Wyłączniki i przełączniki [RS Elektronika] #99

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 60

  • @Rupercik85
    @Rupercik85 7 років тому +101

    Gościu ten kanał jest świetny. Subskrybuje od nie dawna ale jestem zachwycony że w tym youtubowym szambie jest ktoś kto poświeca swoj czas na dzielenie się z innymi wiedzą i przedstawia ją w tak zajebistej formie. Dzięki wielkie i pozdrawiam.

    • @janpytlasinski8589
      @janpytlasinski8589 7 років тому +2

      Nie bierze się to znikąd autor z pewnością od najmłodszych lat był pasjonatem elektroniki.

    • @potassiumdichromate9024
      @potassiumdichromate9024 5 років тому

      @@janpytlasinski8589 i tak jest opowiadał o tym odcinku o zamiennikach

  • @bartekdziadosz6454
    @bartekdziadosz6454 7 років тому +30

    Największy paradoks polskiego youtube'a, ludzie którzy pokazują trzode i patologie mają po parenaście tysięcy widzów i zgarniają za to porządne pieniądze natomiast ludzie którzy rzeczywiście mają prawdziwy content i dostarczają wielu ciekawych informacji idących w parze z rozwojem są w tej mniejszej części yt... W sumie gratulacje za wytrwałość i szacunek za wiedzę która przekazujesz w dość przejrzysty sposób dla ludzi którzy nie siedzą na codzień w elektronice, pozdrawiam i trzymam kciuki :)

    • @berkus2703
      @berkus2703 7 років тому +2

      Może i paradoks, ale z jednej strony ludzie chcą taniej rozrywki żeby wieczorem po pracy obejrzeć jakąś głupotę i poprawić sobie humor, jest popyt na to, więc jest podaż. Koło sie zamyka.
      A może także celowy zabieg, który powstał dawno temu i stale sie rozwija żeby ludzie mieli sieczke w głowie od tego zalewającego nas gówna?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 років тому +1

      @beerkus, ludźmi, którzy mają sieczkę w głowie łatwiej się rządzi i wyzyskuje :)

  • @7whitez554
    @7whitez554 7 років тому +5

    W technikum mechatronicznym do którego chodzę korzystamy z twoich filmów. Świetny kanał oby tak dalej :-)

    • @demko7185
      @demko7185 7 років тому

      MAUSER gdzie te technikum

    • @7whitez554
      @7whitez554 7 років тому +1

      woj. Lubuskie, Żagań

  • @arkadiuszprzybylski4788
    @arkadiuszprzybylski4788 7 років тому +1

    Rewelacja! Takie z pozoru proste tematy dla amatorów są bardzo przydatne!

  • @marekwiewiora4074
    @marekwiewiora4074 7 років тому +3

    Super ,wiedza tego pana i sposób przekazu na pięć z plusem, bo niewiem czy szustki jeszcze obowiązują.

  • @abankco3174
    @abankco3174 3 роки тому

    Jak zwykle konkretnie i do rzeczy. Uwielbiam...

  • @Robert-fx8ei
    @Robert-fx8ei 6 років тому

    Zredukowałeś mój szum informacyjny, bo wiedzy rzetelnej prócz reklam sklepów na googlu cięzo odnaleźć

  • @ZygmuntST
    @ZygmuntST 7 років тому +11

    Taka mnogość najróżniejszych przełączników, a jak przyjdzie zaprojektować jakieś urządzenie to i tak brakuje tego jednego właściwego.

  • @cheekibreeki3270
    @cheekibreeki3270 7 років тому +7

    Niedługo setny odcinek :D

  • @arturdurakiewicz8520
    @arturdurakiewicz8520 7 років тому +1

    Jak zwykle wszystko super !!

  • @kajzerek90
    @kajzerek90 7 років тому +1

    Wyłącznik to łącznik który ma zdolność wyłączania prądów zwarciowych. Rozlacznik to łącznik który ma zdolność rozlaczania prądów roboczych i ich 10-krotnosci a odlacznik to tak jak zostało powiedziane służy do utworzenia widocznej przerwy w obwodzie w stanie bezpradowym

  • @patrykjabcon2514
    @patrykjabcon2514 4 місяці тому

    Świetny film. Mam pytanie jak zrealizować wyłącznik na elementach połprzewodnikowych w pełni sterowanych dla prądów większych np dla sieci nn? Gto teochę za drogie

  • @Artur_Dolata
    @Artur_Dolata 7 років тому

    Aż mnie skręca co będzie #100 :-)

  • @MaroX885
    @MaroX885 7 років тому

    Również tyrystor GTO może być jednym z rodzajów wyłączników jak i przełączników, ponieważ tyrystor GTO (gate turn off), tj. tyrystor z możliwością wyłączania się ze stanu przewodzenia za pomocą podania ujemnego impulsu napięcia na bramkę.O ile do włączenia takiego tyrystora w stan przewodzenia podaje się dodatni impuls napięcia na bramkę tak do wyłączenia takiego tyrystora ze stanu przewodzenia podaje się właśnie ujemny impuls napięcia na bramkę.Oczywiście mowa tu tylko o tyrystorach GTO.Normalne tyrystory nie mają takiej możliwości, bo można je jedynie tylko włączyć w stan przewodzenia za pomocą podania dodatniego impulsu napięcia na bramkę, a wyłączyć ich już ze stanu przewodzenia się nie da nawet podając ujemny impuls napięcia na bramkę.Dalej bowiem pozostają w stanie przewodzenia i dopiero odłączenie bądź przerwanie napięcia anodowego bądź gwałtowny spadek tego napięcia jest stanie wyłączyć taki zwykły tyrystor ze stanu przewodzenia.
    Chociaż są jeszcze tyrystory ETO i one też mają możliwość zarówno włączania jak i wyłączania się ze stanu przewodzenia.Tyrystory ETO to jednak jak narazie dla mnie bardziej skomplikowane elementy pod względem działania i średnio rozumiem jak takie coś naprawdę działa.Niemniej jednak faktem jest, że tyrystor ETO ma możliwość zarówno włączania jak wyłączania się ze stanu przewodzenia, a zatem można go chyba zaliczyć do jednego z rodzajów wyłączników i przełączników.Wiem tylko tyle, że tyrystor ETO (emiter turn off) to jakieś połączenie tyrystora GTO o klasycznej już czterowarstwowej półprzewodnikowej strukturze tyrystorowej typu PNPN oraz tranzystora MOSFET, a właściwie to jeśli się nie mylę chyba dwóch tranzystorów typu MOSFET.Włączenie takiego tyrystora następuje wskutek podania dodatniego impulsu napięcia na bramkę czy bramki czy jakoś tak.I tu właśnie zaczyna się problem, bo dalej już nie pojmuję jak to dalej działa.Tam są chyba dwie bramki jak się oczywiście nie mylę.Jedna chyba bramka 1 to ta przyłączona do warstwy półprzewodnika typu P co jest w każdym rodzaju tyrystora, a bramka 2 to chyba ta na tym tranzystorze MOSFET który jest połączony szeregowo z katodą tego tyrystora i wartwą półprzewodnika typu N.Tyle, że to tylko pobieżnie omówiłem budowę takiego tyrystora, a tu chodzi aby zrozumieć jak taki tyrystor działa w praktyce.
    Pozdrawiam serdecznie.Bardzo fajny kanał na temat elektroniki, dziedziny która mnie bardzo interesuje.Mój tata jest zawodowym elektronikiem.Marek.

  • @jakubkedzierski6162
    @jakubkedzierski6162 7 років тому

    Ten odcinek spadł mi z nieba. Przygotowuje się do wystrugania nietypowego 10" laptopa i zastanawiałem się jak przełączać peryferia (klawiaturę, touchpad, wbudowanego pada ) między dwoma mikrokomputerami jednocześnie przy zmianie źrudła sygnału audio i video płynącego do sterownika lcd v56.
    Już zaczynałem się godzić z tym że będę musiał przełączyć SZEŚĆ przełączników bistabilnych (3 od huba usb, lewy audio, prawy, wideo.)
    Teraz widzę że jest szansa na zrobienie tego jednym przyciskiem.
    Proszę o podpowiedź jakiego układu najlepiej użyć do tego celu.
    Do tego oczywiście sygnalizacja diodami.
    Z góry dziękuję za komentarze typu przepnij huba lub steruj drugim komputerem przez sieć.
    Claptop ma wyglądać ładnie i mieć szczelnie zamkniętą obudowę i chcę móc uruchomić zarówno obydwa komputery jak i każdy z osobna w końcu ma być mobilnie więc oszczędność baterii jest mile widziana

  • @draxdon5323
    @draxdon5323 6 років тому

    Czy ten układ na wzmacniaczu TL072 zadziała na innym wzmacniaczu np UA741?

  • @senpuuxd1032
    @senpuuxd1032 3 роки тому

    witam świetni film mimo ze mało zrozumiałem (bardzo mała wiedza o elektronice) otóż mam fajny projekt arduino i chciał bym dołaczyc przełącznik dźwigniowy 3 pinowy chciał bym go dać do + ktory idzie do zasilania arduino a niemam pojecia do ktorych przylutować kable przełacznik asw-07d był bym wdzieczny za odpowiedź

  • @sawomirjarzyna7453
    @sawomirjarzyna7453 7 років тому

    i klasyczny hebel jako wyłącznik główny prądu :)

  • @marcinz8720
    @marcinz8720 7 років тому

    Jak to możliwe że elektronik na tapecie w swoim smartfonie nie ma circut board walpaper? Polecam i dziękuję za dotychczasową twórczość.

  • @works4me89
    @works4me89 7 років тому

    Mówił pan tu o przełącznikach/włącznikach/wyłącznikach w kontekście małych napięć i małych prądów na przykład przy współpracy z układami cyfrowymi i zdziwiłem się, że nic pan nie wspomniał o debouncingu dlaczego?

  • @tadeuszkrynicki2553
    @tadeuszkrynicki2553 7 років тому

    Proszę o informację jak zdalnie, drogą radiową przesłać do odbiornika zainstalowanego przy grzejniku elektrycznym 230V stan położenia styku (bez potencjału) termostatu np EUROSTER 2000 (bez nadajnika zdalnego sterowania). W co należy doposażyć taki termostat ażeby mógł zdanie sterować tzn włączać i wyłączać grzejnik w zależności od temperatury w tym lub innym pomieszczeniu. Z góry dziękuję za odpowiedź .

  • @mirekg.4189
    @mirekg.4189 7 років тому

    Na zdrowie :)

  • @anonymousanonymous8310
    @anonymousanonymous8310 Рік тому

    Wie ktoś: jak do wyłącznika szlifierki bosh PWS 850 mam 230 v zmierzone miernikiem, podpięty kable miernika na obudowach szczotek i pokazuje mi napięcie np. 150v, 50, 160,60 i cały czas co innego to wyłącznik jest zepsuty czy przez tą elektronikę w środku? mierzone bez wirnika oczywiście.

  • @majkel7646
    @majkel7646 6 років тому

    Jak się nazywa przełącznik podobny do monostabilnego ale który przy wciśnięciu tylko na moment załącza obwód i prawie od razu go wyłącza. Jest to coś takiego jak w zapalniczkach elektrycznych. Klik i tylko na moment jest prąd.

  • @gregs2424
    @gregs2424 7 років тому

    Czy istnieje przełącznik, który pozwoli mi podłączyć 2 osobne wzmacniacze mocy do jednej pary kolumn głośnikowych i przełączac je bezpiecznie w czasie pracy?

    • @gregs2424
      @gregs2424 7 років тому

      Bartek Pomper dziekuje pięknie Musze cos takiego poszukać.

  • @sewerynszkatua8210
    @sewerynszkatua8210 4 роки тому

    Mój szalter teraz potocznie nazywany wyłącznik włącznik to w motorowerze podczas gaszenie szalter miał przebicie i mie kopło napięcie 12v i 16A

  • @widziszmnie7785
    @widziszmnie7785 7 років тому

    Czy używając dwóch tranzystorów jednego bipolarnego a drugiego uni polarnego podłączając arduino jako źrudło sygnału prostokątnego zmiennego mogę uzyskać prąd przemienny np 9v z baterii?
    I czy działał by transformator na takim prostokątnym prądzie przemiennym? xd

    • @BenDover-ci2wi
      @BenDover-ci2wi 7 років тому +1

      Odpowiedź jest w słowniku języka polskiego

    • @widziszmnie7785
      @widziszmnie7785 7 років тому

      Ben Dover co?? Gdzie jest bląd?
      edit aha *drógiego* ok ale nie czepiaj się o takie gówna!

    • @BenDover-ci2wi
      @BenDover-ci2wi 7 років тому +1

      To nie jest g*wno, tylko kompletny brak szacunku do potencjalnego rozmówcy. Nie zapominaj o 'źrudło', 'uni polarny' i 'działał by'

    • @sebahojka
      @sebahojka 7 років тому

      Transformator by miał zbyt ciężkie warunki, bo to nie była by sinusoida, tylko prąd zmienny prostokątny. Fakt faktem otrzymał byś prąd na wyjściu, ale bardzo zniekształcony. Zależy też od rodzaju transformatora. Co do budowy takiego układu. Nie wiem po co Ci jeden unipolarny a drugi bipolarny. Chyba chodziło Ci o NPN i PNP. Dwie baterie 9v połączone szeregowo. Tam gdzie masz połączenie plus-minus wyprowadzasz do jednej końcówki trafa, a drugą końcówkę transformatora podłączasz do tranzystorów.

  • @krisbeee7529
    @krisbeee7529 7 років тому +1

    Niestety na początku filmu zostały pomylone 2 pojęcia.
    Rozłącznik służy do rozłączania prądu nominalnego obwodu, a właśnie wyłącznik służy do rozłączania prądów przeciążeniowych, stąd mamy wyłączniki różnicoprądowe (to też rodzaj awarii) czy już poważniejsze jak choćby wyłączniki ziemnozwarciowe w elektroenergetyce.
    Jeszcze też brakuje mi choćby wspomnienia o bardzo ważnym parametrze jak max prąd rozłączenia. Może przy ultra niskich napięciach ( ULV) ale przy odrobinie samo zaparcia możemy wyprodukować urządzenie niezdolne do wyłączenia, wystarczy zastosować bezpiecznik o wyższym prądzie zadziałania niż prąd rozłączenia wyłącznika i mieć odrobinę pecha, kiedy to impedancja zwarcia będzie utrzymywać prąd pomiędzy zadziałaniem bezpiecznika a niedziałającym rozłącznikiem, który nie będzie w stanie zgasić łuku, jak choćby te małe dźwigienkowe (niebieskie/czerwone z filmu), które wg fantazji mogą działać na 230V...

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  7 років тому

      Cytuję za Wikipedią, rozłącznik też może wyłączać w razie przeciążenia. Może przewodzić prądy zwarciowe ale nie może ich rozłączać.

    • @kameasan
      @kameasan 7 років тому +1

      To ja podzielę się wersją pojęć z jaką wiele razy spotkałem się w literaturze. Rozłącznik ma za zadanie wyłączać (rozłączać) prądy znamionowe oraz przeciążeniowe do ok. 10-krotności prądu znamionowego w warunkach normalnych. Dodatkowo samo urządzenie musi wytrzymać wielkości prądów zwarciowych bez otwarcia się styków. Natomiast wyłącznik ma głównie za zadanie wyłączać prądy przeciążeniowe oraz prądy zwarciowe. Teoretycznie może pełnić rolę rozłącznika, ale ze względu na charakter jego pracy przystosowany jest do pracy w dużo cięższych warunkach i małą ilość cykli łączeniowych. Przykładowo ilość wytrzymywanych cykli łączeniowych dla rozłącznika wynosi ok 20000 razy a dla wyłącznika ok 5000.

    • @pindol80
      @pindol80 7 років тому

      Już miałem pisać ale wiedzę że Pan mnie wyręczył. :) Tylko co do rozłącznika przy 10 krotnościach In mam pewne wątpliwości, Taki rozłącznik musi już mieć konstrukcje do gaszenia łuku. Jak dla mnie: odłączniki - łączą w stanie bezprądowym (lub prądy stanu jałowego), rozłączniki -
      prądy robocze, wyłączniki - prądy robocze, przeciążeniowe i zwarciowe. Wg tego podziału przełącznik do światła w domu jest rozłącznikiem , natomiast gniazdko - wtyczka - to odłącznik :), s-ka i róznicówka to wyłączniki. Ale za nim poznałem ten podział mówiłem na wszystko wyłącznik ;). Warto tez powiedzieć że łączniki niskiego napięcia rządzą się swoimi prawami :)

    • @kameasan
      @kameasan 7 років тому

      Jeszcze nawiążę do tego co Pan napisał o odłącznikach :) Myślę, że lepsze jest określenie, że odłącznik to urządzenie którego głównym zadaniem jest sygnalizacja przerwy w obwodzie. Pracuje on w stanie bezprądowym, ale również są stosowane dodatkowo konstrukcje gaszące łuk umożliwiające pracę w sytuacjach kiedy jednak jakiś prąd płynie. Warto również wspomnieć, że odłącznik to jest pierwotnie odcinacz, tylko taki który który ma zdolność stworzenia przerwy izolacyjnej (odseparowania galwanicznego). Chciałbym jeszcze wrócić do przełącznika światła :) często spotyka się również nazwę "stycznik". Na koniec chciałbym dodać jeszcze jedno, że wyłączniki dla wysokich napięć znacząco różnią się budową w zależności czy to jest sieć prądu przemiennego czy prądu stałego :).

    • @steam7087
      @steam7087 6 років тому

      Rozłącznik może przerywać z określoną trwałością prądy do wielkości swojego znamionowego. Zabezpieczenie przed zwarciem stanowi odpowiedni bezpiecznik. Mamy całą gamę rozłączników bezpiecznikowych. W takim typie urządzenia część służącą do otwierania obwodu pod obciążeniem i wyposażoną w rozwiązania umożliwiające gaszenie łuku, umieszczono w obudowie do której można zamontować znormalizowane bezpieczniki stosowane w instalacja elektrycznych. Często jednym ze styków jest w takim urządzeniu końcówka samego bezpiecznika.
      Wyłącznik ma szersze zastosowanie. Jego konstrukcja umożliwia wyłączanie prądów od znamionowych po zwarciowe. Z racji bardziej skomplikowanej budowy: solidniejszego układu gaszenia łuku, napędu - zasobnikowego zbrojonego ręcznie lub elektrycznie, a dla wyższych napięć wyłącznika czasem też zasilanego sprężonym powietrzem, układu wyzwalaczy i wbudowanych w przypadku urządzeń niskiego napięcia modułów zabezpieczeń, cena nie może być niska. Choć mamy też tanie i proste urządzenia jak pokazany w filmie wyłącznik instalacyjny, które jednak mają swoje ograniczenia i są stosowane powszechnie dla małych prądów w instalacjach, powiedzmy do wartości 63A.
      Stąd dla większych prądów często stosuje się rozłączniki tam, gdzie prądy zwarciowe można ograniczyć bez nadmiernych kosztów właśnie przy pomocy bezpieczników.
      Zasada, która nie zmieniła się od dziesięcioleci i którą można stosować po dziś dzień, mówi, że odłącznik służy do wytworzenia widocznej przerwy izolacyjnej i można go otworzyć (a także zamknąć) wyłącznie w stanie bezprądowym.
      Rozłącznik - łączenia do wysokości prądu znamionowego.
      Wyłącznik - również prądy zwarciowe.
      Zdolność łączeniowa jest zawsze dokładnie określona w katalogach urządzeń. Zależy również od właściwości sieci zasilającej oraz charakteru obciążenia, co szczególnie dobrze widać w przypadku kategorii użytkowania i klasy pracy łączników np. AC1, AC3 itp.

  • @shrine010
    @shrine010 7 років тому

    Mogłeś dorzucić trochę informacji o debounce

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  7 років тому

      Mogłem też dorzucić inne informacje. Nie zrobiłem tego, bo mam zamiar zrobić osobny odcinek o tym.

    • @shrine010
      @shrine010 7 років тому

      No to świetnie :)

  • @kamilstachowski9733
    @kamilstachowski9733 4 роки тому

    Stary ale jary :)

  • @creep35fifty
    @creep35fifty 7 років тому

    Ty no nie wiem

  • @andrzej21111
    @andrzej21111 6 років тому

    NO trochę dziwnie narysowany, NC już normalnie.

  • @dupakropkaosiem
    @dupakropkaosiem 7 років тому

    Podobno nie istnieje (formalnie) coś takiego, jak włącznik, jest tylko wyłącznik.
    W związku z tym jak nazwać element, którym można włączyć urządzenie, ale nie można go nim wyłączyć? ;]

  • @dawidpankowski8249
    @dawidpankowski8249 3 роки тому

    Omron d2hw jak podłączyc

  • @mario88388
    @mario88388 7 років тому

    Czasami ludzi nie rozumiem ...
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic3396300.html#16834229

  • @baskification
    @baskification 5 років тому

    Żadne przełączniki, ani wyłączniki. To wszystko są łączniki, bo one służą do prądów roboczych

  • @piotrr597
    @piotrr597 2 роки тому

    Szkoda, ze nie wspomiano o jednej bardzo waznej roznicy. Na poczatku NO/NC ma podwojna przerwe zestykowa, a ma to znaczenie dla rozlozenia luku elektrycznego.