TermoAkustický měnič a generátor elektřiny

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 січ 2024
  • TermoAkustický měnič a generátor elektřiny je zajímavý a jednoduchý způsob, jak převést teplo na zvuk a na elektřinu.
    K čemu je to dobé?
    Přeci k výrobě elektrické energie!
    Vidlákova kutilská výzva. Pokud máte doma nějaký užitečný stroj vlastní konstrukce (kamna, malotraktor, FVE, perpetuum mobile) a chcete se pochlubit světu, můžeme spolu o tom natočit video...
    Ozvěte se mi, e-mail je uvedený dole na stránce. / @vidlak001
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 150

  • @damianlupino5136
    @damianlupino5136 4 місяці тому +2

    Noo, už sem skoro četl ,že generátor volné elektřiny 😁
    Ale věřím ,že i natom se pracuje nebo bude pracovat v nové dílně 👍🙂

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +2

      Volná energie, stačí si jen nabrat :-)

  • @martinblaha2055
    @martinblaha2055 4 місяці тому +1

    Super nápad 👍👍👍👍👍

  • @branislavcsfr3445
    @branislavcsfr3445 4 місяці тому +1

    AHOJ Vidlaku SUPER měříč perfektní video...❤❤

  • @MirekDvorak
    @MirekDvorak 4 місяці тому +1

    Dobré téma. Hned mě to přivedlo na pár nápadů. Kdyby jeden z nich trochu fungoval, bylo by to parádní. 👍

  • @MB-bn2qs
    @MB-bn2qs 4 місяці тому +1

    Prima Vidlaku, zes tu myslenku dotahl az k uspesnemu pokusu, a jeste jsi to natocil! :-) Souhlasim s kulturni dilnou, nema cenu cekat "az se to stane", holt si to clovek proste musi udelat! :-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, je to tak, musí se na tom dělat, pak se to někomu povede :-)

  • @jankubelka7294
    @jankubelka7294 4 місяці тому +1

    Vážený pane Vidlaku , jsem také starý kutil a
    vynálezce. Vámi demonstrovali pokus se jmenuje Hemholtzův rezonátor jen v opačném směru. Běžně použití je tlumení hluku- akustická izolace. Například v pražském metru máte hliníkové obklady s tisíci dirkami za kterými je skelná vata , kde dochází k přeměně zvuku na teplo. Mnoho úspěchů v bádání Honza

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj Honzo, přeměna zvuku na teplo je fajn, to se taky může hodit, lepší by byla elektrika :-)

  • @otakarbrezina5336
    @otakarbrezina5336 4 місяці тому +2

    Díky za video. Člověk se nejen zasměje, ale má to i ten "mladý" kutilský podtext. Třeba je to ta správná cesta (nebo alespoň první krůček). Já měl jako kluk ideu, že kdyby se přes reproduktory pouštěl opačný zvuk, než který slyšíme, tak by se negoval třeba hluk od motoru auta. Ale zatím jsem se tomu dostatečně nevěnoval 🙃 😉👍

    • @radimkundrata2398
      @radimkundrata2398 4 місяці тому +2

      Je škoda, že jste v dobách dávných svůj nápad neposunul. V posledních letech už je ve sluchátcích aktivní potlačení hluku (ANC) běžná věc. A dokáže to divy. Jen v autě by mi to přišlo nebezpečné :D Mějte se.

    • @otakarbrezina5336
      @otakarbrezina5336 4 місяці тому +2

      @@radimkundrata2398 No vidíte 😉 Tehdy jsem jen toužil jen "ztišit" motor naší škody 105L. Nepředpokládal jsem 100% účinnost, takže nebezpečí jsem neviděl, šlo mi čistě jen o zvuk motoru, ne o ostatní zvuky. Prostě taková klučičí fantas magorie. Ale třeba tam ta správná idea byla a šikovnější to nakonec dotáhli do praxe k lepším výsledkům. Já bych to rozvinout stejně nedokázal 🙃 Přeji príma den 😉

    • @PeKlim
      @PeKlim 4 місяці тому +1

      Například Tesla Cybertruck to má. Ale i některé dřívější Tesla modely.

  • @lukashudecek01
    @lukashudecek01 4 місяці тому +2

    Super měřič Vidláku

  • @pepecraft4550
    @pepecraft4550 4 місяці тому +1

    Ahoj Vidláku, skvělé video. Tuto myšlenkou taky zastávám. Když se spaluje má se generovat i elektřina. Dokonce jsem večera přemýšlel přesně o tomhle jevu a dnes o tom máš video. Neuvěřitelné. 😂

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +2

      Ahoj, to bude ta synchronicita, až o tom bude přemýšlet víc lidí, tak se to najednou vyřeší a objeví :-)

    • @mirekbautsch9450
      @mirekbautsch9450 4 місяці тому

      Víc lidí už přemýšlelo a vymyslelo Magnetohydrodynamický generátor.

  • @radimkundrata2398
    @radimkundrata2398 4 місяці тому +4

    Zdravím Vidláku, tak na tuto sérii se hodně těším. K fotovoltaice super doplněk! A těch způsobů a možností je tolik, že by mohlo video vycházet každičký den v roce. Jsem zvědavý, kam Tvé řešení dokonverguje. Osobně jsem v úvahách nejdále došel s ORC, kde bych místo turbíny využil vysloužilý chladírenský scroll kompresor. Výparníkem by byl deskový výměník na výstupu z kotle, kondenzátor výměník na vstupu do kotle. Samozřejmě vše ve spojení s akumulační nádrží, aby se dalo dosáhnout rozdílu teplot aspoň 60 °C. Obávám se, že vyšší teplota z výparníku, respektive přehříváku, by způsobovala problémy s olejem a mazáním, taky bych se bál ohřívání propanu nebo jiné látky na takovou teplotu. A snad se taky dočkáme nějakého lehce teoretického videa, třeba Carnotovu účinnost. Ať se daří!

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +3

      Ahoj Radime, osobně sázím na parní turbínu vyrobenou s mizernou ale postačující účinností a s uzavřeným oběhem páry. Tvoje myšlenka se mi líbí a též jsem o něčem takovém uvažoval - předělat nějaký chladírenský stroj, kde je toho už hodně vyřešeného. Nemusí to být parní turbína ale třeba butanová :-) Kdyžtak prosím napiš na e-mail, tady to nestíhám sledovat.

  • @nitronautcz
    @nitronautcz 4 місяці тому +2

    Brýle, Vidláčku, brýle :) Oči máš je jedny .. Jinak krásných 439Hz :) Supr pokus Jinak pro Mínušku: Pokud zpíváš do mikrofonu, tak produkuješ proud. Na tom principu vlastně mikrofony fungují :) a zpětně i repro.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, děkuju za poznámku, nevím, jestli zkumavky praskají a rozlítnou se. Zatím jen praskaly.

  • @andrej6792
    @andrej6792 4 місяці тому +3

    Ahoj Vidláku, účinnost této metody přeměny energie se dala očekávat. Kogenerace je podle mého z principu druhotné využití primárního zdroje energie. Například z uhlí či uranu se v elektrárně vyrobí el. energie a odpadní teplo se využije na vytápění sídliště nebo se například spaluje skládkový plyn ve spalovacím motoru a teplo z jeho chladícího okruhu se opět využije k vytápění. To je něco jiného než topit a zároveň z téhož zdroje vyrábět el. energii. Primárním spalováním totiž dosáhneš daleko vyšší účinnosti a tedy lepšího využití topiva než přeměnou tepla na el. energii v běžně dostupných podmínkách. Tato společná výroba bude vždy původní účinnost zhoršovat. Přemýšlej jak kogenerovat odpadní teplo - ideálně teplo spalin nad komínem, to už jen přispívá ke klimatické změně :-). Koumání zdar a tě péro!

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj Andreji, já nevymýšlím nic nového, já to jen chci adaptovat na domácí podmínky a výkony používané v domácnosti.

    • @andrej6792
      @andrej6792 4 місяці тому

      Ahoj Vidláku, kdyby existovalo smysluplné řešení vyrábět doma souběžně s vytápěním i elektrickou energii, pak je to dávno na trhu. O tomhle přemýšlely jiné hlavy, než máme na krcích my - a zatím nic...Podle mého vede cesta snad jedině přes samostatnou výrobu energie, nesvázanou s vytápěním. Například nějaký starý stabilák, který dokáže spalovat kdeco, který by točil generátorem a nabíjel baterie. Ovšem - dělá to rámus, smrdí to a s ekologií se to nekamarádí :-). Výhodu mají ti, co mají u domu vhodnou vodoteč, ti by to řešit mohli relativně snadno a ani by tak moc nezáleželo na účinnosti. Koumání zdar a tě péro!

  • @krisgeorg909
    @krisgeorg909 4 місяці тому +4

    😃! HAHAHA, dobrý! 😂

  • @TomasKlinger78
    @TomasKlinger78 4 місяці тому +1

    Ahoj Vidláku, super video, kogenerační jednotky se využívají například ve Škoda auto, kde mají motory které při spalování zemního plynu vyrábí teplo a elektřinu, zde je tedy teplo jako odpadní produkt motorů (generátorů) využíváno pro ohřev TUV. Nešlo by to tedy využít? například výrobou dřevoplynu? Poté by vznikl plyn který by se dal dál využít a dřevěné uhlí které se dá také dál využít.... jen nápad :)

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, děkuju za zprávu. Vím, že se to používá. My hledáme něco malého pro rodinný dům. Desítky kW elektriky co by vyrobil motor z auta není kam dá. A zatím jsem nenašel malý motorek s vodním chlazením.

    • @TomasKlinger78
      @TomasKlinger78 4 місяці тому

      motorek z babety, mopedu? vodní chlazení by se dalo dodělat :) @@vidlak001

  • @filipstanek3751
    @filipstanek3751 4 місяці тому +1

    Výborně, velice ale opravdu velice zajímavé téma. Tohle téma mě v hlavě také hryže už nějaký čas, v podstatě se stejnou myšlenkou jako máš ty, vyrobit si prostě drobet elektrické energie i při běžném vytápění, mám FVE která jak sám víš v zimě nic moc nevyrobí (spíš nic :D ), no a v zimě se logicky topí tak proč tu energii ze dřeva nevyužít krom vytápění a ohřevu TUV i na výrobu elektrické energie. Jedna to sníží účty (i když je to diskutabilní) ale hlavně bych v tom viděl dva podstatné benefity, jedním z nich je v podstatě snadno vyřešený pohon oběhového čerpadla v případě výpadku elektřiny a ten druhý benefit je opět jakési vzdálení se od nutnosti připojení na síť (takže takové preperský důvod by se dalo říci).
    Bohužel jsem zatím neměl dost času se tomuto tématu více věnovat, jen mohu nastřelit nějaké další fyzikální možnosti co by se mohli naskytnout, mimochodem tento termoakustický jev vidím poprvé a dost mě to překvapilo. Další možnost se mohou jevit třeba peltierovy články, však se také dělají ventilátory na kamna co jsou takto poháněné. Další co se nabízí je stirlingův motor, údajně se už dělají nějaké kotle s tímto motorem co generují elektrickou energii (nejsem si uplně jistý ale myslím že jsem ho viděl na kanále Elektro Dad ve video o soběstačném domě) nicméně takový kotel stojí nesmysl....Potom se uplně nabízí naprosto šílený nápad malé marní turbíny. Tyhle všechny řešení mají jednoho společného jmenovatele a tím je nutnost co největšího tepelného spádu, aby fungovali co nejvíce efektivně.
    Před časem mě napadla ještě šílenější myšlenka, postavit si vlastní bioplynovou stanici. Ta by produkovala jak teplo, tak elektřinu a navíc i dobré hnojivo. A však v mém případě mi to komplikuje málo prostoru u domu a nemožnost táhnout kabely ze svého pozemku k domu. Každopádně konstrukce něčeho takového by byla asi úplně nejsložitější že všech možností (sám uvidíš jestli se k tomu někdy dostaneš) a další věcí je její zásobování. Potom je diskutabilní jestli se nevyplatí spíš nalít naftu rovnou do kamen místo do traktoru na sekání trávy pro bioplynku.
    Prošel jsem si komentáře a padla tady jedna hezká myšlenka a tou je kogenerační jednotka na dřevoplyn. Výroba elektřiny i tepla by byla zprostředkována motorem, taktéž jako i BPS jen s tím rozdílem že by se to dalo krmit dřevním odpadem. To znamená vším co zbaští štěpkovač, čistě teoreticky by se daly větve sehnat ve zanedbatelné peníze či dokonce zdarma (to zjistím čase, stavbu šnekového štěpkovače mám v plánu taktéž), pak je taky snazší skladování a věší hustota energie než u jiné biomasy jako je tráva či kukuřice. ....hmmmm... ta myšlenka se mi začíná líbit víc a víc :D

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, v tuto chvíli se zatím motáme v kruhu: termo akustický generátor, termočlánky, stirling... něco z toho se i komerčně nabízí, ale stojí to statisíce a nikdy se to nezaplatí.
      Třeba i takový motor s vodním chlazením, který by se dal použít se nedá sehnat v rozumném výkonu jednotek kW. S tím by se dalo snadno začít, ale asi nikdo nevyrábí vodou chlazenou elektrocentrálu malého výkonu.

    • @filipstanek3751
      @filipstanek3751 4 місяці тому

      @@vidlak001 A co si udělat vodou chlazenou elektrocentrálu ze vzduchem chlazené.... Odbroustit středova žebra, krajní nechat a navařit na ně plech, tím ti vznikne prostor pro vodu kterou tam pustíš skrze navařené závity. Ještě by si musel udělat krátký okruh skrze termostatický ventil, tak jako to máš u kamen, aby si udržel optimální provozní teplotu motoru. Jediné co je takový nějaké háček je jestli to půjde dobře navařit..... A nebo si vyrobit celý vlastní válec, jen nevím jak je to s vložkou válce u elektrocentál, zda tam vůbec nějaká je, leda použít starou dvoutaktní elektrocentálu, tam vložka bude jen u dvoutaktní je potom problém s mazáním pokud ho krmíš plynem. ....nicméně myšlenka je to velice zajímavá 😁 ...mít hromadu zbytečného času tak bych to pro srandu zkusil 😆

  • @hankaajindrich8622
    @hankaajindrich8622 4 місяці тому +3

    Díky za osvětu, tento jev je pro mě novinkou. Jinak znám Stirlingův motor a ten by klidně mohl fungovat jako kogenerace v jaderné elektrárně jako náhrada chladicích věží. Ale klidně i doma u kamen by vyrobil vytoužených 10 až 20% elektrické energie.

    • @zuban222
      @zuban222 4 місяці тому +3

      Dovolím si reagovat, protože tohle je přesně typický nápad laika, který nefunguje a pokusím se vysvětlit proč. Jakýkoli tepelný stroj (třeba takový, který funguje na výstupu tepelné elektrárny) funguje na principu rozdílu dvou teplot. To znamená, že vezmu třeba odpadní teplo 28°C a abych udělal nějakou práci, musím mít přístup ještě k něčemu, co mi ochladí ještě více - třeba na 26°C a z toho rozdílu 2°C udělám tepelný stroj. Nojo, ale proč rovnou tu tepelnou elektrárnu nechladím na 26°C? Protože je nemám. Takže na to půjdu jinak - řeknu si, že mám stále chladič na teplotu 28°C, ale tu elektrárnu naladím tak, že odpadní teplo nebude mít 28°C, ale třeba 30°C. Což znamená, že jsem snížil účinnost té elektrárny. A o kolik? No, přesně o tolik, kolik mi může teoreticky dát ten Stirlingův motor.
      Takže tohle je přesně to, co bohužel nefunguje. Ale to, co funguje, je (DĚKUJI VIDLÁKU!) kogenerační jednotka. Kogenerační jednotka je ten nápad s přidaným tepelným strojem "naruby": Potřebuji vyrábět teplo, ale místo toho, abych vyrobil teplo o teplotě 220°C na výstupu z kotle, tak nejprve ochladím v turbíně páru na 120°C a z toho rozdílu teplot 100°C vyrobím elektřinu. Takže ve výsledku mám elektřinu na teplo 120°C. Vtip je v tom, že to teplo není odpad, ale ten můj produkt, tak elektřinu mám "zadarmo". No, není to zadarmo, ale a teď to je jen fígl v tom, jak to počítám. To množství tepla, o které jsem přišel výrobou elektřiny, je totiž rovno přesně tolika tepla, o které jsem přišel. Takže účinnost je 100%.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj Jindro, viděl jsem na YT samo domo stirlingovy motory a přestože měly výkon řádu sto wattů, tak to byla monstra. Hledáme něco malého, elegantního :-)

    • @janbaxa3282
      @janbaxa3282 4 місяці тому

      ​@@vidlak001já nevím jestli tu matematika vyskočila taky z okna, ale když vyrobíš s 10% účinností 10% energie, tak ti do domu už žádná (tepelná) energie nejde 😂 tohle nikdy nebude fungovat a soused s 10 elektrickýmy přímotopy bude mít teplo levněji než ty, až začneš vyrábět elektřinu z kamen 😂😂😂

    • @andrej6792
      @andrej6792 4 місяці тому

      Přesně tak, zde v řadě komentářů vyskočila z okna i fyzika a myslím, že byla první :-).

    • @hankaajindrich8622
      @hankaajindrich8622 4 місяці тому

      @@zuban222 kopie článku z webu svět energie: Dvě třetiny do vzduchu
      Výroba elektřiny v jaderné elektrárně je výsledkem několika dějů nazývaných tepelný oběh. V parogenerátoru se generuje pára, ta roztáčí turbínu s generátorem, dále vstupuje do kondenzátoru, kde zkapalní a kondenzát putuje opět do parogenerátoru. Velkou nevýhodou tepelných cyklů je, že podle termodynamických zákonů nedokáží zpracovat veškeré přivedené teplo, ale velkou část z něj (polovinu až dvě třetiny) musí odvést do okolního prostředí, například do vzduchu. A k tomu slouží ohromné chladicí věže. V nich se ochlazuje velké množství vody, která potom proudí trubkami kondenzátoru a odebírá teplo kondenzující páře. Celý proces se dokola opakuje - odebrat teplo v kondenzátoru a uvolnit jej ve věži do vzduchu.
      Při pohledu na majestátnost věží by nás asi zajímalo, kolik tepla se takhle nuceně „vyhazuje“. Jak již bylo řečeno, téměř dvě třetiny. Každá chladicí věž má tepelný výkon přes 1 000 MW, což znamená, že každou hodinu se do ovzduší uvolní tolik tepla, kolik by stačilo k vytápění 80 domácností po dobu 1 roku. Problém je ovšem v tom, že pro vytápění je toto teplo, vzhledem k nízkým parametrům, nepoužitelné a hodí se jen k výrobě oblaků.

  • @jaroslavport2473
    @jaroslavport2473 4 місяці тому +6

    Jediná smysluplná kombinace je spalovací motor na zemní plyn , generátor elektřiny a využití odpadního tepla z chlazení .

    • @pepecraft4550
      @pepecraft4550 4 місяці тому +1

      Super, bohužel mám na zahradě zdarma dřevo a ne zemní plyn. A spalovací motor na dřevo zatím není. Nebo přesněji neni v takové variantě, aby vydržel dost dlouho... Aby bylo jasno, tak mám na mysli kogeneraci pres dřevoplyn, kde vznikají kyseliny, které ten motor skorodují.

    • @MsSaginek
      @MsSaginek 4 місяці тому

      ​@@pepecraft4550Ahoj. dříve, ale auta na dřevoplyn jezdily. Tak možná jen oprášit co kdysi fungovalo.

    • @pepecraft4550
      @pepecraft4550 4 місяці тому +1

      @@MsSaginek Co jsem slyšel, tak to znamená každý rok měnit chladič plynu, sací potrubí a výfuku, což je poněkud drahý provoz za poloviční výkon 😔

    • @MsSaginek
      @MsSaginek 4 місяці тому

      @@pepecraft4550 to je velká škoda, ale stejně věřím, že pokud bude chuť a "společenský zájem " řešení se najde.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +2

      Ahoj, to se používá a prodává, ale stojí dosti peněz, pokud se bavíme o výkonech pro rodinný dům.

  • @wardez864
    @wardez864 4 місяці тому +1

    Zdravím Vidláku, čo ak by bola podobná blana napr. na jemných pružinkách za ktorou by bol magnet a cievka a nárazmi vetra by sa magnet posúval a pružiny by ho vracali späť, príp. namiesto blany padáčik, ktorý by sa vetrom posúval dozadu a pružinou zase späť alebo iba tabuľa, ktorá by sa vetrom kýva a tým aj magnet v cievke. Asi by to nebolo efektívne ako turbína ale možno bezpečnejšie. Príp. z tepla využívať teplý vzduch, ktorý smeruje hore a rozvibruje niečo.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, zajímavé nápady :-) Mě zase napadlo využít energii kývajících se stromů. Ale jedna věc je nápad a druhá aby to někdo udělal :-)

  • @zdigidorealu
    @zdigidorealu 4 місяці тому +3

    No jenom nevím,jestli někdo nezapomněl na ochranné brýle ,pro variantu prasknutí zkumavky? 🙂
    (výzkumnická nekázeň 😀)

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +2

      Ahoj, opatrnosti nikdy nezbývá... zkumavky jen klidně praskají, žádná se mi nerozlítla.

    • @zdigidorealu
      @zdigidorealu 4 місяці тому

      @@vidlak001 Aha-tak v tom případě se jedná o výzkumníkovu hloubkovou znalost propriet s nimi pracuje.Tak to jó 😀.Nicméně jestli není nebezpečný ten sdílený návyk,který se pak jiným při jiném ohřevu,může stát oko-osudným!

  • @vladoihnatko4146
    @vladoihnatko4146 4 місяці тому +1

    Dobrý den,
    Už nemůžu najít video z Vaší zkušenosti s dronem Tesla, co jste si pořídili od stromeček. Bylo smazané, nebo jenom neumím hledat?

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, to bylo na jiném kanálu :-)

  • @jankolar5612
    @jankolar5612 4 місяці тому +1

    Dělal jsem pokusy s termoelektrickým jevem. Vyšlo mi z toho, že je to životaschopné, pokud by se ty články vložily mezi zdroj tepla a studenou vodu určenou k ohřevu. Tam to opravdu může vyrábět i řekněme 100 W elektrického výkonu. Teď to ale někdo musí zkonstruovat :)
    Pořád přemýšlím, že bych vodu z radiátorů hnal do stávajícího plynového kotle ještě přes kamna (možná s extra výměníkem voda-voda), a pak by se tam mohly dát ty termoelektrické články. Ale zatím jsem byl líný tuto myšlenku někam dotáhnout, hlavně co se týče různých ochran, aby to bylo blbuvzdorné. Samotná realizace by asi problém nebyla. Ekonomicky to samozřejmě smysl nedává, je to spíše survival opatření.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, to jsem taky měřil, je to tom video. A jak píšeš, funguje to, ale ekonomicky to nedávalo smysl. Musíme objevit něco jiného :-)

  • @TheOnyan
    @TheOnyan 4 місяці тому

    🌟 no to je super. Taky bych chtěla si vyrábět elektřinu doma. Mám podobná kamna jako vy a je nad nimi hodně teplo. Tak jsem si říkala, kdyby se tam tím teplem točila nějaká vrtulka. Teplo samo proudí vzhůru. Tak by to nějakou el. určitě vyrobilo. Jsi šikovný Vidláku, zkusíš to? Já si to koupím. Budu držet všechny palce. Sleduji vás ráda, vždy mi zvednete náladu. Jste milí a zvídaví , to je super. 🌺🏵 díky vám skřítkové. Já jsem taky skřítek 💖

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, nad kamnama se toho moc nevyrobí, ale staví se vysoké komíny v poušti a prý jim to funguje :-) Skřítkům zdar!

    • @TheOnyan
      @TheOnyan 4 місяці тому

      tuším, že by toho moc nebylo. Ale lampičku by to třeba rožlo. Mohla by mi svítit v noci na dřevo když jdu přikládat. Možná by takhle mohl každý zdroj tepla malinko něco vyrábět. Skřítkům zdar a pohodu 🏡@@vidlak001

  • @Choosse01
    @Choosse01 4 місяці тому +3

    Super video. Pokud něco jednoduchého, tak starý motor z auta, chladící okruh připojit na otopovou soustavu a jako palivo dřevoplyn. Naftových motoru je na vrakáči spousta za pár korun, má to na sobě už i elektrický generátor. Výroba dřevoplynu je už též zmáklá, a na youtube najdeš hromadu videí kde to už fachá. Příští jednoduchý pokus, vezmi papiňák a na něj připoj pneumatické nářadí třeba přímočarou brusku. No můžeš to taky dělat v kuchyni. Hlavně (jak tu někdo poznamenal) nezapomeň na brýle. Stirlinguv motor je fajn, jen je náročný na výrobu.

    • @AndrejMudray
      @AndrejMudray 4 місяці тому

      A nebude jednodušší, bez doprovodné práce, bez blafajícího motoru, bez nákladů, to dřevo rovnou v kamnech s výměníkem pálit??? Jako bonus má toto jednodušší řešení vyšší účinnost :-).

    • @Choosse01
      @Choosse01 4 місяці тому

      Tady se jedná o to jak vyrobit elektrickou energii v zimě když foto,panely nefachaj, Kogenerace je o tom, že místo toho aby jsi palivo přeměnil jen na teplo pro vytápění, použiješ ho k výrobě el. energie a zbytkové teplo pro vytápění. Musí to být Palivo které je dostupné a levné.
      @@AndrejMudray

    • @andrej6792
      @andrej6792 4 місяці тому

      FVE "maká" i v zimě, byť s daleko menší produkcí, nula to ale není. Já mám v nejhorším měsíci, což je prosinec, tak 10-15% ročního maxima, podle toho kterého roku. A pokud budeš vymýšlet výrobu el. energie spalováním dřevoplynu ve starém naftovém motoru z vrakáče, pak začni problematikou od výroby dřevoplynu, spotřeby času na provoz a údržbu generátoru, potom si spočítej celkovou účinnost takového zařízení a zjistíš, že nemá smysl ani začínat :-). To je hledání kvadratury kruhu, nebo lépe česky - z lejna bič neupleteš a z prdu kuličku neuděláš...

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, ty motory z vrakáče mají dosti velký výkon, bavíme se o motorech z auta. My potřebujeme na naše pokusy výkony řádu jednotek kW.

    • @Choosse01
      @Choosse01 4 місяці тому

      Ok, pro začátek něco takhle jednoduchého ua-cam.com/video/Bvl5XxVVjDM/v-deo.html Jako ta technologie je stará přes 100 let. Auta na to jezdili, svítilo se s tím, vařilo se na tom, možná by stálo za to, tu technologii trochu oprášit, upravit a třeba z toho něco bude, nebo to bude jen ztráta času..@@vidlak001

  • @davidpoustevnik5462
    @davidpoustevnik5462 4 місяці тому +1

    To už by jsi mohl použít urychlovač částic v CERNU jako lapač zvuků naši planety které by se proměnil na proud.
    Aspoň by to se tam jen tak za těch pár miliard jentak nevalelo.
    To jen tak příkladem .
    Jen tak dál jednou na to přijdeš

    • @mirekbautsch9450
      @mirekbautsch9450 4 місяці тому

      Do CERNu to má Vidlák daleko.
      Ale mohl by se soustředit na lapání energie ze Schumannovy rezonance (puls Země, vibrační frekvence 7,83 Hz).
      To je taky zatím pole neorané, určitě by vhodným zařízením pár mikrovoltů lapil a svým klešťákem naměřil 🙂

  • @ahoyi530
    @ahoyi530 4 місяці тому +2

    Elektřinu dokážeš vyrobit třeba i díky lidskému potu. Takže nemusíš zbytečně hulákat 🙂
    Jinak kdybys bydlel u dálnice, stačilo by kolem ní umístit repráky :D

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, doufám, že různé varianty osobně probereme :-)

    • @ahoyi530
      @ahoyi530 4 місяці тому

      Můžeme zkusit rozhýbat hodiny třeba@@vidlak001

  • @ManetTron
    @ManetTron 4 місяці тому +2

    Dotočíš prosím serii malá vodní elektrárna.

  • @anusmus3056
    @anusmus3056 4 місяці тому +2

    Zajímavé. Co si vytvořit malý parní stroj na ty kamna?

    • @zts9383
      @zts9383 4 місяці тому

      Proč parní, když je Stirling všeobecně známý.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, samozřejmě, ale je to složitý, jen to parní hospodářství kolem toho.

  • @chozechoze6945
    @chozechoze6945 4 місяці тому +1

    Azdravim , pokud do toho date pist, zacne se normalne pohybovat, ale musi byt dokonale sladeny prumer

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, ano, to se prodává na čínských eshopech...

  • @Gemba192
    @Gemba192 4 місяці тому +2

    V myšlence tě víc než podpořím avšak s touto rovnoprávní "rebélií" musí každý pořádný muž začít sám od sebe už doma. Zavelit a říct že je potřeba další místnost, nebo jinou předělat.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, jsem v té rebélii na půl cesty :-) Dílnu nemám někde na dvorku nebo v garáži, ale v jednom pokoji :-) Jen to vybavení nábytkem ještě není ideální.

  • @JanChodura68
    @JanChodura68 4 місяці тому +1

    Dát to rovnou do komína. Sice bude pořád hučet ale bude i generovat elektřinu. :D

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, zkus to dotáhnout do funkčního prototypu :-)

  • @zuban222
    @zuban222 4 місяці тому

    Díky Vidláku, že se chystáš na osvětu o kogeneračních jednotkách. Pokud to budeš stavět, tak ti nesmírně držím palce. Pokud budeš mít nějaké dotazy, klidně ti poradím.
    Ale mimochodem, kdysi mě napadlo, proč neexistuje plynová turbína, která by poháněla tepelné čerpadlo. (Tzn. v podstatě kogenerační jednotka, která by místo generátoru poháněla kompresor tepelného čerpadla). Prostě tepelné čerpadlo ne na elektřinu, ale na hořící plyn a to odpadní teplo by se zase ještě využilo k vytápění. A tak jsem to googlil a vygooglil, že to na vytápění kancelářských budov skutečně existuje. Jen je to prostě tak složité a drahé, že se to v malém ekonomicky nevyplatí dělat. Obávám se, že výsledek celého Tvého bádání bude přesně tentýž - udělat kogenerační jednotku z krbu o 5kW k výrobě 500W elektřiny půjde, ale nevyplatí se to kvůli složitosti a ceně celého systému. Pokud do toho půjdeš, fandím ti.

    • @andrej6792
      @andrej6792 4 місяці тому

      Potíž je v tom, že krb ( kamna ) mají odpadní teplo až to, co jde z komína ven, to teplo, co jde do interiéru není odpadní ( je to přece to teplo, kvůli kterému topíme ) a nemá smysl s ním dál složitě pracovat - stačí se jednoduše hřát :-).

    • @zuban222
      @zuban222 4 місяці тому

      @@andrej6792 To je právě ten vtip. Místo toho, abychom vyráběli teplo, tak uděláme tepla o trochu více, vyrobíme elektřinu a tím odpadním teplem vytápím byt. A tu elektřinu mám téměř zadarmo a byt si stále vytopím. Viz elektrárna Mělník, která vytápí Prahu. cs.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%BD_nap%C3%A1je%C4%8D_M%C4%9Bln%C3%ADk_%E2%80%93_Praha

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому

      Ahoj zubane, hodně lidí mi říkalo, že parní stroj je nesmysl a parní turbína tuplem :-) Ale to mi moc nepomohli :-)))

  • @fetabhelium
    @fetabhelium 4 місяці тому

    Jo, jo.. Ono to má svou histórii.
    Záčíná to kd

  • @flodurkeng
    @flodurkeng 4 місяці тому +2

    když jsem na novinkách v diskuzi na něco napsal že dotyčný když se mu můj názor nelíbí tak může skočit z okna tak mě na měsíc blokli přes můj odpor že jsem neuvedl výšku okna od země 😂,no už mám klid doživotní ban za slušné ale nehodící se názory 🤣

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +2

      Ahoj, doufám, že ses ponaučil a mluvíš přesně :-)

    • @jankolar5612
      @jankolar5612 4 місяці тому

      Mě na novinkách blokli navždy za "trolling", ve skutečnosti za jeden příspěvek o tom, kdo napáchal víc zla na Ukrajině, mimochodem byla to citace bývalého prezidenta.

    • @karelventil2647
      @karelventil2647 4 місяці тому

      Já jsem sprostě odpověděl na ten jejich email s banem a od té doby mám ban na celý život. Prý jsem byl vulgární v komunikaci s administrátorem 😂 Slovo amnestie asi neznají. Už to trvá několik let.

  • @marosh289
    @marosh289 4 місяці тому +1

    Ahoj Vidláku. Když se to tak vezme kolem a kolem, tak každý automobil na spalovací motor je vlastně taková pojízdná kogenerační jednotka. Čím si v autě topíš? Motorem...? A co třeba diesel elektrický pohon v lokomotivách? Kam pouští to odpadní teplo? Asi do vagónů... Takže to není až tak nic nového pod sluncem. Spíš by stálo za to jak využít to teplo co jde do výfuku. Schválně: Na kolik stupňů se musí ohřát katalyzátor aby fungoval. To je tepla, co? A to všechno uteče jen tak... Co tak s tím ještě roztočit malou turbínku a s ní ještě pohánět malý generátor el. energie? Něco jako druhý alternátor. Nebo už něco takového existuje?🤔 Díky za video co rozpoutalo celkem zajímavou diskuzi. Dobrý námět na zamyšlení.👍

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, automobilové motory se používají jako kogenerační jednotky, to je známá věc. My ale hledáme něco malého domů a něco na dřevo :-)

    • @marosh289
      @marosh289 4 місяці тому

      @@vidlak001 tak já to nemyslel až tak doslova. Ony ty kogenerační jednotky taky nejsou samospásné. U nás to mají v teplárně na zemní plyn. Je to velké asi jako pohonná jednotka z diesel elektrické lokomotivy. Tepla to moc nevyrobí a elektriku možná tak na provoz samotné teplárny. Takže sídliště stejně vytápějí klasickými kotly. Hlavně na to mohou čerpat dotace...🤓 Jinak je mi jasné, že autem si doma topit nebudete.😉 Co zkusit něco na dřevoplyn? Ale ta malá turbínka do výfuku by možná stála za úvahu. A dobíjet za jízdy třeba externí baterie v kufru a pak je používat i doma nebo na jiné využití. Jen takový nápad vysloužilého kutila a vynálezce.🤩 Hodně zdaru v dalším kutění a vynalézání.👍

    • @slopfuel
      @slopfuel 4 місяці тому

      To by asi nešlo realizovat,aby byly vytápěny vagóny vlaku odpadním teplem z motoru,možná tak jen kabina lokomotivy.Používalo se parní topení.Pára se vyráběla v parogenerátoru umístěném ve strojovně lokomotivy a dnes se už asi vlaky vytápí jen elektricky...

    • @marosh289
      @marosh289 4 місяці тому

      @@slopfuel Ano, to máš pravdu. Normální velké vlaky to mají jak píšeš. Ale ty motorové lokálky max o 2 vagónech využívají tt teplo z motoru k vytápění. V motorovém voze určiti, ve vlečeném už nevím. Možná elektrické. Ale zjistím....🤔🤓

  • @PeKlim
    @PeKlim 4 місяці тому +1

    Zařízení s 10% účinností napojené na 5kW, by těchto pět kilowatt spotřebovalo a měl bys studený dům a 500W elektřiny.

    • @radimkundrata2398
      @radimkundrata2398 4 місяці тому +1

      Tomu by tak jistě nebylo. Samozřejmě, tepla bude o 500W méně, ale ostatní ztráty se opět přemění na teplo. Pokud bude technologie v domě a Vidlák nebude stavět chladící věž, tak mu zbytek tepla na vytápění domu zůstane ☺️

    • @andrej6792
      @andrej6792 4 місяці тому +2

      To je teoreticky pravda. Ovšem ta technologie bude "bydlet" doma s Vidlákem, ten ji bude muset někde mít, u ní dokořán otevřené dveře, aby odpadní teplo odcházelo zase do domu a všechny stěny této místnosti sousedící s venkovním prostředím by musely být mohutně izolovány.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, samozřejmě tím teplem budu topit, jinak by to nedávalo smysl :-)

  • @pavolfridrich4612
    @pavolfridrich4612 4 місяці тому +2

    komik :)

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 4 місяці тому

    Ďakujem! S týmito pokusmi sa zaoberal Orest Symko na Utah Institut so svojím týmom žiakov a spolupracovníkov. Mal tam pred rokmi vyhradenú svoju vlastnú stránku, ktorá bola napokon zrušená. Dosiahli účinnosti porovnatelnej s obyčajnými solárnymi článkami čo je už na zamyslenie. On práve vypracoval uzavreté systémy, s menej viskóznymi plynmi za účelom znižovania strát ako vodík, piezoelektrický menič... a posunul kmity bližšie k ultrazvuku. Je to vlastne niečo ako teplovzdušný motor s vonkajším spalovaním ako Stirlingov motor, akurát že ten kmitá pomalšie a preto pri týchto kmitoch čím robustnejšia konštrukcia, tým väčšia účinnosť. Tu však ide o kmity vyššie, je preto nevyhnutné nahradiť piest ktorý predstavuje velké straty, nejakou kmitacou membránou. Výhodou toho je pri porovnatelnej účinnosti, menšie rozmery tepelného stroja.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, tak třeba se jim povedlo zvýšit účinnost a raději si to nechali pro sebe, aby to mohli dodělat. Četl jsem krátkou zmínku o termoakustických měničích, které pracují při vysokých teplotách. Účinnost prý desítky procent.

    • @jozefnovak7750
      @jozefnovak7750 4 місяці тому

      Vďaka! To je fakt.

  • @flodurkeng
    @flodurkeng 4 місяці тому +1

    houkání je k ničemu víc by vyrobilo přilepení reproduktoru manželce na ústa takže lepší bude stirlingův motor 😉

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +2

      To spíš přidělat na rotoped generátor :-)

  • @oktipy
    @oktipy 4 місяці тому

    Velmi podobný systém, jako u prvních motoru a to stirling, Moderní Stirling motory mají vcelku slušnou účinnost cca 35% a Ford vyrobil auto se stirling motorem s výkonem 50kw. Philips v 50 letech prodával přenosný stirling generátor ua-cam.com/video/j7Ja05DKZsk/v-deo.html . Němci vyrábějí plynový 10kw kotel se zabudovaným velmi zajímavým stirling motorem s výrobou 1kw elektriky ua-cam.com/video/QeMIa4WR8ug/v-deo.html původní video nemůžu najít. Dále se vyrábějí stirling motory s parabolou ua-cam.com/video/ExjX--Z6jI8/v-deo.html atd.atd. Vyrábí se i peletkový kotel s generátorem i 5kw. Je toho mraky. Pokud nechceš používat stroj s pohyblivou částí tak určitě výkonnější bude generátor s peltierovým článkem např. ua-cam.com/video/Zd-93HLnkb4/v-deo.html
    Tak doufám, že mi komentář projde s těmi odkazy na youtube.

    • @mirekbautsch9450
      @mirekbautsch9450 4 місяці тому +1

      Stirling to sice je, ale aby to kmitalo, troubilo, pískalo, tak je to kombinované níže zmíněným (jankubelka7294) Hemholtzovým rezonátorem.
      Funkce: Ten uzavřený ohřívaný konec zkumavky je expanzní komůrka, plyn ohřátím zvětší objem, vleze do chladné keramické voštiny, ochazením se smrští, cukne zpátky (= Stirling), zároveň za sebou popotáhne vzduchový sloupec v otevřeném konci zkumavky. Opět se ohřeje, zvětší objem, vleze do keramiky ..... atd. Začne to kmitat na frekvenci, která je daná délkou a objemem otevřeného konce zkumavky (= Hemholtz).
      Kdyby si mladý kutil ten kousek katalyzátoru upevnil na tenký drátek a posunoval ho různě ve zkumavce, tak by mu to písklo i dříve, než by se sklo začalo tavit.
      No, a protože se keramika od horkého vzduchu ohřívá, tak po delší době pískání by došlo k tomu, že se keramika ohřeje v celé délce a tím pískání končí.
      Stirling totiž pracuje jenom tehdy, když se na jednom konci ohřívá a na druhém chladí.
      Ale to by mladý kutil taky časem zjistil...
      Držím palce a těším se na další vynálezy!

    • @oktipy
      @oktipy 4 місяці тому

      o tom jevu hemholtz jsem nevěděl. Jsem jenom vyučen , ale díky za info 🙂@@mirekbautsch9450

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому

      Ahoj oktipy, je to divný, ten Philips vypadá provozuschopně a od té doby uběhly desítky let. Co jsem zahlédl kotel s kogenerací, tak stál tolik peněz, že se nezaplatí a co jsem viděl doma vyráběné stirligy, tak to byla monstra stokilová.

  • @janmatlas
    @janmatlas 4 місяці тому

    Pro toto jedině TEG generátor na základě Peltierova jevu.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому

      Ahoj, účinnost je v řádu procent a cena článků v poměru k výkonu vychází velká. Hledáme něco jednoduchého a účinného. A to asi hledá celý svět :-)

    • @janmatlas
      @janmatlas 4 місяці тому

      Účinnost 5-10%. Na GME jedna taková 8,5W "kachlička" vyjde na necelých 800Kč. Takže vyvložkování komína tady tím by něco stálo :-) Pak ještě velký hliníkový chladiče aby se vytvořil rozdíl teplot. Vydrží max 220°C, takže nesmí chytnout saze 😂. Pravda to už je lepší těma kamnama generovat páru a honit jí skrz malou turbínu. @@vidlak001

    • @janmatlas
      @janmatlas 4 місяці тому

      Když nám zruší uhelné elektrárny, tak si je musíme postavit doma v malém 😂@@vidlak001

  • @zdeneksuchanek8052
    @zdeneksuchanek8052 4 місяці тому

    Další demagok v elektrotechnice.Odborníci se tomu jen smějou.

  • @petropro2929
    @petropro2929 Місяць тому

    Tak snad něco z toho prošlo

  • @petropro2929
    @petropro2929 Місяць тому

    КАК СДЕЛАТЬ ТЕРМОАКУСТИЧЕСКИЙ ДВИГАТЕЛЬ С ГЕНЕРАТОРОМ ПРАКТИЧЕСКИ ИЗ МУСОРА ИГОРЬ БЕЛЕЦКИЙ

    • @vidlak001
      @vidlak001  Місяць тому +1

      Prošlo, viděl jsem, hezký :-)

  • @sadaabojkova3641
    @sadaabojkova3641 4 місяці тому +1

    Termistor

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, v konečném důsledku jde o účinnost a cenu za watt a to ani u termistoru nevychází oslnivě.

  • @zts9383
    @zts9383 4 місяці тому +1

    To jsem vůbec neznal. Je to ještě horší, než Peltier a ten už je nahovno. Udělej hydrostatický generátor z rozdílu tlaku vody pod hladinou.

    • @lubosxx2354
      @lubosxx2354 4 місяці тому

      Mě upřímně peltier baví zajímá ale prostě těch pár mW se mi nevyplatí stavět ve velkým měřítku

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, obojí mají malou účinnost, tudy cesta nevede...

    • @lubosxx2354
      @lubosxx2354 4 місяці тому

      @@vidlak001 jako peltierem jsi schopný vyrábět nonstop boužel za cenu malých zisku energie

  • @Gozer3
    @Gozer3 4 місяці тому

    Peltier asi udělá víc.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, o něco víc ano, ale taky dosti stojí, zatím.

  • @mirekbautsch9450
    @mirekbautsch9450 4 місяці тому

    Tady se podívej, jak americký mladý vynálezce a jeho dívka troubí v kuchyni zkumavkou a kahanem. Ale chladí, takže bude troubit déle a neroztaví zkumavku.
    ua-cam.com/video/WFDgRZg8MrM/v-deo.html

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому

      Ahoj, já jsem v jiném pokusu udělal chybu, že jsem to šel ochladit už nahřáté a praskla mi zkumavka :-)

  • @janrezny281
    @janrezny281 4 місяці тому +1

    ton A

  • @0609111213
    @0609111213 4 місяці тому +2

    Jen mě napadla taková blbost - u starých gramofonů se používala trubka jako mechanický zesilovač zvuku. Poté místo reproduktoru použij mikrofon., vezmi v potaz poměr průměru kádinky a velikost a nízkou účinnost reproduktoru. Další možnost je použít vysoký komín, (3km) kde bys přirozeným vztlakem vzduchu mohl roztáčet vrtuli. Pokud máš pod barákem důl, ze země stoupá teplo vzhůru.... zase jsem se zasnil :)

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, dělali na tom výzkumníci a dosáhli pár procent účinnosti. Musíme vymyslet něco jiného :-) Komín to nebude, to je spíš zajímavost.

    • @vaclavmerhaut3997
      @vaclavmerhaut3997 4 місяці тому

      No Velevidlaku podívej se na peltieruv článek a můžeš vyrábět elektřinu desetkrát ucinneji a ještě jednoduseji

    • @hochp
      @hochp 2 місяці тому

      @@vaclavmerhaut3997Liščí ohon s ebonitovou tyčí fungujou ještě lépe... 🤣🤣🤣