....všetko so všetkým súvisí, alebo vždy je niečo pre niečo)))...ďakujem za poznanie novej súvislosti))))..kyselina dokosahexaenová DHA a krivka amfora )))...poklona
56:07 to záleží na tom, jestli byly amfory a ženy stvořeny Bohem ve stejný okamžik, nebo připustíme nějakou jinou zvrácenou konspirační teorii o tom, že člověk vypaplal amforu podle svého vkusu, stejně jako Boha.
Musím pochváliť, že vysvetľovať matematiku v historických súvislostiach, jednak kto a ako prispel k poznaniu a zároveň, ako sa vyvíjalo poznanie a myšlienky, je tá najsprávnejšia cesta, ako matematiku dostať do podvedomia ľudí. Matematika je o pozorovaní sveta. Nevzniká z ničoho. My sa neučíme MATEMATIKU, my sa učíme MYSLIEŤ ako matematici. Dostávame sa na pozíciu tých, ktorí riešia nie matematiku ale problém z praktického života. Takto sa matematik nejaví ako podivín zaoberajúci sa virtuálnymi myšlienkami, ale ako praktik, ktorý rieši praktickú úlohu a nachádza na to metódy, ktoré sice sú tajuplné ale majú svoj praktický význam. Je potom jedno či kuchárka použije recept na uvarenie dobrého jedla, alebo matematik, vypočíta kedy sa znova objaví spln mesiaca. Sme schopní pochopiť a vykonávať prácu oboch. Prednáška sa nakoniec dostala až do oblasti filozofie. Vraciame sa do sfér ako žili a pracovali antickí mudrci. Záver prednášky bol fantastický pretože sme prešli od matematiky ku reálnemu životu - videli a počuli sme doslova detektívny spôsob hľadania súvislostí a doslova matematickú súvislosť s praktickým životom, kde vzťah TVARU TELA ŽENY, cez VÝSKYT tukových vrstiev a ich vzťah ku DETSKÉMU MOZGU vytvára reťazec súvislostí medzi tvarom ženského tela a schopnosťou rodiť zdravé deti. Naše mozgy podvedome pracujú s PRAVDEPODOBNOSŤOU (Gausove krivky) nejakého javu v prírode. Podvedome hľadáme riešenie a toto podvedomie má základ v teórii pravdepodobnosti. Toto naše mozgy VYHODNOCUJÚ doslova podvedomou matematikou. My všetci sme de facto matematici a nevieme o tom, ale naše mozgy s tým pracujú úplne ako so samozrejmou vecou (podvedome!). Keď to nakoniec ukáže matematik - začíname rozumieť že MATEMATIKA JE VIAC SÚČASŤOU NÁŠHO ŽIVOTA než si to naše vedomie UVEDOMUJE. My sa správame podľa matematických zákonov. Takáto matematika dáva odpovede aj na javy v bežnom živote ako sa vyvíja správanie sa burzy, výskyt chorôb a šírenie nákazy, všetky možné pravdepodobnosti, ktoré nám matematici môžu vypočítať - ako sa veci budú najpravdepodobnejšie vyvíjať. Kto začne veriť číslam, často sa oprie o fakty, ktoré mu umožnia sa správne rozhodovať (poznámka: tí ostatní ne-matematici to nazývajú: intuícia, ale aj tá má matematický základ pri vyhodnocovaní pravdepodobnosti výskytu sa javov). NA ZÁVER: Len dúfam, že možno niekto pochopil čo som chcel týmto povedať 😃 Pán Martin Mojžiš VĎAKA za zážitok!
@@reygreygreygreyg tvoje tvrdenie je daleko viac zavadzajuce. Tvar tejto drahy zaleži na referenčnej sustave. Ak je referenčnou sustavou Slnko (čo sa použiva väčšinou kedže v tejto sustave sa nachadzame) potom sa jedna o elipsu takže žiaden problem tam nevidim.
Elipsa je kružnica natočená v 3D priestore okolo osi X. Pri natáčaní sa ohnisko kružnice rozdvojí a čim je uhol väčší, tým sú tieto ohniská od seba na osi X vzdialenejšie. Maximálna vzdialenosť vzniká pri 90° otočení, vtedy z elipsy vznikne úsečka.
29:27 Pane docente, zapomínáte že si lze představit pohyb, který dokáže stejnou dráhu urazit za stejnou dobu při konstantní rychlosti. A to tak, že má letmý start a letmý cíl přičemž start i cíl míjí stejnou rychlostí, zatímco těleso padající musí mít zákoitě vyšší rychlost v cíli aby dohnalo deficit rozběhu z nuly na startu. Na co si hrajete s těma stopkama? Nevím proč by si filozof nemohl v duchu srovnat rovnoměrný pohyb horizontálně bežícího koně, s rovnoměrně zrychlujícím se pohybem padajícího tělěsa. Modely různě zrychlujících se těles pomocí různě silných sil mohl postřehnout na sportovních kláních i každodenních příkladech jež mu poskytovalo prostředí jeho doby.
i know im asking randomly but does anybody know of a way to log back into an instagram account..? I was dumb forgot the password. I appreciate any tips you can give me
@Kyng Adrian Thanks for your reply. I got to the site through google and I'm waiting for the hacking stuff now. Takes a while so I will reply here later when my account password hopefully is recovered.
Neboli tie počty udalostí za jednotku času (svadby, samovraždy, príchody električky na zastávku apod.) rozdelené skôr poissonovsky než gaussovsky? :) Už len preto, že počty udalostí sú diskrétna premenná, ktorá akosik nemôže nadobúdať menšie hodnoty než 0. Iste, Quetelet to svoje dielo o "sociálnej fyzike" publikoval v roku 1835, pričom Poisson ho uviedol vo svojej knihe až dva roky neskôr. Vtip je ale ten, že tzv. Poissonovo rozdelenie by sa vlastne malo volať de Moivrovo, lebo de Moivre ho objavil a popísal (aspoň pre takéto jednoduché prípady) už v r. 1711. Ja viem, je to trochu hnidopišstvo (hlavne pre väčšie počty sa Poisson počíta dosť blbo, takže to chce nejaké aproximácie), ale ide mi skôr o to, že by bolo skvelé okrem Queteletovho zaiste geniálneho nápadu uviesť aj to, že sa v podstate pustil pátrať chybným smerom, :)
Ano, vždy když si tak sám pro sebe postesknu "škoda, že jsem takový deby..." Utěšuje mě vedomi toho, že holt vyplnuju Gaussovu krivku. Než budete někomu nadávat, vemte na zřetel, že bez blbu, by nebylo géniů.
Poznam lepsie a zaujimavajsie prednasky o fyzike. Mojzis to vie, on tomu rozumie, ale nejak sa nevie vykoktat, nema ten flow, nevie trafit klinec po hlavicke
Tak ty by si si po 20+l tvrdého mesačne po dobu veľa rokov tiež prišiel na prednášku nepripravený a 5 minút obkecával slovo perspektíva, lebo si ho nevieš vyloviť v pamäti. Jediná vec, ktorá Mojžišovi ešte funguje je schopnosť strčiť sa do správnej prdele.
Voľný pád nemá rovnomerné zrýchlenie, inak by nevznikali slapové sily. Hodnota 9,8 je zistená tesne pri Zemi, ale so vzdialenosťou od Zeme táto hodnota klesá...
....všetko so všetkým súvisí, alebo vždy je niečo pre niečo)))...ďakujem za poznanie novej súvislosti))))..kyselina dokosahexaenová DHA a krivka amfora )))...poklona
56:07 to záleží na tom, jestli byly amfory a ženy stvořeny Bohem ve stejný okamžik, nebo připustíme nějakou jinou zvrácenou konspirační teorii o tom, že člověk vypaplal amforu podle svého vkusu, stejně jako Boha.
Clovek je na teto planete ve vezeni. Mame geny Annunaki a hyperborejcu. Planety obihaji uplne jinak :-D
Super. Ďakujem.
Mám rad prednášky doc. M. aj doc. V. Č., len škoda že docs prišli na to, že existuje internet aj kamera až roky po ich objavení.
Ekonómka ho musí milovať, ako je schopný šetriť kriedou.
Musím pochváliť, že vysvetľovať matematiku v historických súvislostiach, jednak kto a ako prispel k poznaniu a zároveň, ako sa vyvíjalo poznanie a myšlienky, je tá najsprávnejšia cesta, ako matematiku dostať do podvedomia ľudí. Matematika je o pozorovaní sveta. Nevzniká z ničoho. My sa neučíme MATEMATIKU, my sa učíme MYSLIEŤ ako matematici. Dostávame sa na pozíciu tých, ktorí riešia nie matematiku ale problém z praktického života. Takto sa matematik nejaví ako podivín zaoberajúci sa virtuálnymi myšlienkami, ale ako praktik, ktorý rieši praktickú úlohu a nachádza na to metódy, ktoré sice sú tajuplné ale majú svoj praktický význam. Je potom jedno či kuchárka použije recept na uvarenie dobrého jedla, alebo matematik, vypočíta kedy sa znova objaví spln mesiaca. Sme schopní pochopiť a vykonávať prácu oboch.
Prednáška sa nakoniec dostala až do oblasti filozofie. Vraciame sa do sfér ako žili a pracovali antickí mudrci.
Záver prednášky bol fantastický pretože sme prešli od matematiky ku reálnemu životu - videli a počuli sme doslova detektívny spôsob hľadania súvislostí a doslova matematickú súvislosť s praktickým životom, kde vzťah TVARU TELA ŽENY, cez VÝSKYT tukových vrstiev a ich vzťah ku DETSKÉMU MOZGU vytvára reťazec súvislostí medzi tvarom ženského tela a schopnosťou rodiť zdravé deti. Naše mozgy podvedome pracujú s PRAVDEPODOBNOSŤOU (Gausove krivky) nejakého javu v prírode. Podvedome hľadáme riešenie a toto podvedomie má základ v teórii pravdepodobnosti. Toto naše mozgy VYHODNOCUJÚ doslova podvedomou matematikou. My všetci sme de facto matematici a nevieme o tom, ale naše mozgy s tým pracujú úplne ako so samozrejmou vecou (podvedome!). Keď to nakoniec ukáže matematik - začíname rozumieť že MATEMATIKA JE VIAC SÚČASŤOU NÁŠHO ŽIVOTA než si to naše vedomie UVEDOMUJE. My sa správame podľa matematických zákonov.
Takáto matematika dáva odpovede aj na javy v bežnom živote ako sa vyvíja správanie sa burzy, výskyt chorôb a šírenie nákazy, všetky možné pravdepodobnosti, ktoré nám matematici môžu vypočítať - ako sa veci budú najpravdepodobnejšie vyvíjať. Kto začne veriť číslam, často sa oprie o fakty, ktoré mu umožnia sa správne rozhodovať (poznámka: tí ostatní ne-matematici to nazývajú: intuícia, ale aj tá má matematický základ pri vyhodnocovaní pravdepodobnosti výskytu sa javov).
NA ZÁVER: Len dúfam, že možno niekto pochopil čo som chcel týmto povedať 😃 Pán Martin Mojžiš VĎAKA za zážitok!
Mojžíš je super. Já jen podotknu, že se vesmírné objekty nepohybují po elipsách. Tvrdit toto je zavádějící.
a po čom teda?
@@mizar_copernicus138 šroubovice ve šroubovici a tak dál, je to podivná dráha
@@reygreygreygreyg tvoje tvrdenie je daleko viac zavadzajuce. Tvar tejto drahy zaleži na referenčnej sustave. Ak je referenčnou sustavou Slnko (čo sa použiva väčšinou kedže v tejto sustave sa nachadzame) potom sa jedna o elipsu takže žiaden problem tam nevidim.
Elipsa je kružnica natočená v 3D priestore okolo osi X. Pri natáčaní sa ohnisko kružnice rozdvojí a čim je uhol väčší, tým sú tieto ohniská od seba na osi X vzdialenejšie. Maximálna vzdialenosť vzniká pri 90° otočení, vtedy z elipsy vznikne úsečka.
to si kresli pre seba?
29:27 Pane docente, zapomínáte že si lze představit pohyb, který dokáže stejnou dráhu urazit za stejnou dobu při konstantní rychlosti. A to tak, že má letmý start a letmý cíl přičemž start i cíl míjí stejnou rychlostí, zatímco těleso padající musí mít zákoitě vyšší rychlost v cíli aby dohnalo deficit rozběhu z nuly na startu. Na co si hrajete s těma stopkama?
Nevím proč by si filozof nemohl v duchu srovnat rovnoměrný pohyb horizontálně bežícího koně, s rovnoměrně zrychlujícím se pohybem padajícího tělěsa.
Modely různě zrychlujících se těles pomocí různě silných sil mohl postřehnout na sportovních kláních i každodenních příkladech jež mu poskytovalo prostředí jeho doby.
Pravdu má. A teba blbeček stvoril.
Skvělá přednáška.
i know im asking randomly but does anybody know of a way to log back into an instagram account..?
I was dumb forgot the password. I appreciate any tips you can give me
@Kabir Jayceon instablaster :)
@Kyng Adrian Thanks for your reply. I got to the site through google and I'm waiting for the hacking stuff now.
Takes a while so I will reply here later when my account password hopefully is recovered.
@Kyng Adrian it did the trick and I actually got access to my account again. I am so happy!
Thank you so much you saved my account :D
@Kabir Jayceon no problem xD
Neboli tie počty udalostí za jednotku času (svadby, samovraždy, príchody električky na zastávku apod.) rozdelené skôr poissonovsky než gaussovsky? :)
Už len preto, že počty udalostí sú diskrétna premenná, ktorá akosik nemôže nadobúdať menšie hodnoty než 0.
Iste, Quetelet to svoje dielo o "sociálnej fyzike" publikoval v roku 1835, pričom Poisson ho uviedol vo svojej knihe až dva roky neskôr. Vtip je ale ten, že tzv. Poissonovo rozdelenie by sa vlastne malo volať de Moivrovo, lebo de Moivre ho objavil a popísal (aspoň pre takéto jednoduché prípady) už v r. 1711.
Ja viem, je to trochu hnidopišstvo (hlavne pre väčšie počty sa Poisson počíta dosť blbo, takže to chce nejaké aproximácie), ale ide mi skôr o to, že by bolo skvelé okrem Queteletovho zaiste geniálneho nápadu uviesť aj to, že sa v podstate pustil pátrať chybným smerom, :)
Ano, vždy když si tak sám pro sebe postesknu "škoda, že jsem takový deby..." Utěšuje mě vedomi toho, že holt vyplnuju Gaussovu krivku. Než budete někomu nadávat, vemte na zřetel, že bez blbu, by nebylo géniů.
neviem ,ale zda sa mi to dost jednoduche a o nicom taraninky
sak mojzis
Hmmm. Střední škola a nikdo nezna kuželosečku? Tak hlavně že se štrajkuje.
Poznam lepsie a zaujimavajsie prednasky o fyzike. Mojzis to vie, on tomu rozumie, ale nejak sa nevie vykoktat, nema ten flow, nevie trafit klinec po hlavicke
Lepsie mu to ide, ked pise sophia.dtp.fmph.uniba.sk/~mojzis/Tempo.pdf
Tak ty by si si po 20+l tvrdého mesačne po dobu veľa rokov tiež prišiel na prednášku nepripravený a 5 minút obkecával slovo perspektíva, lebo si ho nevieš vyloviť v pamäti.
Jediná vec, ktorá Mojžišovi ešte funguje je schopnosť strčiť sa do správnej prdele.
@@KretinoSantino môžem sa Vás spýtať, čo ste mysleli tým "20l" mesačne ? Zaujíma ma to.
Vie to ale nemal svoj deň.
@@KretinoSantino Okrem tohoto prízemneho hejtu si čo dokázal?
Taký múdry človek a istého času naletel Matovičovi ...
Kto naletel Matovicovi, nemoze byt mudry.
Aj ked ma tituly.
Voľný pád nemá rovnomerné zrýchlenie, inak by nevznikali slapové sily. Hodnota 9,8 je zistená tesne pri Zemi, ale so vzdialenosťou od Zeme táto hodnota klesá...
1:29 mucha :O