с.Слащен с.Туховища, с.Годешево

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024
  • Село Слащен има дълга история. Най-ранното известно селище в землището на Слащен е датирано към късната бронзова епоха. В местността Мрамор е съществувало селище през ранножелязната епоха и през античността. В местността Чуката северно от селото има надгробна могила, съществувало е и селище. В другата местност с това име на брега на река Места също има следи от селище. Антично селище е съществувало и в местността Градище. Открити са много находки и в селището от късножелязната епоха в местността Сливките. На възвишенията Белица и Грамада също има следи от антично селище, а в местността Лозята им могилен некропол.
    Село Слащен е въведено в османската административна система през 1464 - 65 година, когато е регистрирано населението му поименно. В регистъра са вписани 1 мюсюлманско семейство, а немюсюлманите в селото са 51 семейства, 10 неженени и 1 вдовица.Следващото отразяване на населението на Слащен е извършено през 1478 - 79 година, когато от селото са вписани 2 мюсюлмански семейства, 100 немюсюлмански с 2 неженени и 1 вдовица. В следващите години населението на селото се увеличава значително. През 1519 година мюсюлманите в него са 25 семейства и 18 неженени, а немюсюлманите са 113 семейства, 13 неженени и 19 вдовици. 11 години по-късно мюсюлманите нарастват още повече, а немюсюлманите намаляват. В съкратен регистър от 1530 година в Слащен мюсюлманите са вече 35 семейства и 25 неженени, а немюсюлманите са 70 семейства, 6 неженени и 6 вдовици. От същата година е запазен и фрагмент от подробния регистър, в който Слащен е единственото село в Неврокопско (от тези, изброени във фрагмента), в което има джамия, а имам е Муса, син на Хъдър. В подробен регистър на Софийския санджак от 1569 - 70 година е отразено данъкоплатното население на Слащен както следва: мюсюлмани - 33 семейства и 37 неженени; немюсюлмани - 14 семейства и 12.
    Село Туховища се намира в югозападните Родопи и е част от историко-географската област Чеч. Намира се на близо 2 километра от границата с Гърция. Надморското равнище на селото е 700 - 999 метра, а площта на землището му е 17,151 km2. Селото граничи със землищата на следните села: на изток, където минава границата с Гърция, със землищата на обезлюдените села Борен и Манастир, на запад със землищата на Слащен и Вълкосел, на юг със землището на Годешево и на север със землището на Жижево. Намира се на 20 km южно от Сатовча.
    Село Годешево се намира в планински район. То попада в историко-географската област Чеч. Селото се намира на границата с Гърция, като южна граница е река Места. В землището на Годешево река Места прави завой и влиза в територията на Гърция. В коритото на реката има минерален извор, открит през лятото на 2007 година. В южния край на селото има микроязовир с вместимост около 350 м3, зарибен е и има условия за риболов. Климатът е умерен с четири сезона. Най-високите точки в землището на селото са местностите „Бабел“ и „Гърлото“ - около 850 метра надморска височина.
    В османските документи селото се среща под името Годишева (на османски турски: غــودـيــشــوﻩ).
    В XIX век Годешево е мюсюлманско село в Неврокопска каза на Османската империя. В „Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника“, издадена в Константинопол в 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 година, Гудешево (Goudéchevo) е посочено като село с 30 домакинства и 76 жители помаци. Съгласно статистиката на Васил Кънчов („Македония. Етнография и статистика“) към 1900 година Годешево е българо-мохамеданско селище. В него живеят 650 българи-мохамедани в 65 къщи.[5] Според Стефан Веркович към края на XIX век Годешево има мюсюлманско мъжко население 96 души, което живее в 30 къщи.
    Според Димитър Гаджанов в 1916 година във Вълкосел, Годешево, Слащен и Туховища живеят 3012 помаци.
    Според данните от преброяванията през годините 1926, 1934, 1946 и 1956, населението на Годешево е било съответно 661, 730, 842 и 856 души.
    Социални мрежи: Find me here:
    Facebook: galab.manov1995
    Instagram: galab.manov
    Tik tok: @galab..manov
    UA-cam: Galab Manov
    Social Media:
    Help plant more trees in Bulgariа by supporting this page: / 4bg.bg
    Instagram: / 4bg.bg
    Tik tok: @4bg.bg
    Personal profile on Facebook / galab.manov1995
    Personal page on Facebook: / www.. .
    Instagram: / galab.manov
    музика: dj 89
    • DJ 89 - САМА | SAMA [F...
    #beautifulbulgaria #gocedelchev
    #Bulgaria #aerialphotography #bulgariannature #bulgariatravel #travelbulgaria #epicdrone #aerialphotography #gopro #dji #drone #dronephotography #България #interesting_place_in_bulgaria #Xtreme #tiktok #viral

КОМЕНТАРІ •