Nádhera, my jsme jeli nonstop i přes největší povodeň (stejná řeka, jen o trochu níže po proudu), jak je povodeň, tak mě to elekrárníkování baví nejvíc :-)
@@vidlak001 Je to bohužel přesně tak- řeka překypuje energií a díky tomu odstaví malé vodní elektrárny se spádem kolem 1,5 metru a ti ostatní zase kmitají s hráběma kolem česlic :-) a taky jim to dává méně. Proti přírodě je člověk bezradný :-)
jako generátor se používá většinou asynchroní motor, jako má třeba cirkulárka. video zkresluje, ale ten generátor je veliký. Zde je tedy ale synchroní generátor.
@@SARUS7 ano, ale většinou při provozu se sítí. v asynchroním motoru jsou magnety nahrazeny kotvou nakrátko. zde je elektromagnet, ten se napájí z statorového vinutí. a otáčky takového motoru jsou nižší než synchroní, třeba 2850ot/min. ta ztráta otáček je energie potřebná pro nabuzení toho elektromagnetu. no a pokud o ten rozdíl otáček ten elektromotor nějakým motorem nebo turbínou přetočíš, tak začne generovat. tj při 3150ot/min bude ten motor fungovat jako generátor. Doma takovej pokus o generátor jde realizovat pomoicí kondenzátorů. takováhne elektrocentrála ale není vhodná pro citlivé spotřebiče. v případě elektrárny ale tu energii stabilizuje síť. není problém. problém je jen v provozu bez sítě.
jo dřevěné hrazení to moc netěsní, dělám také ve stejném oboru a u našeho případu jsme ho vyhodili a nechali udělat ocelové z gumovýma manžetama a když jej dáme dolu tak za hrazením je téměř sucho. Jestli bych do budoucna mohl doporučil už z toho důvodu že se může pak dostat k turbíně suchou nohou u toho co tam máme to nelze
Opravdu úctyhodná práce tehdejších konstruktérů a stavitelů, ta konstrukce vypadá tak fortelně že si myslím že zvládne dalších sto let. Taky jsem si všiml transmisní hřídele, nevíš co tam tehdy poháněla?
Skvělé!!! Mám pár dotazů: Ten motor je synchroňák kvůli účinnosti? Buzení má nějak regulované? Tušíš jak, jestli to je tyristorový usměrňovač nebo u takhle malého stroje to je nějak "mikroelektronikovější"? A poslední dotaz, na třetinu výkonu to pracuje proto, že je velká voda a tudíž malý spád, takže až bude méně vody, výkon bude větší? Dík!
ten malej výkon je dle mne tím, že je na výastupu velká hladina a ještě se to neustálilo. generátory se většinou dimenzují na větší výkon, než je stroj schopen dodat. Divím se, že zde není asynchroní motor jako generátor, možná kdysi bylo potřeba mít možnost provozovat elektrárnu ostrovně.
@@amperak Ostrovní režim si myslím, že určitě ne. Koukni na tu regulaci pravo dole, ty procenta, to je strašlivě pomalý, to by ostrovní režim neuregulovalo. Synchronní generátor bude mít oproti asynchronnímu třeba o 2% vyšší účinnost, což při 45kW bude dělat 0,9kWh za hodinu a pokud výkupní cena může být 7Kč (jenom hádám), tak to dělá 55kKč za rok.
@@zuban222 výkup je právě pod třema korunama, něco kolem dvou. Ten motor muže být a pravděpodobně bude starší. regulace tam je již nová. dřív mohla být jiná, ale tak je to možnost. to by věděl majitel. Hlavně to nejede na 50kW, na 20kW když je člověk rád.
3 роки тому+1
Kazdej Bastlir prece chce mit elektrarnu, to je jasny. :-)
Krása, tohle je sen každého prepéra :-)). Jestli to chápu dobře, tak výkon si řídí počítač a je závislý na určité výšce hladiny řeky? Tedy když si psal, že čím vyšší hladina, tím menší výkon?
Když je moc vody,tak je malý spád.A když je málo vody tak zase neni průtok.Vody musí být prostě akorát.Dělal jsem na elektrárně v Krhanicích na Sázavě.Je tam soustrojí 2x200Kw a nádherné staré generátory které mají průměr asi 3 metry.Za provozu od toho šel docela vítr.A to se to netočilo nijak moc rychle.Jestli si dobře pamatuju tak to bylo jen něco kolem 200 ot. Ale při tom průměru to byl mazec.
Prepeři jsou ti s atomovými kryty a zásobami, žejo? Ale tenhle stroj má jednu malou chybičku, když je blackout tak nenaběhne - viz. ten začáteční mínusový výkon a aby to dávalo proud musí se to sfázovat a překročit jmenovité otáčky, aby to začalo generovat elektriku. Je to sice geniální nezničitelný, spolehlivý Teslův třífázový motor, ale v tom roce 1915 tam byl jiný systém, asi dynamo na stejnosměrný proud. Ještě jsem viděl video z elektrárny Hučák v Hradci Králové a tam jsou na buzení generátorů pomocné malé generátory - tam by to asi nabíhalo i za blackoutu.
@@honzis2 Prepéři... jo, většinou to jsou tihle. Nicméně nemusí mít atomové kryty, stačí být jakkoli připraven. Třeba menším ostrovním systémem a mít zásoby se občas hodí i neprepérovi. :-) Nicméně ano, je to tak. Čili to je něco jako altík v autě, kde místo magnetů je buzení cívkami? Předpokládám, že otáčky by tady problém být nemusely a lepší by bylo něco s perma magnety na střídavinu a nebo to dynamo no. Každopádně, asi by se s tím dalo pro takový případ pracovat. Tady je ten účel asi poněkud jiný, než jako zdroj pro místní komunitu. Nicméně díky za upřesnění, netušil jsem, že při blackoutu to je nepoužitelné. :-(
Čau vidlaku jen by mě zajímalo z jakého materiálu je turbína a jestli prošla někdy nějakou generální opravou myslím jako tělo té turbíny ne ložiska a tak.
jen predpokaldam ze v roce vyroby toho generatoru tam asi nebyl ten slusivej barevnej display jakym zpusobem byla elektrarna ovladana za dob nejvetsi slavy ?? nebo slouzila jen na pohon mlyna ?
Čau Vidláku, já bych teda měl strach sejít až dolů k napůl zatopený turbíně... Ty prkna na mě nepůsobily 2x bezpečným dojmem, na to člověk musí mít pořádnou dávku odvahy :-) .
NJN ono to při údržbě vydrží téměř věčně , ale problém není v tom jestli to vydrží ta turbína 30 let nebo 100 let - problém je jinde pokud chcete u konvenčních generátorů docílit co největší účinnosti není možné dosáhnout tak dlouhé životnosti protože generátor je tak účinný jak se podaří co nejblíže k sobě dostat vinutí statoru a rotoru jen že , když je dostanete opravdu blízko jsou extrémně namáhaná ložiska . Tak že řekněme že ten váš generátor vyrábí 15 kW stačí ho mazat občas natřít starat se o to aby se netvořili nikde nějaké usazeniny a bude to makat 100 let jak nic nebo máte druhou možnost dáte tam moderní zařízení kde každých 30 let vyměníte ložiska a samotné lopatky plus každých 60 let vinutí a dostanete , ale místo 15 kW rovnou 35 kW co je lepší ? Na to si musíte odpovědět sám ? Já nevím za mě se vyplatí to mít sice dražší na údržbu a vyrobit více jak dvakrát tolik energie protože ta údržba sice levná není , ale té vyrobené elektřiny na víc je prostě hodně . Ostatně tohle je i důvod proč ty staré motory co se vyráběli před 2 světovou válkou jsou téměř věčné jen že právě vám třeba z 1 kW elektřiny dají jen 0,45 kW výkonu a ty nové vám dají až 0,85 kW výkonu což potom v provozu znamená že se vám ty častější výměny těch motorů prostě vyplatí - protože ten starý motor dáte do sběru přetaví se to zpátky na železo a měď a pořád se to vyplatí . Jediný problém vidím v tom že se ty staré motory a generátory nerecyklují 100% že je tam třeba jen 70% materiálu vráceno zpět do surovin to je potřeba ještě významně změnit třeba na 99,90 % .
@@vidlak001 Ahojky. Je tam plno videí, které jsou totální nesmysly, proud z nezapojeného prodlužováku, kus magnetu z cífkou a žárovka svítí, to je blamáž, když se nic nehýbe, nebude to svítit. Ale v tomto případě, kdy je tam motor, který po roztočení dostává proud od dynama, setrvák pomáhá udržet rychlost, chce se mi veřit, že by to mohlo fungovat. Hlavně by se mi to na chajdu náramě hodilo. Nechcete to v dalších videích vyzkoušet. Prosím.
9:35 TOP :D
Jo, to se povedlo :-)
Nádhera, my jsme jeli nonstop i přes největší povodeň (stejná řeka, jen o trochu níže po proudu), jak je povodeň, tak mě to elekrárníkování baví nejvíc :-)
Ahoj, je to trapný (u nás) čím větší voda, tím menší výkon :-)
A když je vody moc, tak výkon 0.
@@vidlak001 Je to bohužel přesně tak- řeka překypuje energií a díky tomu odstaví malé vodní elektrárny se spádem kolem 1,5 metru a ti ostatní zase kmitají s hráběma kolem česlic :-) a taky jim to dává méně. Proti přírodě je člověk bezradný :-)
Jo Vidláku v dnešní době se už nic na 100 let zásadně nedělá...Ale to nadšení ti závidím,holt stále mladý vynálezce,jen tak dál .=)
Ahoj, ale mohlo by se dělat :-)
to je vaše vodní elektrárny 👍
Ahoj Vidlaku
I kdyz nebylo dole moc videt, davam Ti jako vzdy palec nahoru😁
Pěkné video, děkuji
Velmi zajímavé Breaking News :)
velice zajímavé. čekal jsem že ten generátor bude vetší. :)
jako generátor se používá většinou asynchroní motor, jako má třeba cirkulárka. video zkresluje, ale ten generátor je veliký. Zde je tedy ale synchroní generátor.
@@amperak takže el. motor se dá využít i jako generátor? Já myslel že k tomu cívka potřebuje i magnet a tento motor magnety nemá nebo ano ?
@@SARUS7 ano, ale většinou při provozu se sítí. v asynchroním motoru jsou magnety nahrazeny kotvou nakrátko. zde je elektromagnet, ten se napájí z statorového vinutí. a otáčky takového motoru jsou nižší než synchroní, třeba 2850ot/min. ta ztráta otáček je energie potřebná pro nabuzení toho elektromagnetu. no a pokud o ten rozdíl otáček ten elektromotor nějakým motorem nebo turbínou přetočíš, tak začne generovat. tj při 3150ot/min bude ten motor fungovat jako generátor.
Doma takovej pokus o generátor jde realizovat pomoicí kondenzátorů. takováhne elektrocentrála ale není vhodná pro citlivé spotřebiče. v případě elektrárny ale tu energii stabilizuje síť. není problém. problém je jen v provozu bez sítě.
@@amperak dekuji vám za vyčerpávajíci odpověď. Takže když nemám sít sem nahranej. Bez síte asi jen neco s trvalým magnetem ?
@@SARUS7 nebo synchroní generátor. ten se nabudí z baterie nebo dynama
Super Elektrárna Vidláku
Super video, jak z nějaký verneovky... "Vše elektřinou!"
:-)
Ahoj Vidláku pěkné video už se tesim až bude další z vodní elektrárny
jo dřevěné hrazení to moc netěsní, dělám také ve stejném oboru a u našeho případu jsme ho vyhodili a nechali udělat ocelové z gumovýma manžetama a když jej dáme dolu tak za hrazením je téměř sucho. Jestli bych do budoucna mohl doporučil už z toho důvodu že se může pak dostat k turbíně suchou nohou u toho co tam máme to nelze
Ahoj, dobrý řešení děkujeme za tip. Takhle to vymysleli před lety :-)
Ale cena takového stavidla je 3x vyšší než ze dřeva.
Hodně zajímavé video👌
Super video jako vždy.
Opravdu úctyhodná práce tehdejších konstruktérů a stavitelů, ta konstrukce vypadá tak fortelně že si myslím že zvládne dalších sto let. Taky jsem si všiml transmisní hřídele, nevíš co tam tehdy poháněla?
Ahoj, to je bývalý mlejn, takže se tam mlelo.
Pěkný to tam máte 👍
SUPER ❤❤
Vidláku, super. PS. z čeho máš ten šrám na obličeji?
dobré video
Ahoj, pekné video, a to je tvoja elektráreň ?
"No řeknu ti Radime, že až takhle někdy bude klid, že bych si to s chutí poslechl znova."
:-)
Přesně tohle jsem si říkal taky 😁😁
😄👍
Skvělé!!! Mám pár dotazů: Ten motor je synchroňák kvůli účinnosti? Buzení má nějak regulované? Tušíš jak, jestli to je tyristorový usměrňovač nebo u takhle malého stroje to je nějak "mikroelektronikovější"? A poslední dotaz, na třetinu výkonu to pracuje proto, že je velká voda a tudíž malý spád, takže až bude méně vody, výkon bude větší? Dík!
ten malej výkon je dle mne tím, že je na výastupu velká hladina a ještě se to neustálilo. generátory se většinou dimenzují na větší výkon, než je stroj schopen dodat.
Divím se, že zde není asynchroní motor jako generátor, možná kdysi bylo potřeba mít možnost provozovat elektrárnu ostrovně.
Ahoj, kupodivu, když je velká voda, tak je malý rozdíl hladin nad jezem a pod jezem a malý výkon. Když je míň vody, tak vyrábí přes 40 kW.
@@amperak Ostrovní režim si myslím, že určitě ne. Koukni na tu regulaci pravo dole, ty procenta, to je strašlivě pomalý, to by ostrovní režim neuregulovalo. Synchronní generátor bude mít oproti asynchronnímu třeba o 2% vyšší účinnost, což při 45kW bude dělat 0,9kWh za hodinu a pokud výkupní cena může být 7Kč (jenom hádám), tak to dělá 55kKč za rok.
@@zuban222 výkup je právě pod třema korunama, něco kolem dvou.
Ten motor muže být a pravděpodobně bude starší. regulace tam je již nová. dřív mohla být jiná, ale tak je to možnost. to by věděl majitel.
Hlavně to nejede na 50kW, na 20kW když je člověk rád.
Kazdej Bastlir prece chce mit elektrarnu, to je jasny. :-)
Vidláku nešlo by žes mě tam provedl mě to hrozně zajímá nedělám si srandu.
Ahoj, tak se zastav nebo napiš e-mail.
Pěkný video a zajímavý. Bude zas video z manufaktury jak tam pokračuje ve stavbě?
Krása, tohle je sen každého prepéra :-)). Jestli to chápu dobře, tak výkon si řídí počítač a je závislý na určité výšce hladiny řeky? Tedy když si psal, že čím vyšší hladina, tím menší výkon?
Ahoj, když je moc vody nebo málo vody, tak to vyrábí málo :-)
Když je moc vody,tak je malý spád.A když je málo vody tak zase neni průtok.Vody musí být prostě akorát.Dělal jsem na elektrárně v Krhanicích na Sázavě.Je tam soustrojí 2x200Kw a nádherné staré generátory které mají průměr asi 3 metry.Za provozu od toho šel docela vítr.A to se to netočilo nijak moc rychle.Jestli si dobře pamatuju tak to bylo jen něco kolem 200 ot. Ale při tom průměru to byl mazec.
Prepeři jsou ti s atomovými kryty a zásobami, žejo? Ale tenhle stroj má jednu malou chybičku, když je blackout tak nenaběhne - viz. ten začáteční mínusový výkon a aby to dávalo proud musí se to sfázovat a překročit jmenovité otáčky, aby to začalo generovat elektriku. Je to sice geniální nezničitelný, spolehlivý Teslův třífázový motor, ale v tom roce 1915 tam byl jiný systém, asi dynamo na stejnosměrný proud. Ještě jsem viděl video z elektrárny Hučák v Hradci Králové a tam jsou na buzení generátorů pomocné malé generátory - tam by to asi nabíhalo i za blackoutu.
@@honzis2 Prepéři... jo, většinou to jsou tihle. Nicméně nemusí mít atomové kryty, stačí být jakkoli připraven. Třeba menším ostrovním systémem a mít zásoby se občas hodí i neprepérovi. :-) Nicméně ano, je to tak.
Čili to je něco jako altík v autě, kde místo magnetů je buzení cívkami? Předpokládám, že otáčky by tady problém být nemusely a lepší by bylo něco s perma magnety na střídavinu a nebo to dynamo no. Každopádně, asi by se s tím dalo pro takový případ pracovat. Tady je ten účel asi poněkud jiný, než jako zdroj pro místní komunitu. Nicméně díky za upřesnění, netušil jsem, že při blackoutu to je nepoužitelné. :-(
9:35 Je tam tma jak v?????? 😆😆
:-)
@Petr Potměšil Ale patřilo😀
krásná vodní elektrárna v Písku
paráda Vidláku OK
Ahoj, fajn video. A co to napájí nebo kam je ta elektrarna připojená? 😎
Ahoj, to dodává elektriku do sítě...
@@vidlak001 Tak to je paráda 👍👍
Zřejmě asynchronní generátor, že.
Čau vidlaku jen by mě zajímalo z jakého materiálu je turbína a jestli prošla někdy nějakou generální opravou myslím jako tělo té turbíny ne ložiska a tak.
Pokud se tam nic nedostane a turbina se o to nerozsekne neni k tomu zadny duvod, material bude asi urcite nerez...
materiál nevím, ale určitě se na turbíně opotřebovávají břity lopatek. musí se navařovat a brousit. poté stoupne účinnost
Ahoj, tipuju že litina, zjistím podrobnosti a časem uděláme podrobné video :-)
@@independenttakpojez před 115 lety nerez ještě určitě nebyl.
Turbína se taktéž často opotřebovává kavitací.
ahoj, paradne video, ty zastavas na tej elektrarne vsetky funkcie okrem jej majitela ?
zastává pozici správce/údržbáře. tj stará se o to, aby fungovala.
Ahoj, já tam dělám, co je potřeba :-)
Hustý 😳👍🏻. A co ta vodní elektrárna napájí? 🤔
distribuční síť
amperaku děkuju za moderování :-)
jen predpokaldam ze v roce vyroby toho generatoru tam asi nebyl ten slusivej barevnej display
jakym zpusobem byla elektrarna ovladana za dob nejvetsi slavy ?? nebo slouzila jen na pohon mlyna ?
Ahoj, v době největší slávy poháněla ten mlýn :-)
NICEEEEEEEEEEE
Čau Vidláku, já bych teda měl strach sejít až dolů k napůl zatopený turbíně... Ty prkna na mě nepůsobily 2x bezpečným dojmem, na to člověk musí mít pořádnou dávku odvahy :-) .
Ahoj, copak prkna, ale stavidlo :-) Doufám, že je to dub.
@@vidlak001 Jen co budu mít trochu víc času tak se na tu elektrárnu přijedu podívat zvenčí :-) .
to je tvoje elektrárna?
Tak teď si nejsem jistý, jaký je tam generátor. Synchronní, nebo asynchronní? Oba se totiž musejí před připojením k síti roztočit.
Ahoj Karle, dneska jsem si to ověřoval asynchronní motor (v generátorovém režimu).
@@vidlak001 Díky za odpověď. Tak teď už to snad víme všichni, které to zajímá.
Pěkné video, ale Vidláku jak 16 kW, když máš mít výkon 45 kW?! 10:14
Turbína se očividně nerozběhla do plných otáček :)
Ahoj, to byla velká voda, jak klesla voda, tak šel výkon nahoru :-)
Vodní elektrárna může mít vysokou účinnost.
A víte proč je vodní elektrárna tak úhčinná?
Protože z ní uchcává voda,
Proto je úchčinná.
NJN ono to při údržbě vydrží téměř věčně , ale problém není v tom jestli to vydrží ta turbína 30 let nebo 100 let - problém je jinde pokud chcete u konvenčních generátorů docílit co největší účinnosti není možné dosáhnout tak dlouhé životnosti protože generátor je tak účinný jak se podaří co nejblíže k sobě dostat vinutí statoru a rotoru jen že , když je dostanete opravdu blízko jsou extrémně namáhaná ložiska . Tak že řekněme že ten váš generátor vyrábí 15 kW stačí ho mazat občas natřít starat se o to aby se netvořili nikde nějaké usazeniny a bude to makat 100 let jak nic nebo máte druhou možnost dáte tam moderní zařízení kde každých 30 let vyměníte ložiska a samotné lopatky plus každých 60 let vinutí a dostanete , ale místo 15 kW rovnou 35 kW co je lepší ? Na to si musíte odpovědět sám ? Já nevím za mě se vyplatí to mít sice dražší na údržbu a vyrobit více jak dvakrát tolik energie protože ta údržba sice levná není , ale té vyrobené elektřiny na víc je prostě hodně . Ostatně tohle je i důvod proč ty staré motory co se vyráběli před 2 světovou válkou jsou téměř věčné jen že právě vám třeba z 1 kW elektřiny dají jen 0,45 kW výkonu a ty nové vám dají až 0,85 kW výkonu což potom v provozu znamená že se vám ty častější výměny těch motorů prostě vyplatí - protože ten starý motor dáte do sběru přetaví se to zpátky na železo a měď a pořád se to vyplatí . Jediný problém vidím v tom že se ty staré motory a generátory nerecyklují 100% že je tam třeba jen 70% materiálu vráceno zpět do surovin to je potřeba ještě významně změnit třeba na 99,90 % .
NJN ono je to taky o penězích :-)
Inspirace pro Vidláka...Na magnetickém poli levitující generátor.
ua-cam.com/video/yhu3s1ut3wM/v-deo.html
Hezký :-)
Dokázal byjste vyrobit tohle. ua-cam.com/video/aA-u0U03Ghc/v-deo.html
Ahoj, já tomu moc nevěřím :-)
@@vidlak001 Ahojky. Je tam plno videí, které jsou totální nesmysly, proud z nezapojeného prodlužováku, kus magnetu z cífkou a žárovka svítí, to je blamáž, když se nic nehýbe, nebude to svítit. Ale v tomto případě, kdy je tam motor, který po roztočení dostává proud od dynama, setrvák pomáhá udržet rychlost, chce se mi veřit, že by to mohlo fungovat. Hlavně by se mi to na chajdu náramě hodilo. Nechcete to v dalších videích vyzkoušet. Prosím.
Nečum ******.
dostaneš FLÁKANEC
XD
První