BIZON GIGANT Z060 URWAŁEM „NOWY” WAŁ 🤯🤯🤯 Rolnik Łukasz

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 527

  • @maciejziokowski4266
    @maciejziokowski4266 4 години тому +67

    Łukasz - poczytaj na spokojnie komentarze pod filmem z doboru materiału na wał. Wiele osób tam pisze że to dobry materiał ale po obróbce mechanicznej wymaga obróbki cieplnej.
    Przyczyną tej awarii jest rowek na wpust. Popatrz na ten przełom wyraźnie widać warstwę utwardzoną i nieutwardzoną. Na zewnątrz utwardzona która robi wytrzymałość, wewnątrz nieutwardzona która robi elastyczność. Rowkiem "przeciąłeś" warstwę która robi wytrzymałość i wał się urwał. Na oko nie widać na nim żadnych oznak uszkodzeń zmęczeniowych - po prostu w pewnym momencie dostał jakieś mocniejsze obciążenie i bęc. Zrób nowy z tego samego materiału ale obrabiane końcówki zawieź gdzieś do zakładu albo do dobrego starego kowala żeby ci je prawidłowo zahartował. Wtedy będzie git.
    Dodatkowo - czy on się urwał dokładnie w miejscu gdzie zaczynało się koło pasowe? Jeśli tak to tam masz koncentrację naprężeń od momentów skręcających. Dodatkowo trzeba sprawdzić jak daleko to było od podpory - żeby przemyśleć czy ci się tam nie składają naprężenia do skręcania i od zginania. To się wszystko daje dosyć prosto policzyć i tak zaplanować żeby wał wzmocnić w miejscu największych obciążeń.

    • @matinowik3020
      @matinowik3020 16 хвилин тому

      Bardzo dobrze to piszesz nie mniej jednak przejście ze średnicy większej powinno być wykonane sfazowaniem ( efekt działania karbu ), spróbuj przedłużyć ten wał i dorzuc jeszcze jedno łożysko samonastawne od zewnątrz dokręcając je do zrobionego wcześniej mocowania w trakcie pracy młocarni na wolnych obrotach. Moim skromnym zdaniem pęknięcie wybija z karbu i wcześniej wspomnianych obciążeń skręcanie plus zginanie łożysko odciąży wał od naprężeń zginających od przekładni pasowej. i to co kolega pisał o rowku pod wpust przynajmniej z 6mm od przejścia pomiędzy średnicami pozdrawiam.
      A co do niedzieli to nie zabobon to prawo ...
      Powodzenia bracie rolniku

  • @rolnik_lukasz
    @rolnik_lukasz  4 години тому +193

    W tym materiale poniosły mnie trochę emocje 😅 jak zobaczycie to zrozumiecie… 😉

    • @uazevo1
      @uazevo1 4 години тому +30

      Łukaszu materiał materiałem ale jak był zatoczony koniec średnich pod lozysko był promień czy do Kanta? Przy takim elemencie powinien być dość duży promień druga sprawą jest osiowości obrabianych końcówek bicie plus masa plus brak wyważenia bezwładność utelepie końcówkę przy łożysku

    • @gosc147
      @gosc147 4 години тому +4

      Spoko loko spontan luz

    • @berger6630
      @berger6630 4 години тому +9

      Bywają i takie dni 😒trzymaj się 💪

    • @marcind4461
      @marcind4461 4 години тому +1

      Będzie 👍

    • @rysio33
      @rysio33 4 години тому +4

      gospodarka to jeden wielki kłopot

  • @pawekos5097
    @pawekos5097 4 години тому +76

    Widzę Łukaszu, że kryzys Cie złapał dosc konkretny. Pamietaj że kazda porazka jest nawozem dla sukcesu
    Trzymamy kciuki i nie pracuj wiecej w niedzielę :)

    • @Glemigobles
      @Glemigobles 4 години тому +3

      Tak mówił Pan Żabka😅

    • @nonlin3
      @nonlin3 Годину тому

      @@Glemigobles No i potem mu fajerwerki w ryja jebły :P

  • @nicozenduro9988
    @nicozenduro9988 4 години тому +121

    Łukaszu, tłumaczę. O ile widziałem, wał toczyłeś sam. Wśród wszystkich niezwykłych maszyn i urządzeń, jakie posiadasz, nie zauważyłem pieca do ulepszania cieplnego. Wytoczyłeś ten wał z odpuszczonego materiału, w jakim jest on sprzedawany. I założyłeś w takim stanie. Struktury prawidłowe. Miękki, nie obrobiony cieplnie materiał się ukręcił. Materiał wyśmienity, tylko, jakby mój profesor na studiach powiedział: "Obróbka cieplna, głupcze!" Czytałeś w ogóle specyfikację tej stali? "40H: Stal chromowa do ulepszania cieplnego o średniej hartowności, stosowana na części o grubości do 40 mm, jak: silnie obciążone wały, korbowody, tuleje, osie, przekładnie zębate, tarcze ścierne, korpusy przyrządów oraz form o większej trwałości. Trudno spawalna, przed spawaniem konieczne podgrzewanie, po spawaniu obróbka cieplna."

    • @boleymotocross9693
      @boleymotocross9693 3 години тому +5

      Jak tylko powiedział z jakiej stali jest ten wał i będzie go sam robił, to już wiedziałem że to pęknie

    • @kajaros
      @kajaros 3 години тому

      Ja bym pomyślał jeszcze nad zwiększeniem średnicy kosztem przerobienia lub dorobienia nowych kół, jakby nie patrzeć tam została zwiększona wydajność a ta średnica pręta na tą długość i moment skręcający z wirującej masy nie wygląda jakoś imponująco

    • @kamilnadolski2792
      @kamilnadolski2792 3 години тому +2

      Masz Panie rację. Ponadto zaproponowałbym przeniesienie napędu pasa transportowego na inny element a moim zdaniem najchętniej napędziłbym go silnikiem hydraulicznym. Ale to moje zdanie.

    • @nicozenduro9988
      @nicozenduro9988 3 години тому +8

      @@kajaros Bez obróbki cieplnej to nie ma prawa pracować. Materiał jest dostarczany w stanie odpuszczonym, żeby był łatwy w toczeniu. Potem trzeba go zahartować, żeby uzyskał swoje parametry. Bez tego ma ułamek swojej twardości i sprężystości. To podstawowe zasady inżynierii. Zwróć uwagę, że oryginalny wałek, choć cieńszy ale wyśmienicie obrobiony cieplnie, wytrzymał 40 lat. Wały kupuje się jako gotowe części zamienne, wykonane przez zakłady zapewniające ich obróbkę cieplną albo jako już zahartowane, gotowe do użycia, pręty na metry (których nie da się już toczyć, tylko się docina, więc nie zawsze się da zastosować)

    • @boleymotocross9693
      @boleymotocross9693 2 години тому +4

      @@kajaros grubszy może trochę dłużej wytrzyma , może pół dnia lub dzień, Łukasz dobrze powiedział że nie ma studiów czyli wiedzy w tym temacie, zrobił wielki błąd, zrobił nowy wał, przetoczył koła pasowe, a to wszystko się kręci w ogóle nie wyważone, co powoduje wibracje, i efekt jest, jeżeli dobrze pamiętam orginał mu pękł bo koło miało luz na klinie co powodowało wibracje, można by dużo błędów wymieniać, ale już gość się obrazi że tylko krytyka, to na tym kończę i dobrze mu życzę

  • @mgrminka
    @mgrminka 2 години тому +7

    Obserwuje cię od dawna, skończyłem wydział mechaniczny i pracowałem jako konstruktor. Po zwiekszeniu podajnika zwiekszyleś moment skręcający o tyle procent o ile większy jest sam podajnik czyli o szerokość łopat i ilosc(bo podajnik jest dlozszy) a dodatkowo momet wzrósł o jeszcze 0,2 razy pi po przez powiekszenie kola napedowego w skutkiem czego przekroczyłeś moment skrecajacy glownej osi napedowej przemnozony przez wspolczynnik bezpieczenstwa. Na wszystko są wzory. Najszybciej to wróć do oryginału koła tego powiekszonego a oś napędową zastosuj od kombajnu z ktorego jest podajnik. Powodzenia i trzymam kciuki.

  • @kulakula5346
    @kulakula5346 4 години тому +23

    Łukaszu nie przeskoczysz wytrzymałości materiałowej całości jako kombajnu. Zmiana jednego punktu skutkuje na następne podzespoły. No nie przeskoczysz powodzenia!

  • @krzysiekgaweda6623
    @krzysiekgaweda6623 4 години тому +123

    Nie wiem, czy dobrze widzę, ale w miejscu ukręcenia był stopień, czyli w tym miejscu utworzył się karb technologiczny gdzie skupiają się naprężenia. Najlepiej w takim miejscu zrobić większy promień, o ile jest na to miejsce. To pierwsza rzecz. Druga, moim zdaniem musi być brak osiowości, może gdy pierwszy wał uległ zniszczeniu, coś się przesunęło i po przepracowaniu kilku godzin drugi wał pękł w najsłabszym miejscu - na wcześniej wspomnianym karbie. Osiowość ciężko będzie raczej teraz osiągnąć, może spróbować zastosować łożysko wahliwe po jednej stronie?

    • @janzajac3652
      @janzajac3652 4 години тому +8

      moze caly zlozony zestaw oddac do wywazania dynamicznego

    • @myszyn998
      @myszyn998 4 години тому +12

      Ja bym jeszcze wyważenie koła sprawdził. Zawsze daje to jakieś wibracje na wale

    • @mac1600n
      @mac1600n 4 години тому +5

      Też pomyślałem o braku promienia

    • @mikkei3532
      @mikkei3532 4 години тому +6

      racja - prolem musi leżec gdzie indziej , łożyska wahliwe mogą pomóc

    • @marcopolo6765
      @marcopolo6765 3 години тому +4

      Łożyska wahliwe to może być to! I faktycznie na materiale widać jakiś rak który idzie od miejsca frezowania kanału na klin.

  • @arturwilk9290
    @arturwilk9290 3 години тому +20

    Ja bym to zrobił "po staremu" Stal 35HGS ulepszona cieplnie do 32-34 HRc do tego promienie na wszystkich uskokach min R3 (sugerowane R5) Dodatkowo sugeruję jeśli to możliwe wykonać to z pręta ciągnionego a nie walcowanego. Zamienie Stal 40HM w stanie ulepszonym 40HM-t dostępna na składach juz ulepszony ( z oznaczenie -t lub qt)
    i bedzie dobrze

  • @JaremaJaracz
    @JaremaJaracz 4 години тому +17

    Teraz nie pamiętam ale twarda stal nie pomoże tylko musisz stal mocną wysoką odporność na skręcanie materiału. Trzymaj się Łukasz

  • @konradnadek8165
    @konradnadek8165 4 години тому +20

    Ten materiał jest super, odporny na skręcanie, ale na zginanie niekoniecznie, bardziej kruchy materiał + mocniejsze naciągnięcia pasów + obróbka skrawaniem, która zainicjowała, pęknięcie, dało taki właśnie rezultat. Daj stary wał na badanie twardości, rockwelem lub brinelem po całej długości, i dorób z takiego samego materiału.

  • @ireneuszwala
    @ireneuszwala 4 години тому +15

    Pękł w punkcie gdzie było zrobiona redukcja średnicy kąt ostry zwiększył prawdopodobieństwo pęknięcia w tym punkcie

  • @andrzejr1758
    @andrzejr1758 3 години тому +7

    Łukaszu, wciągnij z Patrykiem dobrą łokowitę, zresetuj niepotrzebne złe emocje, one są złym doradcą. Niech te chwilowe niepowodzenia będą nawozem dla przyszłych sukcesów...💪💪💪

  • @predator8764
    @predator8764 4 години тому +15

    Po deszczu zawsze wychodzi słońce!!

  • @marcinwiecek9968
    @marcinwiecek9968 4 години тому +11

    Łożyska wahliwe załóż po obu stronach i zrób większy promień na uskoku + ewentualnie mniejszą głębokość rowka na klin. Pasowało by też wyważyć wał z kołami pasowymi .

  • @KrzysztofWaga-bm1ep
    @KrzysztofWaga-bm1ep 2 години тому +4

    Jak nie idzie to nie idzie... ale fakt nasi rządzący kończą nasze rolnictwo tymi cenami płodów rolnych....

  • @11...DEMONIK...11
    @11...DEMONIK...11 2 години тому +6

    7:09 oj nie mów tak o zielonym bo faktycznie go nie sprzedasz, wiadomo nerwy ale co na filmie to dużo ludzi zobaczy i usłyszy a taka opinia wydana przez właściciela może nie za bardzo wpłynąć na zainteresowanie kupującego. Łukasz dasz radę no kto jak nie ty rolnik, mechanik, przedsiębiorca człowiek który ogarnął by wiele tematów😁😁😁

  • @Machines.In.Action
    @Machines.In.Action 3 години тому +3

    Ważne, że jesteś w stanie to naprawić i iść dalej! Trzymam kciuki za następną próbę! 💪

  • @eugeniuszbiaozyt70
    @eugeniuszbiaozyt70 4 години тому +65

    Klosowski Mateusz dirty garage i Rolnik Łukasz Trzech wspanialych!! ❤❤

    • @TomekSRB
      @TomekSRB 4 години тому +4

      👍

    • @JK-sd4em
      @JK-sd4em 4 години тому +14

      Plus dla rozrywki parczewski kombinat

    • @olapaw7
      @olapaw7 4 години тому +3

      @@TomekSRB mas coś z tym Kłosowslim ?roibi ci laskę?

    • @TomekSRB
      @TomekSRB 4 години тому

      ​@@olapaw7Kocham cię 😊

    • @err_1034
      @err_1034 3 години тому +1

      Profesor atomus po zmieszaniu tych trzech składników przez przypadek dodał wrażliwy składnik czyli: zasięgi yt! I w ten oto sposób powstał Grzesiu z gra o plon!😂😂

  • @bolo8491
    @bolo8491 2 години тому +2

    Łukaszu masz glowe na karku dasz rade jak nie z tym to z tamtym pozdrawiam i trzymam kciuki bedzie lepiej !!!

  • @Okonek42
    @Okonek42 3 години тому +3

    Witam, sporo roboty, wynik zadowalający... normalka, że taka sytuacja rodzi rozczarowanie. Ale zgadzam się z komentarzami.... zjawisko karbu... nawet cięższy materiał ale bez kumulacji naprężeń, wytrzyma więcej niż ten gdzie spotyka się zmiana średnicy i kanałek pod wpust😢. Zupełnie inaczej zachowuje się materiał jak zmiana średnicy jest nożem z promieniem. Proponuję stara C45, ewentualnie należy pamiętać, do spawanie tzw. elektrody zasadowe. Trzymam kciuki żeby nowy dzień, przyniósł nowe nadzieję.

  • @rybomirjeziorski1499
    @rybomirjeziorski1499 4 години тому +30

    Zastanawiam się , czy poprawianie fabryki ma sens. Oni tam w Płocku mieli jednak kilku inżynierów.

  • @krysiorborewicz6523
    @krysiorborewicz6523 4 години тому +36

    Porostu był za twardy a co a tym idzie kruchy , musi być w sam raz!!!

    • @przemekxd432
      @przemekxd432 3 години тому +4

      Oto chodzi, że nie był twardy. Twardość uzyskuje się po obróbce cieplnej.

  • @TomekSRB
    @TomekSRB 4 години тому +5

    Łukasz będzie dobrze! Trzymaj się Pozdrawiam 👍

  • @sebastianpyra3248
    @sebastianpyra3248 4 години тому +8

    Witam
    Zmianę średnicy na wałku nie robi się na ostro pod kątem 90 stopni tylko po promieniu bo na prosto powstają większe siły scinające i jest bardziej podatny na pęknięcia zmęczeniowe nie na ostro to się mści.
    Pozdrawiam
    Ps. Promień nie na kąt prosty.

  • @patryklis7983
    @patryklis7983 4 години тому +5

    W miejscu zmiany kształtu (średnicy) powinien być rowek lub promień mający na celu zmiejszenie naprężeń, ponieważ w tych miejscach w której jest zmiana srednicy występują największe naprężenia

  • @mikoajczternastek1865
    @mikoajczternastek1865 3 години тому +5

    w nastepnym wale daj tez jakis slabszy klin, jezeli wystepuja jakies skokowo duze obciazenia to lepiej zalozyc nowy klin i jechac niz dorabiac wal

  • @AndrzejKita-cg7qx
    @AndrzejKita-cg7qx 2 години тому +2

    Łukaszu nie podawaj sie będzie dobrze ....pozdrawiam

  • @Gospodarz_Darek
    @Gospodarz_Darek 4 години тому +5

    "Łukaszu nie denerwuj sie to sie wyklepie"😅
    Co do wału to albo lichy trafiłeś ten wał albo silnik taki mocny że wały łamię😮,
    Nie przejmuj sie i do przodu,
    A tak poza tym do dziś jest niedziela wczoraj sobtni odcinek był,
    Pozdro czekamy na następną relację 💪💪

  • @tomeczek151
    @tomeczek151 3 години тому +3

    Po mojemu błędów jest kilka, pierwszym to przede wszystkim zmiana przełożeń plus dołożenie większego przenosnika mocno obciązyło ten wał. Nie bez powodu gigant miał taki sam przenośnik jak rekord. Zwiększenie przełożeń też mocno zwiększyło moment obrotowy przez wał i to jest chyba największy problem do poprawnie bo koła już zmniejszone. Materiał na wał powinien być stosunkowo miękki. Wynika to ze zmiennych obciążeń na wale podczas koszenia. Zwiększenie średnicy wału na pewno sytuację naprawi ale kolejny element w napędzie zacznie się psuć. To za dużo dla tego kombajnu i tyle. Wsadzenie tam v8 to będzie jego zabójstwo.

  • @krysiorborewicz6523
    @krysiorborewicz6523 2 години тому +2

    System tak działa żeby dobić polskie rolnictwo , ja wiem sentyment ,szkoda ale żuć w cholerę to role i rób to co lubisz i kasa tez będzie !

  • @rolnikfarmer1631
    @rolnikfarmer1631 3 години тому +8

    Przyczyna brak studiów na kierunku budowa maszyn. Zrobiłeś tak silnego karba że kestia 1 mln cykli i rabło . Obroty nie wpłyneły na to ale zamiast zrobić promień 0,2 średnicy i wypolerowanie wałka aby karba nie było to niezrobiłeś . Jest coś takiego jak kruchosć odpuszczania chromowych stali czyli jak za długo grzejesz to się robi wydzielenie objetosciowe ferrytu i cementytu a jak do tego karb to tworzy sie podobne zjawiska jak na zguinanym drucie aluminiowym.

    • @Glemigobles
      @Glemigobles 3 години тому +1

      Nie no bez przesady. Zwykłe technikum wystarczy. Tam przecież uczą podstaw techniki, które w przydomowym garażu spokojnie zdadzą egzamin.

    • @Nagroda-rg7db
      @Nagroda-rg7db 2 години тому +2

      Oj już od ponad 25lat nie,

  • @TomKardas
    @TomKardas 4 години тому +4

    Podobnie jak przedmówcy podcięcie technologiczne mały promień albo brak powoduje powstanie karbu-koncentracja naprężeń dlatego wał poszedł 😢

  • @afar8483
    @afar8483 2 години тому +2

    Logicznie myśląc to jak ze śrubami:
    mniejsza twardość - trzeba mniejszej siły aby ukręcić, robi się plastelina ale nie pęka i trzeba się nakręcić żeby odpadło
    większa twardość - wytrzymuje większe siły ale po przekroczeniu pęka i odpada
    Hartowanie generalnie utwardza być może tak jak piszą chłopaki nie utwardziłeś cieplnie za to zwiększyłeś obciążenie i stało się jak stało. Najlepsze noże robi się z pilników czyli z bardzo twardego materiału, który podczas obróbki jest hartowany i utwardzany. W silnikach gdzie podnosi się moc też stosuje się kuciznę czyli wały kute żeby były w stanie przenieść większe siły.

  • @lexxermonstermachine
    @lexxermonstermachine 4 години тому +16

    Czy tam gdzie wal sie ukrecil bylo podtoczenie? Jesli tak to czy byl lagodny promien czy raczej ostry?

  • @radomirradzki7875
    @radomirradzki7875 4 години тому +5

    Jeżeli kręci się tylko warsztat i śruby to trzeba wszystko pozostałe wziąć upłynnić i zainwestować w warsztat. Naprawa ciężarówek chociażby w dzisiejszych czasach to są mega konkretne pieniądze tylko trzeba sobie dobrego fachowca przede wszystkim od ekologii gdzieś ogarnąć

    • @oxygenium92
      @oxygenium92 3 години тому +3

      Nie zgodze sie. Dywersyfikacja dochodow tez jest wazna.

  • @SuchyKrzys007
    @SuchyKrzys007 4 години тому +4

    Według mnie pierwszy problem to ten z karbem. Stopień nie może być na ostro tylko po promieniu, najlepiej jak największym. Dodatkowo jeżeli sam to toczysz to zwróć uwagę na to aby nożem nie zrobić nawet "ryski" żeby pękniecie nie miało się gdzie zacząć. Druga sprawa to materiał. 40 H to nie jest żaden super materiał, zwłaszcza jeżeli nie jest obrobiony cieplnie. Na taki wał który nie jest spawany to ja proponuję jakoś stal sprężynową, np 50HS albo 50HF w stanie przynajmniej QT (czyli ulepszone cieplnie). Nie wiem czy taki materiał w postaci wałka w takim stanie jest dostępny na rynku w twojej okolicy. Oczywiście najwięcej zyskasz zwiększając średnicę wałka. Nie łam się. Pozdrawiam

  • @gorskiazik2430
    @gorskiazik2430 4 години тому +42

    W Pakistanie by to pospawali i jeszcze pochodziło

    • @marcin.99
      @marcin.99 3 години тому +7

      Bliżej w parczewie, te same rozwiązania i technologie 😂

    • @Nagroda-rg7db
      @Nagroda-rg7db 3 години тому

      No kolejne 4h ;)

    • @kylos9991
      @kylos9991 2 години тому

      W klapkach na kucaka, bicie zmierzone drucikiem. Tam to są same dobre roboty

  • @KN-jd8ry
    @KN-jd8ry Годину тому +1

    Lukasz, oprocz tego co piszą inni o materiale, ze powinieneś go ulepszyć cieplnie, radze Ci profilaktycznie sprawdzic geometrię podsiewaczy, w instrukcji giganta masz podane fabryczne odległości między uchwytami podsiewacza, mieliśmy giganta od 97 roku przez ponad 20 lat, i ciągle byly problemy z pasem napędowym i gumami od podsiewacza, po 15 latach w koncu sprawdziliśmy nominalne rozstawy i problem znikł.

  • @danieltrawinski5099
    @danieltrawinski5099 4 години тому +16

    zaczyna sie saga jak w parczewie 🤣🤣

  • @Robi-65
    @Robi-65 4 години тому +6

    Niemartw się chłopaczek ,jutro będzie lepiej ,bez nerwuw ,pozdrawiam niema tego złego co by na dobre nie wyszło ,teraz z tego wałka bolce porobisz ,i też będzie ,niezłość się bo to nie przystoi tak poważnemu Rolnikowi 😢

  • @grzegorzgruszka6047
    @grzegorzgruszka6047 3 години тому +5

    Mówiłem że będzie problem ze zbytem marchewki tym bardziej pastewnej. Jedyne rozwiązanie to dogadac się z jakims krowiarzem i w ramach barteru za obornik lub gnojowicę....

    • @kajaros
      @kajaros 3 години тому

      z tym obornikiem to tak chyba średnio jak Łukasz rozrzutnika nie ma. a przy gnojowicy to chyba więcej strat miał przez uszkodzone pompy.

  • @maniek25185
    @maniek25185 4 години тому +15

    Teraz trzeba zrobic dluzszy i podpore z drugiej strony.

    • @endorfine9485
      @endorfine9485 3 години тому +4

      O łożyskowanie z drugiej strony koła też nie głupi pomysł

    • @maniek25185
      @maniek25185 3 години тому +1

      @@endorfine9485 napięte pasy łamią ten wal i pewnie ,nie wywarzone kolo. Podpora by pomogła. Tylko pewnie może być trudna do skonstruowania.

  • @mario11117
    @mario11117 4 години тому +2

    Cześć, nie zawsze jest tak jak byśmy chcieli ale zawsze może być lepiej, małymi krokami do przodu. Pozdro 🤜🤛

  • @KarolWronkowski
    @KarolWronkowski 4 години тому +18

    Lepsza stal była by gatunek 45
    Gatunek 40H jest typowo do hartowania. A 40HM bez hartowania.

    • @kaacpeeer
      @kaacpeeer 3 години тому

      to ma być już ulepszona stal, a nie do ulepszania

    • @radomiratraszkiewicz6118
      @radomiratraszkiewicz6118 2 години тому

      Człowieku, jak się nie znasz to odpuść komentarze, bo jeszcze ktoś cię posłucha

  • @szpieg49
    @szpieg49 3 години тому +1

    Można też zmienić całkowicie przełożenia aby wał pracował szybciej. Później na wyjściu trzeba znów je zredukować. W ten sposób obciążenia na wale będą mniejsze. To tylko kwestia dobrania innych kół

  • @romankorgol5694
    @romankorgol5694 3 години тому +1

    nie łam się chłopie! jak wał od bebzuna🙂. Po deszczu zawsze przychodzi słońce . Uwierz mi że wielu z nas oglądających ma takie i podobne problemy , zobaczysz przśpisz się i juto będzie nowa energia. Piona 🖐️🤝💪👍

  • @AdamRogowski-k1h
    @AdamRogowski-k1h 4 години тому +12

    Może problemem nie jest sam wał a sztywność konstrukcji, rozumiem, że łożyska przykręcone są do blaszanych ścian które przy dużym obciążeniu mogą pracować przez co wał jest zginany i zmęczeniowo pęka właśnie za łożyskiem

    • @mocnyfull17
      @mocnyfull17 4 години тому +1

      Też mi się tak wydaje że jak ten kombajn jest w obciążeniu to zmienia się cała geometria

    • @MarekFranczyk-s8h
      @MarekFranczyk-s8h 3 години тому +1

      ...właśnie tak trzeba myśleć...

    • @milczorek4781
      @milczorek4781 2 години тому +1

      @@AdamRogowski-k1h na ten problem wymyślili rozwiązanie - łożysko samonastawne 😉 fakt że jak ma godzin nakulane to materiał wytrzepany i będą się cuda dziać z mniejszej sztywności .

  • @idzikurek7226
    @idzikurek7226 Годину тому

    Tylko sie nie podawac , trzeba dalej walczyc samo zycie. Kupic uzywany i moze bedzie po klopocie. Pozdrawiam powodzenia czesc.

  • @MiroMiro-mx1xr
    @MiroMiro-mx1xr 4 години тому +1

    Łukaszu,każdy czasem miewam chwile zwatpienia,ale jutro też jest dzien💪wszyscy wiemy,ze i tak nie rzucisz tego,bo lubisz to robić💪😊

  • @kamiljanda2280
    @kamiljanda2280 4 години тому +4

    ej zaraz. Zrobiłeś ten wał bez hartowania/obróbki termicznej? Tylko cyk na tokarce i w maszynę?
    Możesz tam wsadzić nawet wał fi 100 to i tak uwali jak nie będzie mieć odporności na udar itp. Olej to w tym roku tylko najmij i przez zimę znajdź majstra co dorobi taki wał i potem go jeszcze obrobi cieplnie tak jak trzeba. Zrobisz raz a dobrze i za rok już nie będziesz się pałować. Odrazu zrób 2 :D
    Możesz jeszcze poszukać jakiegoś oryginalnego z innej maszyny. Może coś podpasuje. Materiał guwnolit
    Ale masz kryzys wiary. Prześpisz się i przejdzie.

    • @simer20
      @simer20 4 години тому +1

      tu nie jest problemem sam wał, w bizonie napęd na podsiewacz jest brany poprzez mimośrody które obracają się w osi tego wału,jesli ktores te łozysko na mimosrodzie jest wywalone albo jest to nieprawidłowo złozone zawsza któraś strona będzie szła nie równo i urywała wał napędowy

  • @Mr.Green87
    @Mr.Green87 3 години тому +7

    Tak to jest umeczy sie człowiek, uszarpie, ujebie jak swinia. Ciagle robota, bieganina ,szybko szybko. Rodzina cierpi. Sobotami jebiesz do nocy, na nic nie ma czasu. A na koncu chuj z tego jest. Dokładnie takie same przemyslenia miałem ostatnio. A potem wstajesz rano i tak jebiesz dalej 😅

    • @prawienorm87
      @prawienorm87 22 хвилини тому

      Dokładnie ja już wolę 3 razy pomyśleć niż szybko robić. Niechce mu się już poprawiać poprawek....

  • @wojteko3801
    @wojteko3801 Годину тому +1

    Kiedyś sworznie wałów pękały jak były pełne , po zmianie na sworznie z otworami wały przestały pękać.

  • @JANKRAUS-ky9yc
    @JANKRAUS-ky9yc 3 години тому +1

    Będzie dobrze ogarniesz to, pozdrawiam 👍👍👍👍

  • @andrzejmorsztyn5381
    @andrzejmorsztyn5381 2 години тому +2

    Łukasz pamiętaj że zawsze po 🌧️ wychodzi słońce ☀️

  • @grzegorzkaczmarek520
    @grzegorzkaczmarek520 Годину тому +1

    Chłopie daje spokojnie ztom rolą
    Bo na roli
    To się dorbisz tylko Volkswagena na plecach....Rub to w czym jesteś dobry. Pozdrowienia..

  • @bartekroobal3989
    @bartekroobal3989 3 години тому +2

    Wróć do oryginału, załóż wał ze sklepu i będzie chodzić;)

  • @tataserwer2250
    @tataserwer2250 2 години тому +1

    Jeśli wał pękł po zaledwie 4 godzinach pracy, może to być spowodowane kilkoma czynnikami:
    1. Błędy montażowe:
    - Nieprawidłowe osiowanie
    - Zbyt duże naprężenia wstępne
    - Niewłaściwe dokręcenie elementów
    2. Wady materiałowe:
    - Wady wewnętrzne materiału
    - Niewłaściwa obróbka cieplna
    - Mikropęknięcia powstałe podczas produkcji
    3. Przeciążenie:
    - Praca przy zbyt wysokich obrotach
    - Nadmierne obciążenie zewnętrzne
    - Niewyważenie elementów wirujących
    4. Błędy konstrukcyjne:
    - Zbyt małe przekroje
    - Nieodpowiednie promienie przejść
    - Karby konstrukcyjne, to bym obstawił, jako jako jedna z głównych przeczyn

    • @tataserwer2250
      @tataserwer2250 2 години тому

      To coś a'la rdza może oznaczać lokalny wzrost temp w miejscu przełomu...

  • @januszguu7930
    @januszguu7930 4 години тому +13

    Jeszcze w tym roku 56 wróci do łaski 😂 tylko trza przystawkę 4 rzędowa łatwic

  • @piotrrosa4593
    @piotrrosa4593 4 години тому +1

    Łukaszu trzymam kciuki za to że wszystko jakoś ogarniesz kto jak nie Ty

  • @jaxikk
    @jaxikk 3 години тому +1

    ewidentnie Pan Łukasz zdołowały...., ale ci się dziwić, pozdrawiam i życzę co by się lepiej wiodło.

  • @pr0grip688
    @pr0grip688 2 години тому +1

    Za duże naprężenie jest na tym wałku po ulepszeniach , trzeba by było zrobić dłuższy i dodatkowa podpore z łożyskiem na końcu załatwi sprawe

  • @janekd2277
    @janekd2277 Годину тому +1

    Ten wpust powinien zostać wykonany frezem palcowym i nie powinien dochodzic a tym bardziej przecinać miejsca zmiany średnicy. Przy zmianie średnicy powinno być wykonane podcięcie technologiczne zgodne z norma albo wyjście po promieniu. Stal 40h nawet bez hartu wykazuje bardzo dobre właściwosci na rozciąganie i zginanie. Moim zdaniem najgorszą robotę zrobił ten wpust. Pytanie czy prawidłowo obrobiony wał wytrzyma zwiększone obciążenie? Ciekawe trzeba by było go wykonać i to sprawdzić. Nawet jak zwiększysz średnice wału co jest wskazane to pamiętaj żeby nie robić w ten sposób wpustu bo też pęknie. Pozdro

  • @AndrzejJędrzejczak-f2v
    @AndrzejJędrzejczak-f2v 2 години тому +1

    Łukasz tylo współczuć Tobie . Pozdrawiam 🤚🌞

  • @sebastian1984men
    @sebastian1984men Годину тому +1

    a nie powinna byc zastosowana stal odporna na skrecanie sprezysta tak jak stosuje sie w maszynach wibracyjnych odporna na wibracje i skrecanie

  • @garazeprefabrykowaneproduc8263
    @garazeprefabrykowaneproduc8263 2 години тому +2

    Założysz wiekszy wał to ukręcisz ten który będzie napędzać ten grubszy

  • @SławomirStankiewicz-v8s
    @SławomirStankiewicz-v8s 3 години тому +1

    Miszczu każda porażka przybliża nas do sukcesu
    Twardy bądź Wkoncu i tobie zaświeci słoneczko
    Pozdrawiam.

  • @olaf5977
    @olaf5977 2 години тому +1

    Na starym wale w miejscu zmiany średnicy nie było dodatkowego osłabienia w postaci rowka na klin.

  • @lukaszkepa7722
    @lukaszkepa7722 2 години тому +1

    Głowa do góry słońce jeszcze zaświeci

  • @p_filip8960
    @p_filip8960 4 години тому +2

    8:30 W każdej branży jest tak samo "pięknie".

  • @lolek321e
    @lolek321e 3 години тому +2

    Nerwy ponoszą każdego sam tak mam minie dzień i wszystko wraca do normy trzeba się z tym przespać. A co do giganta trzeba to przemyśleć na spokojnie i zrobić i będzie działał. Pośpiech to jest wskazany przez łapaniu pcheł i jedzeniu w 2 z 1 talerza

  • @Niko-1906
    @Niko-1906 3 години тому +2

    Z całą miłością do FMŻ Gigant to takie awarie to będzie niekończący się temat. Jedno naprawisz to kolejne się zapisuje. Jeśli coś jest stare i zużyte to nie przeskoczysz. Smutna prawda ale prawda. Trzeba zainwestować w nowszy sprzęt albo zwinąć temat rolnictwa. 😢

  • @Damciu92112
    @Damciu92112 2 години тому +1

    I na koniec jeszcze kamera padła hehehe
    Majster nie przejmuj się jak nie idzie to nie idzie każdy ma takie okres

  • @agriculturawarmia4097
    @agriculturawarmia4097 3 години тому +1

    Jest jeszcze metoda badania wałów na słuch , sam za bardzo nie wierzyłem . Ale stuknij młotkiem czy prętem itp w wał oryginalny i w coś innego .
    Aż się zdziwiłem jak stary 40 letni wał może dzwonić , a zwykły zaraz ucicha .

  • @rafalsieradzki4343
    @rafalsieradzki4343 2 години тому +1

    Może brak podcięcia technologicznego zaważył.
    Na pewno jakbyś dorabiał kolejny wał musisz wziąć pod uwagę obróbkę cieplną. Tylko przed taką obróbką należy zostawić naddatki i wykończyć po odpuszczaniu, bo po pierwsze na pewno wał się skrzywi, a po drugie materiał podczas hartowania może się kurczyć lub puchnąć przez co nie zostaną zachowane tolerancję, no i zmieni się chropowatość powierzchni.
    Ze swojej strony mogę polecić książkę "Projektowanie węzłów i części maszyn - Leonid W. Kurmaz, Oleg L. Kurmaz" jest tam dział o projektowaniu wałów.

    • @JankoWalski-uo2br
      @JankoWalski-uo2br Годину тому

      Książkę Kurmazów ciężko zdobyć . Bardzo dobra pozycja z wieloma rysunkami technicznymi. Można ją poczytać lub wypożyczyć w czytelniach i bibliotekach wyższych szkół technicznych.

  • @wojciechkaciuba7183
    @wojciechkaciuba7183 3 години тому +2

    Głową do góry nie ma co się podawać prześpisz się z tym i będzie dobrze

  • @BartekBarczak
    @BartekBarczak 3 години тому +1

    Nie przejmuj sie chlopie nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem

  • @wacoc2886
    @wacoc2886 4 години тому +1

    No tak to na tym polu jest:
    raz na wozie raz pod wozem.
    No na tą chwilę więcej niestety pod wozem.
    Ale nie poddawaj się.

  • @TheApokalipsa88
    @TheApokalipsa88 3 години тому +1

    Bardzo przykro mi że to się popsuło. Mam nadzieję że uda się bizona wyleczyć że stanie się niezawodny.

  • @dariuszmalec6872
    @dariuszmalec6872 3 години тому

    Każdy przeżywa różne chwile. Oczywiście seria niepowodzeń i ciągły stres są demotywatorami. Przykro słyszeć, że ciężko w tym interesie również tym ogarniętym i bez kredytu

  • @ŁukaszMajkut-n2m
    @ŁukaszMajkut-n2m 3 години тому +2

    Budz dziadtransa i twardy reset...minimum po 1l😉

  • @arkadiuszkunc8901
    @arkadiuszkunc8901 4 години тому +2

    Zjawisko ,,karbu,, zmiana średnicy nie odpowiedni materiał plus szybsze obroty.pozdro

  • @slawekmcgregory8935
    @slawekmcgregory8935 Годину тому +1

    Keep smilling my Friend :)

  • @gbiay9639
    @gbiay9639 Годину тому

    Jak widac spoleczność pomoze :-)

  • @SlabErka
    @SlabErka 3 години тому +3

    Zabrakło obróbki termicznej.

  • @tomaszwarzybok8062
    @tomaszwarzybok8062 3 години тому +2

    Bardzo bardzo istotne, czy nie było grzane palnikiem od tej strony przy składaniu, zahartowało się = stało się bardzo kruche, pisałem przy toczeniu wału żeby nie grzać. Następnie 40 HM ma lepszą strukturę i powtarzalność składu od 40 H. Koleina rzecz to tak jak niektórzy pisali - promień przy zejściu średnic (w narozu), bicie między kolejnymi punktami podparcia też będzie miało zaznaczenie

  • @77_domagaa95
    @77_domagaa95 4 години тому +3

    Moje zdanie jest takie "trzeba zasiać jarkę i zlikwidować gospodarkę".

    • @Glemigobles
      @Glemigobles 3 години тому +1

      A potem "zrobić ściepe narodową... i kupić bombe atomową"😂

  • @DTaras1
    @DTaras1 4 години тому +1

    40H jak najbardziej do uporządkowania po obróbce i jak se przypominam to na wałach był po obróbce długo odpuszczany. 40 HM braliśmy na wały do pomp... Jeszcze jest temat małego promienia no i frez przeszedł przez stopień to też nie pomogło.

  • @arektonaszewski2436
    @arektonaszewski2436 Годину тому

    Witaj! Byc moze byla to wada samego walu, ale najwazniejsze to jest osiowości kosza sitowego, co do zwiekszenia przełożeń to bym sie nie czepial, poniewaz maszyny z tamtych lat byly obliczane z sporym zapasem wiec jak bedzie osiowosc wszystkiego wpustow itp. I wal zrobiony z technologia orginalu musi biegac

  • @michapiotrowski4673
    @michapiotrowski4673 2 години тому

    Moim zdaniem na tę sytułacje zamiast robić kolejny wał lepszym rozwiązaniem wydaje mi się zdobyć oryginał i zobaczyć jak długo wytrzyma. Fakt ze można trafić na złom ale jakby się konktret towar trafił to nawet po twoich modernizacjach giganta pewno i dłużej by pochodził jak samemu zrobić z niewiadomo jakiej stali. Wspieramy Cię i dasz radę. Bo jak nie ty to kto. Super odcinek pozdrawiam

  • @tomaszsz.2955
    @tomaszsz.2955 3 години тому +7

    Masz 77 tys subskrybentów niech każdy kupi po 10kg marchewki i masz zbyt na 770 ton. A Ja chętnie kupię 10 kg dobrej marchewki 😉😉

    • @kajaros
      @kajaros 3 години тому +1

      pastewnej?

    • @Bezhektara
      @Bezhektara 2 години тому

      W sumie niegłupi pomysł tylko kto ogarnie wysyłke

    • @Rames.
      @Rames. Годину тому

      On chce to w tonach sprzedać jak najszybciej, a nie w workach się bawić kilka miesięcy...

    • @tomaszsz.2955
      @tomaszsz.2955 Годину тому

      @@kajaros tego nie wiedziałem

  • @jacekmazur3694
    @jacekmazur3694 2 години тому +1

    Glowa do góry Lukaszu jutro bedzie nowy dzień

  • @jeti010
    @jeti010 3 години тому +2

    Łukaszu zastanów się dobrze nad tym v8 bo jak go zamontujesz to dopiero będzie wysyp słabych punktów, a co do giganta on już swoje przerobił i jak mówi stare powiedzenie z gówna bata nie ukręcisz. Powodzenia

  • @hector5863
    @hector5863 2 години тому

    Ja proponuje roztoczyć koła pasowe oraz zamienić łożyska na większe żeby była większa średnica wału.może to też wynikać ze zbyt długiego wałka i tu bym sie pokusił o podzielenie go na pół i zrobienie przekładni.

  • @robertstaromiejski7101
    @robertstaromiejski7101 4 години тому +2

    Lepsze jest wrogiem dobrego.

  • @Zbojnik78
    @Zbojnik78 4 години тому +2

    Panie Łukaszu, czy były zostawione śladowe promienie na przejściach średnic, by wyeliminować tzw. zjawisko karbu? Znając Pana fachowość pewnie były...

  • @XY-qw8ef
    @XY-qw8ef 4 години тому +1

    Nie martw się, takie dni się zdarzają.
    Co do wału to myślę że zmiana średnicy bez zrobienia łuku przy przejściu albo łożysko jest naprężone przez co wał cały czas się wygina. Może założyć wahliwe ?
    To wygląda na zmęczenie a nie ukręcenie więc lekka zmiana przełożeń nic tu nie wniosła.
    Ps.
    W ten zabobon o niedzieli nie wierz, w poniedziałek , wtorek czy inne dni nie miałeś awarii ? Dzień jak każdy inny.

  • @DTaras1
    @DTaras1 4 години тому +1

    Wał jest ułamany a nie ukręcony. Jak na moje okno. A marchewka dla jakich gąsiorów czyli w kopiec i przyjdzie na ną czas jak sądzę.

  • @michon1583
    @michon1583 4 години тому +2

    Może trzeba zastosować jakies podparcie za kołem pasowym a tak dla śmiechu czy klątwa powiedziała dzień dobry ja od Grzesia😂a tak serio to współczuję..

  • @krzycho2626
    @krzycho2626 4 години тому

    Łukasz w niedziele jedyne co się kręci to koszta. Pozdrawiam

  • @heniuheniu3291
    @heniuheniu3291 3 години тому +1

    Łukasz dasz radę 😎