SEVDAH MAJSTORI NEKAD I SAD: o Mustafi i Ismetu Mulaliću, Hajrudin Mulalić /// FOPIS 2004.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • Etnomuzikološki gledano, vjerovatno najznačajniji projekat Fondacije "Institut sevdaha" Omera Pobrića bio je onaj sa nazivom "Sevdah majstori nekad i sad". U okviru tog projekta, svoje životne priče ispričali su neki od najznačajnijih izvođača sevdalinke XX vijeka koji su u vrijeme postojanja Fondacije (2003-2010) bili živi: Milorad Todorović, Spaso Berak, Hamdija Salković, Avdo Buzar, Šerif Manko, Salem Trebo i brojni drugi, a poseban prostor dodijeljen je narodnim umjetnicima, manje ili više poznatih javnosti: Bajri Redžiću, Safetu Sikiri, Avdi Junuzoviću (koji je u trenutku snimanja imao oko 90 godina) i drugim. Ovom prilikom, sagovornik Omera Pobrića, osnivača i direktora Fondacije, bio je Hajrudin Mulalić (r. 1924.), znameniti sarajevski advokat. Razgovarali su na temu Hajrudinovog oca Mustafe Mulalića (1898-1983), politički kontroverznog čovjeka, ali znamenitog sakupljača narodnih pjesama iz druge polovine XX vijeka čija je kompletna ostavština, iz političkih razloga, dugo vremena bila nedostupna javnosti i istraživačima. Tema je bio i Ismet Mulalić, Hajrudinov amidža, poznat kao autor nekoliko pjesama koje narod već uveliko smatra tradicionalnim. Među njima posebno se ističe pjesma "Ni Bajrami više nisu".
    Snimci iz edicije "Sevdah majstori nekad i sad" nisu prezentovani široj javnosti, niti kroz prodaju DVD i CD izdanja niti kroz programe radija ili televizije. Nastajali su za potrebe arhiva Instituta sevdaha, uz želju autora projekta da ti snimci ostanu trajno sačuvani kao dokumenti o jednom vremenu i znamenitim ljudima koji su djelovali u tom vremenu.

КОМЕНТАРІ • 2

  • @SemirVranic
    @SemirVranic 4 роки тому +1

    Dragocjen i važan dokument o Mustafi Mulaliću i njegovom ogromnom sakupljačkom poduhvatu zvanom "Jugoslavenska mekamska muzika" (11 tomova).

    • @damirgalijasevic9796
      @damirgalijasevic9796  4 роки тому +1

      Vrijedno bi bilo objaviti tih 11 tomova i učiniti ih dostupnim javnosti, a naročito novim istraživačima. Radit ćemo na tome, ako Bog da!