Jak powstają reklamówki foliowe? - Fabryki w Polsce
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Woreczki spożywcze, reklamówki, worki na śmieci. Wykonane są z folii polietylenowej. Dziś zobaczymy w jaki sposób takie produkty powstają.
W tym celu odwiedziliśmy firmę C2C z Lublina, która do swojej produkcji wykorzystuje m.in. surowce pochodzące z recyklingu.
Regranulacja tworzyw sztucznych jest zaawansowanym procesem,
dzięki któremu zużyte tworzywo jest w 100% odzyskiwane i regenerowane, tak aby nadawało się do wytwarzania nowych produktów.
Fabryka przetwarza zregenerowane surowce polietylenowe. Surowce, zanim trafią na pas transmisyjny są segregowane. Osobno regranuluje się polietyleny o niskiej i wysokiej gęstości.
Materiał z sortowni trafia do zagęszczarki, która rozdrabnia folię i poddaje ją wstępnej obróbce cieplnej. Dalej surowiec jest podgrzewany i mieszanie w cylindrze. W procesie wytłaczania upłynnione tworzywo przeciskane jest przez głowicę i cięte na granulki. Te transportowane są torem wodnym na sito wibracyjne. Tutaj sklejone granulki są odseparowywane.
Tak powstały materiał przechodzi kontrolę jakości. Dopiero po badaniach można go użyć do produkcji.
Regranulat wykorzystywany jest m.in. do produkcji worków na śmieci, lub worków przemysłowych. Folia, która będzie miała kontakt z żywnością produkowana jest z surowca, specjalnie przeznaczonego do tego celu.
Zaczynamy proces ekstruzji, który polega na wykorzystaniu siły powietrza do uformowania cienkiej warstwy folii z rozgrzanej plastycznej masy. Odbywa się to w ekstruderach.
Podczas ekstruzji z rozdmuchem gotowa mieszanka jest podgrzewana do wysokiej temperatury, a następnie podawana przez układ plastyfikujący do głowicy. Tam następuje rozdmuch, a powstała w ten sposób folia przypomina ogromny balon. Uzyskuje ona określoną grubość oraz szerokość.
Dalej rękaw foliowy, wciągany jest do góry za pomocą systemu rolek. Schłodzone tworzywo nawijane jest na tuleję, a następnie przekazywane do kolejnego działu. Aby uzyskać różne kolory folii do granulatu dodawany jest barwnik.
Powstała w procesie ekstruzji folia może być przetwarzana na różne produkty przez maszyny tnąco-zgrzewające. Na początek przyjrzyjmy się reklamówkom. Folia odwijana jest z roli jumbo i cięta na 4 pasy. Każdy z nich jest rozdmuchiwany, aby złożyć zakładki reklamówek. Następnie zgrzewane i perforowane są miejsca, w których reklamówki będą się ze sobą łączyć. Za pomocą wykrojnika wykonywane są uchwyty i na koniec reklamówki są prostowane oraz nawijane na rolki.
Można na nich wykonać wielobarwne nadruki fleksograficzne. W studiu graficznym przygotowywany jest wzór nadruku. Następnie projekt przenoszony jest na matryce fotopolimerowe. W Drukarni Opakowań można wykonać nadruk fleksograficzny nawet z sześciu różnych kolorów, wybranych spośród szerokiej gamy kolorystycznej.
Na pozostałych ekstruderach produkowane są m.in. worki na śmieci, woreczki do żywności - wykonywane z bezbarwnego granulatu, czy worki bakteriostateczne i biodegradowalne.
Wpływ na to jak długo dany produkt będzie w użytku decyduje jakość jego wykonania
i trwałość. Jednak o tym, czy zostanie on powtórnie wykorzystany i trafi do recyklingu, dzięki selektywnej zbiórce odpadów, ostatecznie decyduje konsument.
--
Portal : fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Jak przebiega TERMOFORMOWANIE? - Fabryki w Polsce
Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie.
Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈
Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału.
Zobacz, co u nas słychać 👇
Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH
Portal: fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
pracowalem przy czyms podobnym (wory na smieci tylko i wyłącznie) - smieci typu folia szeroko pojeta szla przez MŁYNY gdzie byla rozdrabniana na tak zwany platek mniej wiecej 5 na 5 cm potem szla na tak zwane wanny gdzie ten platek byl czyszczony z jakis zabrudzen typu np piach, nastepnie trafialo to do silosa by chwile przemagazynowac a gdzy kolejna maszyna miala zapotrzebnowanie w zageszczarce z silosa bylo podawane, oczywiscie pozniej szlo to przez sita oraz odgazowanie (zazwyczaj odgzowanie przydaje sie przy nadruku a "aromat" az szczypie w oczy - doslownie) w tedy szlo do nozy i tak powstawal regranulat pakowany do big bagow, nastepnie szlo to do innej maszyny tak zwanej WYTŁACZARKI gdzie pobierany byl regranulat kolor kreda oraz zageszczacz i reszta tak jak w filmie... tylko grubosc foli raczej srednio byla monitorowana ale to mniejsza z tym, takie worki trafialy do biedry tesco carefura aro i troche tych sklepow jeszcze bylo
Naprawdę ktoś miał głowę żeby te maszyny ogarnąć i cały proces.
Najpewniej inżynierowie procesów produkcji.
Dziękuję miło to słyszeć.
Zawsze muszą oni czytać co chcą powiedzieć ?
Racja. Wszystko czytane a nie wypowiadane z głowy !
Chyba każdy czyta formułki z Wikipedii niestety.
Też mnie to irytuje.
Jak oni sie nigdy robotą nie sparali to skąd mają sie znać?
Jakoś nie zauważyłem u tych osób ruchów gałek ocznych, które wykonuje się przy czytaniu. Chyba, że ty umiesz czytać nie ruszając oczami...
@@Michal99202 ja akurat zauważyłem że gałki oczne się poruszają
Nie mogłem się skupić na materiale. Na szybkości x.1.25 kawałek w tle jest tak dobry że pochłonął mnie bez reszty ;D
Prezes i współwłaścicielka chyba nie wiedzą co firmę posiadają skoro muszą czytać tekst jak z nut.
xDDDDDDDDDDD
Trafna uwaga 😆
Większość właścicieli firm produkcyjnych nie mają pojęcia nawet gdzie się włącza taką maszynę.
Dla nich pracownik produkcji to tylko narzędzie do robienia pieniędzy.Szczególnie w takiej produkcji gdzie na 90% przypadków i sytuacji związanych z procesem produkcji operator maszyny nie ma wpływu bo wszystko zależny od jakości regranulatu jaki dostanie do produkcji.Pracowałem na takich maszynach i przez 5 lat kazano mi z gówna bat kręcić.
@@Kabanek20 Przy dużych korporacjach owszem, mają wywalone i aby hajs do kieszeni się zgadzał. Ale jak ktoś prowadzi mały rodzinny biznes, to w większości przypadków wszyscy pracują razem i taki ojciec głowa rodziny (prezes) zna swoją firmę od podszewki.
Bo to słupy są, nie prezesi.
Super. To jest surowiec wtórny.
rozwala mnie to ze zawsze każdy dyrektor czy kierownik działa gada jak robot xD i kto mi powie ze nie można w tych czasach kupić sobie człowieka xD
Piszecie w komentarzch po co oni to robią że to złe dla środowiska a sami macie ich opakowania w domach bo są potrzebne, to tylko folia anie bomba ekologiczna, wyrzuć do odpowiedniego kubla na śmieci, a nie do lasu czy pieca a takie czy inne firmy wezmą i je przetworza bez większej szkody dla środowiska.
Glupoty opowiadasz ze az zal czytac
@@Michalc4 skoro tak uważasz to ok, tylko przestań wyrzucać papierki przez szybę wsamochodzie bo jak przestaną worki produkować do nie będzie do czego zbierać ;)
@@KirossPL szkoda ze ludzie dalej produkuja takie ograniczone osoby jak ty. Slyszales kiedys o materialach biodegradowalnych?
@@Michalc4 oczywiście że tak, osobiście staram się unikać używania tworzyw sztucznych w domu, na zakupy chodzę z szmaciana torba lub koszykiem z wikliny, są dużo wygodniejsze niż jakas reklamówka, wodę lub napoje kupuje zazwyczaj w szkle albo puszkach ogólnie staram się ograniczyć ale całkiem nie da się obyć bez tworzyw sztucznych, grunt w tym żeby nie zaniedbac tego co się z tym stanie późnej, bo to my konsumenci a nie producent jest winny że śmieci zanieczyszczaja lasy, rzeki, morza i oceany...
Przy okazji wspomnę że pracuje w zakładzie który utylizuje ogromne ilości odpadów poprodukcyjnych oraz pozostałości po wytwarzaniu energi elektcznej, i dobrze wiem że da się wiele zrobić tylko że to wsztako są ogromne koszta i często potrzeba nowoczesnej technologi, ale da się wsztako tylko trzeba chcieć, też bym chciał żeby materiały nieszkodzace środowisku były tanie i ogólnodostępne.
@@KirossPL no a ludzie maja to w dupie. Foliowki sa dalej produkowane w miliayrdowych ilosciach a ludzie sie zachowuja jakby bez nich swiat nie istnial
Czyta ładnie brawo
Bardzo ciekawe 😉
zapewne kolejny oboz pracy....
przemekk1989 jak to u polaczka! dla polaczkow sie nie pracuje bo chujowo płacą! 😂
Ktoś zmusza?
Spoko
UWAGA! LUDZIE!
Mam dwie sprawy. Pierwsza dotyczy czytania z kartek. Skopiowałam wypowiedź jednej z osób, która napisała tu komentarz. teksty dla osób mówiących w filmie są podawane im przed samymi nagrywkami więc nie mają czasu żeby się nauczyć i nie mogą mówić tego co chcą. Druga sprawa dotyczy plastiku. W tej fabryce folia i inne tworzywa są w kółko przetwarzane, więc nie jest to szkodliwe dla środowiska. To ludzie wyrzucają torby plastikowe do lasów i rzek, to ich wina, że nasza planeta jest zanieczyszczona.
Prezes a czytac musi hahahah ale beka
To nie prezes tylko "słup". Nim może być każdy, nawet bez wykształcenia. Wystarczy gruba kasa na koncie.
Prawdziwy prezes zna firme od samego początku.
Fajny kanał w końcu znalazłem coś normalnego na tym yt
zrobcie odcinek o konstrukcjach stalowych - firma Szyszka PPHU
To tak nie działa. Wpierw trzeba zapłacić. To nie koncert życzeń a interes.
Te czytanie z kartki wcześniej przygotowanego tekstu bardzo razi. Nie potrafili z głowy opowiadać o WŁASNEJ firmie?
Ciekawe są takie odcinki jednak są bardzo sztuczne, mało wiarygodne. Każdy czyta co ma mówić, mówi formułką. Słyszymy w filmach to co mamy usłyszeć.
A co - jak usłyszysz niby spontana to będzie prawdziwy? Jak ma być ściema to będzie ściema nie ważne jak wygląda. I tak nie rozpoznasz.
Typowy prezes, czyta z kartki bo nawet nie wie czym się jego własna firma zajmuje :D
@@julianowosielska4201 Rozumiem, ale chodziło mi o to że skoro jest prezesem to mógłby powiedzieć coś własnymi słowami (chodzi pewnie na jakieś tam zgromadzenia spółek czy coś, więc trema mu nie straszna). Wyglądałoby to znacznie lepiej a treści byłyby lepiej przyswajalne niż formalne "bla bla" z karteczki.
@@julianowosielska4201 Jak nie byłaś na planie, jak w poprzednich komentarzach napisałaś, że byłaś. To jak w końcu?
WTF. Mają rolkę folii, rozdrabniają ją, tworzą z tego granulat i od nowa powstaje rolka folii?
Tyle, że ta folia, którą dostają nie jest odpowiednio przycięta. A nie mogą jej ,,edytować" bo produkt wyglądałby nieładnie. Następnym razem uruchom myślenie.
@@kolejlove4372 Geniuszu, po co więc robić półfabrykat w postaci folii? Niech robią bezpośrednio z granulatu, wtedy cały proces byłby krótszy, mniej kosztowny i lepszy dla środowiska. W tym momencie wygląda to tak: granulat -> folia, ale "nie odpowiednio przycięta" -> granulat -> właściwa folia
Uruchom myślenie i powiedz mi po co.
stark2991 działa to bardziej tak: granulat -> folia, folia nieodpowiednio przycięta -> granulat
Zachowują dobrą folię, przetwarzają złą
@@stark_2991 Geniuszu bo nie da się produkować opakowań z pominięciem jakiegoś procesu? A na każdym etapie procesu powstają jakieś ubytki które firma przetwarza ponownie aby nie tworzyć zbędnego odpadu ?
Róbmy biodegradowalme tylko
???
@@berakfilip bo ludzie dzbany i tak będą wyrzucali
Tragedia na skalę swiatowa. Jak już to robicie to zróbcie coś to ulega biodegradacji automatycznej po 5 latach wtedy będziecie mogli się tym pochwalić no i jak reklama będzie.
01:10 gotowa folia przetwarzana jest na kolejną folię? Dobrze widzę? Gdzie tu logika?!
4:22 Co on taki wystraszony? :D
Ale przecież wprowadzili opłaty za reklamówki żeby ich nie kupować😂
Żeby ściągnąć hajs od naiwnych , tak samo jak produkowane są sprzęty energooszczędne a ciągle są podwyżki
Nos właścicielki przypomina mi majkela dzaksona
Rozcinana jest "Jubo" rola a następnie wstęgi są nadmuchiwane ? Jeśli wyjdą mi 4 taśmy podwójne a boki są rozcięte to jak można je nadmuchać? Coś wam się pomyliło!
Tak bo Ty lepiej wiesz co robimy i jak szczegółowo wygląda nasz proces … 🤦♂️ może wpadnij czegoś nas nauczysz 😂
Reklamówkom ! "reklamówką" to błąd.
Za głośno muzyka w tle.
Polsko produkuj!
Siatki
Ciekawe po jakim czasie pracownikow dopadnie raczek. Opary..
Martw sie o siebie i o swoje pseudo eko jedzonko. Pozdrawiam ze wsi tu liczymy właśnie na takich.
@@AtakNAciebie co to ma do rzeczy ?
Tak ogrniamy to , produkcja reklamówek www.papfol.pl/reklamowki-jednorazowe
Za ile jedna reklamówka?
@@abscissaempathy7881 Jaki rozmiar,grubość folii,jaka ilość
Nigdy nie będzie się dało odzyska 100 tworzywa zwykły bait
0:44 strasznie zaniedbana kobieta
Tu wszystko automatyzacja a folipak wszystko recznie jak dziad nakladasz wkladasz pakujesz
Rozkłada się w 500 lat
A kto to sprawdził 😉
Nikt tego nie wie bo tworzywo sztuczne które jest wszędzie ma nie całe 60 lat jak nie nawet 55 lat. ale jest to pewne że rozkłada się nie mniej niż 50-100 lat
Super , że z recyklingu ale jak ktoś chce chociaż trochę ograniczyć plastik w źyciu polecam odwiedzić zerowaste.pl
Fajny film ale trochę za dużo zoomów a za mało ogólnych planów na całą instalcję. Z tej samej działki poproszę o wydmuch butelek z PET.
Same zoomy dlatego ze tam stare maszyny i syf
Spoko ale ten wyuczony tekst;D
Tak więcej foli i plastiku
Gdzieś ludzie muszą pracować. Btw: w poniedziałek zaczynam pracę w tego typu firmie ^^
E to tusk też tej fabryki nie sprzedał
Widocznie ten plastik tak osłabia pamięć, że żadna z osób wypowiadających się na filmie nie była w stanie nauczyć się na pamięć kilku zdań. Chyba już alkoholizm jest bezpieczniejszy dla zdrowia niż taka produkcja.?
To tak nie wygląda xd
0:40 siadalbym jak na krdziony rower 😈👌👈
produkt który tyko zanieczyszcza ziemie
mam nadzieję że firma upadnie i skończy się kolejna doddtakowa produkcja plastiku.
Nie powinniśmy produkować takiego gówna...
I tak właśnie zatruwamy naszą planetę...
nie rozumiesz co oznacza recykling?
@@wiktorwilczynski9146 co z tego ze recykling. Nie każde plastikowe śmieci poddaję się recyklingowi. Potem to leży i zatruwa morza i ziemie bo ludzie nie wiedzą co to jest kosz na śmieci
@@ewsoon6902 oni wykonują recykling a nie produkują nowe...widzisz w tym różnicę?
Oby ta firma umarła
I żeby kilkadziesiąt osób straciło pracę? Eko cwel
@@springbaton6316 smaczne są ryby które mają mikro plastyki w sobie xd
Powinny być produkowane tylko torby papierowe
Najbardziej szkodliwym etapem produkcji papieru jest wybielanie masy celulozowej za pomocą chloru gazowego lub związków chloru, co powoduje uwalnianie do ścieków z zakładów papierniczych niebezpiecznych zanieczyszczeń chlorowcoorganicznych. Organiczne związki chloru poddawane działaniu wysokich temperatur, w jakich odbywa się bielenie, często przekształcają się w trwałe i wysoce toksyczne związki zwane dioksynami. Jak wykazały różne badania, substancje te można znaleźć nie tylko w ściekach pochodzących z papierni, ale także w samych produktach papierowych (w tym produktach higieny osobistej, takich jak papier toaletowy i chusteczki). Najbardziej niebezpiecznym związkiem z grupy dioksyn jest 2,3,7,8-TCDD. Jest on silnie toksyczny nawet w śladowych ilościach i może wywołać zmiany w systemie odpornościowym, uszkodzenia płodu, zaburzenia płodności, uszkodzenia narządów wewnętrznych i nowotwory.
@@lesnytroll666 To nie wybielać :) Chociaż wiadomo. białe wydaje się "czystsze".
Ale papier to drewno i aby wymienić wszystkie folie na papierowe trzeba wyciąć ponad miliard drzew lub nawet więcej . najbardziej ekologiczna rzecz dla ziemi od ludzi to będzie ich wyginięcie
torby papierowe z plastiku.
Same Janusze tam pracują i jedna Grażyna! 😂 szkoda że zanieczyszczacie środowisko tymi pkastikami! żenada.pl
Po zużyciu oddajesz do recyklingu
@@Ezoteriusz Fajnie zaślepiony jesteś. tafią do miejsca gdzie to segregują, leży to w polu pare miesięcy i wydobywa się smród nie do wytrzymania a potem ktoś to spali, to nie wygląda tak jak na filmach i odcinkach takich jak na tym kanale. przejdź się tam i zobacz jak to wygląda, lezy w szczerym polu
DobryMeh w miastach są zakłady segregacji
Superfekal - ty zanieczyszczasz, wiesz ile prądu zużyłeś na utworzenie twojego posta?