Dzięki za materiał i pomoc. Profesjonalne wytłumaczenie montażu ze szegółowym wyjaśnieniem co do czego służy i jak się nazywa. Dwa dni męczyłem się jak zdjąć nakrętkę i plastikowy zacisk z rurki wystającej z elewacji po demontażu zepsutego kranu 👍
W innych źródłach wspominają jeszcze o tym by rurę po wciśnięciu cofnąć 0.5cm. Cofnąć po to by przy dokręcaniu, gdy biały pierścień zaciskowy "złapie" rurę, było jeszcze nieco ruchu na dociśnięcie rury (i tym samym oringa). W innym przypadku koniec rury będzie się już opierał wewnątrz o koniec złączki PE i nie będzie tak dobrego dociśnięcia. Do fazowania można kupić gotowy przyrząd w stylu temperówki - znacznie ładniej fazuje niż ręczna robota.
You all probably dont give a damn but does someone know of a trick to get back into an Instagram account..? I somehow lost my login password. I would love any tricks you can give me
Oprócz jednego detalu prezentacja fajna, przejrzysta. :) Ten detal: nie gratowanie tylko fazowanie rury. Gratowanie to czynność przeciwna, czynienie powierzchni szorstką, czepliwą dla nakładanego materiału (np. gwintu dla pakuł). Nie czepiam się, podaję życzliwie dla zainteresowanych, wiadomo.
jestes w błedzie :) Gratowanie[1]) - usuwanie ostrych pozostałości materiału (metalu lub tworzywa sztucznego), tzw. gratów, na krawędziach detalu pozostałych po różnego rodzaju obróbce skrawaniem lub z wyprasek. Celem gratowania jest stępienie ostrych krawędzi, które mogą uszkodzić ciało lub w celu poprawienia estetyki. Stosowane w hutnictwie maszyny do gratowania (oszlifowywania) końcówek wyrobów, zwane są gratownicami
Fazowanie (załamywanie krawędzi) - wykonywanie faz poprzez usunięcie materiału na krawędzi detalu (przedmiotu), najczęściej poprzez obróbkę skrawaniem za pomocą wierteł, noży tokarskich, pilników oraz specjalnych urządzeń elektryczno-gazowych. Wymiar fazy określa się przez podanie kąta i długości, na której ma być wykonana faza, np. 1x45°. Najczęściej fazuje się wałki i otwory, ułatwia to późniejszy montaż oraz poprawia estetykę. Fazowanie może być wykonywane ręcznie lub na szlifierce, strugarce, tokarce, frezarce albo za pomocą półautomatycznego, elektryczno-gazowego urządzenia w którym częścią roboczą jest palnik gazowy napędzany silniczkiem elektrycznym, wykorzystywanego w przemyśle stoczniowym do fazowania krawędzi blach w celu trwalszego połączenia np. poszycia kadłuba statku. Taka obróbka krawędzi blach nazywa się ukosowaniem. Fazowania otworów najczęściej wykonuje się na tokarce lub obróbką plastyczną - przy pomocy specjalnego młotka do sfazowań.
@@MrMocarny Dzięki! Akurat o "gratowaniu" uczyłem się od dziadka, inżyniera budowy maszyn, gdy miałem jakieś 5-6 lat, więc mogłem wówczas mylnie pojąć znaczenie słowa. Jeśli możliwości są tylko dwie, co dane słowo oznacza, albo strzępienie, albo wygładzanie krawędzi to niestety ryzyko błędu jest binarne, 50/50. :) Hmm, po zastanowieniu się uważam, że gratowanie jako wygładzanie nie ma sensu lingwistycznie, bo skoro "zadziory" (tak to tu nazwę ogólnie dla uproszczenia) nazywają się gratami to to gratowanie jest ich dodawaniem, a ich usuwanie powinno się nazywać degratowaniem albo odgratowaniem. Tak samo jak szparowanie ściany (termin nieofiocjalny) to pogłębianie szpar między cegłami aby się nowy tynk lepiej trzymał, a nie niwelowanie tych szpar. Dzięki za obydwa komentarze. :)
dzięki za materiał , u mnie po złączeniu pe 32 80% wycieku, biorę się za poprawki w najbliższym czasie, marker i do przodu:) Niech podlewanie wreszcie będzie z prawdziwego zdarzenia a nie pozoracja
Dzięki za materiał. Nie zgradowałem końcówki i dlatego nie mogłem zapewnić szczelnego połączenia bo i rura nie chciała przejść przez uszczelkę. Dzięki! Jutro kolejna próba tylko zaopatrzę się w papier ścierny ;) Z mojej złączki 32-32 nie da się tak prosto wyciągnąć tego czarnego pierścienia z uszczelką.
pierścienia z uszczelką nie trzeba wyjmować,poprawnie zgratowana rura PE musi wejść do wnętrza pokazanego złącza, można delikatnie posmarować powierzchnię rury środkiem poślizgowym,np. wilgotnym mydłem
Witam, Film bardzo pomocny. Przyda mi się do zbudowania instalacji w domku letniskowym. Mam jedynie drobne pytanie - wspomniał Pan na filmie, o drugiej złączce czyli redukcji. Zastanawiam się czy są takie redukcje, które właśnie z tej niebieskiej (w moim przypadku 40-tki) mogę przejść na system PEX?
Witam Mam pytanie czy nie trzeba dawać konopii i pasty na gwinty? I czy takie połączenie bez konopii i pasty będzie szczelne i czy można je zakopać bezpiecznie w ziemi? Pozdrawiam
witam mam pyt...a jesli we wkopana juz rure pe chce wstawic trojnik to wystarczy ją przeciac, zgradowac, wstawic trojnik i skrecic czy tez nalezy jedna czesc przycietej rury odrobine skrocic? spoko filmik..pzdr.
Nie bardzo rozumiem, jakie znaczenie dla szczelności połączenia ma to, że dokręcasz kluczem. Zarówno na Twoim filmie jak i w złączkach, które ja mam, czarny pierścień wewnętrzny (przytrzymujący o-ring) jest zatrzaśnięty w pozycji dopchniętej do końca (w złączkach 25mm te pierścienie nawet się w miarę swobodnie dają obracać osiowo, pomimo tego, że kołnierz opiera się o krawędź głównej części - czyli nawet nie dociska jakoś mocno tego o-ringa). Wyjąłem ten pierścień wewnętrzny i sprawdziłem, że nawet jak najpierw włożyłem rurę (przepchnąłem za o-ring) a potem wsunąłem ten czarny pierścień, to swobodnie dopchnąłem go do samego końca (kołnierzem oparłem o główną część). Z tego by wynikało, że dokręcanie niebieskiej nakrętki już nic bardziej tego pierścienia czarnego nie dociśnie (bo on już i tak się opiera kołnierzem o główną część) a zatem o-ringa bardziej tym sposobem nie spęczymy (żeby zwiększyć szczelność) i jeśli dobrze rozumiem, to ta nakrętka z pierścieniem zaciskowym (białym) gwarantuje jedynie bezpieczeństwo mechaniczne (uniemożliwia wyrwanie rury). Edit: znalazłem złączkę z inną niebieską barwą (znacznie ciemniejszą) - w niej nie ma czarnego pierścienia wewnętrznego w ogóle, jego rolę pełni wyłącznie biały pierścień, który jest jednocześnie zaciskowo-dociskowy, albowiem po jednej stronie kołnierza jest stożkowaty a po drugiej - walcowaty. I on faktycznie jest zaciskowo-dociskowy, bo część stożkowata jest standardowo zaciskowa ("obejmuje i chwyta rurę mechanicznie"), a ta druga, walcowata wchodzi w złączkę właściwą z lekkim naddatkiem długości: prędzej opiera się "walcem" o o-ring niż dotyka swoim kołnierzem krawędzi zewnętrznej złączki właściwej. Pozostaje ok 1,5 mm przestrzeni na docisk i ten docisk do o-ringu odbywa się właśnie w momencie dokręcania niebieskiej nakrętki - w takim rozwiązaniu dokręcanie siłowe jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe.
Wczoraj przywieziono rurę PE D40. Biały stożek przecięty na prześwit ok. 5 mm, ale po nałożeniu na rurę prześwit wzrasta do ok. 10 mm i stożek nie wchodzi w przewidziane miejsce a złączka nie dokręca się o parę zwojów. Czy ten stożek jest niezbędny? Przecież nikt nie będzie rury wyciągać w kierunku osiowym, więc nie wypadnie. Może zalać klejem dwuskładnikowym typu distal?
Czy można te złączki zakopywać w ziemi? I czy sa takie przejściówki aby szło no zamontować np zawór czerpalny w ogrodzie lub podłączyć zlewozmywak w altanie?
Oczywiście można zakopać. A jeśli chodzi o złączki przejściowe na gwint zewnętrzny bądź wewnętrzny to nie ma problemu występują różne rodzaje. Pozdrawiam serdecznie.
Zdarzyło mi się robić już instalacje na różnych rurach, przyszedł dzień kiedy musiałem położyć rury pe, na wszystkie 8 skręceń 4 ciekną zostały na pewno dokręcone dobrze, ale jedno ale nie używałem gratownika, rozumiem, że prawdopodobnie ściąłem uszczelki i w tym jest problem ?
A nawet nie gratowanie tylko tutaj fazowanie. :) Gratowanie to czynność przeciwna, czynienie powierzchni szorstką, czepliwą dla nakładanego materiału (np. gwintu dla pakuł). No ale mogło się omylić. ;)
Dzięki za materiał i pomoc. Profesjonalne wytłumaczenie montażu ze szegółowym wyjaśnieniem co do czego służy i jak się nazywa. Dwa dni męczyłem się jak zdjąć nakrętkę i plastikowy zacisk z rurki wystającej z elewacji po demontażu zepsutego kranu 👍
W innych źródłach wspominają jeszcze o tym by rurę po wciśnięciu cofnąć 0.5cm. Cofnąć po to by przy dokręcaniu, gdy biały pierścień zaciskowy "złapie" rurę, było jeszcze nieco ruchu na dociśnięcie rury (i tym samym oringa). W innym przypadku koniec rury będzie się już opierał wewnątrz o koniec złączki PE i nie będzie tak dobrego dociśnięcia. Do fazowania można kupić gotowy przyrząd w stylu temperówki - znacznie ładniej fazuje niż ręczna robota.
Ekstra filmik, teraz idealnie wszystko pasuje, dzięki wielkie za takie wyjaśnienie.
Super, tego szukałem, idę łączyć
Dzięki stary, właśnie patrzę na zawór tak wstawiony, który jest do wymiany i się głowię, tzn. już nie :) sub leci
Wielkie dzięki za ten instruktaż 👍
You all probably dont give a damn but does someone know of a trick to get back into an Instagram account..?
I somehow lost my login password. I would love any tricks you can give me
@Salvador Marley instablaster =)
Oprócz jednego detalu prezentacja fajna, przejrzysta. :) Ten detal: nie gratowanie tylko fazowanie rury. Gratowanie to czynność przeciwna, czynienie powierzchni szorstką, czepliwą dla nakładanego materiału (np. gwintu dla pakuł). Nie czepiam się, podaję życzliwie dla zainteresowanych, wiadomo.
jestes w błedzie :) Gratowanie[1]) - usuwanie ostrych pozostałości materiału (metalu lub tworzywa sztucznego), tzw. gratów, na krawędziach detalu pozostałych po różnego rodzaju obróbce skrawaniem lub z wyprasek. Celem gratowania jest stępienie ostrych krawędzi, które mogą uszkodzić ciało lub w celu poprawienia estetyki.
Stosowane w hutnictwie maszyny do gratowania (oszlifowywania) końcówek wyrobów, zwane są gratownicami
Fazowanie (załamywanie krawędzi) - wykonywanie faz poprzez usunięcie materiału na krawędzi detalu (przedmiotu), najczęściej poprzez obróbkę skrawaniem za pomocą wierteł, noży tokarskich, pilników oraz specjalnych urządzeń elektryczno-gazowych.
Wymiar fazy określa się przez podanie kąta i długości, na której ma być wykonana faza, np. 1x45°. Najczęściej fazuje się wałki i otwory, ułatwia to późniejszy montaż oraz poprawia estetykę.
Fazowanie może być wykonywane ręcznie lub na szlifierce, strugarce, tokarce, frezarce albo za pomocą półautomatycznego, elektryczno-gazowego urządzenia w którym częścią roboczą jest palnik gazowy napędzany silniczkiem elektrycznym, wykorzystywanego w przemyśle stoczniowym do fazowania krawędzi blach w celu trwalszego połączenia np. poszycia kadłuba statku. Taka obróbka krawędzi blach nazywa się ukosowaniem. Fazowania otworów najczęściej wykonuje się na tokarce lub obróbką plastyczną - przy pomocy specjalnego młotka do sfazowań.
@@MrMocarny Dzięki! Akurat o "gratowaniu" uczyłem się od dziadka, inżyniera budowy maszyn, gdy miałem jakieś 5-6 lat, więc mogłem wówczas mylnie pojąć znaczenie słowa. Jeśli możliwości są tylko dwie, co dane słowo oznacza, albo strzępienie, albo wygładzanie krawędzi to niestety ryzyko błędu jest binarne, 50/50. :)
Hmm, po zastanowieniu się uważam, że gratowanie jako wygładzanie nie ma sensu lingwistycznie, bo skoro "zadziory" (tak to tu nazwę ogólnie dla uproszczenia) nazywają się gratami to to gratowanie jest ich dodawaniem, a ich usuwanie powinno się nazywać degratowaniem albo odgratowaniem.
Tak samo jak szparowanie ściany (termin nieofiocjalny) to pogłębianie szpar między cegłami aby się nowy tynk lepiej trzymał, a nie niwelowanie tych szpar.
Dzięki za obydwa komentarze. :)
dzięki za materiał , u mnie po złączeniu pe 32 80% wycieku, biorę się za poprawki w najbliższym czasie, marker i do przodu:) Niech podlewanie wreszcie będzie z prawdziwego zdarzenia a nie pozoracja
może spróbuj silikonem zakleić, u mnie działa
Dzięki za materiał. Nie zgradowałem końcówki i dlatego nie mogłem zapewnić szczelnego połączenia bo i rura nie chciała przejść przez uszczelkę. Dzięki! Jutro kolejna próba tylko zaopatrzę się w papier ścierny ;) Z mojej złączki 32-32 nie da się tak prosto wyciągnąć tego czarnego pierścienia z uszczelką.
pierścienia z uszczelką nie trzeba wyjmować,poprawnie zgratowana rura PE musi wejść do wnętrza pokazanego złącza, można delikatnie posmarować powierzchnię rury środkiem poślizgowym,np. wilgotnym mydłem
@@radekzaw9839 Nie powinno się stosować mydeł czy innych ludwików jako środków poślizgowych...
Witam,
Film bardzo pomocny. Przyda mi się do zbudowania instalacji w domku letniskowym.
Mam jedynie drobne pytanie - wspomniał Pan na filmie, o drugiej złączce czyli redukcji. Zastanawiam się czy są takie redukcje, które właśnie z tej niebieskiej (w moim przypadku 40-tki) mogę przejść na system PEX?
A gwinty nie robisz na teflon i jak już w jakich przypadkach uzywać teflon ,pytam bo sam chce zrobić nawodnienie .
Jakie ciśnienie wytrzymuje to połączenie
Witam
Mam pytanie czy nie trzeba dawać konopii i pasty na gwinty? I czy takie połączenie bez konopii i pasty będzie szczelne i czy można je zakopać bezpiecznie w ziemi?
Pozdrawiam
Nie, należy dać
@@Yaevinn306789po to jest oring w środku...
Dzięki
Jak polaczyc rure pe z rurą stalowa 3/4 cala ? Ta sama zlaczka plastikowa?
4:18 ołówkem, pisakem haha! Niczym cytując klasyka: "otake Polskę walczyly"
witam
mam pyt...a jesli we wkopana juz rure pe chce wstawic trojnik to wystarczy ją przeciac, zgradowac, wstawic trojnik i skrecic czy tez nalezy jedna czesc przycietej rury odrobine skrocic?
spoko filmik..pzdr.
Skrócić 😊
Witam, czy jak chcę wkręcić zawór kulowy na złączkę, z gwintem zewnętrznym muszę dać teflon na gwint w tym przypadku plastikowy?
Super dzięki gratujeny
Nie bardzo rozumiem, jakie znaczenie dla szczelności połączenia ma to, że dokręcasz kluczem. Zarówno na Twoim filmie jak i w złączkach, które ja mam, czarny pierścień wewnętrzny (przytrzymujący o-ring) jest zatrzaśnięty w pozycji dopchniętej do końca (w złączkach 25mm te pierścienie nawet się w miarę swobodnie dają obracać osiowo, pomimo tego, że kołnierz opiera się o krawędź głównej części - czyli nawet nie dociska jakoś mocno tego o-ringa). Wyjąłem ten pierścień wewnętrzny i sprawdziłem, że nawet jak najpierw włożyłem rurę (przepchnąłem za o-ring) a potem wsunąłem ten czarny pierścień, to swobodnie dopchnąłem go do samego końca (kołnierzem oparłem o główną część). Z tego by wynikało, że dokręcanie niebieskiej nakrętki już nic bardziej tego pierścienia czarnego nie dociśnie (bo on już i tak się opiera kołnierzem o główną część) a zatem o-ringa bardziej tym sposobem nie spęczymy (żeby zwiększyć szczelność) i jeśli dobrze rozumiem, to ta nakrętka z pierścieniem zaciskowym (białym) gwarantuje jedynie bezpieczeństwo mechaniczne (uniemożliwia wyrwanie rury).
Edit: znalazłem złączkę z inną niebieską barwą (znacznie ciemniejszą) - w niej nie ma czarnego pierścienia wewnętrznego w ogóle, jego rolę pełni wyłącznie biały pierścień, który jest jednocześnie zaciskowo-dociskowy, albowiem po jednej stronie kołnierza jest stożkowaty a po drugiej - walcowaty. I on faktycznie jest zaciskowo-dociskowy, bo część stożkowata jest standardowo zaciskowa ("obejmuje i chwyta rurę mechanicznie"), a ta druga, walcowata wchodzi w złączkę właściwą z lekkim naddatkiem długości: prędzej opiera się "walcem" o o-ring niż dotyka swoim kołnierzem krawędzi zewnętrznej złączki właściwej. Pozostaje ok 1,5 mm przestrzeni na docisk i ten docisk do o-ringu odbywa się właśnie w momencie dokręcania niebieskiej nakrętki - w takim rozwiązaniu dokręcanie siłowe jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe.
Mam badzieję że dorobiłeś się już właś iwych narzędzi 😂😂
Złączka PE 1" x 32 GZ . Co użyć do uszczelnienia gwintu ? Pakuł czy sznura teflonowego ? A może nic ?
Witam, polecam pakuły plus pasta
Pozdrawiam.
👍
Wczoraj przywieziono rurę PE D40. Biały stożek przecięty na prześwit ok. 5 mm, ale po nałożeniu na rurę prześwit wzrasta do ok. 10 mm i stożek nie wchodzi w przewidziane miejsce a złączka nie dokręca się o parę zwojów. Czy ten stożek jest niezbędny? Przecież nikt nie będzie rury wyciągać w kierunku osiowym, więc nie wypadnie. Może zalać klejem dwuskładnikowym typu distal?
Tamuj !!!
Mogę to do wykopu wrzucić?
Jako łącznik hydrantu z siecią?
pewnie że tak, jeśli coś przecieka to spróbować można wykop zalać betonem
Witam. A jak połączyć rurę PE z tą złączka z instancje w domku klejoną pcv? O innej średnicy?
Czy można te złączki zakopywać w ziemi? I czy sa takie przejściówki aby szło no zamontować np zawór czerpalny w ogrodzie lub podłączyć zlewozmywak w altanie?
Oczywiście można zakopać. A jeśli chodzi o złączki przejściowe na gwint zewnętrzny bądź wewnętrzny to nie ma problemu występują różne rodzaje. Pozdrawiam serdecznie.
Czy po dokreceniu złączki rura ma prawo się obracać?
Odpowiedź brzmi Nie
Zdarzyło mi się robić już instalacje na różnych rurach, przyszedł dzień kiedy musiałem położyć rury pe, na wszystkie 8 skręceń 4 ciekną zostały na pewno dokręcone dobrze, ale jedno ale nie używałem gratownika, rozumiem, że prawdopodobnie ściąłem uszczelki i w tym jest problem ?
Tak
Witam mam rurę pp zakończoną kolankiem żeńskim ,czy mogę pociągnąć dalej rurę PE wkręcając złączkę PEdo żeńskiego kolanka pp?
Jesli szczelnie Pan to zrobi to mysle ze nie bedzie problemu. Pozdrawiam
Jak zamontować kran do takiej rurki?
Specjalna złączka
ostrosc!!
Takiego filmu szukałem. Czy mogę użyć Pańskiego filmu jaki film instruktażowy do montażu rur i kształtek PE?
Witam, jeżeli chciałbym zakupić piec 12kw to jest możliwość zwiększenia zasypu na 30 kg pelletu czy tylko występują w piecach 18kw ? Pozdrawiam
Czy ta uszczelka utrzyma ciśnienie jeśli rura jest już trochę porysowana itp od przeciągania jej czy trzeba ją jakoś dodatkowo oskrobać ?
Witam, przy prawidłowym zamontowaniu nie powinno to mieć wpływu na prawidłowe działanie. Pozdrawiam
Gratowac
A Ludwik gdzie? Jak posmarujesz Ludwikiem to łatwiej zmontujesz i nie uszkodzisz uszczelki.
Podłączając w ziemi nie ma czasu na jakieś czyściki . Zwykły nożyk i cheja
Co to jest GRADOWANIE.?????? Jak robisz film to mów po "Polskiemu". Poprawnie jest Gratowanie. 🤣🤣🤣
A nawet nie gratowanie tylko tutaj fazowanie. :) Gratowanie to czynność przeciwna, czynienie powierzchni szorstką, czepliwą dla nakładanego materiału (np. gwintu dla pakuł). No ale mogło się omylić. ;)