Film jak najbardziej normalny i przydatny. Wszędzie sami pseudo testerzy i garażowi fachowcy. A tutaj przydatna wiedza szczególnie dla początkujących, podana w przystępny sposób. Pozdrawiam.
Nie tłumacz się. Zawsze znajdą się hejterzy, znawcy tematu, którzy siedzą w tym 20 lat, a swoją wiedzą z nikim się nie dzielą. Świetny poradnik dla amatora, kogoś kto chcę zrobić pierwsze kroki w temacie. Mi pomogło, za co Ci bardzo dziękuję. Mały stelaż pospawany dla własnych potrzeb. Łapka w górę.
witam,wlasnie zaczynam wycieczke amatorska ze spawaniem i ciekawe co pokazujesz jak dla mnie laika...dzieki jak na paczatkujacego wiedza dosc prosto podana i przyswajalna....
Cześć! Dzięki za te filmiki instruktażowe, które wyczerpują temat w 100% jak dla mnie. Kupiłem spawarę i po takiej dawce teorii trzeba przejść do praktyki.:) Pewnie za parę dni jak się zrobi cieplej coś poćwiczę. Jeśli tylko mogę zwrócić uwagę "językową", to proponowałbym używać jednak końcówki "ów", bo 1 Amper, ale 5 to już Amperów, 70 Amperów, 200 Amperów. Przepraszam, ale to takie zboczenie zawodowe.:) Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za te materiały, bo dzięki nim zacznę wreszcie spawać drzwi garażowe :) Powodzenia!!! :)
Cześć jak na "amatora" spawania spaw ładny, jak mogę doradzić to rób wiekrze przerwy między spawanymi elementami. Ta elektroda lubi jak ją prowadzić lekko przód i tył (nie jednostajnie). Ogólnie super tak trzymaj i nie patrz na hejterow.
Witam.Jeśli spawasz wiruj lekko elektrodą i rób bardzo krótkie przerwy podczas spawania tak żeby materiał był jeszcze czerwony zanim dotkniesz ponownie elektrodą, zrób odcinek porównujący spawanie różnymi elektrodami np 6012 6013 7018 do tego na różnych prądach
@@karolfranczak26 6010 - elektroda sodowo-celulozowa, pracuje tylko z DC(+), można nią spawać we wszystkich pozycjach. Głęboko penetrująca, jeziorko szybko stygnie. 6011 - elektroda potasowo-celulozowa. Posiada właściwości 6010, ale pracuje też z prądem AC. 6012 - elektroda rutylowo-celulozowa (tzw. elektroda różowa). Mniejsza głębokość penetracji, nadaje się do spawania brudnych powierzchni (rdza, farba), jednocześnie jest mniej agresywna niż 6010. 6013 - elektroda rutylowa. Mała głębokość penetracji, elektroda ogólnego przeznaczenia - najpopularniejsza na rynku. Pracuje z każdą polaryzacją DC i prądem AC. 7018 - elektroda zasadowa. Średnia głębokość penetracji, pracuje zwykle DC(+) lub AC. Stosowana w przemyśle do spawania konstrukcji.
Dopiero zakupiłem Magnum Mig 190, nie mogę się doczekać na lekcje spawania metodą mig. Z tych lekcji spawania elektrodą w otulinie dużo się nauczyłem. Przede wszystkim popełniałem fatalny błąd w ustawieniu prądu spawania (nie miałem na ten temat odpowiedniej wiedzy). Przeważnie używam elektrod E6013 2,5mm i przesadzałem z prądem spawania 100 - 110 A ! przy kątowniku 30x30x3. Musiałem się przy tym uwijać. Nareszcie pojąłem w czym rzecz i spawy są dobre. Dzięki za wykłady.
Kuźwa oglądam Twoje filmy od dłuższego czasu i mam wrażenie że umiem spawać XD chociaż nigdy spawarki w ręku nie miałem :) Ale jak już zakupię i zaglucę pierwszy kawałek metalu to podeślę fotkę z mojego zmagania:))) Pozdrawiam i więcej filmów dla amatorów poproszę :)
Witam. Z tego co zauważyłem to krater z żużlem często występuje przy rutylowych. Natomiast przy zasadowych można pakować po żużlu i nie będzie on występował. To taki mój plus dla 7018. Pozdrawiam
Spróbuj założyć szkiełko od maski 10 na kamerkę kątowniki magnetyczne , masa na magnes robię teraz sobie stolik spawalniczy też praktykuje ,spawaj migomatem ja tym teraz spawam najlepsze spawanie.pozdrawiam i tak trzymaj
Niedawno spawałem rurkę z rurką 1/2 " sprawiło mi to trudności ale pospawałem, może nagrasz z jakimiś tipami taki materiał o spawaniu rurek... POZDRO dobre filmy też zaczołem spawać
Witam filmik spoko , jeśli mogę coś doradzić jeśli masz elektrody 2,5 nie rób mniej amper niż 70 a nawet bym dał 80 do 90 jeśli materiał ma 2 mm i nie ma to znaczenia czy to pion czy płaszczyzna , pozdrawiam
Witam. Jaką masz moc przesylowa? I jaki bezpiecznik? Czy będzie Twoja spawarka na moc przesylową 11kW i bezpiecznik B16 A będzie działać, bo tego w filmikach nie zauważyłem.
Cześć! Filmik już dość stary, oglądam 2 lata po publikacji, ale mam uwagę, którą chciałbym się podzielić. Brakuje mi ujęć z bliska na materiał przed i w trakcie spawania, żeby dokładnie widzieć "co się dzieje", jak kładziesz spoinę, jak prowadzić łuk elektryczny, jak powinno wyglądać "jeziorko" przy prawidłowym przebiegu procesu spawania.
Info. dla chcących zaliczyć jakiś kurs spawalniczy i nie ma dosc kaski. Pytajcie w ośrodkach szkoleniowych, lub w urzedach pracy, tam mozecie dostac info odnosnie dofinansowania takich kursów. Moi koledzy z pracy obecnie na koszt UE szkola sie na TIG. wszystko za free.
Czy mógłbyś przed spawaniem właściwym pokazac "na sucho" jak prowadzisz elektrodę bo ty w widzisz masz przylbice a nam wali po oczach. 😁 Ogolnie cenny poradnik tak 3maj !
@@PiranOfficial Dzięki Tobie chce zacząć spawać i zastanawiam się czy próbować kupić spawarkę elektrodową i próbować spawać progi do Jeepa? chce zastosować profil grubości 3-4 mm, wyciąć poszycie starych progów i przyspawać profil do podłużnic oraz połączyć blachę grubości 2mm z tym profilem u góry dam radę?:D Mam kogoś kto mi to zrobi ale chciałem spróbować, nie ma niebezpieczeństw spawanie elektrodą po samochodzie?
Kolejny świetny film - gratuluję ;) Mówisz że lubisz używać elektrod 7018. Jak je przechowujesz? Zastanawiam się, czy oprócz trzymania ich w suchym miejscu dodatkowo przed użyciem je podsuszasz?
Lubię oglądać Twoje filmy i powiem że mega fajną robotę robisz, dzięki Tobie postawiłem pierwsze kroki ze spawarka. Spawam magnumem power vip4000 i dla mnie spawarka jest mega. Mam pytanie odnośnie elektrod bo widzę że na stole masz elektrody most6013 i chciałem zapytać czy też masz problemy z nimi że żużel wchodzi w spoinę i wychodzą dziury??? Ludzie te elektrody chwalą na internecie ale jak dla mnie one są dość wymagające od spawacza, dla porównania patonem lub lincoln electric niemam kompletnie tego problemu i spoina jest poprawna wizualnie oraz ma dobrzy przetop.
Trafiłem przez te kilka lat swojej przygody ze spawaniem dopiero na jedną czy dwie marki elektrod które się do niczego nie nadawały, mosty zawsze były jednymi z moich ulubionych. Ogólnie typ elektrod 6013, niezależnie od producenta, ma tendencję do napływania szlaki i dużo zależy od samej spawarki. Jeśli ma odpowiednią, nazwijmy to umownie, "moc łuku" to szlaka poprawnie spychana jest do tyłu i jeziorko formuje się bardzo czyste. W tamtym okresie pamiętam bardzo dobrze, że jak przesiałem się z tej magnumki z filmu na patona to zauważyłem ogromny przeskok jeśli chodzi o napływanie szlaki i wygodę spawania 6013 bo uważałem w tamtych czasach ten typ elektrody za szmelc - o jak się myliłem :)
@@PiranOfficial właśnie dla mnie to dość dziwne że każdy dosłownie elektrody most chwali a dla mnie spawa się nimi dość ciężko i np patrony esab i oerlikon są dużo łatwiejsze w spawaniu. Możliwe że mój mały magnum minimalnie nie domaga i się z mostem nie zgrywa lub poprortu to ja nie mam ręki do tych elektrod. Jak by nie było dziękuję za odpowiedź i rozwiałeś trochę moich wątpliwości bo zazwyczaj produkty chwalą ludzie bez pojęcia a na Twoich filmach widać że masz dużą wiedzę i widać że chcesz się nią dzielić z innymi, mam jeszcze trochę elektrod most i spróbuje ich na innej spawarce u kolegi i będę już całkiem wiedział czy to nie moja wina.
@@PiranOfficial oczywiście napisze. W środę jestem już ugadany na test. Mało tego by test był miarodajny będziemy spawać na tych samych przewodach. Sprawdzimy różnice w spawaniu spawarką za 400 zł w porównaniu do wyższego modelu za prawie 900 więc to może być ciekawe doświadczenie. Ja mam magnuma pover vip4000 a kumpel ma snake 235 jak dobrze pamiętam.
@@PiranOfficial trochę mi się zeszło z tym testowaniem bo się w między czasie pochorowałem ale już jest wszystko dobrze. Już jest po testach i powiem szczerze troszkę jestem zdziwiony i zawiedziony. Jako amator spawania na chłopski rozum byłem pewny że droższy magnum zdeklasuje tańszego i sporo mniejszego magnuma 4000. Po długich zabawach różnymi elektrodami stwierdziliśmy że magnum jak dobrze pamiętam 235 jedyne co ma lepszego za te pieniądze to nieznacznie lepiej i łatwiej zajarza się łuk i jest sporo cichsza podczas użytkowania. Obie spawarki spawają bardzo dobrze i mają bardzo stabilny łuk. Co do elektrod most to mi osobiście na oby spawarkach jakoś średnio leżą w ręku a sama spoina nie jest najwyższych lotów, ale dla odmiany znowu kumplowi nimi idzie bardzo dobrze i jak on to mówił „czuję co robię”. Więc podsumowując to ja nie umiem jeszcze spawać elektrodami most (ale ja sobie nie daruje i to ogarnę), a obie spawarki są na prawdę fajne i obie są warte swojej ceny, najważniejsze żeby długo posłużyły.
Piran... Jak jest z tym pocieraniem miejsca spawania np. wzdłużnego? 😎Nigdy tego nie robię ale widziałem na zagranicznych filmach... No dzieki🤔i za samokrytykę.. Przymierzam się do zbudowania handbika dla osoby niepełnosprawnej... Tam już musi być dokładność a ja też amator😉
Ogolnie spawy wizualnie ok, jeszcze tylko próbka łamania, rozciągania i materiał kompletny. Zwiększ prąd na ok 88-90, lepiej się wtopisz a przy okazji żużel nie napłynie
Cześć. Popełniłem dwie spoiny grzbietowe (film: ua-cam.com/video/RH-6nGcBqVc/v-deo.html minuta 9:27 oraz minuta 17:00). Jedną elektrodą rutylowo-celulozową 2.5mm (prąd 70A), drugą elektrodą zasadową 2.5mm (prąd 80A). Materiał 4mm. Przetapiałem brzegi materiału, ale przetopu na drugą stronę nie uzyskałem. Na filmie mówię, że dla elektrody 7018 przeto jest, ale jest można powiedzieć - znikomy. Jakie są Twoje (wasze) doświadczenia z takimi spoinami i elektrodą otuloną? MIG'em pewnie przetop się da uzyskać...
Cześć, robię spawy jako amator które muszę szlifować itd., aby były "gładkie" i problemem są wtopienia żużlu... Spawam 6013, więc inne elektrody mogą rozwiązać problem?
Tak, w tym wypadku nad 7018 może być Ci łatwiej zapanować :) Ale polecam mój ostatni odcinek o błędach w spawaniu elektrodą. Na Twoich filmach widziałem ,że łączysz raczej cienkie elementy i 6013 mimo wszystko będzie odpowiedniejszą elektrodą bo nie będzie takiej tendencji do przepalania ścianek :)
Hehe, pewnie widziałeś film w którym tak trochę dla zażartowania z siebie pokazuję swoje pierwsze podejście do spawania :D Dzięki za odpowiedź, pooglądam dalej Twoje filmy :)
Dzięki za odpowiedź. Raczej obawiałem się oparzenia dlatego też nigdy jak dotąd nie odważyłem się jej dotknąć :D Napięcie jest stosunkowo niskie, więc jak sądzę nie powinno dojść się przebicia, zwłaszcza gdy jest się odpowiednio odizolowanym od układu.
Osobiście lubię podtrzymywać elektrodę na początku gdy jest jeszcze długa, do 1/2 długości jest jeszcze zazwyczaj na tyle chłodna, ze nie spalimy rękawiczki :)
U mnie 6013 lepi się jak szalone... Dopiero po rozgrzaniu idzie super. Esaby mam... Jestem bardzo niezadowolony na te "starty", tak ciężko zajarzyć mi nimi łuk. Później idzie super.
Część spawarek ma tzw bezpieczny prąd w trybie jałowym i napięcie zajazenia wynosi ok 22V a bez tego trybu ok 70V i stąd problem zakażenia łuku w niektórych spawarkach można ten tryb wyłączyć w ustawieniach serwisowych
Witam. Takie pytanie jestem amatorem i kupiłem ostatnio katownik magnetyczny i jak zamocowałem dwa płaskowniki by je pospawac to łuk uciekał mi na magnes czym to jest spowodowane
Łuk to plazma, a ona jest przyciągana przez magnes. Polecam magnesy mocować tylko do robienia szczepów, z resztą zostawianie ich na elementach do spawania to głupi pomysł bo się stopią.
Witam Kolegę spawam od wielu lat spawarką transformatorową potrzebowałem spawarkę lekką inwetrerową wiec zakupiłem nie ważne jaką działa wyśmienicie ale pytanie spawam pod dużym kontem po prostu przyzwyczajenie do spawarki transformatorowej zbyt wydmuchuje mi jeziorko myślę że to zbyt za duże ciągniecie elektrody co Ty na to myślę że doradzisz pozdrawiam
dałem za duży prąd a spawałem profil stalowy to jest początek z tą spawarką mam ją zaledwie 2 dni i wyczaiłem że jeziorko z materiałem zapadło się do środka profilu z uwagi za duży amperaż zauważyłem to później zaglądając do środka profilu spawarką transformatorową wiele lat temu spawałem zawodowo teraz inna technologia i chciałem potestować spawarkę inwertorową wielkie dzięki za odpowiedź miłego dnia
Przybywam Ci pohejcić:P Kup sobie elektrode esab 67.70. Jakbyś mógł to nagraj coś z nią ciekawego. Ja mam spawarke samodziełke o nieznanych parametrach i tą elektrodą spawam nawet żeliwo :)
Co innego spawanie blaszek na kursie a co innego praktyka ,ja spawam elektrodami Esaba ,lub Metalwelda ale w 99% żeliwo .Dobre są Oerlikon Owercord.Ziomek podjedz do mnie na warsztat to przetestujesz sprzęt z wyższej półki .Pozdrawiam .Bartek
Tu w 9:37 spawa ceowniki pod kątem prostym. Powiedz jaki błąd popełniam że czasem spawy ,,ściągają,, mi materiał. Ustawię kąt 90' przyłapię ściskaczem, a po robocie okazuje się że już kąta prostego nie ma. Ostatnio spawałem dwie ramki z cienkiego kątownika. Jedna wyszła jak cię mogę a w drugiej dwa kątowniki się minimalnie wygięły w pałąk .
Czy mógłbyś wytłumaczyć oco chodzi w takim spawaniu jak gość pokazuje w linku który przesyłam teraz:) ua-cam.com/video/bzM-Ui5PkIg/v-deo.html Albo pokazać zasadę od której strony spawać od siebie czy do siebie jestem poczatkujacym
Jak mówisz o orądzie spawania to pamiętaj że poprawnie jest np 70 amperów a nie amper. Tak jak nie powiesz że do płotu masz odległosć 25 metr tylko metrów. Ale nie przejmuj się.. w większości filmików o spawaniu popełniają ten sam błąd. A cała reszta jak dla mnie całkiem okej
Wszystko fajnie: film fajny, spawy fajne, nawet drewniany stół spawalniczy fajny - tylko jedno jest niefajne... Nie mogę już tego słuchać i muszę zareagować. Człowieku, słyszałeś Ty o deklinacji rzeczowników w języku polskim? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć, że poza nielicznymi wyjątkami rzeczowniki się odmienia jak leci, a nazwy jednostek nie są tu żadnym wyjątkiem. A zatem: nie "sto amper" tylko sto AMPERÓW. Nie "230 wolt" a 230 WOLTÓW itd. Zaraz wyskoczy jakiś pseudo polonista i powie: ale to są nazwiska obcego pochodzenia. Tak, nazwiska tak. Zaś nazwy jednostek mają spolszczoną pisownię, pisane są małymi literami, co oznacza że nie są rzeczownikami własnymi tylko zwykłymi i podlegają regularnej deklinacji. To tak jakby ktoś poszedł do składu desek i powiedział: poproszę dwie deski o długości dwa METR... A w warzywniku: poproszę o trzy KILOGRAM ziemniaków... Itd. Coś nie brzmi? Tak myślę! :)))) Nie wiem skąd taka maniera: (ileśtam) wolt, amper, wat. Szczególnie celują w tym pseudo elektrycy napinający się na wielkich znawców tak, że mały włos a pęknie im żyłka, zapewne wiecie jaka... Że to taki niby specjalistyczny żargon. Jestem elektronikiem z ponad 40-letnim doświadczeniem i twierdzę że wszyscy normalni fachmani jednostki odmieniają. Podkreślam: FACHMANI!!! Ponadto wiem jeszcze jedno: to kaleczenie mowy ojców i nie potrafię tego biernie słuchać.
Tiga dla niego? niech on najpierw nauczy sie spawac elektroda bo jak widac robi film by komus pokazac jak sie to robi a po efektach spawow widac ze sam tego nie potrafi :D
Na szczęście TIGiem idzie mi dobrze. Elektrodą też nie uważam żebym miał się czego wstydzić jak na amatora bez kursów - zwłaszcza, że z 6013 mają problemy nawet ludzie którzy spawają 10 lat a nie 10 miesięcy. 7018 kładę spoiny bez wad - może trochę krzywe, ale to kwestia praktyki której mam mało. Jak już musisz pokrytykować to idź do kogoś innego, na UA-cam jest mnóstwo filmików ze "specjalistami" którzy nazywają spoinami nasmarkane gówno :D
te przemek mądralo, taki kozak jestes?? to zrób filmik i ja sie wypowiem, 20 lat spawałem i całkiem dobrze mu idzie. Jesteś fachowiec od jeba...nia owiec.
Film jak najbardziej normalny i przydatny. Wszędzie sami pseudo testerzy i garażowi fachowcy. A tutaj przydatna wiedza szczególnie dla początkujących, podana w przystępny sposób. Pozdrawiam.
Nie tłumacz się. Zawsze znajdą się hejterzy, znawcy tematu, którzy siedzą w tym 20 lat, a swoją wiedzą z nikim się nie dzielą. Świetny poradnik dla amatora, kogoś kto chcę zrobić pierwsze kroki w temacie. Mi pomogło, za co Ci bardzo dziękuję. Mały stelaż pospawany dla własnych potrzeb. Łapka w górę.
Powiem tak.Jesteś dla mnie bardzo ważnym nauczycielem.Spawarka w drodze.Wiedzy zero.Wiele godzin nauki przede mną .Jakby co będę pytać.
Powodzenia!
Uczę się i dzięki Tobie dobrze mi idzie. Bardzo mi się podoba Twój sposób prowadzenia lekcji. Pozdrawiam.
witam,wlasnie zaczynam wycieczke amatorska ze spawaniem i ciekawe co pokazujesz jak dla mnie laika...dzieki
jak na paczatkujacego wiedza dosc prosto podana i przyswajalna....
Powodzenia!
Piran dzięki
nawet spoko wyszło, 6013 to moja ulubiona elektroda. Osobiście do tej grubości elementu nastawiłbym ok 90-100a i nie byłoby problemu z oczkami żużla
Fajnie się to ogląda. Dzięki Twoim filmom sam również zaczynam przygodę ze spawaniem, ot tak amatorsko, żeby czasem to coś tam pyknąć :) Pozdrawiam
Cześć! Dzięki za te filmiki instruktażowe, które wyczerpują temat w 100% jak dla mnie. Kupiłem spawarę i po takiej dawce teorii trzeba przejść do praktyki.:) Pewnie za parę dni jak się zrobi cieplej coś poćwiczę. Jeśli tylko mogę zwrócić uwagę "językową", to proponowałbym używać jednak końcówki "ów", bo 1 Amper, ale 5 to już Amperów, 70 Amperów, 200 Amperów. Przepraszam, ale to takie zboczenie zawodowe.:) Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za te materiały, bo dzięki nim zacznę wreszcie spawać drzwi garażowe :) Powodzenia!!! :)
przydatna wiedza szczególnie dla początkujących, podana w przystępny sposób. Pozdrawiam.?
Cześć jak na "amatora" spawania spaw ładny, jak mogę doradzić to rób wiekrze przerwy między spawanymi elementami. Ta elektroda lubi jak ją prowadzić lekko przód i tył (nie jednostajnie). Ogólnie super tak trzymaj i nie patrz na hejterow.
Dłuższe spoiny ładnie wychodzą gdy ustawisz spawanie lekko z górki. Gdy dojeżdżasz spawem do krawędzi, gwałtownie wyprzedź do przodu i cofnij do tyłu
moze i ladniejsze ale ciekawe jakie wtopienie. jak chce ladnie spawac to tigiem a nie elektroda otulona z gorki.
Odezwali się spece od spawania (psia mać).Wcale się tym nie przejmuj, rób swoje.Jest super, sam się dopiero uczę.
Witam.Jeśli spawasz wiruj lekko elektrodą i rób bardzo krótkie przerwy podczas spawania tak żeby materiał był jeszcze czerwony zanim dotkniesz ponownie elektrodą, zrób odcinek porównujący spawanie różnymi elektrodami np 6012 6013 7018 do tego na różnych prądach
Wytłumaczysz czym się różnią te oznaczenia elektrod? 6012 6013 7018
@@karolfranczak26 6010 - elektroda sodowo-celulozowa, pracuje tylko z DC(+), można nią spawać we wszystkich pozycjach. Głęboko penetrująca, jeziorko szybko stygnie.
6011 - elektroda potasowo-celulozowa. Posiada właściwości 6010, ale pracuje też z prądem AC.
6012 - elektroda rutylowo-celulozowa (tzw. elektroda różowa). Mniejsza głębokość penetracji, nadaje się do spawania brudnych powierzchni (rdza, farba), jednocześnie jest mniej agresywna niż 6010.
6013 - elektroda rutylowa. Mała głębokość penetracji, elektroda ogólnego przeznaczenia - najpopularniejsza na rynku. Pracuje z każdą polaryzacją DC i prądem AC.
7018 - elektroda zasadowa. Średnia głębokość penetracji, pracuje zwykle DC(+) lub AC. Stosowana w przemyśle do spawania konstrukcji.
@@zegus2 dzięki!
Dopiero zakupiłem Magnum Mig 190, nie mogę się doczekać na lekcje spawania metodą mig. Z tych lekcji spawania elektrodą w otulinie dużo się nauczyłem. Przede wszystkim popełniałem fatalny błąd w ustawieniu prądu spawania (nie miałem na ten temat odpowiedniej wiedzy).
Przeważnie używam elektrod E6013 2,5mm i przesadzałem z prądem spawania 100 - 110 A ! przy kątowniku 30x30x3. Musiałem się przy tym uwijać. Nareszcie pojąłem w czym rzecz i spawy są dobre. Dzięki za wykłady.
Hej tak ogólnie super to jak sprzedajesz swoją wiedzę
Kuźwa oglądam Twoje filmy od dłuższego czasu i mam wrażenie że umiem spawać XD chociaż nigdy spawarki w ręku nie miałem :) Ale jak już zakupię i zaglucę pierwszy kawałek metalu to podeślę fotkę z mojego zmagania:))) Pozdrawiam i więcej filmów dla amatorów poproszę :)
Witam. Z tego co zauważyłem to krater z żużlem często występuje przy rutylowych. Natomiast przy zasadowych można pakować po żużlu i nie będzie on występował. To taki mój plus dla 7018. Pozdrawiam
Siemanko pytanie mam czy jak spawiesz to ciągniesz elektrodę po prostej czy wykonujesz dodatkowo ruch łukowy?
Spróbuj założyć szkiełko od maski 10 na kamerkę kątowniki magnetyczne , masa na magnes robię teraz sobie stolik spawalniczy też praktykuje ,spawaj migomatem ja tym teraz spawam najlepsze spawanie.pozdrawiam i tak trzymaj
Piran + elektroda 60 13 = ZAJEBISTY SPAW
Niedawno spawałem rurkę z rurką 1/2 " sprawiło mi to trudności ale pospawałem, może nagrasz z jakimiś tipami taki materiał o spawaniu rurek... POZDRO dobre filmy też zaczołem spawać
Witam filmik spoko , jeśli mogę coś doradzić jeśli masz elektrody 2,5 nie rób mniej amper niż 70 a nawet bym dał 80 do 90 jeśli materiał ma 2 mm i nie ma to znaczenia czy to pion czy płaszczyzna , pozdrawiam
Jak na amatora bardzo ładnie:) . Fakt 7018.wtrąca mniej żużla ale jak są mokre to jest jeszcze gorzej jak 6013 :(
Witam. Jaką masz moc przesylowa? I jaki bezpiecznik? Czy będzie Twoja spawarka na moc przesylową 11kW i bezpiecznik B16 A będzie działać, bo tego w filmikach nie zauważyłem.
Powiedz proszę, elektroda pod plus czy pod minus? Nie mogę znaleźć nogdzie takich informacji. Elektroda 6013 i spawarka bester 210 nd
Cześć!
Filmik już dość stary, oglądam 2 lata po publikacji, ale mam uwagę, którą chciałbym się podzielić.
Brakuje mi ujęć z bliska na materiał przed i w trakcie spawania, żeby dokładnie widzieć "co się dzieje", jak kładziesz spoinę, jak prowadzić łuk elektryczny, jak powinno wyglądać "jeziorko" przy prawidłowym przebiegu procesu spawania.
ale zajefajne rekawice :D :D
Cholera. Tyle oglądam tych filmów o spawaniu, że chyba powinienem maskę zakładać że względu na oczy🤣
Info. dla chcących zaliczyć jakiś kurs spawalniczy i nie ma dosc kaski. Pytajcie w ośrodkach szkoleniowych, lub w urzedach pracy, tam mozecie dostac info odnosnie dofinansowania takich kursów. Moi koledzy z pracy obecnie na koszt UE szkola sie na TIG. wszystko za free.
W PL kursy są opłacane tylko wtedy kiedy pracodawca zapewni zatrudnienie, nie da się zrobić kursu od tak. Niestety...
przy pokazywani łuku spawalnczego mógłbyś spróbować na kamere założyć maske spawlaniczo w taki sposób by było dobrze widać jak prowadzisz elektrode :D
Spróbuję założyć samościemniającą ;)
Czy mógłbyś przed spawaniem właściwym pokazac "na sucho" jak prowadzisz elektrodę bo ty w widzisz masz przylbice a nam wali po oczach. 😁 Ogolnie cenny poradnik tak 3maj !
Postaram się w następnym odcinku nagrać porządnie łuk, spróbuję ubrać kamerę w maskę :)
@@PiranOfficial Dzięki Tobie chce zacząć spawać i zastanawiam się czy próbować kupić spawarkę elektrodową i próbować spawać progi do Jeepa? chce zastosować profil grubości 3-4 mm, wyciąć poszycie starych progów i przyspawać profil do podłużnic oraz połączyć blachę grubości 2mm z tym profilem u góry dam radę?:D Mam kogoś kto mi to zrobi ale chciałem spróbować, nie ma niebezpieczeństw spawanie elektrodą po samochodzie?
DZIĘKI
Kolejny świetny film - gratuluję ;) Mówisz że lubisz używać elektrod 7018. Jak je przechowujesz? Zastanawiam się, czy oprócz trzymania ich w suchym miejscu dodatkowo przed użyciem je podsuszasz?
Nie mogłeś założyć maski na kamerkę a sobie okulary przeciwsłoneczne dla dobra większości?
Lubię oglądać Twoje filmy i powiem że mega fajną robotę robisz, dzięki Tobie postawiłem pierwsze kroki ze spawarka. Spawam magnumem power vip4000 i dla mnie spawarka jest mega. Mam pytanie odnośnie elektrod bo widzę że na stole masz elektrody most6013 i chciałem zapytać czy też masz problemy z nimi że żużel wchodzi w spoinę i wychodzą dziury??? Ludzie te elektrody chwalą na internecie ale jak dla mnie one są dość wymagające od spawacza, dla porównania patonem lub lincoln electric niemam kompletnie tego problemu i spoina jest poprawna wizualnie oraz ma dobrzy przetop.
Trafiłem przez te kilka lat swojej przygody ze spawaniem dopiero na jedną czy dwie marki elektrod które się do niczego nie nadawały, mosty zawsze były jednymi z moich ulubionych. Ogólnie typ elektrod 6013, niezależnie od producenta, ma tendencję do napływania szlaki i dużo zależy od samej spawarki. Jeśli ma odpowiednią, nazwijmy to umownie, "moc łuku" to szlaka poprawnie spychana jest do tyłu i jeziorko formuje się bardzo czyste. W tamtym okresie pamiętam bardzo dobrze, że jak przesiałem się z tej magnumki z filmu na patona to zauważyłem ogromny przeskok jeśli chodzi o napływanie szlaki i wygodę spawania 6013 bo uważałem w tamtych czasach ten typ elektrody za szmelc - o jak się myliłem :)
@@PiranOfficial właśnie dla mnie to dość dziwne że każdy dosłownie elektrody most chwali a dla mnie spawa się nimi dość ciężko i np patrony esab i oerlikon są dużo łatwiejsze w spawaniu. Możliwe że mój mały magnum minimalnie nie domaga i się z mostem nie zgrywa lub poprortu to ja nie mam ręki do tych elektrod. Jak by nie było dziękuję za odpowiedź i rozwiałeś trochę moich wątpliwości bo zazwyczaj produkty chwalą ludzie bez pojęcia a na Twoich filmach widać że masz dużą wiedzę i widać że chcesz się nią dzielić z innymi, mam jeszcze trochę elektrod most i spróbuje ich na innej spawarce u kolegi i będę już całkiem wiedział czy to nie moja wina.
@@Elvise1 No to powodzenia i daj znać jak wyszło :)
@@PiranOfficial oczywiście napisze. W środę jestem już ugadany na test. Mało tego by test był miarodajny będziemy spawać na tych samych przewodach. Sprawdzimy różnice w spawaniu spawarką za 400 zł w porównaniu do wyższego modelu za prawie 900 więc to może być ciekawe doświadczenie. Ja mam magnuma pover vip4000 a kumpel ma snake 235 jak dobrze pamiętam.
@@PiranOfficial trochę mi się zeszło z tym testowaniem bo się w między czasie pochorowałem ale już jest wszystko dobrze. Już jest po testach i powiem szczerze troszkę jestem zdziwiony i zawiedziony. Jako amator spawania na chłopski rozum byłem pewny że droższy magnum zdeklasuje tańszego i sporo mniejszego magnuma 4000. Po długich zabawach różnymi elektrodami stwierdziliśmy że magnum jak dobrze pamiętam 235 jedyne co ma lepszego za te pieniądze to nieznacznie lepiej i łatwiej zajarza się łuk i jest sporo cichsza podczas użytkowania. Obie spawarki spawają bardzo dobrze i mają bardzo stabilny łuk. Co do elektrod most to mi osobiście na oby spawarkach jakoś średnio leżą w ręku a sama spoina nie jest najwyższych lotów, ale dla odmiany znowu kumplowi nimi idzie bardzo dobrze i jak on to mówił „czuję co robię”. Więc podsumowując to ja nie umiem jeszcze spawać elektrodami most (ale ja sobie nie daruje i to ogarnę), a obie spawarki są na prawdę fajne i obie są warte swojej ceny, najważniejsze żeby długo posłużyły.
Piran... Jak jest z tym pocieraniem miejsca spawania np. wzdłużnego? 😎Nigdy tego nie robię ale widziałem na zagranicznych filmach... No dzieki🤔i za samokrytykę.. Przymierzam się do zbudowania handbika dla osoby niepełnosprawnej... Tam już musi być dokładność a ja też amator😉
Hej, jakiej średnicy elektrodę wybrać do profili o grubości 2,3 i 5mm?
2,5 mm do cieńszych, a do grubszych powinno wystarczyć 3,2 i fazowanie spawanych krawędzi
@@PiranOfficial dzięki 😊
Ogolnie spawy wizualnie ok, jeszcze tylko próbka łamania, rozciągania i materiał kompletny. Zwiększ prąd na ok 88-90, lepiej się wtopisz a przy okazji żużel nie napłynie
12:45 przetop jest?
Jak widać :)
przetop???!!! czy autor cos wspominal na ten temat? wogole to jest raczej nieco wyzszy etap spawania.
Cześć. Popełniłem dwie spoiny grzbietowe (film: ua-cam.com/video/RH-6nGcBqVc/v-deo.html minuta 9:27 oraz minuta 17:00). Jedną elektrodą rutylowo-celulozową 2.5mm (prąd 70A), drugą elektrodą zasadową 2.5mm (prąd 80A). Materiał 4mm. Przetapiałem brzegi materiału, ale
przetopu na drugą stronę nie uzyskałem. Na filmie mówię, że dla elektrody 7018 przeto jest, ale jest można powiedzieć - znikomy. Jakie są Twoje (wasze) doświadczenia z takimi spoinami i elektrodą otuloną? MIG'em pewnie przetop się da uzyskać...
Piran nie przejmuj się głupimi komentarzami , rób swoje
Cześć, robię spawy jako amator które muszę szlifować itd., aby były "gładkie" i problemem są wtopienia żużlu... Spawam 6013, więc inne elektrody mogą rozwiązać problem?
Tak, w tym wypadku nad 7018 może być Ci łatwiej zapanować :) Ale polecam mój ostatni odcinek o błędach w spawaniu elektrodą. Na Twoich filmach widziałem ,że łączysz raczej cienkie elementy i 6013 mimo wszystko będzie odpowiedniejszą elektrodą bo nie będzie takiej tendencji do przepalania ścianek :)
Hehe, pewnie widziałeś film w którym tak trochę dla zażartowania z siebie pokazuję swoje pierwsze podejście do spawania :D Dzięki za odpowiedź, pooglądam dalej Twoje filmy :)
jak to jest z dotykaniem elektrody podczas spawania? Bezpieczne? Niebezpieczne? Oczywiście zakładam, że przynajmniej w rękawicach.
Elektroda się nagrzewa, więc można się łatwo oparzyć natomiast jeśli boisz się porażenia prądem to takie ryzyko raczej nie występuje :)
Dzięki za odpowiedź. Raczej obawiałem się oparzenia dlatego też nigdy jak dotąd nie odważyłem się jej dotknąć :D Napięcie jest stosunkowo niskie, więc jak sądzę nie powinno dojść się przebicia, zwłaszcza gdy jest się odpowiednio odizolowanym od układu.
Osobiście lubię podtrzymywać elektrodę na początku gdy jest jeszcze długa, do 1/2 długości jest jeszcze zazwyczaj na tyle chłodna, ze nie spalimy rękawiczki :)
Nie masz problemu z klejeniem elektrody? Ja zawsze muszę rozgrzewać elektrodę na jakimś dodatkowym kawałku metalu, bo inaczej ciężko mi zacząć.
Zależy jaka elektroda :) 7018 (zasadówki) lubią się lepić i czasem na początku faktycznie trzeba je przycisnąć, ale 6013 praktycznie od strzału
jezeli zachodzi opcja to podnies sobie arc control lub cos takiego, natezenie tez nie moze byc z niskie.
U mnie 6013 lepi się jak szalone... Dopiero po rozgrzaniu idzie super. Esaby mam... Jestem bardzo niezadowolony na te "starty", tak ciężko zajarzyć mi nimi łuk. Później idzie super.
Czy obcja ciepłego startu czy to jest dobre w spawrdze i oco tu chodzi możesz wytłumaczyć
Jak zajarzasz łuk to podbija Ci prąd żeby nie kleiło elektrody, prawie każda nowsza spawarka już to ma, generalnie przydatne :)
Część spawarek ma tzw bezpieczny prąd w trybie jałowym i napięcie zajazenia wynosi ok 22V a bez tego trybu ok 70V i stąd problem zakażenia łuku w niektórych spawarkach można ten tryb wyłączyć w ustawieniach serwisowych
👍👏👏👏
Nie przejmuj się komentarzami , dobrze Ci idziesz , musisz wiedzieć co się dzieje w płynnym jeziorku ( efekt 11:24) no i więcej ćwiczyć
W przypadku 6013 w jeziorku za przeproszeniem gówno widać :D
Witam. Takie pytanie jestem amatorem i kupiłem ostatnio katownik magnetyczny i jak zamocowałem dwa płaskowniki by je pospawac to łuk uciekał mi na magnes czym to jest spowodowane
Łuk to plazma, a ona jest przyciągana przez magnes. Polecam magnesy mocować tylko do robienia szczepów, z resztą zostawianie ich na elementach do spawania to głupi pomysł bo się stopią.
Witam Kolegę spawam od wielu lat spawarką transformatorową potrzebowałem spawarkę lekką inwetrerową wiec zakupiłem nie ważne jaką działa wyśmienicie ale pytanie spawam pod dużym kontem po prostu przyzwyczajenie do spawarki transformatorowej zbyt wydmuchuje mi jeziorko myślę że to zbyt za duże ciągniecie elektrody co Ty na to myślę że doradzisz pozdrawiam
Może też za duży prąd, ale zaczął bym od mniejszego kąta :)
dałem za duży prąd a spawałem profil stalowy to jest początek z tą spawarką mam ją zaledwie 2 dni i wyczaiłem że jeziorko z materiałem zapadło się do środka profilu z uwagi za duży amperaż zauważyłem to później zaglądając do środka profilu spawarką transformatorową wiele lat temu spawałem zawodowo teraz inna technologia i chciałem potestować spawarkę inwertorową wielkie dzięki za odpowiedź miłego dnia
A dał byś rade zespawać aluminium na przykład tigiem ?
Nie miałem jeszcze aluminium żeby popróbować, ale sprzęt jest :D
Piran to mam wyzwanie potrzebuję obudowę a amelinium ci w środę przyniosę
do aluminium trzeba mieć spawarkę AC/DC żeby położyć prawidłowy spaw
Dokładnie taką jaką mam i pokazywałem w innym odcinku ? ;)
z koniecznosci mozna na dc i odpowiednia mieszanke gazowa. jezeli mowimy o TIG.
Mam pytanie czy zrobisz mi progi,stopnie boczne do terenówki ?
A jak by miały wyglądać takie progi? :D
Piran napisz na e-mail prześle parę fotek carolina32@wp.pl
Już :)
Przybywam Ci pohejcić:P Kup sobie elektrode esab 67.70. Jakbyś mógł to nagraj coś z nią ciekawego. Ja mam spawarke samodziełke o nieznanych parametrach i tą elektrodą spawam nawet żeliwo :)
To elektrody do nierdzewki, a póki co nie planuję z grubszą nierdzewką nic robić więc za bardzo nie mam co takowymi pospawać :D
Nowe rękawice ;)
Nie mogłem długo znaleźć rozmiaru takich grubych i w końcu stwierdziłem, że walić to i kupiłem do TIGa - ciekawe kiedy się poparzę ;p
Co nie którzy spawają w malarskich bo w spawalniczych nie ma czucia ;) Tylko pewnie raczej to występuje w MIG/MAG
Co innego spawanie blaszek na kursie a co innego praktyka ,ja spawam elektrodami Esaba ,lub Metalwelda ale w 99% żeliwo .Dobre są Oerlikon Owercord.Ziomek podjedz do mnie na warsztat to przetestujesz sprzęt z wyższej półki .Pozdrawiam .Bartek
Tu w 9:37 spawa ceowniki pod kątem prostym. Powiedz jaki błąd popełniam że czasem spawy ,,ściągają,, mi materiał. Ustawię kąt 90' przyłapię ściskaczem, a po robocie okazuje się że już kąta prostego nie ma. Ostatnio spawałem dwie ramki z cienkiego kątownika. Jedna wyszła jak cię mogę a w drugiej dwa kątowniki się minimalnie wygięły w pałąk .
Fajne jest top
kiedy piony xD
Witaj
Jaka gr. elektrody i jak jest gr. plaskownika ?
2,5 mm a płaskol między 4 a 5 mm
Czy są dobre?
Czy mógłbyś wytłumaczyć oco chodzi w takim spawaniu jak gość pokazuje w linku który przesyłam teraz:) ua-cam.com/video/bzM-Ui5PkIg/v-deo.html
Albo pokazać zasadę od której strony spawać od siebie czy do siebie jestem poczatkujacym
Pion spawasz jak na filmie, a pachwine "ciągniesz " do siebie elektrode pod kątem
Jak mówisz o orądzie spawania to pamiętaj że poprawnie jest np 70 amperów a nie amper. Tak jak nie powiesz że do płotu masz odległosć 25 metr tylko metrów. Ale nie przejmuj się.. w większości filmików o spawaniu popełniają ten sam błąd. A cała reszta jak dla mnie całkiem okej
Już się nie pomylę :) Jednostki się faktycznie odmienia :)
Dawaj prosze filmik spawania elementow w pionie bo mam taki element i nie mogę sobie poradzic bo spaw mi "spada"
.... a nie mam kogo sie poradzic. Wiedza w necie znikoma...
Czy te elementy są może ocynkowane ? Jeśli tak, to najpierw oczyść do żywego metalu na kilkanaście milimetrów od miejsca przyszłej spoiny.
Nie te elementy nie są ocynkowane
Spróbuj spawać od dołu do góry.
Nowy wulgaryzm? Szlaka trafił! ;P ;}
Piran dawaj tiga. Część widzów będzie miała wiedzę czy nie dołożyć do spawary typu mma + tig zamiast samo mma. Pozdro
Tak ciękich kątowników nie musisz ukosować. Wystarczy większy prąd.
6013 wtapia żużel bo masz za mały prąd.
Moim zdaniem wtapia, bo coś spierdzieliłem przy starcie (typowe dla 6013), a pod koniec źle nawiązałem do tego szczepu.
O boż
Chyba nasz dobroł spawarkę
muchy lecą do miodu
Moja spawarka puszcza pawia, a nie spawa w takich pachwinach. Widziałeś takie coś?
Szkoda ze nie masz dostępu do mig 😭
Może jakaś firma mi przysponsoruje :D
Masz elektrody Most, rękawice Most, to niech Rywal RHC za sponsoruje Tobie Fanmig J5 ;) Pozdro fajny kanał
A co powiesz albo wypowiesz sie o elektrodach firmy www.weldcut.pl/product-pol-716-Elektrody-rutylowo-celulozowe-Oerlikon-OVERCORD-O3-2x350mm.html
Nie miałem kontaktu, ale to dobra firma. Spodziewaj się doznań jak w przypadku innych 6013
Bliżej tą kamerkę
Wszystko fajnie: film fajny, spawy fajne, nawet drewniany stół spawalniczy fajny - tylko jedno jest niefajne... Nie mogę już tego słuchać i muszę zareagować.
Człowieku, słyszałeś Ty o deklinacji rzeczowników w języku polskim? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć, że poza nielicznymi wyjątkami rzeczowniki się odmienia jak leci, a nazwy jednostek nie są tu żadnym wyjątkiem. A zatem: nie "sto amper" tylko sto AMPERÓW. Nie "230 wolt" a 230 WOLTÓW itd. Zaraz wyskoczy jakiś pseudo polonista i powie: ale to są nazwiska obcego pochodzenia. Tak, nazwiska tak. Zaś nazwy jednostek mają spolszczoną pisownię, pisane są małymi literami, co oznacza że nie są rzeczownikami własnymi tylko zwykłymi i podlegają regularnej deklinacji. To tak jakby ktoś poszedł do składu desek i powiedział: poproszę dwie deski o długości dwa METR... A w warzywniku: poproszę o trzy KILOGRAM ziemniaków... Itd. Coś nie brzmi? Tak myślę! :))))
Nie wiem skąd taka maniera: (ileśtam) wolt, amper, wat. Szczególnie celują w tym pseudo elektrycy napinający się na wielkich znawców tak, że mały włos a pęknie im żyłka, zapewne wiecie jaka... Że to taki niby specjalistyczny żargon. Jestem elektronikiem z ponad 40-letnim doświadczeniem i twierdzę że wszyscy normalni fachmani jednostki odmieniają. Podkreślam: FACHMANI!!!
Ponadto wiem jeszcze jedno: to kaleczenie mowy ojców i nie potrafię tego biernie słuchać.
Tiga dla niego? niech on najpierw nauczy sie spawac elektroda bo jak widac robi film by komus pokazac jak sie to robi a po efektach spawow widac ze sam tego nie potrafi :D
To są poradniki dla ludzi którzy chcą spawać "dwa razy w roku" :) nic więcej nie trzeba
Na szczęście TIGiem idzie mi dobrze. Elektrodą też nie uważam żebym miał się czego wstydzić jak na amatora bez kursów - zwłaszcza, że z 6013 mają problemy nawet ludzie którzy spawają 10 lat a nie 10 miesięcy. 7018 kładę spoiny bez wad - może trochę krzywe, ale to kwestia praktyki której mam mało. Jak już musisz pokrytykować to idź do kogoś innego, na UA-cam jest mnóstwo filmików ze "specjalistami" którzy nazywają spoinami nasmarkane gówno :D
Piran spoko z ciebie gosc i nie tlumacz sie hejterowi bo on i tak nic nie kuma tylko klepie zeby klepac szkoda czasu na takich ludzi. Pozdro ;)
daj link do swoich spawów porównamy
te przemek mądralo, taki kozak jestes?? to zrób filmik i ja sie wypowiem, 20 lat spawałem i całkiem dobrze mu idzie. Jesteś fachowiec od jeba...nia owiec.
slabe
Szlak szlakę trafił