Jeden prsten - RPG

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лют 2024
  • Rozbor krabice Úvod do hry RPG Jeden prsten.
    Merch Imago: www.imago.cz/hledani?q=pj%20c...
    DONATE: streamelements.com/gergon9/tip
    Patreon: / infernoproduction
    Startovač: www.startovac.cz/patron/pj-cr...
    Discord: / discord
    Instagram: / gergon_production
    Další odkazy:
    / gergonmysteria
    / petrneumann10
    / petr-neumann-0bba6790
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ • 15

  • @olinzknihytovi
    @olinzknihytovi 4 місяці тому +7

    Díky Gergone za recenzi! A přidávám pár postřehů jako člověka, co tuto krabici už hrál a má všechny dosud vydané příručky v originále a čeká na Morri z KickStarteru.
    To sčítání je třetí cesta, jak správně říkáš. Podobný systém jsem viděl už Castles and Crusades od Troll Lord Games. Za mě: je to hratelné a u stolu to po pár hrách přejde do krve (podobně jako dovednosti), i když klasický poolový systém ze Zapovězených zemí na mě pořád působí líp.
    Co se týká cílového čísla a úpravy, v pravidlech jsou i možnosti úprav (teď nevím, jestli jen v plných, nemám je teď u sebe), ale pro začátek ti jako PJ zvyklého na DnD 5E stačí jednoduché pravidlo: Když je to něco, kde nechceš řešit neúspěch, nech akci uspět bez házení, a v ostatních případech urči tři stupně obtížnosti jako v DnD: lehká, střední nebo těžká. V DnD bys lehké dal SO 10, střední 15 a těžké 20, tady u lehké dej hráči výhodu, střední ho nech hodit normálně a u těžké s nevýhodou. Jednoduché funkční (domácí) pravidlo.
    Atmosféra se s příchodem dalších dílů změní, to si piš, a i pravidla se kvůli tomu trochu změní. Plná pravidla jsou ale jen pravidla, něco jako PHB v DnD. Rozpracované oblasti tak jako v sešitu Kraj jsou až v rozšiřujících kampaních. Něco jako svět Zapovězených zemí je rozpracovaný až v Krkavcově čistce a dalších rozšiřujících kampaních. Tak snad bude mít Jeden prsten v Česku úspěch a vyjdou postupně i ty rozšiřující kampaně. Teď byla na KickStarteru Morie, a ta má být zas ještě temnější než předchozí moduly.
    Sešit Dobrodružství v této krabici je nejslabší tím railroadem. Je na něm vidět, že měli nápady, ale v rámci KickStarteru nestihli už jednotlivá dobrodružství dostatečně kvalitně vyprodukovat. Zaměřili se evidentně na Plná pravidla a toto byl jen "bonus" v rámci KS. Ale náměty jsou to pěkné a kampaň to může být zábavná. Jen prostě to bude chtít hodně vlastní invence a improvizace. Přirovnal bych to k DnD kampani Waterdeep: Dragon Heist, která je taky děsný railroad, ale plný suprových nápadů a námětů, které když jsem svého času díky svým skvělým spoluhráčům rozpracoval (milovali roleplaying a "nahazovali" spoustu nápadů a přihrávek), tak to byla jedna z nejlepších kampaní v mém životě (a možná úplně nejlepší). Tím chci říct, vemte odsud jen nápady a rozpracujte je vlastními nápady a improvizujte spolu se svými hráči. Vemte to jako party hru, ve které se můžete vyblbnout: napečte koláčky, zatopte v krbu, udělejte si dobrý čaj a pak si udělejte pár "odpoledních výletů po Kraji" jako hobiti v rámci svého světa fantasie. Berte to stejně hravě, jako je v sešitu Kraj nebo v pohádkové knížce Hobit. A vážnou hru si nechte až na hraní podle plných pravidel. O to víc vás ten rozdíl v atmosféře bude mrazit a budete na Kraj ještě rádi vzpomínat. Tak jako hobiti v Pánovi prstenů měli stále pochmurnější náladu, celé to bylo vážnější a ponurejší a hobiti ještě rádi vzpomínali na "svůj útulný Kraj".
    A pokud nechcete hrát rozverná dobrodružství a chcete si počkat až na Plná pravidla, pak zvažte, jestli si tuto krabici přece jen nepořídit už kvůli kostkám (které si jinak musíte koupit zvlášť), krásné mapě Eriadoru a kvůli kartám, které jsou jen v této krabici, i když skvěle poslouží i s Plnými pravidly.

    • @JanStrakon
      @JanStrakon 4 місяці тому +1

      Dobré a trefné poznámky. 👍☝

    • @bohumirsimek19
      @bohumirsimek19 4 місяці тому +1

      Perfektně shrnuto někým, kdo evidentně ví, o čem mluví (znalost plnohodnotných pravidel a směru, kterým se hra ubírá) a chápe myšlenku tohoto boxu.

  • @martinzeman9738
    @martinzeman9738 4 місяці тому

    Zdravím, mohl byste udělat video na Myfarog?

  • @JanStrakon
    @JanStrakon 4 місяці тому +2

    Budu psát svoje postřehy v bodech tak, jak se to vyskytuje ve videu.
    -Pool kostek, který se sčítá, to podědilo po první edici The One Ring. Kdyby to předělali, mohli by to rovnou nazvat nějak jinak (což by ti asi vyhovovalo nakonec... 😀) a vydat to jako jinou hru.
    -Ta kritika runy na 6 je podivná. Není jedno, jestli je v pravidlech psáno "Padne-li 6, stane se tohle", nebo "Padne-li tengwar runa, stane se tohle"? Není to zbytečný pravidlo navíc, jen by v tom pravidle, který by tam tak jako tak bylo, byl jiný wording.
    -Hudba - v originále Song dává asi víc smysl, protože Síla se tady bere spíš jako Tělo, a jak umíš zpívat je záležitost těla; hlasivky a tak. 🙂 A při hře na nástroj jsi správně poznamenal - koordinace pohybů, prstoklad. Mě to takhle smysl dává.
    -Na základní vlastnosti se, pokud se nepletu, nehází. Jen na z nich odvozené schopnosti, a na Udatnost a Moudrost jen vzácně a v dost specifických případech.
    -Házení vs předem známé Cílové číslo: GM může přidat plusy mínusy, resp. třeba -1k k hodu šestkama. O co je to ve výsledku jiný než DnD? To, že hráč ví hodnotu, nemusí být špatně. Ta postava ví, jak umí šplhat. A po hodu ti, jako GMovi, hráč může rovnou říct "uspěl/neuspěl sem", nemusíte se zahazovat s tím "Hodil jsem 10, bída co?", "Jo no, neuspěls". Moc zabetonovaný DnD mindset. 🙂
    To by asi byly ty kontry na kritiku. Neber to zle jako prudění, jen moje postřehy.
    Free League a jejich karty jsou dnes už legendární, teď už je dávají snad všude. A to je dobře. 😀
    -Popravdě zatím je ten Kraj nabitej informacemi asi nejvíc. V Troskách Eriadoru (...jak to třeba Markus jednou přeloží...) je taky několik míst rozepsaných, ale už je to takový náhodně rozfrcaný - Tharbad je tam hezky a taky nejvíc detailně rozpracovaný, a odsud dál je to spíš v řádech pár odstavů: Labutí mokřady, Lond Daer, Eryn Vorn, Cardolan, Minhiriath. Spíš takový nezajímavější místa - ale o to jim nakonec šlo, prozkoumat i ty méně známý místa. Jo a v plných pravidlech je toho taky zpracovaný relativně dost, ale často taky celkem krátce. A předpokládám, že Morie, co vyjde letos na jaře (snad nebudou mít zpoždění), bude zpracovaná epicky. PDF by už mělo dorazit v dohledné době a klidně ti ho pak pro nalákání půjčím. 😀
    -Sám jsem zvědavý, kam se Free League vydá s další knížkou. Přecejen těma dosavadníma už jsme obsáhli Eriador od Lindonu až po Morii, takže dál už nejspíš budou muset jít za ty Mlžné hory.🙂
    -Co jsem nezmínil, s tím nejspíš souhlasím. 😀

    • @olinzknihytovi
      @olinzknihytovi 4 місяці тому

      Mně by se líbily spíš Zbytky Eriadoru (5E), respektive Zbytky zaniklého království Eriador (jak se jmenuje TOR verze).

    • @GergonProdukce
      @GergonProdukce  4 місяці тому

      Není jedno jestli je pravidlo - "když padne 6 nebo když padne runa." jsou to zcela zbytečně dva rozdílné termíny v pravidlech se stejným významem. Představ si že bys měl pravidla k DnD a měl bys pro vlastnost "Síla" ještě termín "Tělo" a napříč příručkou bys třeba v soubojích psal - házíš si na sílu, počítáš bonus za sílu ... ale u magie a kouzel bys psal - házíš si na tělo, přičítáš bonus za tělo a přitom by šlo o úplně stejné číslo - prostě kokotina ;)

    • @GergonProdukce
      @GergonProdukce  4 місяці тому +1

      Já říkám že bych místo Síla dal spíš Tělo jako název vlastnosti a ty mí píšeš, že se v originále asi Síla spíš bere jako Tělo pro hudbu, proto ti dává smysl mít Hudbu v Síle???? Mám pocit jako bys potvrzoval to co říkám, ale vlastně to řekl úplně opačně :D

    • @JanStrakon
      @JanStrakon 4 місяці тому +1

      @@GergonProdukce Nepsal jsem nic o tom, o čem se jak mluví v originále, pouze že Hudba je v originále Song, a pak jsem jen dal najevo, jak se tu vlastnost (Sílu) snažím chápat subjektivně já, aby pod ní líp a logicky seděly od ní odvozené schopnosti. Jestli jsem to nepochopitelně napsal já, tak sorry. Jestli jsi to nepochopil ty, tak ¯\_(ツ)_/¯
      Mimochodem to s tou runou na šestce už motáš tak dokonale, že k tomu asi nemá cenu nic psát. 🙂 Ale zkusím to. Při útoku se dají runy tengwar (které jsou na výsledku 6) utrácet za další efekty útoku v boji. Moci utrácet takhle oddělenou entitu padlou na kostce zní podle mě líp, než aby pravidla nabádala, že můžete "utrácet šestky za lepší útoky". Máš tam jasný vizuální indikátor, který ti připomene - aha, s tím se dá ještě něco dělat - kdežto šestka je jen číslo.

    • @GergonProdukce
      @GergonProdukce  4 місяці тому

      @@JanStrakon To je tvůj názor. Kdyby se něco takového objevilo v 5e tak to kritizuješ horem dolem jak je to špatnej design, ale jinde ti to asi nevadí no. mě to vadí. Pokud s mýma recenzema a rozborama nesouhlasíš, můžeš točit svoje.