Borbás Marcsi: Kertem - Komposztrostálás (46. rész)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 5

  • @ubul8616
    @ubul8616 3 роки тому +9

    Fontos! A komposztban nincs cserebogár pajor. A komposztban rózsabogár pajor van. A cserebogár élő növénnyel táplálkozik, ezért nem szeretjük. De éppen ezért nincs a komposztban, mert ott elhalt növényi részek vannak. A rózsabogár táplálkozik ezekkel. Ők is részt vesznek a komposzt lebontásában, ezért fontosak.

    • @zoltnr2006
      @zoltnr2006 Рік тому

      Ezzel kapcsolatban nekem erős ellenvéleményem van. A kerti zöldhulladékot (nyesedéket, levágott ágakat stb.) én rendszeresen összedarálom, magaságyás-szerű építménybe rakom és azon paradicsomot nevelek (próbálok termeszteni). Nem először tapasztalom, hogy több tő egyszer csak elkezd lekókadni, holott kap megfelelő vizet. Ha ilyenkor kézi lapáttal kotorni kezdem a már korhadó növényi anyagot, akkor hihetetlen mennyiségű rózsabogár pajort találok, négyzetméterenként akár 50-100 darabot is. Szóval, lehet, hogy elél a rózsabogár pajor korhadékon is, de biztosra veszem, hogy ha friss növényi gyökeret talál, azt előnyben részesíti.

    • @ubul8616
      @ubul8616 Рік тому

      @@zoltnr2006 A rózsabogár pajor korhadó növényt eszik, ezért találod meg a komposztban. Ez biztos. De külsőre ugyanúgy néz ki, mint a cserebogár pajor, ami az élő növényt eszi. Ha élő és korhadó növény egy helyen van, akkor akár mindkettő odakerülhet. A növényt egyébként nem korhadékba kell ültetni, hanem földbe. Fontos, hogy a föld felszínét vastagon bemulcsoljuk a növény körül, de a növénynek akkor is a földben kell gyökereznie. Próbáld meg így, hátha akkor nem kókad el a paradicsom.

    • @gezamartos8256
      @gezamartos8256 11 місяців тому

      én 200 l kompostból kb. 150 cserebogárpajort szitáltam ki felhasználás előtt. nyilván abba petéztek. @@zoltnr2006