03 Bitcoin: Nestátní peníze - Ekonomem snadno a rychle

Поділитися
Вставка

КОМЕНТАРІ • 16

  • @TheAdamAdy
    @TheAdamAdy Місяць тому +1

    Super!

  • @diktatslov9251
    @diktatslov9251 15 днів тому

    ked socializmus zly ...ok berme že je to tvoj nazor ale tym padom je to ako povedat že moralka neexistuje ...tak otzaka potom je prečo mnohi akože kapitalisti pretlačaju do spoločnosti moralku ked moralka existuje len v socializme a v kapitaizme moralka nema miesto ....z toho by vyplyvalo len jedno že cielom pretlačania moralky do spoločnosti ako sa to robi dnes je len jeden dvovod a to ten že kapitalisti cez moralku chcu ludi ešte viac okradnut.....ano pišem to presne viac ich chcu okradnut aby oni sami mali viac bez väčšej namahy rozumej tomu bez prace okradať inych ...čim je to paradoxne že pretlačame moralku kde kradnutie je zle ale tolerujeme nemoralnost kde okradat zamestnanca ako to robia zamestnavatela alebo politici a dalši je v poriadku a mame to tolerovat
    otazka tym padom je ked je kapitalizmus založeny na zvrhlosti a perverznosti prečo potom sa skryva za moralku ? ...a prečo kapitalisti na najvyššich postoch často agresivne a nasilne pretlačaju moralku ?... Tym padom len ukazuju že ten dokonali kapitalizmus nie je dokonali ale len to je diktatura ktora sa skryva za blahobyt ale v preklade to znamena blahobyt pre našich ludi na ukor ostatnych alebo ako hovoria amici pohodlie a blahobyt bohatych zavisy od dostatku chudobnych ludi

  • @tomaskuchta1000
    @tomaskuchta1000 Місяць тому

    Jak muzes ekonomicke zakony prirovnavat k exaktnim fyzikalnim, kdyz jsou zavisle na lidskem chovani? Dva lide se ve stejne situaci muzou chovat ekonomicky naprosto opacne.

    • @stackuj
      @stackuj  Місяць тому +1

      Proto je dobré si ekonomii trochu nastudovat, aby tomu člověk porozuměl.

    • @JohnyDuc
      @JohnyDuc Місяць тому

      Fyzikální zákon je pouze matematická reprezentace jevu, který pozorujeme a vychází nám na papíře podle nějákého modelu, který v současnosti máme, dřív to byla newtonovská fyzika než přišel Einstein se svojí teorií relativity. Stejně jako zákony ekonomie. Můžeme ty jevy pojmenovat a zkusit interpretovat. Případně matematicky vyjádřit. Pokud se na to člověk dívá takhle, tak to dává smysl. Taky jsem dřív nechápal, proč by ekonomie měla být věda, když je to spíš jen žvatlání o tom co a jak by se teoreticky chovalo. Nicméně všechny exaktní vědy dělají to stejné. Vytváří teorii případně hypotézu, o chování a staví matematický model. :)

    • @JohnyDuc
      @JohnyDuc Місяць тому

      A abych rozšířil myšlenku to, že dva lidi udělají různá ekonomická rozhodnutí nepotvrzuje či nevyvrací platnost zákona. V posledním století +- se přišlo na matematické jevy a začala se více používat statistika. A z ní vychází pravděpodobnosti jevu. Platí to stejné pro fyziku a dost pravděpodobně to bude platit pro lidské chování. Je to děsivý, ale ve finále, to že má člověk svobodnou vůli je víceméně taková iluze. Protože statisticky se většina lidí bude chovat předvídatelně na základě kontextů a situací v jejich životech. Příklad.: bohatí lidi nebudou pravděpodobně vybírat odpadkové koše a sociálně slabší lidi spíš ano. Ano jako jedinec se můžeš rozhodnout to dělat i nedělat. Ale statisticky bude takový člověk zanedbatelná odchylka statistického souboru.

    • @Nuke-Luke
      @Nuke-Luke 23 дні тому

      @@JohnyDuc souhlas, jen dodám že newtonovská fyzika platí stále, teorie relativity nic nezměnila, Einstein přišel na to, že za jiných specifických podmínek jsou některé věci trochu jinak. V podstatě rozvedl dál to na čem už Newton pracoval. Ale pohybové zákony atp stále platí.

    • @Nuke-Luke
      @Nuke-Luke 23 дні тому

      @@JohnyDuc tu souvislost se svobodnou vůlí nechápu :D to už je nějaký zamotaný hele... asi by jsme si nejdřív musely nadefinovat pojmy, co je svoboda, co je to vůle, co je svobodná vůle... protože dedukce že: "boháči se vysokou pravděpodobností nebudou hrabat v odpadcích = nemáme svobodnou vůli" mi přijde opravdu podivná. Znám spousta sociálně slabších, který by radši byly týden hlady než se hrabali v koši...
      Naopak, mi přijde že důkazem svobodné vůle je právě už to že mluvíme o pravděpodobnosti, nikoliv determinismu. (kterej třeba u těch newtonovských zákonů platí a to Einstein nepřepsal, jen rozšířil a doplnil o modely za jiných vstupních hodnot - a ve finále ji doplňoval stále v průběhu let, ale pohybové zákony platí stále). Ekonomie je věda společenská - podobně jako sociologie, psychologie, nikoliv exaktní tak jako fyzika nebo biologie)
      To že s lidmi lze manipulovat skrz právě změny výchozích hodnot, to je podle mě zase trochu něco jiného než o svobodné vůli... to by vlastně nic jako svoboda neexistovalo ani teoreticky, protože nějakými vstupními hodnotami budeme limitováni vždy.

  • @martinnovotny117
    @martinnovotny117 23 дні тому

    Tak to vysvětlení jak pojď na mě z boku 😂😂😂

  • @bosvideo6582
    @bosvideo6582 Місяць тому +1

    takže teď máme co? když většinu vlastní pár elit?

    • @diktatslov9251
      @diktatslov9251 15 днів тому

      teraz mame kapitalizmus ....alebo inak zlodejsky kapitalizmus len to zlodejsky sa nepouživa lebo to zle vyznieva takže ostalo len to kapitalizmus :)))

  • @bosvideo6582
    @bosvideo6582 Місяць тому +1

    gravitace je výmysl jen pro info;)

    • @sekaj8063
      @sekaj8063 Місяць тому

      Proč myslíte že je to vymysl?

    • @bosvideo6582
      @bosvideo6582 Місяць тому

      @ věřím v geocentrismus a nevěřím v gravitaci