BIENÁLE ČESKÉ LINGVISTIKY 2024 II

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 січ 2025
  • První ročník Bienále české lingvistiky
    V září roku 2024 proběhne na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy první ročník nové konference nazvané Bienále české lingvistiky, zaštítěné Jazykovědným sdružením České republiky. Bienále poskytne platformu pro setkání (nejen) české lingvistické obce v celé její šíři - napříč lingvistickými subdisciplínami, filologiemi i teoretickými a metodologickými paradigmaty. Jádro Bienále budou tvořit odborné tematické panely organizované lingvisty z českých akademických a vědeckých pracovišť, vedle toho budou jeho součástí plenární přednášky, posterová sekce a rovněž popularizační program otevřený médiím a veřejnosti. Koncept navazuje na funkční model uplatněný na evropské úrovni (konference Societas Linguistica Europaea) či v Německu (konference Deutsche Gesellschaft für Sprachwissenschaft).
    Na Bienále bylo přijato 21 tematických panelů. Příspěvky do panelů i do tematicky neomezené posterové sekce budou vybírány na základě zaslaných abstraktů, jež projdou standardním recenzním řízením. Další informace najdete v oddílu Výzva.
    Doprovodné akce (17. 9. 2024)
    Doprovodné akce budou v češtině. Plánujete-li se jich (příp. některé z nich) účastnit, registrujte se prosím.
    Vyhledávání v paralelním korpusu za použití anotace Universal Dependencies (workshop)
    organizátoři: Olga Nádvorníková a Alexandr Rosen
    17. 9. 14:30-16:30, nám. Jana Palacha 1/2, místnost P200
    Cílem tohoto workshopu je představit účastníkům základní principy jednotného syntaktického a morfologického značkování podle Universal Dependencies a seznámit je s možnostmi jeho využití v nové verzi paralelního korpusu InterCorp v 16ud, včetně nově implementovaných měr syntaktické komplexity a lexikální diverzity. Účastníci si v praxi vyzkouší nové způsoby vyhledávání a statistického vyhodnocování dat, které tato nová verze korpusu InterCorp nabízí, a v závěru budou moci diskutovat o aplikaci tohoto přístupu v lingvistickém výzkumu i ve výuce.
    Multilingvismus v českém prostředí (popularizační panel)
    organizátorky: Kateřina Chládková a Olga Nádvorníková
    17. 9. 17:00-19:00, nám. Jana Palacha 1/2, místnost P200
    Během panelové diskuse se setkají přední čeští odborníci z oblastí psycholingvistiky, sociolingvistiky, multilingvismu a výuky češtiny jako druhého jazyka, aby veřejnost seznámili s různými aspekty multilingvismu, primárně v kontextu České republiky. Cílem panelu bude představit multilingvismus jako takový, jeho vliv na českou společnost a jazykovou situaci v zemi, a diskutovat o jeho důležitosti a výzvách. Tato diskuse poskytne jak odborníkům tak široké veřejnosti cenný vhled do této aktuální a relevantní problematiky.

КОМЕНТАРІ •