Kongres naturalny 2024 - Prezentacja "Jak tworzę żyjące siedliska"
Вставка
- Опубліковано 19 гру 2024
- Kolejny wykład w ramach Kongresu Naturalnego poświęcony jest tworzeniu żyjących siedlisk. W pracy konsultanta i projektanta permakulturowego koncentruję się na wykorzystaniu zasad projektowania ekologicznego (Ecological Design), permakultury oraz biotechnologii ekosystemowych, łącząc klasyczną architekturę krajobrazu z biomimikrią, agroleśnictwem i zasadami rolnictwa syntropicznego. Realizowane przeze mnie projekty charakteryzują się niestandardowym wykorzystaniem unikalnych rozwiązań. Projektując, a następnie budując siedlisko, wdrażam rozwiązania oparte na żywych komponentach, dostarczających kluczowych dla rozwoju i podtrzymywania życia usług ekosystemowych. Z wykładu dowiesz się czym są żyjące systemy recyklingu szarej wody, oczyszczalnie hydrofitowe, suche toalety kompostujące wsparte przez larwy hermetii, wermikompostowniki, biogazownie, układy akwaponiczne oraz systemy oparte na mikroglonach wykorzystywane do produkcji żywności funkcjonalnej, wytwarzania naturalnych materiałów i regeneracji gleby. Dzięki takiemu podejściu moje projekty wspierają rozwój regeneratywnych gospodarstw agroleśnych i żyjących siedlisk, bazując na efektywnym zarządzaniu zasobami naturalnymi w oparciu o energię słoneczną i zamknięte cykle obiegu materii.
Prezentacja została zarejestrowana w ramach Kongresu naturalnego 2024 - więcej informacji na stronie: zywesiedliska.pl/.
Zapraszam również do odwiedzenia:
➡️ Profil na Patronite: patronite.pl/L...
➡️ Moja strona: lukasznowacki.pl/
➡️ Strona FB: / permakulturadlakazdego
➡️ Instagram: / lukasznowacki.pl
➡️ Strona mojego siedliska Dolina mgieł: dolinamgiel.pl/
➡️ Fundacja Transformacja: transformacja....
Możesz dołączyć także do prywatnej grupy PERMAKULTURALNI POLSKA - naszej rozrastającej się, permakulturowej społeczności na FB:
➡️ / 764194487285707
Więcej moich wystąpień online znajdziesz tutaj: ua-cam.com/play/PLtcTddBOPbtCdwv5CgWOgKAglE4MKikJy.html
Łukaszu co siać czy sadzić koło ziemniaków, bo zawsze mam problem zs stonką i zarazą ziemniaczaną? Dużo pracy kosztuje mnie ekologiczna uprawa i chciałabym to sobie ułatwić.
Najlepiej się sprawdza gorczyca w połączeniu z cebulą. Może być też koper i chrzan. Generalnie większość roślin kapustnych i cebulowych.
Powiedział Pan, że uważa, iż nie mamy prawa decydować o byciu lub niebyciu jakiegoś gatunku w danym miejscu. Ale np. barszcz Sosnowskiego wprowadziliśmy, wiec już był błąd popełniony, teraz zwalczany jest, by to naprawić. Rdestowiec to też nie jest rośliną, która sama sobie przyszła do nas.
W aspekcie gatunków inwazyjnych nie mogę się z Panem zgodzić. Są pewne granice tolerancji, a tam gdzie nasz błąd zaczyna niszczyć okolicę i wprowadzać swego rodzaju monokulturę.
Odnośnie przykładu z klonem - wszystko fajnie, ale przyjmijmy, że ktoś sprzeda ziemię z kołami, a drugi właściciel nie ogarnie tematu - po jakimś czasie ciężko to będzie ogarnąć. Póki winniśmy nie naturalnemu przemieszczaniu się gatunków, póty musimy naprawiać błędy. Tyle że praktyka średnio nam wychodzi i np. nagie, importowane ślimaki wcinają rozsady...
No właśnie, praktyka średnio nam wychodzi. A dlaczego? Dlatego, że wprowadzane są same zakazy, a ludzi nie uczy się praktycznego postępowania z gatunkami inwazyjnymi. Ja nie opowiadam się za nieograniczoną tolerancją dla gatunków inwazyjnych. Tylko niestety w bardzo wielu przypadkach kończy się tak jak z nutrią, czy z szopem. Został wprowadzony zakaz, potem nakaz odłowu i myśliwi urządzają sobie strzelanki i jeszcze dostają za to pieniądze od państwa. Za zakazem powinna iść głęboka edukacja jak z konkretnym gatunkiem postępować w sposób dla niego najmniej brutalny.