i dont mean to be off topic but does any of you know a trick to log back into an Instagram account..? I was stupid lost my login password. I would love any help you can offer me!
@Reuben Francisco Thanks for your reply. I got to the site thru google and im trying it out atm. Looks like it's gonna take quite some time so I will get back to you later when my account password hopefully is recovered.
Wyobraźcie sobie, że istnieją ludzie którzy nie chcą się rozwijać nawet dla samych siebie. W ogóle np, nie czytają, niczego. Co ja z tego będę miał, że książkę kupię? Nie czytają nawet ulotek reklamowych. Ich dzieci wzrastają w takiej samej myśli swych rodzicieli.
@@aaaaazzzzzist stąd 'pandemie' i tego typu rzeczy stają się 'prawdą'.. ludzie są coraz głupsi. pewnie dlatego że technologia idzie do przodu. nie trzeba już czytać za dużo ani liczyć na palcach. nie trzeba prawie myśleć :P i dla wielu myślenie to ból ;)
Myślę że dobrze byłoby, aby taki program pojawił się w TVP, aby ludzie mieli większą świadomość, a władze samorządowe obudziły się z letargu. Może wpłynęłoby to na ich ambicje.
Msze to jeszcze pół biedy. Puszczają rzadko, a i można się uspokoić i pomodlić. Za to codziennie każdy kanał "raczy" nas takimi kwiatkami jak trudne sprawy, zdrady czy inne takie odmóżdzacze. Przecież bez chęci bełta nie da się na to patrzeć.
Trochę martwi mnie nienajlepszy wynik Torunia bo niedawno się tu przeprowadziłem z Warszawy ale z mojej osobistej perspektywy stolica stała się miastem już zbyt negatywnie wpływającym na zdrowie aby tam żyć (smog w zimie jest koszmarny, a jakość powietrza z roku na rok odczuwalnie spada do tego dochodzą inne uciążliwości dużej lecz chyba jednak średnio zarządzanej metropolii). Warszawa nie ma szczęścia do lokalnych włodarzy. Najczęściej jest wykorzystywana jako trampolina do polityki ogólnokrajowej. Toruń jest miastem bardzo żywym (masa studentów, znakomite lokale usługowe i gastronomiczne, tłumy na ulicach) i odczuwalnie dobrym do życia, dobrze rozplanowanym przestrzennie. Myślę, że już tu zostanę.
Wa-wa jest polskim miastem, który wysyca energię z człowieka... z punktu urbanistycznej ciasnoty na psychikę oraz za dużo zakazów i nakazów w codziennym życiu...
@@eVo551 ...i mogę tylko pozazdrościć, że masz na miejscu przepyszne toruńskie pierniki o przeróżnych smakach, a jak jestem przejazdem to kupuję i już zaczynam zajadać nim wsiądę do auta... mniam, mniam... Pozdrawiam.
@@albenalbus1198 - Warszawa jest miastem, w którym panuje deweloperska samowolka i budowlany dziki zachód. Stolica w przeciągu 20 ostatnich lat rozlała się na przeogromnej przestrzeni. Bywało, że dziennie od 2 do 4h spędzałem w korkach, na dojazdach i powrotach z pracy. Na dłuższą metę to również wysysa energię z człowieka. Wracasz do domu i masz ochotę paść na twarz. Czasu i sił na życie poza pracą pozostaje częstokroć niewiele. Do tego jakość powietrza spadła dramatycznie bo deweloperzy pozabudowywali tzw. kanały wentylacyjne miasta, a aut według oficjalnych statystyk jest w Warszawie już więcej niż w Berlinie. W Toruniu odżyłem. Od razu poprawił mi się stan zdrowia i mam więcej energii na wszystko. Ludzie też jakby bardziej pogodni, mniej zestresowani. Do tego przystępne ceny mieszkań. Suche statystyki to nie realne życie. Pozdrawiam.
Witam Mistrzu Zbigniewie :) super odcinek. Ja pochodzę i mieszkam w Piotrkowie Trybunalskim. Jestem przedsiębiorcą :/ pracuje gdy inni odpoczywają... Często pracując słucham wykładów :) wkrótce skończą mi się materiały. Dobrze ze dochodzą nowe takie jak ten. Pozdrawiam serdecznie z mojej miejscowości bez przyszłości. Pozdrawiam Kielce!!!
Klasyk: 1970r : Będziemy latali samochodami, Technologie, Kolonizacja Marsa 2020r : Ale jak to Ziemia jest płaska? Czym jest kobieta i mężczyzna? :D 2070r : 35000 stron i 1500PB Danych do analizy 2020 roku , dalej nie wiemy co się wtedy stało :D
Świetne zestawienie, jak zawsze warte uwagi i refleksji. Bardzo prosiłbym o materiał z unikatowymi miastami jakie pojawiły się w tej prezentacji tj. Nowy Sącz oraz Sopot :)
Rzeszów to obecnie bardzo szybko rozwijające się miasto ( i ma stały wzrost mieszkańców - choć w 2021 przez zapaść służby zdrowia nieco wyhamował - jak wszędzie)
3:30 Niestety, Panie Zbyszku, nie każdy chce pracować i nie każdy chce się rozwijać. Gdyby tak było świat byłby dużo lepszy niż jest. Świetny materiał, mnóstwo danych. Jestem z Katowic i w sumie nie jestem pewien, czy całej aglomeracji śląskiej nie należałoby liczyć razem, bo normą u nas jest, że ktoś mieszka w tanim(ceny mieszkań) Sosnowcu, a do pracy jeździ do Katowic.
Witam wszystkich z otwartymi oczami oraz Wspaniałego wykladowce Pana Zbigniewa 😎od lat pracuje caly czas w swoim mieście Rzeszów wcześniej czyli 10 lat temu jeździłem za pracą więc to co Pan mówi to prawda 😎Pozdrawiam wszystkich Szczerych i Pozytywnych 😎
Wspaniały wykład, zastanawiam się tylko dlaczego jednego z kryteriów nie uwzględnił pan wydatków na użytkowanie mieszkania i nośniki energii. Uważam, że to istotny wskaźnik ponieważ pokazuje również gdzie mieszka się tanio. Dziękuję.
Tym Rzeszowem jestem totalnie zaskoczony. Mieszkam w bliskiej okolicy i z perspektywy 20lat tak 20 lat miasto zmieniło się nie do poznania. Ale pomnik jak stal tak stoi xD
Rzeszów wypiękniał, a pomnik to jeden z nielicznych reliktów przeszłości. Dobrze byłoby, aby został wyburzony, atrakcyjność centrum tylko by na tym skorzystała.
@@woocasheck84 Jest to komunistyczny Pomnik Czynu rewolucyjnego. Po resztę informacji posyłam na Google. Ogólnie szpetne miejsce ze względu, że gołębie załatwiają tam swoje potrzeby, przez co wygląda ten pomnik jak........dokończ sobie samemu XD
Myślę że nie powinniśmy wyburzać pomnika, można go odnowić ze względu na jego charakterystyczny wygląd a jeśli chodzi o komunistyczne znaczenie to nikogo to nie obchodzi kto go postawił i w jakim celu
Planuje Pan może zrobić materiał o tym jak powinien wyglądać optymalny podział administracyjny naszego kraju, i jakie kompetencje powinny mieć poszczególne stopnie administracji? Czy powinno być mniej większych województw odpowiadających lokalizacją Polskim krainom historycznym które przy okazji miałyby większą autonomie tak jak Niemieckie landy, czy powinno być województw więcej (tak jak za komuny) i powinny być one mocniej kontrolowane przez władze centralne? Co z gminami, (ich rozmiarami i kompetencjami)? I czy w ogóle potrzebujemy powiatów czy innych jednostek administracyjnych im odpowiadających, w jakiej liczbie i z jakimi kompetencjami?
Moim zdaniem powinno być 13 województw( bez świętokrzyskiego, lubuskiego i opolskiego). Wojewodztwa te wkrótce będą liczyły poniżej milion mieszkańców tak samo ich stolice są niewielkie.
@@monsti2687 Moim zdaniem, również moje, województwo Podkarpackie powinno zostać zlikwidowane, i połączone z Małopolskim. One, nie licząc Krakowa wyglądają tak samo, mają mniej więcej takie same problemy i wyzwania. No i są mentalnie do siebie podobne...
@@franek.97 Z tym że są podobne się zgodzę jednak uważam że powinno zostać. Sam mieszkam w województwie podkarpackim i nie wyobrażam sobie żeby mieszkańcy Sanoka, Ustrzyk czy Bieszczad musieli jeździć załatwiać swoje sprawy w Krakowie czy w Lublinie i tak jadąc przez Rzeszów.
@@monsti2687 Zawsze można w Rzeszowie zrobić wydział zamiejscowy. Jak dla mnie to właśnie byłoby to obtimum, razem z historycznie Małopolskimi częściami województwa Śląskiego. Zawsze koszty utrzymania administracji by się obniżyły.
W taki sposób można by też zrobić jedno województwo z Warmii i Mazur oraz Podlasia(wydział w Olsztynie) a Elbląg i okolice pod Gdańsk natomiast co do Częstochowy nie jestem pewien bo po przyłączeniu Małopolskich ziem że Śląska zostaną tak naprawdę miasta GOPu wraz z okolicami a ziemia częstochowska historycznie nie ma z nimi nic wspólnego i raczej nie chcieliby dalej podlegać pod Katowice.
Zielona Góra jest sztucznie powiększona. W tamtym roku jak wjeżdżałem do niej od południa to od zielonej tabliczki z nazwą miasta do jakiegoś pierwszego budynku dobre kilka kilometrów musiałem dojechać bo tam po prostu nie ma nic oprócz lasu. Kwestia miejsca ustawienia tabliczki i można manipulować wielkością miasta:-)
Bardzo ciekawy odcinek, liderzy mnie nie zdziwili. Spodziewałem się wysokiej pozycji Rzeszowa. Co do kryteriów wziął bym jeszcze pod uwagę realna wartość pensji (np. zarobki/metr kwadratowy mieszkania). Sam kiedyś próbowałem zrobić statystykę zarobki do ceny jedzenia w ogólnopolskiej sieciówce, bo ceny się różnią. Dodatkowo o jakości zycia mogą świadczyć jakość powietrza, % liczby terenów zielonych. Nalezy mieć na uwadze ze można kryteriów wymyślać w nieskończoność, jednak moim zdaniem zaprezentowane przez Pana oddają rzeczywistość.
Szanowny Panie. Z wielka ciekawością oglądam Pana wywiady gdzie mogę się wiele dowiedzieć, uzupełniając tym samym swoje wykształcenie ekonomiczne. Rzetelne i bardzo wnikliwe oceny. Brawo.
Panie Zbigniewie jak zwykle świetny wykład. Dodałbym tylko jeszcze ,że wiele osób lokujących swoje pieniądze w danym mieście poprzez otwieranie oddziałów firm zwraca bardzo dużą uwagę na komfort życia po pracy. Jestem z Gdańska i wiem ,że takie zjawisko tu występuje. Osoba ze Szwecji otwierająca firmę wiedząc ,że będzie spędzać w danym miejscu x czasu patrzy: 1. Czy ma bezpośrednie połączenie samolotowe ze swoim krajem. 2. Czy jest gdzie spędzić czas po pracy. W Gdańsku mamy plażę, wodę na której są uprawiane sporty wodne. Deptakiem wzdłuż plaży, można się przebiec do Gdyni, lasy praktycznie w mieście "Trójmiejski Park Krajobrazowy" ( kilka minut rowerem od centrum Wrzeszcza) a za tymże parkiem Kaszuby, czyli kolejne lasy i jeziora. Z własnych obserwacji wiem ,że w 90% ludzi sukcesu zwraca uwagę na to czy w danym mieście są miejsca gdzie mogą aktywnie spędzić czas. Jest to dla nich bardzo ważne.
Panie Zbigniewie krótkie sprawdzenie : Wg GUS BIałystok przeciętne wynagrodzenie w 2002 to 2087 pln . Wg Pańskiej tabeli to w 18:42 to prawie 2900 pln. Znacznie zmienia to sytuację . Mieszkam w Białymstoku i pamiętam że w 2002 roku nie mieliśmy wysokich wynagrodzeń na tle innych miast wojewódzkich. Sądzę że jest to pomyłka we wprowadzaniu danych zamiast 2087 wprowadzono 2807 ale znacznie zmienia ilość punktów przyznanych i tym samym pozycję Białegostoku przenosi do średniaków. Białystok nie jest szybko rozwijającym się miastem ale nie odbiega aż tak na minus.
Trzeba wziąć też pod uwagę że wśród powiatów, powiat Kielecki jest 7 w Polsce pod względem liczeby ludności. Niby Kielce się wyludniaja ale wraz z terenami przyleglymi mamy potencjał spory. Gdyby zbudować drogę ekspresowa do Łodzi i Via Carpatii. Rolników połączyć w spółdzielnie przetwórstwa z dofinansowaniem z UE, gdyby stworzyć w Targach Kielce dużą giełdę ich produktów, produktów budowlanych (25% naszej regionalnej gospodarki), gdyby brały udział takie podmioty jak Polskie Składy Budowlane, gdyby prezes Targów - Mochon prezes Cersanitu itd 3 najbogatszy Polak mieszkający pod Kielcami się porozumieli-czy realna jest szansa na duży eksport na południe i zachód Europy z naszego regionu. Taki drugi Tuszyn (bazary odzieżowe) Ptaka pod Łodzią? Tylko że w przemyśle spożywczym i budowlanym?
Fajny wykład, ale trochę przekłamany. Dla największych miast powinno sie zrobić podobne zestawienie w aspekcie aglomeracji. Rzeszów i Zielona Góra na tyle sie rozrosły, ze zostały praktycznie ujęte jako aglomeracje, a inne miasta nie. Przykładowo Aglomeracja Poznania i Wrocławia ma około 950k mieszkańców, Krakowa 1,2 mil. Mnóstwo przemysłu i wielkich centrów logistycznych przenosi sie pod samą granice miasta z racji na tańszą ziemie, bądź jej niedostępność w samym mieście. To samo tyczy sie mieszkalnictwa i przekłamań demograficznych wynikających z suburbanizacji. Jeszcze inną sprawa jest błędna ilość mieszkańców podawana przez GUS. Co do zasady Największe miasta są trochę niedoszacowane. Co do statystyk to można dodać ilość nowych miejsc pracy w ciągu ostatnich np 15 lat i ilość nowo wybudowanych mieszkań w ciągu X lat.
Nie wiem jak spawa się ma w przypadku Zielonej Góry i innych miast, więc powiem tylko jak to wygląda w Rzeszowie. Miasto owszem przyłącza tereny, ale są to tereny słabo zurbanizowane. Przykładem Przybyszówka przyłączona w 2008 r. wieś z mniej niż 2k mieszkańców, po 10 latach to jest osiedle z 12k mieszkańców z perspektywą 20k za kolejne 10 lat. To jest skala Miasteczka Wilanów, a to nie jedyny rozwijany projekt, bo dochodzą jeszcze takie tereny jak Biała, Drabinianka czy Krasne (które nawet nie jest jeszcze nawet w Rzeszowie a deweloperzy już mają tam w budowie ponad 1k mieszkań). Proszę pamiętać, że największe strefy przemysłowe w Dworzysku, Trzebownisku-Jasionce (gdzie jest port lotniczy) i uogólniając cała Dolina Lotnicza nie leżą w granicach Rzeszowa.
Przyłączanie terenów to jest jakiś absurd. Polskie miasta są słabo zurbanizowane i mają niską gęstość zaludnienia. W centrach często są widoczne liczne dziury nawet wielohektarowe, niezabudowane ugory pokolejowe itp. A jednocześnie zabudowę wypycha się poza miasto do podmiejskich wsi.
dobry gospodarz przyłącza tereny inwestycyjne, choćby po to żeby ściągać inwestorów i dawać ludziom pracę i mieć wpływy z PIT i podatku od nieruchomości ... przekłamania demograficzne? ... proszę zaproponować coś pozytywnego, zamiast szukać dziury w całym :-)
Racja, ze względu na różne położenie miast i aglomeracje obraz może być trochę przekłamany, ale jednocześnie nie ma jednej dobrej możliwości na wykonanie 100% dokładnego wykładu na ten temat, który by wszystkich zadowolił. Najlepszy przykład to Trójmiasto, gdzie Sopot, który często miał bardzo skrajne statystyki mógłby być nawet zaliczony jako bogata dzielnica, w której pracują oraz imprezują ludzie z Gdyni i Gdańska. Ja kilka lat temu studiowałem w Gdańsku, wynajmowałem mieszkanie w Gdyni, a zameldowany byłem w ogóle poza Trójmiastem. A w dodatku zawsze, gdy jechałem do miejscowości rodzinnej, to przy wyjeździe z Gdyni, za samym znakiem była "wieś", gdzie stoją same bogate wille. I właśnie przez takie aglomeracje, okoliczne miejscowości oraz typy ludzi jak ja kiedyś te statystyki nie będą w 100% odzwierciedlać rzeczywistości :) Mimo to przyjemnie się oglądało i dużo ciekawych informacji w filmie :)
@@dylewski1 Nie ma szans zmiany granic Poznania bez przymusu z strony rządowej, dobry gospodarz nic tu nie zrobi. Szukanie dziury w całym to okazja na przemyślenia jak takie rankingi ulepszyć w przyszłości.
Na przykładzie Tarnowa i Rzeszowa widać najlepiej jak utracenie tytułu miasta wojewódzkiego zatrzymuje rozwój. Jednak nawet on nie daje gwarancji rozwoju. Bardzo ważna jest też lokalizacja( odległość od większych ośrodków ) a także gospodarz a Rzeszów miał szczęście do ich obu, np. Łódź traci na bliskości Warszawy a Kielce na bliskości stolicy i Krakowa.
RZESZÓW to miasto - stolica Podkarpacia , które w ostatnich kilkunastu latach dokonało bardzo wiele. Super się mieszka w Rzeszowie, jest sporo firm, doskonałe drogi i dodatni przyrost naturalny. Ludność Rzeszowa wzrasta z roku na rok. Rzeszów to miasto w którym też wiele się dzieje, są wydarzenia kulturalne i to sporo. Obecnie rządzone przez PO (Konrad Fijołek)
@@michaskowron9482 Ferenc chciał Warchoła, bo wiedział że kasę do Rzeszowa przywiezie od rządu. Wtedy fiołek i reszta obwołali ferenca chorym i niewydolnym psychicznie
A ja pokochałem Olsztyn. Chetniej tu bywam niż w Warszawie czy Poznaniu. I z autopsji oceniam go jako miasto przyszlosci. Rozbudowujący sie Uniwersytet, dobra opieka medyczna. Wszystko tańsze, a jedzenie od rolników z targu. Także kulturalnie. Świetna starówka. Miasto do pracy i wypoczynku (jezioro, czyściutka Łyna) , czego nie można powiedziec o Warszawie Trzaskowskiego.
@@dylewski1 Obserwuję, że Olsztyn bedąc jedyna wiekszą aglomeracją w regionie ściąga duzo młodych ludzi. Ma świetną infrastrukturę i bardzo łatwo sie tu żyje. Dużo sie buduje. Gdy przeglądałem zdjecia Olsztyna sprzed 40 lat to jestinne miasto. Może to nie jest w pełni adekwatne, ale czy wie Pan czym była Krzemowa Dolina zanim Fairchild sie tam wprowadził? Sady,pastwiska z krowami...
Witam. Również pochodzę z Olsztyna i uważam że w perspektywie 10-15 lat miasto wskoczy do top6 zestawienia. Dlaczego? Kilka aspektów: - Rozwój transportu miejskiego. 5 lat temu Olsztyn wzbogacił się o sieć tramwajową, która nie psuje jakości powietrza w takim stopniu jak autobusy, które zresztą również zostały w pełni wymienione na nowe, mniej emitujące zanieczyszczenia. Wydaje się, że władze miasta postawiły na rozwój transportu zbiorowego w mieście i jest to długofalowa polityka. - Rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej. Kilka lat temu Olsztyn został dołączony do sieci szybkich dróg w Polsce za pomocą drogi S51 Olsztyn-Olsztynek. W połączeniu z budową drogi S7 już teraz istnieje szybkie połączenie z Gdańskiem (niecałe 2h jazdy), wkrótce będzie dostępne również szybkie połączenie drogowe z Warszawą. Jeśli chodzi o infrastrukturę kolejową, to już teraz do Warszawy można wygodnie dojechać pociągiem w nieco ponad 2h, do Poznania 3h45, Gdańska ok. 2h. Czynnik infrastrukturalny przez długi czas niejako trzymał Olsztyn w blokach, teraz zmiany w mieście następują wręcz lawinowo. - Obwodnica miejska. Oddana 2 lata temu obwodnica odciążyła w znacznym stopniu centrum miasta, które było rozjeżdżane przez TIR-y jadące DK16 na kierunku wschód-zachód. W perspektywie jest budowa wschodniego fragmentu obwodnicy, którym pojadą ciężarówki w stronę Obwodu Kaliningradzkiego i dzięki temu ciężki ruch kołowy zostanie praktycznie wyprowadzony z miasta i ludziom będzie się żyło lepiej. Wokół obwodnicy oraz wspomnianej wcześniej S51 powstaje dużo hal magazynowych i produkcyjnych, duże zakłady przenoszą tam swoje firmy. - Mikroklimat i ekologia. Na terenie miasta leży 16 jezior, miasto posiada wiele skwerów, las miejski, rozwija się infrastruktura dla rowerzystów (przykład tzw. łynostrada, ścieżka rowerowa przez centrum miasta wzdłuż rzeki). Ponadto całkowicie została odnowiona plaża miejska. Uważam że w dzisiejszych czasach, w dobie tzw. pracy zdalnej, atrakcyjne dla ludzi będą miasta z czystym środowiskiem, w których będzie można dobrze spędzić czas po pracy, a niekoniecznie miejsca mocno zurbanizowane. - Rozwój Uniwersytetu. W ostatnich latach na rozwój infrastruktury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wydano mnóstwo pieniędzy (głównie unijnych, które to UWM umie pozyskiwać). Pozostaje mieć nadzieję, że rozwój infrastruktury pójdzie w parze z rozwojem naukowo-badawczym i liczba studentów na olsztyńskich uczelniach wzrośnie. Oczywiście są aspekty, w których jeszcze Olsztynowi sporo brakuje: -Niezbyt czyste powietrze zimą. Tak jak wiele innych miast, Olsztyn walczy ze smogiem, ale to zjawisko dotyczy pojedynczych dzielnic, głównie obrzeży miasta z domkami jednorodzinnymi. -Kulejąca infrastruktura sportowa. Orlików może nie brakuje, ale miasto cierpi na brak stadionu z prawdziwego zdarzenia. Coś jednak drgnęło, bo w ostatnich latach przybyło pływalni (obecnie 5), przebudowywana jest również leciwa główna hala widowiskowo-sportowa. -Brak infrastruktury przemysłowej. Obecnie w Olsztynie istnieje jedna fabryka z prawdziwego zdarzenia - zakład oponiarski Michelin (dawny Stomil). Nie ma co się łudzić - fabryki przyciągają nowych mieszkańców. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z rozbudową infrastruktury drogowej rozwinie się też przemysł - wszak transport i przemysł są ze sobą ściśle powiązane Rzeczy, które opisałem powyżej ciężko jest opisać statystycznie, jednak mają one wpływ na rozwój miast. Panie Zbigniewie, za ten wykład i z pewnością ogrom pracy, który Pan włożył w jego przygotowanie - chapeau bas!
to ja skorzystam z okazji ze mi sie zapowiedz pojawila w subskrbcjch i podziekuje Panie Doktorze za dotychczasowe rzeczowe wykłady. ten też na pewno obejrzę.
Uważam, że powinien Pan przetłumaczyć lub zlecić tłumaczenie tego wykładu na język angielski, aby mógł zyskać większy, międzynarodowy zasięg. Jest to naprawdę, gruntowne i rzetelne opracowanie obecnej sytuacji demograficzno-ekonomicznej głownych polskich miast. Z całą pewnością mogłoby ono zostać wykorzystane jako jedno ze źródeł dla autorów czasopism popularno-naukowych lub stricte naukowych, którzy pisaliby o tej tematyce. Pozdrawiam serdecznie oraz życzę powodzenia i sił do dalszej pracy.
Fajby filmik! Zabrakło kosztów życia w danych miastach. Np we włocławku kolega inżynier budownictwa dostał 5k netto wynagrodzenie a firma szukała pracownika przez kilka miesiecy. W Gdańsku na to samo stanowisko proponowali mu 3,5k i na jedno miejsce było 10 chętnych. No i kogo stać na kupno mieszkania np. W Gdańsku. Sporo moich znajomych po studiach i nieudanej karierze w Gd wróciło do Włocławka Pozdrawiam
Rewelacyjne zestawienie. Ciekawy jakby wyglądał ranking gdyby do powyższych wyników dodać oceny: transportu, oferty kulturalnej, obiektów sportowych. 2:07 błąd. To nie miejscowość Komin, którą pewnie Pan miał na myśli. Nazywa się ona Kłomino. Zdjęcie przedstawia jednak miejscowość wciąż zamieszkaną oddaloną o kilka kilometrów. Miasteczkiem z fotografii jest Borne Sulinowo. Pozdrawiam
Fajna i potrzebna prezentacja. Ogólna uwaga, to jeszcze nigdy nie zdarzyly sie przepowiednie futurystów. Te 12 milionów też sie nie sprawdzi. Serdecznie pozdrawiam i dziekuję.
@@dylewski1 Primo: otwarcie na cudzoziemców bynajmniej nie oznacza głupawej imigracji jaka promowała Merkel. Secundo: znam bardzo duzo małżeństw mieszanych w ktory jedno jest Polką/Polakiem , ktorzy przenosza sie do Polski. I to np. ze Szwecji, Luksemburga czy Francji. Bardziej bym sie bał na miejscu niektórych z tych państw. Dla przykładu Hiszpania staje sie socjalistycznym dnem. Kilku moich znajomych na emeryturze przeniosło sie do Polski a za nimi niekiedy podążają wnuki. Sam Pan wie napewno, że tzw. Zachód pozostaje atrakcyjny tylko dla jednostek o specyficznych zawodach. Pracowałem wśród wielu młodych inzynierów w Stanach, którzy twierdzili, ze nie stac ich na zakładanie rodziny i posiadanie dzieci. Czysta arytmetyka mnie absolutnie nie przekonuje. Jeśli Polska będzie sie rowijac,wierze,że trendy sie odwrócą.
Moim zdaniem w statystykach porównawczych w wysokości śr. wynagrodzenia powinno się wydzielić sferę budżetową , np w Lublinie największym pracodawcą jest UMCS , dalej szpitale, urzędy , w efekcie śr wynagr. w Lublinie jest zbliżone jak np. w Krakowie
Kolejny super odcinek. Muszę przyznać, że oglądałem z uwagą. Teraz z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki o polskich miastach, zwłaszcza o Sopocie, Nowym Sączu, Dąbrowie Górniczej ;) Życzę dużo zdrowia, pieniędzy i sukcesów.
Dziękuje uprzejmie, czekam na wykład o miastach "niespodziankach" Kiedyś słyszałem ze u mnie w mieście najwięcej milionerów na x mieszkańców ale nie wiem jak to sprawdzić - pozdrawiam z Kłobucka
Kucz to KOMUNIKACJA dlatego właśnie ważny jest projekt CPK oraz łącza internetowe. Generalnie infrastruktura dla przepływów strategicznych czyli ludzi, towarów, informacji i pieniędzy. Wiele firm buduje się poza miastem. Kluczowy jest jednak dobry dojazd, duża ilość miejsca, niskie koszty podatków, media oraz zasoby potencjalnych pracowników, choć nie taki jak kiedyś, bo automatyka wkracza coraz bardziej. W dziedzinach gospodarki, gdzie wytwarzana i przetwarzana jest informacja, osobiste spotkania nie są aż tak konieczne. Tu kluczowy jest przesył informacji, czyli internet. Epidemia pokazała, że w wielu przypadkach z powodzeniem przy małej reorganizacji można pracować bez kontaktu osobistego, a czasem jest to wręcz bardziej wygodne i efektywne. Barierą są jedynie stare przyzwyczajenia... Rozwój w tych dziedzinach spowoduje, że miejsce zamieszkania nie będzie aż tak bardzo ważne jak do tej pory. Można postawić tezę, że im lepiej będzie rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, tym rozwój w kraju będzie bardziej równomierny. Im gorzej rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, tym większe będzie skupianie się przy większych ośrodkach.
żeby pracować zdalnie, trzeba być programistą w jakimś korpo a niestety nie każdy nim jest, policjant, pielęgniarka, nauczyciel, budowlaniec, nie może sobie pozwolić na prace zdalna
Super temat, najciekawszy odcinek! Inne kraje ok, ale warto zwrócić wieksza uwagę na nasze podwórko. Miło zobaczyć co slychac na naszym podwórko. Dziękuję i pozdrawiam. Opole - moje miasto - pozytywnie zaskakuje pomimo dolno- i górnośląskej konkurencji! Dobra robota władze miasta!
Jak mają się rodzić dzieci jeśli nie mają gdzie mieszkać młodzi i się rozmnażać. Jestem mamą 4+ i znam ten ból. Za niskie zarobki by dostać kredyt . Zarobki tylko by przewgetować. Mnie też skrzywdzono ujemali dwa lata pracy i z 36 l pracy zrobiło się 34 l. I świadczenia przedemerytalnego nie otrzymałam. 5 l walki w S.P przegrałam.😢
Przydałoby się zestawienie dla aglomeracji, używając tylko miast centralnych oraz danych GUS niektóre miasta (szczególnie Poznań) są bardzo mocno niedoszacowane. Warto też wziąć pod uwagę siłę nabywczą, bo co z tego, że w Krakowie zarabia się o 2500zł więcej niż x lat temu, skoro np. mieszkania są o 5000zł/mkw. droższe.
super wykład! Dziękuje Panie Zbigniewie. Moja biedna Bydgoszcz :( Gdy się z niej wyprowadzałem 10 lat temu to jakbym odżył na nowo, ale serce tam zostało.
Bydgoszcz formalnie się wyludniła, ale praktycznie mnóstwo mieszkańców przenosi się do osiedli domków jednorodzinnych w okolicznych gminach, często tuż za granicami miasta. Przenoszą się ze swoimi podatkami i adresami firm. Tylko, że w godzinach porannego i popołudniowego szczytu miasto jest praktycznie nieprzejezdne, a ponad 1/3 tablic rejestracyjnych, to okoliczne gminy i Toruń. Czyli w/g statystyk miasto zdycha, a bezpośrednia obserwacja wskazuje na coś innego. Zresztą podobnie wygląda w większości miast z tej tabeli. Statystyki nie podają całej prawdy, bo nie mogą. Zbyt wiele parametrów trzeba by wziąć pod uwagę.
@@panjaca5697 To zjawisko występuje we wszystkich większych miastach i pewnie jest proporcjonalne do wielkości miasta i cen za m2 w centrum. Natomiast patrząca na moją klasę licealną rocznik 87, to z ok 30 osób - 50 % na stałe opuściło województwo kujawsko-pomorskie.
miasta ze studentami się rozwijają. Z jakiego powodu? Czy z powodu taniej siły roboczej i obniżonych kosztach podatkowych pracownika? Czy ze względu na potencjał intelektualny czy może jednak na to , że student jest młody i daje się wykorzystywać w pracy? Jeżeli chodzi o to że jest tak dobrze gdy jest dużo studentów z powodu niższych podatków to wysuwa się argument, że należy obniżyć podatki i uzyska się ten sam efekt co budowanie nowych szkół.
Witam! Kiedy słuchałem Pana pierwsze audycje, nie wiedziałem, że Pan również pochodzi z Kielc! Jestem prawie 30 letnim mężczyzną i jestem mocno rozczarowany życiem w tej części Polski! Obecnie mieszkam w najbogatszej podkieleckiej gminie, skończyłem studia wyższe i jak patrzę jaka praca jest w Kielcach i wokół nich to mi ręce opadają, do tego za nie bójmy się tego nazwać ochłapy... Kobiety 20-30 letnie w Kielcach i w całym województwie należą do najbardziej wybrednych w całej Polsce! Powiem szczerze! Ja również nie widzę tutaj swojej przyszlosci! Pozdrawiam i życzę wytrwałości w tym co Pan robi!
11:35 To jest absurdalne, by premiować punktami miasta, które przyłączają okoliczne wsie, łąki, pastwiska i ugory. To tylko szkodzi miastom, bo powoduje ich "rozlewanie" się. Polskie miasta mają niską gęstość zaludnienia. W centrach mnóstwo jest miejsc pod zabudowę. Często są to ogromne wielohektarowe obszary pokolejowe i wzdłuż rzek. Nieużytki porosłe chwastami oddalone o kilka do kilkunastu minut spacerem od rynku miasta. Jednocześnie miasto rozbudowuje po okolicznych wsiach, 20 - 30 km od ścisłego centrum. Widziałam już w Polsce takie dziwactwa jak wyrastające nagle pośród łanów zboża osiedle kilku bloków mieszkalnych. To jest bezmyślna i krótkowzroczna polityka rozwoju polskich miast. Ich niszczenie na całe dekady. A w tym filmie jest to pochwalane i są za to dodatkowe punkty. Jedno wielkie xD.
Panie Zbigniewie naprawdę robi Pan super robotę gdyby Pan założył partie polityczną ma Pan mój głos, ale ja już straciłem nadzieję mieszkając w Polsce dla tego emigrowałem do De pozdrawiam.
Na razie to nie widać przyszłości dla Polski. Kolejne rządy niszczą polską gospodarkę. Nie na wszystko mają wpływ władze lokalne. Aby to poprawić zarządzanie powinna być regionalizacja Polski i regiony powinny mieć dużą swobodę gospodarczą i polityczną.
Gratuluję i podziwiam jak od statystyk można przejść wniosków mogących mieć wpływ np. na lokalizację zakupu mieszkania. Wydaję mi się że pominął Pan temat cyfryzacji życia np. pracy z domu czy może to wpłynąć na losy miast? Pozdrawiam serdecznie.
W Warszawie faktycznie zarabia się najlepiej ale za to ceny mieszkań są z kosmosu. Jak ktoś nie ma lokum w spadku po rodzicach to musi tyrać całe życie na niewielki metraż. Ceny w przyzwoitych lokalizacjach liczone są w milionach złotych. Stołeczny rynek nieruchomości jest okupowany przez spekulacyjne firmy inwestycyjne. Również zagraniczne. Zostaje ciasne M2 lub M3 na Białołęce i codzienne stanie w korkach. O zdrowym i godnym życiu w takich warunkach można zapomnieć. Każdy medal ma dwie strony. Pozdrawiam.
tam gdzie praca i lepsze zarobki tam ceny mieszkań idą w górę ... jakieś 10 lat temu ceny w Wwie były wyższe niż w Berlinie ... ale też w Berlinie nie było dobrze płatnej pracy :-)
Jak się patrzy na to, co dzieje się w Polsce, to serce się kraja... Sytuacja mojego Olsztyna nie wygląda nazbyt dobrze. Zaskoczyła mnie słaba pozycja Bydgoszczy i Torunia. Jeżeli ludzie nie chcą wybierać odpowiedzialnych polityków i akceptują dziadowskie państwo, to my chyba nic na to nie poradzimy.
Na Zachodzie ludzie zaczynają uciekać z miast na prowincje lub obrzeża, miasta stają się niebezpieczne i nieprzyjemne. W czasie "pandemii" znów zaczęto doceniać własny kawałek ziemi, ogród, wieś. Jeśli praca zdalna się upowszechni to będziemy pracować tam gdzie chcemy. Nawet z Doliny Krzemowej się ucieka do mniejszych miast. Tak więc na 100% nic nie wiemy, choć depopulacja jest pewnikiem.
Xddd już widzę jak duże grupy pracowników - wojsko, policja reszta służb Pracownicy budowlani, rolnicy Czy oni jakkolwiek mają szanse pracować zdalnie? No nie Ale ktoś pracując w biurze nie ogarnia że większość ludzi nie pracuje w biurze i nie ma szans robić tego zdalnie
Dobre zestawienie. 3 pierwsze miejsca udało mi się zgadnąć bez rankingu. Co do liczby imigrantów osiedlających się w Krakowie to nie jest zaskoczenie ponieważ przez ostatnie 10 lat Kraków zyskał bardzo dużo centrów usług outsourcingowych dających pracę nie tylko Polakom ale także młodym ludziom z europy i reszty świata. Co do kryteriów to zabrakło mi cen mieszkań w stosunku do zarobków netto mieszkańców. Przydało by się także porównać koszty życia to znaczy podatki od nieruchomości, śmieci, komunikacji zbiorowej itp. Z kryteriów ciężkich do zmierzenia przydałoby się uwzględnić atrakcyjność geograficzna zwłaszcza w kontekście planowanych inwestycji infrastrukturalnych jak CPK czy Via Carpatia tutaj ściana wschodnia oraz Łódz mają dobre perspektywy. Dodatkowo Gdańsk, Szczecin oraz Elbląg po rozbudowie portów/terminali przeładunkowych zyskają.
Aby sie rozrastac trzeba miec gdzie i za co czyli domy rodzinnie i ekonomie z dobra jakosca uslug i dobrami na ktore obywatela stac ze zwykla praca i nie wszyscy musza miec studia bo kto bedzie budowlancem czy piekarzem etc.
Bydgoszcz i Białystok mnie zaskoczyły. Białystok jeszcze jakieś tam usprawiedliwienie ma, ale o co chodzi z Bydgoszczą? Zawsze kojarzyła mi się z rozwiniętym miastem, chociaż nigdy tam nie byłam
W Warszawie prawie co 4 mieszkaniec zwykle udaje że prowadzi działalność gospodarczą podczas gdy w rzeczywistości świadczy pracę i wystawia za to fakturę miesiąc w miesiąc tej samej korporacji , jak ma szczęście to wykorzystuje arbitraż podatkowy żeby kupić taniej samochód , sprzęt elektroniczny a na końcu zapłacić jeszcze mniejsze podatki jak ma mniej szczęścia to tyra po kilkanaście godzin jako kierowca Ubera, kurier itp.
Jak zwyklę nie zawiodłem się , świetny odcinek!
mmm....dzisiaj pan doktor postanowil zrobic sie na Elvisa.milo.
i dont mean to be off topic but does any of you know a trick to log back into an Instagram account..?
I was stupid lost my login password. I would love any help you can offer me!
@Reuben Corey Instablaster :)
@Reuben Francisco Thanks for your reply. I got to the site thru google and im trying it out atm.
Looks like it's gonna take quite some time so I will get back to you later when my account password hopefully is recovered.
@Reuben Francisco it did the trick and I actually got access to my account again. Im so happy!
Thank you so much, you saved my account!
"Każdy chce pracować, każdy chce się rozwijać" - niestety nie jest to prawdą...
Tak. Masa osob chce tylko żreć kosztem innych. Najlepiej na zasilkach... :(
ale my chcemy ... i tak warto trzymać :-)
Wyobraźcie sobie, że istnieją ludzie którzy nie chcą się rozwijać nawet dla samych siebie. W ogóle np, nie czytają, niczego. Co ja z tego będę miał, że książkę kupię? Nie czytają nawet ulotek reklamowych. Ich dzieci wzrastają w takiej samej myśli swych rodzicieli.
@@aaaaazzzzzist stąd 'pandemie' i tego typu rzeczy stają się 'prawdą'.. ludzie są coraz głupsi. pewnie dlatego że technologia idzie do przodu. nie trzeba już czytać za dużo ani liczyć na palcach. nie trzeba prawie myśleć :P i dla wielu myślenie to ból ;)
nikt nie chce byc biedny i glodny a definicja biedy wg UE to wielostronnicowy akt...
Świetny Wykład uniwersytecki ! Dziękuje za włożona ogromną prace
Myślę że dobrze byłoby, aby taki program pojawił się w TVP, aby ludzie mieli większą świadomość, a władze samorządowe obudziły się z letargu.
Może wpłynęłoby to na ich ambicje.
Po co ludzie mają oglądać jakieś programy ekonomiczne jak można sobie obejrzeć msze na TVP, albo inne poświęcenie pominka.
Msze to jeszcze pół biedy. Puszczają rzadko, a i można się uspokoić i pomodlić. Za to codziennie każdy kanał "raczy" nas takimi kwiatkami jak trudne sprawy, zdrady czy inne takie odmóżdzacze. Przecież bez chęci bełta nie da się na to patrzeć.
Trochę martwi mnie nienajlepszy wynik Torunia bo niedawno się tu przeprowadziłem z Warszawy ale z mojej osobistej perspektywy stolica stała się miastem już zbyt negatywnie wpływającym na zdrowie aby tam żyć (smog w zimie jest koszmarny, a jakość powietrza z roku na rok odczuwalnie spada do tego dochodzą inne uciążliwości dużej lecz chyba jednak średnio zarządzanej metropolii). Warszawa nie ma szczęścia do lokalnych włodarzy. Najczęściej jest wykorzystywana jako trampolina do polityki ogólnokrajowej. Toruń jest miastem bardzo żywym (masa studentów, znakomite lokale usługowe i gastronomiczne, tłumy na ulicach) i odczuwalnie dobrym do życia, dobrze rozplanowanym przestrzennie. Myślę, że już tu zostanę.
Wa-wa jest polskim miastem, który wysyca energię z człowieka... z punktu urbanistycznej ciasnoty na psychikę oraz za dużo zakazów i nakazów w codziennym życiu...
W Toruniu fajnie żyć, tylko jakby roboty było więcej :)
@@eVo551 ...i mogę tylko pozazdrościć, że masz na miejscu przepyszne toruńskie pierniki o przeróżnych smakach, a jak jestem przejazdem to kupuję i już zaczynam zajadać nim wsiądę do auta... mniam, mniam... Pozdrawiam.
@@albenalbus1198 - Warszawa jest miastem, w którym panuje deweloperska samowolka i budowlany dziki zachód. Stolica w przeciągu 20 ostatnich lat rozlała się na przeogromnej przestrzeni. Bywało, że dziennie od 2 do 4h spędzałem w korkach, na dojazdach i powrotach z pracy. Na dłuższą metę to również wysysa energię z człowieka. Wracasz do domu i masz ochotę paść na twarz. Czasu i sił na życie poza pracą pozostaje częstokroć niewiele. Do tego jakość powietrza spadła dramatycznie bo deweloperzy pozabudowywali tzw. kanały wentylacyjne miasta, a aut według oficjalnych statystyk jest w Warszawie już więcej niż w Berlinie. W Toruniu odżyłem. Od razu poprawił mi się stan zdrowia i mam więcej energii na wszystko. Ludzie też jakby bardziej pogodni, mniej zestresowani. Do tego przystępne ceny mieszkań. Suche statystyki to nie realne życie. Pozdrawiam.
@@wilczydukt Zgadzam się. Najgorsza patodeweloperka jest na wilanowie.
Tyle wiedzy przedstawionej klarownie, super. Fajnie opowiada Pan o Ryśku Riedlu, Profesorze🙂
każdy z nas go przeżył
To prawda
Moje miasto to Białystok, a moje życie to bialystok, a moja miłość to...
Doskonały wykład. Jak zawsze. Wielka przyjemność oglądania.
Witam Mistrzu Zbigniewie :) super odcinek. Ja pochodzę i mieszkam w Piotrkowie Trybunalskim. Jestem przedsiębiorcą :/ pracuje gdy inni odpoczywają... Często pracując słucham wykładów :) wkrótce skończą mi się materiały. Dobrze ze dochodzą nowe takie jak ten. Pozdrawiam serdecznie z mojej miejscowości bez przyszłości. Pozdrawiam Kielce!!!
Klasyk:
1970r : Będziemy latali samochodami, Technologie, Kolonizacja Marsa
2020r : Ale jak to Ziemia jest płaska? Czym jest kobieta i mężczyzna? :D
2070r : 35000 stron i 1500PB Danych do analizy 2020 roku , dalej nie wiemy co się wtedy stało :D
Świetne zestawienie, jak zawsze warte uwagi i refleksji. Bardzo prosiłbym o materiał z unikatowymi miastami jakie pojawiły się w tej prezentacji tj. Nowy Sącz oraz Sopot :)
Rzeszów to obecnie bardzo szybko rozwijające się miasto ( i ma stały wzrost mieszkańców - choć w 2021 przez zapaść służby zdrowia nieco wyhamował - jak wszędzie)
Brawo , świetny i rzeczowy wykład! Dobrze mieszkać w Rzeszowie :)
tak, Rzeszów bardzo się wybił w ostatnich kilkunastu latach.
3:30 Niestety, Panie Zbyszku, nie każdy chce pracować i nie każdy chce się rozwijać. Gdyby tak było świat byłby dużo lepszy niż jest.
Świetny materiał, mnóstwo danych.
Jestem z Katowic i w sumie nie jestem pewien, czy całej aglomeracji śląskiej nie należałoby liczyć razem, bo normą u nas jest, że ktoś mieszka w tanim(ceny mieszkań) Sosnowcu, a do pracy jeździ do Katowic.
Lenistwo to ojciec wynalazków :)
Dokładnie. Z takiego Bytomia pracownicy umysłowi jeżdżą do pracy w Katowicach a fizyczni do Gliwic. /Taki trend/.
kocham Katowice :)
Czy panu broni ktoś zamieszkać w "tanim" Sosnowcu ? Czego pan im zazdrości ?
Panie Zbigniewie wielkie brawa za kolejny świetny materiał jeszcze raz dziękuję i czekam ns więcej 😉
Witam wszystkich z otwartymi oczami oraz Wspaniałego wykladowce Pana Zbigniewa 😎od lat pracuje caly czas w swoim mieście Rzeszów wcześniej czyli 10 lat temu jeździłem za pracą więc to co Pan mówi to prawda 😎Pozdrawiam wszystkich Szczerych i Pozytywnych 😎
Wspaniały wykład, zastanawiam się tylko dlaczego jednego z kryteriów nie uwzględnił pan wydatków na użytkowanie mieszkania i nośniki energii. Uważam, że to istotny wskaźnik ponieważ pokazuje również gdzie mieszka się tanio. Dziękuję.
Pana programy są moimi jednymi z najbardziej cenionych i lubianych. Pozdrawiam serdecznie.
Tym Rzeszowem jestem totalnie zaskoczony. Mieszkam w bliskiej okolicy i z perspektywy 20lat tak 20 lat miasto zmieniło się nie do poznania. Ale pomnik jak stal tak stoi xD
Rzeszów wypiękniał, a pomnik to jeden z nielicznych reliktów przeszłości. Dobrze byłoby, aby został wyburzony, atrakcyjność centrum tylko by na tym skorzystała.
@@woocasheck84 Jest to komunistyczny Pomnik Czynu rewolucyjnego. Po resztę informacji posyłam na Google. Ogólnie szpetne miejsce ze względu, że gołębie załatwiają tam swoje potrzeby, przez co wygląda ten pomnik jak........dokończ sobie samemu XD
Myślę że nie powinniśmy wyburzać pomnika, można go odnowić ze względu na jego charakterystyczny wygląd a jeśli chodzi o komunistyczne znaczenie to nikogo to nie obchodzi kto go postawił i w jakim celu
@@kamilmica4927 Moze Ciebie nie obchodzi, ludzi światłych juz tak.
@@adamt6186 czyli ciebie? a może twoją chatę wyburzmy bo mi się nie podoba?:)
Planuje Pan może zrobić materiał o tym jak powinien wyglądać optymalny podział administracyjny naszego kraju, i jakie kompetencje powinny mieć poszczególne stopnie administracji? Czy powinno być mniej większych województw odpowiadających lokalizacją Polskim krainom historycznym które przy okazji miałyby większą autonomie tak jak Niemieckie landy, czy powinno być województw więcej (tak jak za komuny) i powinny być one mocniej kontrolowane przez władze centralne? Co z gminami, (ich rozmiarami i kompetencjami)? I czy w ogóle potrzebujemy powiatów czy innych jednostek administracyjnych im odpowiadających, w jakiej liczbie i z jakimi kompetencjami?
Moim zdaniem powinno być 13 województw( bez świętokrzyskiego, lubuskiego i opolskiego). Wojewodztwa te wkrótce będą liczyły poniżej milion mieszkańców tak samo ich stolice są niewielkie.
@@monsti2687 Moim zdaniem, również moje, województwo Podkarpackie powinno zostać zlikwidowane, i połączone z Małopolskim. One, nie licząc Krakowa wyglądają tak samo, mają mniej więcej takie same problemy i wyzwania. No i są mentalnie do siebie podobne...
@@franek.97 Z tym że są podobne się zgodzę jednak uważam że powinno zostać. Sam mieszkam w województwie podkarpackim i nie wyobrażam sobie żeby mieszkańcy Sanoka, Ustrzyk czy Bieszczad musieli jeździć załatwiać swoje sprawy w Krakowie czy w Lublinie i tak jadąc przez Rzeszów.
@@monsti2687 Zawsze można w Rzeszowie zrobić wydział zamiejscowy. Jak dla mnie to właśnie byłoby to obtimum, razem z historycznie Małopolskimi częściami województwa Śląskiego. Zawsze koszty utrzymania administracji by się obniżyły.
W taki sposób można by też zrobić jedno województwo z Warmii i Mazur oraz Podlasia(wydział w Olsztynie) a Elbląg i okolice pod Gdańsk natomiast co do Częstochowy nie jestem pewien bo po przyłączeniu Małopolskich ziem że Śląska zostaną tak naprawdę miasta GOPu wraz z okolicami a ziemia częstochowska historycznie nie ma z nimi nic wspólnego i raczej nie chcieliby dalej podlegać pod Katowice.
Rzeszow. Dziękuje. Dobranoc ❤
Zielona Góra jest sztucznie powiększona. W tamtym roku jak wjeżdżałem do niej od południa to od zielonej tabliczki z nazwą miasta do jakiegoś pierwszego budynku dobre kilka kilometrów musiałem dojechać bo tam po prostu nie ma nic oprócz lasu. Kwestia miejsca ustawienia tabliczki i można manipulować wielkością miasta:-)
po to jest 17 kryteriów, żeby oceniać w miarę wszechstronnie, ale gospodarczo ...
Bydgoszcz, miasto prezydenta Bruskiego, to wiele tłumaczy. Korupcja.
Końcowa mowa, jasno i prosto wyjaśnia, jak ważny jest nasz wybór w WYBORACH.
pisowska roszczeniowa bolszewicka ameba i tak tego nie zrozumie
Bardzo ciekawy odcinek, liderzy mnie nie zdziwili. Spodziewałem się wysokiej pozycji Rzeszowa. Co do kryteriów wziął bym jeszcze pod uwagę realna wartość pensji (np. zarobki/metr kwadratowy mieszkania). Sam kiedyś próbowałem zrobić statystykę zarobki do ceny jedzenia w ogólnopolskiej sieciówce, bo ceny się różnią. Dodatkowo o jakości zycia mogą świadczyć jakość powietrza, % liczby terenów zielonych. Nalezy mieć na uwadze ze można kryteriów wymyślać w nieskończoność, jednak moim zdaniem zaprezentowane przez Pana oddają rzeczywistość.
Szanowny Panie. Z wielka ciekawością oglądam Pana wywiady gdzie mogę się wiele dowiedzieć, uzupełniając tym samym swoje wykształcenie ekonomiczne. Rzetelne i bardzo wnikliwe oceny. Brawo.
Z wartości mierzalnych, dodałbym jeszcze zanieczyszczenie powietrza, ale mimo wszystko bardzo fajna statystyka. Dobra robota panie Zbigniewie ! .
Podziwiam Pana i dziekuje ze dzieli sie Pan z nami swoja wiedza.
Panie Zbigniewie jak zwykle świetny wykład. Dodałbym tylko jeszcze ,że wiele osób lokujących swoje pieniądze w danym mieście poprzez otwieranie oddziałów firm zwraca bardzo dużą uwagę na komfort życia po pracy. Jestem z Gdańska i wiem ,że takie zjawisko tu występuje. Osoba ze Szwecji otwierająca firmę wiedząc ,że będzie spędzać w danym miejscu x czasu patrzy:
1. Czy ma bezpośrednie połączenie samolotowe ze swoim krajem.
2. Czy jest gdzie spędzić czas po pracy. W Gdańsku mamy plażę, wodę na której są uprawiane sporty wodne.
Deptakiem wzdłuż plaży, można się przebiec do Gdyni, lasy praktycznie w mieście "Trójmiejski Park Krajobrazowy" ( kilka minut rowerem od centrum Wrzeszcza) a za tymże parkiem Kaszuby, czyli kolejne lasy i jeziora.
Z własnych obserwacji wiem ,że w 90% ludzi sukcesu zwraca uwagę na to czy w danym mieście są miejsca gdzie mogą aktywnie spędzić czas. Jest to dla nich bardzo ważne.
Panie Zbigniewie, czapki z głów. Kwintesencja merytoryki!
Witam..Wielka elegancja dzisiaj...
Panie Zbigniewie krótkie sprawdzenie : Wg GUS BIałystok przeciętne wynagrodzenie w 2002 to 2087 pln . Wg Pańskiej tabeli to w 18:42 to prawie 2900 pln. Znacznie zmienia to sytuację . Mieszkam w Białymstoku i pamiętam że w 2002 roku nie mieliśmy wysokich wynagrodzeń na tle innych miast wojewódzkich. Sądzę że jest to pomyłka we wprowadzaniu danych zamiast 2087 wprowadzono 2807 ale znacznie zmienia ilość punktów przyznanych i tym samym pozycję Białegostoku przenosi do średniaków. Białystok nie jest szybko rozwijającym się miastem ale nie odbiega aż tak na minus.
Fantastyczny wykład, brakowało mi tylko na końcu jakiegoś przyszeregowania do rankingu najlepszych miast powiatowych dla porównania.
Pozdrawiam!
wykład i tak był za długi ...
Doskonale zebrane informacje, które z pewnością pomogą w wyborze studiów , dziekuje =)
Trzeba wziąć też pod uwagę że wśród powiatów, powiat Kielecki jest 7 w Polsce pod względem liczeby ludności. Niby Kielce się wyludniaja ale wraz z terenami przyleglymi mamy potencjał spory. Gdyby zbudować drogę ekspresowa do Łodzi i Via Carpatii. Rolników połączyć w spółdzielnie przetwórstwa z dofinansowaniem z UE, gdyby stworzyć w Targach Kielce dużą giełdę ich produktów, produktów budowlanych (25% naszej regionalnej gospodarki), gdyby brały udział takie podmioty jak Polskie Składy Budowlane, gdyby prezes Targów - Mochon prezes Cersanitu itd 3 najbogatszy Polak mieszkający pod Kielcami się porozumieli-czy realna jest szansa na duży eksport na południe i zachód Europy z naszego regionu. Taki drugi Tuszyn (bazary odzieżowe) Ptaka pod Łodzią? Tylko że w przemyśle spożywczym i budowlanym?
Fajny wykład, ale trochę przekłamany.
Dla największych miast powinno sie zrobić podobne zestawienie w aspekcie aglomeracji. Rzeszów i Zielona Góra na tyle sie rozrosły, ze zostały praktycznie ujęte jako aglomeracje, a inne miasta nie. Przykładowo Aglomeracja Poznania i Wrocławia ma około 950k mieszkańców, Krakowa 1,2 mil. Mnóstwo przemysłu i wielkich centrów logistycznych przenosi sie pod samą granice miasta z racji na tańszą ziemie, bądź jej niedostępność w samym mieście. To samo tyczy sie mieszkalnictwa i przekłamań demograficznych wynikających z suburbanizacji.
Jeszcze inną sprawa jest błędna ilość mieszkańców podawana przez GUS. Co do zasady Największe miasta są trochę niedoszacowane.
Co do statystyk to można dodać ilość nowych miejsc pracy w ciągu ostatnich np 15 lat i ilość nowo wybudowanych mieszkań w ciągu X lat.
Nie wiem jak spawa się ma w przypadku Zielonej Góry i innych miast, więc powiem tylko jak to wygląda w Rzeszowie. Miasto owszem przyłącza tereny, ale są to tereny słabo zurbanizowane. Przykładem Przybyszówka przyłączona w 2008 r. wieś z mniej niż 2k mieszkańców, po 10 latach to jest osiedle z 12k mieszkańców z perspektywą 20k za kolejne 10 lat. To jest skala Miasteczka Wilanów, a to nie jedyny rozwijany projekt, bo dochodzą jeszcze takie tereny jak Biała, Drabinianka czy Krasne (które nawet nie jest jeszcze nawet w Rzeszowie a deweloperzy już mają tam w budowie ponad 1k mieszkań). Proszę pamiętać, że największe strefy przemysłowe w Dworzysku, Trzebownisku-Jasionce (gdzie jest port lotniczy) i uogólniając cała Dolina Lotnicza nie leżą w granicach Rzeszowa.
Przyłączanie terenów to jest jakiś absurd.
Polskie miasta są słabo zurbanizowane i mają niską gęstość zaludnienia.
W centrach często są widoczne liczne dziury nawet wielohektarowe, niezabudowane ugory pokolejowe itp.
A jednocześnie zabudowę wypycha się poza miasto do podmiejskich wsi.
dobry gospodarz przyłącza tereny inwestycyjne, choćby po to żeby ściągać inwestorów i dawać ludziom pracę i mieć wpływy z PIT i podatku od nieruchomości ...
przekłamania demograficzne? ... proszę zaproponować coś pozytywnego, zamiast szukać dziury w całym :-)
Racja, ze względu na różne położenie miast i aglomeracje obraz może być trochę przekłamany, ale jednocześnie nie ma jednej dobrej możliwości na wykonanie 100% dokładnego wykładu na ten temat, który by wszystkich zadowolił.
Najlepszy przykład to Trójmiasto, gdzie Sopot, który często miał bardzo skrajne statystyki mógłby być nawet zaliczony jako bogata dzielnica, w której pracują oraz imprezują ludzie z Gdyni i Gdańska. Ja kilka lat temu studiowałem w Gdańsku, wynajmowałem mieszkanie w Gdyni, a zameldowany byłem w ogóle poza Trójmiastem. A w dodatku zawsze, gdy jechałem do miejscowości rodzinnej, to przy wyjeździe z Gdyni, za samym znakiem była "wieś", gdzie stoją same bogate wille.
I właśnie przez takie aglomeracje, okoliczne miejscowości oraz typy ludzi jak ja kiedyś te statystyki nie będą w 100% odzwierciedlać rzeczywistości :)
Mimo to przyjemnie się oglądało i dużo ciekawych informacji w filmie :)
@@dylewski1 Nie ma szans zmiany granic Poznania bez przymusu z strony rządowej, dobry gospodarz nic tu nie zrobi.
Szukanie dziury w całym to okazja na przemyślenia jak takie rankingi ulepszyć w przyszłości.
Na przykładzie Tarnowa i Rzeszowa widać najlepiej jak utracenie tytułu miasta wojewódzkiego zatrzymuje rozwój. Jednak nawet on nie daje gwarancji rozwoju. Bardzo ważna jest też lokalizacja( odległość od większych ośrodków ) a także gospodarz a Rzeszów miał szczęście do ich obu, np. Łódź traci na bliskości Warszawy a Kielce na bliskości stolicy i Krakowa.
Przydałoby się żeby prezydenci miast obejrzeli ten odcinek szczególnie tych z dołu tabeli
Co do kryterium
-skomunikowanie (autostrady, lotniska, kolej)
ok, ale proszę o kryteria MIERZALNE, najlepiej z GUS ... żeby nikt nie podważył
RZESZÓW to miasto - stolica Podkarpacia , które w ostatnich kilkunastu latach dokonało bardzo wiele. Super się mieszka w Rzeszowie, jest sporo firm, doskonałe drogi i dodatni przyrost naturalny. Ludność Rzeszowa wzrasta z roku na rok. Rzeszów to miasto w którym też wiele się dzieje, są wydarzenia kulturalne i to sporo. Obecnie rządzone przez PO (Konrad Fijołek)
Gdyby nie Ferenc to fiołek byłyby kwiatkiem do g. na
@@adamkluska356 Ferenc bardzo wiele zrobił dla Rzeszowa. A Fijołek dzięki Niemu wypłynął
@@michaskowron9482 Ferenc chciał Warchoła, bo wiedział że kasę do Rzeszowa przywiezie od rządu. Wtedy fiołek i reszta obwołali ferenca chorym i niewydolnym psychicznie
A ja pokochałem Olsztyn. Chetniej tu bywam niż w Warszawie czy Poznaniu. I z autopsji oceniam go jako miasto przyszlosci. Rozbudowujący sie Uniwersytet, dobra opieka medyczna. Wszystko tańsze, a jedzenie od rolników z targu. Także kulturalnie. Świetna starówka. Miasto do pracy i wypoczynku (jezioro, czyściutka Łyna) , czego nie można powiedziec o Warszawie Trzaskowskiego.
Olsztyn zawsze miał poziom ... ale na tle innych ostatnio nie błyszczy ...
@@dylewski1 Obserwuję, że Olsztyn bedąc jedyna wiekszą aglomeracją w regionie ściąga duzo młodych ludzi. Ma świetną infrastrukturę i bardzo łatwo sie tu żyje. Dużo sie buduje. Gdy przeglądałem zdjecia Olsztyna sprzed 40 lat to jestinne miasto. Może to nie jest w pełni adekwatne, ale czy wie Pan czym była Krzemowa Dolina zanim Fairchild sie tam wprowadził? Sady,pastwiska z krowami...
Witam. Również pochodzę z Olsztyna i uważam że w perspektywie 10-15 lat miasto wskoczy do top6 zestawienia. Dlaczego? Kilka aspektów:
- Rozwój transportu miejskiego. 5 lat temu Olsztyn wzbogacił się o sieć tramwajową, która nie psuje jakości powietrza w takim stopniu jak autobusy, które zresztą również zostały w pełni wymienione na nowe, mniej emitujące zanieczyszczenia. Wydaje się, że władze miasta postawiły na rozwój transportu zbiorowego w mieście i jest to długofalowa polityka.
- Rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej. Kilka lat temu Olsztyn został dołączony do sieci szybkich dróg w Polsce za pomocą drogi S51 Olsztyn-Olsztynek. W połączeniu z budową drogi S7 już teraz istnieje szybkie połączenie z Gdańskiem (niecałe 2h jazdy), wkrótce będzie dostępne również szybkie połączenie drogowe z Warszawą. Jeśli chodzi o infrastrukturę kolejową, to już teraz do Warszawy można wygodnie dojechać pociągiem w nieco ponad 2h, do Poznania 3h45, Gdańska ok. 2h. Czynnik infrastrukturalny przez długi czas niejako trzymał Olsztyn w blokach, teraz zmiany w mieście następują wręcz lawinowo.
- Obwodnica miejska. Oddana 2 lata temu obwodnica odciążyła w znacznym stopniu centrum miasta, które było rozjeżdżane przez TIR-y jadące DK16 na kierunku wschód-zachód. W perspektywie jest budowa wschodniego fragmentu obwodnicy, którym pojadą ciężarówki w stronę Obwodu Kaliningradzkiego i dzięki temu ciężki ruch kołowy zostanie praktycznie wyprowadzony z miasta i ludziom będzie się żyło lepiej. Wokół obwodnicy oraz wspomnianej wcześniej S51 powstaje dużo hal magazynowych i produkcyjnych, duże zakłady przenoszą tam swoje firmy.
- Mikroklimat i ekologia. Na terenie miasta leży 16 jezior, miasto posiada wiele skwerów, las miejski, rozwija się infrastruktura dla rowerzystów (przykład tzw. łynostrada, ścieżka rowerowa przez centrum miasta wzdłuż rzeki). Ponadto całkowicie została odnowiona plaża miejska. Uważam że w dzisiejszych czasach, w dobie tzw. pracy zdalnej, atrakcyjne dla ludzi będą miasta z czystym środowiskiem, w których będzie można dobrze spędzić czas po pracy, a niekoniecznie miejsca mocno zurbanizowane.
- Rozwój Uniwersytetu. W ostatnich latach na rozwój infrastruktury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wydano mnóstwo pieniędzy (głównie unijnych, które to UWM umie pozyskiwać). Pozostaje mieć nadzieję, że rozwój infrastruktury pójdzie w parze z rozwojem naukowo-badawczym i liczba studentów na olsztyńskich uczelniach wzrośnie.
Oczywiście są aspekty, w których jeszcze Olsztynowi sporo brakuje:
-Niezbyt czyste powietrze zimą. Tak jak wiele innych miast, Olsztyn walczy ze smogiem, ale to zjawisko dotyczy pojedynczych dzielnic, głównie obrzeży miasta z domkami jednorodzinnymi.
-Kulejąca infrastruktura sportowa. Orlików może nie brakuje, ale miasto cierpi na brak stadionu z prawdziwego zdarzenia. Coś jednak drgnęło, bo w ostatnich latach przybyło pływalni (obecnie 5), przebudowywana jest również leciwa główna hala widowiskowo-sportowa.
-Brak infrastruktury przemysłowej. Obecnie w Olsztynie istnieje jedna fabryka z prawdziwego zdarzenia - zakład oponiarski Michelin (dawny Stomil). Nie ma co się łudzić - fabryki przyciągają nowych mieszkańców. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z rozbudową infrastruktury drogowej rozwinie się też przemysł - wszak transport i przemysł są ze sobą ściśle powiązane
Rzeczy, które opisałem powyżej ciężko jest opisać statystycznie, jednak mają one wpływ na rozwój miast.
Panie Zbigniewie, za ten wykład i z pewnością ogrom pracy, który Pan włożył w jego przygotowanie - chapeau bas!
to ja skorzystam z okazji ze mi sie zapowiedz pojawila w subskrbcjch i podziekuje Panie Doktorze za dotychczasowe rzeczowe wykłady. ten też na pewno obejrzę.
Uważam, że powinien Pan przetłumaczyć lub zlecić tłumaczenie tego wykładu na język angielski, aby mógł zyskać większy, międzynarodowy zasięg. Jest to naprawdę, gruntowne i rzetelne opracowanie obecnej sytuacji demograficzno-ekonomicznej głownych polskich miast. Z całą pewnością mogłoby ono zostać wykorzystane jako jedno ze źródeł dla autorów czasopism popularno-naukowych lub stricte naukowych, którzy pisaliby o tej tematyce.
Pozdrawiam serdecznie oraz życzę powodzenia i sił do dalszej pracy.
Na codzień pracuję z danymi GUS i widzę, że mocno się Pan napracował. Materiał świetny.
Fajby filmik! Zabrakło kosztów życia w danych miastach. Np we włocławku kolega inżynier budownictwa dostał 5k netto wynagrodzenie a firma szukała pracownika przez kilka miesiecy. W Gdańsku na to samo stanowisko proponowali mu 3,5k i na jedno miejsce było 10 chętnych. No i kogo stać na kupno mieszkania np. W Gdańsku. Sporo moich znajomych po studiach i nieudanej karierze w Gd wróciło do Włocławka
Pozdrawiam
Pozdro z usa / (zaz). Wwek jest chyba lepszym mistem niz Tor?!?
Rewelacyjne zestawienie. Ciekawy jakby wyglądał ranking gdyby do powyższych wyników dodać oceny: transportu, oferty kulturalnej, obiektów sportowych.
2:07 błąd. To nie miejscowość Komin, którą pewnie Pan miał na myśli. Nazywa się ona Kłomino. Zdjęcie przedstawia jednak miejscowość wciąż zamieszkaną oddaloną o kilka kilometrów. Miasteczkiem z fotografii jest Borne Sulinowo. Pozdrawiam
Gratulacje dla Burskiego super prezydenta Bydgoszczy
Dr Dylewski na Premiera Polski
Dziękuję za świetny wykład.pzdr Pana.czekamy na więcej.👍
Bardzo ciekawy wykład. Szczególnie inspirująca dla mnie była konfrontacja tej samej statystyki, lecz liczonej nieco odmienną metodą.
Fajna i potrzebna prezentacja. Ogólna uwaga, to jeszcze nigdy nie zdarzyly sie przepowiednie futurystów. Te 12 milionów też sie nie sprawdzi. Serdecznie pozdrawiam i dziekuję.
jeśli zamkniemy się na cudzoziemców to czeka nas w najlepszym przypadku 12 mln ... przyrost naturalny mamy jeden z najniższych na świecie ...
@@dylewski1 Primo: otwarcie na cudzoziemców bynajmniej nie oznacza głupawej imigracji jaka promowała Merkel. Secundo: znam bardzo duzo małżeństw mieszanych w ktory jedno jest Polką/Polakiem , ktorzy przenosza sie do Polski. I to np. ze Szwecji, Luksemburga czy Francji.
Bardziej bym sie bał na miejscu niektórych z tych państw. Dla przykładu Hiszpania staje sie socjalistycznym dnem. Kilku moich znajomych na emeryturze przeniosło sie do Polski a za nimi niekiedy podążają wnuki. Sam Pan wie napewno, że tzw. Zachód pozostaje atrakcyjny tylko dla jednostek o specyficznych zawodach. Pracowałem wśród wielu młodych inzynierów w Stanach, którzy twierdzili, ze nie stac ich na zakładanie rodziny i posiadanie dzieci. Czysta arytmetyka mnie absolutnie nie przekonuje. Jeśli Polska będzie sie rowijac,wierze,że trendy sie odwrócą.
dziękuję Panie Zbigniewie..
Moim zdaniem w statystykach porównawczych w wysokości śr. wynagrodzenia powinno się wydzielić sferę budżetową , np w Lublinie największym pracodawcą jest UMCS , dalej szpitale, urzędy , w efekcie śr wynagr. w Lublinie jest zbliżone jak np. w Krakowie
Kolejny super odcinek. Muszę przyznać, że oglądałem z uwagą. Teraz z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki o polskich miastach, zwłaszcza o Sopocie, Nowym Sączu, Dąbrowie Górniczej ;)
Życzę dużo zdrowia, pieniędzy i sukcesów.
Ja mieszkam w Katowicach i smutno mi bedzie, że dużo ludzi wyjedzie do innych miast. Ja nie wyjadę kocham to miasto 😍
Dziękuje uprzejmie, czekam na wykład o miastach "niespodziankach" Kiedyś słyszałem ze u mnie w mieście najwięcej milionerów na x mieszkańców ale nie wiem jak to sprawdzić - pozdrawiam z Kłobucka
Kucz to KOMUNIKACJA dlatego właśnie ważny jest projekt CPK oraz łącza internetowe. Generalnie infrastruktura dla przepływów strategicznych czyli ludzi, towarów, informacji i pieniędzy. Wiele firm buduje się poza miastem. Kluczowy jest jednak dobry dojazd, duża ilość miejsca, niskie koszty podatków, media oraz zasoby potencjalnych pracowników, choć nie taki jak kiedyś, bo automatyka wkracza coraz bardziej. W dziedzinach gospodarki, gdzie wytwarzana i przetwarzana jest informacja, osobiste spotkania nie są aż tak konieczne. Tu kluczowy jest przesył informacji, czyli internet. Epidemia pokazała, że w wielu przypadkach z powodzeniem przy małej reorganizacji można pracować bez kontaktu osobistego, a czasem jest to wręcz bardziej wygodne i efektywne. Barierą są jedynie stare przyzwyczajenia... Rozwój w tych dziedzinach spowoduje, że miejsce zamieszkania nie będzie aż tak bardzo ważne jak do tej pory. Można postawić tezę, że im lepiej będzie rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, tym rozwój w kraju będzie bardziej równomierny. Im gorzej rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, tym większe będzie skupianie się przy większych ośrodkach.
Panie Zbigniewie, kapitalna robota, gratuluję! :) Niestety aż żal patrzeć na wyniki Kielc..
Panie Zbyszku jak Pan dobrze wygląda!!! 💪💪💪 Zabieram się za oglądanie. Pozdrawiam!
Bierzesz prace zdalną i uciekasz na wieś, potrzebujesz jedynie dobry internet :)
A znacie jakieś fajne i dobre pracę zdalne ?
żeby pracować zdalnie, trzeba być programistą w jakimś korpo a niestety nie każdy nim jest, policjant, pielęgniarka, nauczyciel, budowlaniec, nie może sobie pozwolić na prace zdalna
Pracujcie ciężko przez dekadę-dwie, zainwestujcie na giełdzie i nieruchomościach, a hajs będzie sam spadał na wasz dworek na wsi :*
@@TheKoKsOnePL W sumie racja
@@borysdzonsoniuk110 Grafik 3d
... Super wykład ! czy w najbliższym czasie można spodziewać sie aktualizacji tych danych ? Pozdrawiam .
w najbliższym - nie ... ale przed wyborami samorządowymi z całą pewnością
Super temat, najciekawszy odcinek! Inne kraje ok, ale warto zwrócić wieksza uwagę na nasze podwórko. Miło zobaczyć co slychac na naszym podwórko. Dziękuję i pozdrawiam.
Opole - moje miasto - pozytywnie zaskakuje pomimo dolno- i górnośląskej konkurencji! Dobra robota władze miasta!
Gdyby Opole nie przespało lat 2004-2013 to byłoby jeszcze lepiej.
Bardzo dobry odcinek, ciekawy temat i spojrzenie :)
Jak mają się rodzić dzieci jeśli nie mają gdzie mieszkać młodzi i się rozmnażać. Jestem
mamą 4+ i znam ten ból. Za niskie zarobki by dostać kredyt . Zarobki tylko by przewgetować. Mnie też skrzywdzono ujemali dwa lata pracy i z 36 l pracy zrobiło się 34 l. I świadczenia przedemerytalnego nie otrzymałam. 5 l walki w S.P przegrałam.😢
Świetny wykład, pozdrawiam z przyszłościowego Krakowa. Kiedyś tą Warszawę w końcu przegonimy 😉
"Tę" Warszawę - jeśli chcesz przeganiać musisz się skuteczniej uczyć. he he
Prawdopodobnie nigdy to nie nastąpi
Przydałoby się zestawienie dla aglomeracji, używając tylko miast centralnych oraz danych GUS niektóre miasta (szczególnie Poznań) są bardzo mocno niedoszacowane. Warto też wziąć pod uwagę siłę nabywczą, bo co z tego, że w Krakowie zarabia się o 2500zł więcej niż x lat temu, skoro np. mieszkania są o 5000zł/mkw. droższe.
Taki plus że Kielce chociaż wyładniały i nie widać po nich że są biedne
Dzięki za wykład .
Wow. Miłośnik Dżemu :) Pozdr
Ciekawy film, Panie Zbigniewie, poprosimy o podobny o miastach Europy, jest Pan właściwą osobą aby taki stworzyć.
Świetny odcinek, bardzo wartościowy. Dziękuje
super wykład! Dziękuje Panie Zbigniewie. Moja biedna Bydgoszcz :( Gdy się z niej wyprowadzałem 10 lat temu to jakbym odżył na nowo, ale serce tam zostało.
Bydgoszcz formalnie się wyludniła, ale praktycznie mnóstwo mieszkańców przenosi się do osiedli domków jednorodzinnych w okolicznych gminach, często tuż za granicami miasta. Przenoszą się ze swoimi podatkami i adresami firm. Tylko, że w godzinach porannego i popołudniowego szczytu miasto jest praktycznie nieprzejezdne, a ponad 1/3 tablic rejestracyjnych, to okoliczne gminy i Toruń. Czyli w/g statystyk miasto zdycha, a bezpośrednia obserwacja wskazuje na coś innego. Zresztą podobnie wygląda w większości miast z tej tabeli. Statystyki nie podają całej prawdy, bo nie mogą. Zbyt wiele parametrów trzeba by wziąć pod uwagę.
@@panjaca5697 To zjawisko występuje we wszystkich większych miastach i pewnie jest proporcjonalne do wielkości miasta i cen za m2 w centrum. Natomiast patrząca na moją klasę licealną rocznik 87, to z ok 30 osób - 50 % na stałe opuściło województwo kujawsko-pomorskie.
@@arcione69 moim zdaniem to skutek dwustoliczności. To się, po prostu, nie sprawdza
miasta ze studentami się rozwijają. Z jakiego powodu? Czy z powodu taniej siły roboczej i obniżonych kosztach podatkowych pracownika? Czy ze względu na potencjał intelektualny czy może jednak na to , że student jest młody i daje się wykorzystywać w pracy?
Jeżeli chodzi o to że jest tak dobrze gdy jest dużo studentów z powodu niższych podatków to wysuwa się argument, że należy obniżyć podatki i uzyska się ten sam efekt co budowanie nowych szkół.
Opole przy swojej bardzo malej liczbie ludnosci wypadlo swietnie, jest to tez na pewno jedno z piękniejszych miast na górnym Śląsku.
Thanks!
dzięki :-)
Super film!!
Bardzo fajny program Cieszę się ze moje rodzinne miasto Legnica calkiem dobrze wychodzi w statystykach
Dziekuję pozdrawiam 😀
Witam! Kiedy słuchałem Pana pierwsze audycje, nie wiedziałem, że Pan również pochodzi z Kielc! Jestem prawie 30 letnim mężczyzną i jestem mocno rozczarowany życiem w tej części Polski! Obecnie mieszkam w najbogatszej podkieleckiej gminie, skończyłem studia wyższe i jak patrzę jaka praca jest w Kielcach i wokół nich to mi ręce opadają, do tego za nie bójmy się tego nazwać ochłapy... Kobiety 20-30 letnie w Kielcach i w całym województwie należą do najbardziej wybrednych w całej Polsce! Powiem szczerze! Ja również nie widzę tutaj swojej przyszlosci! Pozdrawiam i życzę wytrwałości w tym co Pan robi!
Wspaniała prezentacja.
Z czystym sumieniem można ja polecić osoba planującym powrót zza granicy do Polski.
Pozdrawiam
Dziekuje
Rzeszów wow!!
Rzeszów nie jest doceniany ale ma spore osiągnięcia
Może odcinek o zakupie przez ZEA kawałka Egiptu czyli Ras el Hekma 😊😊😊😊😊 please 😊😅
Bardzo ciekawy wykład-myślę że oglądnie go dużo większa liczba osób niż Pana regularni odbiorcy.
Dziękuje
11:35 To jest absurdalne, by premiować punktami miasta, które przyłączają okoliczne wsie, łąki, pastwiska i ugory.
To tylko szkodzi miastom, bo powoduje ich "rozlewanie" się.
Polskie miasta mają niską gęstość zaludnienia.
W centrach mnóstwo jest miejsc pod zabudowę. Często są to ogromne wielohektarowe obszary pokolejowe i wzdłuż rzek. Nieużytki porosłe chwastami oddalone o kilka do kilkunastu minut spacerem od rynku miasta.
Jednocześnie miasto rozbudowuje po okolicznych wsiach, 20 - 30 km od ścisłego centrum.
Widziałam już w Polsce takie dziwactwa jak wyrastające nagle pośród łanów zboża osiedle kilku bloków mieszkalnych.
To jest bezmyślna i krótkowzroczna polityka rozwoju polskich miast. Ich niszczenie na całe dekady.
A w tym filmie jest to pochwalane i są za to dodatkowe punkty.
Jedno wielkie xD.
dobry gospodarz dba o to, żeby mieć tereny inwestycyjne dla inwestorów ... gospodarka i atrakcyjne miejsca pracy przede wszystkim :-)
Panie Zbigniewie naprawdę robi Pan super robotę gdyby Pan założył partie polityczną ma Pan mój głos, ale ja już straciłem nadzieję mieszkając w Polsce dla tego emigrowałem do De pozdrawiam.
Niemcy chca rzadzic Polska. Niech Niemcy sie odczepia od Polski.
Na razie to nie widać przyszłości dla Polski. Kolejne rządy niszczą polską gospodarkę. Nie na wszystko mają wpływ władze lokalne. Aby to poprawić zarządzanie powinna być regionalizacja Polski i regiony powinny mieć dużą swobodę gospodarczą i polityczną.
Gratuluję i podziwiam jak od statystyk można przejść wniosków mogących mieć wpływ np. na lokalizację zakupu mieszkania. Wydaję mi się że pominął Pan temat cyfryzacji życia np. pracy z domu czy może to wpłynąć na losy miast? Pozdrawiam serdecznie.
jeśli tylko są jakieś oficjalne statystyki np. GUS to można je włączyć, ale obawiam się, że takowych nie ma ...
W Warszawie faktycznie zarabia się najlepiej ale za to ceny mieszkań są z kosmosu. Jak ktoś nie ma lokum w spadku po rodzicach to musi tyrać całe życie na niewielki metraż. Ceny w przyzwoitych lokalizacjach liczone są w milionach złotych. Stołeczny rynek nieruchomości jest okupowany przez spekulacyjne firmy inwestycyjne. Również zagraniczne. Zostaje ciasne M2 lub M3 na Białołęce i codzienne stanie w korkach. O zdrowym i godnym życiu w takich warunkach można zapomnieć. Każdy medal ma dwie strony. Pozdrawiam.
tam gdzie praca i lepsze zarobki tam ceny mieszkań idą w górę ... jakieś 10 lat temu ceny w Wwie były wyższe niż w Berlinie ... ale też w Berlinie nie było dobrze płatnej pracy :-)
@@dylewski1 - Tylko, że zarobki są w Warszawie trochę wyższe niż w pozostałych dużych miastach, a ceny mieszkań są horrendalnie wyższe.
Jak się patrzy na to, co dzieje się w Polsce, to serce się kraja... Sytuacja mojego Olsztyna nie wygląda nazbyt dobrze. Zaskoczyła mnie słaba pozycja Bydgoszczy i Torunia. Jeżeli ludzie nie chcą wybierać odpowiedzialnych polityków i akceptują dziadowskie państwo, to my chyba nic na to nie poradzimy.
Na Zachodzie ludzie zaczynają uciekać z miast na prowincje lub obrzeża, miasta stają się niebezpieczne i nieprzyjemne. W czasie "pandemii" znów zaczęto doceniać własny kawałek ziemi, ogród, wieś. Jeśli praca zdalna się upowszechni to będziemy pracować tam gdzie chcemy. Nawet z Doliny Krzemowej się ucieka do mniejszych miast. Tak więc na 100% nic nie wiemy, choć depopulacja jest pewnikiem.
Xddd już widzę jak duże grupy pracowników - wojsko, policja reszta służb
Pracownicy budowlani, rolnicy
Czy oni jakkolwiek mają szanse pracować zdalnie?
No nie
Ale ktoś pracując w biurze nie ogarnia że większość ludzi nie pracuje w biurze i nie ma szans robić tego zdalnie
A wies jest dobra ale taka cicha i spokojna i to zakładając ze nie mamy dzieci i mamy dwa samochody
Akurat w ostatnim dziesięcioleciu widzimy powrót do miast.
Dolina Krzemowa od zawsze obejmowała mniejsze miasta Palo Alto, Cupertino, Menlo Park, San Jose.
Najlepszym przykładem jest Detroit które miało kiedyś ponad 2 mln mieszkańców.
Dobre zestawienie. 3 pierwsze miejsca udało mi się zgadnąć bez rankingu. Co do liczby imigrantów osiedlających się w Krakowie to nie jest zaskoczenie ponieważ przez ostatnie 10 lat Kraków zyskał bardzo dużo centrów usług outsourcingowych dających pracę nie tylko Polakom ale także młodym ludziom z europy i reszty świata. Co do kryteriów to zabrakło mi cen mieszkań w stosunku do zarobków netto mieszkańców. Przydało by się także porównać koszty życia to znaczy podatki od nieruchomości, śmieci, komunikacji zbiorowej itp. Z kryteriów ciężkich do zmierzenia przydałoby się uwzględnić atrakcyjność geograficzna zwłaszcza w kontekście planowanych inwestycji infrastrukturalnych jak CPK czy Via Carpatia tutaj ściana wschodnia oraz Łódz mają dobre perspektywy. Dodatkowo Gdańsk, Szczecin oraz Elbląg po rozbudowie portów/terminali przeładunkowych zyskają.
Aby sie rozrastac trzeba miec gdzie i za co czyli domy rodzinnie i ekonomie z dobra jakosca uslug i dobrami na ktore obywatela stac ze zwykla praca i nie wszyscy musza miec studia bo kto bedzie budowlancem czy piekarzem etc.
Zawsze można studiować budownictwo
Bydgoszcz i Białystok mnie zaskoczyły. Białystok jeszcze jakieś tam usprawiedliwienie ma, ale o co chodzi z Bydgoszczą? Zawsze kojarzyła mi się z rozwiniętym miastem, chociaż nigdy tam nie byłam
Jest błąd w danych statystycznych który zmienia pozycje Białegostoku na niekorzyść
Pozdrawiam z Gorzowa! :D
Prawdziwy tytuł "Ranking miast wojewódzkich". W zestawieniu brakuje na pewno Gdyni i Gliwic, gdyby nie brać statusu administracyjnego.
Miasto przyszlosci, bedzie bardziej Smart niz mój obecny Smartfon.
Pozdrawiam Artur
Super temat
Świetny materiał, prosimy o więcej filmików o Polsce 😉
Brawo Wrocek
W Warszawie prawie co 4 mieszkaniec zwykle udaje że prowadzi działalność gospodarczą podczas gdy w rzeczywistości świadczy pracę i wystawia za to fakturę miesiąc w miesiąc tej samej korporacji , jak ma szczęście to wykorzystuje arbitraż podatkowy żeby kupić taniej samochód , sprzęt elektroniczny a na końcu zapłacić jeszcze mniejsze podatki jak ma mniej szczęścia to tyra po kilkanaście godzin jako kierowca Ubera, kurier itp.