Pielęgniarki i położne potrzebują pomocy - obywatelski projekt ustawy o wynagrodzeniach w Sejmie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Na początku marca Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zarejestrował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej i przygotował swój projekt ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Zawnioskowano między innymi o podniesienie współczynników pracy w grupie piątej z 1,02 na 1,19, natomiast w grupie szóstej z 0,94 na 1,09 - to przełożyłoby się na zwiększenie się minimalnych pensji - a także zaproponowano powiązania wynagrodzenia z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami przez zmianę zapisu „kwalifikacje wymagane” na „kwalifikacje posiadane”.
    Projekt poparło ponad 122 tysiące osób.
    Dokument pod koniec maja pojawił się w Sejmie, 13 czerwca przekazano go do Biura Legislacji Kancelarii Sejmu, a tego samego dnia skierowano go do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz.
    13 lipca odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego - omówiła go przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.
    Były emocje.
    - My, pielęgniarki i położne, towarzyszymy człowiekowi od narodzin aż do śmierci. Jesteśmy w każdym zespole medycznym, który zajmuje się pacjentami - potrzebującymi, którymi może być każdy z nas, każdy członek waszej rodziny - żona, mąż, dzieci, rodzice i wnukowie. To oczywiste, a to, co nieoczywiste, to fakt, że nasza praca to nie tylko pobieranie krwi, robienie zastrzyków, zmiana pampersów, jak się powszechnie wydaje. Bez nas nie zostaniecie zoperowani - bo to my przygotowujemy bloki operacyjne do operacji, asystujemy przy znieczulaniu pacjentów, podajemy narzędzia do operacji. Również my przygotowujemy pacjentów na oddziałach do tych zabiegów, podłączamy dializatory, pompy infuzyjne, respiratory i zakładamy cewniki. My obsługujemy wszystkie urządzenia podtrzymujące funkcje życiowe, monitorujemy parametry życiowe. To my leczymy rany i ratujemy pacjentów przed amputacjami. Ratujemy życie, a także towarzyszymy człowiekowi do ostatniego jego tchnienia - to pielęgniarki zostają z chorymi do samego końca życia. To my właśnie, pielęgniarki i położne, jesteśmy przy pacjencie na każdym etapie jego życia, w każdej chwili gotowe do niesienia pomocy - bez względu na warunki zawsze jesteśmy gotowe do działania. Dziś to my potrzebujemy państwa pomocy - zwróciła się do posłów, podkreślając, że „nie chodzi jedynie o pieniądze”.
    - Nasza praca jest trudna, wyczerpująca i chcemy, aby była uczciwie ceniona - a tak w tej chwili nie jest. Dlatego młodzi nie są zainteresowani jej wykonywaniem - stwierdziła, podając statystyki.
    - Tylko 60 proc. absolwentów szkół, w których kształcone są pielęgniarki i położne, podejmuje pracę w ochronie zdrowia. Niewiele osób znajduje ją w podmiotach publicznych. Większość zatrudnia się w prywatnej opiece zdrowotnej, emigruje i zmienia branżę, szukając pracy na przykład w kosmetologii - mówiła Krystyna Ptok.
    - W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada pięć pielęgniarek, a średnia unijna wynosi ponad dziewięć. Z przeciętnym wiekiem wynoszącym 54 lata jesteśmy najstarszą grupą wśród zawodów medycznych, a statystyka w najbliższych latach będzie się pogarszała. W 2030 r. aż 65 proc. pielęgniarek i 60 proc. położnych osiągnie wiek emerytalny. Już dziś 80 tys. pracujących pielęgniarek jest w takim wieku - podkreśliła.
    - Co by było, gdyby pielęgniarki nagle zdecydowały, że będą korzystały ze swoich uprawnień? Pacjenci zostaliby bez pomocy - zauważyła.
    Na zakończenie wystąpienia ponownie zwróciła się do posłów.
    - Czy kiedykolwiek zamykaliście worek ze zwłokami? Czy kiedykolwiek widzieliście człowieka duszącego się własną krwią? Czy kiedykolwiek zostaliście poturbowani przez osobę, której nieśliście pomoc? Czy kiedykolwiek ktoś patrzył wam głęboko w oczy i prosił, abyście nie pozwolili mu umrzeć, lub wręcz przeciwnie - błagał o uwolnienie od bólu i chciał odejść? Czy kiedykolwiek informowaliście kogoś obcego o śmierci jego najbliższych? Czy kiedykolwiek czuliście zapach psującego się ciała ludzkiego? My tego doświadczyłyśmy, znamy te wszystkie uczucia. One są częścią nas. Proszę, nie mówcie, że chodzi nam tylko o pieniądze. Nam chodzi o jakość naszego działania, o bezpieczeństwo i zadowolenie pacjentów. Jeśli nie macie odwagi podnieść ręki, głosując za nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych, to wprowadźcie tachografy pracy. Po miesiącu zamkniemy publiczne szpitale. Liczę jednak, że poczucie odpowiedzialności przezwycięży politykę i wszyscy zagłosujecie za społecznym bezpieczeństwem i za pacjentami - stwierdziła Krystyna Ptok, wyjaśniając, że „w obywatelskim projekcie zmian w ustawie zapisane jest minimum koniecznych zmian systemowych”.
    Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.p....

КОМЕНТАРІ • 29

  • @retro1992ful
    @retro1992ful 9 місяців тому +2

    Ale kadr, widać pusta sala plenarna tak politycy szanują służbę zdrowia polakow

  • @malgosiag8330
    @malgosiag8330 Рік тому +1

    Prosze pamietac o tych ktorzy na Was pracuja

    • @stahura153
      @stahura153 9 місяців тому

      co ty piszesz kobieto

    • @malgosiag8330
      @malgosiag8330 9 місяців тому

      @@stahura153 coś się nie podoba

    • @malgosiag8330
      @malgosiag8330 9 місяців тому

      @@stahura153 korzystasz z usług tej służby?????

    • @malgosiag8330
      @malgosiag8330 9 місяців тому

      @@stahura153 tovvo jest prawda chlopie

    • @malgosiag8330
      @malgosiag8330 9 місяців тому

      @@stahura153 prawdę opieka za kasę

  • @bellcross7
    @bellcross7 9 місяців тому +3

    6tys netto to mało? Na nocnym dyżurze więcej spia niż pracują. Rozumiem pielęgniarki na trudnych oddziałach ale tam gdzie pacjentowi nic nie zagraża? Jakoś do cholery ratownicy medyczni nie strajkują a to oni najbardziej są narażeni na stres nie pielęgniarka!

    • @destro7927
      @destro7927 9 місяців тому +6

      Ratownicy medyczni też są w siatce płac o które starają się pielęgniarki. Też na tym zyskają. Przykre jest to że piszesz że pielęgniarka nie jest narażona na stres, ciekawe czy w twojej pracę kontrolę są też tak często jak w szpitalu ... A i te 6k to jest brutto oczywiście więc oblicz sobie w kalkulatorze ile wychodzi na rękę.

    • @fantom1108
      @fantom1108 9 місяців тому +6

      Przypomnij sobie, że pewnie z 80-90% kadry medycznej to są ludzie z wyższym wykształceniem magisterskim po ciężkich i wykańczających studiach. Tylko po tych studiach można wykonywać te zawody więc to oczywiste, że chcą zarabiać godnie a tymczasem facet układający płytki wyciąga więcej, z całym szacunkiem do tych fachowców. Praca w ochronie zdrowia jest wykańczająca psychicznie i często fizycznie bo duża część tych ludzi pracuje nocami. Bardzo duży odsetek tych ludzi chodzi do psychologów lub leczy się psychiatrycznie farmakologicznie bo to jest codziennie oglądanie ludzkiego cierpienia.

    • @bellcross7
      @bellcross7 9 місяців тому

      @@destro7927 wiem ile moja ciotka bez magistra zarabia za spanie na nockach. A co do mnie to pracuje z żywnością masa odpowiedzialności za jakość a kontroli w takiej ilości to nawet szpitale nie maja!

    • @bellcross7
      @bellcross7 9 місяців тому

      @@fantom1108 ty mówisz o całej kadrze medycznej a ja mówię o salowych których jest najwiecej i najczęściej tylko z podstawowym wykształceniem pielęgniarskim czy kursie.

    • @destro7927
      @destro7927 9 місяців тому +3

      @@bellcross7 salowych nie jest najwięcej 😂😂😂 w każdym szpitalu najwięcej zatrudnionych stanowią pielęgniarki. I nie mów mi ile zarabiam bo wiem. Wiem jak wygląda praca na nocki i jak jest to obciążające dla organizmu. Wiem też że praca na ,,łatwych oddziałach" gdzie pacjentą ,,nic nie zagraża" często jest bardziej odpowiedzialna poniewaz tam personelu zwykle jest mniej albo nie ma lekarza na nocy bo są cięte koszta. Nie chcę się tu żalić że mam nie wiadomo jak źle bo pewnie znajdzie się ktoś kto ma gorzej. Lubię tą pracę bo mam w niej dużo pasji ale przykro mi się czyta komentarze ludzi którzy nie mają bladego pojęcia ale wkoncu jesteśmy w Polsce i zasada nie wiem ale się wypowiem zawsze działa. Ja ci tylko radzę rzucaj tą żywność gdzie jest tyle kontroli i idź w pielęgniarstwo bo to łatwa branża i łatwe pieniądze.