Дякую! Дуже цікаві і корисні ваші рейтинги! Молокія 20% дуже рідка для мене, а от Яготинська 20 % більш густа! Нещодавно спробувала Злагоду наче непогана!
@@MAXforewer Максим, всі мої родичі і знайомі слухають те, що я їм розповідаю, після Ваших відео. І ми уже давно їмо тільки продукцію українського виробництва або те що купуємо від місцевих селян. Я живу по принципу, свій до свого по своє. Тому і Ваш контент я дивлюся, тим паче що Ваша команда - це команда професіоналів.
Вітаю! Це не найкращий час для їх зразків. Поки що немає гарантії, що всі вони витримують заявлені терміни зберігання. Спілкувались нещодавно по проблемам якості з їх гендиректором - почекаємо...
Розумію, що цей рейтинг сметани складено виключно за вашими субʼєктивними смаками, але якось проглядається лобізм «Молокіі» (бо й масло, й сир у неї найкращі😅). Але особливо прикро за сметану «Президент». Вона реально найсмачніша. І про це говорить той факт, що вона дорожча за Молокію, зокрема у Сільпо (300 г - 63,5 грн проти 55 грн). І до того ж сметану Президент швидко розбирають. Я це знаю, бо саме її завжди купую і іноді доводиться брати іншу, бо розібрали. Усі інші гірші на смак.
Давайте ще одне відео по сметані, але з детальним органолептичним тестом і іншими тестами продукції середнього цінового сегменту, або всіх цінових сегментів. Проблема в тому що вершки дорогі, тому і виробники і ті хто в банках продає сметану на базарах, продають не сметану а густий йогурт. І багато людей чомусь на смак не відчувають різниці, що то не сметана то йогурт. Щоб зробити йогурт треба 1 літр молока і закваску. Щоб зробити 1 літр вершків для сметани треба як мінімум 5 літрів молока, справжня сметана вийде дуже дорога, тому всі фальсифікують і роблять не з вершків сметану, а роблять йогурт густий. Деякі, щоб зробити густішу псевдо сметану, змішують на кутері (блендері) творог і йогурт, доводячи до густої однорідної маси. Ті хто купляє на базарі чомусь думають чим сметана густіша, коли в ній ложка стоїть, значить то гарна сметана, але ні, то не сметана, то суміш творогу й йогурту.
Ви дуже сильно помиляєтесь. Дуже. Просто елементарно порівняйте жирність йогурту, нехай і максимальну (10%), якого виготовляється мізерна кількість і який коштує дорожче від сметани 10%, бо його зазвичай збагачують білком і енергозатрати на його виробництво будуть вищі через необхідність вищої температури роботи термофільних заквасок. І жирність самих поширених видів сметани - 15% і 20%. Йогуртів з таким жиром ніколи ніхто ніде не робить і не робив. А якби навіть захотів - то жир був би тим самим і в чому різниця? Якщо ви думаєте, що під видом сметани продають йогурти з жиром менше 10 (просто наприклад з цільного молока, де жирність рідко буде більшою 3,6%) - то перевірку жиру ще ніхто не скасовував🤦🏻♀️🤦🏻♀️🤦🏻♀️. Купіть собі в магазині йогурт 3,2% і сметану навіть 10% - і відчуйте різницю самі, ви самі зрозумієте, чим відрізняються такі продукти. А якщо порівняєте зі сметаною 15 і 20% - то ще більше побачите своє хибне уявлення. Також і сир кисломолочний з йогуртом ніхто ніколи не змішував і не змішує. І з молоком теж. Жирність сиру кисломолочного навіть з цільного молока (а це вийде 15-18%%) недостатня, щоб змішувати з чимось, а тим більше у якихось куттерах🤦🏻♀️🤦🏻♀️, їх на молочних підприємствах просто нема, це не м'ясокомбінати. І ви уявляєте, скільки потрібно літрів молока на виробництво 1 кг такого сиру кисломолочного? Поцікавтесь і вийдете на цифру в районі 6 літрів. Ви просто не знаєте і не уявляєте молочної технології виробництва. Та і собівартість готового сиру кисломолочного, як білкового продукту, невигідна для будь-яких отаких маніпуляцій. Якщо підприємство отримує мало молока, то є кілька варіантів, де можна взяти вершки. Наприклад, назбирати за кілька днів, купити у тих в кого вони в надлишку ( заводи по виробництву СМ), скористатися способом виготовлення вершків з масла і знежиреного молока.
Вітаю! Та ні, не так. Дешевше й ефективніше просто замінити молочний жир на рослинний замінник. Але наші провідні виробники, на щастя, такого не практикують
@@MAXforewer ви напевно не пробували сметану в банках на базарі, і з магазинів не пробували середнього і нижче серредньго сегменту, на смак то не сметана, то йогурт. Там ніхто не женеться за жиром, а ті хто купують не дивляться на жир і не розбираютсяь в жирі, вони дивиться раз густа значить гарна, але там не жир, там або загущувач додали в йогурт, або закваску для йогурта підібрали таку яка робить йогурт дуже густим. І люди купуючи думають що їм продали сметану.
@@ukrainian-playlists якщо ви хочете знати, як робиться деякими ділками деяка густа базарна сметана (саме базарна) нагадаю вам про сметанфікс і інші стабілізатори для кремів і вершків. На базарі жир ніхто не перевіряє справді. А базарні сепараторні вершки і самі загуснуть дуже добре. На базарі теж ніхто творог і йогурт не мішає. Спробуйте це зробити блендером дома самі і зрозумієте, що ви не доб'єтесь ані смаку, ані консистенції, просто нічогісінького. І якщо ви порахуєте приблизну собівартість 300 мл 15% сметани з розрахунку ~18 грн/кг молока заготовляємого (без виробничих витрат і т.д.), то побачите що ціна в магазині на стакан такої сметани якраз нормальна.
Вітаю! Якщо дійсно "... останнім часом дуже все погане...", то ми це рано чи пізно побачимо на дегустації. Як неприємність, що трапилась з їх грецьким йогуртом. Але сир кисломолочний і сметана, кефір густий - топчик більше 10 років.
Підкажіть, будь ласка. На етикетці сметани "Молокія" пишеться, що після розкриття банки зберігати її не більше 18 годин. Так що, справді, треба викидати її через день? Але я не їм банками сметану! Пару ложок на день тільки використовую... Сенс тоді її брати? Краще вже іншу сметану купити...
Основне питання постає у вартості води, яку використовують при приготованні. Без врахування її вартості ціна мала б скоротитись приблизно на 10%. Проте, вартість води та пакування, транспортування... призведе до зниження на менш ніж 10 %. Точну ж цифру можна визначити тільки при відомості загальних затрат на продукт і % кожної складової у підсумковій вартості.
Дякую. Нехтуємо вартістю води - інший порядок величини. Зауважуємо, що транспортування ніяк не змінить собвартість продукту. Так само і пакування одиниці продукції теж залишиться на попередньому рівні (на одиницю продукцуії). І зосереджуємось на сированній собівартості. Приведіть обгрунтування будь ласка, можливо примітивний розрахунок
Вітаю! Твердість додають тільки не ферментовані казеінові білки - всі інші ні як не впливають. Но є одне но. Залежить де ви потів захочити продати ці сирки.
@@MAXforewer Вітаю! В країнах де діють міжнародні стандарти є обмеження на вміст в структорованих сирах не ферментованих казеїнових білків - 5-7% (природньо в молоці 2-3%). Проце свідчить використання кукурудзяних загусників в сирі President, якось так.
@@svetlanagrig5878 згідна з п.Максимом про додатки для покращеного збивання, але то є спеціальні вершки для збивання, кулінарні, з додаванням або карагенану, або модифікованих крохмалів. Або бувають взагалі продукти для отримання крему зразу солодкі. Також є продукти для крему із заміною молочного жиру, мала досвід колись такі аналізувати. Це було трохи трешово😥 Якщо брати до уваги звичайні вершки 10-15-20-30+(Яготинські, Бурьонка, Ферма, Просто наше, ОКЗДХ, Галичина, Селянські) - в таких нема консервантів, нема смислу їх додавати, стерилізація убиває все. Ці виробники виготовляють і молоко УВТ, тому можете не переживати. Термін забезпечується не консервантами, а реально ультрапастеризацією.
Если было 50% условно бесплатной воды, а стало 55%, то количество условно дорогого сырья упало с 50% до 45%, то есть себестоимость сырья упала на 10%. Вы в вопросе один раз перепутали проценты с процентными пунктами, назвав 10 процентов, а потом лишь 5 процентов, описывая одно и то же - во втором случае это было 5 процентных пунктов.
Вітаю! Нікіта, Ви абсолютно праві, що питання було сформулювано некоректно. Все решта - зайве, правда. Я уточнював дописувачам моменти, які хотів почути, а саме: Маємо 11,1 одиниць продукції за новою рецептурою і 10 за старою. Якщо Ви це розумієте, то цього вистачить. Якщо ні - готовий Вас вислухати.
Цікава ваша думка щодо продукції Житомирського молочного заводу, в наших магазинах їх молоко продається за найнижчими цінами під різними торговими марками
Вітаю! На скільки мені відомо. Здешевлення їх продукції відбувається за рахунок додавання солодкої сироватки до молока. В тому числі тривалого зберігання. Вибір за Вами. А чудес в житті не буває. На жаль
@ як це впливає на якість, характеристики продукту? Якщо вірити упаковці, поживна цінність аналогічна іншим виробникам. Чи підходить таке молоко для дитячого харчування, приготування кави, молочної каші?
@@ihtuss Впливає, в гірший бік з точки зору здоровя. Перше і очевидна - це продукт ПРОЦЕСОВАНИЙ, тобто не з свіжого молока, а з чогось попередньо обробленого (зробили сир, злили сироватку, її обробили знову - додали до "свіжого" молока). Поживна цінність - аналогічна. Це безперечне зло і мінус. Каші, кава і т.д. - без проблем, з урахуванням вищезазначеного. Дитині... Як Вам сказати. Білки ніби навіть стали кориснішими (збільшилась кількість сивороткових, менше казеїну), але їх вже процесували. Я би обирав дитині справжнє молоко, а не комбіноване. Хоч і з молочних від початку компонент. Але коли ціна дешевше, в цей важкий час... Ну і коли вже обманюють на білках, то що їм заважає ще й жир рослинний додати??? У мене все. Дякую
Вітаю! Дякую за Вашу інформацію. ТМ Яготинське - один з найбільших виробників молочної продукції в Україні. Якість висока (однаковість від партії до партії), але браковані зразки у торгівлі трапляються з різних, в тому числі логістичних причин. На жаль. Як і у всіх інших виробників світу. Якщо не знали. Ви маєте опцію повідомляти дату виробництва і номер партії виробнику, або нам на канал. Це допоможе виробникам стати краще. Дякую за розуміння.
Якщо таким чином знижують собівартість, то тоді сирок буде коштувати по 9,90грн. Я купляла по 7грн. до останнього подорожчання і була задоволена, бо не знала, що на нього є рейтинг. В кіосках продають на вагу, в супермаркетах - в пластикових коробочках, в ,,ковбасних" брусках, мабуть, води менше. Давно не купувала плавку, щось захотілось купити завдяки вашому каналу. Буду ще шукати сметану Яготинську, але Молокія і Простонаше мене задовольняє.// Ви щось чули про змагання сирів в Португалії? 11укр.виробників приймали участь, 8зразків відзначені сріблом і бронзою. Як можна визначити кращих з 47країн, не зрозуміло. Дякую за роботу.😮(((
Вітаю! Я задіяний в сирних і молочних спільнотах, тож про конкурс знаю. Ви можете набрати в Гугл Procheese.ua - і дізнатись детально. Якщо коротко - це такий специфічний конкурс дегустаторів, що закуповують сир для торгівлі і ресторанів. Українська компанія Ардіс (це імпортер сирів з Європи і трішечки виробник піцца-чіз) вже багато років "вкладається" в рекламу українських крафтових сирів і займається організацією заходів з нашого боку. Їм хвала і шана)
Не згоден з 11,1%. Я особисто вважаю, що собівартість знизилась на 10%. В думках порахував: відсоток сировини знизився з 50 до 45, на 5 з 50, тобто на 10%. Дуже здивувався, читаючи коментарі. Так, продукції можна зробити більше на 11,1%, наприклад, 111 сирків замість 100. Прибуток зросте на 11,1%. Але ж собівартість усієї партії (сировини) залишиться такою ж. Має сенс лише собівартість одиниці продукції, один сирок буде 'дешевше' на 10%. Імхо.
Вітаю! Так, собівартість кожної нової одиниці продукції буде на 11,1% менша, за попередню. Це і малось на увазі. Я завжди уточнюю питання, коментую. Як в підказці з ПДВ: 20% податок, але 16,67% в ціні продукту. Дякую
Здравствуйте. Ответ про детские продукты касался не конкретно Яготинского, а абсолютно всех производителей всего. У нас ответственности нет. Единственный результат - люди перестанут покупать того производителя и то...на какое-то время, пока память не затрёт негатив.
Вітаю! Я Вас почув і зрозумів. Думаю, Ви маєте рацію. Але опитування було саме про Яготинське. Коли перший наш український виробник свідомо відкликає САМ партію власної неякісної продукції і САМ же про це повідомить споживачів - буду аплодувати стоячи. Це ПОЗИЦІЯ.
Як ви помиляетесь! На базарі взагалі немає справжньої сметани... Це колись бабулі продавали своє, а тепер у бабусь скуповують прямо з двору "ушлые" підприємці, які її розводять чим попало - рослиним жиром, соєю та содою для довшого зберігання, різними компонентами. В базарній лабораторії не перевіряють на вміст... Покупці по старій пам'яті довіряють базару... Очніться, немає того базару в не буде. Торгаші вважають, що тільки пересічні громадяни повинні перейматися та їсти те, що вони дозволять, а вони повинні тільки продовжуаати набивати кишені за наш рахунок. Кому в..... , а кому мати рідна
Та ну. Не буду казати про сметану - я її майже не їм, тому не знаю. А от сиру справжнього на базарі зараз купити неможливо. Вони теж стали щось додавати, бо сир розсипається на дрібні жирні крупинки, і смак гидкий. Сирники пливуть з них. Я останнім часом купую знежирений в атб в упаковках по 350 грамів - він реалтно схожиц на нормальний сир.
Я зазвичай їм сметану від бабусі з села домашню, тому знаю яка сметана справжня на смак. Але коли доводилося інколи купувати магазинну, то зі всіх спробуваних найбільше сподобалася "Молокія"
Незрозуміло, чому вас не влаштовує відповідь 10%. Якщо ми виробили M кг продукту з вологістю 50% за W грн, то при доведенні вологості до 55% маса продукту збільшиться на 11,(1)%, тобто становитиме M'=1,(1)·M кг (маса сухої речовини залишається незмінною: 0,5·M=0,45·M', M'=10/9·M). За незмінної собівартості W питома собівартість W/M для продукту зі збільшеною вологістю становитиме W/M'=W/(10/9·M)=0,9·W/M, тобто зменшиться на 10%.
Ви не рахуєте, що маса не змінилася, змінилася волога і сухий залишок. % жиур у сухому залишку має залишитись таким, яким був до початку, тому % жиру і його вартість справді зменшується на 10%, але % білку, який як і сіль, входять до сухого залишку зменшився більше, ніж на 10%. % солі у готовому продукті повинна залишитися такою ж самою, як і до змін, тому білок зменшується більше, ніж на 10%. Також ви не враховуєте, що вода не є безкоштовною. Окрім того я не пам'ятаю, чи вся сировина, чи вода - ні мають у своєму складі ПДВ.
@@ЮліяЦмоканич це все чудово, але ми вирішуємо спрощену задачу 2:09 Сам пан Максим тут у коментарях натякає, що справа не у вартості води чи змінених пропорціях речовин у сухому залишку: «Нехай все це для нас "О мале" - нехтуємо і аналізуємо саме сировинну собівартість. Підказка Вам, по блату: - ПДВ, той, що 20%, насправді складає 16,67% в ціні продукту;)»
@@olesyk ні, він якраз вам і каже, щоб ви рахували сировинну собівартість. Нехтувати він пропонує виробничими і транспортними витратами. Я вам пояснила, чому отак як ви рахуєте - не рахують. До сиру не доливають воду, а роблять іншу рецептуру, щоб вийти на ті самі показники, тільки з вищою вологою. Спробуйте через змінене ПДВ порахувати, воно знизилось не на 10%, а більше.
небольшой дайджест из Харькова. разочарование недели: - творог "Украинский" 5%, Богодухов, заводской упаковке, срок до 12.12.2024 партия L.22 2: вкуса нет никакого, просто мелкодисперская консистенция, запах будто завтра начнет заваниваться; - творог на развес супермаркет Класс (Харьков): 5% также Богодухов - просто сухой, 9% - изначально с противным запахом; 18% неизвестное происхождение - вкус немолочного жира, на следующий день превратился в горечь при нормальном запахе; - масло "Своя линия" 73% Глобино, АТБ - из холодильника сразу мажется ножом, подозреваю пачки деформированы именно по этой причине, но вкус приятный. из положительного: - сметана "Словяночка" 20% - вкусная, кисломолочная, ложка реально стоит в сметане
А где вы покупали "Украинский"? Как по мне, то он всегда такой был, мелкозернистый с едва уловимым молочным вкусом особенно 5%. Творог этого производителя часто берут те кому не нравится "запах коровы" в молочке.
Вітаю! По перше дякую за такий масив інформації!!! Щиро! Про "Український" - так, згідний з дописувачем знизу - він чистий і "спокійний". Якщо "противний запах" - брак, або зіпсувався. Про сир кисломолочний з високим жиром та ще й невідомого аиробника - ну от скажіть, а хіба не передбачуваний результат?Масло Глобино під ТМ Своя Лінія - 99%, що перефасували чуже масло. Тож консистенція буде мякшою однозначно - фізика;) Добре, що смак і факт масла. Ну а Словяночка - так, за останні роки просто респект! Сильно додали в якості продукції.
Не можна однозначно стверджувати, що збільшення вологості в сирі на 5% призведе до зниження собівартості на таку ж величину. Вплив цього фактора на собівартість буде залежати від багатьох інших чинників, які необхідно враховувати в кожному конкретному випадку - витрат на виробництво (енергія, праця, обладнання то що), упаковку, зберігання та дистрибуцію. зміниться якість продукції, що вплине на продажі, збільшення об"ему виробництва може не зменшити витрати. але, якщо рахувати частку сухої речовини в сирі, то при збільшенні вологи на 5%, сухої речовини буде на 10%менше. отже, рахуючи тільки вартість сухої речовини, собівартість зменшиться на 10%, якщо враховувати що збільшення води в сирі нічого не коштує у витратах виробництва.
Вітаю) "... Не можна однозначно стверджувати, що збільшення вологості в сирі на 5% призведе до зниження собівартості на таку ж величину..." - ніхто не стверджує. "... Вплив цього фактора на собівартість буде залежати від багатьох інших чинників, які необхідно враховувати в кожному конкретному випадку - витрат на виробництво (енергія, праця, обладнання то що), упаковку, зберігання та дистрибуцію. зміниться якість продукції, що вплине на продажі, збільшення об"ему виробництва може не зменшити витрати..." - дякую, не з усим можу погодитись, зокрема - як збільшиться енергія-праця на випуск такої самої одиниці продукції з більшою вологою??? Але добре. Нехай все це для нас "О мале" - нехтуємо і аналізуємо саме сировинну собівартість. Підказка Вам, по блату: - ПДВ, той, що 20%, насправді складає 16,67% в ціні продукту;) Бо таки не 10;)
@@MAXforewer, искала в Вашем рейтинге Аму. Недавно попробовали и сметана понравилась. Зашла в комментарий в поддержку Ама и ваш ответ меня смутил. Это стоит понимать как - продукт не качественный? ( ни в рейтинге, ни на дегустации ни разу его у Вас не видела)
@@yalaalenkina9504 Вітаю! Навпаки, АМА - дуже достойний виробник якісної продукції. Просто дууууже маленький-локальний. Але навіть з акцентом на харчування діточок - завжди рекомендували. Хоч і не самі дешеві
Сметана--- это громко название. Где молоко из которого делают сметану и масло? Если хочешь вкусно и полезно есть,то надо идти на базар к крестьянам. Только там вкусное и полезное. Точка.
Та ні, три крапки. Молоко дають корови, корови - живуть на фермах. Ситуація змінилась - корови ніде в світі особливо вздовж доріг не прогулюються. Як колись. Можете переглянути відео на цю тему - колись спеціально їздив на Мега Ферму у Чернігівську область. Даю посилання: ua-cam.com/video/TRYfv60IoDY/v-deo.html
Дякую! Дуже цікаві і корисні ваші рейтинги! Молокія 20% дуже рідка для мене, а от Яготинська 20 % більш густа! Нещодавно спробувала Злагоду наче непогана!
Вітаю! Так, Злагоду рекомендую брати в стаканах - не в пакеті.
Дякую, як завжди за вашу роботу. Розкажу всім своїм знайомим про рейтинг сметани в Україні.
Щиро дякую! Здивуйте їх, хто про українську сметану не знає)
@@MAXforewer Максим, всі мої родичі і знайомі слухають те, що я їм розповідаю, після Ваших відео. І ми уже давно їмо тільки продукцію українського виробництва або те що купуємо від місцевих селян. Я живу по принципу, свій до свого по своє. Тому і Ваш контент я дивлюся, тим паче що Ваша команда - це команда професіоналів.
@@warriors2771 " Я живу по принципу, свій до свого по своє " - золоті слова! На нашому етапі розвитку країні - тільки так і переможемо. Дякую
Дякую 😊Дуже рада за Молокію😊
Щиро дякую за відгук
Велике дякую. Як завжди дуже цікаво.
Дякую Вам за відгук
Дякую Максим, дуже корисна інформація❤❤❤❤
І я Вам - дякую за відгук і підтримку!
Дякую за вашу працю.Дуже поважаю.
Марія! Щиро вдячний Вам, надихаєте
Дякую, цікаво і корисно
Будь ласка
Дякую за вашу роботу!
Дякую за підтримку!
Дуже дякую за роботу
Щиро дякую за підтримку!
Дякую за інформативний ролик. Хотілося б побачити серед зразків продукцію «Волошкове поле».
Вітаю! Це не найкращий час для їх зразків. Поки що немає гарантії, що всі вони витримують заявлені терміни зберігання. Спілкувались нещодавно по проблемам якості з їх гендиректором - почекаємо...
@ Дякую за відповідь та інформацію.
Дякую за інформацію!!!
Дякую
Дякую❤
Дякую за відгук)
Дякую !
На взаєм!
7:54 Оксаночко, дякуємо 🤗😋
👍👍👍
Молокія смачна.
Смак - це індивідуальне. Але якісна надзвичайно;) Дякую
Розумію, що цей рейтинг сметани складено виключно за вашими субʼєктивними смаками, але якось проглядається лобізм «Молокіі» (бо й масло, й сир у неї найкращі😅). Але особливо прикро за сметану «Президент». Вона реально найсмачніша. І про це говорить той факт, що вона дорожча за Молокію, зокрема у Сільпо (300 г - 63,5 грн проти 55 грн). І до того ж сметану Президент швидко розбирають. Я це знаю, бо саме її завжди купую і іноді доводиться брати іншу, бо розібрали. Усі інші гірші на смак.
Давайте ще одне відео по сметані, але з детальним органолептичним тестом і іншими тестами продукції середнього цінового сегменту, або всіх цінових сегментів.
Проблема в тому що вершки дорогі, тому і виробники і ті хто в банках продає сметану на базарах, продають не сметану а густий йогурт.
І багато людей чомусь на смак не відчувають різниці, що то не сметана то йогурт. Щоб зробити йогурт треба 1 літр молока і закваску. Щоб зробити 1 літр вершків для сметани треба як мінімум 5 літрів молока, справжня сметана вийде дуже дорога, тому всі фальсифікують і роблять не з вершків сметану, а роблять йогурт густий. Деякі, щоб зробити густішу псевдо сметану, змішують на кутері (блендері) творог і йогурт, доводячи до густої однорідної маси. Ті хто купляє на базарі чомусь думають чим сметана густіша, коли в ній ложка стоїть, значить то гарна сметана, але ні, то не сметана, то суміш творогу й йогурту.
Ви дуже сильно помиляєтесь. Дуже. Просто елементарно порівняйте жирність йогурту, нехай і максимальну (10%), якого виготовляється мізерна кількість і який коштує дорожче від сметани 10%, бо його зазвичай збагачують білком і енергозатрати на його виробництво будуть вищі через необхідність вищої температури роботи термофільних заквасок. І жирність самих поширених видів сметани - 15% і 20%. Йогуртів з таким жиром ніколи ніхто ніде не робить і не робив. А якби навіть захотів - то жир був би тим самим і в чому різниця? Якщо ви думаєте, що під видом сметани продають йогурти з жиром менше 10 (просто наприклад з цільного молока, де жирність рідко буде більшою 3,6%) - то перевірку жиру ще ніхто не скасовував🤦🏻♀️🤦🏻♀️🤦🏻♀️. Купіть собі в магазині йогурт 3,2% і сметану навіть 10% - і відчуйте різницю самі, ви самі зрозумієте, чим відрізняються такі продукти. А якщо порівняєте зі сметаною 15 і 20% - то ще більше побачите своє хибне уявлення. Також і сир кисломолочний з йогуртом ніхто ніколи не змішував і не змішує. І з молоком теж. Жирність сиру кисломолочного навіть з цільного молока (а це вийде 15-18%%) недостатня, щоб змішувати з чимось, а тим більше у якихось куттерах🤦🏻♀️🤦🏻♀️, їх на молочних підприємствах просто нема, це не м'ясокомбінати. І ви уявляєте, скільки потрібно літрів молока на виробництво 1 кг такого сиру кисломолочного? Поцікавтесь і вийдете на цифру в районі 6 літрів. Ви просто не знаєте і не уявляєте молочної технології виробництва. Та і собівартість готового сиру кисломолочного, як білкового продукту, невигідна для будь-яких отаких маніпуляцій. Якщо підприємство отримує мало молока, то є кілька варіантів, де можна взяти вершки. Наприклад, назбирати за кілька днів, купити у тих в кого вони в надлишку ( заводи по виробництву СМ), скористатися способом виготовлення вершків з масла і знежиреного молока.
Дякую! Як завжди)
Вітаю! Та ні, не так. Дешевше й ефективніше просто замінити молочний жир на рослинний замінник. Але наші провідні виробники, на щастя, такого не практикують
@@MAXforewer ви напевно не пробували сметану в банках на базарі, і з магазинів не пробували середнього і нижче серредньго сегменту, на смак то не сметана, то йогурт. Там ніхто не женеться за жиром, а ті хто купують не дивляться на жир і не розбираютсяь в жирі, вони дивиться раз густа значить гарна, але там не жир, там або загущувач додали в йогурт, або закваску для йогурта підібрали таку яка робить йогурт дуже густим. І люди купуючи думають що їм продали сметану.
@@ukrainian-playlists якщо ви хочете знати, як робиться деякими ділками деяка густа базарна сметана (саме базарна) нагадаю вам про сметанфікс і інші стабілізатори для кремів і вершків. На базарі жир ніхто не перевіряє справді. А базарні сепараторні вершки і самі загуснуть дуже добре. На базарі теж ніхто творог і йогурт не мішає. Спробуйте це зробити блендером дома самі і зрозумієте, що ви не доб'єтесь ані смаку, ані консистенції, просто нічогісінького. І якщо ви порахуєте приблизну собівартість 300 мл 15% сметани з розрахунку ~18 грн/кг молока заготовляємого (без виробничих витрат і т.д.), то побачите що ціна в магазині на стакан такої сметани якраз нормальна.
Завжди купувала все Молокія, але останнім часом дуже все погане.
Вітаю! Якщо дійсно "... останнім часом дуже все погане...", то ми це рано чи пізно побачимо на дегустації. Як неприємність, що трапилась з їх грецьким йогуртом. Але сир кисломолочний і сметана, кефір густий - топчик більше 10 років.
Підкажіть, будь ласка. На етикетці сметани "Молокія" пишеться, що після розкриття банки зберігати її не більше 18 годин. Так що, справді, треба викидати її через день? Але я не їм банками сметану! Пару ложок на день тільки використовую... Сенс тоді її брати? Краще вже іншу сметану купити...
Основне питання постає у вартості води, яку використовують при приготованні. Без врахування її вартості ціна мала б скоротитись приблизно на 10%. Проте, вартість води та пакування, транспортування... призведе до зниження на менш ніж 10 %. Точну ж цифру можна визначити тільки при відомості загальних затрат на продукт і % кожної складової у підсумковій вартості.
Дякую. Нехтуємо вартістю води - інший порядок величини. Зауважуємо, що транспортування ніяк не змінить собвартість продукту. Так само і пакування одиниці продукції теж залишиться на попередньому рівні (на одиницю продукцуії). І зосереджуємось на сированній собівартості. Приведіть обгрунтування будь ласка, можливо примітивний розрахунок
Вітаю! Твердість додають тільки не ферментовані казеінові білки - всі інші ні як не впливають. Но є одне но. Залежить де ви потів захочити продати ці сирки.
Вітаю! Не тільки, але точно додають. Про друге - не зрозумів, поясніть будь ласка)
@@MAXforewer Вітаю! В країнах де діють міжнародні стандарти є обмеження на вміст в структорованих сирах не ферментованих казеїнових білків - 5-7% (природньо в молоці 2-3%). Проце свідчить використання кукурудзяних загусників в сирі President, якось так.
@@АндрійГвоздак Круто! В сенсі - цікаво. Не стикався - поцікавлюсь обовязково. Дякую
Хотілось би мати інформацію про якість 10-15-20 процентних вершків.І чи є такі,що без консервантів!?
Вони просто ультрапастеризовані, як молоко. Нема смислу ще щось додавати. Просто високотемпературна стерилізація, цього більш ніж достатньо
Вітаю! Іноді читав у складі функціональні додатки для кращого взбивання. Але в загальному випадку - як пише пані Юлія.
Про консерванти - не стикався
@@svetlanagrig5878 згідна з п.Максимом про додатки для покращеного збивання, але то є спеціальні вершки для збивання, кулінарні, з додаванням або карагенану, або модифікованих крохмалів. Або бувають взагалі продукти для отримання крему зразу солодкі. Також є продукти для крему із заміною молочного жиру, мала досвід колись такі аналізувати. Це було трохи трешово😥 Якщо брати до уваги звичайні вершки 10-15-20-30+(Яготинські, Бурьонка, Ферма, Просто наше, ОКЗДХ, Галичина, Селянські) - в таких нема консервантів, нема смислу їх додавати, стерилізація убиває все. Ці виробники виготовляють і молоко УВТ, тому можете не переживати. Термін забезпечується не консервантами, а реально ультрапастеризацією.
Если было 50% условно бесплатной воды, а стало 55%, то количество условно дорогого сырья упало с 50% до 45%, то есть себестоимость сырья упала на 10%.
Вы в вопросе один раз перепутали проценты с процентными пунктами, назвав 10 процентов, а потом лишь 5 процентов, описывая одно и то же - во втором случае это было 5 процентных пунктов.
Вітаю! Нікіта, Ви абсолютно праві, що питання було сформулювано некоректно. Все решта - зайве, правда. Я уточнював дописувачам моменти, які хотів почути, а саме: Маємо 11,1 одиниць продукції за новою рецептурою і 10 за старою. Якщо Ви це розумієте, то цього вистачить. Якщо ні - готовий Вас вислухати.
👍
Дякую
Цікава ваша думка щодо продукції Житомирського молочного заводу, в наших магазинах їх молоко продається за найнижчими цінами під різними торговими марками
Вітаю! На скільки мені відомо. Здешевлення їх продукції відбувається за рахунок додавання солодкої сироватки до молока. В тому числі тривалого зберігання. Вибір за Вами. А чудес в житті не буває. На жаль
@ як це впливає на якість, характеристики продукту? Якщо вірити упаковці, поживна цінність аналогічна іншим виробникам.
Чи підходить таке молоко для дитячого харчування, приготування кави, молочної каші?
@@ihtuss Впливає, в гірший бік з точки зору здоровя. Перше і очевидна - це продукт ПРОЦЕСОВАНИЙ, тобто не з свіжого молока, а з чогось попередньо обробленого (зробили сир, злили сироватку, її обробили знову - додали до "свіжого" молока). Поживна цінність - аналогічна. Це безперечне зло і мінус. Каші, кава і т.д. - без проблем, з урахуванням вищезазначеного. Дитині... Як Вам сказати. Білки ніби навіть стали кориснішими (збільшилась кількість сивороткових, менше казеїну), але їх вже процесували. Я би обирав дитині справжнє молоко, а не комбіноване. Хоч і з молочних від початку компонент. Але коли ціна дешевше, в цей важкий час... Ну і коли вже обманюють на білках, то що їм заважає ще й жир рослинний додати??? У мене все. Дякую
Купила в АТБ сметану яготинську ,,здулась' в холодильнику на другий день.
3 стакани для торту.Більше не беру.Космічна ціна, а якість де?
Вітаю! Дякую за Вашу інформацію. ТМ Яготинське - один з найбільших виробників молочної продукції в Україні. Якість висока (однаковість від партії до партії), але браковані зразки у торгівлі трапляються з різних, в тому числі логістичних причин. На жаль. Як і у всіх інших виробників світу. Якщо не знали. Ви маєте опцію повідомляти дату виробництва і номер партії виробнику, або нам на канал. Це допоможе виробникам стати краще. Дякую за розуміння.
Якщо таким чином знижують собівартість, то тоді сирок буде коштувати по 9,90грн. Я купляла по 7грн. до останнього подорожчання і була задоволена, бо не знала, що на нього є рейтинг. В кіосках продають на вагу, в супермаркетах - в пластикових коробочках, в ,,ковбасних" брусках, мабуть, води менше. Давно не купувала плавку, щось захотілось купити завдяки вашому каналу. Буду ще шукати сметану Яготинську, але Молокія і Простонаше мене задовольняє.// Ви щось чули про змагання сирів в Португалії? 11укр.виробників приймали участь, 8зразків відзначені сріблом і бронзою. Як можна визначити кращих з 47країн, не зрозуміло. Дякую за роботу.😮(((
Вітаю! Я задіяний в сирних і молочних спільнотах, тож про конкурс знаю. Ви можете набрати в Гугл Procheese.ua - і дізнатись детально. Якщо коротко - це такий специфічний конкурс дегустаторів, що закуповують сир для торгівлі і ресторанів. Українська компанія Ардіс (це імпортер сирів з Європи і трішечки виробник піцца-чіз) вже багато років "вкладається" в рекламу українських крафтових сирів і займається організацією заходів з нашого боку. Їм хвала і шана)
Припустимо, що відповідь 9,8% )))
Таки 11,1%. В математиці все однозначно. То у політиків інакше;) Щиро дякую за Ваш варіант
@@MAXforewer А можна буде в іншому відео розказати, як треба було порахувати правильно) Чисто цікаво, де я налажав) Може в житті ще знадобиться))
Не згоден з 11,1%. Я особисто вважаю, що собівартість знизилась на 10%.
В думках порахував: відсоток сировини знизився з 50 до 45, на 5 з 50, тобто на 10%. Дуже здивувався, читаючи коментарі.
Так, продукції можна зробити більше на 11,1%, наприклад, 111 сирків замість 100.
Прибуток зросте на 11,1%. Але ж собівартість усієї партії (сировини) залишиться такою ж. Має сенс лише собівартість одиниці продукції, один сирок буде 'дешевше' на 10%.
Імхо.
Вітаю! Так, собівартість кожної нової одиниці продукції буде на 11,1% менша, за попередню. Це і малось на увазі. Я завжди уточнюю питання, коментую. Як в підказці з ПДВ: 20% податок, але 16,67% в ціні продукту. Дякую
Здравствуйте.
Ответ про детские продукты касался не конкретно Яготинского, а абсолютно всех производителей всего. У нас ответственности нет. Единственный результат - люди перестанут покупать того производителя и то...на какое-то время, пока память не затрёт негатив.
Вітаю! Я Вас почув і зрозумів. Думаю, Ви маєте рацію. Але опитування було саме про Яготинське. Коли перший наш український виробник свідомо відкликає САМ партію власної неякісної продукції і САМ же про це повідомить споживачів - буду аплодувати стоячи. Це ПОЗИЦІЯ.
Дев'яносто лайків
Щиро дякую)
Собівартість зменшується на 7,5 відсотків шт
Дякую. Правильна відповідь 11,1%. На стільки більше можна виготовити продукції із "зекономлених сухих речовин".
Як, на мене, то нема справжньої сметани окрім тієї, яку продають на базарі . Навіть на ярмарках також сметана схожа на клей ПВА.
Справжня?🤔🤔ви не знаєте,як деякі базарники вас обдурюють😄😄😄😄
Як ви помиляетесь! На базарі взагалі немає справжньої сметани... Це колись бабулі продавали своє, а тепер у бабусь скуповують прямо з двору "ушлые" підприємці, які її розводять чим попало - рослиним жиром, соєю та содою для довшого зберігання, різними компонентами.
В базарній лабораторії не перевіряють на вміст...
Покупці по старій пам'яті довіряють базару... Очніться, немає того базару в не буде.
Торгаші вважають, що тільки пересічні громадяни повинні перейматися та їсти те, що вони дозволять, а вони повинні тільки продовжуаати набивати кишені за наш рахунок.
Кому в..... , а кому мати рідна
Теж позиція, дякую. Хоч і не розділяю
Та ну. Не буду казати про сметану - я її майже не їм, тому не знаю. А от сиру справжнього на базарі зараз купити неможливо. Вони теж стали щось додавати, бо сир розсипається на дрібні жирні крупинки, і смак гидкий. Сирники пливуть з них. Я останнім часом купую знежирений в атб в упаковках по 350 грамів - він реалтно схожиц на нормальний сир.
хочу Оксану 🙂
))) Вам в Тернопіль - від Львова не так і далеко)))
Президент 30% просто 🔥
Це добре!
9%
Ех, не в той бік;) Трохи більше
Собівартість знизилась на 11,1%
Дякую! Абсолютно вірно! Зараз перегляну, чи Ви перша)
Собівартість знизилась на 10%.
Дякую, близько. Але не точно. Порахуйте ще;)
на 10 % зменьшиться
Дякую, близько. Але точніше 11,1% по сировинній собівартості
Ці всі продукти не мають нічого спільного з справжньою сметаною
Дуже дивна точка зору, відмінна від положень Державного Стандарту України. Але маєте право. Дякую за відгук
А оця дівчина, що робить для нас сметану в "Молокії": тут питають, чи заміжня:)
Це вже пишіть на Молокію - вони її бережуть)
@@MAXforewerпередам))
НормальОК
Дякую
Я зазвичай їм сметану від бабусі з села домашню, тому знаю яка сметана справжня на смак. Але коли доводилося інколи купувати магазинну, то зі всіх спробуваних найбільше сподобалася "Молокія"
Молокія не сподобалася, бо тягнулася і на смак недобра
Дякую за відгук та Вашу особисту інформацію
Дякую за відгук та Вашу особисту інформацію. От прям скопіював)))
Гидотна ця молокія..більше не купуватиму
@felicita585 Я вам більше скажу - заведіть корову і будете мати чудову сметанку і молочко щодня свіженьке. А раз в рік, то ще й телятко бонусом😉
Незрозуміло, чому вас не влаштовує відповідь 10%. Якщо ми виробили M кг продукту з вологістю 50% за W грн, то при доведенні вологості до 55% маса продукту збільшиться на 11,(1)%, тобто становитиме M'=1,(1)·M кг (маса сухої речовини залишається незмінною: 0,5·M=0,45·M', M'=10/9·M). За незмінної собівартості W питома собівартість W/M для продукту зі збільшеною вологістю становитиме W/M'=W/(10/9·M)=0,9·W/M, тобто зменшиться на 10%.
якщо сказати грубо, для 1 кг сиру з 55% води потрібно 900 г сиру з 50% води розбодяжити зі 100 г води
Ви не рахуєте, що маса не змінилася, змінилася волога і сухий залишок. % жиур у сухому залишку має залишитись таким, яким був до початку, тому % жиру і його вартість справді зменшується на 10%, але % білку, який як і сіль, входять до сухого залишку зменшився більше, ніж на 10%. % солі у готовому продукті повинна залишитися такою ж самою, як і до змін, тому білок зменшується більше, ніж на 10%. Також ви не враховуєте, що вода не є безкоштовною. Окрім того я не пам'ятаю, чи вся сировина, чи вода - ні мають у своєму складі ПДВ.
@@ЮліяЦмоканич це все чудово, але ми вирішуємо спрощену задачу 2:09
Сам пан Максим тут у коментарях натякає, що справа не у вартості води чи змінених пропорціях речовин у сухому залишку: «Нехай все це для нас "О мале" - нехтуємо і аналізуємо саме сировинну собівартість. Підказка Вам, по блату: - ПДВ, той, що 20%, насправді складає 16,67% в ціні продукту;)»
@@olesyk ні, він якраз вам і каже, щоб ви рахували сировинну собівартість. Нехтувати він пропонує виробничими і транспортними витратами. Я вам пояснила, чому отак як ви рахуєте - не рахують. До сиру не доливають воду, а роблять іншу рецептуру, щоб вийти на ті самі показники, тільки з вищою вологою.
Спробуйте через змінене ПДВ порахувати, воно знизилось не на 10%, а більше.
@@ЮліяЦмоканич для мене забагато невідомих
Ооо
😀
небольшой дайджест из Харькова.
разочарование недели:
- творог "Украинский" 5%, Богодухов, заводской упаковке, срок до 12.12.2024 партия L.22 2: вкуса нет никакого, просто мелкодисперская консистенция, запах будто завтра начнет заваниваться;
- творог на развес супермаркет Класс (Харьков): 5% также Богодухов - просто сухой, 9% - изначально с противным запахом; 18% неизвестное происхождение - вкус немолочного жира, на следующий день превратился в горечь при нормальном запахе;
- масло "Своя линия" 73% Глобино, АТБ - из холодильника сразу мажется ножом, подозреваю пачки деформированы именно по этой причине, но вкус приятный.
из положительного:
- сметана "Словяночка" 20% - вкусная, кисломолочная, ложка реально стоит в сметане
А где вы покупали "Украинский"? Как по мне, то он всегда такой был, мелкозернистый с едва уловимым молочным вкусом особенно 5%. Творог этого производителя часто берут те кому не нравится "запах коровы" в молочке.
Вітаю! По перше дякую за такий масив інформації!!! Щиро! Про "Український" - так, згідний з дописувачем знизу - він чистий і "спокійний". Якщо "противний запах" - брак, або зіпсувався. Про сир кисломолочний з високим жиром та ще й невідомого аиробника - ну от скажіть, а хіба не передбачуваний результат?Масло Глобино під ТМ Своя Лінія - 99%, що перефасували чуже масло. Тож консистенція буде мякшою однозначно - фізика;) Добре, що смак і факт масла. Ну а Словяночка - так, за останні роки просто респект! Сильно додали в якості продукції.
Не можна однозначно стверджувати, що збільшення вологості в сирі на 5% призведе до зниження собівартості на таку ж величину. Вплив цього фактора на собівартість буде залежати від багатьох інших чинників, які необхідно враховувати в кожному конкретному випадку - витрат на виробництво (енергія, праця, обладнання то що), упаковку, зберігання та дистрибуцію. зміниться якість продукції, що вплине на продажі, збільшення об"ему виробництва може не зменшити витрати.
але, якщо рахувати частку сухої речовини в сирі, то при збільшенні вологи на 5%, сухої речовини буде на 10%менше. отже, рахуючи тільки вартість сухої речовини, собівартість зменшиться на 10%, якщо враховувати що збільшення води в сирі нічого не коштує у витратах виробництва.
Вітаю) "... Не можна однозначно стверджувати, що збільшення вологості в сирі на 5% призведе до зниження собівартості на таку ж величину..." - ніхто не стверджує. "... Вплив цього фактора на собівартість буде залежати від багатьох інших чинників, які необхідно враховувати в кожному конкретному випадку - витрат на виробництво (енергія, праця, обладнання то що), упаковку, зберігання та дистрибуцію. зміниться якість продукції, що вплине на продажі, збільшення об"ему виробництва може не зменшити витрати..." - дякую, не з усим можу погодитись, зокрема - як збільшиться енергія-праця на випуск такої самої одиниці продукції з більшою вологою??? Але добре. Нехай все це для нас "О мале" - нехтуємо і аналізуємо саме сировинну собівартість. Підказка Вам, по блату: - ПДВ, той, що 20%, насправді складає 16,67% в ціні продукту;) Бо таки не 10;)
Собівартість зменшується на 7,5 відсотків
На 10 відсотків
Дякую. Тепло. Але ж ні. Спробуйте ще ;)
АМА сметана сама смачна
Вітаю! Працюєте в цій компанії? Шанований виробник;)
@@MAXforewer, искала в Вашем рейтинге Аму. Недавно попробовали и сметана понравилась.
Зашла в комментарий в поддержку Ама и ваш ответ меня смутил. Это стоит понимать как - продукт не качественный? ( ни в рейтинге, ни на дегустации ни разу его у Вас не видела)
@@yalaalenkina9504 Вітаю! Навпаки, АМА - дуже достойний виробник якісної продукції. Просто дууууже маленький-локальний. Але навіть з акцентом на харчування діточок - завжди рекомендували. Хоч і не самі дешеві
@MAXforever , дуже Вам дякую за відповідь!!!
@@yalaalenkina9504 І я Вам дякую за довіру. На всі питання намаємось відповідати.
Сметана "Президент" не подобається.🤷
Так, взагалі весь асортимент змінився в гірший бік. На жаль
Сметана--- это громко название. Где молоко из которого делают сметану и масло? Если хочешь вкусно и полезно есть,то надо идти на базар к крестьянам. Только там вкусное и полезное. Точка.
Та ні, три крапки. Молоко дають корови, корови - живуть на фермах. Ситуація змінилась - корови ніде в світі особливо вздовж доріг не прогулюються. Як колись. Можете переглянути відео на цю тему - колись спеціально їздив на Мега Ферму у Чернігівську область. Даю посилання: ua-cam.com/video/TRYfv60IoDY/v-deo.html
Тільки "Молокія"!.
Тернопіль.
В Тернополі то взагалі зрозуміло;) Це стосується більшості продуктових груп - якщо місцевий виробник не пасе задніх. А Молокія - точно не пасе;)
Якщо брати тільки технологічну складову, то десь на 8,5%
Вітаю! Так, якщо брати сировинну складову - то правильна відповідь 11,1%. Дякую за спробу