Dík za pěkné video. Já jsem strávil většinu vojny (84-86) v třiašedesátkách (nic moc), vz. 60, který jsme měli skoro obden do stráže, byl proti tomu velmi pohodlný a měli jsme ho rádi. Jehličí jsem si pak i koupil do civilu a nosil jsem ho, dokud se nerozpadlo (kalhoty v rozkroku a blůza od lemů). Pak jsem si ho ještě párkrát za pár stovek koupil. Vz. 85 jsme viděli u jiných útvarů (Benešov, HoPočáply - nic z toho dnes už neexistuje), později v civilu jsem si koupil bundu a je to fakt dobrý materiál - do lesa i jako montérky. Mimochodem, syn si ji (zcela nezávisle) koupil také a každý máme jinak řešený dolní okraj a kapsy. Vz. 95 mi připadá "zvenku" dost tmavý, vhodný tak do hlubokého lesa, "zevnitř" nevím, nikdy jsem ho neměl. Ještě k videu: Britové vyměnili červenou za khaki už koncem 19. století (bůrské války), ostatní armády začaly masivně přecházet na méně nápadné stejnokroje od počátku 1. sv. války. A sovětskou digitální kamufláž (bílé kostičkové skvrny na světle zeleném podkladě) jsme očumovali během návštěvy v Milovicích. Ti kluci tam byli fakt rádi, že jsou tady a ne v Afghánu. :-) Také jsme očumovali jejich víceúčelové nože (s pouzdrem z toho byly nůžky na drát) a malorážové náboje. Ještě si vzpomínám na granátomet (něco jako kulomet na granáty), o kterém vyprávěli, že z něj mají "dušmani" veliký respekt. Díky za video i za vzpomínky. K.
Něco z vlastní zkušenosti: Jehličí bylo super na nošení, příjemný a odolný materiál. Já je nezažil, já už fasoval 85 (ZVS 91-93), a nic horšího jsem na sobě neměl. Bylo to jako chodit v potrubí. Odolné to jistě bylo, kdybych se třeba chtěl kutálet ze skály, ale k nošení to nebylo. Neprodyšné, v létě spařenej, všichni vopruzený pinďoury, v zimě bez humusek kosa jako prase. Ve spojení s tou otřesnou čepicí jsme vypadali spíš jak banda myslivců. Kalhoty měly bederní pás, který se dal sklopit přes opasek. Menším vojákům leckdy sahal až do půli zad. Když si představím co to stálo, a jak krátce to vydrželo... To byl fakt hnus non plus. Když se kluci vraceli ze stráže, ty hadry se leckomu z nich blejskali jak zrcadlo, jak byli jetý. Vyprat se to nedalo, ten materiál opravdu připomínal plech. Když si vzpomenu na svoje starý rip-stop kapsáče z Vietnamu, který jsem koupil spolu s kloboučkem Bonie u "Pacičky" na Bělehradský, a který jsem nosil dalších dvacet let... Tohle dovedlo opravdu jen naše starý dobrý jehličí. Na chalupě mám ještě z trampských dob blůzu (ta už je mi malá, ale chodí v ní synovec) a kongo, to ještě oblíknu. Lesu zdar, Krakene. Marty.
Děda byl na vojně 60-62 u pohraničníků na hranici se Západním Německem. Přijímač dělal ještě v kopřivákách a na hranici mu předali "funglovku déšť", jak to tehdá nazývali pohraničníci. Bylo to o moc příjemnější, avšak regulérní vojsko čekalo asi do roku 63, než se šedesátky univerzálně zavedly ve všech jednotkách, protože 3 fabriky, každá o asi 300 zaměstnancích, to nezvládne tu kvantitu vyrobit přes noc. Jinak fakt super video, já jsem měl koncept něčeho podobného v hlavě už celkem dlouho, avšak co mi chybí je kamera, stříhací program a schopnost mluvit před kamerou. Jinak mám snad všechny maskáče, co ČSLA používala, alespoň kusy výstroje, když ne kompletní uniformy, a taky dost ČSA (56-53) věcí. Lidi by se divili, ale byly tady šílené nápady jako třeba vybavit armádu německými hrachy či splinterem. Bohužel to nevyšlo, avšak tu a tam ve starých dokumentech lze zahlédnout vojáky poválečné ČSA s německými a západními vzory. Hlavně tedy potahy na helmy. Sovětské maskáče do vytvoření ČSLA až tak vlivné nebyly.
No podľa vás som ortodoxný zberateľ 😃. Dával som asi 4 roky do hromady všetky maskovacie vzory čsľa a ossr. Mám motostrelecké verzie, všetko, od oblečenia cez sumky až po dozimeter. Za mňa sú vz60 fajn, vz85 sú na leto oras ale znesú všetko, vz97 klasika na slovensku, niečo ako u vás 95. Strih mi príde v pohode, maskovanie tiež, avšak za mňa sú nešťastne riešené nosné systémy a batohy. Mloky, duby a tieto špeci maskáče nemám a ani ma nelákajú😅 ale super video😉
Děkuji za pěkné video. Chtěl bych trochu upřesnit vznik vzoru 95, na oficiálních stránkách AČR se uvádí toto: Výzkumné ústavy ve Slavičíně, Vyškově a Brně nakonec přišly v polovině 80. let se vzorem, který naši vojáci používají dodnes - tedy s kombinací khaki, tmavě, světle a černozelených skvrn,“ uvádí Speychal. Takže to ukazuje že již v druhé polovině osmdesátých let se experimentálně používali. Vlastním dokonce kalhoty v tomto potisku, střihově velmi podobných vz. 60 jehličí a rok výroby tuším1988.
U peesákú ( 87-89) jsme měli krom jehliček i budny PS. Pogumovaný textil, šedozelené barvy, s vnitřní odnímatelným umělým kožíškem. Velmi odolné a daly se po odejmutí kožíšku použivat jako pláštěnka. Měli jsme je velmi rádi. Výstroják ti ji klidně střelil za 1000kč. Což bylo v té době hodně peněz. Zaváhal jsem a dnes lituji. Dají se sehnat, ale ceny jsou astronomické. Jinak i taková zajímavost. Kanady jsme měli jiné, jen šněrovací, jak letní, tak i zimní zateplenou variantu a vzorek byl jiný na podrážkách. Aspoň nám tvrdili, že kvůli stopě, aby byla rozpoznatelná.
@@jerryj3047 11.bPS Bratislava. Byl jsem spojař, tak krom 2x špaku a 2x noční zesílené, jsem si moc terénu v HP neužil. Krom PP, když jsme stavěli překrytí a nebo uzávěru.
Jo, tyhle jen šňerovací hnědé kanady s "oplatkovou" podrážkou bez odděleného podpatku jsem nosil do naprostého rozpadu. Uvnitř kožíšek. Sehnal mi je táta někdy v r. 92.
"Jehličí" - maskáče jsem vozila v mládí ven na vandry. Byly úžasně pohodlné (byly mi tenkrát hodně velké v pase 🤗) a téměř nezničitelné. Milovala jsem jejich obrovské hluboké kapsy.
Zdar. Také stojí za to se na všechny tyhle hadry, vzory, materiály atd podívat noktovizorem. Možná by to byl, třeba u jednašedesátek, pro mnohé, překvapivý pohled (je totiž vidět úplně něco jiného než jehličí). Tedy pokud už to nebudou seprané hadry. Ale na to tu máme daleko větší znalce.
Zdaravím, ano "ihličáky" mali tie škvrny tlačené "infra farbou", pretože pri pohlade cez infrahlad, ak by bol vojak, jednotka v listnatom lese a tráve, by bolo vidno tmavý flak, preto tá potlač v podobe škvŕn, pod infra to vyzerá ako chlorofil v zeleni. Treba zadať do uja google maskáče vz. 60 pod infra a bude všetko jasné. I ak tu na YT bolo super videjko o maskovaní, robil to Armádny film, dosť zaujímavé to bolo.
Mám Jehličí které šlo koupit po revoluci ve výprodejích za pár korun doslova, pak komplet vz. 95 (moc se mi nelíbí) nějakou zimní verzi takže kalhoty mám přes dvacet let a pořád drží i když mají za sebou nesmysl. Další dvacetiletý kousek co mám je US parka M65. Asi 3 roky mám kalhoty Multicam a ten vzor na Multicamu mi přijde asi top co zatím kdo vymyslel fakt funguje užasně.
Ahoj, vojna podzim 95-96, 4.BRN (vycvikovka Havl.Brod a pak Tabor) - meli jsme vz 85 - v tech se cvicilo na vycvikovce a i pozdeji na rote byly jako obleceni pro vojensky vycvik. Pak jsme jeste vz. 95 (vcetne kanad 95) a ty jsme na rote pouzivali na vychazky. A pak jsme jeste vyfasovali komplet vychazkovy vz. 65 (s polobotkama) - tady nevim, jestli jsme to na sobe meli nekdy obleceny, krome 'semaforu'. Jo a ta kapsa na nuz - tam jsme zasadne nosili slozenej baret... ;)
Zdravím,sloužil jsem na začátku 80.let u průzkumného praporu.Tam jsme testovali spolu s výsadkáři maskáče označované jako vzor 80.Později známé jako vz.85. Jednalo se kompletní program včetně spodního prádla a malé i velké polní. Látka na ty maskáče měla být údajně z Francie.
Změnou taktiky (střelecké řady) došlo postupně k zavádění zastíracích uniforem.Francouzská armáda přesto vyrukovala do zákopů I.svě.války v červených kalhotách a ostře modrých kabátech. Jinak zavedení vz.85 byl jednoznačně krok zpět.
Výborné maskáče, chodím v nich pravidelně do lesa, na hory, k tomu mám kanady vz. 90 i kanady vz.60. Čepici jsem si k tomu taky koupil. Nemůžu si je vynachválit, do lesa fantastický. A ani mi v nich není zima. Jinak výborný video. Dík.
První digitální vzor Dual Texture Camouflage (zkráceně Dual-Tex) není nová revoluční digitální kamufláž, ale tři desetiletí staré. Tyto původní digitální vzory kdysi používal americký 2.nd ACR v Západním Německu od roku 1978 do začátku 80. let. na vojenské technice. Na žádost Velitelství výcviku a doktrín americké armády (TRADOC) vyvinuly Natick Labs verzi vzoru pro tisk na látku a byly také vyrobeny testovací experimentální uniformy. Přestože byl tento Dual-Tex vzor zdánlivě účinný, nebyl nikdy přijat.
Kraken i klasické vz.85 mali zvýšený pás.mali sme klasickú verziu vz.85 vo výcviku vo VMV a jedny mám i doma doteraz...cez letný výcvik 85ky boli na pocit ako z plechu ;)
Kdysi jsme někde četl, že se za určitou nevýhodu vz. 95 považuje velké zastoupení černé barvy, která se prý v přírodě zas tak často nevyskytuje. Netušíte někdo jestli je tato informace pravdivá?
vzor 60 je jehličí, vzor 63 je služební a vycházkové kvádro. V roce 1988 jsme měli vz 60 do stráže, vz 63 jako služební s lodičkou, znova vz 63 jako vycházkové doplněné o bundu vz 85 a elpíčko.
Ahoj. Také jsem začal jezdit v jehličkách. Měl jsem provedení pro výsadkáře s kapsou na obou nohavicích a kapsičkou na baret. Pak jsem zjistil jak jsou praktické maskáče U. S. Army a dlouhá léta jsem jezdil jen v těchto. No a v roce 2001 jsem si pořídil "pětadevadesátky" a mám je do dnes. V podstatě na ně nedám dopustit. Jen po dvaceti letech zjišťuji, že se do nich skoro nevejdu. Ale to je jiná kapitola. Před lety jsem na nějakém výprodeji vojenského vybavení narazil na jakési, údajně původem z ČSLA, maskáče pro speciální složky. Byla to trochu maskovaná verze "pětaosmdesátek". Nikdy před tím, ani potom jsem na ně už nenarazil. Báťa
Myslíš brigadýrku? Vedle různého tvarování lodiček byly i brigády předmětem úprav. Dovolit sis to mohl pochopitelně až jako mazák. Sháněly se do čepic větší pružiny, (obruč z pérové oceli, která drží formu toho gramofonu) Pak se s čepicí párkrát švihlo o stehno, a vypadal jsi jako obegrupenführer.
Byl jam na vojně v r.94-95 a měli jsme 85-ky , na cvičení v Polsku jsme fasovali vz.95 a potom jsme je vraceli ale mohli jsme si je za asi 2000 koupit ( kalhoty , blůza ) což jsem udělal . Bohužel už jsem asi o 30 kilo starší :D takže je sem tam nosí synové a pořídím si poněkud větší velikost .
Jehlicky mam a k tomu kanady i cepici. Nekdy v tom i chodim. Pak mam koprivy kalhoty z roku 1944 a uniformu asi z 1950. Koupil sem asi 30 kusu koprivovych kalhot az 5 korun kus. Asi 20 mi pachatel ukradal. Neco mi zbylo. Uniformu kapitan CSLA rajtky a vysoke cerne boty. Pak uniformu plukovnika asi okolo 1. Svetove valky. Jednou sem koupil v angliji bundu a na ni byly jeste fleky od krve.
Ani ne tak peníze, to byl maximálně marginální důvod. Hlavním důvodem bylo rozpoznat vlastní jednotky, zvláště připoužívání černého prachu, kde nebylo téměř vidět. První maskovací vzory mimo jednobarevné uniformy, začali dělat malíři ve francii, za první světové. Němci přišli s tištěnými vzory.
Ten, kdo chce něco vyprávět o maskáčích ČSLA, by měl něco vědět. Ono na jehličí je totiž nejzajímavější impregnace, které již tenkrát snižovala infrasignaturu. Takže dle mého, chlapec ví prd. (Omlouvám se těm co ho žerou.)
Zdravím :) Upřímně ten kabát co máš na sobě, tak jak je obarvený a sepraný, mi příjde opravdu o dost hezčí než normální 95ky :) Jinak nedám dopustit na jehličky, v zimě je můžu mít jako náhradní i na nákup a když je nosím normálně, tedy na bunkry nebo paintball, nelze docenit jejich vlastnost, totiž že v nich jde doslova skočit do trní a kopřiv :) Díky za super video :)
v 95 roce jsme jako jeden z prvních útvarů oblékali vz 95 (42.mpr) a už tehdy jsme si všímali, že existovaly dva odstíny vz 95.. klasický a potom druhý, ten "sepraný". Údajně - a pokud si to dobře pamatuji, tak byly snad dva výrobci potisku a ta "sepraná" varianta pocházela ze Slovenska.
@@radascz Ano,těm se říkalo,"Slovače".Mně se osobně,taky zamlouvají víc,než klasický vz.95.Takže než jsem šel do civilu (říjen 98)tak jsem si je pořídil a putovali se mnou.U našeho VÚ1824 Benešov u Prahy, byla snaha je stáhnout z výstrojáku.Aby všichni byly výstroje ní klasickým vz.95.A kdo měl"Slovače",tak to byl "pán",taková"mazačenka" 😉 A snažil si je ulít do civilu.Což byl taky můj případ 😉
Zajímavost: Jehličí vypadá úplně jinak, když se díváš přes noční vidění. Myslím, že se mýlíš co se týče moc světlých maskáčů. Když se mrkneš na testy na kanálu Brent0331, uvidíš, že na dálku fungují lépe. Veškerý flek ti stejně na pár desítek metrů splyne a utvoří nějaký odstín. Většina obzvláště mokrých maskáčů vypadá moc černě. Když ležíš nehnutě na zemi, možná splyneš jako stín, ale už bez větví, jenom v listí jsi moc tmavý.
CHtěl bych se prosím optat, jaký opasek se nosil ke ,,slováčům"? Kožený bez hvězdy,s přezkou bez hvězdy nebo výsadkářský 85??? Nebo už byl klasický opasek co se používá dnes k ,,devadesátpětkám"? Díky
vzor 60 jehlici je prevzaty od whermachtu z potisku lamana skala kde bylo taky jehlici.. mam bluzu s hodne vyraznymi fleky a pripomina to bundeswehr flecktern.. cekal jsem ze se dozvim neco novyho..
you should see that oldskool czech "Jehličí" under Infrared Light ( if you didnt already) - Really Cool! that vz95 IMHO is much too dark - looks like one dark blod from a distance best regards
Já byl na vojně v Brně duben 95 až březen 96 a my měli celý rok vz.85 ale naši mladí říjen 95 už měli vz.95 jako pracovní byly takové světle ale vzor si už nepamatuji. Říjen 95 si je musel dodatečně nafasovat abych při rozdělení na "práci" vypadaly stejně jinak měli původně nafasovane vz.85 jako pracovní a my jako služební. Důstojníci chodily jak který některý v 85 a někteří v 95.
Ahoj Krakene, doma vlastním jehličáky, na kterých už se podepsal zub času a i vz. 85, které už mi po cca 15ti letech začínají být knop. Tímto bych se chtěl zeptat, jaký máš názor na digitální vzory maskáčů, popřípadě jaký vzor by byl vhodný do našich podmínek. Chtěl bych si tyto věci doma obnovit a mám vizi jít trochu s dobou, bohužel naše armáda ještě digitální vzor nemá. Nebo nemá cenu vymýšlet zatím vymyšlené a jít cestou vz. 95? Děkuji za odpověď a ať se daří.
Zdravím jehličky jsem měl také za mne hrozný . Na vojně jsem byl v 95 roce měli jsme vzor 85 a kalhty mám dodnes za 85kč a udělali vic práce v lese neř montérky. vzor 95 mám velmi dobrý nejlepší vzor je americký woodland
Malá informace navíc: první zavedený "flekatý" maskovací vzor zavedla po 1. světové válce italská armáda, od které tento vzor Němci přebrali a dále upravili. Některé americké jednotky již za 2. sv. války měli svůj "flekatý" vzor, ale ten nebyl moc používán, neboť se dal snadno zaměnit s právě italským a německým vzorem.
Vyuzivaji se v nasi armade nejake docasne nastriky podobne jako se strikaji zbrane, tak treba i na helmy, brasny a pripadne obleceni? (A nemyslim ted jen bilou zimni :)
88roce jsme na BVPčka placaly hnědo piskovy fleky byla to nějaka praškova barva rozmychavala se ve vodě a šlo to pak ostřikat vapkou s teplou vodou pryč. placalo se to na veškerou techniku v ramci většich cvičeni
Tak nakonec místo MIMIKu tu máme MAD21 a nevypadá vůbec špatně. Líbí se mi ta kombinace ty tradice 95ky s univerzálním maskováním ala multicam. Hrozně se mi to líbí a to nejsem moc velkým příznivcem multicamu.
Na ihličky nedám dopustiť :) pozerám, že sme na vojenčine boli cca v rovnakom čase. Ja v roku 95. Ty u prieskumníkov, ja som sa nejako zamotal k jednotke zvláštneho určenia pri velitelskej čate. Boli sme tam traja a školili nás na vypočúvanie zajatcov ruským spôsobom. Robili ste niečo také aj vy?
V 85 jsem sloužil. Nevím jak ostatní verze, výsadková byla bez chyby. Jo, zlatý časy. P S. do pouště šly zelený a tam se nouzově praly v savu, aby to chytlo světlejší azrzavejsi barvu.
vz.95 je střih, potisk je prostě buď jen Zelený nebo Béžový, proto maskáč byl i před rokem 95 (jen se to zažilo jako oznčaní pro samotný vzor)....opravte mě, pokud jsem úplně mimo.
Vz. 95 je označení pro typ/vzor. Doplněno o lesní/pouštní/zimní odkazuje na barvu. Materiál je značený jako letní, celoroční, rip-stop. A střih je u spousty věcí ještě standardní, nebo už modernizovaný.
@@KrakenBushAndMilitary hmm, to je pravda. Jsou ale opravdu oficiálně zavedený součástky v AČR označeny na štítku vz.95. Nemám teď nic po ruce a za boha si nemůžu vzpomenout (komerční označení nepočítám, to je jen, že se to zažilo a je to všem jasný o co jde)..jestli se nepletu, tak ČOS maskovací vzory taky neoznačuje jako vz.95
@@martinsmekal1874 To jsme se špatně pochopili. Označení vz. 95 není pro střih, ale pro maskovací vzor obecně. Pro typ maskáče. Doplněno o lesní, pouštní nebo zimní určuje přesnou barvu. Střih ve smyslu umístění kapes, šířky nohavic apod. není standardně rozdělen, měl by být určen uvedenými rozměry, ale přesto se liší dle staří a výrobců. A samozřejmě došlo ke generační modernizaci.
V druhé polovině 40. let a počátkem 50. let vybrané jednotky používaly kořistní německé "dubáky" Dále je zde zmínka o vzoru "mlok" Ten mají vojáci mimo jiné ve filmu Bylo nás deset.
Supr shrnutí, já sice taky nejsem až tak ortodoxní sběratel ale ČSLA sbírám celkem důkladně a je teda škoda že na mou velikost se nedají sehnat kalhoty vz.85 protože prostě 195 cm na vejšku a 112 v pase asi není normální míra :D každopádně naprosto souhlasim s tim že mloky už teď stojí peněz jak želez když jsem se koukal tak obnošený potrhaný kalhoty někdo prodal za asi 6000
Mimik je zcela soukromý projekt a nepočítá se s ním jako s novým vzorem pro AČR. Ono by u 95 ani tak nešlo o změnu vzoru, ale hlavně o změnu střihu, který je naprosto tragický
14.40...kapsy na predni strane stehen?!jak se asi vojak bude pohodlne plizit s narvanejma kapsama...kde soudruh dizajner asi udelal chybu...mozna v tom,ze neprodelal zakladni vycvik u armady...jediny kalhoty co se daly nosit byly o cislo vetsi jehly na ksandach!!!
Krakene mě vojna minula o pár měsíců. A nesmírně toho lituju. I když si tady plno lidí řekne. Ježiši to je blbec. Já se vojně vyhýbal a on tam chce. Ale přesně ten argument že vz.95 je zastaralý a hodí se jen pro houbaře. A já jsem byl toho názoru také. Že prostě Mulťáky jsou lepší. Tak při procházce po Brdech mi bratranec několikrát zmizel z očí. A já ho v těch pětadevítkách prostě neviděl. Ano je třeba inovovat naše maskáče. Ale po této osobní zkušenosti jsem pochopil to že. Záleží na schopnostech člověka a zamaskuje se v čemkoliv. Viděl jsem pak video od jednoho mariňáka který má sbírku skoro všech maskáčů co mohly na světe být. A i on se svým uměním maskování dokázal i v USA s našimi pětadevítkami. Splynout s okolím jehličnatých, smíšených lesů a hor.
Ahoj. Taky jsem byl na vojně v 94. Leden a vzor 85 jsem měl celý rok. Oz po mém odchodu tj leden 95 se přešlo na tu flekatou hrůzu kdy chodili i do divadla jak na manévry 🤣
dvoji potisk na jehlici byl pro to ze pod nocnim videnim jehlici nevypada jako jehlici sem ho nosil od roku 1985 asi nejlepsi co sem kdy mel mozna jsem sentimentalni kalhoty se daji sehnat velice tezko ty ukazujes kongo to se nosilo v zime jehlici melo tri dily plus oteplene vrstvy na zimu hezke video .85 me rozstrihli kdyz jsem si zlamal nohu pri seskoku padakem na Floride to me trochu nasralo 😂😂😂.Jinak je to mozny s tim Arafatem pac palestinci a nejen oni studovali v Cechach but v Zastavce u Brna nebo v Holesove 😎
já jsem ty 8/5 kalhoty kdysi koupil za pár korun, nedávno je vzal na akci, a musím říct že otřesný :) kapsy co nejdou zapnout ani oběma rukama, natož jednou, úzký a malý. divně umístěný. Ten vysokej pas je relativně příjemnej ale jinak v tom člověk vypadá jak když utekl z ww2 .-D Materiál dost hutnej, celkově spíš teplej (nechtěl bych v tom běhat třeba v létě), kalhoty jsou těžký a nechci ani vědět jak se nosej třeba mokrý :) Jehličí mám doma jako montérky, neurazí, nenadchne, střih taky ne moc pohodlnej, ještě když tomu přičtu kožený kšíry se sumkama a kanady vz 60 tak to je opravdu očistec :)
Za mě univerzální maskáče pro AČR jsou bullshit. Ve většině, všechno co je univerzální stojí za hovno. Ideální za mě , kdyby byly použity barvy ze vzorů 95 a hodily by se do digitálů.
Krásné shrnutí. Díky Krakene. Já ještě sloužil v 60sátkách (86-88) a mám je dodnes. Výborný materiál. 😃
Dík za pěkné video. Já jsem strávil většinu vojny (84-86) v třiašedesátkách (nic moc), vz. 60, který jsme měli skoro obden do stráže, byl proti tomu velmi pohodlný a měli jsme ho rádi. Jehličí jsem si pak i koupil do civilu a nosil jsem ho, dokud se nerozpadlo (kalhoty v rozkroku a blůza od lemů). Pak jsem si ho ještě párkrát za pár stovek koupil. Vz. 85 jsme viděli u jiných útvarů (Benešov, HoPočáply - nic z toho dnes už neexistuje), později v civilu jsem si koupil bundu a je to fakt dobrý materiál - do lesa i jako montérky. Mimochodem, syn si ji (zcela nezávisle) koupil také a každý máme jinak řešený dolní okraj a kapsy. Vz. 95 mi připadá "zvenku" dost tmavý, vhodný tak do hlubokého lesa, "zevnitř" nevím, nikdy jsem ho neměl.
Ještě k videu: Britové vyměnili červenou za khaki už koncem 19. století (bůrské války), ostatní armády začaly masivně přecházet na méně nápadné stejnokroje od počátku 1. sv. války.
A sovětskou digitální kamufláž (bílé kostičkové skvrny na světle zeleném podkladě) jsme očumovali během návštěvy v Milovicích. Ti kluci tam byli fakt rádi, že jsou tady a ne v Afghánu. :-) Také jsme očumovali jejich víceúčelové nože (s pouzdrem z toho byly nůžky na drát) a malorážové náboje. Ještě si vzpomínám na granátomet (něco jako kulomet na granáty), o kterém vyprávěli, že z něj mají "dušmani" veliký respekt.
Díky za video i za vzpomínky. K.
Něco jako kulomet na granáty? AGS 17, ráže 30 mm. Měli jsme to ve výzbroji a střílel jsem s tím.
Něco z vlastní zkušenosti: Jehličí bylo super na nošení, příjemný a odolný materiál. Já je nezažil, já už fasoval 85 (ZVS 91-93), a nic horšího jsem na sobě neměl. Bylo to jako chodit v potrubí. Odolné to jistě bylo, kdybych se třeba chtěl kutálet ze skály, ale k nošení to nebylo. Neprodyšné, v létě spařenej, všichni vopruzený pinďoury, v zimě bez humusek kosa jako prase. Ve spojení s tou otřesnou čepicí jsme vypadali spíš jak banda myslivců. Kalhoty měly bederní pás, který se dal sklopit přes opasek. Menším vojákům leckdy sahal až do půli zad. Když si představím co to stálo, a jak krátce to vydrželo... To byl fakt hnus non plus. Když se kluci vraceli ze stráže, ty hadry se leckomu z nich blejskali jak zrcadlo, jak byli jetý. Vyprat se to nedalo, ten materiál opravdu připomínal plech. Když si vzpomenu na svoje starý rip-stop kapsáče z Vietnamu, který jsem koupil spolu s kloboučkem Bonie u "Pacičky" na Bělehradský, a který jsem nosil dalších dvacet let... Tohle dovedlo opravdu jen naše starý dobrý jehličí. Na chalupě mám ještě z trampských dob blůzu (ta už je mi malá, ale chodí v ní synovec) a kongo, to ještě oblíknu. Lesu zdar, Krakene. Marty.
Jehličí jsem fasoval v r. 1992. Také vz. 85. Mě seděli oboje a měl jsem je rád. Taky jsem si oboje znovu pořídil.
Děda byl na vojně 60-62 u pohraničníků na hranici se Západním Německem. Přijímač dělal ještě v kopřivákách a na hranici mu předali "funglovku déšť", jak to tehdá nazývali pohraničníci. Bylo to o moc příjemnější, avšak regulérní vojsko čekalo asi do roku 63, než se šedesátky univerzálně zavedly ve všech jednotkách, protože 3 fabriky, každá o asi 300 zaměstnancích, to nezvládne tu kvantitu vyrobit přes noc.
Jinak fakt super video, já jsem měl koncept něčeho podobného v hlavě už celkem dlouho, avšak co mi chybí je kamera, stříhací program a schopnost mluvit před kamerou. Jinak mám snad všechny maskáče, co ČSLA používala, alespoň kusy výstroje, když ne kompletní uniformy, a taky dost ČSA (56-53) věcí. Lidi by se divili, ale byly tady šílené nápady jako třeba vybavit armádu německými hrachy či splinterem. Bohužel to nevyšlo, avšak tu a tam ve starých dokumentech lze zahlédnout vojáky poválečné ČSA s německými a západními vzory. Hlavně tedy potahy na helmy. Sovětské maskáče do vytvoření ČSLA až tak vlivné nebyly.
No podľa vás som ortodoxný zberateľ 😃. Dával som asi 4 roky do hromady všetky maskovacie vzory čsľa a ossr. Mám motostrelecké verzie, všetko, od oblečenia cez sumky až po dozimeter. Za mňa sú vz60 fajn, vz85 sú na leto oras ale znesú všetko, vz97 klasika na slovensku, niečo ako u vás 95. Strih mi príde v pohode, maskovanie tiež, avšak za mňa sú nešťastne riešené nosné systémy a batohy. Mloky, duby a tieto špeci maskáče nemám a ani ma nelákajú😅 ale super video😉
Jehličí jednoznačně top !!!
Děkuji za pěkné video. Chtěl bych trochu upřesnit vznik vzoru 95, na oficiálních stránkách AČR se uvádí toto: Výzkumné ústavy ve Slavičíně, Vyškově a Brně nakonec přišly v polovině 80. let se vzorem, který naši vojáci používají dodnes - tedy s kombinací khaki, tmavě, světle a černozelených skvrn,“ uvádí Speychal.
Takže to ukazuje že již v druhé polovině osmdesátých let se experimentálně používali.
Vlastním dokonce kalhoty v tomto potisku, střihově velmi podobných vz. 60 jehličí a rok výroby tuším1988.
U peesákú ( 87-89) jsme měli krom jehliček i budny PS. Pogumovaný textil, šedozelené barvy, s vnitřní odnímatelným umělým kožíškem. Velmi odolné a daly se po odejmutí kožíšku použivat jako pláštěnka. Měli jsme je velmi rádi. Výstroják ti ji klidně střelil za 1000kč. Což bylo v té době hodně peněz. Zaváhal jsem a dnes lituji. Dají se sehnat, ale ceny jsou astronomické. Jinak i taková zajímavost. Kanady jsme měli jiné, jen šněrovací, jak letní, tak i zimní zateplenou variantu a vzorek byl jiný na podrážkách. Aspoň nám tvrdili, že kvůli stopě, aby byla rozpoznatelná.
zalezi kde jsi v te dobe slouzil s tema botama bunda byla super a taky kdyz si mel sluzbu na spaku v zime tak si dostal kabat s berankem 😎
@@jerryj3047 11.bPS Bratislava. Byl jsem spojař, tak krom 2x špaku a 2x noční zesílené, jsem si moc terénu v HP neužil. Krom PP, když jsme stavěli překrytí a nebo uzávěru.
Jo, tyhle jen šňerovací hnědé kanady s "oplatkovou" podrážkou bez odděleného podpatku jsem nosil do naprostého rozpadu. Uvnitř kožíšek. Sehnal mi je táta někdy v r. 92.
"Jehličí" - maskáče jsem vozila v mládí ven na vandry. Byly úžasně pohodlné (byly mi tenkrát hodně velké v pase 🤗) a téměř nezničitelné. Milovala jsem jejich obrovské hluboké kapsy.
Jo černaky byli ještě suprovějši. Ale maš pravdu kongo je kongo.
Zdar.
Také stojí za to se na všechny tyhle hadry, vzory, materiály atd podívat noktovizorem. Možná by to byl, třeba u jednašedesátek, pro mnohé, překvapivý pohled (je totiž vidět úplně něco jiného než jehličí). Tedy pokud už to nebudou seprané hadry. Ale na to tu máme daleko větší znalce.
Zdaravím, ano "ihličáky" mali tie škvrny tlačené "infra farbou", pretože pri pohlade cez infrahlad, ak by bol vojak, jednotka v listnatom lese a tráve, by bolo vidno tmavý flak, preto tá potlač v podobe škvŕn, pod infra to vyzerá ako chlorofil v zeleni. Treba zadať do uja google maskáče vz. 60 pod infra a bude všetko jasné. I ak tu na YT bolo super videjko o maskovaní, robil to Armádny film, dosť zaujímavé to bolo.
Barevně pestré uniformy v minulosti ,byly hlavně pro to aby se vojáci v bitvě poznali a ne proto aby panovník ukázal, že "na to má".
Přesně tak
Mám Jehličí které šlo koupit po revoluci ve výprodejích za pár korun doslova, pak komplet vz. 95 (moc se mi nelíbí) nějakou zimní verzi takže kalhoty mám přes dvacet let a pořád drží i když mají za sebou nesmysl. Další dvacetiletý kousek co mám je US parka M65. Asi 3 roky mám kalhoty Multicam a ten vzor na Multicamu mi přijde asi top co zatím kdo vymyslel fakt funguje užasně.
Ahoj, vojna podzim 95-96, 4.BRN (vycvikovka Havl.Brod a pak Tabor) - meli jsme vz 85 - v tech se cvicilo na vycvikovce a i pozdeji na rote byly jako obleceni pro vojensky vycvik. Pak jsme jeste vz. 95 (vcetne kanad 95) a ty jsme na rote pouzivali na vychazky. A pak jsme jeste vyfasovali komplet vychazkovy vz. 65 (s polobotkama) - tady nevim, jestli jsme to na sobe meli nekdy obleceny, krome 'semaforu'.
Jo a ta kapsa na nuz - tam jsme zasadne nosili slozenej baret... ;)
Zdravím,sloužil jsem na začátku 80.let u průzkumného praporu.Tam jsme testovali spolu s výsadkáři maskáče označované jako vzor 80.Později známé jako vz.85.
Jednalo se kompletní program včetně spodního prádla a malé i velké polní.
Látka na ty maskáče měla být údajně z Francie.
Změnou taktiky (střelecké řady) došlo postupně k zavádění zastíracích uniforem.Francouzská armáda přesto vyrukovala do zákopů I.svě.války v červených kalhotách a ostře modrých kabátech. Jinak zavedení vz.85 byl jednoznačně krok zpět.
Letních vz85 je taky hodně verzí, nejen pro kuvajt ale i pro jugoslavii a potom se dělali i v potisku
Udělej video o botách ČSLA a AČR
Super video, děkuju za něj! :-)
V Chrudimi jsme jeste na zacatku 94 pouzivali vsechny tri maskace,ale nejvice 85v.
Výborné maskáče, chodím v nich pravidelně do lesa, na hory, k tomu mám kanady vz. 90 i kanady vz.60. Čepici jsem si k tomu taky koupil. Nemůžu si je vynachválit, do lesa fantastický. A ani mi v nich není zima. Jinak výborný video. Dík.
85. byly super a nosím je i dneska.
Matroš vás přežije:)
Sloužil jsem ve vzoru 85 a byl to opruz.
První digitální vzor Dual Texture Camouflage (zkráceně Dual-Tex) není nová revoluční digitální kamufláž, ale tři desetiletí staré. Tyto původní digitální vzory kdysi používal americký 2.nd ACR v Západním Německu od roku 1978 do začátku 80. let. na vojenské technice. Na žádost Velitelství výcviku a doktrín americké armády (TRADOC) vyvinuly Natick Labs verzi vzoru pro tisk na látku a byly také vyrobeny testovací experimentální uniformy. Přestože byl tento Dual-Tex vzor zdánlivě účinný, nebyl nikdy přijat.
Kraken i klasické vz.85 mali zvýšený pás.mali sme klasickú verziu vz.85 vo výcviku vo VMV a jedny mám i doma doteraz...cez letný výcvik 85ky boli na pocit ako z plechu ;)
Kdysi jsme někde četl, že se za určitou nevýhodu vz. 95 považuje velké zastoupení černé barvy, která se prý v přírodě zas tak často nevyskytuje. Netušíte někdo jestli je tato informace pravdivá?
Vem si je do lesa a zeptej se třeba kamaráda, jakou barvu na tobě uviděl jako první. Podobný problém mají i německé maskáče BW.
vzor 60 je jehličí, vzor 63 je služební a vycházkové kvádro. V roce 1988 jsme měli vz 60 do stráže, vz 63 jako služební s lodičkou, znova vz 63 jako vycházkové doplněné o bundu vz 85 a elpíčko.
Ahoj. Také jsem začal jezdit v jehličkách. Měl jsem provedení pro výsadkáře s kapsou na obou nohavicích a kapsičkou na baret. Pak jsem zjistil jak jsou praktické maskáče U. S. Army a dlouhá léta jsem jezdil jen v těchto. No a v roce 2001 jsem si pořídil "pětadevadesátky" a mám je do dnes. V podstatě na ně nedám dopustit. Jen po dvaceti letech zjišťuji, že se do nich skoro nevejdu. Ale to je jiná kapitola. Před lety jsem na nějakém výprodeji vojenského vybavení narazil na jakési, údajně původem z ČSLA, maskáče pro speciální složky. Byla to trochu maskovaná verze "pětaosmdesátek". Nikdy před tím, ani potom jsem na ně už nenarazil. Báťa
Ja som v libyjskej dzamahirii pracoval a skutecne tie uniformy mali
V přijímači na letišti HK jsme fasovali 85 a 95 jako vycházkové. Vždy jsem litoval že jsem nezažil vycházkový sáčko s placatou čapkou.
Myslíš brigadýrku? Vedle různého tvarování lodiček byly i brigády předmětem úprav. Dovolit sis to mohl pochopitelně až jako mazák. Sháněly se do čepic větší pružiny, (obruč z pérové oceli, která drží formu toho gramofonu) Pak se s čepicí párkrát švihlo o stehno, a vypadal jsi jako obegrupenführer.
Buď rád, já jsem vz.63 zažil skoro celou vojnu a služby v šedesátkách bylo pohodlíčko. :-)
Byl jam na vojně v r.94-95 a měli jsme 85-ky , na cvičení v Polsku jsme fasovali vz.95 a potom jsme je vraceli ale mohli jsme si je za asi 2000 koupit ( kalhoty , blůza ) což jsem udělal . Bohužel už jsem asi o 30 kilo starší :D takže je sem tam nosí synové a pořídím si poněkud větší velikost .
Jehlicky mam a k tomu kanady i cepici. Nekdy v tom i chodim. Pak mam koprivy kalhoty z roku 1944 a uniformu asi z 1950. Koupil sem asi 30 kusu koprivovych kalhot az 5 korun kus. Asi 20 mi pachatel ukradal. Neco mi zbylo. Uniformu kapitan CSLA rajtky a vysoke cerne boty. Pak uniformu plukovnika asi okolo 1. Svetove valky. Jednou sem koupil v angliji bundu a na ni byly jeste fleky od krve.
Ani ne tak peníze, to byl maximálně marginální důvod. Hlavním důvodem bylo rozpoznat vlastní jednotky, zvláště připoužívání černého prachu, kde nebylo téměř vidět. První maskovací vzory mimo jednobarevné uniformy, začali dělat malíři ve francii, za první světové. Němci přišli s tištěnými vzory.
Ahoj spravis takéto video aj o ČSĽA kanadách
Ten, kdo chce něco vyprávět o maskáčích ČSLA, by měl něco vědět. Ono na jehličí je totiž nejzajímavější impregnace, které již tenkrát snižovala infrasignaturu. Takže dle mého, chlapec ví prd. (Omlouvám se těm co ho žerou.)
Zdravím :)
Upřímně ten kabát co máš na sobě, tak jak je obarvený a sepraný, mi příjde opravdu o dost hezčí než normální 95ky :)
Jinak nedám dopustit na jehličky, v zimě je můžu mít jako náhradní i na nákup a když je nosím normálně, tedy na bunkry nebo paintball, nelze docenit jejich vlastnost, totiž že v nich jde doslova skočit do trní a kopřiv :)
Díky za super video :)
v 95 roce jsme jako jeden z prvních útvarů oblékali vz 95 (42.mpr) a už tehdy jsme si všímali, že existovaly dva odstíny vz 95.. klasický a potom druhý, ten "sepraný". Údajně - a pokud si to dobře pamatuji, tak byly snad dva výrobci potisku a ta "sepraná" varianta pocházela ze Slovenska.
@@radascz Ano,těm se říkalo,"Slovače".Mně se osobně,taky zamlouvají víc,než klasický vz.95.Takže než jsem šel do civilu (říjen 98)tak jsem si je pořídil a putovali se mnou.U našeho VÚ1824 Benešov u Prahy, byla snaha je stáhnout z výstrojáku.Aby všichni byly výstroje ní klasickým vz.95.A kdo měl"Slovače",tak to byl "pán",taková"mazačenka" 😉 A snažil si je ulít do civilu.Což byl taky můj případ 😉
Vojna 91-93 - vzor 85 jsme měli jako první pohraniční rota / Stožec. Materiál nesmrtelnej...
pěkný vidko, díky za něj, ale spíš mě zajímá mikina, co máš na sobě ;) můžeš mi prosím odpovědět, co to je za značku a tak? díky
Jehličky i ten vz. 85 jsme fasovali v r. 92. Měli jsme současně oboje.
do 50. let se to řešilo i celtou, ta byla maskovaná a narušila lépe siluetu lépe než převlečník
Zajímavost: Jehličí vypadá úplně jinak, když se díváš přes noční vidění. Myslím, že se mýlíš co se týče moc světlých maskáčů.
Když se mrkneš na testy na kanálu Brent0331, uvidíš, že na dálku fungují lépe. Veškerý flek ti stejně na pár desítek metrů splyne a utvoří nějaký odstín. Většina obzvláště mokrých maskáčů vypadá moc černě. Když ležíš nehnutě na zemi, možná splyneš jako stín, ale už bez větví, jenom v listí jsi moc tmavý.
Každá věc vypadá pod nočákem jinak.
AWESOME VIDEO!
CHtěl bych se prosím optat, jaký opasek se nosil ke ,,slováčům"? Kožený bez hvězdy,s přezkou bez hvězdy nebo výsadkářský 85??? Nebo už byl klasický opasek co se používá dnes k ,,devadesátpětkám"? Díky
výsadkářský vz85 ze soupravy od šemíka
Já nosím originální taktický vzor 95 a naprostá spokojenost
vzor 60 jehlici je prevzaty od whermachtu z potisku lamana skala kde bylo taky jehlici.. mam bluzu s hodne vyraznymi fleky a pripomina to bundeswehr flecktern.. cekal jsem ze se dozvim neco novyho..
you should see that oldskool czech "Jehličí" under Infrared Light ( if you didnt already) - Really Cool!
that vz95 IMHO is much too dark - looks like one dark blod from a distance
best regards
Ahoj mal by som na teba otázku čo si myslíš o maskovacom vzore moch a iných vzoroch
Já byl na vojně v Brně duben 95 až březen 96 a my měli celý rok vz.85 ale naši mladí říjen 95 už měli vz.95 jako pracovní byly takové světle ale vzor si už nepamatuji. Říjen 95 si je musel dodatečně nafasovat abych při rozdělení na "práci" vypadaly stejně jinak měli původně nafasovane vz.85 jako pracovní a my jako služební. Důstojníci chodily jak který některý v 85 a někteří v 95.
Já je nosil všechny od náklaďáky a po profi vojaka po dobu 90-2004
Byl jsem na vojne v roce 1998.A meli jsme vz 85 a vz 95.
85 moje srdcovka,nosím je i teď a sloužil jsem v nich
Ahoj Krakene, doma vlastním jehličáky, na kterých už se podepsal zub času a i vz. 85, které už mi po cca 15ti letech začínají být knop. Tímto bych se chtěl zeptat, jaký máš názor na digitální vzory maskáčů, popřípadě jaký vzor by byl vhodný do našich podmínek. Chtěl bych si tyto věci doma obnovit a mám vizi jít trochu s dobou, bohužel naše armáda ještě digitální vzor nemá. Nebo nemá cenu vymýšlet zatím vymyšlené a jít cestou vz. 95? Děkuji za odpověď a ať se daří.
Zdravím jehličky jsem měl také za mne hrozný . Na vojně jsem byl v 95 roce měli jsme vzor 85 a kalhty mám dodnes za 85kč a udělali vic práce v lese neř montérky.
vzor 95 mám velmi dobrý nejlepší vzor je americký woodland
Malá informace navíc: první zavedený "flekatý" maskovací vzor zavedla po 1. světové válce italská armáda, od které tento vzor Němci přebrali a dále upravili.
Některé americké jednotky již za 2. sv. války měli svůj "flekatý" vzor, ale ten nebyl moc používán, neboť se dal snadno zaměnit s právě italským a německým vzorem.
vz.85 jsme nosili v 97 když jsem byl na vojně tehdy vz.95 byli jen jako vycházková uniforma
Ja se muzu pochlubit ze vlastnim celou sadu vysadkarskych/pruzkumackych prevlecniku ktere KRAKEN na obrazcich ukazoval
Vyuzivaji se v nasi armade nejake docasne nastriky podobne jako se strikaji zbrane, tak treba i na helmy, brasny a pripadne obleceni? (A nemyslim ted jen bilou zimni :)
88roce jsme na BVPčka placaly hnědo piskovy fleky byla to nějaka praškova barva rozmychavala se ve vodě a šlo to pak ostřikat vapkou s teplou vodou pryč. placalo se to na veškerou techniku v ramci většich cvičeni
Tak nakonec místo MIMIKu tu máme MAD21 a nevypadá vůbec špatně. Líbí se mi ta kombinace ty tradice 95ky s univerzálním maskováním ala multicam. Hrozně se mi to líbí a to nejsem moc velkým příznivcem multicamu.
Dá se někde mimik splasit??
Na ihličky nedám dopustiť :) pozerám, že sme na vojenčine boli cca v rovnakom čase. Ja v roku 95. Ty u prieskumníkov, ja som sa nejako zamotal k jednotke zvláštneho určenia pri velitelskej čate. Boli sme tam traja a školili nás na vypočúvanie zajatcov ruským spôsobom. Robili ste niečo také aj vy?
Dočetla jsem se, že pro AČR existuje i vzor 92.
Existuje vzor 92 a jsou to montérky. Vzor 97 je služební a vycházková uniforma. Vzor 95 pak jsou maskáče atd.
V 85 jsem sloužil. Nevím jak ostatní verze, výsadková byla bez chyby. Jo, zlatý časy.
P S. do pouště šly zelený a tam se nouzově praly v savu, aby to chytlo světlejší azrzavejsi barvu.
Já sloužil v 99 a vz 85 byly výcvikové a pracovní a vz 95 vycházkové.
V armádě by se mělo momentálně testovat několik desítek kompletů maskáčů v novém střihu a z modernějších materiálů.
Myslim ze nasi chytli inspiraci pro vz95 spis v us ERDL nez u britskeho DPM, jinak diky za pekne povidani
Jsem vlastníkem té olivové blůzy a těch jehliček.
Ta olivová blůza je za mě docela dobrá.
👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
vz.95 je střih, potisk je prostě buď jen Zelený nebo Béžový, proto maskáč byl i před rokem 95 (jen se to zažilo jako oznčaní pro samotný vzor)....opravte mě, pokud jsem úplně mimo.
Vz. 95 je označení pro typ/vzor.
Doplněno o lesní/pouštní/zimní odkazuje na barvu.
Materiál je značený jako letní, celoroční, rip-stop.
A střih je u spousty věcí ještě standardní, nebo už modernizovaný.
@@filipmareczek to je to co říkám. Vz.95 není maskovací vzor, ale střih uniformy.
Vz.95 je maskovací vzor ;) pokud by to byl střih, tak asi nebude batoh nebo sumka označena vz.95 ;)
@@KrakenBushAndMilitary hmm, to je pravda. Jsou ale opravdu oficiálně zavedený součástky v AČR označeny na štítku vz.95. Nemám teď nic po ruce a za boha si nemůžu vzpomenout (komerční označení nepočítám, to je jen, že se to zažilo a je to všem jasný o co jde)..jestli se nepletu, tak ČOS maskovací vzory taky neoznačuje jako vz.95
@@martinsmekal1874 To jsme se špatně pochopili. Označení vz. 95 není pro střih, ale pro maskovací vzor obecně. Pro typ maskáče.
Doplněno o lesní, pouštní nebo zimní určuje přesnou barvu.
Střih ve smyslu umístění kapes, šířky nohavic apod. není standardně rozdělen, měl by být určen uvedenými rozměry, ale přesto se liší dle staří a výrobců. A samozřejmě došlo ke generační modernizaci.
V druhé polovině 40. let a počátkem 50. let vybrané jednotky používaly kořistní německé "dubáky" Dále je zde zmínka o vzoru "mlok" Ten mají vojáci mimo jiné ve filmu Bylo nás deset.
dodnes mám třiašedesátky, celů sadu aj s kabátem ))))))
Nechtel bys natacet vic o ČSLA????
ale co? už jsem vše udělal, oblečení, celty i zbraně, nože a další věci. už není co dál
Supr shrnutí, já sice taky nejsem až tak ortodoxní sběratel ale ČSLA sbírám celkem důkladně a je teda škoda že na mou velikost se nedají sehnat kalhoty vz.85 protože prostě 195 cm na vejšku a 112 v pase asi není normální míra :D každopádně naprosto souhlasim s tim že mloky už teď stojí peněz jak želez když jsem se koukal tak obnošený potrhaný kalhoty někdo prodal za asi 6000
VZ 95 slovače (vz92,vz 85 s potiskom) sa ešte používali/ju slovenskými prieskumnikmi
Mimik je zcela soukromý projekt a nepočítá se s ním jako s novým vzorem pro AČR. Ono by u 95 ani tak nešlo o změnu vzoru, ale hlavně o změnu střihu, který je naprosto tragický
14.40...kapsy na predni strane stehen?!jak se asi vojak bude pohodlne plizit s narvanejma kapsama...kde soudruh dizajner asi udelal chybu...mozna v tom,ze neprodelal zakladni vycvik u armady...jediny kalhoty co se daly nosit byly o cislo vetsi jehly na ksandach!!!
Kapsa na přední straně stehen je vhodná na mapu a podobné věci, třeba alufolii a podobně.
Díky za zajímavé video. Doporučuji tento dokument ua-cam.com/video/ippAK_V9xx0/v-deo.html
Krakene mě vojna minula o pár měsíců. A nesmírně toho lituju. I když si tady plno lidí řekne. Ježiši to je blbec. Já se vojně vyhýbal a on tam chce. Ale přesně ten argument že vz.95 je zastaralý a hodí se jen pro houbaře. A já jsem byl toho názoru také. Že prostě Mulťáky jsou lepší. Tak při procházce po Brdech mi bratranec několikrát zmizel z očí. A já ho v těch pětadevítkách prostě neviděl. Ano je třeba inovovat naše maskáče. Ale po této osobní zkušenosti jsem pochopil to že. Záleží na schopnostech člověka a zamaskuje se v čemkoliv. Viděl jsem pak video od jednoho mariňáka který má sbírku skoro všech maskáčů co mohly na světe být. A i on se svým uměním maskování dokázal i v USA s našimi pětadevítkami. Splynout s okolím jehličnatých, smíšených lesů a hor.
Britové zavedli khaki uniformy už v posledním stádiu zulu war's takže dříve než po první světové
Ahoj. Taky jsem byl na vojně v 94. Leden a vzor 85 jsem měl celý rok. Oz po mém odchodu tj leden 95 se přešlo na tu flekatou hrůzu kdy chodili i do divadla jak na manévry 🤣
👍
dvoji potisk na jehlici byl pro to ze pod nocnim videnim jehlici nevypada jako jehlici sem ho nosil od roku 1985 asi nejlepsi co sem kdy mel mozna jsem sentimentalni kalhoty se daji sehnat velice tezko ty ukazujes kongo to se nosilo v zime jehlici melo tri dily plus oteplene vrstvy na zimu hezke video .85 me rozstrihli kdyz jsem si zlamal nohu pri seskoku padakem na Floride to me trochu nasralo 😂😂😂.Jinak je to mozny s tim Arafatem pac palestinci a nejen oni studovali v Cechach but v Zastavce u Brna nebo v Holesove 😎
já jsem ty 8/5 kalhoty kdysi koupil za pár korun, nedávno je vzal na akci, a musím říct že otřesný :) kapsy co nejdou zapnout ani oběma rukama, natož jednou, úzký a malý. divně umístěný. Ten vysokej pas je relativně příjemnej ale jinak v tom člověk vypadá jak když utekl z ww2 .-D Materiál dost hutnej, celkově spíš teplej (nechtěl bych v tom běhat třeba v létě), kalhoty jsou těžký a nechci ani vědět jak se nosej třeba mokrý :) Jehličí mám doma jako montérky, neurazí, nenadchne, střih taky ne moc pohodlnej, ještě když tomu přičtu kožený kšíry se sumkama a kanady vz 60 tak to je opravdu očistec :)
Jehličí má maskování proti nočnímu vidění první generace. To jsou ty "flíčky".
Zkuste to, kdo máte nočák. Vypadají pod ním úplně jinak.
Takže HugoBoss a Adidas jsou průkopníci v maskovacích uniformách?? (vtípek) :D
Já VÚ MV 9844 Frýdek Místek - jehličí :-)
Za mě univerzální maskáče pro AČR jsou bullshit. Ve většině, všechno co je univerzální stojí za hovno. Ideální za mě , kdyby byly použity barvy ze vzorů 95 a hodily by se do digitálů.
Já sloužil
Prečo nazývate Rusov "Rusákmi", keď uznávate kvalitu ruskej výstroje?
Protože to jsou rusáci
Mloky vz. 68 jsem vyfasoval
Tady něco k tématu ua-cam.com/video/ippAK_V9xx0/v-deo.html
That's a best lookin' camo from any European army. Ever. ( vz 95) 👍👍👍👍