176. Jaak Kikas ja Mihkel Kunnus, "Absurdne loodus"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • “Niisiis ma loodan, et te suudate võtta loodust sellisena nagu see on - nimelt absurdsena," on öelnud 1965. aasta Nobeli füüsikaauhinna laureaat Richard Feynman [1]. Novembri keskel Tartus salvestatud saates vestlesime Jaak Kikase ja Mihkel Kunnusega kvantfüüsikast ja looduse absurdsusest pisut pikemalt. See saade oli jätkuks 92. vestlusringile "Otsatu potentsiaal" [2].
    Head uudistamist!
    H.
    ---------------
    [1] • Video
    [2] • 92. Jaak Kikas ja Mihk...

КОМЕНТАРІ • 9

  • @comenadgetme
    @comenadgetme 2 роки тому

    Küll on põnev! Kuulan juba teist korda. Superkahju, et mul füüsikaks/matemaatikaks piisavalt võimeid ei ole...

  • @karnuhvel
    @karnuhvel 2 роки тому +3

    ua-cam.com/video/31Zocjr5fSA/v-deo.html: „… kulutada kaks tundi minusugusele Schrödingeri võrrandi lahtiselgitamiseks on tõenäoliselt … - Aga me oleme selleks alati nõus!“ - Miks mitte teha selleks omaette saade? Mina kuulaksin!

  • @kaie4629
    @kaie4629 2 роки тому

    19.14 kui on soov midagi muuta, siis on vaja valida esmalt suund, ja siis lasta loodusjõududel ehk ka elu põhiseadustel toimida ;-)

  • @KindelSee
    @KindelSee 2 роки тому

    Ma olen veel mõelnud kui rong pidurdab siis õhumass tahab seal sees ikka edasi liikuda on võrreldav inimmassiga kes usub igasugu jama pidurid katki..

  • @melrim3958
    @melrim3958 2 роки тому

    massid ainult tõmbuvad ... äkki tooks mõne nö. käegakatsutava konkreetse ja kontrollitava näite ?

    • @jaakkikas5495
      @jaakkikas5495 2 роки тому

      Eeem …
      1. No alustaks siis sellest, et kõik kehad kukuvad allapoole, kuna Maa neid enda poole tõmbab. Ja seda tõmmet võime me kindlasti tajuda. Iseasi, et nii tugev on ta vaid tänu Maa tohutule massile.
      2. Aga samalaadne tõmbejõud mõjub Newtoni järgi kõigi massi omavate kehade vahel. Tõsi, meie „igapäevaste“ kehade vahel (mingi 100 kg, kui oma kehast rääkida :D) on see jõud väga nõrk ja see on mõõdetav vaid spetsiaalse katsetehnikaga (Vikipeedia: Cavendishi eksperiment, seal viited ka pikematele ja põhjalikematele inglis- ja venekeelsetele tekstidele).
      3. Mitte küll käega katsutavalt, küll aga silmale nähtavalt mõjub gravitatsioonijõud ka taevakehade vahel. Selle puudumisel lendaks Kuu Maa juurest juttis minema ja Maa ise kihutaks eemale Päikesest. Brrr!
      4. Tuleb muidugi lisada, et gravitatsioonijõudude kõrval võivad kehade vahel mõjuda muudki jõud. Näiteks elektrilised jõud, põhjustatud kehade elektrilaengutest - sõltuvalt laengute märkidest võivad need olla nii tõmbe- aga ka tõukejõud.
      5. Aga ka gravitatsioonijõud võivad mõnel puhul ilmneda (näivalt) tõukejõuna. Nii on see näiteks ookeani loodete (tõus-mõõn) korral. Kui Kuu poole keeratud Maa poolel tundub tõus loomulikuna (Kuu on lähemal ja tõmbab tugevamini), siis täpselt samasugune situatsioon (tõus) on samal ajal ka Maa vastaspoolel. Neid efekte võib mõista ka tasakaaluilmingutena gravitatsiooni ja tsentrifugaaljõudude vahel Kuuga kaasapöörlevas süsteemis.
      Hoping this was helpful.

    • @melrim3958
      @melrim3958 2 роки тому

      ​@@jaakkikas5495 1. Küsisin massi, mitte keha kohta. Mass on defineeritud, kui füüsikaline suurus, mis väljendab keha 2-te omadust, milledest üks on omadus tõmbuda. Omadus tõmbuda ei saa omakorda omada omadust tõmbuda. Jääb üle küsida, mille kohta jutt käib, mis siis kukub või tõmbub ?
      2. Tõmbejõud mõjub massi omavate kehade vahel ... kui keha on aine hulk, millel on mass ehk siis 2 omadust ning kuju ehk siis 3-s omadus - eksisteerida mingis ruumi piirkonnas stabiilselt ajas niivõrd, et jõuame fikseerida selle kuju ja mõõta ehk võrrelda mingi teise stabiilse aine hulgaga, millel on samuti kuju, näiteks joonlauaga ning arvutada keha ruumala - siis jääb alles, et - tõmbejõud toimivad aine hulkade vahel, milledel on kokku 3 omadust.
      Jääb üle küsida, mille kohta jutt käib, mis siis tõmbub ?
      3. Kuidas "silmale nähtavalt" tõestab väidet, et kusagil kaugel asuvate taevakehade vahel mõjub tõmbejõud, mida Newton nimetas kehade vahel eksisteerivaks gravitatsionijõuks. Nimetada Kuud kehaks silmaga vaatamise kaudu pole ju kontrollitav, sest me ei saa fikseerida mitte ühtegi keha 3-st omadusest: omadust avaldada inertsiaalset vastumõju, omadust tõmbuda ega omadust hõivata piirkonda ruumis. Seega kuidas saab väita, Kuu lendaks gravitasioonijõu puudumisel Maa juurest minema, kui pole selge kas Kuu on keha aga Newtoni seadus käib vaid kehade kohta.
      4. Cavendishi eksperimendi algtingimuseks oli ju, et tinakuulide vahel mingeid muid jõudusid ei eksisteeri ! Kuidas siis nüüd äkki elektrilaengud kehasid mõjutavad?
      5. Kas vesi on keha ? Ilmselgelt ei ole - seega, kuidas siis see Newtoni seadus vee kohta kehtib ?
      Seega ... nö käegakatsutavat konkreetset ja kontrollitavat näidet "masside tõmbumise " kohta ei tulnud. Aga tänud .. üritamise eest.