Super film. Widać, że prawdziwy miłośnik nagrywa :) Autobusy też bardzo fajne, wygodne, że tak się wyrażę, ładnie brzmiące i tak jak mówisz, w zasadzie każdy trochę inny. Widzę, że już malutko ich zostało - jak ja dojeżdżałem do szkoły, to najczęściej DABem, bo wtedy było ich łącznie 25, w tym 2 przegubowe (#58 i #66 - też różne), 5 starszych z rocznika 85 (#10-14) ze skrzynią półautomatyczną, gdzie biegi zmieniało się taką małą gałką pod lewym oknem (one też chyba miały dzwonek po naciśnięciu przycisku przystanku na żądanie) i jeden jeszcze starszy, zupełnie inny model z rocznika 82 (#18) - jest na YT trochę filmów z nim. Później przyszły jeszcze chyba 4 - numery dostały od 20 wzwyż. W lecie może było w nich trochę ciepło, ale ja bardzo lubiłem w nich jeździć. Mam nawet gdzieś w Excelu zrobioną całą tabelkę, w której spisywałem te wszystkie różnice między nimi, jakie tylko udało mi się zauważyć, od takich podstawowych, jak układ drzwi, ilość i rodzaj reflektorów, rodzaj kasowników, układ rzędów siedzeń, kolor wewnętrznych poręczy, siedzeń, ścian, które z nich nie miały szyb w dolnej części drzwi, rodzaj kierownicy, aż pod koniec po szczegóły w rodzaju kontrolek na desce rozdzielczej czy ilości i sposobie mrugania lamp kierunkowskazów, bo tam też były różnice :) #55 chyba nawet miał coś w rodzaju czujnika nacisku w stopniach drzwi środkowych i/lub tylnych, który uniemożliwiał ich zamknięcie, jeśli stało się na schodach, a niektóre miały w tym celu fotokomórki na górze, przy napędzie drzwi. Zasadniczo zajmuję się symulatorami kolejowymi, ale próbowałem zdobyć deskę rozdzielczą z przegubowego #58, jak szedł do kasacji po pożarze (miał tą cieniutką kierownicę), żeby podłączyć do OMSI. Niestety nie udało się wtedy. EDIT: Jeszcze jedna ciekawostka - w numerach 70-74 druga i ostatnia cyfra numeru rejestracyjnego, to numer autobusu ;)
Ogólnie, jak wspomniałeś, skandynawskie wozy z tamtych czasów to były pancerniaki. DABy, Scanie CN113CLL, i Volva B10__ Carrus City które nawet słabiej zadbane nadal się trzymały przez lata. Szkoda tylko, że Oświęcimski przegub się nie zachował.
Świetny filmik. 12 lat temu udało mi się natrafić na DAB y w Oświęcimiu. To na prawdę Duńskie solidne autobusy.
Kocham takie wizyty! Dzieki!
Super film. Widać, że prawdziwy miłośnik nagrywa :) Autobusy też bardzo fajne, wygodne, że tak się wyrażę, ładnie brzmiące i tak jak mówisz, w zasadzie każdy trochę inny. Widzę, że już malutko ich zostało - jak ja dojeżdżałem do szkoły, to najczęściej DABem, bo wtedy było ich łącznie 25, w tym 2 przegubowe (#58 i #66 - też różne), 5 starszych z rocznika 85 (#10-14) ze skrzynią półautomatyczną, gdzie biegi zmieniało się taką małą gałką pod lewym oknem (one też chyba miały dzwonek po naciśnięciu przycisku przystanku na żądanie) i jeden jeszcze starszy, zupełnie inny model z rocznika 82 (#18) - jest na YT trochę filmów z nim. Później przyszły jeszcze chyba 4 - numery dostały od 20 wzwyż. W lecie może było w nich trochę ciepło, ale ja bardzo lubiłem w nich jeździć. Mam nawet gdzieś w Excelu zrobioną całą tabelkę, w której spisywałem te wszystkie różnice między nimi, jakie tylko udało mi się zauważyć, od takich podstawowych, jak układ drzwi, ilość i rodzaj reflektorów, rodzaj kasowników, układ rzędów siedzeń, kolor wewnętrznych poręczy, siedzeń, ścian, które z nich nie miały szyb w dolnej części drzwi, rodzaj kierownicy, aż pod koniec po szczegóły w rodzaju kontrolek na desce rozdzielczej czy ilości i sposobie mrugania lamp kierunkowskazów, bo tam też były różnice :) #55 chyba nawet miał coś w rodzaju czujnika nacisku w stopniach drzwi środkowych i/lub tylnych, który uniemożliwiał ich zamknięcie, jeśli stało się na schodach, a niektóre miały w tym celu fotokomórki na górze, przy napędzie drzwi.
Zasadniczo zajmuję się symulatorami kolejowymi, ale próbowałem zdobyć deskę rozdzielczą z przegubowego #58, jak szedł do kasacji po pożarze (miał tą cieniutką kierownicę), żeby podłączyć do OMSI. Niestety nie udało się wtedy.
EDIT: Jeszcze jedna ciekawostka - w numerach 70-74 druga i ostatnia cyfra numeru rejestracyjnego, to numer autobusu ;)
Super komentarz. Widać, że prawdziwy miłośnik pisze.
Najbardziej wygodny DAB 65 najbardziej ma najlepsze fotele bo można oprzeć głowę
Wczoraj jechał DAB z liczbą 57
1:25 mza warszawa solaris urbino 18 z serii 81xx
Bardzo ładne Daby
W Gliwicach jeździły przeguby i krótkie.
Kanapowy układ siedzeń był mega wygodny ale taborety to był dramat.
Dzisiaj wsiadłam do DABa dwudrzwiowego 74
Zapraszamy do Zielonej Góry. Mamy przegubowca DABa
Już chyba nie macie. Jeżeli mówimy o pks.
@@nietypowymiosniktransportu6880 Jest w moich rękach. Będzie zabytkiem 😁
@@jakubdomzalski3509 super
Ja mieszkam niedaleko od zajezdni MZK OŚWIĘCIM
Raz Oświęcimskiego DABa w Olkuszu widziałem
Ogólnie, jak wspomniałeś, skandynawskie wozy z tamtych czasów to były pancerniaki. DABy, Scanie CN113CLL, i Volva B10__ Carrus City które nawet słabiej zadbane nadal się trzymały przez lata. Szkoda tylko, że Oświęcimski przegub się nie zachował.
👍🖐️
02:02 czy ta jedna czerwono-żółta Solarka Urbino 18 III gen to jest ex. MZA Warszawa 8159 z 2007r.?
Nie.
@@nietypowymiosniktransportu6880okej dzięki
Mam zdjęcie z DABem na pamiątkę w telefonie
Pasji się nie tłumaczy 😏w Lublinie nie jeździły DAB-y 🥺
Testowo kursował w MPK przegubowy DAB.
@@alekt1799 Który rok to był 🤔
@@Lubelski83 Jakoś przed 1996. Gdzieś w sieci było zdjęcie DABa na linii 9, ale nie mogę znaleźć.
@@alekt1799 Coś mi świta 👍
byles na popowicach we wroclawiu byla zajka otwarta ? bo ja bylem
@@Autobusiarz_z_legnicy daleko
Mam kubek z DABem
jeszcze jest ósmy - numer 67.
No właśnie mi sie zdawało że było 8 jak byliśmy we wrześniu.
Pierwszego daba omawiałeś 57 ma regulację kierownicy elektryczną w dwóch poziomach