Temperatura online oraz zapis na karcie pamięci |

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 68

  • @piotrbrzerzinsky2732
    @piotrbrzerzinsky2732 7 років тому +6

    Spoko. Jeśli seria ta będzie bardziej systematyczna i bardziej rozwojowa od filmów z Arduino to warto będzie kupić ten produkt. Bardzo na to liczę. Rozbuduj obecny projekt o więcej różnorodnych czujników, tak by w pliku .txt powstało więcej kolumn z temperaturą, wilgotnością itp. ale tak by w pierwszej kolumnie była dana i czas pomiaru. Powstanie wtedy porządna baza danych do wszechstronnego zastosowania.

  • @mariuszr3339
    @mariuszr3339 6 років тому +1

    Przykład z wykorzystaniem poczciwego dallasa dobry, ale co do sposobu komunikacji i przekazywania pomiaru temperatury warto byłoby przygotować przykład, gdzie jedno ESP pracuje w trybie AP + STA, a drugie w trybie STA, drugie ESP wysyła do pierwszego ESP zapytanie HTTP i to pierwsze ESP przekazuje mu temperaturę, a ten wrzuca ją na terminal. Cała komunikacja działa wówczas bez dodatkowego routera, czyli dwa ESP rozmawiają w "cztery oczy". Byłby to świetny przykład. Jak myślicie może Elektroprzewodnik nam to oprogramuje? :)

  • @pppkardys
    @pppkardys 7 років тому

    Potrzebny mi sterownik do rekuperatora umieszczonego na strychu. ŁAJ-FAJ wydaje się ekstra, potrzebuje tylko RTC aby mieć możliwość przestawiania trybu pracy na nocny. Do tego może jakaś automatyczna zmiana z czasu letniego na zimowy.
    Samo sterowanie to obsługa 4 termometrów (zapis odczytów na karcie), 4 czujników ciśnienia (przed i za filtrem na nawiewie i wywie, aby monitorować stopień zabrudzenia), jednego, lub dwóch (w porywach do 4) czujników wilgotności, w wypasie czujnik stężenia CO2, oraz sterowanie wentylatorami poprzez wystawienie napięcia 0-10V na dwa kanały i odczyt prędkości obrotowej z wbudowanego tachometru (1 impuls/obrót).
    Fajnie by było mieć to w formie wykresu na jakiejś stronie internetowej, z możliwością sterowania z telefonu/komputera/ tabletu.
    Dzisiaj rekuperatory stają się coraz bardziej popularne, ale są diabelnie drogie. Samemu można zrobić o kilka tysięcy taniej (a całą instalację o 10 tyś taniej niż firma!), tylko pozostaje toporność sterowania za pomocą potencjometru. Myślę, że taki gotowy zestaw (ŁAJ-FAJ + komplet czujników, plus program) mógłby cieszyć się zainteresowaniem

  • @piotrlenarczyk5803
    @piotrlenarczyk5803 7 років тому

    Ekstra film, gratuluję!

  • @adampawlak1562
    @adampawlak1562 7 років тому +3

    Kod źródłowy tylko mógłby być większą czcionką :)

  • @Greg74948
    @Greg74948 4 роки тому

    Wygląda na to, że to właśnie zbyt wygórowana cena zabiła płytkę ElektroPrzewodnika. W pewnym momencie nawet chciałem ją sobie kupić. Czekałem aż Botland zrobi jakąś promocję na -50%. Niestety płytkę ostatecznie wycofali z oferty a dziś nie udało mi się jej znaleźć w żadnym sklepie.
    Dla zainteresowanych mogę podpowiedzieć że jest inny mikrokontroler, bardzo podobny konstrukcyjnie do ŁajFaj - to Wemos D1 R32 w formacie podobnym do Arduino Uno. Ma procesor ESP-WROOM-32, zegar 240MHz, WiFi i Bluetooth na pokładzie oraz logikę 3.3V.
    Cena: 32 zł

  • @kamilwober6429
    @kamilwober6429 7 років тому +1

    Duże narzekania na cenę. Ok ... nie jest mała, ale prócz samego urządzenia płacimy za samo jego skonstruowanie przez konkretną osobę (wiedza kosztuje). Osobiście liczę na systematyczne filmy z wykorzystaniem tej płytki gdzie będziemy budować coraz to bardziej złożone układy. Czyli wydałem pieniądze bez żalu bo przecież w zamian dostane nie tylko płytkę ale duża dawkę inspiracji w jej wykorzystaniu. Czy może jednak się mylę i postąpiłem zbyt pochopnie?

  • @piotrlenarczyk5803
    @piotrlenarczyk5803 7 років тому

    Elektronik sieciowy/konstruktor/elektroelektronik, programista PHP/C++/Python/.NET/C#, itd - wiele nazw, ta sama praca: programista Java;)

  • @jacekgrzybowski5427
    @jacekgrzybowski5427 7 років тому

    Świetna płytka! Jedyne co to na twoim miejscu zrobiłbym poradnik jak czyścić pamięć flash. Ładując większy kod na mojej płytce doszło do jakiegoś błędu i dopiero po pełnym wyczyszczeniu pamięci serial port działał sprawnie.

  • @michaleqxx6950
    @michaleqxx6950 7 років тому +1

    Cześć, mam takie pytanie chce zaczac robic na arduino i atmegach tak ogolnie, da sie zrobic odczyt z pliku txt albo jakiegos innego hasla i ssid sieci? Pozdro! :D

  • @jakubixxongaming6742
    @jakubixxongaming6742 7 років тому +1

    czy można zainstalować oprogramowanie stacji pogodowej?

  • @marcinmaczekw1748
    @marcinmaczekw1748 7 років тому

    Super byłoby rozwinąć to do kilku czujników temperatury, wilgotności czy innych, oraz by zapis był do pliku nie koniecznie na karcie ale i gdzieś na kompie czy serwerze.

  • @marekwudarczyk4129
    @marekwudarczyk4129 7 років тому

    A może lepiej było by temperaturę zapisywać najpierw do jakiegoś bufora a co jakiś większy czas zapisywać na raz cały bufor. To drastycznie zmniejszyło by ilość zapisów na kartę. Jeżeli zapis na kartę będzie odbywał się co 10s to przez całą dobę ilość zapisów będzie wynosić 8640 razy. Przyjmując żywotność karty na 100tys zapisów, nasz układ pożyje jedynie 11 dni. Proszę poprawcie mnie jeśli się mylę.
    Dodatkowo, chciałbym dodać że wygodniejsze jest odczytywanie temperatury nie z local hosta a z internetu a dokładnie z jakiegoś serwera, czy to z gotowych baz danych które są dedykowane do np. temperatury, bądź warto poszukać prostych skryptów w PHP które zapisują temperaturę do MySQL dzięki czemu będziemy mogli pożegnać się z karta pamięci.

  • @poprostuja917
    @poprostuja917 7 років тому

    Mam pytanie czy jesteś w stanie wykonać dla mnie projekt dość rozbudowany na arduino? Oczywiście odpłatnie lub poleciłbyś kogoś kto mogłby to wykonać?

  • @kubiX63
    @kubiX63 7 років тому

    Mam pytanie, czy planujesz pokazać jak prostą stronkę na przykład z odczytami z DHT22 zrobioną na ŁajFaj wrzucić na serwer żeby była dostępna dla przykładowo każdego Twojego widza albo po prostu w telefonie używającego 4G?

  • @ukaszrutkowski8368
    @ukaszrutkowski8368 7 років тому

    Mam gorącą prośbę! Czy mógłbyś umieszczać kody źródłowe opisywane w odcinku albo link do nich pod odcinkiem?

  • @jakub1494
    @jakub1494 7 років тому

    cześć właśnie kupiłem łajfaja i mam jedno pytanie. w jakiej postaci trzeba byłoby wysyłać dane przez mikrokontroler i w jakim języku musiałoby to być zachowane żeby móc wyświetlić na stronie samo odświeżające się wykresy i kontrolki w stosunkowo ładnym gui?

  • @rmpmiroslaw
    @rmpmiroslaw 7 років тому

    Fajnie tutorial, w kolejnym przykładzie widziałbym użycie MQTT oraz raspberry jako brokera albo innego zewnętrznego brokera.

  • @jambant7702
    @jambant7702 7 років тому

    Witam,
    Chciałbym zaproponować temat do omówienia, a mianowicie obsługa TWI/i2c sprzętowo i programowo.
    Pozdrawiam

  • @tymdemolka9425
    @tymdemolka9425 7 років тому

    jakie to były monitory w tym odcinku jak naprawiales monitory ? odpowiedz jaki model

  • @bartomiejbiel2993
    @bartomiejbiel2993 7 років тому

    Siemka. Nie można by wysyłać całego pliku z karty SD na naszą rute albo np inna /odczytSD jeśli tak to co trzeba było by zmienić oprócz ruty? Pozdrawiam

  • @elektrolives2620
    @elektrolives2620 7 років тому

    Super intro! Sam robiłeś?

  • @darjakasandra4943
    @darjakasandra4943 7 років тому

    Dzieki spoko film :)

  • @marcinszalony6597
    @marcinszalony6597 7 років тому

    chciałbym coś pana od poradnika zapytać ale na priv najlepiej by było czy dało by się ?

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  7 років тому

      +Marcin Szalony Pisz na elektroprzewodnik@gmail.com ;)

  • @radeksekua1758
    @radeksekua1758 7 років тому

    Elektroprzewodnik mam prośbę odnośnie arduino uno chciałbym napisać program a nie znam się na tym kompletnie, program ma dotyczyć odnośnie
    Podobnego systemu jak w lodówce czyli jeżeli dzwi nie zostaną zamknięte przez np 1min to włączy się alarm. Mam taki pomysł ze jeżeli obwód nie zostanie zamknięty w ciągu 1min to włączy się pin który jest podpięty do np małego głośnika i będzie aktywny do puki obwód nie zostanie zamknięty proszę o pomoc

  • @pawekulis2310
    @pawekulis2310 7 років тому

    Witam mam problem z nowo kupionym arduino (genuino uno) na pinie 7 pojawia się stan wysoki od samego przewodu i nie wiem z czego to wynika i czy poprostu mam wadliwy egzemplarzy. Kupiłem genuino na stronie arduino. Jak wygląda reklamacji co trzeba zrobić?

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  7 років тому

      Jeżeli pin ustawiłeś jako wejście i pozostawiłeś go w powietrzu to może na nim pojawić się cokolwiek, albo stan wysoki albo niski. Pin wejściowy należy podciągnąć rezystorem do zasilania albo do masy, lub podciągnąć programowo za pomocą INPUT_PULLUP. Zobacz odcinek o przyciskach :)

  • @fto4531
    @fto4531 6 років тому

    Kiedy jakiś przykład z włączeniem czegoś przez HTML?

  • @jasfasola3641
    @jasfasola3641 7 років тому

    StarterKit zakupiony :D

  • @marciu11
    @marciu11 7 років тому +1

    Kogoś kto wymyślił tę nazwę powinno się publicznie poddać chłoście... Miało być fun a wyszło...

  • @bolekbolkowski3042
    @bolekbolkowski3042 7 років тому

    a zadziała to na ,,gołym" esp8266?

  • @ManiacHST
    @ManiacHST 7 років тому

    Elektroprzewodnik mam pytanie odnośnie tego lajfaja lub arduino. Czy za pomocą takiego kontrolera da się zrobić sterownik do warzelni? Chodzi o pomiar temperatury i tak by przy zadanej temp. np 62°C wyłączył grzalke a poniżej tej temp. ja wlaczal. Ewentualnie opcja by przez np 30min trzymał jedna temp. po tym czasie podniósł temp i trzymał ja przez kolejny określony czas.

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  7 років тому +1

      +ManiacHST Tak, oczywiście jesteś to w stanie wykonać czy to na Arduino czy na ŁajFaju :)

    • @ManiacHST
      @ManiacHST 7 років тому

      ElektroPrzewodnik a mógłbyś doradzić coś w tej kwestii. jakie elementy. Wyświetlacz, czujnik temperatury czy przekaźniki.

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  7 років тому +1

      +ManiacHST Dobór przekaźnika będzie zależał od mocy grzałki. Co do czujników temperatury to dobrze tutaj sprawdzą się DS18B20. Wyświetlacz myślę że standardowy 2x14.

    • @ManiacHST
      @ManiacHST 7 років тому

      ElektroPrzewodnik No ok mam arduino uno, wyświetlacz do kupienia, co do przekaźnika myślałem nad 2 po 30A bo na chwilę obecną będą to 2 grzałki po 2 KW . i silnik mieszadla taki z silnika do wycieraczek, tu wystarczy ok 10A . do tego jakieś konkretne styki do sterowania i ustawiania programów? czy zwykły prosty styk.

  • @tymdemolka9425
    @tymdemolka9425 7 років тому

    jakie to monitory które naprawiales w jakimś odcinku?

  • @superwinderxd
    @superwinderxd 7 років тому +3

    lepsze jest podłączenie arduino przez wifi do thinkspeak taka stronka
    moje wyniki na zywo
    thingspeak.com/channels/207132

    • @bolekbolkowski3042
      @bolekbolkowski3042 7 років тому

      Masz strasznie zimno w domu :P

    • @kubiX63
      @kubiX63 7 років тому

      Mógłbyś mi powiedzieć czy jest tam opcja dodania zwykłego okna z ostatnio odebraną temperaturą oprócz wykresów?

  • @jakubciurkot6371
    @jakubciurkot6371 7 років тому

    Czy można połączyć przez Wi-Fi 2 moduły Łaj Faj tak aby wymieniały się danymi ?

    • @ElektroPrzewodnik
      @ElektroPrzewodnik  7 років тому +1

      +Kuba Ciurkot Tak, jedna płytka może pracować jako punkt dostępowy a druga może się do niej podłączyć. Dane można wymieniać za pośrednictwem np protokołu TCP lub UDP.

    • @jakubciurkot6371
      @jakubciurkot6371 7 років тому

      Bardzo dziękuję Elektro Przewodniku :-)

  • @zetnakatel
    @zetnakatel 7 років тому

    Chciałbym mieć w garażu termometr z czterema czujnikami. Jeden wewnątrz, drugi na zewnątrz od temoperatury i dwa od wilgotności, oraz wysyłanie temperatury online via karta SIM..
    Ile takie coś może kosztować, oraz czy laik sobie poradzi aby to zrobić.

    • @marekjakimowicz
      @marekjakimowicz 7 років тому

      Sądzę że laik sobie poradzi. Jednak modem GSM jest dość drogi - ok 200 zł. Można użyć zintegrowanego czujnika temperatury i wilgotności DHT11 (ok 8 zł) lub podobnego. A program podobny do tego w filmie. Zależy jak chcesz wysyłać w świat zebrane dane.

    • @dbbuzz
      @dbbuzz 7 років тому

      Modem GSM już nie kosztuje kroci. Teraz można go mieć za dosłownie kilkanaście złotych w wersji DIY. Da się tanim kosztem zbudować cokolwiek co wysyła, odbiera SMS i reaguje na komendy przez SMS typu stan wysoki na pinie x co z kolei np. załączy przekaźnik itp. itd...

    • @Mlekodajny
      @Mlekodajny 7 років тому

      Jak już to polecałbym DHT22. DHT11 ma nieciekawą rozdzielczość i dokładność.

    • @gregorR36
      @gregorR36 7 років тому

      o

    • @gregorR36
      @gregorR36 7 років тому

      arduinotehniq.blogspot.com/search/label/M590

  • @reddevilgarage6360
    @reddevilgarage6360 7 років тому

    POMOcy zakupiłem dziś płytke arduino uno lecz nie działa niemoge wprowadzić żadnego skrecza oraz na arduno miga ciagle dioda (L) niewiem co robić
    i muj komputer nie wykrywa arduino

    • @reddevilgarage6360
      @reddevilgarage6360 7 років тому

      a wyświetla ci sie takie coś
      Arduino:1.8.1 (Windows 8.1), Płytka:"Arduino/Genuino Uno"
      Szkic używa 2116 bajtów (6%) pamięci programu. Maksimum to 32256 bajtów.
      Zmienne globalne używają 56 bajtów (2%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 1992 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 2048 bajtów.
      avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
      avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x1c
      avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
      avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x1c
      avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
      avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x1c
      avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
      avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x1c
      avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
      avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x1c
      avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
      avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x1c
      Problem z wgrywaniem na płytkę. Sprawdź www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload w poszukiwaniu sugestii.
      avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
      avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x1c
      avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
      avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x1c
      avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
      avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x1c
      avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
      avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x1c
      Ten raport powinien zawierać więcej informacji jeśli w
      File -> Preferencje zostanie włączona opcja "Pokaż
      szczegółowe informacje podczas kompilacji"

    • @vxcvbzn
      @vxcvbzn 7 років тому

      Wygląda na problem z programatorem...

    • @reddevilgarage6360
      @reddevilgarage6360 7 років тому

      wiesz jak to naprawić??

    • @lukasz157
      @lukasz157 7 років тому

      moj komputer- menadzer urzadzen. arduino powinno byc widoczne pod wejscie com. to samo wejscie ustawiasz w programie

    • @reddevilgarage6360
      @reddevilgarage6360 7 років тому

      mam tak ustawione i nie działa

  • @djmix2798
    @djmix2798 7 років тому

    PROSZE ZROB WZMACNIACZ Na tda7294 zrób film

  • @maxiges
    @maxiges 7 років тому

    [P] Jak zrobić wywołanie strony metoda GET/POST przez Esp8266 żeby aktualizować dane na stronie

  • @juliamozarczyk225
    @juliamozarczyk225 7 років тому

    sprawdza sie

  • @marcingp5
    @marcingp5 7 років тому

    Łaj Faj .....
    nie da się tego słuchać.

    • @toymanek
      @toymanek 7 років тому +1

      marcingp5 ale tak nazywa sie ta platforma. taki polisz-inglisz. Nazwa jak nazwa.