Zdravím vás. Důležité je, umět si poradit. Jsem opravdu rád, že strojařský duch v naší kotlině nevymírá tempem, jak si někteří přejí. Hodně zdaru a elánu přeji. Mějte se fajn, M
Ahoj Mirek.Pozrel som si video a všimol som si,že nepiužívaš chlaenie a na frézovanie si zvolil príliš vysoké otáčky.Takýmto spôsobom veľmi rýchlo zatupíš nástroj.Tým pádom je výroba dražšia a menej produkrívna.Chapem že ide o domáce podmienky,ale je rozdiel keď vyrobím povedzme desať kolies na jedno naostrenie frézy a keď nástroj nechladím a zatupím na dvoch kolieskach.Určením správnej reznej rýchlosti a s chladením stúpa produktivita aj hospodárnosť výroby.Moju pripomienku ber len ako priateľskú radu.Inak ti dával 👍 .
S těmi otáčkami je to tak, že video je zrychlené, tak se zdá že je jich tam moc. S tím chlazením - už mi tu od doby, kdy jsem koupil tu frézku, leží originální nádrž na emulzi, ale zatím jsem neměl moc čas pověnovat se čerpadlu a rozvodu. Věci by na to byly, ale buď si na to nevzpomenu, nebo dělám něco jiného. A je pravda, že bych to opravdu už potřeboval vyřešit. Dám si to jako pozdní novoroční předsevzetí. 😁👍
No konečně! Paráda! 👍 Je spousta aplikací, kde méně přesná kola vyrobená dělícím způsobem ničemu nevadí a je dobré to umět. Frézu jsi na imbusu trochu potrápil, demonstrativně by to stačilo i na něčem měkčím. 🙂Držím palce do dalších projektů!
Na strednej sme sa to učili ale od vtedy som to zabudol :D . K odboru som sa vrátil asi pred dvomi rokmi, skoro 8 rokov som sa tomu nevenoval vôbec a učím sa veľa vecí od znova a presne toto som sa chcel zase naučiť . Super video parádny návod a vysvetlenie :D. Vďaka 👌👍
Taky jsem si musel při pořízení frézky dost zopakovat a vzpomenout. Jak to člověk nedělá, tak spoustu věcí jaksi vypustí z hlavy. Ale postupně se mi to vrací, zkouším to a díky UA-cam to mohu i předat dál. I když třeba ne tak, jak by se to mělo dělat, ale s ohledem na vybavení a domácí podmínky.
Ono v reálu je to obrábění celkově jednoduché. Stačí přijít na to jak a používat selský rozum. A když si o tom člověk něco načte, nebo shlédne videa, tak se není čeho bát. Na učilišti nám to taky prvně přišlo jako hodně složité, ale měli jsme super mistra. Říkal, prostě to zkus, když to nevyjde, zkusíš to znovu...
Mít klobouk tak smekám, vyrobit ozubené kolo není až taková sranda kterou by zvládl kdokoliv. Nicméně děkuji za jednoduše a srozumitelně vysvětlené všechny podstatné výpočty okolo toho. Pravděpodobnost že to budu někdy dělat je minimální (nemám na to ano dost duhou frézku) ale je fajn o tom něco vědět.
Video čas 3:56 - hovoříte o tom, že 12 - 13 zubů je minimum. Teď zrovna v klubu závodních autíček řešíme nový ozubený pastorek, mám ho tady před sebou, má modul 1 a má 9 zubů. Znamená to tedy, že se nám zuby zlomí? Někdo nás povedl a prodal nám špatné kolečko? Jak to prosím je, vysvětlete. Díky.
Na tohle vám odpovím hned. Standartní zuby u modulu 1 jsou do minimálního počtu 12z. Pak jsou korigované zuby, kde se upraví hloubka zubu tak, aby buď nenastalo podřezání, nebo se minimalizovalo a pak se může dělat v klidu i o něco menší počet zubů. Dále se dají použít frézy s jiným tvarem, kde to samotné kolo sice nemá standartní tvar modulu 1 (jsou tam radiusy, upravená šířka hlavy a podobně), ale to kolo pak v pohodě zapadá do kola které ten standartní tvar a rozměr má. U pastorků závodních aut jsou snad vždy ty pastorky kalené, tzn mají větší tvrdost a houževnatost a díky tomu jsou ty zuby pevnější a vydrží i když jsou zeslabené.
Naprosto krásně je to vidět na animovaném obrázku ve Wikipedii. 20 stupňů je standard sklonu těch šipek oproti svislému směru. Když se udělá menší úhel (třeba 15 stupňů), tak je lepší přenos točivého momentu (obvodová síla) a menší část síly tlačí do hřídele (radiální síla) - nižší zatížení ložisek. Ale zuby jsou pak tenčí, takže nepřenesou takovou sílu. Větší úhel (třeba 25 stupňů) má vlastnosti opačné - horší pro ložiska, ale tlustej zub co přenese pořádnou zátěž - většinou při nízkých otáčkách. cs.wikipedia.org/wiki/Evolventn%C3%AD_ozuben%C3%AD
Bezva videjko, díky moc, ale mám mnoho dotazů, omlouvám se. Doufám logických. Hovoříte v 5:48, že malé kolečko má jiné zuby něž to velké, neboli že každý ten nástroj a ukazujete to, má jiný tvar nebo jak se to nazývá. Tak jak pak mohou malé a velké kolečko do sebe ty zuby zapadat, když má každé jiný tvar?
Jak to jen vysvětlit... Malé kolečko opisuje menší rádius a do záběru (mezi zuby) vstupuje jakoby menší plochou. Kdežto větší kolo zase naopak. Pokud by byly řezány obě kola stejnou frézou, ne že by do sebe nezapadala, ale kousala by se v sobě. Dřív, nebo později by buď povolil zub, nebo by se "odrhla" do správného tvaru. Jde o to, že rozteč zubů musí být stejná (pí x m), tudíž aby to fungovalo musí se doupravit šířka jednotlivých zubů.
Teda nevím jestli to bylo zrychlené ale ty otáčky frézy pokud je to obyč z rychlořezné oceli mi připadají hodně velké kor na imbus nakonec ty žhavé špony v záběru. :-) Jinak hezký popis počítání modulu hezky jednoduše tak to má být.
Ano, bylo to zrychlené. Ty žhavé špony - ty frézy hold nejsou dokonale nabroušené, jak mi je Číňan dodal a na tom imbusu už toho měla na konci plné zuby. 😁 Budu je muset nechat pořádně nabrousit. Jinak děkuji. Snažím se to podat tak, aby to pochopilo co nejvíce lidí.
to dělení, když to člověk nedělá delší dobu, tak z toho má hlavu jako balón. Ještě tam na té děličce, na tom dělicím kotoučku bývají takový ukazovátka pamatovátka co usnadní orientaci v hledání správných dírek. A samozřejmě jako u všeho obrábění je potřeba myslet na vůle. Točit stále stejným směrem, nevracet se, nebo když už se podaří přehmátnout se a přejet, vrátit víc zpátky a znovu točit správným směrem. Jen pro zajímavost, ty "podříznuté" zuby bývají u pastorků hodinových strojů. Bývají extremně malé, tedy nejen velikostí ale poměrem, třeba jen 6 nebo 7 zubů, takže jejich tvar je neobvyklý. Dřív se taky dělaly takzvané cévkové pastorky, neměly frézované zuby ale byly složené z kolíků, takže to byly "zuby" co neměly patu.
Přesně tak. Souhlas se vším. S těmi cévkovými pastorky to je dost zajímavé, to je vlastně palečné kolo, že? Nemůžu si teď vzpomenout, ale nedávno jsem takové kolo držel v ruce. Jen nevím kde...
Omlouvám se, ale v 21:02 se mi zdá, ale možná to je klam, že ty zuby na tom velkém kole jsou úplně jiné a možná větší, než ty, které jste vyrobil. Je to možné nebo to jen zkresluje obraz. A potom ještě dotaz ohledně toho nástroje. Jste na začátku říkal, že máte novou sadu těch nástrojů a potom na posledním zubu je ve videu napsáno, že je fréza tupá. To vydrží ta fréza takhle jenom jedno kolečko? A dá se tedy potom když je tupá nějak nabrousit?
Jsem moc rád za dotazy. Jestli by to nevadilo, klidně mi zde napište vše, co vás zajímá. Je toho tolik, že odpovídat přes psaní je skoro nemožné. Speciálně kvůli vám bych rád udělal video, kde bych vše objasnil. (Napíšu si seznam 😁)
Při takhle vysokých otáčkách a takto ničemném chlazení půjde fréza do okamžitě háje - což je konečně na videu i vidět (při jednom z posledních průjezdů už od ní letí žhavé jiskry). Nevím jak u Vás, ale mě v učení učili, že když od HSS frézy letí modré špony, už je to špatně (snížit otáčky, víc chladit a podobně). O jiskrách ani nemluvě 🙂
Video je 4x zrychlené, otáčky jsou cca 500. Ano, s tím chlazením je to zatím špatné. Musím pořešit klasické s emulzí. Ty jiskry už byla známka toho, že je fréza tupá. Nebyla už od začátku dobře nabroušená a imbus ji evidentně vadil. Je to přece jen dost tvrdý materiál.
@@magicontrol Ano, je, ale mám u té frézky problém s kroutícím momentem pod 500 otáček. Vzhledem k tomu, že je tam pouze jeden převod a frekvenční měnič, padá mi to občas do přetížení. Když je tam minimálně těch 500 otáček, jede pořád. Už dlouho jí slibuju, že se na to podívám a dám jí tam plnohodnotnou převodovku.
kdybys byl schopnej vyrobit klónická ozubená kola se spirálovým evolventním ozubením, a ještě k tomu na podomácku vyrobeném frézovacím přípravku, To bys byl borec.
Mě to příjde nějaké moc utopené to kolečko. Nepřehnal jsi to s hloubkou záběru? To, že nemáš chlazení nevadí, ale podle mě 500o/min je moc. Včera jsem zrovna koukal na výrobu ozubeného kolečka pro soustruh S28 a v těch nezrychlených záběrech si myslím, že tam má do 200o/min ua-cam.com/video/QJSeRVreq4Q/v-deo.htmlsi=izo97rVQlV81ShTI ale kolečko jsem nikdy nefrézoval.
Klasické frézování není pro převodovky (velké) vhodné. Jsou tam dost velké síly a při frézování tam vznikají mikrotrhliny a vrypy, které zeslabují odolnost zubů. Proto se spíš využívá broušení. Ale na nějaké nenáročné převody to jde použít.
V domácí dílně je pilka a pilník se svěrákem. V domácí dílně NEJSOU zubové kotouče, ani soustruh ! Prosím o přejmenování na Výroba ozubených kol v profesionálně vybavené dílně, nic pro domácí dílnu. Tvd takovej clickbait, výroba kol na soustruhu frézařskými noži ve vybavené dílně by mě asi nepřiměla se podívat jak se nedomácky vyrábí.
Jak se to vezme, s tou profesionálně vybavenou dílnou. Já to beru pořád jako domácí dílnu i když samozřejmě chápu že spousta lidí nemá ani soustruh a ani frézku. V tom případě by ale byla výroba ozubených kol hodně složitá (ale netvrdím že nemožná). Bohužel výsledek by byl ale celkem sporný.
Ano to je pravda, ale pokud na to člověk nechce čekat, nebo je to nějaký atyp, třeba středem, upnutím a podobně, tak si kdyžtak musí umět poradit. Jinak taky využívám spíš hotové kola, pokud to je možné.
Krásně pochopitelné,dokonale vysvětleno,malůvky jasné,už to mám na papíře na nástěnku.Děkuji.
To by se mi moc líbilo, to umět. Jsi moc šikovný, tak mnoho zdaru k další práci. Díky za poučná videa. 👍
Konečne video v ktorom to niekto vysvetlil normálne ľudsky. Palec hore a moc ďakujem.
Zapomněl zmínit, že do domácí dílny řadí soustruh a speciální kotouče. To by hned varovalo.
Zdravím vás. Důležité je, umět si poradit. Jsem opravdu rád, že strojařský duch v naší kotlině nevymírá tempem, jak si někteří přejí. Hodně zdaru a elánu přeji. Mějte se fajn, M
Ahoj Mirek.Pozrel som si video a všimol som si,že nepiužívaš chlaenie a na frézovanie si zvolil príliš vysoké otáčky.Takýmto spôsobom veľmi rýchlo zatupíš nástroj.Tým pádom je výroba dražšia a menej produkrívna.Chapem že ide o domáce podmienky,ale je rozdiel keď vyrobím povedzme desať kolies na jedno naostrenie frézy a keď nástroj nechladím a zatupím na dvoch kolieskach.Určením správnej reznej rýchlosti a s chladením stúpa produktivita aj hospodárnosť výroby.Moju pripomienku ber len ako priateľskú radu.Inak ti dával 👍 .
S těmi otáčkami je to tak, že video je zrychlené, tak se zdá že je jich tam moc. S tím chlazením - už mi tu od doby, kdy jsem koupil tu frézku, leží originální nádrž na emulzi, ale zatím jsem neměl moc čas pověnovat se čerpadlu a rozvodu. Věci by na to byly, ale buď si na to nevzpomenu, nebo dělám něco jiného. A je pravda, že bych to opravdu už potřeboval vyřešit. Dám si to jako pozdní novoroční předsevzetí. 😁👍
No konečně! Paráda! 👍 Je spousta aplikací, kde méně přesná kola vyrobená dělícím způsobem ničemu nevadí a je dobré to umět. Frézu jsi na imbusu trochu potrápil, demonstrativně by to stačilo i na něčem měkčím. 🙂Držím palce do dalších projektů!
Na strednej sme sa to učili ale od vtedy som to zabudol :D . K odboru som sa vrátil asi pred dvomi rokmi, skoro 8 rokov som sa tomu nevenoval vôbec a učím sa veľa vecí od znova a presne toto som sa chcel zase naučiť . Super video parádny návod a vysvetlenie :D. Vďaka 👌👍
Taky jsem si musel při pořízení frézky dost zopakovat a vzpomenout. Jak to člověk nedělá, tak spoustu věcí jaksi vypustí z hlavy. Ale postupně se mi to vrací, zkouším to a díky UA-cam to mohu i předat dál. I když třeba ne tak, jak by se to mělo dělat, ale s ohledem na vybavení a domácí podmínky.
To je vynikající video, děkuji! 👍
Tak to vypadalo hodně jednoduše, super
Ono v reálu je to obrábění celkově jednoduché. Stačí přijít na to jak a používat selský rozum. A když si o tom člověk něco načte, nebo shlédne videa, tak se není čeho bát. Na učilišti nám to taky prvně přišlo jako hodně složité, ale měli jsme super mistra. Říkal, prostě to zkus, když to nevyjde, zkusíš to znovu...
Mít klobouk tak smekám, vyrobit ozubené kolo není až taková sranda kterou by zvládl kdokoliv. Nicméně děkuji za jednoduše a srozumitelně vysvětlené všechny podstatné výpočty okolo toho. Pravděpodobnost že to budu někdy dělat je minimální (nemám na to ano dost duhou frézku) ale je fajn o tom něco vědět.
Těšil jsem se na video z domácí dílny , nikoli na soustruh v akci.
@@nivmuhg4897 Zaprvé je to frézka a za druhé to je z domácí dílny tak nevidím kde je chyba
Frajeřina! Jen tak dál. Ať se daří.
Budu se snažit 😁
Dobré naučné video 👍
díky super video brzy se ozvu o radu
Moc pěkně video.
velmi pekne,dakujem
Video čas 3:56 - hovoříte o tom, že 12 - 13 zubů je minimum. Teď zrovna v klubu závodních autíček řešíme nový ozubený pastorek, mám ho tady před sebou, má modul 1 a má 9 zubů. Znamená to tedy, že se nám zuby zlomí? Někdo nás povedl a prodal nám špatné kolečko? Jak to prosím je, vysvětlete. Díky.
Na tohle vám odpovím hned. Standartní zuby u modulu 1 jsou do minimálního počtu 12z. Pak jsou korigované zuby, kde se upraví hloubka zubu tak, aby buď nenastalo podřezání, nebo se minimalizovalo a pak se může dělat v klidu i o něco menší počet zubů. Dále se dají použít frézy s jiným tvarem, kde to samotné kolo sice nemá standartní tvar modulu 1 (jsou tam radiusy, upravená šířka hlavy a podobně), ale to kolo pak v pohodě zapadá do kola které ten standartní tvar a rozměr má. U pastorků závodních aut jsou snad vždy ty pastorky kalené, tzn mají větší tvrdost a houževnatost a díky tomu jsou ty zuby pevnější a vydrží i když jsou zeslabené.
Video čas 1:31 - co je prosím že to nebude ultimátní přesnost? A ještě nerozumím co je dvacet stupňů náběhový úhel. Prosím o vysvětlení.
Naprosto krásně je to vidět na animovaném obrázku ve Wikipedii. 20 stupňů je standard sklonu těch šipek oproti svislému směru. Když se udělá menší úhel (třeba 15 stupňů), tak je lepší přenos točivého momentu (obvodová síla) a menší část síly tlačí do hřídele (radiální síla) - nižší zatížení ložisek. Ale zuby jsou pak tenčí, takže nepřenesou takovou sílu. Větší úhel (třeba 25 stupňů) má vlastnosti opačné - horší pro ložiska, ale tlustej zub co přenese pořádnou zátěž - většinou při nízkých otáčkách. cs.wikipedia.org/wiki/Evolventn%C3%AD_ozuben%C3%AD
Bezva videjko, díky moc, ale mám mnoho dotazů, omlouvám se. Doufám logických. Hovoříte v 5:48, že malé kolečko má jiné zuby něž to velké, neboli že každý ten nástroj a ukazujete to, má jiný tvar nebo jak se to nazývá. Tak jak pak mohou malé a velké kolečko do sebe ty zuby zapadat, když má každé jiný tvar?
Jak to jen vysvětlit... Malé kolečko opisuje menší rádius a do záběru (mezi zuby) vstupuje jakoby menší plochou. Kdežto větší kolo zase naopak. Pokud by byly řezány obě kola stejnou frézou, ne že by do sebe nezapadala, ale kousala by se v sobě. Dřív, nebo později by buď povolil zub, nebo by se "odrhla" do správného tvaru. Jde o to, že rozteč zubů musí být stejná (pí x m), tudíž aby to fungovalo musí se doupravit šířka jednotlivých zubů.
Teda nevím jestli to bylo zrychlené ale ty otáčky frézy pokud je to obyč z rychlořezné oceli mi připadají hodně velké kor na imbus nakonec ty žhavé špony v záběru. :-) Jinak hezký popis počítání modulu hezky jednoduše tak to má být.
Ano, bylo to zrychlené. Ty žhavé špony - ty frézy hold nejsou dokonale nabroušené, jak mi je Číňan dodal a na tom imbusu už toho měla na konci plné zuby. 😁 Budu je muset nechat pořádně nabrousit. Jinak děkuji. Snažím se to podat tak, aby to pochopilo co nejvíce lidí.
to dělení, když to člověk nedělá delší dobu, tak z toho má hlavu jako balón. Ještě tam na té děličce, na tom dělicím kotoučku bývají takový ukazovátka pamatovátka co usnadní orientaci v hledání správných dírek. A samozřejmě jako u všeho obrábění je potřeba myslet na vůle. Točit stále stejným směrem, nevracet se, nebo když už se podaří přehmátnout se a přejet, vrátit víc zpátky a znovu točit správným směrem.
Jen pro zajímavost, ty "podříznuté" zuby bývají u pastorků hodinových strojů. Bývají extremně malé, tedy nejen velikostí ale poměrem, třeba jen 6 nebo 7 zubů, takže jejich tvar je neobvyklý. Dřív se taky dělaly takzvané cévkové pastorky, neměly frézované zuby ale byly složené z kolíků, takže to byly "zuby" co neměly patu.
Přesně tak. Souhlas se vším. S těmi cévkovými pastorky to je dost zajímavé, to je vlastně palečné kolo, že? Nemůžu si teď vzpomenout, ale nedávno jsem takové kolo držel v ruce. Jen nevím kde...
Omlouvám se, ale v 21:02 se mi zdá, ale možná to je klam, že ty zuby na tom velkém kole jsou úplně jiné a možná větší, než ty, které jste vyrobil. Je to možné nebo to jen zkresluje obraz. A potom ještě dotaz ohledně toho nástroje. Jste na začátku říkal, že máte novou sadu těch nástrojů a potom na posledním zubu je ve videu napsáno, že je fréza tupá. To vydrží ta fréza takhle jenom jedno kolečko? A dá se tedy potom když je tupá nějak nabrousit?
Jsem moc rád za dotazy. Jestli by to nevadilo, klidně mi zde napište vše, co vás zajímá. Je toho tolik, že odpovídat přes psaní je skoro nemožné. Speciálně kvůli vám bych rád udělal video, kde bych vše objasnil. (Napíšu si seznam 😁)
Mirku, neučil jste se náhodou v ČKD v K. Hoře? Připomínáte mi meho spolužáka.
@@JOSEF7011 Bohužel ne. Jsem "odkojen" Svitavami. 😁
Při takhle vysokých otáčkách a takto ničemném chlazení půjde fréza do okamžitě háje - což je konečně na videu i vidět (při jednom z posledních průjezdů už od ní letí žhavé jiskry).
Nevím jak u Vás, ale mě v učení učili, že když od HSS frézy letí modré špony, už je to špatně (snížit otáčky, víc chladit a podobně). O jiskrách ani nemluvě 🙂
Video je 4x zrychlené, otáčky jsou cca 500. Ano, s tím chlazením je to zatím špatné. Musím pořešit klasické s emulzí. Ty jiskry už byla známka toho, že je fréza tupá. Nebyla už od začátku dobře nabroušená a imbus ji evidentně vadil. Je to přece jen dost tvrdý materiál.
@@MirekDvorak já vím že je video zrychlené (na začátku frézování není), 500otáček na HSSku v takovémto průměru je strašně moc.
@@magicontrol Ano, je, ale mám u té frézky problém s kroutícím momentem pod 500 otáček. Vzhledem k tomu, že je tam pouze jeden převod a frekvenční měnič, padá mi to občas do přetížení. Když je tam minimálně těch 500 otáček, jede pořád. Už dlouho jí slibuju, že se na to podívám a dám jí tam plnohodnotnou převodovku.
No ja nevim😊 nemelo by se da nahodou vypocitat podle vzorecku da= zm+2m ?
Po zkrácení vzorečku je to da=(z+2)m. Oba dva vzorečky jsou správně.
@@MirekDvorak pravda👍 ja se to ucil ve skole v zakladnim vzorci.
Smekám.
😊
kdybys byl schopnej vyrobit klónická ozubená kola se spirálovým evolventním ozubením, a ještě k tomu na podomácku vyrobeném frézovacím přípravku, To bys byl borec.
No... tak do toho se asi zatím pouštět nebudu. To bych asi dost překvapil sám sebe, že bych to dal 😬🤣
Mě to příjde nějaké moc utopené to kolečko. Nepřehnal jsi to s hloubkou záběru? To, že nemáš chlazení nevadí, ale podle mě 500o/min je moc. Včera jsem zrovna koukal na výrobu ozubeného kolečka pro soustruh S28 a v těch nezrychlených záběrech si myslím, že tam má do 200o/min ua-cam.com/video/QJSeRVreq4Q/v-deo.htmlsi=izo97rVQlV81ShTI ale kolečko jsem nikdy nefrézoval.
Je to přesně podle výpočtu, ale to je právě ten problém. Už chystám druhý díl, kde vysvětlím vše podstatné, včetně těch otáček...
Konečně kdo má mozek
Hodila by se nějaká nástrojová bruska.
To ano, ale k ní by mi museli přibalit i větší dílnu.😁 I když bych ji chtěl, už to sem nedám. Ono by toho bylo víc, co by se mi líbilo...
Celkem dobry ale u prevodovky bych se celkem bál
Klasické frézování není pro převodovky (velké) vhodné. Jsou tam dost velké síly a při frézování tam vznikají mikrotrhliny a vrypy, které zeslabují odolnost zubů. Proto se spíš využívá broušení. Ale na nějaké nenáročné převody to jde použít.
Imbusák je kvalitní materiál, škoda tupit frézu. Na ukázku by stačil plast, nebo dřeva.
Taky pravda. Mohl jsem to udělat pro tu frézu příjemnější. 👍
Tato praca bima bavila
V domácí dílně je pilka a pilník se svěrákem. V domácí dílně NEJSOU zubové kotouče, ani soustruh ! Prosím o přejmenování na Výroba ozubených kol v profesionálně vybavené dílně, nic pro domácí dílnu. Tvd takovej clickbait, výroba kol na soustruhu frézařskými noži ve vybavené dílně by mě asi nepřiměla se podívat jak se nedomácky vyrábí.
Jak se to vezme, s tou profesionálně vybavenou dílnou. Já to beru pořád jako domácí dílnu i když samozřejmě chápu že spousta lidí nemá ani soustruh a ani frézku. V tom případě by ale byla výroba ozubených kol hodně složitá (ale netvrdím že nemožná). Bohužel výsledek by byl ale celkem sporný.
cinan na aliexprese predava rozne rozmery kolo 10eu mensie
Ano to je pravda, ale pokud na to člověk nechce čekat, nebo je to nějaký atyp, třeba středem, upnutím a podobně, tak si kdyžtak musí umět poradit. Jinak taky využívám spíš hotové kola, pokud to je možné.