Díky za vyjádření sympatií nebo souhlasu. Kdyby se ale všichni řídili těmito radami, možná by byla na světě nuda. Já bych se spokojil s tím, kdyby si je vzal k srdci ten, kdo chce :O>) Hezký den
Nastávající rodiče by měli být na rodičovství připravovaní po všech stránkách. Jak je z videa patrné, tak dospělí nevědí automaticky, co je pro děti nejlepší. Vlastní zkušenosti nestačí. Nejlepší je ukázat názorně na příkladech, jaký přístup rodičů k dětem je vhodný a jaký ne. Ve videu se nemluvilo o tom nejhorším toxickém chování, jako je třeba křičení na dítě, bití, různé zbytečné zákazy a příkazy, nadržování jednomu z dětí, ironizování, lhaní, měnění pravidel podle nálady, netrpělivé chování jako "tomu ty ještě nerozumíš", kritizování kamarádů atd. Děti by se svých rodičů neměly bát.
Za mě je nejlepší příprava opsat vzorce vlastních rodičů, tedy udělat to se svými dětmi stejně, jako tu dělali mí rodiče se mnou. Trabl nastává, pokud to mí rodiče nedávali a je jedno v jakémkoliv směru. Pak jsem neměl kde ty potřebné vzory nabrat nebo jsem nabral vzory problematické. Ve škole se nic takového neučí. Tam se spontánně naučíme komunikovat s vrstevníky či nadřízenými (učiteli), ale rodičovská komunikace se ve škole opravdu nekoná a nejspíš ani nemůže. Tam by se mohla v nějaké sociální výchově učit "komunikace vědomá", kdy člověk alespoň přemýšlí nad svou komunikací a jejími efekty. Samotné rodičovství a komunikace s dětmi už je ale za hranicí školy. Pak by mohlo být pomocí nějaké samostatné vzdělávání (a možnosti tu jsou - knihy, kurzy, přednášky), jenže často si své chyby vůbec neuvědomujeme nebo si je nechceme připustit a tím je cesta ke změně zavřená. Pokud u nefunkčních nebo problematických vzorců komunikace či jednání zůstaneme, vtiskneme je do další generace a kruh se uzavírá. Souhlasím s vámi, že "nastávající rodiče by se měli připravovat po všech stránkách", ale které dovednosti do této přípravy vtiskneme, je vlastně na každém z nás. Pro ty, kdo zdroje hledají, nabídka alespoň jednoho z nich: suctou.zdenekoklestek.cz/ Hezký den 😊
@@zdenekoklestek7008 Děkuji Vám za odpověď a zcela s Vámi souhlasím. Ať žije každý, kdo se dětí nějak zastane, protože ty jsou samozřejmě celou dobu v podřízené pozici. Řekla bych, že ti lidé, kteří sami aktivně hledají informace, jsou už jenom díky tomu víceméně ideální rodiče, protože jim na dobrých vztazích s dětmi záleží a uznají i svou vlastní chybu. Problém jsou vpodstatě jen ti, kteří nejenže si sami nic nenastudují, ale ani když jim doslova donesete nějaký chytrý článek pod nos, tak "nemají čas na nějaké blbosti". Ze své vlastní zkušenosti na ZŠ, SŠ i VŠ vím, že se tam hodně času vyplýtvá. Už jenom tento promarněný čas by mohl stačit na nějaké ty povinné základy slušného chování. Bylo by to dobré jak pro vztahy v rodině, tak mezi lidmi všeobecně. Nedorozumění vždycky budou, ale nikdo by neměl být toxický.
Ako dieťa zažila som všetky "body" a dodnes som ešte niektoré nevyliečila, mám 63 rokov. Ale snažím sa a sledujem skvelé videá, ako to Vaše. Ďakujem ❤
Moudré rady škoda,že všichni rodiče se tímto neřídí.
Díky za vyjádření sympatií nebo souhlasu. Kdyby se ale všichni řídili těmito radami, možná by byla na světě nuda. Já bych se spokojil s tím, kdyby si je vzal k srdci ten, kdo chce :O>)
Hezký den
❤❤❤
Se všemi uvedenými body se ztotožňuji.
Děkuji :O>)
Nastávající rodiče by měli být na rodičovství připravovaní po všech stránkách. Jak je z videa patrné, tak dospělí nevědí automaticky, co je pro děti nejlepší. Vlastní zkušenosti nestačí.
Nejlepší je ukázat názorně na příkladech, jaký přístup rodičů k dětem je vhodný a jaký ne. Ve videu se nemluvilo o tom nejhorším toxickém chování, jako je třeba křičení na dítě, bití, různé zbytečné zákazy a příkazy, nadržování jednomu z dětí, ironizování, lhaní, měnění pravidel podle nálady, netrpělivé chování jako "tomu ty ještě nerozumíš", kritizování kamarádů atd.
Děti by se svých rodičů neměly bát.
Za mě je nejlepší příprava opsat vzorce vlastních rodičů, tedy udělat to se svými dětmi stejně, jako tu dělali mí rodiče se mnou. Trabl nastává, pokud to mí rodiče nedávali a je jedno v jakémkoliv směru. Pak jsem neměl kde ty potřebné vzory nabrat nebo jsem nabral vzory problematické.
Ve škole se nic takového neučí. Tam se spontánně naučíme komunikovat s vrstevníky či nadřízenými (učiteli), ale rodičovská komunikace se ve škole opravdu nekoná a nejspíš ani nemůže. Tam by se mohla v nějaké sociální výchově učit "komunikace vědomá", kdy člověk alespoň přemýšlí nad svou komunikací a jejími efekty. Samotné rodičovství a komunikace s dětmi už je ale za hranicí školy.
Pak by mohlo být pomocí nějaké samostatné vzdělávání (a možnosti tu jsou - knihy, kurzy, přednášky), jenže často si své chyby vůbec neuvědomujeme nebo si je nechceme připustit a tím je cesta ke změně zavřená.
Pokud u nefunkčních nebo problematických vzorců komunikace či jednání zůstaneme, vtiskneme je do další generace a kruh se uzavírá. Souhlasím s vámi, že "nastávající rodiče by se měli připravovat po všech stránkách", ale které dovednosti do této přípravy vtiskneme, je vlastně na každém z nás.
Pro ty, kdo zdroje hledají, nabídka alespoň jednoho z nich: suctou.zdenekoklestek.cz/
Hezký den 😊
@@zdenekoklestek7008 Děkuji Vám za odpověď a zcela s Vámi souhlasím. Ať žije každý, kdo se dětí nějak zastane, protože ty jsou samozřejmě celou dobu v podřízené pozici.
Řekla bych, že ti lidé, kteří sami aktivně hledají informace, jsou už jenom díky tomu víceméně ideální rodiče, protože jim na dobrých vztazích s dětmi záleží a uznají i svou vlastní chybu.
Problém jsou vpodstatě jen ti, kteří nejenže si sami nic nenastudují, ale ani když jim doslova donesete nějaký chytrý článek pod nos, tak "nemají čas na nějaké blbosti".
Ze své vlastní zkušenosti na ZŠ, SŠ i VŠ vím, že se tam hodně času vyplýtvá. Už jenom tento promarněný čas by mohl stačit na nějaké ty povinné základy slušného chování. Bylo by to dobré jak pro vztahy v rodině, tak mezi lidmi všeobecně. Nedorozumění vždycky budou, ale nikdo by neměl být toxický.
@@judithfrost1261 Díky za komentář :O>)
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️