Csoki Ádám! Két hét alatt formába olvadt ez a műsor. Megkockáztatom, ez a mai volt a legjobb. Tényleg nagyon jó volt. Főleg az arányokat tekintve: Kis-szines baszkodás, honnan jövünk, holélünk, leszakad az ég, kinyílik az esernyő, máris Európa vagyunk. De ami 18 perctől van az az igazi, mégha konstruált is. Ráadásul szépen összevarrja a korábbi percekkel kibélelt tematikát és olajozza a fejet haj alatt is. Ez itt a piaci rés. Reggeli műsör este 8-kor 30 percben. Zseniális! Remélem lesz erő és színvonal továbbra is! Hajrá!
Imádom a vitáitokat. Örülök Csoki jelenlétének, én nagyon sok mindennel egyetértek vele, ami a szociális gondolkodását illeti. Sokszor azokat mondja ki, amiket Ádám korábbi videóiban én is gondoltam, vagy felvetettem volna ellenérvként egy-egy témával kapcsolatban. Jól kiegyensúlyozzátok egymást.
Nagyon tetszik a műsorotok, új családi program lettetek nálunk :) A női kvótás vitához szeretnék egy gondolatot, ötletet hozzáfűzni. Én ugyan nem vagyok vezető pozícióban, de műszaki területen dolgozom, és a mai napig találkozom néha sztereotíp gondolkodású ügyfelekkel, alvállalkozókkal. Ha nő vagyok, nem érthetek hozzá, hiszen nem az anyatejjel szívtam magamba a tudást, és így egy-egy szakmai kapcsolatba több energiát és munkát kell beleölnöm ahhoz, hogy eljussak arra a pontra, ahonnan egy férfi alapból indult volna ezeknél az embereknél. Szerintem a magyar társadalomban ez az előítélet meg erőteljesen jelen van, ami a vezetők kivalasztásában is megmutatkozhat. Ettől függetlenül a kvóta bevezetésével én sem értek egyet, mert ha csak a kvóta miatt kerülnek vezetői pozícióba nők, az pont hogy erősítené ezt a sztereotípiát illetve hogy a nők önmaguktól alkalmatlanok egy ilyen pozíció betöltésére. Két ötlet jutott eszembe Csoki vonalán elindulva, ami egy vállalás megfogalmazásánál kicsit kézzelfoghatóbb, de mégsem annyira rigid. Az egyik, hogy már most is vannak management képzések/tréningek, amik vezető szerepre készítik fel az embereket. Esetleg ilyen képzéseket támogatottan nők számára indítani, de magának a jelentkezésnek lennének feltételei. Így egy beadott pályázat esetén a kihagyott éveket ellensúlyozva lenne egy érv a női vezető mellett, aki már legalább elméleti szinten tanult különböző vezetési stratégiákat és alkalmasabbá is tenné a pozícióra. A másik, hogy nem szankcionálni kéne a vállalatokat alacsony kvóta esetén, hanem esetleg valamilyen adókedvezménnyel támogatni, ha eléri a kvótát. Így a vállalatnak nem lesz érdeke, nem hozzáértő személyt a pozícióba tenni, hiszen több kárt csinálna, mint hasznot ugyanakkor, ha csak a sztereotípia miatt nem alkalmazna női vezetőt a gazdasági érdek lehet felülírja a döntést.
Fuh iszonyat jó volt ez a műsor. Nagyon tetszik ahogy vitáztok és érveket ütköztettetek egymással! Csak ismételni tudom magam, iszonyat élvezetes volt ez a rész.
Nagyon jó a műsor, csak így tovább! Komolyabb témák felvetésénél remekül illusztráljátok, mennyi eltérő szempont játszhat szerepet és mennyi olyan megoldás születik végül, ami nem feltétlen az abszolút bölcsek kövén nyugszik. Igen, ez van bonyolultabb kérdésekben és nem pedig sorosbrüsszelgyurcsánymigráns… vitázzatok sokat ilyen színvonalon tovább, de ne sajnáljátok kicsit hamarabb berekeszteni, mert nem kell, hogy megtaláljátok az egyedüli üdvös megoldást, bőven elég, ha vitáztok róla.
10:00 Az összes oktatási intézmény összes technikai dolgozója akkor megy szabadságra amikor az igazgató mondja, ergo ökölszabály, hogy akkor kapsz szabadságot, amikor nincs rád szükség. De nyugi, munkát mindig tudnak neked találni, akkor is ha üres az épület. Mert hát olyankor lehet elvégezni a munkálatokat az épületben amikor nincs diák bent akit ezzel veszélyeztetsz vagy útban van. Deee ez az időszak jellemzően a tanítási szünetekre korlátozódik és egy íratlan elvárás az iskolákban dolgozóktól, hogy ne akarjon rendelkezni az éves szabadságával. Ez a dolog pedig komoly feszültséget okoz a dolgozók között, mert van aki ezt a szabályt betartja, van aki pedig nem. Ha szeretnék érvényesíteni a 7 napjukat és dolguk van és emiatt kiesnek mondjuk 1,5 hétre a munkából, a helyettesítés nem megoldott, ergo a munkájukat azoknak kell ezidő alatt elvégezni, akik ott vannak. Ez ugyanúgy igaz a betegségre is. Ergo ha van a csapatban egy olyan ember, aki kicsit többet beteg, mondjuk éves szinten háromszor is nyomja az ágyat egy hétre, plusz a 7 napját is akkor veszi ki amikor munka van, akkor ezzel éves szinten egy hónapnyi munkát tol rá a többiekre. Mivel ezek a - nevezzük csak - lógósok könnyen szereznek betegpapírt, nehéz őket jogilag megfogni, így folyamatosan azon pörög mindenki, hogy ezeket az embereket ki kell rúgni, mert nem úgy menetelnek ahogy "kell". Pedig ha több lenne a fizetésük, magasabb lenne a megbecsülésük és a Tankerület biztosítana ezekre az esetekre helyettesítést vagy túlóra-pótlékot azoknak, akik a másik helyett is dolgoznak (minden esetben), akkor nem lenne feszültség és lehet a lógós sem lógna annyit. De hát amikor a tanárokat nincs pénzük rendesen megfizetni, ugyan kit érdekelnek a takarítók, karbantartók, portások, gondnokok... Jóvanezígy. "A 2018/2019-es tanévben összesen 4598 óvoda működött, ebből 3894 állami, 362 egyházi, felekezeti és 342 egyéb azaz magán, külföldi vagy alapítványi fenntartásban. Általános iskolából összesen 3575 volt a tavalyi tanévben, nagy részük (2879) ezeknek is állami fenntartásban. Szakközépiskolából 514 működött, 377 állami, 78 egyházi, felekezeti és 59 egyéb fenntartásban. Szakgimnáziumból összesen 714 volt, ebből 497 állami, 121 egyházi, felekezeti és 96 egyéb fenntartásban. A gimnáziumok 866 feladatellátási helyen működtek 2018/2019-ben, 324 állami, 234 egyházi, felekezeti és 308 egyéb fenntartásban." Vagyis közel 5000 állami intézményről beszélünk, az pedig nagyjából 25-30.000 ember. De ezek az emberek kispénzért, kuli munkát végezve, legtöbbször lenézve az intézményben dolgozó diplomások által SEM lázadoznak, hanem lehajtott fejjel, szorgos hangyaként nyalják rendbe és tisztára az épületeket. Róluk sosem esik szó. De ez is: Jóvanezígy.
-Hello! Népszámlálás! -Oh, hello. Ez csak az albérletem. Faterom már regisztrált engem az állandó lakcímemen. -Az nem baj, itt is számoljuk. -De nem érti, hogy akkor kétszer leszek számolva? -Nem baj, nem baj, mondja csak az adatait. Hát nem mondtam. Így lesz halál biztos ez a népszámlálás.
A munkavállaló által kivehető szabiról: ennek a kevésbé látványos helyzete már szabályozott volt, a munkáltató visszahívhatott gazdasági szükséghelyzetben a szabadságodról, akárhol is vagy. A gazdasági szükséghelyzet viszont olyan kellett, hogy legyen, amit később bizonyítani tud (tehát az, hogy mondjuk karácsonykor szabin vagy, de kereskedelemben dolgozol, ahol megnő durván a munkamennyiség az nem gazdasági szükséghelyzet, hanem a szektor szezonális működése). Ha viszont a téged helyettesítő kolléga kidől, nincs senki, aki a munkát rajta kívül el tudná végezni, akkor az lehet szükséghelyzet.
Általában jobban Csokival értek egyet, de nagyon jó a vita, és értelmes módon világítjátok meg a problémákat több oldalról. Bár redpill férfitől hallottam, ami nem egy jó kezdés, de "talán senkinek sem kellene CEOnak lennie" és 70 órákat dolgozni senkinek, hanem a kapitalista mentalitás ellenére családdal, barátokkal, hobbikkal foglalkozna mindenki. Nem a profit profit profit felé. Ez egy nagy paradigma váltás lenne, amit minél többen csinálunk, annál jobb lenne.
Nem azért van, hogy a felsővezetők 90%-a férfi, mert a férfiak alkalmasabbak, hanem mert: 1. Társadalmi ok: A férfiaktól sokkal inkább elvárt, hogy jól keressenek és jussanak magasra. Pl, ha egy férfi eltartja a feleségét, senki nem szól egy szót se, ha ez fordítva van, máris egy baleknek tartják. Egész egyszerűen a társadalom sokkal jobban lenézi a férfit, ha nem keres jól, míg a nőket nem, ami nyilván jobban a felé nyomja a férfit, hogy karriert kell építeni. 2. Biológiai okok: 2/1: A nő szül, ami ugye megakasztja a karrierjét. Megjegyzem nálunk is (külföldi multi cég) volt olyan, hogy regionális értékesítési vezető férfit kb 8 év után feljebb léptették, a helyére pedig egy nőt léptettek elő, aki 1 év után elment szülni. Persze, benne van a pakliban és joga van hozzá, de én meg azt gondolom, hogy ha nekem vállalkozásom van, akkor nekem meg ahhoz van jogom, hogy ne legyek megszívatva azzal, hogy valakinek adom a busás fizetést, majd mikor már éppen belerázódna a munkába elmegy szülni. Nagyon nem értek egyet a Csoki féle mentalitással, hogy a társadalmi problémákat (vagy inkább azokat, amiket annak titulálunk) úgy old meg az állam, hogy előír ezt meg azt a cégeknek. Hát így kérem minden baromi könnyű, hogy továbbpasszolom egy másik szvérába, mert megtehetem, mert én vagyok az állam és jogom van MINDENHEZ, aztán azok meg oldják meg ahogy tudják. Azt kéne megérteni, hogy a cégek MAGÁNTULAJDONT képeznek, nem pedig szociális intézmények, amikre mindent is joga van az államnak ráterhelni. Egyáltalán nem a cégek dolga a (vélt) problémákat megoldani, a cégek egyetlen dolga, hogy a tulajdonosaikank akik miatt léteznek, azoknak profitot termeljenek! Kicsit béna példa, de olyan ez, mintha egy faluban mindenki a szomszédos városba járna dolgozni, és télen ez sokaknak nehezen menne mert hideg van, sáros az út, stb, én meg vennék egy autót, majd a falu rendeletben előírná, hogy nekem, a saját autómmal, a saját költségemen be kell hordjak mindenkit a szomszédos városba dolgozni! Mi joga hozzá? Azt az autót én vettem, miattam "létezik" egyáltalán, a falu egy fűszálat nem tett érte odébb, akkor milyen jogon várja el, hogy rendelkezhessen felette? Azért, mert valami a többségnek érdeke, még nem elsz igazságos. Na mindegy, inkább kövi pont: 2/2: Nem véletlen, hogy a börtönökben is jóval több a férfi, hisz több bennük a tesztoszteron, ami miatt agresszívebbek úgy általában. Viszont ugyanezért "harciasabbak" versengőbbek, törtetőbbek úgy általában. Nyilván ezeken túl még több dolgot össze lehetne gyűjteni, amik okai lehetnek ennek, de a (szélső)liberális oldal kiragadott egyet, amit magának elképzel, nevezetesen a csúnya szexizmust, és fullba nyomja kritika nélkül, hogy márpedig csak és kizáról az miatt van ez! Szerintem pedig azoka amiket említettem sokkal inkább felelősek ezért. Hogy mi a megoldás? Semmi, nincs mit megoldani. Nem azért van több férfi felsővezető, mert valami elnyomás lenne, vagy előítélet a női vezetőkkel szemben, hanem egyszerűen azért, mert a férfiak nagyobb hányada törtet azért, hogy oda jusson. Hangsúlyozom a TÖRTET szót, mert az nem számít, hogy ugyanannyi ÁBRÁNDOZIK arról, hogy milyen jó lenne oda jutni.
Nem említetted a nökkel szembeni lenézést. A nök jellemzöen úgy szocializálódnak, hogy nemcsak, hogy nem várják el tölük a státuszt, hanem még érezteti is velük a társadalom, hogy úgysem lennének rá képesek. Emiatt a tanult tehetetlenség miatt, emiatt a szerepelvárás miatt nem elég asszertívak jellemzöen a magyar nök. Nem az egyéni tesztoszteronszint miatt. Ismerek néhány transznöt, akik ugye fiúként, férfiként szocializálódtak, de most nöi hormonokkal, nöként élnek - sokkal asszertívabbak, szókimondóbbak, jobban képviselik az érdekeiket, mint azok a nök, akiket nöiesen neveltek. Pedig bennük sincs annyi tesztoszteron, mint a ciszférfiakban.
Tetszik a műsor. Mindegyik adást láttam, nagyon jó. Én ehhez a munka törvénykönyv változáshoz akartam hozzászólni. Angliában 37 nap szabim van, és akkor veszem ki, amikor akarom. Otthon nem tudom hogy van, de amikor én dolgoztam otthon volt 4 hét szabim, abból 2 hetet dönthettem el én, a többit mindig kiadták nekem januárban. Hát mondhatom frankó volt. Most meg összesen 7 napról dönthetsz? szép. És ezt is megtagadhatják mindenféle indokkal. Mondjuk a magyar nyaralni úgy se jár már, tehát annak nem tudnak keresztbe tenni. De nem csak nyaraláshoz kellhet a szabi. Ezen túl majd mindent ahhoz kell igazíts, hogy a vállalatnak mikor jó, ha te szabin vagy. És ezt pont a legkiszolgáltatottabbakkal fogják megcsinálni. És vannak olyan részei az országnak, ahol ezt meg is fogják tenni, mert mit csinál a munkavállaló? Kilépni nem fog tudni, mert sajnos főleg keleten kevés a munkalehetőség, ezért könnyebben zsarolhatók az ott élők. A női kvóta meg akkora marhaság, hogy nem igaz. Nem kvótákkal, meg pozitív diszkriminációval kell a nők egyenlőségét megteremteni. Ez majd oda vezet, hogy a férfi megszakad a melóban, hogy előléphessen, a nőt meg kinevezik a két szép szeméért, mert kvóta. És elképzelheti mindenki mennyire lesz olyan női vezető megbecsülve, aki nem a munkája miatt lesz kinevezve, hanem mert kell a kvóta miatt. Nem fogja tudni kivívni a tiszteletet, és ez jobban fog ártani a nőknek, mint a jelenlegi helyzet.
Nem ápvótoltalak a második fele miatt. Te is, mint a férfiak egy része, nem látod, vagy nem is akarod látni, hogy jelenleg éppen, hogy az elöremenetelre vágyó nök szakadnak bele, hogy a fönök végre észrevegye öket. Sok férfi (tisztelet a kivételnek) kimondva-kimondatlanul elöítéletes a nökkel szemben: diszkriminálja öket a gyerekvállalás következményei miatt, söt akár még bizonyos, mesterséges különbségeket természetesnek tekint, és azt hiszi, egy nö nem tud ugyanúgy teljesíteni, mint egy férfi. A jelenlegi rendszer egyenlötlen és méltánytalan, de a férfiaknak kedvez, ezért a férfiak nem szembesülnek vele, nem tapasztalják meg a saját börükön, amit a nök. Velem a "családbarát" Magyarországon megtörtént, hogy már az elsö körös interjún megkérdezték, akarok-e gyereket a közeljövöben, pedig ez tudtommal törvénysértö gyakorlat.
A kvóta amúgy úgy szól, hogy több azonos kvalifikású jelölt közül a nőt kell választani. A valódi probléma, az, hogy olyan kort élünk, hogy ez kell és nem ténylegesen a képességek alapján válogatnak dolgozókat és vezetőket, másodszor viszont ez is kijátszható lesz, tehát pont semmi értelme nincs
Ma sikerült megnéznem (hallgatnom) a tegnapi részt, de nem bántam meg, mert a női kvótás rész felkeltette az érdeklődésem és örülök hogy így nem kellett sokat várom.
Én nem kockáztatom, mint az előttem szóló, hanem kijelentem, hogy ez volt a legjobb rész. Kellően komolyan álltatok a témákhoz, pont annyi poén vol benne, hogy ne vegye el az élét a problémáknak. Le a kalappal!! Egyre jobbak vaghytok, remélem a színvonal marad, és már napi programom lettetek.
A pozitív és a negatív diszkrimináció is diszkrimináció. Valakiből ellenérzést fog kiváltani. Az mindegy, hogy kiből, de a széthúzást előidézi és azt, hogy egymás alá pakoljunk, már csak azért is. Ha ilyen körülmények között nő fog kerülni abba a székbe, azon fog kattogni, hogy vajon tényleg alkalmas vagyok, vagy csak a nők közt én voltam a "legjobb". Ebben az utolsó pár évben nem fogunk tudni felesleges agyalás nélkül hopp hirtelen felszárkózni több száz évnyi elnyomásból. Már a romáknál se jött be a pozitív és negatív diszkrimináció, mert mindenképp diszkrimináció... Mondom én ezt, mint klasszik feminista felfogású ember. Gyengébbek kedvéért a klasszikus feminizmus a mindentől (színtől, nemtől) független egyenlőséget pártfogolja és szerinte nincsenek "egyenlőbbek". Ez a kvóta nem jó senkinek...
Szerinted mi kéne ahhoz, hogy a teljes és tényleges egyenlöséget elérjük? Egyébként pedig azokat a nöket kéne megkérdezni, akik a jelenleg is müködö, kvóta és egyéb támogatások alapú rendszerekben (pl. a németországi) kerülhettek helyzetbe, hogy vajon kevesebbnek érzik-e magukat a férfi kollégáiknál. Vagy pedig ez az érzés egy tanult tehetetlenség, ami csak egy olyan, nem progresszív társadalomban tünik természetesnek és elkerülhetetlennek, mint a magyar.
@@erzsebetkovacs2527 Szerintem az idő. Nem kell mindent erőszakkal kicsikarni, mert csak visszás lesz, mint a diszkriminációs intézkedések... Elég lenne csak kicsiben kezdeni, mint például a fizetések egyenlővé tétele ugyanabban a csapatban dolgozó tagok esetében. Bocs, nem Németországban ugyan, de mikor anno felvettek a CSÉ teambe, mint egyetlen női tagot ( a férfi kollégákra ható pozitív morális tényezőként, ugyanis a csak férfiakból álló teamek nem olyan hatékonyak) nem éreztem túl jól magam, mint előírt kötelező női tag. Megvolt a végzettségem, mindenben megfeleltem de csak ezért vagy azért alkalmaztak és a főnök a felvétel után nem is titkolta, hogy amúgy nem alkalmazott volna alapból. Az más kérdés, hogy aztán pozitívan csalódott mindenki, de ez csak nekem volt jó érzés. A kezdeti nehézségeket egy férfi kollégának sem kellett így átélnie, ahogy nekem, már egy pecséttel a homlokom közepén. Elnézést kérek, hogy csak sajátmagamból tudok kiindulni :D Más cég ugyan, de elég csak megnézni a csoportvezetőnőnket (tudom, ő is csak magyar). Elkerülöm messzire, ha tehetem. Nem untatlak a részletekkel. De a vele egy magasságban lévő férfikollégák nem ilyen hisztisek és nem csapkodják a melkasukat, hogy mert ők csoportvezetők. Mondjuk mentségére szolgáljon, ő nem sokat változott, mert mikor előléptették is ilyen "kellemes" ember volt.
Nem gondolom, hogy egy cégnél gondot okozna, hogy a vezető pozíciók harmadát nőkkel töltsék ki. Aki látott már multi céget, az tudja, hogy mindenhol van egy HR osztály, ahol 99%-ban nők dolgoznak. Ugyanez az arány van kb. a könyvelésen vagy a pénzügyi osztályon. A logisztikán is sok nő dolgozik. Ha ezeket az osztályokat nők vezetésére bízzák, akkor már egy olyan cégnél adott a kvóta, ahol 9 vezető pozíció van. Emellett raktárvezetők, árubeszerzők vezetőit is be lehet tölteni nőkkel, szóval stratégiai döntésektől könnyen el lehet zárni őket a kvóta érvényesítésével is. Kissé szívás viszont, hogy az ezeken az osztályokon dolgozó férfiak így fixen el lesznek zárva a vezetői pozícióba jutás lehetőségétől.
Lehet rugózni azon, hogy mennyi női vezető legyen a cégeknél de sokkal nagyobb gondok vannak ennél. Amint meghallják a cégek, hogy 2 gyerek van már fel se veszik a nőt dolgozni, mert akkor otthon lesz mert a gyereke beteg lesz stb stb. Arról nem beszélve, hogy csak olyan munkarend jöhet szóba egy anyának, hogy a gyereket tudja vinni, bölcsibe oviba v. iskolába. Lehet, hogy vannak családbarát munkahelyek de nem ez a jellemző.
"Amint meghallják a cégek, hogy 2 gyerek van már fel se veszik a nőt dolgozni, mert akkor otthon lesz mert a gyereke beteg lesz stb stb." - De lássuk be, ez tényleg így van, legalábbis az esetek igencsak szignifikáns részében. Nem feltétlenül kellene, de ez viszont már társadalmi kérdés. Most gondolj bele, ha te vagy egy felvételi elbíráló, akinek el kell döntenie, hogy a cég számára elemetáris fontosságú pozícióba két személy közül melyiket vegyék fel, és az egyiknél benne van a pakliban (legyünk megengedők, 10% eséllyel) hogy rendszeresen, havonta jópár napot nem fogja elvégezni a munkáját, te melyiket vennéd fel?
Na végre egy értelmes komment ami kifejezi a női problémákat a " kvota jo mert nő kerul a poziba mert amugy nemkerulne:" tipusu komment helyett. Gratulálok kapszegy lájkot
Ezt elsősorban a társadalmi rendszer tudná kezelni, ami nálunk a kinyilvánított "sokasodjatok" ellenére egy kalap szar. Pár éve a bölcsődei férőhelyek száma az adott gyermek korosztályok 14%-a volt, mára talán 20% körül van. A javulást egyébként nem a tömeges bölcsődeépítés, hanem az okozta, hogy növelték a megengedett csoportlétszámokat. A magyar rendszer nem ösztönzi a szülők munkába visszatérését, az üzenet az, hogy maradj szépen otthon a gyerek 3 éves koráig. Ezt követően mivel a nevelési intézmények krónikusan alulfinanszírozottak, folyamatosan nevelési feladatokat ruháznak vissza a szülőkre. Amikor a gyerekeim óvodába mentek, alig tudtam elhinni, hogy az én fiam az utolsó, akiért beérek fél ötre és már így is rossz szemmel néz rám az óvónéni. Az iskolában úgy kezdték az első szülőin, hogy: a gyerekért négy és fél öt között lehet jönni, az ügyelet megoldható öt óráig, ha telefonálnak. Ha öt óra után jönnek, telefonálás nélkül, akkor hívjuk a gyermekvédelmet. Bár a gyerek sokat beteg, azt még lehet optimalizálni egyes munkakörökben (home office-al), viszont a fenti az iskola fütyül, te pedig ugraszt nem.
A kisgyerekeknek az esetek nagy részében az a legjobb, ha az anyukájukkal sok időt tölthetnek. Betegség esetén ott van velük, délután tudnak rá számítani. Felső vezetőként ezeket nem tudná teljesíteni. Természetesen ha már nagyobbak lesznek, felnőnek, akkor működhet.
Egyrészt nem minden nő akar gyereket, másrészt majd az adott család eldönti, ki lesz a gyerekkel betegség esetén. A kisgyerekeknek az a legjobb, ha mindkét szülővel a lehető legtöbb időt töltik. Ahogy a szülőknek is ez a legjobb.
Neuroszexizmus. Semennyire nem a az anyával kell a legtöbb időt tölteni, hanem azzal aki képes a legtöbb szeretett nyújtani abban a pillanatban. Ha apa akkor apa lesz, ha holnap anya akkor ő.
De lehet kvótákkal hatni. Több helyen ahol 80-as évektől bevezették pl Izland, már meg is szüntették mert már beállt a kvázi egyensúly. A nők jellemzően versenyhátrányból indulnak, ki tudja mennyi tehetséget veszít el így a társadalom. Ezt vhogy kezelni kell.
Miért is indulnak a nők versenyhátrányból? Most vagy nem értem aziróniát VAGY komolyan azt mondtad hogy a nők képzelenek maguktól elérni dolgokat mert nincsenek meg hozzá a képességeik?.. Azért ez elégé hogy is mondjam, nőgyülölő szövegnek hangzik már bocsánat főleg hogy avezetői poziciókhoz főleg intelligencia kell. Gyakorlatilag azt jelenti a kommented hogy a nők butábbak mint a férfiak. Legyél szives tisztázniezt
Bizony. Németországban a felsöoktatásban most próbálják elösegíteni kvótával és mentorprogramokkal, hogy ne az legyen, amit Magyarországon lehet látni a felsöoktatásban, hogy ahogy haladunk elöre a pályán, potyognak ki a nök és túlsúlyba kerülnek a férfiak (akár a gyerekszülés miatt, akár, ami szintén magyarországi tapasztalat, azért, mert egy elöítéletes tanszékvezetö csak azért sem hajlandó azonos végzettségü nöt elöléptetni).
"kivételesen fontos gazdasági érdek" - nagyon sok vendéglátó cég már ezelőtt megvonta az alkalmazottaitól a szabadságuk kivételének lehetőségét pl. decemberben
Pontosan. Sőt nyáron se veheted ki. Mondjuk sajnos ez Angliában is így van. Én ott vagyok szakács, egy vidéki pubban, ami mellett egy ilyen faházas nyaraló helység van, ahová rengetegen jönnek nyáron, ezért nagyon sokan jönnek be hozzánk onnan enni. Ráadásul a kerthelységben még van egy büfé részünk is, ahová minimum két ember kell. Mikor melegszik az idő, és kinyit a kerthelység, megszűnik a szabi. és decemberben se veheted ki. Így meg májustól szeptember közepéig nem nagyon van lehetőség szabadságra menni. Idén van először, hogy karácsonykor elengedtek haza. Vendéglátás sajnos ilyen mindenhol. És ez a rossz benne. Egyébként itt Angliában 37 nap szabim van, amiről én rendelkezem, a munkáltató maximum annyit mond, hogy nyáron nem lehet. De idéntől ez sincsen.
Az adó, a környezetvédelmi szabályok, munkavédelmi szabályok betartása is korlátozza a versenyt. A női kvóta is ilyen. Ha az első kettővel nincs bajod, a női kvótával se kell, hogy legyen
A gyakorlatban meg egyes férfiak kimondatlanul elöítéletesek, és mesterséges egyenlötlenségeket természetesnek tekintenek. Van különbség aközött, hogy miért ment tönkre a régi traktoroslányok gerince és hogy miért van relatíve kevés nö STEM területen Magyarországon. (Figyelem: Magyarországon.)
ezt meritokráciának hívják és a kapitalizmusban érvényesül a legjobban az összes eddig létező rendszer közül. A feminizmusnak ehhez semmi köze. Azzal egyet értek hogy a fizetés ne a nemtől függő legyen. mint ahogy törvény szerint azok is.
Szerintem egyébként az segítene, ha aktívan támogatnák az induló cégeket. Mert ez segítene a folyamatos verseny fenntartásában, (azért nem a monopóliumok ellen kéne lépni, mert a monopolprofit segíti a fejlesztéseket) a folyamatos versenyben pedig azok, akik nem hatékonyak (mert pl. a nőket nem engedik fellépni hiába jók) elbuknak. Így egyszerűen nem lenne ez szempont egy rövid idő után (a rövid idő nyilván relatív).
“Közelebb vagy olyan határhoz, ahol egy fejlettebb ország van, mint például Románia”🤣🤣 Ez jó poén volt, de lehet a vissza hatást nem számoljuk, lehet mi húzzuk épp Romániát a minus y tengelyen 🤣🤣
21:00 Az elképzelhetetlen, hogy egy nö ugyanúgy tudja hozni a teljesítményt, mint az a férfi, akit akkor vettek volna fel helyette, ha nincs kvóta, ami rákényszeríti a munkaadót, hogy a nök között keresgéljen?
Azt írod, hogy adott pozícióra csak azért vesznek fel férfit jelenleg, mert - bár a profitorientált cég olyan vezetőket akar, amelyik jobb a cégnek - nincs kvóta és kényszeríteni kell egy céget, hogy egy jobb képességű nőt alkalmazzon a rosszabb képességű férfi helyett? Ezt te tényleg komolyan gondolod?
@@erzsebetkovacs2527 Építőiparban kb. 0% nő dolgozik, ahogy a villamos- és gépészmérnököknek is kb. 1%-a nő. Ha nőkön múlna, kb. nem lenne épület, amiben lakni lehetne, nem lenne villamos áram, ahogy nem lennének ipari gépek vagy akár járművek sem. Éppen azoktól a munkáktól ódzkodnak a nők, amik a modern világ megteremtéséhez és fenntartásához kellenek (vagy a lakhatáshoz). Olyan cégeknél elvárni, hogy a vezetők 40%-a nő legyen, ahol a kékgallérosok között egyáltalán nincs nő, ott egy női vezető utasításait követni eléggé abszurd.
A kvóta miatt, innentől kezdve bármely vezető pozicióban lévő nőről lehet majd azt gondolni hogy csak emiatt került ebbe a pozícióba. Ez nagyobb széthúzást fog csinálni.
@@barb7791 Miért és azért nem lehet gondolni hogy térdeltek? Mondjuk a másik amit nem értek, hogy mondjuk egy cégnek kell még 12 nő kiírják a pozit és jelentkezik 4 nő akkor mi a fenét kéne hogy csináljanak?
Hát most Ádámmal értek egyet, nem lehet kvótákkal megoldani a dolgokat. A nők egyenlőek, lehetőségük van, kijönnek majd az arányok a különféle pozíciókban ahogy kijönnek nincs kőbe vésve hogy ez pont 50-50% lesz, mert különbözőek a nemek a céljaikat, motivációjukat, habitusukat tekintve tekintve is. A kvótázás egy rossz irány nem meritokrata nem organikus.
Papíron egyenlöek. A valóságban nincs annyi lehetöségük a versenyben, mint a férfiaknak, akár azért, mert a gyerekszülés miatt kiesik néhány évre, akár azért, mert az évtizedekkel korábbi mentalitásban szocializálódott fönöke elöítéletes a nökkel szemben, és azt hiszi, hogy a hagyományos nemi szerepek biológiai alapúak. Tehát nem nézi ki a nöböl, hogy ugyanúgy tud teljesíteni, mint a férfi, nem ad neki lehetöséget, hogy bizonyítson. Kvóta és egyéb, a nök elömenetelét támogató megoldások most is vannak, pl. Németországban.
@@erzsebetkovacs2527 A szüléssel nem tudsz mit csinálni. Vagy szülnek vagy kihalunk. ez van. Ami az előítéletet illeti, lehet ilyen de ezt nem tudod erővel csökkenteni. A "női főnök" meg egy fogalom:) lehet a képességei jók de pl nem való egy csapat élére stb. a kvóta meg fasság A németek meg hajlamosak túltolni mindent.
A női kvótával kapcsolatban. Értem hogy "esélyegyenlőség" jegyében, de ha mesterségesen beleszólunk az már nem esélyegyenlőség. Ha van egy állás ahova 2 en jelentkeznek. Egy férfi és egy nő. Pl a férinak jobb az önéletrajza teszem azt a munkában betöltött reveláns tapasztalat, vagy más egyébb miatt. Nem őt fogják felvenni mert elő van irva hogy kell még 5 nő és a nőt veszik fel. 🤷🏻♂️ Megoldás lenne arra a kvóta ha egy olyan munkakörnyezetben ahol szándékosan kimondatlanul férfiakat vesznek fel mert teszem azt pusztán nem veszik emberszánba annyira a nőket? De kérdem olyan helyen szivesen akar bárki is dolgozni? Hogy egy idős faszi lenéz mert nő vagy? Nyilvan téves gondolkodás, de én nem dolgoznék ott ahol lenéznek valami miatt. Másrészt vannak olyan munkakörök, ahol természetes modon kialakult, hogy a nők vagy a férfiak döntő többsége (szóval nem 100%) kiesik az érdeklődési köréből. De bekell eröltetni szintén valamelyik nemet oda a másik rovására. Ami érdekes mod "kényelmes" állásoknál látszódik. Nehéz fizikai munkára nem akarnak kvótát szabni? 🤔
Saját példa, pénzügyi managernek nem engem választottak (pedig belsos voltam), hanem hoztak egy kulsost, aki meg sem közelítette sem a végzettségem sem a tudasom. Az indok is valami orbitalis bullshit volt, hiszen mind szakmailag, mind végzettségileg lepipáltam. Hozzátenném mindennek oka van, én ebből két év uberszopas után (eléggé frusztalo hogy te viszed az egészet a hatadon a másik meg dupláját viszi haza mint te..) a lehető legjobban jön ki. Az is elég beszédes hogy mikor pozit váltottam cégen belül, fel év sem telt el és felállt. Lehet konteó, de szerintem ha pasi vagyok megkapom. De tényleg azt gondolom nem is lehetnék hálásabb ezért, mert most a világ legjobb pozíciójában dolgozom és nem vagyok vezető sem, ami most nagyon jól esik Szumma szumarum forditva is előfordul.
@@fhe0202 Minden helyzet egyedi. Láttam hasonlót ugyanúgy nővel is (és egyébként férfival is), aki az adott főnök haverjának a felesége volt. A nepotizmus elég erősen jelen van.
Te is rögtön azt feltételezed, hogy a nöi jelölt kevesebbet tud, kevésbé tapasztalt, mint a férfi jelölt, pedig valójában az ellenkezöje szokott elöfordulni. Árulkodó, hogy mennyire elöítéletes a férfiak egy része, tehát valójában már most is megtapasztaljuk a lenézést az ""idös faszitól". Mint ahogy az is, hogy összemosod azokat a munkaköröket, ahol olyan fizikai erönlétre van szükség, amiben a férfiak biológiai elönyben vannak, azokkal a munkakörökkel, ahol jelenleg társadalmi, mesterséges elönyben vannak a férfiak. Pedig a kettö nem ugyanaz.
@@erzsebetkovacs2527 én csak felvázoltam egy szituációt azzal, hogy 2 jelentkező közül kit fognak felvenni a kvóta miatt. Általában szokott az ilyen állásinterjun elbeszélgetés törtenni és megszokták nézni az önéletrajzot, portfóliót, esetlegesen motivációs levelet, amiből a felvételiztető leszűr egy képet a munkaválaló alkalmasságáról,de mivel egy kvótazott rendszerben előlenne írva, hogy x nőt felkell venni akkor hiába a felvételiztető teszt és elbeszélgetés alapján a férfi alkalmasabb a munka betöltésére (független a nemtől) a nőt fogják felvenni mert elő van írva hogy kell x nő. A másik igen is miért csak vezetői pozitcióra akarják megszabni ezt? Pont egy olyan munkakörbe ahol igen is számít a rátermetség pláne versenyszférában és most nem azt mondom, hogy a nők kevésbé alkalmasak vezetői munkakörre. De igen is mesterséges módon káros belenyulni egy ilyenbe. Ahogy maga Ádám is mondta, hogy sajnos ezt az emberek hozzáállása miatt fordulhat elő olyan terület ahol egy nő azért nem kap munkát mert nő és többé valószinű hogy az idővel az emberiség az ilyen káros gondolkodást magától is hátrahagyná. Másrészt női alkalmasság meg az hogy a szénbányába nem kell kvota mert "jaj a nők testükből adódoan nem képesek végezni" szerintem meg arról szól az egész, hogy a kényelmes munkakörökbe ültessük be az embereket. Volt szó arról, hogy bizonyos egyetemeken kevés a női hallgató pl műszaki írányzatban. Oda is pedzegették hogy nő kvotát kell bevezetni. Miért is? Egy egyetemi felvételi pont az ahol egy kód vagy és független a nemtől. Jol tanulsz érdekel az egyetem van elég pontod felvesznek. Műszaki egyetemen az évfolyamban 4 női kolléganőm volt a 400 hallgatóból. Miért? Mert ennyien jelentkeztek vagy a többinek nem volt kellő pontja. Vagy pusztán "fius" szakma révén kevés nőt érdekel, de ha elvégzik ők is vezetői beosztásban tudnak dolgozni kvóta nélkül. De ha elkezdünk kvótazgatni akkor olyan más hallgatótol vonjuk el a bejutást akinek meg meglenne a lehetősége....
Nekem mindig csalódás, hogy bemondjátok a témákat, aztán maximum a feléről lesz szó. Becsapásnak érzem hogy felvezetitek a témát, aztán meg nem beszéltek róla.
Áldott jó ember, még a börtönben is a családjára gondol, illetve elviszi a balhét ami a kormányzati színten szerintem jellemző, melszobrot neki azonnal 🤣🤣🤣
Csokinak Igaza van! Lehet hogy Idealista, De sokkal inkább szociálisan Érzékeny. Meglátásom szerint a Magas Politikai poziciókba, szociálisan Érzékeny emberek kellenének, Alattuk pedig a szervezési szinten lehetnének azok akik értenek is hozzá...
Rengetegszer utasitottak el irodai munkarol, mert ferfi vagyok . Sokszor a telefonban mondtak meg, hogy not keresnek. Es gyakori volt, hogy a hr es kiakadt, hogy ferfi miert akar irodaban dolgozni, ez furcsa, nem kellekek. De ugye pasi vagyok, fogjam be a szamat es ha ezt kimondom, incel vagyok
A kvótarendszernek az a lényege hogy utat nyisson és kvázi megszokja a társadalom a sokszínűséget. Nyilván nem fair, hogy kvóta miatt lehet hogy olyan személyt kell felvenni aki kevésbé alkalmas. De olyan helyeken ahol tényleg 90-10 az arány, ott meg kell nyitni az utat, az elfogadást is a női kollégák irányába. Idővel kitermelődik olyan képzett és tapasztalt csoport a nők között is akik már egyenértékűként indulhatnak a pozíciókért. Közben pedig a munkakörnyezet is elfogadóbbá válik. A férfiak apasági szabadsága pedig nagyon fontos volna mert sok nő eleve hátránnyal indul a gyerekei miatt. Ha az apa is otthon tud lenni velük akkor megszűnik az egyenlőtlenség ezen a téren.
"90-10 az arány, ott meg kell nyitni az utat, az elfogadást is a női kollégák irányába." Szuper! Úgyis hiány van építőipari szakmunkásokból... Vagy csak a vezetői beosztások a fontosak? 😀 Egyébként az óvodákba tényleg kellenének férfi nevelők. Nagyon sok olyan gyerek van, akinek elváltak a szülei és nincs rendes apaképük. Állítólag.
@@arpadheizer7126 Megválaszoltad a saját kérdésedet, csak még nem jöttél rá. Gondolkodj el rajta, miért nincsenek férfiak a rosszul fizetett, alacsony státuszú állásokban, kivéve azokat, ahol csak fizikai erönlétre van szükség.
@@arpadheizer7126 meglepő lehet, de én pl szerettem volna építőipari szakmunkás lenni nő létemre, viszont jelentkező hiányában 6 hónap halasztgatás után sem indult el a képzés és más munka után néztem. Érdemes egyébként azt is megnézni hogy a jellemzően alulfizetett pozíciókban vannak nők többségben, illetve a tipikusan női szakmák az alulfizetettek lásd pedagógus, ápoló, bolti eladó... Ez azért egy olyan "trend" amit meg kellene állítani nem csak az egyenjogúság miatt, hanem amiatt is hogy egy család szinte csak 2 teljes fizetéssel tud normálisan megélni, nem beszélve az egyedülálló szülőkről akik megint jellemzően az anyák. Véleményem szerint az lenne a normális ha nemtől függetlenül, a képességei alapján lenne megitélve egy jelentkező (ezt segítené pl az anonim önéletrajz) és a munkájáért normális fizetést kaphatna mindenki.
@@erzsebetkovacs2527 " miért nincsenek férfiak a rosszul fizetett, alacsony státuszú állásokban" Ne röhogtess már! Rengeteg nyomorult meló van gyárakban, ahol nők is simán dolgozhatnának, mégis túlnyomóan férfias melók. De például a jólfizető építőipari szakmunkák között is van olyan, ahol kell a gógyi is, és nem kell egyszerre nagy súlyt megemelni. pl. burkoló. De a nőiesnek tartott ápolási szakmákban meg a betegeket kell emelgetni, ami sokkal nehezebb, mint csempét rakni. Szóval kvótákat mindenhova vagy sehova! 😀
@@kertmuves Ezzel egyet is értek. De ne menjünk el amellett sem, hogy vannak olyan szakmák, amik jellemzően női munkák, mert több empatikus képességre van szükség, mint amire a férfiak képesek vagy fel merik vállalni, mint az ápolók és pedagógusok. Az, hogy ezek zömmel állami munkahelyek a hozzá tartozó szar fizetéssel? Hát az állami szférában sokan keresnek szarul, de valamennyivel biztonságosabb is, mint egy piaci munkahely, ahol akár azért is kirúghatnak, mert olyanja van a főninek...
Itt az örkök kérdés. A tőke formálja a politikát vagy fordítva. Tyúk vagy a tojás? Mind2. Nem lehet egyiket a másik fölé sorolni. Az egyik szabályokat hoz, a másik termel. Ha nincs mit termelni, nincs mit szabályozni.
Ez már nem kérdés! A politikusok a tőkéseknek kedveznek és nem a lakosságnak. Ezért kedvelik a multik a diktatúrához hasonló politikai berendezkedést mert ott gyengék a szakszervezetek és képtelenek megvédeni az alkalmazottak jogait. Amikor egy politikai berendezkedés számára a érdek fontosabbá válik az érték teremtésnél ott az ország lefelé ívelő pályára kerül. Persze ennek az ellenkezőjét kell kommunikálni ajónép felé. Viszont hogy ennek mi lesz a hosszútávú következménye azt a politikust nem érdekli, mivel csak 4 évre tervez. Számára csak a rövidtávú érdekek számítanak. Egy hosszútávon megtérülő cél (mint pl.: természetvédelem vagy fentartható mezőgazdaság) neki nem éri meg. Viszont valahogy megkéne magyarázni az elvtelen cinizmust így hát előveszik a különféle ideológiákat amivel lehet takarózni. Ma a keresztény nacionalizmus és a populizmus a divat. Sajnos ma jó politikus csak a legcinikusabb, elvtelen, gátlástalanabb emberből lehet, a lelkiismeretesek hamar kiesnek a versenyből és csak az alja marad.
Srácok, a nőjogi témákhoz érdemes pár nőt megkeresni és velük átbeszélni. Ha ti, akik amúgy érzékenyek vagytok a témra, így gondolkoztok, akkor itt nagy szükség van a további edukációra.
Te is kevered a Gizikét a gözekével. Egy nö nem feltétlen tud ugyanolyan erös és izmos lenni, mint egy férfi (bár erre is van ellenpélda a nöi testépítöknél, birkózóknál stb.), de már tud ugyanolyan intelligens és szakképzett lenni, azokkal a mentális képességekkel rendelkezni, amire a vezetö állásokban van szükség. Ezekre vonatkozik a kvóta, nem a fizikai munkára.
A te érdekeidet is szolgálja, Petra. Feltéve hogy akarod. Ma sem kötelezö nem a régi szerepelvárás szerint élni, lehetsz föállású családanya, akit a férje tart el. Csak más nöknek ne legyen kötelezö...
@@erzsebetkovacs2527 ezt olvastad ki ebből? Nem a szerepvállalásokkal van a baj, hanem hogy alapvetően hiányzik az emberekből a tisztelet. Így hiába kompenzálnak.
Sziasztok!Női kvóta:nalunk van bőven a cégnél felsővezteő....egyiknek sincs gyereke és nem is mernek elmenni szülni,mert esélytelen hogy a pozi megvárja....nem fér bele...a vezető kell,nem véletlenül van,szinte beteg sem lehet....és ez multi...nem kicsi
én is tudok olyan helyeket ahol 20 nő és egy férfidolgozik. Szimplána területből fakadóan, ráadásul nagyon jó gazdasági elemzéssel és marketingel foglalkozó hazai kiscég. Biztos nem lenne felháborodás ha bejelentenék a 30% os férfi kvótát :D bár ilyen sose lesz.
Drága Ádám! Azt kell mondjam Csokival értek egyet. Nem lehet mindent a természetes társadalmi fejlődésre bízni. Ha ezt tennék az USA déli államaiban még mindig rabszolgaság lenne. Az sem volt sok embernek szimpatikus, amikor a nők választási jogot kaptak. A kvóta nem rossz szerintem, bár a 40%~ot soknak tartom. Túl nagy ugrás, nincs meg a fokozatosság.
Ez nem igy van. Nemetorszagban 18 honap Elternzeit van. Ezt 12 honap alatt kell kivennie a ket szulonek. A fizetese 65%-at (min 300, max 1800 EURt) kap az a szulo, aki szulesi szabin van. Tovabba van lehetoseg extra fel ev Elternzeitra kevesebb penzert.
Én az egyetemen csináltam kutatást a női kvótákról és Belgiumba és Észak-Olaszországba már kipróbálták ahol mind termelékenységbe mind munkahelyi atmoszféra szempontjából pozitívan zárult. Olyan cégek ahol nem vezették be(non-treatment), ott nem volt ilyen jellegű változás.
Egyéb komment: kizárólag Kelet-Európában jellemző hogy az emberek évekig otthon maradnak a gyerekekkel. A másik véglet Hollandia ahol egy hónapra lehet otthon maradni (nyilván az másik szempontból problémás).
@@danielbalogh6004 az első 3 év a legmeghatározóbb a babáknál, kialakul a kötődés közte és az anya között, akkor tanulja meg az alapvető dolgokat mint járás, beszéd, önállóan étkezés, szobatisztaság. Ha ezekben nem vesz részt egy anya, mert megy dolgozni, akkor minek vállalt gyereket
Az egy dolog ettől függetlenül nem rendelnek el férfi kvótákat a nők általuralt területeken. A probléma morális nem pedig kapitalista. Ráadásul mindig a magas pozikat kvótázzák. Magyarul ez egy hatalomért elkövetett lépés főleg. akár pozitiv akár nem az inditék morálisan negatív.
@@eggscheese2763 Már az alaphelyzet morálisan negatív, hogy a jelenlegi, kapitalista és szexista rendszer a férfiakat strukturálisan elönybe, a nöket strukturálisan hátrányba helyezi, és a hatalommal bíró munkakörökben jellemzöen férfiak vannak. Ez nem zavar? Vagy úgy gondolod, hogy a nök kiszolgáltatottsága a hatalomnak morálisan pozitív?
Az átlagkeresetek közti ilyesfajta drasztikus különbségeket jellemzően a jelentősebb városok hiánya, a sok apró település és a nagy üzemek, vállalatok hiánya okozza.
Szia női állampolgár! A megszólítás rendben? 😂, ha 50-50%, akkor én fogok majd szülni 😂??? Szerintem öreg vagyok már....😅 Kis statisztika: Férfi átlagkereset/ női átlagkereset különbség:+ 18% a férfinak. Férfi túlóra/női túlóra : +10% a férfinak. Ez még pontosan nem összevetvethető, de 6-7 % biztos leszámolható. A németeknél 23 % -on felül a különbség... csak mert a szöveg mindig ez: Bezzeg Németország 😂! S most jön a számolás java: A diplomás nőknél csak húsz százalék helyezkedik el a versenyszférában, a többi közalkalmazott!😮 Hoppá a közalkalmazottak bére a versenyszféra 70-80% - a.😢 Ha jobban után számolunk kellene az az egyenlőség, már most is keveset keresnek a férfiak 😊!!!
Csak szólok, hogy a férfi is otthon maradhat a gyerekkel. Egy éve is így volt. Ádám, jó lenne, ha utána néznél a szabályoknak, mert ebben is és munkajogi kérdésekben is vakon vagy.
A női kvóta hatalmas baromság, ahogy a legtöbb kvóta és a pozitív diszkrimináció. Ráadásul a fejlett országokban egyre inkább átfordul a tendencia: a felsőoktatásban egyre több nő végez és ezzel a nők jövedelmi kilátásai egyre jobbak. (Általánosságban igaz, hogy a képzettebb emberek többet keresnek). Az elmúlt 50-60 év alatt eljutottunk oda, hogy egy általános függő helyzetből, amikor önnállóan egy nő nem tudott megélni, mára már teljes mértékben önnálló háztartást tud vezetni egy nő. Önmagában maga a gender wage gap, tehát a nem alapú fizetéskülönbség is egy támogatott "mítosz" ma már a fejlett világban. (A fejlődő országokban létezik ilyen, a hozzánk hasonló félperiférián kevésbé és az igazán fejlett országokban már lényegében nincsen). Ami különbség adódik a fejlettebb országokban, annak az oka döntően az eltérő jellegű foglalkozásválasztás, mivel a nők hagyományosan inkább dolgoznak a rosszabbul megfizetett humánorientált szakmákban (oktatás, nevelés, egészségügy, szociális szféra) és kevésbé az erősen versengő vagy nagy testi erőfeszítést igénylő szférákban. Ez azt jelenti lefordítva, hogy Misi a villanyszerelő most már hazavisz havi nyolcszázezret, míg Erzsi a szociális munkás továbbra is kétszázezerből nyomorog. Ez önmagában nem a gender page gap hibája, hanem a társadalmi preferenciák leképezése. (Persze nyilván lehet ezt úgyis beállítani, hogy minden a gonosz patriarchátus hibája, ami a mai társadalomban nem működik, ezért a humánszektorok alulfizetése is). Dolgoztam több női vezetővel, felettessel, nagyjából 10 évig. Mindegyik nagyon erős nő volt, szerintem megsértődött volna azon, ha csak a neme miatt nevezik ki. Ami kimaradt a vitából az a szocializáció. A női szocializáció gyerekkortól általában inkább a kompromisszumkeresésre, empátiára és együttműködésre épül. A férfiaknál ettől eltérően nagyon erős a versengési kedv, agresszivitás és asszertivitás. Itt lehet évezredekig vitatkozni, hogy ez sex vagy gender tulajdonság, tehát biológiai alapú vagy tanult. Ez viszont szerintem igazából egy álvita, mert "természetesen" alakult ki a gender is, tehát a biológiai alap szempontjából nem véletlen, hogy erre ment a történelem. Kicsit bővebben: a férfiak testfelépítése, izomzata, tesztoszteron és egyéb hormonszintje alapvetően predesztinálja őket egy versengő pozícióra. Azért, hogy "alfák" legyenek a csoportban, azért, hogy minél több nősténnyel párosodjanak és biztosítsák a genetikai örökségük továbbélését, azért, hogy megvédjék a csoportot és vadásszanak. Ezzel szemben a női biológia az utód megszülése, nevelése, gondozása körül forog, amihez a természet jobb együttműködési képességet, empátiát és kevesebb agresszivitást rendelt. Ennek a társadalmi leképezése a szocializáció és ezért van kevesebb női vezető. Erre több kutatás is rámutat már: volt olyan, amikor azt vizsgálták, hogy adott cégben hány nő és hány férfi adott hangot annak, hogy fizetésemelést / előrelépést szeretne. A nők közül jóval kevesebben tettek így. Volt amikor a férfiak és nők pályaválasztását vizsgálták, talán éppen az egyik legnagyobb egyenlősdi Svédországban. Hiába a nagy egyenlősdi a nők mégis nagyobb arányban választottak inkább nőisnek tartott szakmákat, ahogy a férfiak is férfiasakat. Közeli rokainkat, a csimpánzokat is kutatták hasonló szakterületen. Az egyik kutatás azt mutatta ki, hogy a hímek sokkal nagyobb eséllyel játszanak a tologatható kisautóval, a nőstények pedig a babával. Ez egyértelmű biológiai leképezés: a hím a kisautó elgurításakor a "vadászatra" készül, egy tárgy mozgását figyeli meg, míg a nőstény a babázáskor az utódgondozásra.
Ott van a félreértés az okfejtésedben, hogy a karrierválasztás és az elömenetel nemcsak a munkavállaló igényeitöl függ, hanem attól is, hogy milyen lehetöségeket kap, ki hajlandó foglalkoztatni és hol, milyen pozícióban van lehetösége bizonyítani. Magyarországon jellemzöen sok a nöi egyetemi hallgató, ám ahogy haladunk elöre az életpályán, potyognak ki a nök, a nagy státuszú kutatói, tanári állásokban jellemzöen férfiak ülnek még azokon a szakokon is, ahol a nök indultak számbeli fölényböl. A magánszférában hasonló számokat látni, megint csak Magyarországon, de nem a fejlett világ más országaiban. Ami azt mutatja, hogy nem a férfi és a nö közti univerzális különbségekröl van szó itt, hanem a különbözö társadalmak értékrendje, müködése közti különbségekröl. Ami pedig a hormonokkal kapcsolatos érvelést illeti: ismerek néhány magyar transznöt, akik cisz társaikhoz képest megdöbbentöen asszertívak, már-már agresszívak tudnak lenni, pedig hormonkezelést kapnak. Persze, hiszen öket fiúként, férfiként nevelték. A kislányok nem azért nem aktívak, versengök, mert nincs bennük tesztoszteron, nem vadócak, hanem azért, mert a vadóc kislányokat (majd nézd meg egyszer, hogy egy kiskamasz lány milyen vadóc tud lenni) letöri a család, a közösség, azt mondják nekik, hogy egy kislány mosolyog, kedves, tündérke, nem így viselkedik. Hogyan legyen úgy versengö és érdekképviselö bárki, ha évtizedeken át csak azt a visszacsatolást kapja, hogy legyen passzív, behódoló, konfliktuskerülö? Legfeljebb felnöttként, tudatosan nevelheti le magát a jókislányságról, de már akkor is jókora hátrányban van a fiúként nevelt vetélytársaihoz képest, akiket kezdettöl fogva a versengésre és a konfliktuskeresésre bátorítottak.
Nagyon szerény véleményem szerint a kvótának van helye, valahol a folyamat legelején. Mondjuk egy területen, ahol 100 felsővezetőből 100 férfi, ott lehet behozni egy belépési küszöb szintű (mondjuk 10%?) kvótát, és most jön a kulcsszó: IDEIGLENESEN (mondjuk pár évre). És igen, ezzel bevállalva, hogy lehet, hogy sérül a teljesítmény szerinti előlépés elve, de lássuk be, egy ilyen helyen az már amúgy is sérült. A gond ott van, hogy sokan azt hiszik, hogy ez a non plussz ultra végleges megoldás, pedig annak viszont szar! Ez arra jó, hogy egy nagyon beszorult, fejlődésképtelen struktúrába finoman, de nagyon határozottan belerúgjon, de a rúgás után sokkal finomabb eszközökre van szükség a további terelgetéshez.
@@eggscheese2763 Szólj ha tévedek, de vannak onlyfansos férfiak, arról nincs információm, hogy ők mennyit keresnek. Szóval, mint ahogy fent is kifejtetem, itt már a kvótának nincs értelme. Ha társadalmilag fontosnak tartod az onlyfans-os férfiak arányának növelését, akkor arra már más módszert kell alkalmaznod. Pár példa: Propagálni kell a potenciális dolgozókat, hogy ebben a munkában nincs semmi rossz, bátran vállaljanak ilyen munkát. Illetve a célközönséget kellene bíztatni hogy többet nézzenek ilyen tartalmat. Persze, ha komoly választ szeretnél, akkor már maga a kérdésed értelmetlen: Az onlyfans munkások nem alkalmazottak, ha egy férfi onlyfans művész akar lenni, akkor az lesz, és pont. A fizetési gap, ha létezik (nem vennék rá mérget) meg nem mesterségesen, előitéletek mentén alakult ki, hanem a fogyasztói igények alakították.
@@szakyster Én igen is szeretnék férfi kvótát az ápolói munkákba, tanári munkákba, szülési szabadságot Ezen kívül kvótát szeretnék arra hogy ki kit hív meg országosan és a meghívások nemi arányában többet fizető félnek komenzáció fizetést( nyilván a beszedett adó ból)
@@eggscheese2763 szerintem az embereknek nem lenne problémája, hogyha az ápolóknál, vagy a tanároknál lenne férfi kvóta. Remélhetőleg a fizetések is emelkednének tőle, megbecsültebb munka lenne. A szülési szabadsághoz viszont elsősorban szülni kell.🤷♀️
Noi kvota: majd csinalnak alibi pozikat amit “felsovezetonek” hivnak. A gender paygap sajnos annyi sebbol verzik, hogy felesleges is belekezdeni. Van, igen tenyleg kettos merce sok helyen, de a kvota szerintem is egy nagyon rossz irany. (Igy is bele volt mar sok ceg eroltetve a minority hire dologba es nagyon gaz)
Ráadásul a pay gap is egy igen érdekes dolog. Nézzünk két szektort: Állami: orvosok közt lényegesen magasabb a férfiak aránya, mint a nővérek közt. A pay gap már ebből adódik. Jellemzően az állami szektor az, ahol a legjobban látszik, hogy az olcsó munkát nők töltik fel jórészt, a drágábbat férfiak. Parlamentben a nők kb 2 kézen megszámolhatóak a 200-ból. Ha bemész egy kormányablakba, ahol a kis kulimunkát végzik, ott már több a nő, tanárok közt is több a nő. Privát szektor: Tegyük fel, hogy egy nő teljesen ugyanazért a munkáért és ugyanazért a teljesítményért kevesebbet kap. Mert férfielnyomóizé... A kapitalizmus egy kimondottan önoptimalizáló rendszer. Ha ez így lenne, jellemzően a nőket vennék fel a pozíciókba, mert spórolhatnak a munkabéren. Szóval ez már eleve sántít. Arról van szó, hogy a nők sokszor választják a kevesebb stresszel járó munkát (nem mindig, csak sokszor). És egy kis adalék, hogy miért lehet ez így? Talán mert az ember többszázezer éves múltjában rendszerint a férfiak mentek el kockázatosabb dolgokat művelni: vadászni. A nők pedig rendszeresebben voltak olyan poszton, ahol kitartás kellett, monotónia jellemezte a tevékenységüket. Erre voltak predesztinálva, hiszen akkor még nem volt megoldva az, hogy a férfi megetesse a csecsemőt. Ráadásul nem 2-3 gyerek volt, hanem 8-10, amiből jó esetben felnőtt 1-3. Ez a nőt arra ítélte, hogy szinte folyamatosan ott maradjon, ahol letelepedtek.
@@Daikini0 Egy teljesen jó meglátással kezdödik a kommented, aztán belecsúszik az alaptalan, többszázezer éves (!) dolgokra appelláló nonsequiturba. Mégis mi köze van egy történelem elötti vadászó-gyüjtögetö törzsi társadalomban feltételezett állapotoknak ahhoz, hogy ma jellemzöen a nök végzik a rosszul fizetett kulimunkát? Semmi. Egyszerüen a jelenlegi rendszerünk olyan, hogy potyognak ki a nök, ahogy elöre és felfelé haladunk a pályán. A szokásos érvelés az olcsósággal meg szokás szerint sántít. A munkabér csak azokban a munkakörökben számít ennyire, ahol a szakmai hozzáértés nem annyira számít, a hibának nincs komoly következménye, illetve kicserélhetö a munkaerö. Ott valóban nem kockáztat a munkaadó, ha a kevésbé képzett, olcsóbb munkaerö alkalmazásával spórol, mint ahogy a nyugati gyáraknak is megéri kitelepíteni a gyártást, összeállítást keletre. De a vezetö pozíciókban (amikre a kvóta vonatkozik) miért érné meg a fönöknek a nöi menedzser, középvezetö bérével spórolni, ha közben úgy tudja, hogy többet kockáztat a következményekkel, a termelékenységgel?
Szerintem ha egy nő családot akar, csak a társadalom és anyagi helyzet kényszeríti rá hogy dolgozzon. Aki karrierista és pozíciót akar mellette az kényszeres. Legtöbbször az ilyen nő egyik szerepét elhanyagolja. Nem az a baj, hogy előítéleteink vannak, hanem hogy a munkakörökhöz nemeket csatolunk. Ellátja vagy sem. Ez a kérdés. Pozíciótól függően. Ha a nők a munka ellátásától függően kapnának reális bért, nem is beszélnénk kvótáról.
Nekem majdnem sok volt ez a sehova sem kifutó, indulatos vita (értem én hogy nem veszekedtek, de a baszkódástól is messze volt)... Sztem látjátok ti is már 5-6 perc után, amikor újra és újra ugyan oda kanyarodtok vissza, hogy nem váltjátok meg itt a világot, s inkább mondjátok ki hogy "te így látod, én amúgy látom és lépjünk tovább". Nekem legalább is ez jobban tetszene :D
Nekem is ez volt az érzésem,nem hoztatok újat,és a végén: "az okosak majd megmondják" ez főleg nem tetszett. Milyen okosokra gondoltatok a korpásbajszúakra,vagy a csövesgatyás műmàjer öltönyös Szijjártó félékre?Ilyeneket cikiztek általában most meg "az okosok majd megmondják"? Csalódás volt,és vicces sem.
@@ildikomolnar8861 azt én sem állítottam, hogy az lenne a lényeg, hogy kinek van igaza :D az nem tetszett, hogy nem volt benne semmi progress, a 15 percben kb 3 percnyi tartalom, új infó volt, és a többiben meg csak köröztek, újra és újra ugyan azok az érvek jöttek elő. Meg talán a kellemestől kicsit feszültebb volt a hangulat.
@@adamnagy4544 nekem igazából talán azért tetszett, mert most biztos voltam benne, hogy nem az történik, hogy csak azért érvelnek egymás ellen, hogy két szempontot mutassanak, hanem ezek saját meggyőződések voltak. A műsor szempontjából valószínűleg neked van igazad, de én jobban elgondolkodtam így a témán, miközben hallgattam, számomra ez így érdekesebb volt.
Haha! Valójában persze a transznök megdöbbentöen asszertívnak, érdekérvényesítönek bizonyulnak a nönek született társaikhoz képest. Öket viszont a transzokkal szembeni elöítéletek hátráltatják.
Bármilyen kvóta akár férfi akár női, vagy bármilyen más alapon történő kvóta az a hatékonyság ellenvan. Ezzel arra sarkalják az embereket hogy Singapurban nyissák meg a cégeiket az emberek... Gratulálok eu. Ráadásul rettentően lenéző a nőkkel szemben
Feljebb írta egy kolléga, hogy a munkavédelmi szabályok vagy a környezetvédelmi elöírások is a hatékonyság ellen vannak, mégsem kampányol senki a hivatásos soförok kötelezö pihenöideje ellen (például).
Csoki Ádám! Két hét alatt formába olvadt ez a műsor. Megkockáztatom, ez a mai volt a legjobb. Tényleg nagyon jó volt. Főleg az arányokat tekintve: Kis-szines baszkodás, honnan jövünk, holélünk, leszakad az ég, kinyílik az esernyő, máris Európa vagyunk. De ami 18 perctől van az az igazi, mégha konstruált is. Ráadásul szépen összevarrja a korábbi percekkel kibélelt tematikát és olajozza a fejet haj alatt is. Ez itt a piaci rés. Reggeli műsör este 8-kor 30 percben. Zseniális! Remélem lesz erő és színvonal továbbra is! Hajrá!
Még a feltöltés is király mert este már nem nézem meg de reggel bármikor kelek fel tuti lesz egy rész :D
Imádom a vitáitokat. Örülök Csoki jelenlétének, én nagyon sok mindennel egyetértek vele, ami a szociális gondolkodását illeti. Sokszor azokat mondja ki, amiket Ádám korábbi videóiban én is gondoltam, vagy felvetettem volna ellenérvként egy-egy témával kapcsolatban. Jól kiegyensúlyozzátok egymást.
Nagyon tetszik a műsorotok, új családi program lettetek nálunk :)
A női kvótás vitához szeretnék egy gondolatot, ötletet hozzáfűzni. Én ugyan nem vagyok vezető pozícióban, de műszaki területen dolgozom, és a mai napig találkozom néha sztereotíp gondolkodású ügyfelekkel, alvállalkozókkal. Ha nő vagyok, nem érthetek hozzá, hiszen nem az anyatejjel szívtam magamba a tudást, és így egy-egy szakmai kapcsolatba több energiát és munkát kell beleölnöm ahhoz, hogy eljussak arra a pontra, ahonnan egy férfi alapból indult volna ezeknél az embereknél. Szerintem a magyar társadalomban ez az előítélet meg erőteljesen jelen van, ami a vezetők kivalasztásában is megmutatkozhat. Ettől függetlenül a kvóta bevezetésével én sem értek egyet, mert ha csak a kvóta miatt kerülnek vezetői pozícióba nők, az pont hogy erősítené ezt a sztereotípiát illetve hogy a nők önmaguktól alkalmatlanok egy ilyen pozíció betöltésére.
Két ötlet jutott eszembe Csoki vonalán elindulva, ami egy vállalás megfogalmazásánál kicsit kézzelfoghatóbb, de mégsem annyira rigid. Az egyik, hogy már most is vannak management képzések/tréningek, amik vezető szerepre készítik fel az embereket. Esetleg ilyen képzéseket támogatottan nők számára indítani, de magának a jelentkezésnek lennének feltételei. Így egy beadott pályázat esetén a kihagyott éveket ellensúlyozva lenne egy érv a női vezető mellett, aki már legalább elméleti szinten tanult különböző vezetési stratégiákat és alkalmasabbá is tenné a pozícióra. A másik, hogy nem szankcionálni kéne a vállalatokat alacsony kvóta esetén, hanem esetleg valamilyen adókedvezménnyel támogatni, ha eléri a kvótát. Így a vállalatnak nem lesz érdeke, nem hozzáértő személyt a pozícióba tenni, hiszen több kárt csinálna, mint hasznot ugyanakkor, ha csak a sztereotípia miatt nem alkalmazna női vezetőt a gazdasági érdek lehet felülírja a döntést.
Fuh iszonyat jó volt ez a műsor. Nagyon tetszik ahogy vitáztok és érveket ütköztettetek egymással! Csak ismételni tudom magam, iszonyat élvezetes volt ez a rész.
Nagyon jó a műsor, csak így tovább! Komolyabb témák felvetésénél remekül illusztráljátok, mennyi eltérő szempont játszhat szerepet és mennyi olyan megoldás születik végül, ami nem feltétlen az abszolút bölcsek kövén nyugszik. Igen, ez van bonyolultabb kérdésekben és nem pedig sorosbrüsszelgyurcsánymigráns… vitázzatok sokat ilyen színvonalon tovább, de ne sajnáljátok kicsit hamarabb berekeszteni, mert nem kell, hogy megtaláljátok az egyedüli üdvös megoldást, bőven elég, ha vitáztok róla.
10:00 Az összes oktatási intézmény összes technikai dolgozója akkor megy szabadságra amikor az igazgató mondja, ergo ökölszabály, hogy akkor kapsz szabadságot, amikor nincs rád szükség. De nyugi, munkát mindig tudnak neked találni, akkor is ha üres az épület. Mert hát olyankor lehet elvégezni a munkálatokat az épületben amikor nincs diák bent akit ezzel veszélyeztetsz vagy útban van. Deee ez az időszak jellemzően a tanítási szünetekre korlátozódik és egy íratlan elvárás az iskolákban dolgozóktól, hogy ne akarjon rendelkezni az éves szabadságával. Ez a dolog pedig komoly feszültséget okoz a dolgozók között, mert van aki ezt a szabályt betartja, van aki pedig nem. Ha szeretnék érvényesíteni a 7 napjukat és dolguk van és emiatt kiesnek mondjuk 1,5 hétre a munkából, a helyettesítés nem megoldott, ergo a munkájukat azoknak kell ezidő alatt elvégezni, akik ott vannak. Ez ugyanúgy igaz a betegségre is. Ergo ha van a csapatban egy olyan ember, aki kicsit többet beteg, mondjuk éves szinten háromszor is nyomja az ágyat egy hétre, plusz a 7 napját is akkor veszi ki amikor munka van, akkor ezzel éves szinten egy hónapnyi munkát tol rá a többiekre. Mivel ezek a - nevezzük csak - lógósok könnyen szereznek betegpapírt, nehéz őket jogilag megfogni, így folyamatosan azon pörög mindenki, hogy ezeket az embereket ki kell rúgni, mert nem úgy menetelnek ahogy "kell".
Pedig ha több lenne a fizetésük, magasabb lenne a megbecsülésük és a Tankerület biztosítana ezekre az esetekre helyettesítést vagy túlóra-pótlékot azoknak, akik a másik helyett is dolgoznak (minden esetben), akkor nem lenne feszültség és lehet a lógós sem lógna annyit. De hát amikor a tanárokat nincs pénzük rendesen megfizetni, ugyan kit érdekelnek a takarítók, karbantartók, portások, gondnokok... Jóvanezígy.
"A 2018/2019-es tanévben összesen 4598 óvoda működött, ebből 3894 állami, 362 egyházi, felekezeti és 342 egyéb azaz magán, külföldi vagy alapítványi fenntartásban.
Általános iskolából összesen 3575 volt a tavalyi tanévben, nagy részük (2879) ezeknek is állami fenntartásban.
Szakközépiskolából 514 működött, 377 állami, 78 egyházi, felekezeti és 59 egyéb fenntartásban. Szakgimnáziumból összesen 714 volt, ebből 497 állami, 121 egyházi, felekezeti és 96 egyéb fenntartásban.
A gimnáziumok 866 feladatellátási helyen működtek 2018/2019-ben, 324 állami, 234 egyházi, felekezeti és 308 egyéb fenntartásban."
Vagyis közel 5000 állami intézményről beszélünk, az pedig nagyjából 25-30.000 ember.
De ezek az emberek kispénzért, kuli munkát végezve, legtöbbször lenézve az intézményben dolgozó diplomások által SEM lázadoznak, hanem lehajtott fejjel, szorgos hangyaként nyalják rendbe és tisztára az épületeket. Róluk sosem esik szó. De ez is: Jóvanezígy.
Egyre jobbak a videók! Csak így tovább! Természetesen ez is egy algoritmus segítő komment :)
Már minden reggel titeket hallgatlak,szeretem a műsorotokat! Köszönöm!
-Hello! Népszámlálás!
-Oh, hello. Ez csak az albérletem. Faterom már regisztrált engem az állandó lakcímemen.
-Az nem baj, itt is számoljuk.
-De nem érti, hogy akkor kétszer leszek számolva?
-Nem baj, nem baj, mondja csak az adatait.
Hát nem mondtam. Így lesz halál biztos ez a népszámlálás.
Végre egy igazi vita! Örülök, hogy itt az ellentétes vélemények valóban megszólaltak, nem csak elbeszélt egymás mellett a két fél.
A munkavállaló által kivehető szabiról: ennek a kevésbé látványos helyzete már szabályozott volt, a munkáltató visszahívhatott gazdasági szükséghelyzetben a szabadságodról, akárhol is vagy. A gazdasági szükséghelyzet viszont olyan kellett, hogy legyen, amit később bizonyítani tud (tehát az, hogy mondjuk karácsonykor szabin vagy, de kereskedelemben dolgozol, ahol megnő durván a munkamennyiség az nem gazdasági szükséghelyzet, hanem a szektor szezonális működése). Ha viszont a téged helyettesítő kolléga kidől, nincs senki, aki a munkát rajta kívül el tudná végezni, akkor az lehet szükséghelyzet.
Általában jobban Csokival értek egyet, de nagyon jó a vita, és értelmes módon világítjátok meg a problémákat több oldalról.
Bár redpill férfitől hallottam, ami nem egy jó kezdés, de "talán senkinek sem kellene CEOnak lennie" és 70 órákat dolgozni senkinek, hanem a kapitalista mentalitás ellenére családdal, barátokkal, hobbikkal foglalkozna mindenki. Nem a profit profit profit felé. Ez egy nagy paradigma váltás lenne, amit minél többen csinálunk, annál jobb lenne.
Nem azért van, hogy a felsővezetők 90%-a férfi, mert a férfiak alkalmasabbak, hanem mert:
1. Társadalmi ok:
A férfiaktól sokkal inkább elvárt, hogy jól keressenek és jussanak magasra. Pl, ha egy férfi eltartja a feleségét, senki nem szól egy szót se, ha ez fordítva van, máris egy baleknek tartják. Egész egyszerűen a társadalom sokkal jobban lenézi a férfit, ha nem keres jól, míg a nőket nem, ami nyilván jobban a felé nyomja a férfit, hogy karriert kell építeni.
2. Biológiai okok:
2/1: A nő szül, ami ugye megakasztja a karrierjét. Megjegyzem nálunk is (külföldi multi cég) volt olyan, hogy regionális értékesítési vezető férfit kb 8 év után feljebb léptették, a helyére pedig egy nőt léptettek elő, aki 1 év után elment szülni. Persze, benne van a pakliban és joga van hozzá, de én meg azt gondolom, hogy ha nekem vállalkozásom van, akkor nekem meg ahhoz van jogom, hogy ne legyek megszívatva azzal, hogy valakinek adom a busás fizetést, majd mikor már éppen belerázódna a munkába elmegy szülni. Nagyon nem értek egyet a Csoki féle mentalitással, hogy a társadalmi problémákat (vagy inkább azokat, amiket annak titulálunk) úgy old meg az állam, hogy előír ezt meg azt a cégeknek. Hát így kérem minden baromi könnyű, hogy továbbpasszolom egy másik szvérába, mert megtehetem, mert én vagyok az állam és jogom van MINDENHEZ, aztán azok meg oldják meg ahogy tudják. Azt kéne megérteni, hogy a cégek MAGÁNTULAJDONT képeznek, nem pedig szociális intézmények, amikre mindent is joga van az államnak ráterhelni. Egyáltalán nem a cégek dolga a (vélt) problémákat megoldani, a cégek egyetlen dolga, hogy a tulajdonosaikank akik miatt léteznek, azoknak profitot termeljenek!
Kicsit béna példa, de olyan ez, mintha egy faluban mindenki a szomszédos városba járna dolgozni, és télen ez sokaknak nehezen menne mert hideg van, sáros az út, stb, én meg vennék egy autót, majd a falu rendeletben előírná, hogy nekem, a saját autómmal, a saját költségemen be kell hordjak mindenkit a szomszédos városba dolgozni! Mi joga hozzá? Azt az autót én vettem, miattam "létezik" egyáltalán, a falu egy fűszálat nem tett érte odébb, akkor milyen jogon várja el, hogy rendelkezhessen felette? Azért, mert valami a többségnek érdeke, még nem elsz igazságos. Na mindegy, inkább kövi pont:
2/2: Nem véletlen, hogy a börtönökben is jóval több a férfi, hisz több bennük a tesztoszteron, ami miatt agresszívebbek úgy általában. Viszont ugyanezért "harciasabbak" versengőbbek, törtetőbbek úgy általában.
Nyilván ezeken túl még több dolgot össze lehetne gyűjteni, amik okai lehetnek ennek, de a (szélső)liberális oldal kiragadott egyet, amit magának elképzel, nevezetesen a csúnya szexizmust, és fullba nyomja kritika nélkül, hogy márpedig csak és kizáról az miatt van ez! Szerintem pedig azoka amiket említettem sokkal inkább felelősek ezért.
Hogy mi a megoldás? Semmi, nincs mit megoldani. Nem azért van több férfi felsővezető, mert valami elnyomás lenne, vagy előítélet a női vezetőkkel szemben, hanem egyszerűen azért, mert a férfiak nagyobb hányada törtet azért, hogy oda jusson. Hangsúlyozom a TÖRTET szót, mert az nem számít, hogy ugyanannyi ÁBRÁNDOZIK arról, hogy milyen jó lenne oda jutni.
Nem említetted a nökkel szembeni lenézést. A nök jellemzöen úgy szocializálódnak, hogy nemcsak, hogy nem várják el tölük a státuszt, hanem még érezteti is velük a társadalom, hogy úgysem lennének rá képesek. Emiatt a tanult tehetetlenség miatt, emiatt a szerepelvárás miatt nem elég asszertívak jellemzöen a magyar nök. Nem az egyéni tesztoszteronszint miatt. Ismerek néhány transznöt, akik ugye fiúként, férfiként szocializálódtak, de most nöi hormonokkal, nöként élnek - sokkal asszertívabbak, szókimondóbbak, jobban képviselik az érdekeiket, mint azok a nök, akiket nöiesen neveltek. Pedig bennük sincs annyi tesztoszteron, mint a ciszférfiakban.
Tetszik a műsor. Mindegyik adást láttam, nagyon jó.
Én ehhez a munka törvénykönyv változáshoz akartam hozzászólni. Angliában 37 nap szabim van, és akkor veszem ki, amikor akarom. Otthon nem tudom hogy van, de amikor én dolgoztam otthon volt 4 hét szabim, abból 2 hetet dönthettem el én, a többit mindig kiadták nekem januárban. Hát mondhatom frankó volt. Most meg összesen 7 napról dönthetsz? szép. És ezt is megtagadhatják mindenféle indokkal. Mondjuk a magyar nyaralni úgy se jár már, tehát annak nem tudnak keresztbe tenni. De nem csak nyaraláshoz kellhet a szabi. Ezen túl majd mindent ahhoz kell igazíts, hogy a vállalatnak mikor jó, ha te szabin vagy. És ezt pont a legkiszolgáltatottabbakkal fogják megcsinálni. És vannak olyan részei az országnak, ahol ezt meg is fogják tenni, mert mit csinál a munkavállaló? Kilépni nem fog tudni, mert sajnos főleg keleten kevés a munkalehetőség, ezért könnyebben zsarolhatók az ott élők.
A női kvóta meg akkora marhaság, hogy nem igaz. Nem kvótákkal, meg pozitív diszkriminációval kell a nők egyenlőségét megteremteni. Ez majd oda vezet, hogy a férfi megszakad a melóban, hogy előléphessen, a nőt meg kinevezik a két szép szeméért, mert kvóta. És elképzelheti mindenki mennyire lesz olyan női vezető megbecsülve, aki nem a munkája miatt lesz kinevezve, hanem mert kell a kvóta miatt. Nem fogja tudni kivívni a tiszteletet, és ez jobban fog ártani a nőknek, mint a jelenlegi helyzet.
Nem ápvótoltalak a második fele miatt. Te is, mint a férfiak egy része, nem látod, vagy nem is akarod látni, hogy jelenleg éppen, hogy az elöremenetelre vágyó nök szakadnak bele, hogy a fönök végre észrevegye öket. Sok férfi (tisztelet a kivételnek) kimondva-kimondatlanul elöítéletes a nökkel szemben: diszkriminálja öket a gyerekvállalás következményei miatt, söt akár még bizonyos, mesterséges különbségeket természetesnek tekint, és azt hiszi, egy nö nem tud ugyanúgy teljesíteni, mint egy férfi. A jelenlegi rendszer egyenlötlen és méltánytalan, de a férfiaknak kedvez, ezért a férfiak nem szembesülnek vele, nem tapasztalják meg a saját börükön, amit a nök. Velem a "családbarát" Magyarországon megtörtént, hogy már az elsö körös interjún megkérdezték, akarok-e gyereket a közeljövöben, pedig ez tudtommal törvénysértö gyakorlat.
A jelenlegi helyzet az, hogy aki nőként feljebb van arra azt mondják, biztos térdelt érte. Ennél jobb az, ha azt mondják a kvóta miatt van ott ahol.
A kvóta amúgy úgy szól, hogy több azonos kvalifikású jelölt közül a nőt kell választani. A valódi probléma, az, hogy olyan kort élünk, hogy ez kell és nem ténylegesen a képességek alapján válogatnak dolgozókat és vezetőket, másodszor viszont ez is kijátszható lesz, tehát pont semmi értelme nincs
Kötelező algoritmus támogató komment!🎉
+
Én is csatlakozom!
+1
+1
+1
Ma sikerült megnéznem (hallgatnom) a tegnapi részt, de nem bántam meg, mert a női kvótás rész felkeltette az érdeklődésem és örülök hogy így nem kellett sokat várom.
Én nem kockáztatom, mint az előttem szóló, hanem kijelentem, hogy ez volt a legjobb rész. Kellően komolyan álltatok a témákhoz, pont annyi poén vol benne, hogy ne vegye el az élét a problémáknak. Le a kalappal!!
Egyre jobbak vaghytok, remélem a színvonal marad, és már napi programom lettetek.
A pozitív és a negatív diszkrimináció is diszkrimináció. Valakiből ellenérzést fog kiváltani. Az mindegy, hogy kiből, de a széthúzást előidézi és azt, hogy egymás alá pakoljunk, már csak azért is.
Ha ilyen körülmények között nő fog kerülni abba a székbe, azon fog kattogni, hogy vajon tényleg alkalmas vagyok, vagy csak a nők közt én voltam a "legjobb". Ebben az utolsó pár évben nem fogunk tudni felesleges agyalás nélkül hopp hirtelen felszárkózni több száz évnyi elnyomásból. Már a romáknál se jött be a pozitív és negatív diszkrimináció, mert mindenképp diszkrimináció... Mondom én ezt, mint klasszik feminista felfogású ember. Gyengébbek kedvéért a klasszikus feminizmus a mindentől (színtől, nemtől) független egyenlőséget pártfogolja és szerinte nincsenek "egyenlőbbek". Ez a kvóta nem jó senkinek...
Szerinted mi kéne ahhoz, hogy a teljes és tényleges egyenlöséget elérjük? Egyébként pedig azokat a nöket kéne megkérdezni, akik a jelenleg is müködö, kvóta és egyéb támogatások alapú rendszerekben (pl. a németországi) kerülhettek helyzetbe, hogy vajon kevesebbnek érzik-e magukat a férfi kollégáiknál. Vagy pedig ez az érzés egy tanult tehetetlenség, ami csak egy olyan, nem progresszív társadalomban tünik természetesnek és elkerülhetetlennek, mint a magyar.
@@erzsebetkovacs2527 Szerintem az idő. Nem kell mindent erőszakkal kicsikarni, mert csak visszás lesz, mint a diszkriminációs intézkedések... Elég lenne csak kicsiben kezdeni, mint például a fizetések egyenlővé tétele ugyanabban a csapatban dolgozó tagok esetében.
Bocs, nem Németországban ugyan, de mikor anno felvettek a CSÉ teambe, mint egyetlen női tagot ( a férfi kollégákra ható pozitív morális tényezőként, ugyanis a csak férfiakból álló teamek nem olyan hatékonyak) nem éreztem túl jól magam, mint előírt kötelező női tag. Megvolt a végzettségem, mindenben megfeleltem de csak ezért vagy azért alkalmaztak és a főnök a felvétel után nem is titkolta, hogy amúgy nem alkalmazott volna alapból. Az más kérdés, hogy aztán pozitívan csalódott mindenki, de ez csak nekem volt jó érzés. A kezdeti nehézségeket egy férfi kollégának sem kellett így átélnie, ahogy nekem, már egy pecséttel a homlokom közepén. Elnézést kérek, hogy csak sajátmagamból tudok kiindulni :D
Más cég ugyan, de elég csak megnézni a csoportvezetőnőnket (tudom, ő is csak magyar). Elkerülöm messzire, ha tehetem. Nem untatlak a részletekkel. De a vele egy magasságban lévő férfikollégák nem ilyen hisztisek és nem csapkodják a melkasukat, hogy mert ők csoportvezetők. Mondjuk mentségére szolgáljon, ő nem sokat változott, mert mikor előléptették is ilyen "kellemes" ember volt.
Nem gondolom, hogy egy cégnél gondot okozna, hogy a vezető pozíciók harmadát nőkkel töltsék ki. Aki látott már multi céget, az tudja, hogy mindenhol van egy HR osztály, ahol 99%-ban nők dolgoznak. Ugyanez az arány van kb. a könyvelésen vagy a pénzügyi osztályon. A logisztikán is sok nő dolgozik. Ha ezeket az osztályokat nők vezetésére bízzák, akkor már egy olyan cégnél adott a kvóta, ahol 9 vezető pozíció van. Emellett raktárvezetők, árubeszerzők vezetőit is be lehet tölteni nőkkel, szóval stratégiai döntésektől könnyen el lehet zárni őket a kvóta érvényesítésével is. Kissé szívás viszont, hogy az ezeken az osztályokon dolgozó férfiak így fixen el lesznek zárva a vezetői pozícióba jutás lehetőségétől.
Lehet rugózni azon, hogy mennyi női vezető legyen a cégeknél de sokkal nagyobb gondok vannak ennél. Amint meghallják a cégek, hogy 2 gyerek van már fel se veszik a nőt dolgozni, mert akkor otthon lesz mert a gyereke beteg lesz stb stb. Arról nem beszélve, hogy csak olyan munkarend jöhet szóba egy anyának, hogy a gyereket tudja vinni, bölcsibe oviba v. iskolába. Lehet, hogy vannak családbarát munkahelyek de nem ez a jellemző.
"Amint meghallják a cégek, hogy 2 gyerek van már fel se veszik a nőt dolgozni, mert akkor otthon lesz mert a gyereke beteg lesz stb stb." - De lássuk be, ez tényleg így van, legalábbis az esetek igencsak szignifikáns részében. Nem feltétlenül kellene, de ez viszont már társadalmi kérdés. Most gondolj bele, ha te vagy egy felvételi elbíráló, akinek el kell döntenie, hogy a cég számára elemetáris fontosságú pozícióba két személy közül melyiket vegyék fel, és az egyiknél benne van a pakliban (legyünk megengedők, 10% eséllyel) hogy rendszeresen, havonta jópár napot nem fogja elvégezni a munkáját, te melyiket vennéd fel?
Na végre egy értelmes komment ami kifejezi a női problémákat a
" kvota jo mert nő kerul a poziba mert amugy nemkerulne:" tipusu komment helyett.
Gratulálok kapszegy lájkot
Ezt elsősorban a társadalmi rendszer tudná kezelni, ami nálunk a kinyilvánított "sokasodjatok" ellenére egy kalap szar. Pár éve a bölcsődei férőhelyek száma az adott gyermek korosztályok 14%-a volt, mára talán 20% körül van. A javulást egyébként nem a tömeges bölcsődeépítés, hanem az okozta, hogy növelték a megengedett csoportlétszámokat. A magyar rendszer nem ösztönzi a szülők munkába visszatérését, az üzenet az, hogy maradj szépen otthon a gyerek 3 éves koráig. Ezt követően mivel a nevelési intézmények krónikusan alulfinanszírozottak, folyamatosan nevelési feladatokat ruháznak vissza a szülőkre. Amikor a gyerekeim óvodába mentek, alig tudtam elhinni, hogy az én fiam az utolsó, akiért beérek fél ötre és már így is rossz szemmel néz rám az óvónéni. Az iskolában úgy kezdték az első szülőin, hogy: a gyerekért négy és fél öt között lehet jönni, az ügyelet megoldható öt óráig, ha telefonálnak. Ha öt óra után jönnek, telefonálás nélkül, akkor hívjuk a gyermekvédelmet. Bár a gyerek sokat beteg, azt még lehet optimalizálni egyes munkakörökben (home office-al), viszont a fenti az iskola fütyül, te pedig ugraszt nem.
Teljesen jól látod. Velem elö is fordult, hogy megkérdezték elsö körös interjún, tervezek-e gyereket a közeljövöben.
23:09 Csoki itt btw úgy beszél, mint Patrick Bateman, amikor a szegénységről és a világ problémáiról beszél.
Eddig ez a kedvenc részem.
A kisgyerekeknek az esetek nagy részében az a legjobb, ha az anyukájukkal sok időt tölthetnek. Betegség esetén ott van velük, délután tudnak rá számítani. Felső vezetőként ezeket nem tudná teljesíteni. Természetesen ha már nagyobbak lesznek, felnőnek, akkor működhet.
Egyrészt nem minden nő akar gyereket, másrészt majd az adott család eldönti, ki lesz a gyerekkel betegség esetén. A kisgyerekeknek az a legjobb, ha mindkét szülővel a lehető legtöbb időt töltik. Ahogy a szülőknek is ez a legjobb.
Neuroszexizmus. Semennyire nem a az anyával kell a legtöbb időt tölteni, hanem azzal aki képes a legtöbb szeretett nyújtani abban a pillanatban. Ha apa akkor apa lesz, ha holnap anya akkor ő.
De lehet kvótákkal hatni. Több helyen ahol 80-as évektől bevezették pl Izland, már meg is szüntették mert már beállt a kvázi egyensúly. A nők jellemzően versenyhátrányból indulnak, ki tudja mennyi tehetséget veszít el így a társadalom. Ezt vhogy kezelni kell.
Miért is indulnak a nők versenyhátrányból? Most vagy nem értem aziróniát VAGY komolyan azt mondtad hogy a nők képzelenek maguktól elérni dolgokat mert nincsenek meg hozzá a képességeik?.. Azért ez elégé hogy is mondjam, nőgyülölő szövegnek hangzik már bocsánat főleg hogy avezetői poziciókhoz főleg intelligencia kell. Gyakorlatilag azt jelenti a kommented hogy a nők butábbak mint a férfiak. Legyél szives tisztázniezt
Bizony. Németországban a felsöoktatásban most próbálják elösegíteni kvótával és mentorprogramokkal, hogy ne az legyen, amit Magyarországon lehet látni a felsöoktatásban, hogy ahogy haladunk elöre a pályán, potyognak ki a nök és túlsúlyba kerülnek a férfiak (akár a gyerekszülés miatt, akár, ami szintén magyarországi tapasztalat, azért, mert egy elöítéletes tanszékvezetö csak azért sem hajlandó azonos végzettségü nöt elöléptetni).
"kivételesen fontos gazdasági érdek" - nagyon sok vendéglátó cég már ezelőtt megvonta az alkalmazottaitól a szabadságuk kivételének lehetőségét pl. decemberben
Nem csak vendéglátó cégeknél van ez.
Pontosan. Sőt nyáron se veheted ki. Mondjuk sajnos ez Angliában is így van. Én ott vagyok szakács, egy vidéki pubban, ami mellett egy ilyen faházas nyaraló helység van, ahová rengetegen jönnek nyáron, ezért nagyon sokan jönnek be hozzánk onnan enni. Ráadásul a kerthelységben még van egy büfé részünk is, ahová minimum két ember kell. Mikor melegszik az idő, és kinyit a kerthelység, megszűnik a szabi. és decemberben se veheted ki. Így meg májustól szeptember közepéig nem nagyon van lehetőség szabadságra menni. Idén van először, hogy karácsonykor elengedtek haza. Vendéglátás sajnos ilyen mindenhol. És ez a rossz benne. Egyébként itt Angliában 37 nap szabim van, amiről én rendelkezem, a munkáltató maximum annyit mond, hogy nyáron nem lehet. De idéntől ez sincsen.
@@vittya4373 valószínű, de én csak róluk tudtam. 😊
Csatlakoztam az előttem szólóhoz :) munkába menet hallgattalak titeket,feldobtátok a napom
Szemet vetettem csoki bögréjére!
Németországban az apasági szabadság 1 hónap, majd fél év múlva még egyszer 1 hónap.
Az adó, a környezetvédelmi szabályok, munkavédelmi szabályok betartása is korlátozza a versenyt. A női kvóta is ilyen. Ha az első kettővel nincs bajod, a női kvótával se kell, hogy legyen
Jó hallgatni titeket! 😁
Élvezem, hogy van vita és nem bólogató Jánosok !sicc beszélgetnek egymással. Ezért is más és jobb ez a műsor.
Tornakapolna szegény település nagyon. Sajnos ismerem. 😀
Pont azon gondolkoztam mikor jön a mai rész :)
Fenimizmus alapja, hogy a munkahelyi ranglétra, a tudásszint szerint épüljön fel, és a fizetések nemtől független legyen.
Én úgy gondolom mindenki tanuljon meg bért tárgyalni. A munkáját adja el, jó árat kérjen érte.
A gyakorlatban meg egyes férfiak kimondatlanul elöítéletesek, és mesterséges egyenlötlenségeket természetesnek tekintenek. Van különbség aközött, hogy miért ment tönkre a régi traktoroslányok gerince és hogy miért van relatíve kevés nö STEM területen Magyarországon. (Figyelem: Magyarországon.)
A fizetések nemtől függetlenül egyenlőek pont.
ezt meritokráciának hívják és a kapitalizmusban érvényesül a legjobban az összes eddig létező rendszer közül. A feminizmusnak ehhez semmi köze.
Azzal egyet értek hogy a fizetés ne a nemtől függő legyen. mint ahogy törvény szerint azok is.
Fizetés 😂?? Van olyan törvény, hogy roma, vagy nő, vagy a kisember kevesebbet keres? Mi a férfi definíciója, ebben a képzelt(!) törvényben?😂
Szerintem egyébként az segítene, ha aktívan támogatnák az induló cégeket. Mert ez segítene a folyamatos verseny fenntartásában, (azért nem a monopóliumok ellen kéne lépni, mert a monopolprofit segíti a fejlesztéseket) a folyamatos versenyben pedig azok, akik nem hatékonyak (mert pl. a nőket nem engedik fellépni hiába jók) elbuknak. Így egyszerűen nem lenne ez szempont egy rövid idő után (a rövid idő nyilván relatív).
A vasdeszka olyan mint a müanyagüveg ?
“Közelebb vagy olyan határhoz, ahol egy fejlettebb ország van, mint például Románia”🤣🤣 Ez jó poén volt, de lehet a vissza hatást nem számoljuk, lehet mi húzzuk épp Romániát a minus y tengelyen 🤣🤣
Végre FAM!
8:11 a fesztiválszervezők like-olják ezt.
21:00 Az elképzelhetetlen, hogy egy nö ugyanúgy tudja hozni a teljesítményt, mint az a férfi, akit akkor vettek volna fel helyette, ha nincs kvóta, ami rákényszeríti a munkaadót, hogy a nök között keresgéljen?
@рiкаа Miért is? Mi az, amit egy nö nem tud megcsinálni?
Azt írod, hogy adott pozícióra csak azért vesznek fel férfit jelenleg, mert - bár a profitorientált cég olyan vezetőket akar, amelyik jobb a cégnek - nincs kvóta és kényszeríteni kell egy céget, hogy egy jobb képességű nőt alkalmazzon a rosszabb képességű férfi helyett? Ezt te tényleg komolyan gondolod?
@@erzsebetkovacs2527 Építőiparban kb. 0% nő dolgozik, ahogy a villamos- és gépészmérnököknek is kb. 1%-a nő. Ha nőkön múlna, kb. nem lenne épület, amiben lakni lehetne, nem lenne villamos áram, ahogy nem lennének ipari gépek vagy akár járművek sem. Éppen azoktól a munkáktól ódzkodnak a nők, amik a modern világ megteremtéséhez és fenntartásához kellenek (vagy a lakhatáshoz). Olyan cégeknél elvárni, hogy a vezetők 40%-a nő legyen, ahol a kékgallérosok között egyáltalán nincs nő, ott egy női vezető utasításait követni eléggé abszurd.
@рiкаа Mi köze van a fizikai erönlétnek ahhoz, hogy mitöl lesz valaki jó soför vagy pilóta?
@@hgdfnf Nem, nem azt írom. Azért vesznek fel férfit, mert a férfi munkaadó (tisztelet a kivételnek) nem bízik meg a nökben.
A kvóta miatt, innentől kezdve bármely vezető pozicióban lévő nőről lehet majd azt gondolni hogy csak emiatt került ebbe a pozícióba. Ez nagyobb széthúzást fog csinálni.
Most pedig azt gondolják róluk, hogy biztos térdeltek a pozícióért. Akkor màr inkább a kvóta.
@@barb7791 Miért és azért nem lehet gondolni hogy térdeltek?
Mondjuk a másik amit nem értek, hogy mondjuk egy cégnek kell még 12 nő kiírják a pozit és jelentkezik 4 nő akkor mi a fenét kéne hogy csináljanak?
@@survivalhun mit miért?
Gondolom, ha csak ennyi női jelentkező lenne, akkor nem lenne kvóta sem.
Fém deszka? Az olyan, mint a keresztény Szájer?
Nagyon megy a seggfogós téma. :D
Itt leszünk!
Hát most Ádámmal értek egyet, nem lehet kvótákkal megoldani a dolgokat.
A nők egyenlőek, lehetőségük van, kijönnek majd az arányok a különféle pozíciókban ahogy kijönnek nincs kőbe vésve hogy ez pont 50-50% lesz, mert különbözőek a nemek a céljaikat, motivációjukat, habitusukat tekintve tekintve is.
A kvótázás egy rossz irány nem meritokrata nem organikus.
Papíron egyenlöek. A valóságban nincs annyi lehetöségük a versenyben, mint a férfiaknak, akár azért, mert a gyerekszülés miatt kiesik néhány évre, akár azért, mert az évtizedekkel korábbi mentalitásban szocializálódott fönöke elöítéletes a nökkel szemben, és azt hiszi, hogy a hagyományos nemi szerepek biológiai alapúak. Tehát nem nézi ki a nöböl, hogy ugyanúgy tud teljesíteni, mint a férfi, nem ad neki lehetöséget, hogy bizonyítson. Kvóta és egyéb, a nök elömenetelét támogató megoldások most is vannak, pl. Németországban.
@@erzsebetkovacs2527 A szüléssel nem tudsz mit csinálni.
Vagy szülnek vagy kihalunk. ez van.
Ami az előítéletet illeti, lehet ilyen de ezt nem tudod erővel csökkenteni.
A "női főnök" meg egy fogalom:)
lehet a képességei jók de pl nem való egy csapat élére stb.
a kvóta meg fasság
A németek meg hajlamosak túltolni mindent.
A női kvótával kapcsolatban. Értem hogy "esélyegyenlőség" jegyében, de ha mesterségesen beleszólunk az már nem esélyegyenlőség. Ha van egy állás ahova 2 en jelentkeznek. Egy férfi és egy nő. Pl a férinak jobb az önéletrajza teszem azt a munkában betöltött reveláns tapasztalat, vagy más egyébb miatt. Nem őt fogják felvenni mert elő van irva hogy kell még 5 nő és a nőt veszik fel. 🤷🏻♂️ Megoldás lenne arra a kvóta ha egy olyan munkakörnyezetben ahol szándékosan kimondatlanul férfiakat vesznek fel mert teszem azt pusztán nem veszik emberszánba annyira a nőket? De kérdem olyan helyen szivesen akar bárki is dolgozni? Hogy egy idős faszi lenéz mert nő vagy? Nyilvan téves gondolkodás, de én nem dolgoznék ott ahol lenéznek valami miatt. Másrészt vannak olyan munkakörök, ahol természetes modon kialakult, hogy a nők vagy a férfiak döntő többsége (szóval nem 100%) kiesik az érdeklődési köréből. De bekell eröltetni szintén valamelyik nemet oda a másik rovására. Ami érdekes mod "kényelmes" állásoknál látszódik. Nehéz fizikai munkára nem akarnak kvótát szabni? 🤔
Saját példa, pénzügyi managernek nem engem választottak (pedig belsos voltam), hanem hoztak egy kulsost, aki meg sem közelítette sem a végzettségem sem a tudasom. Az indok is valami orbitalis bullshit volt, hiszen mind szakmailag, mind végzettségileg lepipáltam. Hozzátenném mindennek oka van, én ebből két év uberszopas után (eléggé frusztalo hogy te viszed az egészet a hatadon a másik meg dupláját viszi haza mint te..) a lehető legjobban jön ki. Az is elég beszédes hogy mikor pozit váltottam cégen belül, fel év sem telt el és felállt.
Lehet konteó, de szerintem ha pasi vagyok megkapom. De tényleg azt gondolom nem is lehetnék hálásabb ezért, mert most a világ legjobb pozíciójában dolgozom és nem vagyok vezető sem, ami most nagyon jól esik
Szumma szumarum forditva is előfordul.
@@fhe0202 Minden helyzet egyedi. Láttam hasonlót ugyanúgy nővel is (és egyébként férfival is), aki az adott főnök haverjának a felesége volt. A nepotizmus elég erősen jelen van.
Te is rögtön azt feltételezed, hogy a nöi jelölt kevesebbet tud, kevésbé tapasztalt, mint a férfi jelölt, pedig valójában az ellenkezöje szokott elöfordulni. Árulkodó, hogy mennyire elöítéletes a férfiak egy része, tehát valójában már most is megtapasztaljuk a lenézést az ""idös faszitól". Mint ahogy az is, hogy összemosod azokat a munkaköröket, ahol olyan fizikai erönlétre van szükség, amiben a férfiak biológiai elönyben vannak, azokkal a munkakörökkel, ahol jelenleg társadalmi, mesterséges elönyben vannak a férfiak. Pedig a kettö nem ugyanaz.
@@erzsebetkovacs2527 én csak felvázoltam egy szituációt azzal, hogy 2 jelentkező közül kit fognak felvenni a kvóta miatt. Általában szokott az ilyen állásinterjun elbeszélgetés törtenni és megszokták nézni az önéletrajzot, portfóliót, esetlegesen motivációs levelet, amiből a felvételiztető leszűr egy képet a munkaválaló alkalmasságáról,de mivel egy kvótazott rendszerben előlenne írva, hogy x nőt felkell venni akkor hiába a felvételiztető teszt és elbeszélgetés alapján a férfi alkalmasabb a munka betöltésére (független a nemtől) a nőt fogják felvenni mert elő van írva hogy kell x nő. A másik igen is miért csak vezetői pozitcióra akarják megszabni ezt? Pont egy olyan munkakörbe ahol igen is számít a rátermetség pláne versenyszférában és most nem azt mondom, hogy a nők kevésbé alkalmasak vezetői munkakörre. De igen is mesterséges módon káros belenyulni egy ilyenbe. Ahogy maga Ádám is mondta, hogy sajnos ezt az emberek hozzáállása miatt fordulhat elő olyan terület ahol egy nő azért nem kap munkát mert nő és többé valószinű hogy az idővel az emberiség az ilyen káros gondolkodást magától is hátrahagyná. Másrészt női alkalmasság meg az hogy a szénbányába nem kell kvota mert "jaj a nők testükből adódoan nem képesek végezni" szerintem meg arról szól az egész, hogy a kényelmes munkakörökbe ültessük be az embereket. Volt szó arról, hogy bizonyos egyetemeken kevés a női hallgató pl műszaki írányzatban. Oda is pedzegették hogy nő kvotát kell bevezetni. Miért is? Egy egyetemi felvételi pont az ahol egy kód vagy és független a nemtől. Jol tanulsz érdekel az egyetem van elég pontod felvesznek. Műszaki egyetemen az évfolyamban 4 női kolléganőm volt a 400 hallgatóból. Miért? Mert ennyien jelentkeztek vagy a többinek nem volt kellő pontja. Vagy pusztán "fius" szakma révén kevés nőt érdekel, de ha elvégzik ők is vezetői beosztásban tudnak dolgozni kvóta nélkül. De ha elkezdünk kvótazgatni akkor olyan más hallgatótol vonjuk el a bejutást akinek meg meglenne a lehetősége....
És honnantól nő a férfi? Nói kvóta? Ha-ha-ha!
Nekem mindig csalódás, hogy bemondjátok a témákat, aztán maximum a feléről lesz szó. Becsapásnak érzem hogy felvezetitek a témát, aztán meg nem beszéltek róla.
Áldott jó ember, még a börtönben is a családjára gondol, illetve elviszi a balhét ami a kormányzati színten szerintem jellemző, melszobrot neki azonnal 🤣🤣🤣
Az egész video alatt volt egy fura érzésem... Mintha valaki egyfolytában engem nézne. AZTÁN MEGLÁTTAM ORBÁN VIKTORT A SZEKRÉNYEN!!!
Olyan jó hogy elvették a nagy többség magán nyugdíjpénztári tag befizetését. Mert majd az állam gondoskodik rólunk.👍
Imadom Csokit. Es a bogreje is tok meno!
Ádámnak ez a nevetséges, vadkapitalista piacfétise kibaszott kiábrándító.
Júúúj, itt ordítok a képernyő előtt, hogy ültessen már oda valaki egy nőt!
Pont tervezek lelépni a ge.ibe ...csak még képzem magam kicsit előtte...célzottan 😉👍 ja amúgy szuper az a sorozat...ezt szeressem 😎🍻
Kerülni kell őket...😆 Az a biztos 😁😆👍🍻
Csokinak Igaza van! Lehet hogy Idealista, De sokkal inkább szociálisan Érzékeny. Meglátásom szerint a Magas Politikai poziciókba, szociálisan Érzékeny emberek kellenének, Alattuk pedig a szervezési szinten lehetnének azok akik értenek is hozzá...
menjmá
Rengetegszer utasitottak el irodai munkarol, mert ferfi vagyok . Sokszor a telefonban mondtak meg, hogy not keresnek. Es gyakori volt, hogy a hr es kiakadt, hogy ferfi miert akar irodaban dolgozni, ez furcsa, nem kellekek. De ugye pasi vagyok, fogjam be a szamat es ha ezt kimondom, incel vagyok
Ez így van, mindig csak a nők problémáiról beszélünk, mert mi férfiak aranykanállal a szánkban születünk
A kvótarendszernek az a lényege hogy utat nyisson és kvázi megszokja a társadalom a sokszínűséget. Nyilván nem fair, hogy kvóta miatt lehet hogy olyan személyt kell felvenni aki kevésbé alkalmas. De olyan helyeken ahol tényleg 90-10 az arány, ott meg kell nyitni az utat, az elfogadást is a női kollégák irányába. Idővel kitermelődik olyan képzett és tapasztalt csoport a nők között is akik már egyenértékűként indulhatnak a pozíciókért. Közben pedig a munkakörnyezet is elfogadóbbá válik.
A férfiak apasági szabadsága pedig nagyon fontos volna mert sok nő eleve hátránnyal indul a gyerekei miatt. Ha az apa is otthon tud lenni velük akkor megszűnik az egyenlőtlenség ezen a téren.
"90-10 az arány, ott meg kell nyitni az utat, az elfogadást is a női kollégák irányába."
Szuper! Úgyis hiány van építőipari szakmunkásokból... Vagy csak a vezetői beosztások a fontosak? 😀
Egyébként az óvodákba tényleg kellenének férfi nevelők. Nagyon sok olyan gyerek van, akinek elváltak a szülei és nincs rendes apaképük. Állítólag.
@@arpadheizer7126 Megválaszoltad a saját kérdésedet, csak még nem jöttél rá. Gondolkodj el rajta, miért nincsenek férfiak a rosszul fizetett, alacsony státuszú állásokban, kivéve azokat, ahol csak fizikai erönlétre van szükség.
@@arpadheizer7126 meglepő lehet, de én pl szerettem volna építőipari szakmunkás lenni nő létemre, viszont jelentkező hiányában 6 hónap halasztgatás után sem indult el a képzés és más munka után néztem. Érdemes egyébként azt is megnézni hogy a jellemzően alulfizetett pozíciókban vannak nők többségben, illetve a tipikusan női szakmák az alulfizetettek lásd pedagógus, ápoló, bolti eladó... Ez azért egy olyan "trend" amit meg kellene állítani nem csak az egyenjogúság miatt, hanem amiatt is hogy egy család szinte csak 2 teljes fizetéssel tud normálisan megélni, nem beszélve az egyedülálló szülőkről akik megint jellemzően az anyák.
Véleményem szerint az lenne a normális ha nemtől függetlenül, a képességei alapján lenne megitélve egy jelentkező (ezt segítené pl az anonim önéletrajz) és a munkájáért normális fizetést kaphatna mindenki.
@@erzsebetkovacs2527
" miért nincsenek férfiak a rosszul fizetett, alacsony státuszú állásokban"
Ne röhogtess már! Rengeteg nyomorult meló van gyárakban, ahol nők is simán dolgozhatnának, mégis túlnyomóan férfias melók. De például a jólfizető építőipari szakmunkák között is van olyan, ahol kell a gógyi is, és nem kell egyszerre nagy súlyt megemelni. pl. burkoló. De a nőiesnek tartott ápolási szakmákban meg a betegeket kell emelgetni, ami sokkal nehezebb, mint csempét rakni. Szóval kvótákat mindenhova vagy sehova! 😀
@@kertmuves Ezzel egyet is értek. De ne menjünk el amellett sem, hogy vannak olyan szakmák, amik jellemzően női munkák, mert több empatikus képességre van szükség, mint amire a férfiak képesek vagy fel merik vállalni, mint az ápolók és pedagógusok. Az, hogy ezek zömmel állami munkahelyek a hozzá tartozó szar fizetéssel? Hát az állami szférában sokan keresnek szarul, de valamennyivel biztonságosabb is, mint egy piaci munkahely, ahol akár azért is kirúghatnak, mert olyanja van a főninek...
Itt az örkök kérdés. A tőke formálja a politikát vagy fordítva.
Tyúk vagy a tojás?
Mind2. Nem lehet egyiket a másik fölé sorolni.
Az egyik szabályokat hoz, a másik termel.
Ha nincs mit termelni, nincs mit szabályozni.
Ez már nem kérdés!
A politikusok a tőkéseknek kedveznek és nem a lakosságnak. Ezért kedvelik a multik a diktatúrához hasonló politikai berendezkedést mert ott gyengék a szakszervezetek és képtelenek megvédeni az alkalmazottak jogait. Amikor egy politikai berendezkedés számára a érdek fontosabbá válik az érték teremtésnél ott az ország lefelé ívelő pályára kerül. Persze ennek az ellenkezőjét kell kommunikálni ajónép felé.
Viszont hogy ennek mi lesz a hosszútávú következménye azt a politikust nem érdekli, mivel csak 4 évre tervez. Számára csak a rövidtávú érdekek számítanak. Egy hosszútávon megtérülő cél (mint pl.: természetvédelem vagy fentartható mezőgazdaság) neki nem éri meg. Viszont valahogy megkéne magyarázni az elvtelen cinizmust így hát előveszik a különféle ideológiákat amivel lehet takarózni. Ma a keresztény nacionalizmus és a populizmus a divat.
Sajnos ma jó politikus csak a legcinikusabb, elvtelen, gátlástalanabb emberből lehet, a lelkiismeretesek hamar kiesnek a versenyből és csak az alja marad.
Le a kalappal Sün munkája előtt (is)!
Srácok, a nőjogi témákhoz érdemes pár nőt megkeresni és velük átbeszélni. Ha ti, akik amúgy érzékenyek vagytok a témra, így gondolkoztok, akkor itt nagy szükség van a további edukációra.
Én is hagyok egy támogató kommentet, nagyon jó amit csináltok
Női kvóta a kőmuveseknél. Minimum 33%
Te is kevered a Gizikét a gözekével. Egy nö nem feltétlen tud ugyanolyan erös és izmos lenni, mint egy férfi (bár erre is van ellenpélda a nöi testépítöknél, birkózóknál stb.), de már tud ugyanolyan intelligens és szakképzett lenni, azokkal a mentális képességekkel rendelkezni, amire a vezetö állásokban van szükség. Ezekre vonatkozik a kvóta, nem a fizikai munkára.
Nincs ezzel semmi baj, ha találsz ennyi női kőművest.
Baxó Outro-k Sün! 😉
Ez egy algoritmustámigatómindenféle nemtommigenerálókomment
Mi is itt leszünk!
Női kvóta: egyre viccesebb ez a világ.
A te érdekeidet is szolgálja, Petra. Feltéve hogy akarod. Ma sem kötelezö nem a régi szerepelvárás szerint élni, lehetsz föállású családanya, akit a férje tart el. Csak más nöknek ne legyen kötelezö...
@@erzsebetkovacs2527 ezt olvastad ki ebből? Nem a szerepvállalásokkal van a baj, hanem hogy alapvetően hiányzik az emberekből a tisztelet. Így hiába kompenzálnak.
Sziasztok!Női kvóta:nalunk van bőven a cégnél felsővezteő....egyiknek sincs gyereke és nem is mernek elmenni szülni,mert esélytelen hogy a pozi megvárja....nem fér bele...a vezető kell,nem véletlenül van,szinte beteg sem lehet....és ez multi...nem kicsi
Egyre jobb a kontent 🎉
Nálunk a változásokat is figyelembe véve átlagosan kb 15 nő-5 férfi kolléga szokott lenni, teljes mértékben női vezetéssel
én is tudok olyan helyeket ahol 20 nő és egy férfidolgozik.
Szimplána területből fakadóan, ráadásul nagyon jó gazdasági elemzéssel és marketingel foglalkozó hazai kiscég.
Biztos nem lenne felháborodás ha bejelentenék a 30% os férfi kvótát :D
bár ilyen sose lesz.
Támogató komi
Drága Ádám! Azt kell mondjam Csokival értek egyet. Nem lehet mindent a természetes társadalmi fejlődésre bízni. Ha ezt tennék az USA déli államaiban még mindig rabszolgaság lenne. Az sem volt sok embernek szimpatikus, amikor a nők választási jogot kaptak. A kvóta nem rossz szerintem, bár a 40%~ot soknak tartom. Túl nagy ugrás, nincs meg a fokozatosság.
Nèmetországban az apukák 1 honap fizetett szabadsàgot kapnak a gyerek születése utàn ès bàrmikor kikérhet.
Ez nem igy van. Nemetorszagban 18 honap Elternzeit van. Ezt 12 honap alatt kell kivennie a ket szulonek. A fizetese 65%-at (min 300, max 1800 EURt) kap az a szulo, aki szulesi szabin van. Tovabba van lehetoseg extra fel ev Elternzeitra kevesebb penzert.
Hanyatlanak is, állítólag. 😀
Tornakápolnán 12-en laknak a Wikipedia szerint ㄟ( ▔, ▔ )ㄏ
algorithm supporting comment✅
A montázsban Tottoro!
Én az egyetemen csináltam kutatást a női kvótákról és Belgiumba és Észak-Olaszországba már kipróbálták ahol mind termelékenységbe mind munkahelyi atmoszféra szempontjából pozitívan zárult. Olyan cégek ahol nem vezették be(non-treatment), ott nem volt ilyen jellegű változás.
Egyéb komment: kizárólag Kelet-Európában jellemző hogy az emberek évekig otthon maradnak a gyerekekkel. A másik véglet Hollandia ahol egy hónapra lehet otthon maradni (nyilván az másik szempontból problémás).
@@danielbalogh6004 az első 3 év a legmeghatározóbb a babáknál, kialakul a kötődés közte és az anya között, akkor tanulja meg az alapvető dolgokat mint járás, beszéd, önállóan étkezés, szobatisztaság. Ha ezekben nem vesz részt egy anya, mert megy dolgozni, akkor minek vállalt gyereket
Az egy dolog ettől függetlenül nem rendelnek el férfi kvótákat a nők általuralt területeken.
A probléma morális nem pedig kapitalista.
Ráadásul mindig a magas pozikat kvótázzák. Magyarul ez egy hatalomért elkövetett lépés főleg. akár pozitiv akár nem az inditék morálisan negatív.
Meg tudod osztani velünk a publikációt?
@@eggscheese2763 Már az alaphelyzet morálisan negatív, hogy a jelenlegi, kapitalista és szexista rendszer a férfiakat strukturálisan elönybe, a nöket strukturálisan hátrányba helyezi, és a hatalommal bíró munkakörökben jellemzöen férfiak vannak. Ez nem zavar? Vagy úgy gondolod, hogy a nök kiszolgáltatottsága a hatalomnak morálisan pozitív?
Az átlagkeresetek közti ilyesfajta drasztikus különbségeket jellemzően a jelentősebb városok hiánya, a sok apró település és a nagy üzemek, vállalatok hiánya okozza.
Szia női állampolgár! A megszólítás rendben?
😂, ha 50-50%, akkor én fogok majd szülni 😂??? Szerintem öreg vagyok már....😅
Kis statisztika:
Férfi átlagkereset/ női átlagkereset
különbség:+ 18% a férfinak.
Férfi túlóra/női túlóra :
+10% a férfinak.
Ez még pontosan nem összevetvethető, de 6-7 % biztos leszámolható.
A németeknél 23 % -on felül a különbség... csak mert a szöveg mindig ez: Bezzeg Németország 😂!
S most jön a számolás java:
A diplomás nőknél csak húsz százalék helyezkedik el a versenyszférában, a többi közalkalmazott!😮 Hoppá a közalkalmazottak bére a versenyszféra 70-80% - a.😢
Ha jobban után számolunk kellene az az egyenlőség, már most is keveset keresnek a férfiak 😊!!!
😎😎😎😎😎😎😎
Csoki, ülj be egy fél évre egy multi vezérigazgatói székébe, utána okoskodj.
Csak szólok, hogy a férfi is otthon maradhat a gyerekkel. Egy éve is így volt. Ádám, jó lenne, ha utána néznél a szabályoknak, mert ebben is és munkajogi kérdésekben is vakon vagy.
A kvótákat nők írják! Change my mind
Természetesen az utolsó mondat mutatja, hogy a legkevésbé sem arról van szó, amit látszólag állítasz.
A női kvóta hatalmas baromság, ahogy a legtöbb kvóta és a pozitív diszkrimináció. Ráadásul a fejlett országokban egyre inkább átfordul a tendencia: a felsőoktatásban egyre több nő végez és ezzel a nők jövedelmi kilátásai egyre jobbak. (Általánosságban igaz, hogy a képzettebb emberek többet keresnek). Az elmúlt 50-60 év alatt eljutottunk oda, hogy egy általános függő helyzetből, amikor önnállóan egy nő nem tudott megélni, mára már teljes mértékben önnálló háztartást tud vezetni egy nő. Önmagában maga a gender wage gap, tehát a nem alapú fizetéskülönbség is egy támogatott "mítosz" ma már a fejlett világban. (A fejlődő országokban létezik ilyen, a hozzánk hasonló félperiférián kevésbé és az igazán fejlett országokban már lényegében nincsen). Ami különbség adódik a fejlettebb országokban, annak az oka döntően az eltérő jellegű foglalkozásválasztás, mivel a nők hagyományosan inkább dolgoznak a rosszabbul megfizetett humánorientált szakmákban (oktatás, nevelés, egészségügy, szociális szféra) és kevésbé az erősen versengő vagy nagy testi erőfeszítést igénylő szférákban. Ez azt jelenti lefordítva, hogy Misi a villanyszerelő most már hazavisz havi nyolcszázezret, míg Erzsi a szociális munkás továbbra is kétszázezerből nyomorog. Ez önmagában nem a gender page gap hibája, hanem a társadalmi preferenciák leképezése. (Persze nyilván lehet ezt úgyis beállítani, hogy minden a gonosz patriarchátus hibája, ami a mai társadalomban nem működik, ezért a humánszektorok alulfizetése is).
Dolgoztam több női vezetővel, felettessel, nagyjából 10 évig. Mindegyik nagyon erős nő volt, szerintem megsértődött volna azon, ha csak a neme miatt nevezik ki.
Ami kimaradt a vitából az a szocializáció. A női szocializáció gyerekkortól általában inkább a kompromisszumkeresésre, empátiára és együttműködésre épül. A férfiaknál ettől eltérően nagyon erős a versengési kedv, agresszivitás és asszertivitás. Itt lehet évezredekig vitatkozni, hogy ez sex vagy gender tulajdonság, tehát biológiai alapú vagy tanult. Ez viszont szerintem igazából egy álvita, mert "természetesen" alakult ki a gender is, tehát a biológiai alap szempontjából nem véletlen, hogy erre ment a történelem. Kicsit bővebben: a férfiak testfelépítése, izomzata, tesztoszteron és egyéb hormonszintje alapvetően predesztinálja őket egy versengő pozícióra. Azért, hogy "alfák" legyenek a csoportban, azért, hogy minél több nősténnyel párosodjanak és biztosítsák a genetikai örökségük továbbélését, azért, hogy megvédjék a csoportot és vadásszanak. Ezzel szemben a női biológia az utód megszülése, nevelése, gondozása körül forog, amihez a természet jobb együttműködési képességet, empátiát és kevesebb agresszivitást rendelt.
Ennek a társadalmi leképezése a szocializáció és ezért van kevesebb női vezető. Erre több kutatás is rámutat már: volt olyan, amikor azt vizsgálták, hogy adott cégben hány nő és hány férfi adott hangot annak, hogy fizetésemelést / előrelépést szeretne. A nők közül jóval kevesebben tettek így. Volt amikor a férfiak és nők pályaválasztását vizsgálták, talán éppen az egyik legnagyobb egyenlősdi Svédországban. Hiába a nagy egyenlősdi a nők mégis nagyobb arányban választottak inkább nőisnek tartott szakmákat, ahogy a férfiak is férfiasakat. Közeli rokainkat, a csimpánzokat is kutatták hasonló szakterületen. Az egyik kutatás azt mutatta ki, hogy a hímek sokkal nagyobb eséllyel játszanak a tologatható kisautóval, a nőstények pedig a babával. Ez egyértelmű biológiai leképezés: a hím a kisautó elgurításakor a "vadászatra" készül, egy tárgy mozgását figyeli meg, míg a nőstény a babázáskor az utódgondozásra.
Ott van a félreértés az okfejtésedben, hogy a karrierválasztás és az elömenetel nemcsak a munkavállaló igényeitöl függ, hanem attól is, hogy milyen lehetöségeket kap, ki hajlandó foglalkoztatni és hol, milyen pozícióban van lehetösége bizonyítani. Magyarországon jellemzöen sok a nöi egyetemi hallgató, ám ahogy haladunk elöre az életpályán, potyognak ki a nök, a nagy státuszú kutatói, tanári állásokban jellemzöen férfiak ülnek még azokon a szakokon is, ahol a nök indultak számbeli fölényböl. A magánszférában hasonló számokat látni, megint csak Magyarországon, de nem a fejlett világ más országaiban. Ami azt mutatja, hogy nem a férfi és a nö közti univerzális különbségekröl van szó itt, hanem a különbözö társadalmak értékrendje, müködése közti különbségekröl. Ami pedig a hormonokkal kapcsolatos érvelést illeti: ismerek néhány magyar transznöt, akik cisz társaikhoz képest megdöbbentöen asszertívak, már-már agresszívak tudnak lenni, pedig hormonkezelést kapnak. Persze, hiszen öket fiúként, férfiként nevelték. A kislányok nem azért nem aktívak, versengök, mert nincs bennük tesztoszteron, nem vadócak, hanem azért, mert a vadóc kislányokat (majd nézd meg egyszer, hogy egy kiskamasz lány milyen vadóc tud lenni) letöri a család, a közösség, azt mondják nekik, hogy egy kislány mosolyog, kedves, tündérke, nem így viselkedik. Hogyan legyen úgy versengö és érdekképviselö bárki, ha évtizedeken át csak azt a visszacsatolást kapja, hogy legyen passzív, behódoló, konfliktuskerülö? Legfeljebb felnöttként, tudatosan nevelheti le magát a jókislányságról, de már akkor is jókora hátrányban van a fiúként nevelt vetélytársaihoz képest, akiket kezdettöl fogva a versengésre és a konfliktuskeresésre bátorítottak.
Már azt hittem, hogy a szülés/tehetség érv fel sem jön. Majdnem elkezdtem bazdmegolni! A szülés miatt kell a kvóta!
wat
👍
Éljenn erre vártam egész nap
Nagyon szerény véleményem szerint a kvótának van helye, valahol a folyamat legelején. Mondjuk egy területen, ahol 100 felsővezetőből 100 férfi, ott lehet behozni egy belépési küszöb szintű (mondjuk 10%?) kvótát, és most jön a kulcsszó: IDEIGLENESEN (mondjuk pár évre). És igen, ezzel bevállalva, hogy lehet, hogy sérül a teljesítmény szerinti előlépés elve, de lássuk be, egy ilyen helyen az már amúgy is sérült.
A gond ott van, hogy sokan azt hiszik, hogy ez a non plussz ultra végleges megoldás, pedig annak viszont szar! Ez arra jó, hogy egy nagyon beszorult, fejlődésképtelen struktúrába finoman, de nagyon határozottan belerúgjon, de a rúgás után sokkal finomabb eszközökre van szükség a további terelgetéshez.
Akkor a férfiak is kapnak kvótás pozikat a milliárdos onlyfans csajok közé?
@@eggscheese2763 Szólj ha tévedek, de vannak onlyfansos férfiak, arról nincs információm, hogy ők mennyit keresnek. Szóval, mint ahogy fent is kifejtetem, itt már a kvótának nincs értelme. Ha társadalmilag fontosnak tartod az onlyfans-os férfiak arányának növelését, akkor arra már más módszert kell alkalmaznod. Pár példa: Propagálni kell a potenciális dolgozókat, hogy ebben a munkában nincs semmi rossz, bátran vállaljanak ilyen munkát. Illetve a célközönséget kellene bíztatni hogy többet nézzenek ilyen tartalmat.
Persze, ha komoly választ szeretnél, akkor már maga a kérdésed értelmetlen: Az onlyfans munkások nem alkalmazottak, ha egy férfi onlyfans művész akar lenni, akkor az lesz, és pont. A fizetési gap, ha létezik (nem vennék rá mérget) meg nem mesterségesen, előitéletek mentén alakult ki, hanem a fogyasztói igények alakították.
@@szakyster Én igen is szeretnék férfi kvótát az ápolói munkákba, tanári munkákba, szülési szabadságot Ezen kívül kvótát szeretnék arra hogy ki kit hív meg országosan és a meghívások nemi arányában többet fizető félnek komenzáció fizetést( nyilván a beszedett adó ból)
@@szakyster csak trollkodok amugy nyugi :D
@@eggscheese2763 szerintem az embereknek nem lenne problémája, hogyha az ápolóknál, vagy a tanároknál lenne férfi kvóta. Remélhetőleg a fizetések is emelkednének tőle, megbecsültebb munka lenne.
A szülési szabadsághoz viszont elsősorban szülni kell.🤷♀️
Algoritmus támogató komment! 🍆
Noi kvota: majd csinalnak alibi pozikat amit “felsovezetonek” hivnak.
A gender paygap sajnos annyi sebbol verzik, hogy felesleges is belekezdeni. Van, igen tenyleg kettos merce sok helyen, de a kvota szerintem is egy nagyon rossz irany. (Igy is bele volt mar sok ceg eroltetve a minority hire dologba es nagyon gaz)
Ráadásul a pay gap is egy igen érdekes dolog.
Nézzünk két szektort:
Állami: orvosok közt lényegesen magasabb a férfiak aránya, mint a nővérek közt. A pay gap már ebből adódik. Jellemzően az állami szektor az, ahol a legjobban látszik, hogy az olcsó munkát nők töltik fel jórészt, a drágábbat férfiak. Parlamentben a nők kb 2 kézen megszámolhatóak a 200-ból. Ha bemész egy kormányablakba, ahol a kis kulimunkát végzik, ott már több a nő, tanárok közt is több a nő.
Privát szektor: Tegyük fel, hogy egy nő teljesen ugyanazért a munkáért és ugyanazért a teljesítményért kevesebbet kap. Mert férfielnyomóizé... A kapitalizmus egy kimondottan önoptimalizáló rendszer. Ha ez így lenne, jellemzően a nőket vennék fel a pozíciókba, mert spórolhatnak a munkabéren. Szóval ez már eleve sántít. Arról van szó, hogy a nők sokszor választják a kevesebb stresszel járó munkát (nem mindig, csak sokszor).
És egy kis adalék, hogy miért lehet ez így? Talán mert az ember többszázezer éves múltjában rendszerint a férfiak mentek el kockázatosabb dolgokat művelni: vadászni. A nők pedig rendszeresebben voltak olyan poszton, ahol kitartás kellett, monotónia jellemezte a tevékenységüket. Erre voltak predesztinálva, hiszen akkor még nem volt megoldva az, hogy a férfi megetesse a csecsemőt. Ráadásul nem 2-3 gyerek volt, hanem 8-10, amiből jó esetben felnőtt 1-3. Ez a nőt arra ítélte, hogy szinte folyamatosan ott maradjon, ahol letelepedtek.
Persze, felesleges belekezdeni, minden jól van így, ahogy van. A férfiaknak biztosan...
@@erzsebetkovacs2527 el lehet menni mérnöknek vagy informatikusnak ha sok pénzkell.
@@Daikini0 Egy teljesen jó meglátással kezdödik a kommented, aztán belecsúszik az alaptalan, többszázezer éves (!) dolgokra appelláló nonsequiturba. Mégis mi köze van egy történelem elötti vadászó-gyüjtögetö törzsi társadalomban feltételezett állapotoknak ahhoz, hogy ma jellemzöen a nök végzik a rosszul fizetett kulimunkát? Semmi. Egyszerüen a jelenlegi rendszerünk olyan, hogy potyognak ki a nök, ahogy elöre és felfelé haladunk a pályán. A szokásos érvelés az olcsósággal meg szokás szerint sántít. A munkabér csak azokban a munkakörökben számít ennyire, ahol a szakmai hozzáértés nem annyira számít, a hibának nincs komoly következménye, illetve kicserélhetö a munkaerö. Ott valóban nem kockáztat a munkaadó, ha a kevésbé képzett, olcsóbb munkaerö alkalmazásával spórol, mint ahogy a nyugati gyáraknak is megéri kitelepíteni a gyártást, összeállítást keletre. De a vezetö pozíciókban (amikre a kvóta vonatkozik) miért érné meg a fönöknek a nöi menedzser, középvezetö bérével spórolni, ha közben úgy tudja, hogy többet kockáztat a következményekkel, a termelékenységgel?
@@erzsebetkovacs2527 Így van, mi afanykanállal a szakban születtünk:D
Szerintem ha egy nő családot akar, csak a társadalom és anyagi helyzet kényszeríti rá hogy dolgozzon. Aki karrierista és pozíciót akar mellette az kényszeres. Legtöbbször az ilyen nő egyik szerepét elhanyagolja. Nem az a baj, hogy előítéleteink vannak, hanem hogy a munkakörökhöz nemeket csatolunk. Ellátja vagy sem. Ez a kérdés. Pozíciótól függően. Ha a nők a munka ellátásától függően kapnának reális bért, nem is beszélnénk kvótáról.
Szerinted.
🤣🤣🤣🤣🤣
Nekem majdnem sok volt ez a sehova sem kifutó, indulatos vita (értem én hogy nem veszekedtek, de a baszkódástól is messze volt)... Sztem látjátok ti is már 5-6 perc után, amikor újra és újra ugyan oda kanyarodtok vissza, hogy nem váltjátok meg itt a világot, s inkább mondjátok ki hogy "te így látod, én amúgy látom és lépjünk tovább". Nekem legalább is ez jobban tetszene :D
Szerintem így jobb. Nem az a lényeg itt, hogy kinek van igaza, mert mindkettejüknek igaza van. Én szerettem hallgatni ezt.
Nekem is ez volt az érzésem,nem hoztatok újat,és a végén: "az okosak majd megmondják" ez főleg nem tetszett. Milyen okosokra gondoltatok a korpásbajszúakra,vagy a csövesgatyás műmàjer öltönyös Szijjártó félékre?Ilyeneket cikiztek általában most meg "az okosok majd megmondják"? Csalódás volt,és vicces sem.
@@ildikomolnar8861 azt én sem állítottam, hogy az lenne a lényeg, hogy kinek van igaza :D az nem tetszett, hogy nem volt benne semmi progress, a 15 percben kb 3 percnyi tartalom, új infó volt, és a többiben meg csak köröztek, újra és újra ugyan azok az érvek jöttek elő. Meg talán a kellemestől kicsit feszültebb volt a hangulat.
@@adamnagy4544 nekem igazából talán azért tetszett, mert most biztos voltam benne, hogy nem az történik, hogy csak azért érvelnek egymás ellen, hogy két szempontot mutassanak, hanem ezek saját meggyőződések voltak. A műsor szempontjából valószínűleg neked van igazad, de én jobban elgondolkodtam így a témán, miközben hallgattam, számomra ez így érdekesebb volt.
Miért ne akarj hazaköltözni 17.rész 🤣 hát ez már tényleg sitcom magasságokban van,csak nem a jóféléből 🥴
Ezért nem merem átoperáltatni magam. Nem lehetnék felsővezető , vagy félvezető.
Haha! Valójában persze a transznök megdöbbentöen asszertívnak, érdekérvényesítönek bizonyulnak a nönek született társaikhoz képest. Öket viszont a transzokkal szembeni elöítéletek hátráltatják.
30 éve? 1000 éve.
Bármilyen kvóta akár férfi akár női, vagy bármilyen más alapon történő kvóta az a hatékonyság ellenvan. Ezzel arra sarkalják az embereket hogy Singapurban nyissák meg a cégeiket az emberek... Gratulálok eu.
Ráadásul rettentően lenéző a nőkkel szemben
Feljebb írta egy kolléga, hogy a munkavédelmi szabályok vagy a környezetvédelmi elöírások is a hatékonyság ellen vannak, mégsem kampányol senki a hivatásos soförok kötelezö pihenöideje ellen (például).
Fú a Máltáról annyit tudnék mesélni haver..
Mindeközben Csenyétén: 100%-os Fidesz támogatottság.
Románia épp a kanyarban előzi a keleti végeket.