(Nejen) o biodynamickém osvětlení - Hynek Medřický (Artemide & Vitae Light)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 лип 2024
  • Dnes jediný výrobce žárovek v Čechách vám přiblíží, kdy modré světlo pomáhá a kdy lidem a dalším živočichům naopak škodí. No a jelikož je Hynek Medřický hostem technického pořadu Meet the Makers, tak se podíváme na jeho produkt i po hardwarové a byznysové stránce.
    Hynek Medřický - badatel, ochránce přírody a vynálezce biodynamické žárovky a prokognitivního osvětlení. Povoláním je světlař, už více než 30 let navrhuje a dodává osvětlení do domácností, kanceláří a dalších prostorů. Po roce 2021 mu byly uděleny patentová práva v EU, USA i Japonsku, a to na princip osvětlování interiérů i exteriérů ovlivňující kognitivní funkce mozku a cirkadiánní rytmus živých organismů.
    00:00 - Sestřih
    00:55 - Ondra Kašpárek - Úvod
    01:29 - Hynek Medřický - Představení
    02:05 - Přirozené vs. umělé světlo
    05:00 - Cirkadiánní rytmus
    09:27 - Jak svítit doma
    13:58 - Jak se vyvíjí a vyrábí žárovka
    22:54 - Dotazy publika
    17. pokračování Meet the Makers, které uspořádala prototypová dílna Prusalab spolu s iniciativou Make More, si tentokrát bere na paškál právě světlo. A kdo jiný by tento inspirativní večer měl zahajovat, než právě Hynek.
    PrusaLab je prototypová dílna pod křídly Josefa Průši a Prusa Research, kde mohou své projekty rozvíjet makeři, kutilové, studenti architektury, designu, podnikatelé, zkrátka všichni, kteří mají vizi a chuť tvořit. Naše znalosti a zkušenosti rádi sdílíme a snažíme se o kultivaci české maker scény.
    PrusaLab
    Web: www.prusalab.cz
    Facebook: / prusalab
    Instagram: / prusalab
    LinkedIn: / prus. .
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 7

  • @jarmilaprokopova
    @jarmilaprokopova 8 місяців тому

    Skvělá přednáška, škoda, že nemá anglické titulky :)

  • @alesk.1020
    @alesk.1020 9 місяців тому +2

    Teď už je asi pozdě, ale zkusím to. Mám dotaz na pana Medřického. Jaký máte názor na změnu letního a zimního času? Narušuje to cirkadiánní systém?

    • @PrusaLab
      @PrusaLab  9 місяців тому +1

      Dobrý den, nejsem si jistý, jestli si Vašeho dotazu tady pan Medřický všimne, takže mu ho přepošlu do zprávy a jeho odpověď sem poté přidám.

    • @alesk.1020
      @alesk.1020 9 місяців тому +1

      @@PrusaLab děkuji 🙂

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky 9 місяців тому +3

      Ideální by bylo, kdybychom mohli vstávat před východem slunce při úsvitu, ale to bychom museli chodit spát po setmění tedy po soumraku, tak to fungovalo ještě před 300 lety (může se to zdát dlouho, ale po zadních končetinách chodí náš druh 5 milionů let a kulaté oko je staré 350 milionů let) My už vstáváme většinou na budík podle tzv. sociálního času, do školy, nebo do práce. Změna času je zbytečná, světoví chronobiologové doporučili čas neměnit a zůstat při tzv. zimním správně středoevropském čase. Jednou hodino skoku na jaře a na podzim se většina společnosti vyrovná za 1-3 týdny, všichni do jednoho měsíce, ale proč zatěžovat zdraví lidí když to nemá, žádný ekonomický význam :-(

    • @alesk.1020
      @alesk.1020 9 місяців тому +1

      @@HynekMedricky děkuji za odpověď, za mě je to také zbytečnost

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky 9 місяців тому +3

      Nechal jsem se unést skvělou tvůrčí atmosférou Průša Labu a nemluvil jsem spisovně, a dokonce jsem 2x použil “tvl” za což se omlouvám :-) Ta nespisovná čeština mě v záznamu trochu tahá za uši, ale ve většině podcastech mluvím spisovně :-) jako např. zde kde vysvětluji do podrobností cirkadiánní časový systém a vliv světla na jeho nastavení a udržení ua-cam.com/video/N3Ul8YP6-D4/v-deo.html
      PS: ještě oprava v 11 minutě jsem “spolknul milion” ve vzdálenosti slunce od země, je to 150 milionů kilometrů :-)