A brikett alapjában véve a direkrt fűtésű rendszerekhez a legjobb. Ilyen a sparhelt és a cserépkályha, ahol az izzás is átad meleget s fűtőkészüléknek, és ezáltal a helységnek is. A cserépkályhában nekünk egyértelműen kedvezőbb a brikett, mifelénk a hengeres alakút lehet kapni kis kiszerelésben, egy csomagtartónyi (focus kombi) fér el nagyjából tárolás szempontjából, aaz is igaz, hogy nálunk kiegészítő fűtés csak, mert gázzal fűtünk, a cserépkályha meg csak a nappaliba segít be. Egy kazánban láng kell, hogy a víz melegedjen. De az is biztos, hogy a brikettel jobban lehet kijönni, mintha valaki a vízes fával kínlódik.
A csodavárást megöli a matematika és a fizika. 1. A fa - szalma - fű alapú tüzelőanyagok 4,7 kwh energiát adnak 100%-os hatásfokon. 2. A nedvességtartalom ezt lineárisan rontja. Tehát 50% nedvesség mellett nem is ég.20%- ra már csak 4,0 kw/h igaz. 3. A vegyes tüzelésű rendszer hatásfoka egy jól kiépített rendszer esetén kb 50%. Ha nincs puffer akkor csak 30-35. Ha faelgázosító SRS kazánt használsz agyonvezérelve az 65-70%. A kéményen a füstgázveszteség okozza a fő veszteséget. ( A kondenz kazán 50 fokot nyom ki, a totya 200-250 fokot) Ha gázra vetíted az kb 9,5 kwh hőt ad, amit a kondenzációs kazánok tudnak, ha jó a rendszer, vagyis a visszatérő víz alacsonyabb mint 40 fok. Összegezve. 10 kg brikett x 4,7 kwh= 47 kwh Ezt rontja a kazánod hatásfoka. Itt kb 40% 47 kwh x 0,4 = 18,8 kwh Ha ezt 20% nedvesség tartalom mellett csinálod ami a légszáraz fa víztartalma egy éves száradás után, és kb egy hétíg bent van a kazán mellett akkor az kb 80%. Vagyis 18,8 kw/h x 0,8. = 15,04 kw/h ami a lakásba bemegy. Onnan jön, hogy a lakás mennyire hatékony, ami már megint egy másik kérdés. A 47kwh betáplált elméleti energiából lett a végére 15 kw/h. Magyarúl ha gázzal fűtesz és elhasználsz 10 m3 gázt egy kondenzációs kazánnal, akkor azt egy ilyen rendszerrel müködtetve 50-60 kg szilárd anyaggal tudsz helyettesíteni. Ez a realítâs, és szerintem mindenki érzi is a bőrén, hogy a tüzelő az nagy kincs..
1 darab 5kW-os légkondi fogyaszt 1.5kW áramot. az a "rossz" 70 ft-os tarfával számolva 105ft óránként. ha 10 órát megy az 1050ft naponta. h tarifával ami 32ft 480ft naponta. 100m2-re kettő ilyen elég -20C nál. (bár ott kellhet valami kisegítő fűtés, pl oksoban rákötött infra sugárzó vagy olajradiátor mert a hatásfoka romlik a hidegggel, 5kW helyett adhat 3-at) hozzá ezek a legkondik invereteresek, vagyis 300W-1.5kw között változik a felvett teljesítmény, gyakorlatilag annyit vesznek fel ami a falakon, ablakon kimegy. vagyis nem mennek 10 órát naponta inkább csak 2-5 óra között. és hozzájön még, hogy semmit se kell csinálni vele, max a távirányítóját nyomogatni. ha csak nem ingyen szerzed a fát éjjel láncfűrésszel a csalitosból, nem éri meg kazánnal kínlódni.
@@makoado6010 klimát használtam én is kisegítő fűtésre. 2 db LG 4kw körülit. 5 fokig teljesen jó. Az alatt már érezhetően nyüglődött a dunaparti párás levegővel. -5 fok környékén gyakorlatilag rezsóként müködött. De, átmeneti időszakban gazdaságos és kényelmes!
Én a henger alakúval fűtöttem,6-8 db égett kb 3-5 órát a totyának megfelelő méretű kazánban.Többet nem is nagyon lehetett rárakni mert úgy felvitte a vízhőfokot.Sajnos mifelénk nem lehet azt a fajtát kapni.a szállítást is csak úgy vállalják hogy kint az utcán lerakják,aztán hord be magadnak.Nekem az a fajta nagyon bejött.Vettem próbaképen RUF brikettet,az már nem annyira tetszik.
Nekem is úgy van,hogy telerakni nem lehet mert kicsi a rendszer és felforralja,Így meg félzsákonként nem éri meg nekem,De tesztnek jó volt,Szerintem a ruff+ hengeres napraforgó brikett vegyesen jobb.Ez a kocka közepén a lyukkal jól ég de hamarabb elmegy,Én a száraz normál hasáb fát szeretem
Lehet felülről tüzelni minden alkalommal, csak a parázs át ki kell szedni, kazántdugig rakni, és, a parzsat felül ráönteni, majd be gyulladás után lezárni, {hamar begyulladt} és égni fog 10 órán keresztül. Ki kell próbálni. Hogy mennyibe kerül, azt ki kell próbálni. Én amíg szénnel fűtöttem is mindig így csináltam. De gázkazán van most, már azzal fűtök, tisztább, olcsóbb vmivel, és biztonságos. Nem füstöl a kémény, tudom ajánlani bárkinek, ha teheti évvel fűtsön.
Nálunk a cserépkályhában, ha 2 szintesen raktam meg, semmivel nem lett melegebb a csempe mintha 1 szintesen tettem bele. Lehet nálad is jobban jönne ki, ha egyszerre 3 - 4 darabot és ha az leégett akkor utána a következőket.
@@sza440 Ez a te véleményed.Nekem volt mind a kettő,Én a lemez mellett tettem le a voksom.Az öntvény kényesebb a hőváltozásra és a kéményhuzatra is.Nekem 10 évet birt az öntvény,szerintem az nem sok.Az meg hogy 50 vagy 70 fokon égetgetem az teljesen mindedgy mert nem ez öli meg a kazánokat.50 foktól már nincs kicsapódás pláne kis rendszernél.
Valamint ha pl felforr( esetleg,véletlen) nem engedhetsz rá hideg vizet,mert azonnal elreped.Hogy a hőt jobban tartja,hát aztse hiszem,én nem vettem észre a 10 év alatt amig volt.Én lemez párti vagyok.😁👍De nem vagyunk egyformák,kinek mi.
Ezzel a videóval csak egy probléma van, túl kevés az infó. Rendben, azt értjük, hogy 1 zsák 4 óráig égett, de mekkora házat fűt a kazán? hány fűtőtest van? stb stb. Ezek nélkülözhetetlen infók, hogy számolni lehessen.
100m2 egy szinten félig szigetelt ház,6 db radiátor ,ebből 2 kissebb 140cm es ,1 db50 cm es,3 pedig 240 hosszú a magasságuk általános ,pontosan nem tudom mennyi 60-70 cm körüli.De akárhohy számolod ez a brikett sehogy nem éri meg,max egy teljesen szigetrlt házba de szerintem ott se.A videó inkább az égéséről és az időtartamról szólt.Elnézést ha nam pontosan fogalmaztam.
Ja.es.meg.annyit hogy panelradiator mellè puffert zserelni!mint lattam regi videodban csak panelradiatorod van...azt megbaszhatod!!!!!nekem öntvèny bordàs radiàtor...es nemadnam a szar panelert!!!!!
Akinek öntvény van az asztmondja az a jobb akinek meg lemez radiátor az azt,örök vita.Egy biztos mind a kettőbe kell a melegvíz.A puffert meg tervezem.
A brikett alapjában véve a direkrt fűtésű rendszerekhez a legjobb.
Ilyen a sparhelt és a cserépkályha, ahol az izzás is átad meleget s fűtőkészüléknek, és ezáltal a helységnek is. A cserépkályhában nekünk egyértelműen kedvezőbb a brikett, mifelénk a hengeres alakút lehet kapni kis kiszerelésben, egy csomagtartónyi (focus kombi) fér el nagyjából tárolás szempontjából, aaz is igaz, hogy nálunk kiegészítő fűtés csak, mert gázzal fűtünk, a cserépkályha meg csak a nappaliba segít be.
Egy kazánban láng kell, hogy a víz melegedjen.
De az is biztos, hogy a brikettel jobban lehet kijönni, mintha valaki a vízes fával kínlódik.
Jó meglátás
A csodavárást megöli a matematika és a fizika.
1. A fa - szalma - fű alapú tüzelőanyagok 4,7 kwh energiát adnak 100%-os hatásfokon.
2. A nedvességtartalom ezt lineárisan rontja. Tehát 50% nedvesség mellett nem is ég.20%- ra már csak 4,0 kw/h igaz.
3. A vegyes tüzelésű rendszer hatásfoka egy jól kiépített rendszer esetén kb 50%. Ha nincs puffer akkor csak 30-35. Ha faelgázosító SRS kazánt használsz agyonvezérelve az 65-70%. A kéményen a füstgázveszteség okozza a fő veszteséget. ( A kondenz kazán 50 fokot nyom ki, a totya 200-250 fokot)
Ha gázra vetíted az kb 9,5 kwh hőt ad, amit a kondenzációs kazánok tudnak, ha jó a rendszer, vagyis a visszatérő víz alacsonyabb mint 40 fok.
Összegezve.
10 kg brikett x 4,7 kwh= 47 kwh
Ezt rontja a kazánod hatásfoka.
Itt kb 40%
47 kwh x 0,4 = 18,8 kwh
Ha ezt 20% nedvesség tartalom mellett csinálod ami a légszáraz fa víztartalma egy éves száradás után, és kb egy hétíg bent van a kazán mellett akkor az kb 80%.
Vagyis 18,8 kw/h x 0,8. = 15,04 kw/h ami a lakásba bemegy.
Onnan jön, hogy a lakás mennyire hatékony, ami már megint egy másik kérdés.
A 47kwh betáplált elméleti energiából lett a végére 15 kw/h.
Magyarúl ha gázzal fűtesz és elhasználsz 10 m3 gázt egy kondenzációs kazánnal, akkor azt egy ilyen rendszerrel müködtetve 50-60 kg szilárd anyaggal tudsz helyettesíteni. Ez a realítâs, és szerintem mindenki érzi is a bőrén, hogy a tüzelő az nagy kincs..
1 darab 5kW-os légkondi fogyaszt 1.5kW áramot. az a "rossz" 70 ft-os tarfával számolva 105ft óránként. ha 10 órát megy az 1050ft naponta. h tarifával ami 32ft 480ft naponta. 100m2-re kettő ilyen elég -20C nál. (bár ott kellhet valami kisegítő fűtés, pl oksoban rákötött infra sugárzó vagy olajradiátor mert a hatásfoka romlik a hidegggel, 5kW helyett adhat 3-at)
hozzá ezek a legkondik invereteresek, vagyis 300W-1.5kw között változik a felvett teljesítmény, gyakorlatilag annyit vesznek fel ami a falakon, ablakon kimegy. vagyis nem mennek 10 órát naponta inkább csak 2-5 óra között.
és hozzájön még, hogy semmit se kell csinálni vele, max a távirányítóját nyomogatni.
ha csak nem ingyen szerzed a fát éjjel láncfűrésszel a csalitosból, nem éri meg kazánnal kínlódni.
@@makoado6010 klimát használtam én is kisegítő fűtésre.
2 db LG 4kw körülit.
5 fokig teljesen jó.
Az alatt már érezhetően nyüglődött a dunaparti párás levegővel.
-5 fok környékén gyakorlatilag rezsóként müködött.
De, átmeneti időszakban gazdaságos és kényelmes!
@@torpemonguz a modernebb r32-es gázzal töltött klímák -20Cig mennek.
@@makoado6010 persze, csak a pótfűtés leeszi a hajad... Ezek is R32-ek.
Nekem így vált be.. ha hideg van akkor gázkazán.
@@torpemonguz a gázkazánnak nincs párja kényelem szempontjából... de ma a "túlfogyasztással "nagyon gyorsan bele lehet szaladni a 700ft/m3 pofonba...
Üdvözöllek!Hàny kw-os a kazàn mekkora alapterületű hàzat fűtesz ? Tisztelettel
@@Zoltan-cb3vi Üdvözlöm. 31KW os és 100m2 volt mikor beüzemeltem a kazánt mostmár 120m2 .
De brikettet soha többé nem veszek,nem éri meg. Saját magam csinálok ha van időm papír brikettet. Meg persze marad a száraz nyár fa.
Én a henger alakúval fűtöttem,6-8 db égett kb 3-5 órát a totyának megfelelő méretű kazánban.Többet nem is nagyon lehetett rárakni mert úgy felvitte a vízhőfokot.Sajnos mifelénk nem lehet azt a fajtát kapni.a szállítást is csak úgy vállalják hogy kint az utcán lerakják,aztán hord be magadnak.Nekem az a fajta nagyon bejött.Vettem próbaképen RUF brikettet,az már nem annyira tetszik.
Nekem is úgy van,hogy telerakni nem lehet mert kicsi a rendszer és felforralja,Így meg félzsákonként nem éri meg nekem,De tesztnek jó volt,Szerintem a ruff+ hengeres napraforgó brikett vegyesen jobb.Ez a kocka közepén a lyukkal jól ég de hamarabb elmegy,Én a száraz normál hasáb fát szeretem
I realize I am kinda off topic but does anybody know of a good site to watch new movies online?
@Ryan Matthias flixportal xD
@Omari Mordechai Thank you, I went there and it seems to work :) Appreciate it!
@Ryan Matthias glad I could help xD
Lehet felülről tüzelni minden alkalommal, csak a parázs át ki kell szedni, kazántdugig rakni, és, a parzsat felül ráönteni, majd be gyulladás után lezárni, {hamar begyulladt} és égni fog 10 órán keresztül. Ki kell próbálni. Hogy mennyibe kerül, azt ki kell próbálni. Én amíg szénnel fűtöttem is mindig így csináltam. De gázkazán van most, már azzal fűtök, tisztább, olcsóbb vmivel, és biztonságos. Nem füstöl a kémény, tudom ajánlani bárkinek, ha teheti évvel fűtsön.
Köszönöm a hasznos infót,kifogom próbálni👍
Üdv.Nagyon nem gazdaságos a brikett,se ez se a keményfa brikett. Gyorsan elég,és kb. minimum a duplája árban mint a száraz keményfa.
Így igaz, én se használom nem éri meg 10 kg itt nálunk 1100 ft az brutális.Száraz vastagfa,annak párja nincs.
Nálunk a cserépkályhában, ha 2 szintesen raktam meg, semmivel nem lett melegebb a csempe mintha 1 szintesen tettem bele.
Lehet nálad is jobban jönne ki, ha egyszerre 3 - 4 darabot és ha az leégett akkor utána a következőket.
Hát én azt tapasztaltam hogy kazánba is nagyon jó,de sok fogy belőle és nekem ez a mázsánkénti 7-9 ezer forintos ár sok.Maradok a rendes száraz fánál.
Ez csak sós megoldàsnak jó szerintem. Nem kell vagdosni csak pakolni. Legyen deha egy mód van rá kerüljük:)
Igaz
2022 mennyi lenne ez a brikett?🙂
Kb 2.5 szerese. De akkor se érte meg most meg pláne.
Nalam 15 darab ruf fabrikett,4darab hasabfa.begyujtva felülröl.8-9òràt èg!!!!!!
Na persze 😆
@@palmaliget3824 gyere el nézd meg ha nemhiszed!!!megkell vele tanulni futeni,hidd el én sem tudtam!!!
Ezek a totyák acél kazánok?
Az enyém acél lemez,de van öntvény Totya is.
@@szereljhazilag melyik a jobb?
@@jozsefpeller3885 kinek mi,nekem volt öntvénykazánom,de nem Totya.Nekem nem tetszett az öntvény.Mert kényesebb .Én lemez párti vagyok.
@@sza440 Ez a te véleményed.Nekem volt mind a kettő,Én a lemez mellett tettem le a voksom.Az öntvény kényesebb a hőváltozásra és a kéményhuzatra is.Nekem 10 évet birt az öntvény,szerintem az nem sok.Az meg hogy 50 vagy 70 fokon égetgetem az teljesen mindedgy mert nem ez öli meg a kazánokat.50 foktól már nincs kicsapódás pláne kis rendszernél.
Valamint ha pl felforr( esetleg,véletlen) nem engedhetsz rá hideg vizet,mert azonnal elreped.Hogy a hőt jobban tartja,hát aztse hiszem,én nem vettem észre a 10 év alatt amig volt.Én lemez párti vagyok.😁👍De nem vagyunk egyformák,kinek mi.
Ezzel a videóval csak egy probléma van, túl kevés az infó. Rendben, azt értjük, hogy 1 zsák 4 óráig égett, de mekkora házat fűt a kazán? hány fűtőtest van? stb stb. Ezek nélkülözhetetlen infók, hogy számolni lehessen.
100m2 egy szinten félig szigetelt ház,6 db radiátor ,ebből 2 kissebb 140cm es ,1 db50 cm es,3 pedig 240 hosszú a magasságuk általános ,pontosan nem tudom mennyi 60-70 cm körüli.De akárhohy számolod ez a brikett sehogy nem éri meg,max egy teljesen szigetrlt házba de szerintem ott se.A videó inkább az égéséről és az időtartamról szólt.Elnézést ha nam pontosan fogalmaztam.
@@szereljhazilag Nagyon szépen köszönöm :)
@@botonddenes546 Szivesen,én se vagyok profi de a tapasztalataimat megosztom szivesen.😉👍
Ja.es.meg.annyit hogy panelradiator mellè puffert zserelni!mint lattam regi videodban csak panelradiatorod van...azt megbaszhatod!!!!!nekem öntvèny bordàs radiàtor...es nemadnam a szar panelert!!!!!
Akinek öntvény van az asztmondja az a jobb akinek meg lemez radiátor az azt,örök vita.Egy biztos mind a kettőbe kell a melegvíz.A puffert meg tervezem.