to dela za neplechu.. Dik
Ahoj, díky moc za tutoriál. Můžeš dát prosím link na mikropáječku? Díky Lukáš
děkuji za video.
Já má travopaječku 220vV 75VA TRP2-73ČSM 361490 38 let starou a pořád funguje jednou jsem myslel že je po smrti ale funguje pořád a používám ji , pochopitelně převrtané závity na šrouby na větší, druhý přívodní kabel
Díky moc, dobré toto.
19:56 přesně tu mám doma :D ale relativně funguje
20:09 - já foukam celou dobu při pájení abych odfoukával kouř pryč ode mě, pokud teda zerovna nemam větrák 🙂 dělam to tak celej život
Pěkný video, ale mám otazku - jak správně naletovat novej vodič na sleněný solarní panel třeba z kalkulačky? Tam když dám dost kalafuny tak na ní cín doslova plave a nespojí se s kontaktem...
Mám dvě páječky z Kyjova a Weller stanici.. spokojený 😄
Trafopajka - mam ergonomicky kulatou bakelitku a vykon super, zarovka tam je uz ... odjakziva a nepamatuju si ze bych ji kdy menil, takze poruchove moc nejsou. Ale rozumim tomu ze jsou super jen na urcite oblasti pouziti.
Kukám staršie videá, pekné školenie pre začiatočníkov
Super video, jen tak dál.....
parádní video. Konečně vím proč mě jde tak blbě pájet. Je to tím cínem. A já blbec nakoupil už 5 páječek. Teď ještě by se hodil odkaz na nějaký dobrý vyzkoušený cín.
Jestli ti vyhovuje průměr 1 mm (na SMD už je to moc velký), hledej na aukru fluitin. Je tam 1kg za pětistovku. Nic lepšího za tyhle prachy nekoupíš. Na menší průměry můžeš zkusit v Číně značku Mechanic a nebo v Polsku vyráběný Cynel. Kdyby nechtěly prodat místní eshopy a obchody, tak polský Soltronik by to ještě mohl poslat. Ten Cynel sice nemá nějaké extra tavidlo, ale slitina je v pořádku, na rozdíl od čínských, které jsou snad z roztavených starých autobaterií a nedá se s tím pájet. Ten Mechanic je jediná výjimka.
Začínal jsem na mikropáječce z lidlu za 300. Byl to šmejd, ale byl to pro mě takový úvod do pájení a když jsem si konečně koupil lepší, tak ten rozdíl byl ohromný.
Taky do cínu foukám přes čtvrt století a vždycky pohoda. Největší problém je v tom, že když foukáš, tak s tím nesmíš pohnout.
Než to zachladne, tak s tím spousta lidí pohne a vlastně ten spoj "natrhnou/roztrhnou" a pak křičí, že se to nemá dělat... :D
Neudělal bys video na horkovzduch? Už delší dobu o tom přemýšlím, ale zatím jsem nenašel odvahu to pořídit. :D
Já mám kulatou bakelitku z 60.tých let tuším že. Jinak kalafunu netřeba přetavovat, já jí rozpustím v technickém lihu, a potom se to dá patlat jako med (podle toho, jak to trefím i polévka) ,časem se líh zase vypaří, a je z toho zase šutr.
Dáš prosím do popisku odkaz na tu sadu fastonů z BG? Nevím pod jakým názvem je mám hledat.
Čo povedať? 3x ďakujem!!!
Ja mám tiež trafo spajkovačku z roku 1990 ešte s obyčajnou žiarovkou hranatý obal a samozrejme nesvieti :D ale spajkuje ako dábel
Děkuji moc 👍
Ahoj, rád by som odporučil pre začiatočníkov ak budú používať kafalóniu tak nech si zadovážia nejaku kefku na čistenie spálenej kalafónie.. zo začiatku sa im môže stať že sa im spáli kalafónia a hrot nebude chytať cín
Zdar super video hele viděl jsem u tebe na stole Heat Gun vypadá jako nějaká čína ? udělej nějakou recenzi + odkaz kde jsi kupoval .
Prosím tě kdyz mám přerušenou cestičku na plosnaku a chci ji nastavit drátem čím a jak odstraním lak na cestičkach oskrabat?
Skvělé video
Hezky ADblock - off a rip 42 minut :D
Není nad klasickou bakelitovou, s bílou žárovkou z vánočního stromku.
Když u pájky z Lidlu mám s-sn60Pb40 , je to kvalitní pájka ? Pají se mi s ní celkem dobře.
super video, :D možno tie SMD by sa tam hodilo spomenúť, ako na ne, no na druhej strane začiatočník s nimi hneď nebude pracovať :D na spajkovanie bezolovnatym mám certifikát, no neznášam ho, hlavne tenké lanka sa s ním zle pocinuju (zatočiť koniec, namočiť do tavidla, nahrať a jemne priložiť o cin, zaleje sa kúsok aj pod izoláciu, neodlomi sa) paradoxne používam hlavne bezolovnaty :D mám ho viac a olovnaty si šetrím :D
Olovnaty sa bude dať stále zohnať, aj kvôli školám, kde sa vyučujú obe metódy a špeciálnym zariadeniam kde sa bezolovnaty nesmie používať kvôli bezpečnosti :D
Inak dobrá odsávačka, ja som si na svoju nezvykol, tak som sa naučil odklepavat :D
Inak toho ,,hakka" som napchal do do plastovej krabičky na potraviny :D a celkom som spokojný, 0.85€ za ňu, podobne plánujem aj regulator napätia si zpravit do ďalšej :D
Ahoj já jen k té olověné pájce, byl jsem na nákup součástek a s prodávajícím jsem o tomhle tématu diskutoval asi hodinu, říkal že bezolovnatá pájka je povinná pro výrobce elektroniky. Pro hobby a domácí použití je stále dostupná, protože na opravu a servis starší elektroniky nesmíte použít bezolovnatou pájku z důvodu tvoření studených spojů,starší součástky a jejich nohy byly stavěné pro olovo, tak mi to bylo vysvětleno, bezproblému mi prodal olovnatou pájku. To že vám to nechce někdo prodat je o tom, jak kdo si vyloží nářízení respektivě zákon. Přeji spoustu úspěchů s pájením olovnatou pájku Zdar :-)
To jsi měl štěstí na mylně informovaného prodejce :-) EU vůbec, ale vůbec nezajímá, jestli máš čím si opravit rádio po dědovi a že bys na to potřeboval olovnatou pájku. Pokud nejsi profík a nemáš IČO, nepatří ti tak "strašně nebezpečná věc" vůbec do ruky :-) Ověř si to třeba na TME - olovnaté pájky ti nepůjdou ani vložit do košíku. Vyskočí na tebe hláška, že produkt není v prodeji pro tvoje území. To samé GME - nevedou olovo, PSElectronic - tam mají u olovnatých pájek rovnou následující upozornění:
"POZOR: Pájku s obsahem olova lze dle nařízení EU (ES) č.1907/2006 a 2017/1510 prodat pouze podnikateli nebo firmě s platným IČ. Pouze pro profesionální uživatele."
něco podobného na GES - u olovnatých pájek napsáno "Pouze pro profesionální uživatele."
Doporučuji se předzásobit, dokud např. polský Soltronik posílá olovnaté pájky Cynel, a nebo na aukru je pájka Fluitin, kterou Killeroz ukazoval ve videu. Celníci se za chvíli taky naučí rozpoznávat špulky pájky z Číny a ani nepřijde vám ani ta olovnatá Mechanic, která z čínských je asi jediná použitelná. Jo, jo, ať žije pokroková EU.
Jo a jinak o těch studených spojích je to pravda. Když je olovnatá pájka kontaminovaná malým množstvím bezolovnaté, tak se v naprosté většině případů nic neděje, maximálně povrch spoje nemusí být tak lesklý. Ale když je bezolovnatá pájka kontaminovaná malým množstvím olovnaté, dojde i malým množstvím olova k "rozhození" celé struktury a spoje mají mizernou pevnost, tvoří se praskliny a tak podobně. Proto je možné součástky s vývody ošetřenými bezolovnatou pájkou pájet olovnatou pájkou, ale opačně by to být nemělo. Problém může způsobovat i silná vrstva zlata, např. na kvalitních RF konektorech. Spoj má v místě kontaktu se zlatem nižší pevnost a při namáhání konektoru dojde k utržení spoje.
@@ales_xy ano ano tohle jsme probírali, všichni jsou šťastní z bezolovnatá pájky, svět se řítí po hlavě do zádele... :-)
6:25 mám hranatou oranžovou ETP II z roku 82
Našel jsem nanopáječku do trafa, no jo, jenže já nemám trafo, tak jsem vzal starou nabíječku od notebooku, spojil dráty a páječka se žhaví do červena. :D
Tak to odsátí cínu, to bylo ukázkové. ;-)
Tie spajky z Lidl do 30€ stoja zato pre občasné použitie?
asi rok dva bylo popularní lepit tavící pistolkou uplně vše a nekdy u tech nesmyslu byl maly motorek a vsude bylo pájení, bylo potřeba pouze "přilepit" kabel na kabel :D
já mám transformátorovou páječku TRP 1-55 220v 90VA ČSN 361490 Lidokov kovodělné lidové družstvo Boskovice provozovna 2 němčice ČSVD i s oryginální krabicí a s náhradnímy očky
ahoj, mohl by jsi sem hodit nějaké odkazy na cín? ten co je tam teď nefunguje a když jsem hledal podle tvého videa tak bud najdu jen 1kg což je pro mě moc a nebo i jiných drát jen 0,5mm a menší. Předem mockrát děkuji.
Já používám bakelitovou trafopájku z 50. let :D
Já mám Aku mikropáječku z lídlu a jsem docela spokojen ,ale samozdřejmě že má nevýhody ale mě to zatim stačí a asi si budu muset přikoupit pár věcí které jste zmiňoval ve videu.
Skvelé video.
Ahoj. Super téma. Kvalita videa mohla byt lepšia, ale ináč super.
povedené a naučné to se mi líbí :) Jen se zeptám jaký je názor na houbičku versus ,,drátěnka" ? Já používal houbičku, ale přešel jsem na ,,drátěnku" protože jsem pořád musel hrot čistit a z houbičky do které nalezlo tavidlo se linuli zajímavé pachy.(Takhle zase mi do okolí od ,,drátěnky" lítá cín) Nezávisle na tom jsem si vyslechl názor, že houbička dělá na hrotě velké teplotní šoky a že odchází.
Houbička není dobrá pro moderní hroty mikropáječek, protože ty jsou povlakované železem (pájka rozpouští měď a poškozovala by hrot, proto je na měděném jádru ochranná vrstva železa). Mokrá houbička způsobuje velké tepelné šoky a časem může dojít k oddělení železné vrstvy a tím přerušení tepelného kontaktu s měděným jádrem - hrot přestane hřát, zhorší se jeho výkon. Drátěnka může být velmi zkázonosná, pokud je to made in čajna poměděná ocel. To ti hrot zničí dost rychle. Doporučuji koupit značkovou drátěnku třeba v TME, nejsou zas o tolik dražší, jako ty čínské a vydrží to dlouho. Nevyplatí se šetřit.
Proti rozstřiku z drátěnky doporučuji plechový držák drátěnky ve tvaru "kukaně" (ví dneska vůbec ještě někdo, co to je?) např. zde www.banggood.com/DANIU-1-Pcs-Heavy-Duty-Soldering-Solder-Iron-Tip-Cleaner-Steel-Wire-With-Stand-Set-NEW-p-1182609.html je dobré dát dovnitř něco těžkého, např. nalít dovnitř olovo (pozor, ať jde potom zasunout horní díl dovnitř) a měděné kudrlinky připevnit třeba kouskem drátku, aby uvnitř nelítaly a páječka se o to dala hezky otírat.
6:25 Moje je z roku 1972. Po pradědovi.
ta moje je asi 1982