Lehtikuusien sahaus kenttäsirkkelillä
Вставка
- Опубліковано 6 лют 2025
- Sahautin lehtikuusitukkeja vuonna 2018 sahatavaraksi. Editoin tämän videon nyt, kun olen purkamassa silloin tehtyä lautataapelia ja asia tuli mieleen. Sahaus tehtiin Laimet -kenttäsirkkelillä, jossa voimakoneena oli muistaakseni joku Valmetin traktori. Joku saattaa mallin videolta tunnistaakin.
Tukkeja oli noin 22 kuutiota. Ne on kaadettu lehtikuusikon harvennuksesta edellisen videon, jossa kaadettiin koivuja, motokuskin toimesta. Sitä en ehtinyt valitettavasti kuvaamaan.
Tukeista sahattiin pääosin 32x125 terassilauta-aihiota, jonkin verran myös 100 ja 150 leveyttä. Lisäksi sahattiin hieman 50x100 lankkua ja 100x100 parrua. Ja luonnollisesti hommassa syntyy myös 22 mm lautaa pinnoista, joissa ei paksuus enää riitä muuhun.
Kommentoi oletko ollut hommissa vastaavan sahalaitoksen kanssa!
Hyvä viteo tosissaan.
Kiitos!
Valmetti senku laittaa mustaa👍🏼!!
Voimasavut!
Hyvä video👍👍
Kiitos!
Sillo sahattii isoja lehtikuusia kun häkkilän polku tehtiin. Nikkarilasta koulun auto toi koulun puut ja oppilaat rakenti kerovuoren portaan ja metästysseura ohenlahen portaat.
Oliko Kerminen sahaamassa?
@@HeikkiMakes ei ollu sillon, kun marttis tassu ja minä olin sillo perämiehenä sinä keväänä. Talkoilla sahattiin ne puut
Kahdet talopuut vastaanotossa on tullut tehtyä, ei lekua. Haapaa kyllä ja leppääkin sekä koivua
onhan sitä siinä!
Ai että...kyllä vanhan Valmettimiehen korvaa hiveli tuo 702:n voima. Näytti hiukan siltä, että ko. yksilö on sitä väkimallia, jossa on tuo vanhemma mallinen turvaohjaamo, mutta jo 411C-moottori. Vuosimalli on 1978...tai jopa -79.
Täytyypä joskus kysyä vuosimallia kunhan taas joskus jotain sahataan. Hirsisaunaprojekti olis kyllä kiva! Siihen vois joskus katella tukkeja metästä...
I dont mean to be so offtopic but does any of you know of a method to log back into an Instagram account?
I was stupid forgot my account password. I love any assistance you can offer me!
@Hendrix Sergio Instablaster :)
Tuollainen määrä lehtikuusta on jo aarre. Laatutavaraa kokonaisuudessaan. Kel aarre on, se aarteen kätkeköön terassin alle.
Kyllä laatu oli hyvää
Tykkäsin videosta ja "selostuksesta". Saako jakaa?
Kyllä saa. Mihin jaat?
On tullut oltua apumiehenä laimet-kenttäsirkkelillä sahattaessa.
Olitko perämiehenä vai lautoja ottamassa alta pois?
@@HeikkiMakes Minä pyörittelin pöllejä sahurille eli sinun termeilläsi olin ilmeisesti perämiehenä.
Nopeempaa sahaa jos on perämies siis ihan oikee. Aina kun jussinnians sahattuni perämies ollu jo isä tai eno joille se tuttua hommaa ennestään ja itekkii ollu perämiehenä muutaman kevään
On tullut oltua juuri tuon kyseisen kenttäsirkkelin sahauksissa mukana useamman kerran.
Samoin, hyvä saha ja sahuri.
Kyllä👍
Sahhuu on aena jämäkkee puuhoo.
Onhan se.