Nagyon régen, középiskolásként szakmai gyakorlaton voltam egy profi kőműves mellett. Ott az volt a szokás nyáron, hogy a raklapon lévő vázkerámia téglát a falazás előtt alaposan belocsoltuk. Ez 30 évvel ezelőtt volt... A mai Világban egy magára valamit is adó szakembernek minimum tisztában kell lennie a gyártói előírásokkal, utasításokkal. De persze nem vagyok naív.
Itt a hangsúly a szakemberen van. A legtöbb helyen minden lyukból összeverbuvált, reggel már csatakkész cigányok pakolják a téglát. A videón szereplő karok sem aznap barnultak (0:51, 01:58)
Ezt kurv@ra nem kellett volna. Majd ha kint leszel a napon heteket-hónapokat, meglásd milyen színed lesz! És nem az a baj, hogy cigány vagy sem, hanem a munka minősége. És innen mindegy is már, hogy czingár vagy sem.
@@gaborgarai5281 A melanin a nap káros sugarai ellen véd de amellett a radioaktív sugárzás ellen is nyújt nem csekély védelmet! Mindenki tartsa ezt észben amikor Ukrajna azzal fenyeget hogy felrobbantják a Európa legnagyobb atomerőművét!
Ajánljatok olyan vállalkozást, ahol hajlandóak vállalni, hogy a műszaki ellenőr díját kifizetik, amennyiben hibát talál :D Mert eddig csak olyat találtam akik szerint: "Fölösleges a műszaki ellenőr csak kötekedik" "én jobban tudom mert csinálom régóta" Aztán persze az elrontott dolgokat újrataknyolják, rosszabb lesz mintha elsőre jól csinálták volna + az elcseszett időt / anyagot sem térítik meg...
A műszaki ellenőrt a megrendelő fizeti, az ő érdekeit képviseli. A kivitelezőnek Felelős Műszaki Vezetőt kell alkalmaznia, aki amúgy teljes anyagi felelősséggel tartozik a kivitelezés minősegéért. Legalábbis a törvények szerint.
@@laszlokocsis7817tudja ő is,csak úgy van vele,H a kivitelező szerint felesleges,mert ő nem hibázik,akkor ha mègis lesz hiba,fizesse ő az ellenőrt. Ha nem talál hibát,akkor a megbízó fizeti...jó gondolat👍😁
Nem fogsz olyat találni, mert az ellenőrt a megrendelő fizeti.... Ha ő hozza az ellenőrt meg fizeti, akkor ott nem lesz semmi hiba, ha az ő embere ellenőriz....
Nekem a 44cm-es porotherm klímatéglánál kimondottan előírták, hogy falazáskor a közepét ne kenjék habarccsal, csak a 2 szélét 10 cm szélességben, perlites zsákos falazóhabarcsot használtak és egy téglát sem lehetett még leütni sem. Ezt a telibe kenést habarcs és tégla fajta dönti el vajon?
Honnan jött ez az infó? Mi ugyanilyen fajta, csak 30cm-es téglát használtunk nemrég, minek vásárlásakor nagyon erős ajánlás volt a hozzá való Dryfix hab használata. Habarcsra azt az infót kaptuk, hogy felejtsük el, mert a jó hőszigetelésnek búcsút mondhatunk vele. Ezt és a te infódat összekombinálva lehet azért mondták neked hogy középre nem kéne habarcsot rakni, mert így akkor a külső és belső habarcs csíkok nem érnek össze, és emiatt nem fogja lerontani annyira a hőszigetelést? 🤔
Hogy hogy megy egy generál-építkezésen nem tudom, de amikor én falaztam saját magamnak nyáron, volt egy akkora edényem tele vízzel, amibe belefért egy blokktégla. Amíg az egyiket a helyére tettem, addig a másik ázott az edényben, csak úgy sistergett. Volt ideje kötni az anyagnak.
Szintén, kaláka falazás. Legnagyobb (talán 90L-es) habarcsos ládába pont befér 2 db 30-as tégla, ebből kell kettő és folyamatosan lehet falazni, teljesen átnedvesített téglával.
2011-ben végeztem kőműves szakmát jelesre vizsgázva. Minket úgy tanítottak és úgy is kellett vizsgáznunk, hogy 30 falazó blokk első sor alá telibe utánna 2 szélén kenve 38 vagy a felett már 3 sorban habarcsolunk. Most akkor hogy is van ez ? 🤔
Elő kell venni a gyártói előírást... fél szemmel már láttam valami gyári (purhabszerű) ragasztóval 2 csíkban történő ragasztást is... Nem rajongok a falazóblokkokért...
4 éve azon tombolt az ellenőr hogy tilos megkenni telibe a téglát, csak a két szélét , mert amúgy hőhidas lesz. Jó lenne már eldönteni hogy melyik a jó.
nem csak az a baj, hogy a fal szilárdságannem lesz elég jó, de a levegő is szépen fog közlekedni a le-nem-zárt üregekben, ami jelentősen rontja a hőszigetelést, ha meg megvésik a villanyszerelők, akkor kész is a légtömörség kiiktatása...
A légtömörség legegyszerűbb elérése a falak kívülrő való vakolása, akkor lehet odabennt bátran vésni. Ez persze némileg drágít, de megéri, legalább egy durvázás. Van olyan, amit nem érdemes megspórolni.
Olyan kérdésem lenne hogy én évek óta úgy csinálom hogy bele mártom a vízbe a téglát és kb. 20 másodpercig benne is hagyom és úgy építembe a téglát ! Hogy ez így meg fellel vagy esetleg van jobb meg oldás ?
Nekem 17 éve ment a 44-es a falakba...nem volt drága a mai árak tükrében...és kurva jó a ház klímája...télen ki nem megy a meleg...nyáron be nem jön...
Ilyenkor kit terhel a költsèg ?Nem csak a bontásra gondoltam hanem a habarcsra is. Ilyenkor a mester saját pènzèböl vesz új alapanyagot? Elkèpzelhető hogy amit raktak falat az összes ilyen lett azon a èpületen?
Én már most röhögök,hogy pár év múlva jönnek az első vendégmunkások valahonnan,mondjuk keletről.Aztán minden minőségi,vagy drága,vagy mind a 2..(.mindegy)..építkezésen marketing HÍVÓSZÓ lesz az értékesítésnél az Ázsiai(Délkelet ázsiai) munkaerő .Pont olyan mint a magyar lakóközösség(Ha érted mit beszélek)És mivel sikeres lesz egyre több,és több vállalkozás tér át erre.És akkor ezek a félmajmok mennek a levesbe.Vagy jászkap@f@aszára ha egyáltalán kellenek valakinek.
Elnézve a videókat az ázsiai munkastílus pont annyira vegyes, mint a hazai. Ott is van aki csúcstechnológiával minőségi módon dolgozik, meg van rengeteg kókányoló, akinek a festék a megmentője, mert azt tartja össze és takarja el fosvárat.
Felháborító. Miután annó elzavartam az első brigádot amikor építkeztem, a következő bagázsnál inkább jelen voltam pont ezért. Az első brigád a 3. sornál járt amikor kimentem munka után megnézni, hogyan haladtak, és hamar elöntötte a sz*r az agyamat. Volt olyan, hogy 2 ytong tégla között 5 cm volt a szünet, persze elmaszatolva habarccsal. Belevágtam a kalapácsot és el is tűnt benne. Erre azt mondja az ork, hogy a levegő szigetel. Ez volt az a pillanat, amikor 10 percet adtam nekik, hogy szedjék a motyójukat és eltakarodjanak. Egyébként én is az építőiparban dolgozom mint vállalkozó, de valami borzalom amikkel találkozom. Úgy 10-ből 7 ház az, ami normálisan felépül.
Kisfalumban bővítik az ovit. A minap megnéztem hogy falaznak, mit hoztak össze. Szemre van/volt benne vagy 5 centi, az ötödik sornál. Vágott rész a nyílászárónál... Nem vagyok szaki, de elég furcsa, amit ott készítenek :/ Azt is biztos locsolták...
Ha lemeccseltétek, végül is mi lett a végeredmény? Kell telibe kenni, vagy nem kell? A szakkönyvekben a tégla hővezetése beépítve hogyan van megadva, telibe kenve, vagy a két szélén?
0:52 Aliasz Kalányos Rikiárdó Mercédesz szíve választottya a kőmíves vállalkozó kisiparos. Vériben van a szakma. Asszony kő a falba , mondá kőmíves Kelemeny.
Kifejezetten létezik olyan sablon, amivel a téglasorok közé pofás 2 sorban lehet habarcsot tenni és gyártók is úgy ajánlják, hogy hőhíd miatt ne kenjük telibe. Teherhordó falazatról van szó.
k porfilos tégla gyártó ajánlása a következô volt! "használja a habarcshúzó kocsit" ez a szerszám a tégla 2 szélén húz két 10-15 cm habarcs csíkot! akkor most hogy is van ez kéremszépen🤔
Írni-olvasni alig tudó, OKJ vizsgával is lehet kőműves... Ismerek ilyet, aki "mindenhez is" értő alak, életében nem olvasott el egy könyvet, mert funkcionális analfabéta. Amikor festett valakinek, akkor így számolta a négyzetmétert: a fal hosszúságát beszorozta a magassággal... azaz lényegében térfogatot számolt, terület helyett. Most ez az alak építésvezető valahol... Mondjuk milyen az a cég, ahol egy kőműves és nem egy mérnök az építésvezető?!
Ez tök szép és jó és biztos így is van, de egy akármilyen kőművesnek erről fogalma sincs. Nem olvas se használatit, se mást, csak csinálja gyakorlatból. Kellene oda melléjük valaki, aki mondja, hogy az adott technikával, hogy kell bánni.
2 місяці тому
Locsolni kell... Ez olyan mint tűző napon 43 fokban nem hálózunk. Épp a napokban került fel egy FB csoportban hogy csikos lett a színezés alatt... Mint kiderült, tűző napon csinálták, és valszeg megégett a dolog.
Kedves Szaki Ellenőr! Nagy tisztelője vagyok a csatornának és munkájának. Nem építőiparos vagyok, csak érdekel, a kreatív munka boldoggá tesz és ezért magam is megcsinálom, amit megtanulok. Kérem, hogy nézze el tudatlanságom, ha butaságból nem szakszerű kérdést teszek fel, mivel nem ismerem az építőiparba tartozó szakmák szókincsét. Kérdésem: - Láttam külföldön (Ausztria, Németország) olyan technológiát, hogy nem habarcsot használtak falazásnál. A téglákat valamilyen speciális és vékony PUR-habhoz hasonló anyaggal ragasztották egymáshoz. Nyílván nem lehet az, hiszen nem tartó szerepe van csak szigetelőanyag. Gyorsan haladtak és gyönyörű munkát végeztek. Még tudná mondani, hogy mit használnak?
Igen, a precízen méretre lecsiszolt hőszigetelő téglákat nagyom szorosan egymásra lehet rakni és közte elég csak az a két vékony ragasztócsík. Ilyenkor a téglák teljesen felfekszenek egymáson. Az a ragasztó meg elég erős ahhoz, hogy a falnak meglegyen a szerkezeti szilárdsága. Előnye a gyorsabb és egyszerűbb munkavégzés meg a jobb hőszigetelés.
Kedves SzakiEllenőr! Ahhoz mit szól, hogy a falazáshoz használt PUR-hab szerűséget csak két csíkban hordják fel a téglára, a fal külső és belső oldalán és közte tényleg csak a levegő van. Saját szememmel láttam pár éve a Construmán, hogy így építettek falat a szakmai közönség előtt! 😱
@@uborka1956 azt mondtam nem cèl...ha pontosak akarunk lenni...de itt az volt a baj,H nem voltak teljes felületükön alátámasztva a tèglak ès ez gondot okozhat(azt most ne tárgyaljuk,H amellett,H rosszabb a malter hőszigetelő kèpessège mint a tèglanak,de legalább ha teljes felületen van kenve lezárja a levegő mozgásának útját,ami hasznos lehet )ez a probléma a ragasztó habbal nem jelentkezhet. Az meg,H mennyi ès hova helyezett hab elegendő,had döntse el a gyartó
Nem kell ide már iskola. Itt az okos tégla. Elsőnek jött az okos telefon és utána jött sorba minden ami okos. Na meg ami még jönni fog. Az embernek már okosnak sem kell lenni.
Komolyan mondom, hogy ezért kezdtem el autodidakta mód építészetet tanulni, mint vilanyász, mert nincs olyan szakember, akire, a munkájára azt tudnám mondani, hogy patent.
Hát, láttam már egy pár építkezést, de olyant még sosem, hogy a kőművesek a téglákat locsolgatták volna. Nem akarok gúnyolódni ezen, de ha ez előírás, akkor a kőművesek 99,9%-a telibe szarja.
Párszor már írtam.. ez családi ház csatorna.. családi ház apró cseprő mindenre odafigyelő problémáival... Rezsnyákot egy 600 lakásos tàrsasház építkezésén a Vágóhíd utcàban az első nap lecsapnák egy darab slaggal..( hamár tégla locsolás)
Kapaszkodj meg, sorakoznak nálam a nagy fejlesztő cégek csalódott vevői. Aztán majd lesz csodálkozás! Attól hogy 600 lakás, attól lehet normális a kivitelezés!
Nem mondom, hogy hülyeség, mert én is benedvesítem a falat, ha egy szerelvénydobozt begipszelek vagy pl. purhabozás előtt, csak nem életszerű, hogy egy nagy kivitelezés esetén erre odafigyelnének. Errre se idő, se ember, szerintem. Ez kb olyan, mint amikor a tanárom mondta, hogy egy 50m-es hosszabbítót a használat előtt le kéne teljesen tekerni a dobról, mert különben úgy fog viselkedni mint egy tekercs habala sabala. Na, olyat se láttam még, aki így használná a hosszabbítókat.
Mindig tanul az ember. A régi hősi időkben nem is hallottam olyant, hogy a téglát meglocsolni. Igaz, akkor homokból és mészből volt a malter, egy kicsi cementet tettek bele, de nem sokat. Ezekben a videókban olyan építőanyagok vannak, hogy sokukról nem is hallottam.
A videóban elhangzik, hogy az építőanyag gyártó ad leírást, hogyan kell beépíteni, használni. Nagyon sok kőműves okosabbnak hiszi magát. Ez következik abból, hogy nem azok... Mindegyik lépést és műveletet okkal írja le a gyártó. Ha a kőműves valamit nem ért, vagy kétkedik, vagy hülyeségnek tartja, akkor érdemes lenne egy építészmérnököt megkérdeznie. Nem vagyok kőműves, elsőnek én is így két szélen hordanám fel az anyagot, lévén a légréteg szigetel. Eszembe nem jutna, hogy telibe kell a teherhordás miatt. Ragasztásnál is csak két csíkot húznak két szélén. De én csak egy laikus vagyok.
Amikor a "hősi" időkben (1867-ben) elkezdték Budapestet építeni, falazás előtt minden téglát be kellett ÁZTATNI! Aztán ez valahogy elfelejtődött a történelem nagy viharaiban! 🥴 😂 🤣
@@SzakiEllenor A ragasztásnál is kell portalanítani, nedvesíteni? Laikusként számomra rejtély a ragasztás. Úgy értem egy nagy objektum, az épület Technokollal összeragasztva.
@@tiborbalogh4181 kell nedvesteni. A habarcs is ragasztó.....az erő megvan a mai ragasztoanyagokban is,még eeőssebb is.,... Azt kellett megoldani,H ne legyen szüksèg vastag habarcsrètegre az egenetlensègek kiküszöbölèsère ès már lehetett is ragasztani v vèkony habarcsot használni.
@@SzakiEllenor 40 fokban, hogy lehet falazni , betonozni?? Úgy sem tudod annyira meglocsni, hogy egyből ne kapja mi a vizet, nem még köt hanem megszárad🤣🤣
1.Jó hogy egy helyen észre lett véve, de ki tudja hogy eddig, az összes többi helyen hogy csinálták. (Gyanítom ugyanígy, két sávban a szélén.) 2. Alkalmazástechnikai leírást és kémiai kötést szóbahozni egyes segéd"mérnököknek" olyan mintha idegen nyelven beszélne az ember.
Azt gondolom, hogy túl ,,modernek" vagyunk. A régi jól bevált javított mészhabarcs/ 25 százalék mész+ cement/ nem igazán okozott problémát. A mostani mindenféle ,,mészpótló" stb adalék sztem még nem igazán bizonyított.
Akkor még nem volt dolgod "régi" házzal. Már egy 40-50 éves háznál is inkább tartja a falat a habarcsra jutó nyomás, mint maga a ragasztóerő, úgy porlad, mint a homok. Az akkori "csemperagasztóról" nem is beszélve. A magam részéről jobban bízom a modern anyagokban, új technológiák, pl. üvegszál adalék, ráadásul manapság már nem kell kispórolni az összetevőket sem a hiány miatt, a hozzáférhető leírások alkalmazása pedig a lehető leghosszabb élettartamot biztosítja.
Van baj a kommunikációban! Miért lég réses a tégla? Ugy reklámozzák hogy kering benne a levwgő, ha mimden sort letömìtenek akk hogy fog járni a levegő??
@@antaltamasi9944 Nem is ezt állítom, de be kell látni, hogy mindennek van elönye meg hátránya is, és én nem merném azt kijelenteni, hogy melyik a jobb. Legföképpen ezt a csatornát nézegetve látszik, hogy a kivitelezés minöségén múlik a legtöbb és nem azon, hogy éppen mi épül.
Az én véleményem az hogy ne azon legyen a hangsúj hogy Roma az ilettő vagy paraszt mert én több roma kőművest is ismerek és ők tiszteségesen dolgoznak itt a munkával meg az odafigyelésel van a gond nem az emberi fajtákal. Magyar emberbe is tudok olyat akkinek kettő forintott sem ér a munkája
Állt volna az 30 évet minimum.Meghívlak magamhoz,nézz körül.Anno, 40 éve pár alkoholista építette és a fater és még mindig áll.Pedig a vízszintben is 20 centi van 15 méteren.🤣 Azért ennyire nem kell beszrni mindentől.
Nem szép munka a felületet csak félig habarcsozni. Szerintem a ragasztó habból és több kellene két csíknál, mondjuk 4 csík. A két csíkkal végzett falazást nem tudom hová tenni, ezen kívül a téglákat közvetlen a falra helyezés előtt víz spriccelésével nedvesíteni kellene, mit nyílászáró beépítéskor. bakancslista1.095 ! Az a tuti, ahogy csináltad, egy kicsit be kell áztatni a téglát, de ezt az ember csak saját magának csinálja meg, megfizethetetlen !
Tudták, hogy szét kell szedni, ezért nem kenték teljesen, nem akarták, hogy tönkremenjen a tégla amikor szétszedik.
Profi előrelátás
Pont ezt akartam írni èn is,de mondom előbb megnèzem nem írta e már valaki le......megelőztèl😁👍
🤣🤣🤣
Na, most nézem a hozzászólásodat, ugyanezt írtam pár perce 😅
😂😂
Nagyon régen, középiskolásként szakmai gyakorlaton voltam egy profi kőműves mellett. Ott az volt a szokás nyáron, hogy a raklapon lévő vázkerámia téglát a falazás előtt alaposan belocsoltuk. Ez 30 évvel ezelőtt volt... A mai Világban egy magára valamit is adó szakembernek minimum tisztában kell lennie a gyártói előírásokkal, utasításokkal. De persze nem vagyok naív.
Itt a hangsúly a szakemberen van.
A legtöbb helyen minden lyukból összeverbuvált, reggel már csatakkész cigányok pakolják a téglát.
A videón szereplő karok sem aznap barnultak (0:51, 01:58)
@@gaborgarai5281Ezért is írtam, hogy nem vagyok naív.
Ezt kurv@ra nem kellett volna. Majd ha kint leszel a napon heteket-hónapokat, meglásd milyen színed lesz! És nem az a baj, hogy cigány vagy sem, hanem a munka minősége. És innen mindegy is már, hogy czingár vagy sem.
Óvatosan kell, mert tud a tégla csúszkálni, de az is szörnyű, mikor odaég szinte a beállítás előtt.
@@gaborgarai5281 A melanin a nap káros sugarai ellen véd de amellett a radioaktív sugárzás ellen is nyújt nem csekély védelmet! Mindenki tartsa ezt észben amikor Ukrajna azzal fenyeget hogy felrobbantják a Európa legnagyobb atomerőművét!
Ajánljatok olyan vállalkozást, ahol hajlandóak vállalni, hogy a műszaki ellenőr díját kifizetik, amennyiben hibát talál :D
Mert eddig csak olyat találtam akik szerint: "Fölösleges a műszaki ellenőr csak kötekedik" "én jobban tudom mert csinálom régóta"
Aztán persze az elrontott dolgokat újrataknyolják, rosszabb lesz mintha elsőre jól csinálták volna + az elcseszett időt / anyagot sem térítik meg...
A műszaki ellenőrt a megrendelő fizeti, az ő érdekeit képviseli. A kivitelezőnek Felelős Műszaki Vezetőt kell alkalmaznia, aki amúgy teljes anyagi felelősséggel tartozik a kivitelezés minősegéért.
Legalábbis a törvények szerint.
@@laszlokocsis7817tudja ő is,csak úgy van vele,H a kivitelező szerint felesleges,mert ő nem hibázik,akkor ha mègis lesz hiba,fizesse ő az ellenőrt. Ha nem talál hibát,akkor a megbízó fizeti...jó gondolat👍😁
Nem fogsz olyat találni, mert az ellenőrt a megrendelő fizeti....
Ha ő hozza az ellenőrt meg fizeti, akkor ott nem lesz semmi hiba, ha az ő embere ellenőriz....
@@pjotr3374 nem erről szólt a hozzászólása
Itt vagyok. Enaplót írok, két-három műszakis jár a nyakamra hétről hétre, sosem kellett bontanom.Erre büszke is lehetek esetleg?
Nekem a 44cm-es porotherm klímatéglánál kimondottan előírták, hogy falazáskor a közepét ne kenjék habarccsal, csak a 2 szélét 10 cm szélességben, perlites zsákos falazóhabarcsot használtak és egy téglát sem lehetett még leütni sem. Ezt a telibe kenést habarcs és tégla fajta dönti el vajon?
Honnan jött ez az infó? Mi ugyanilyen fajta, csak 30cm-es téglát használtunk nemrég, minek vásárlásakor nagyon erős ajánlás volt a hozzá való Dryfix hab használata. Habarcsra azt az infót kaptuk, hogy felejtsük el, mert a jó hőszigetelésnek búcsút mondhatunk vele.
Ezt és a te infódat összekombinálva lehet azért mondták neked hogy középre nem kéne habarcsot rakni, mert így akkor a külső és belső habarcs csíkok nem érnek össze, és emiatt nem fogja lerontani annyira a hőszigetelést? 🤔
Hogy hogy megy egy generál-építkezésen nem tudom, de amikor én falaztam saját magamnak nyáron, volt egy akkora edényem tele vízzel, amibe belefért egy blokktégla. Amíg az egyiket a helyére tettem, addig a másik ázott az edényben, csak úgy sistergett. Volt ideje kötni az anyagnak.
Elég ha a sorokat locsoljuk de áztatva a lassabb kötés végett valóban keményebbre köt a habarcs
Szintén, kaláka falazás. Legnagyobb (talán 90L-es) habarcsos ládába pont befér 2 db 30-as tégla, ebből kell kettő és folyamatosan lehet falazni, teljesen átnedvesített téglával.
Üdvözlöm! Érdeklődni szeretnék,beltérre, vakolatlan, új építésű falra, feltehető e a fali csempe?
Köszönöm a válaszát!
Szomszédunkban a öreg szaki kádban áztatta a téglát ilyen rekkenő hőség és napsütés idején
Talán tudta miért??
Jol tette‼️‼️‼️birka, tudod e miert kell áztatni????
Jó nagy kádja volt az öregnek, ha egy falnyi tégla belefért
2011-ben végeztem kőműves szakmát jelesre vizsgázva. Minket úgy tanítottak és úgy is kellett vizsgáznunk, hogy 30 falazó blokk első sor alá telibe utánna 2 szélén kenve 38 vagy a felett már 3 sorban habarcsolunk. Most akkor hogy is van ez ? 🤔
Elő kell venni a gyártói előírást... fél szemmel már láttam valami gyári (purhabszerű) ragasztóval 2 csíkban történő ragasztást is... Nem rajongok a falazóblokkokért...
Tanultam most is.
Jó a videó.
További jó munkát kívánok.
4 éve azon tombolt az ellenőr hogy tilos megkenni telibe a téglát, csak a két szélét , mert amúgy hőhidas lesz. Jó lenne már eldönteni hogy melyik a jó.
Így van ahogy mondod
Nemkell telibe kenni‼️‼️‼️ez egyértelmű, ez a video fos‼️hazugság‼️‼️‼️
Lehet az nem teherhordó fal volt és anyagot spórolni viszont magyarban kötelező
@@karelvon teherhordó falat se kenünk telibee‼️‼️‼️‼️‼️‼️
Már megint nincs rajta sapka... 😂
nem csak az a baj, hogy a fal szilárdságannem lesz elég jó, de a levegő is szépen fog közlekedni a le-nem-zárt üregekben, ami jelentősen rontja a hőszigetelést, ha meg megvésik a villanyszerelők, akkor kész is a légtömörség kiiktatása...
A légtömörség legegyszerűbb elérése a falak kívülrő való vakolása, akkor lehet odabennt bátran vésni. Ez persze némileg drágít, de megéri, legalább egy durvázás.
Van olyan, amit nem érdemes megspórolni.
6:34 falazáshoz dukál a jó hideg üveges Kőbányai :)
Olyan kérdésem lenne hogy én évek óta úgy csinálom hogy bele mártom a vízbe a téglát és kb. 20 másodpercig benne is hagyom és úgy építembe a téglát ! Hogy ez így meg fellel vagy esetleg van jobb meg oldás ?
Akkor nem sajnálod tőle a vizet! Ha nem csúszik el tégla, akkor jó!
Én inkább egy óra áztatást javasolnék, úgy sokkal jobb lesz a kötés. 🙂
Ezt sajnos nálunk is hasonlóképpen csinálták részben 15 éve... ráadásul az akkor egy vagyonért vett Phorotherm HS44es téglámat...
Nekem 17 éve ment a 44-es a falakba...nem volt drága a mai árak tükrében...és kurva jó a ház klímája...télen ki nem megy a meleg...nyáron be nem jön...
Ilyenkor kit terhel a költsèg ?Nem csak a bontásra gondoltam hanem a habarcsra is.
Ilyenkor a mester saját pènzèböl vesz új alapanyagot?
Elkèpzelhető hogy amit raktak falat az összes ilyen lett azon a èpületen?
az tuti tehát földig
@@istvanjordan3858 akkor èrdemes odafigyelni ès betartani a gyártóiutasitásokat🙂
Ezt látva a ház tulaja. Mit gondolhat? Biztonságos lesz ez a család számára?
Majd máskor nem az éppen rá èrő lakatos pistit hívja 3:00
"Főnök mondta spóroljam ki"
- Belga - melós
Klasszikus :)
Ezek még életükben nem falaztak? Hogy lehet így elvállalni egy munkát???
Nem értem, hogy lehetnek egyesek ennyire igénytelennek a saját munkájukra?
De most az hogy van,mert úgy tudom nem kell telibe kenni habarcsal a téglát hanem csak 2 szélén hogy legyen légrés? 🤔
Jöjjön hozzám én is tudnék mutatni dolgokat.
Én már most röhögök,hogy pár év múlva jönnek az első vendégmunkások valahonnan,mondjuk keletről.Aztán minden minőségi,vagy drága,vagy mind a 2..(.mindegy)..építkezésen marketing HÍVÓSZÓ lesz az értékesítésnél az Ázsiai(Délkelet ázsiai) munkaerő .Pont olyan mint a magyar lakóközösség(Ha érted mit beszélek)És mivel sikeres lesz egyre több,és több vállalkozás tér át erre.És akkor ezek a félmajmok mennek a levesbe.Vagy jászkap@f@aszára ha egyáltalán kellenek valakinek.
Elnézve a videókat az ázsiai munkastílus pont annyira vegyes, mint a hazai. Ott is van aki csúcstechnológiával minőségi módon dolgozik, meg van rengeteg kókányoló, akinek a festék a megmentője, mert azt tartja össze és takarja el fosvárat.
1:15 ez nem hiba, hanem előrelátás. Ha jön a Szakiellenőr, akkor úgyis visszabontatja a gányolásunkat. Így könnyebb visszaszedni! 😂
Felháborító. Miután annó elzavartam az első brigádot amikor építkeztem, a következő bagázsnál inkább jelen voltam pont ezért. Az első brigád a 3. sornál járt amikor kimentem munka után megnézni, hogyan haladtak, és hamar elöntötte a sz*r az agyamat. Volt olyan, hogy 2 ytong tégla között 5 cm volt a szünet, persze elmaszatolva habarccsal. Belevágtam a kalapácsot és el is tűnt benne. Erre azt mondja az ork, hogy a levegő szigetel. Ez volt az a pillanat, amikor 10 percet adtam nekik, hogy szedjék a motyójukat és eltakarodjanak. Egyébként én is az építőiparban dolgozom mint vállalkozó, de valami borzalom amikkel találkozom. Úgy 10-ből 7 ház az, ami normálisan felépül.
Kisfalumban bővítik az ovit. A minap megnéztem hogy falaznak, mit hoztak össze.
Szemre van/volt benne vagy 5 centi, az ötödik sornál. Vágott rész a nyílászárónál...
Nem vagyok szaki, de elég furcsa, amit ott készítenek :/ Azt is biztos locsolták...
Vagy mást locsoltak, mással......bár sajnos nem kell ide semmi bódító szer a sz.r munkához
Pfilipinok majd megmutatják hogy kell csinálni.Majd Orbáb megmutatja nekik,hogyan kell falazni,abban úgy is jó😂😂
Te leszel az építkezési felügyelőm 😃
Ha lemeccseltétek, végül is mi lett a végeredmény? Kell telibe kenni, vagy nem kell?
A szakkönyvekben a tégla hővezetése beépítve hogyan van megadva, telibe kenve, vagy a két szélén?
0:52 Aliasz Kalányos Rikiárdó Mercédesz szíve választottya a kőmíves vállalkozó kisiparos. Vériben van a szakma. Asszony kő a falba , mondá kőmíves Kelemeny.
Kifejezetten létezik olyan sablon, amivel a téglasorok közé pofás 2 sorban lehet habarcsot tenni és gyártók is úgy ajánlják, hogy hőhíd miatt ne kenjük telibe. Teherhordó falazatról van szó.
Én is ezzel falaztam, falazok..
Ha kissebb a szilárdság a habarcsnál Szakibá akkor a HS tégla a purhab alatt hogy dolgozik????
k porfilos tégla gyártó ajánlása a következô volt!
"használja a habarcshúzó kocsit"
ez a szerszám a tégla 2 szélén húz két 10-15 cm habarcs csíkot!
akkor most hogy is van ez kéremszépen🤔
szép volt a kalapács is több baj is lehet ott
Kettes szakmunkás bizonyítvánnyal is lehet valaki kőműves....
Írni-olvasni alig tudó, OKJ vizsgával is lehet kőműves... Ismerek ilyet, aki "mindenhez is" értő alak, életében nem olvasott el egy könyvet, mert funkcionális analfabéta. Amikor festett valakinek, akkor így számolta a négyzetmétert: a fal hosszúságát beszorozta a magassággal... azaz lényegében térfogatot számolt, terület helyett. Most ez az alak építésvezető valahol... Mondjuk milyen az a cég, ahol egy kőműves és nem egy mérnök az építésvezető?!
Meg a nélkül is. Ki kér bármi papírt az iparostól?
Gyűlölöm ezt a csatornát.de be kell látni igazavan.
Ez tök szép és jó és biztos így is van, de egy akármilyen kőművesnek erről fogalma sincs. Nem olvas se használatit, se mást, csak csinálja gyakorlatból. Kellene oda melléjük valaki, aki mondja, hogy az adott technikával, hogy kell bánni.
Locsolni kell... Ez olyan mint tűző napon 43 fokban nem hálózunk. Épp a napokban került fel egy FB csoportban hogy csikos lett a színezés alatt... Mint kiderült, tűző napon csinálták, és valszeg megégett a dolog.
Kedves Szaki Ellenőr!
Nagy tisztelője vagyok a csatornának és munkájának.
Nem építőiparos vagyok, csak érdekel, a kreatív munka boldoggá tesz és ezért magam is megcsinálom, amit megtanulok.
Kérem, hogy nézze el tudatlanságom, ha butaságból nem szakszerű kérdést teszek fel, mivel nem ismerem az építőiparba tartozó szakmák szókincsét.
Kérdésem:
- Láttam külföldön (Ausztria, Németország) olyan technológiát, hogy nem habarcsot használtak falazásnál.
A téglákat valamilyen speciális és vékony PUR-habhoz hasonló anyaggal ragasztották egymáshoz.
Nyílván nem lehet az, hiszen nem tartó szerepe van csak szigetelőanyag.
Gyorsan haladtak és gyönyörű munkát végeztek.
Még tudná mondani, hogy mit használnak?
ua-cam.com/video/FHQTv-1E-TI/v-deo.html
Igen, a precízen méretre lecsiszolt hőszigetelő téglákat nagyom szorosan egymásra lehet rakni és közte elég csak az a két vékony ragasztócsík. Ilyenkor a téglák teljesen felfekszenek egymáson. Az a ragasztó meg elég erős ahhoz, hogy a falnak meglegyen a szerkezeti szilárdsága.
Előnye a gyorsabb és egyszerűbb munkavégzés meg a jobb hőszigetelés.
Kedves SzakiEllenőr! Ahhoz mit szól, hogy a falazáshoz használt PUR-hab szerűséget csak két csíkban hordják fel a téglára, a fal külső és belső oldalán és közte tényleg csak a levegő van. Saját szememmel láttam pár éve a Construmán, hogy így építettek falat a szakmai közönség előtt! 😱
Az úgy van kitalálva....ott nem cèl ès nem is számít a teljes felület lefedèse...
@@antaltamasi9944 : És ott miért cél az, ami itt súlyos hiba?
@@uborka1956 azt mondtam nem cèl...ha pontosak akarunk lenni...de itt az volt a baj,H nem voltak teljes felületükön alátámasztva a tèglak ès ez gondot okozhat(azt most ne tárgyaljuk,H amellett,H rosszabb a malter hőszigetelő kèpessège mint a tèglanak,de legalább ha teljes felületen van kenve lezárja a levegő mozgásának útját,ami hasznos lehet )ez a probléma a ragasztó habbal nem jelentkezhet. Az meg,H mennyi ès hova helyezett hab elegendő,had döntse el a gyartó
@@antaltamasi9944 : Mindent meglehet magyarázni. Csak néha a magyarázat butaság, - ahogy most is. 😝
@@uborka1956 na! Mik vannak! És azt is megmondanad,H mièrt is butaság?
Hogy is mondja a dal? Nem is kell habarcs! csak: ...két kicsi LEGO... xD
Nem kell ide már iskola. Itt az okos tégla. Elsőnek jött az okos telefon és utána jött sorba minden ami okos. Na meg ami még jönni fog. Az embernek már okosnak sem kell lenni.
Szerintem fingjuk nem volt mit csinálnak.
Es mi van mikor habbal falaznak??? Azt is két oldalra fújják!!! Ez szerintem stabillabb még így is
ott tégla-tégla kötés van, a hab pedig arra való, hogy ne mozduljon el a tégla, nem azon ül rajta
Komolyan mondom, hogy ezért kezdtem el autodidakta mód építészetet tanulni, mint vilanyász, mert nincs olyan szakember, akire, a munkájára azt tudnám mondani, hogy patent.
Hát, láttam már egy pár építkezést, de olyant még sosem, hogy a kőművesek a téglákat locsolgatták volna. Nem akarok gúnyolódni ezen, de ha ez előírás, akkor a kőművesek 99,9%-a telibe szarja.
Párszor már írtam.. ez családi ház csatorna.. családi ház apró cseprő mindenre odafigyelő problémáival... Rezsnyákot egy 600 lakásos tàrsasház építkezésén a Vágóhíd utcàban az első nap lecsapnák egy darab slaggal..( hamár tégla locsolás)
Kapaszkodj meg, sorakoznak nálam a nagy fejlesztő cégek csalódott vevői. Aztán majd lesz csodálkozás! Attól hogy 600 lakás, attól lehet normális a kivitelezés!
Nem mondom, hogy hülyeség, mert én is benedvesítem a falat, ha egy szerelvénydobozt begipszelek vagy pl. purhabozás előtt, csak nem életszerű, hogy egy nagy kivitelezés esetén erre odafigyelnének. Errre se idő, se ember, szerintem. Ez kb olyan, mint amikor a tanárom mondta, hogy egy 50m-es hosszabbítót a használat előtt le kéne teljesen tekerni a dobról, mert különben úgy fog viselkedni mint egy tekercs habala sabala. Na, olyat se láttam még, aki így használná a hosszabbítókat.
@@SzakiEllenorAnno nyáron vizes téglát vittem a mesternek.
Leb@szott hogy szét súszik a 12-es fala/ kisméretű/
Sőt.
Volt amelyik tiltotta, mobdván a salétrom kiül rajta.
Hát csak ilyezgették a téglákat a habarcsal ! És sokkot kaptak !
Mindig tanul az ember. A régi hősi időkben nem is hallottam olyant, hogy a téglát meglocsolni. Igaz, akkor homokból és mészből volt a malter, egy kicsi cementet tettek bele, de nem sokat.
Ezekben a videókban olyan építőanyagok vannak, hogy sokukról nem is hallottam.
A videóban elhangzik, hogy az építőanyag gyártó ad leírást, hogyan kell beépíteni, használni. Nagyon sok kőműves okosabbnak hiszi magát. Ez következik abból, hogy nem azok... Mindegyik lépést és műveletet okkal írja le a gyártó. Ha a kőműves valamit nem ért, vagy kétkedik, vagy hülyeségnek tartja, akkor érdemes lenne egy építészmérnököt megkérdeznie. Nem vagyok kőműves, elsőnek én is így két szélen hordanám fel az anyagot, lévén a légréteg szigetel. Eszembe nem jutna, hogy telibe kell a teherhordás miatt. Ragasztásnál is csak két csíkot húznak két szélén. De én csak egy laikus vagyok.
Amikor a "hősi" időkben (1867-ben) elkezdték Budapestet építeni, falazás előtt minden téglát be kellett ÁZTATNI! Aztán ez valahogy elfelejtődött a történelem nagy viharaiban! 🥴 😂 🤣
A ragasztásnál a teherátadás a teljes felületen történik, itt levegő van közte, nem fekszik fel.Ez a baj.
@@SzakiEllenor A ragasztásnál is kell portalanítani, nedvesíteni? Laikusként számomra rejtély a ragasztás. Úgy értem egy nagy objektum, az épület Technokollal összeragasztva.
@@tiborbalogh4181 kell nedvesteni. A habarcs is ragasztó.....az erő megvan a mai ragasztoanyagokban is,még eeőssebb is.,...
Azt kellett megoldani,H ne legyen szüksèg vastag habarcsrètegre az egenetlensègek kiküszöbölèsère ès már lehetett is ragasztani v vèkony habarcsot használni.
Jól van az úgy, hőségbe tilos a falazás, betonozás!!!!!!
Ezt hol tetszett tanulni?
@@SzakiEllenor Nem tudni, de sok felkiáltójelet rakott, tehát engem meggyőzött. :P
@@SzakiEllenor 40 fokban, hogy lehet falazni , betonozni?? Úgy sem tudod annyira meglocsni, hogy egyből ne kapja mi a vizet, nem még köt hanem megszárad🤣🤣
Purhabnál telibe van nyomva csak kérdem kolegák meg legközelebb tesznek bele cementet.
nem kell telibe nyomni, 2 kövér csík elég!
1.Jó hogy egy helyen észre lett véve, de ki tudja hogy eddig, az összes többi helyen hogy csinálták. (Gyanítom ugyanígy, két sávban a szélén.)
2. Alkalmazástechnikai leírást és kémiai kötést szóbahozni egyes segéd"mérnököknek" olyan mintha idegen nyelven beszélne az ember.
Kémia? Viccelsz? Az nekik valamilyen Harry Potter...
Ja meg nemártana korongecsetet használni és vizezni,én csak lakatos vagyok de mindegy jó a szaris,
A vizezésben teljesen igazad van!
Azt gondolom, hogy túl ,,modernek" vagyunk.
A régi jól bevált javított mészhabarcs/ 25 százalék mész+ cement/ nem igazán okozott problémát.
A mostani mindenféle ,,mészpótló" stb adalék sztem még nem igazán bizonyított.
A hagyományos habarcs ugyanúgy megég!
Akkor még nem volt dolgod "régi" házzal. Már egy 40-50 éves háznál is inkább tartja a falat a habarcsra jutó nyomás, mint maga a ragasztóerő, úgy porlad, mint a homok. Az akkori "csemperagasztóról" nem is beszélve. A magam részéről jobban bízom a modern anyagokban, új technológiák, pl. üvegszál adalék, ráadásul manapság már nem kell kispórolni az összetevőket sem a hiány miatt, a hozzáférhető leírások alkalmazása pedig a lehető leghosszabb élettartamot biztosítja.
NEM INKA HARCOSOKAT KELL ALKALMAZNI MERT ÚGY VANNAK VELE ADDIG ÁLLJON MEG MÍG A PÉNZT FEL VESSZÜK
Jò az testvèrem jò az...
Van baj a kommunikációban! Miért lég réses a tégla? Ugy reklámozzák hogy kering benne a levwgő, ha mimden sort letömìtenek akk hogy fog járni a levegő??
pórul
Sokszor ezeket a műszaki ellenörök bele kötnek az élő fába is!!! Gyakorlatuk meg semmi,csak papíron okosak
el kellene már felejteni ezt az elavult tégla falazatot...
az az! Panel az igazi egyenest a házgyárból! meg a vasbeton zsaluzott szarok! ott jó élni ám! betonkoporsóban.
Miért is? Én speciel biztos nem mennék OSB-ből épült kártyavárba.
@@robertnagy2456 azèrt nem csak ez a kèt megoldás létezik....
@@antaltamasi9944 Nem is ezt állítom, de be kell látni, hogy mindennek van elönye meg hátránya is, és én nem merném azt kijelenteni, hogy melyik a jobb. Legföképpen ezt a csatornát nézegetve látszik, hogy a kivitelezés minöségén múlik a legtöbb és nem azon, hogy éppen mi épül.
@@robertnagy2456 Ki beszélt itt OSB-ről? Csak azt ismered?
,,Szárazépítészet"! 🤣
Az én véleményem az hogy ne azon legyen a hangsúj hogy Roma az ilettő vagy paraszt mert én több roma kőművest is ismerek és ők tiszteségesen dolgoznak itt a munkával meg az odafigyelésel van a gond nem az emberi fajtákal.
Magyar emberbe is tudok olyat akkinek kettő forintott sem ér a munkája
No figyi Teso! Ne romazz itt és ne is parasztozz! Oks? A fal az ronda, az a téma !
@@SzakiEllenor Bocsika nem tudtam hogy nem szabad hozzászólni😡😡😡😡😡😡😡
@@peterhorvath7637 Csóró csávó! Jól megkuselt az opmano. Ne legyél trisztó! Sok itt a dzungelo. Kokro duvara vakelálj!
Állt volna az 30 évet minimum.Meghívlak magamhoz,nézz körül.Anno, 40 éve pár alkoholista építette és a fater és még mindig áll.Pedig a vízszintben is 20 centi van 15 méteren.🤣
Azért ennyire nem kell beszrni mindentől.
Nálam a kőműves a nyári napon a száraz Ytong falra dobálta fel a gúzolást. Másnapra táskásan felpöndörödött.
az a kékpólós, barna bácsi biztos, hogy képesített kőműves? vagy csak csirkeólat rakott otthol a faluban...???
Nem szép munka a felületet csak félig habarcsozni. Szerintem a ragasztó habból és több kellene két csíknál, mondjuk 4 csík.
A két csíkkal végzett falazást nem tudom hová tenni, ezen kívül a téglákat közvetlen a falra helyezés előtt víz spriccelésével
nedvesíteni kellene, mit nyílászáró beépítéskor.
bakancslista1.095 !
Az a tuti, ahogy csináltad, egy kicsit be kell áztatni a téglát, de ezt az ember csak saját magának csinálja meg, megfizethetetlen !
Nemis kell telibe kenni te birkaaaa😂😂😂😂😂😂
Ez nekem szól, vagy tükröződik a monitorod?