Mario dzięki Tobie wyremontowałem od A do Z samodzielnie całe mieszkanie, nie mając wcześniej praktycznie żadnego doświadczenia. Dziesiątki tysięcy złotych w kieszeni. Dziękuję.
teraz możesz iść na zarobek bo przecież to lekka robota, a pytanko mam - gdybyś nie musiał mieć mieszkania tylko spał pod mostem to jeszcze więcej pieniędzy byś miał?
Nie jest to zarzut, bo Mario zrobił sobie świetny sposób na życie, ale jakby tak pracował na remontach 10h dziennie 6 dni w tygodniu bo często tak się pracuje to by nie był taki uśmiechnięty. Zresztą on sam wie jak to jest bo pracował tylko na budowach i teraz nie robi ciągle zleceń tylko właściwie na potrzeby filmów, dzięki temu nie musi gonić zleceń i szukać klientów, bo na pewno sam kanał plus sponsorzy daja mu dobry zarobek. Więc łączy przyjemne z pożytecznym.
Twoje rady są bezcenne. Za pomocą Twoich filmów wyremontowałem sam, gruntownie pokój - od zera. Wszystko zerwałem, położyłem gładzie, pomalowałem, położyłem podłogę z listwami. ZERO doświadczenia, tylko poradniki z YT. Niedługo czas na całe mieszkanie. Bardzo DZIĘKUJĘ za Twoją twórczość! :)
Dziękuję za wszystkie pańskie filmy, które są mistrzowsko zamontowane pod względem sztuki filmowej. ☝️ Dziękuję za porady, ukazywanie faktów dotyczących niedoskonałości chemii budowlanej i niedoskonałości fachowców. ☝️ Większość youtuberów kreuje się na mistrzów świata w swoim fachu, którym wszystko wychodzi na ,,raz".☝️ Dziękuję za fakty, porady i wiedzę. 👍👍👍‼️‼️‼️
Pęcherzyki powietrza powstają z kilku przyczyn tj. : - sposobu nakładania gładzi - miejscami zbyt duża ilośc nałożonej warstwy, są gładzie gdzie stosuje się na jedną warstwę do 2mm a inne można do 5mm, - mieszanie gładzi przy zbyt wysokich obrotach, - podłoże w tym wypadku zastosowane płyty budowlane czy gruntowanie które powodują ze sciana na którą nanosimy gładź jest szczelna(„nie oddycha”) i gładź gdzieś musi oddać wodę którą zawiera w swoim składzie wiec wraca to w postaci pęcherzyków gdy zaczyna wiązać. - Temperatura pomieszczenia… W takim przypadku po nałożeniu gładzi proponuję wstępnie wyrównać, odczekać do momentu aż gładz zacznie wiązac (czyli wypić sobie herbatkę) i wowczas ostatecznie wyrównać to zniweluje pęcherzyki do minimum. Pozdrawiam
Masz rację z podłożem, ja miałem takie same pęcherze jak Mario ale tylko na wysokości gdzie była lamperia. Acryl putz RG21 nakładany wszędzie piórem, a pęcherze tylko pod lamperią.
U mnie był identyczny problem. Zauważyłem, że jeżeli jest jeszcze lekko mokra ściana i nałożysz 2ga warstwe to będzie bomblowac. Na filmie u Maria widać, że na dole ściany pojawia się ten problem a chwilę wcześniej pokazał ujęcie jak były tam jeszcze mokre ściany.
Mario to jest gość prawdziwy fachowiec widać że bardzo lubi to co robi. A jak mówi przysłowie: "Z niewolnika nie ma pracownika" Trzeba robić to co się lubi😁😁
Mario, jeżeli chodzi o rysy i packę / pióro - aby uniknąć irytujących rys, możesz bardzo delikatnie wygiąć końcówki narzędzia w drugą stronę (wtedy pióro będzie nosiło znamiona "wyrobienia", a to zdecydowanie ułatwia)
Mario, czerpię wiedzę z Twoich filmów i dziękuję Ci za to. Morduję się sam z remontem mieszkania, idzie to powoli, bo robić można raptem kilka godzin w tygodniu. Ale satysfakcja, że zrobiło się coś samodzielnie i że się udało, jest wielka. A to dzięki temu, że można podpatrzeć, jak z pewnymi zagadnieniami sobie radzić. Dzięki Mario za wiedzę!
8:30 Mario, jeśli masz jeszcze tę szpachlę, spójrz wzdłuż ostrza (jakbyś celował z pistoletu) czy narożniki nie są zagięte w którąś ze stron. Przy swoich narzędziach używam wyłącznie jednej strony ostrza, tak, by prowadzić "brzuchem po ścianie". U mnie działa i znacząco niweluje rysy oraz osadzanie materiału od zewnętrznej strony w narożach. Pozdrawiam :)
Nakładanie pacą jest dużo bardziej męczące, jak się porobi te 8h to czuć różnicę, wałkiem nałożysz bez wysiłku i ściągniesz na gładko, a pacą to gimnastyka i ból pleców, nie mówiąc już o sufitach. Zaczynałem na gładziach z wora lata temu i teraz wałkiem robię wszystko, ale fakt w dwie osoby łatwiej, a agregatem to już najłatwiej.
Dopisuje się pod komentarzem że praca z pacami jest męcząca, namawiałem ekipę wykończeniową do której przyszedłem aby przestawiła się na wałek a drugi by ściągał..nic z tego. Po kilku dniach pracy z pacą, organizm daje o sobie znać a przy walku można cały tydzień i nic. Agregat do tynków to super wygoda.
Właśnie robię remont,pierwszy raz spróbowałem gładzi walkiem konkretnie sufity,i od tego momentu nie chce znać pacy, żadnych drabin rusztowan itd nóż kij i wałek dla mnie bomba
O takie właśnie prowadzenie filmików chodzi, konkretnie i bez owijania w bawełnę, jest miejsce na prawdziwe pokazanie umiejętności, za które gratuluję, są porównania i opis narzędzi, bardzo fajnie, że mówisz co jest ok a co "lepszejsze" lub co mniej "lepszejsze". Świetnie się ogląda i jeszcze milej słucha, jednym słowem genialnie, tak trzymaj Mario, a ja dziękuję, bo pomagasz mi w remoncie, pozdrówka
Ile ja się namęczyłem ostatnio z tymi bomblami, kładłem gładź właśnie Śmigiem A2 - nowa budowa. Ale jak kilka lat temu robiłem gładź w pokoju teściów, to nie mogłem wyjść z zachwytu. Oczywiście naoglądałem się filmików naszego mistrza.
Witaj Mario! 🤝 Film rewelacja! Bez ogródek, zachwalania, cwaniakowania i na temat. Problem z bąbelkami przerabiałem i przerabiam do dzisiaj 😄 Świetnie pokazałeś o co w tym chodzi. W 100% zgadzam się z każdym słowem które powiedziałeś. Filmik jakby od kuchni i o to w tym chodzi. 3maj tak dalej. Rewelacyjnie się ogląda. Pozdrawiam i nic nie zmieniaj bądź dalej tym "starym" dobrym Mariuszem. 💪👍
Co do nakładania wałkiem to dla takiego amatora jak ja jest gigantyczna różnica. Właśnie kończę dom gdzie sam kładłem gładź wałkiem i wyszło jak lustro nawet pod najlepsze światło. Pierwszy raz robiłem coś takiego i po jakimś czasie się wprawiłem i szło sprawnie, natomiast sama paca nakładało mi się znacznie trudniej i były większe nierówność. Co do gładzi to testowałem z 6 i te z wiadra i te z wora. Różnica pomiędzy nimi to przede wszystkim cena. Później już z wora rozrabilem rzadszą i wychodziło tak samo. Trzeba uważać żeby była to gładź która nie wiąże za szybko. Osobiście polecam gładź "omega" bo jest tania i dobra na wałek po odpowiednim rozrobieniu.
Udało mi się raz kupić gładź marki Toupret w fioletowych prostokątnych wiaderkach, ale z doczepionym do wieka zestawem do wykańczania. Zestaw posiadał jeden wałek piankowy (trochę jak izolacja termiczna rur), który nie chłonie wilgoci, ale jest miękki, oraz dwa silikonowe pióra (jedno karbowane, jak znane chipsy, oraz drugie - gładkie do wygładzania)z uchwytami, jak ściągaczki do szyb. Najpierw należało nanieść zaprawę wałkiem i ściągnąć piórem karbowanym, by na drugi dzień, po naniesieniu drugiej warstwy, wyrównać piórem gładkim. Muszę przyznać, że polecił mi to pracownik Castoramy, jako dobry zestaw na małe poprawki dla kogoś, kto nie robił gładzi wcale i całkowicie się z tym zgadzam. Niestety, zestawy te zostały wycofane ze sprzedaży, przynajmniej w moim sklepie. Muszę też powiedzieć, że wraz z nabieraniem wprawy, najpierw zrezygnowałem z wałka, a potem także i z piór, na rzecz stalowego pióra do sztablatury. Nakładanie kilku metrów kwadratowych wałkiem prowadziło do przysychania zaprawy i zmuszało do ciągłego schylania do wiadra. Pióra natomiast wymagały ciągłego odkładania i zmiany narzędzia. Jakość samej zaprawy również była bardzo dobra, a jej konsystencja nie zmieniała się, wraz z postępem prac (wiadro zostaje otwarte i jedynie lekko przykryte wieczkiem).
Gładź z wora od tej gotowej z wiaderka rożni sie przede wszystkim sposobem wiązania. Ta z wora wiąże przez reakcje chemiczną, a gotowiec przez oddawanie wody. Dlatego gotowiec nie nadaje se na dziurki, bo gdy oddaje wodę to sie kurczy i ta dziurka wyjdzie znowu. Pod gotowca ściana musi być już dobrze wyprowadzona.
Od tygodnia bawię się gładzią Knauf, wcześniej Smig A2. Jedna i druga jest ok. Do szlifowania mam malutka zebrę plus separator (wiadro po gładzi), na końcu zestawu podstawowy odkurzacz z Castoramy. Ilość pyłu jest znikoma. Jestem totalnym amatorem. Dzięki Mariuszowi zrobiłem remont połowy mieszkania. Drugą połowę zostawiam fachowcowi.
Pamiętam swoje pierwsze spachlowanie rok 1990 i mimo że jestem po szkole Budowlanej, musiałem uczyć się na próbach i błędach internetu z dobrymi doradcami było brak.
Paca z odciągiem, pierwszy raz widzę coś takiego! Zobaczyłem na filmie, właśnie zakupiłem! W sobotę mam szlifowanie pokoju to sprawdzę jak to cudo będzie się spisywać. Jak zadziała to żona nie będzie mi marudzić, że się pyli :D
Mogę podzielić się swoimi doświadczeniami po szlifowaniu. Poszło mega sprawnie i praktycznie żadnego pyłku na podłodze. Od początku gradacja P180 i tak ogarnąłem jednym "papierem" pokój 12m/kw. Początkowo musiała przyzwyczaić się ręka do siły nacisku. Dla wygody doświetlenia szlifowanej powierzchni wykorzystałem listę LED i baterie 12V. Taśmę okleiłem wokół pacy. Odkurzacz WD3 z workiem pięknie przyjął pył. Zestaw, który nabyłem ma regulację przepływu powietrza przy samej pacy oraz przy wtyku do odkurzacza. Trzeba przecież dać dla odkurzacza czymś oddychać ;) Polecam!!
Mi tez wychodzily bombelki na gladzi ale tylko ja plytach budowlanych jak tu u Ciebie Mariuszu. Przed druga warstwa spsikaj woda ze zraszacza i bedzie elegancko.
Jak zwykle świetny film, szybko minał bo ciekawy i pełen pomocnych rad. Ostatnio dzięki Tobie i twoim filmom udało mi się położyc płytki na podłogach w domu i zrobiłem całą łazienke. Dzięki :)
Chyba najlepsze połączenie budowlańca i UA-camra. Bardzo przydatne dla początkujących budowlańców lub osób które samodzielnie chcą wykonać remont. Oczywiście nie umknęło mojej uwadze, że to nie budowlanka jest twoim głównym źródłem, ale kanał godny polecenia zwłaszcza tym osobom, które nienawidzą marketingowego bełkotu. Pozdrawiam.
@@franzbeckenbauer242 to ja też dołączam do kółka informatyków-majstrów ;) I tak jak większość prac remontowo-budowlanych nieźle mi idzie, tak wszelkie tynkowania, gładzie itp. jakoś strasznie opornie. Acz mam wrażenie, że to przez to, że robiąc za bardzo idealnie chcę od razu zrobić ;)
Gładzę sciany keramzytowe i również pojawiają się bombelki powietrza jednak nie pojawiają się w każdym miejscu. Prawdopodobnie jest to przyczyna ścian tzw. gazowanie ale czy tak jest faktycznie nie wiem. Tak jak wspominales niektórzy mówią o kwestii nakładania. Tak sobie myślę że jeśli nakładasz to na płyty budowlane które nie chłoną wody do może ta gladź szuka sobie powierza i stąd ten efekt. Ja przy keramzycie mam to samo. Ps. Filmik pierwsza klasa.
Hej, jeśli chodzi o pęcherze powietrza dlugo z tym walczyłem, szukałem odpowiedzi i jakiegoś rozwiązania, i w koncu znalazłem przyczynę... Okazało się że takie problemy zawsze miałem gdy szpachlowałem na niechłonnych powierzchniach płyty wedi, stare farby olejne a tu gdzie mieszkam i pracuję jest stara metoda gruntowania farba podkładową olejną... Co skutkuje całkowitą izolacją ściany. Gładź jak odparowuje to normalnie część wilgoci i gazów oddaje do powietrza a te bliżej ściany są wsiąkane w ścianę i jest git, ale jak zrobimy blokadę wręcz jak pod płytkami w łazience to wilgoć i gazy od strony ściany musza się jakoś wydostac i jedyna opcja to na zewnątrz... Wiec drenują całą grubość gładzi i powstaje defekt... szczerze jak zacząłem oglądać ten film to tylko czekałem aż spotkasz ten problem 😀ja osobiście zrezygnowałem z płyt wedi pod szpachlowanie, problemy z bąbelkami to jedno ale ogólnie jest za miękka jak na sciane z farbą, zadna półka ciezsza, zaden kółek nie chce sie dobrze trzymac... Ogolnie wiecej klopotu niż korzyści. Co do szpachlowania walkiem ja widzę jedną zaletę jaka przemawia za tym że tej metody uzywamy u mnie w firmie, mianowicie wałkiem nakladana jest zdecydowanie grubsza warstwa niż "z reki" nie raz sufity i malo wymagające ściany lecą na raz i nie ma koniecznosci podchodzić z drugą warstwą i z naszego doswiadczenia wynika że robiąc więcej metrow dwie osoby z wałka mają większą wydajność niż dwie osoby osobno "z ręki". Pozdrawiam
Pęcherzyki pojawiają się głównie dlatego, jak za dużo szpachlujemy w jednym miejscu i na siłę chcemy, żeby od razu było ładnie. Jedziemy za pierwszym razem nie za cienką warstwą bez koncentrowania się na jakimś miejscu które wydaje nam się, że wymaga poprawy. Można trochę poprawić ale za dużo też nie bo będą tam bąble.
Myślałem, że to ja coś źle robię i powstają te pęcherzyki powietrza. Dzięki za to video. Z kijem Kubala mam taki sam problem; nawet złamałem w jednym kiju ten zatrzask przy zdejmowaniu wałka. Jeśli chodzi o żyrafy to szczerze polecam Festoola z oświetleniem LED. Jak dla mnie to działa rewelacyjnie i tak wiem droga ale na szczęście miałem od kogo pożyczyć.
Z tymi bąbelkami to masakra w pracy mamy to samo nie pomaga zmiana gładzi na inną czy to z wiadra czy z worka z tej czy innej firmy. Gruntowanie mieszadło czy wolne obroty - nic nie pomaga. Ale na k/g prawie ich nie ma. My jakieś 10 minut po nałożeniu jeszcze raz sama szpachla poprawiamy i to większość dziur niweluje a później po 1 malowaniu tynkiem lekkim w tubie uzupełniamy mocno ścinając szpachelka i jest ok 👍 pozdrawiam jak zawsze super film
Robiłem swoje mieszkanie na knaufie i nie było problemów. Brakło mi na koniec na jedną ścianę i kupiłem śmiga bo Knauf był w promocji i szedł cały. Tyle ile się na męczyłem z tymi pęcherzykami to powiedziałem sobie nigdy więcej tego nie kupię. I to robiłem drugą i trzecią warstwę żeby nie było że ściana jakaś inna była
Cześć. Warto też wpomnieć, że do mieszania prochów lepiej używać białych wiader np po gotowcach bo od tych czarnych często odrywają się poprochy od uderzeń mieszadła. Warto też taką gładź przesitkować żeby nie było grud. Dziękuję za prezentacje boszki bo zastanawiałem się nad jej zakupem. Pozdrawiam👊
Wyszło fajnie. Osobiście wydaje mi się że nakładanie gładzi wałkiem jest mniej męczące, jednak ma to sens dopiero w ostatnich fazach gładzenia jak ściana została już wstępnie wyrównana. Tak jak ktoś wcześniej wspominał fajnie sobie wyrównać podłoże wcześniej gipsem szpachlowym i na to gładź się idealnie nakłada
Lubię oglądać filmy Mario konkretnie i zrozumiale👍Wałkiem fajne ale 2 osoby 0koło 200m2 w w 3 dni na 2 razy 8h pracy dziennie Podstawa prote rowne ściany i sufity
Apropo bąbli na ścianie osobiście uważam, że zależy to od szybkości gładzenia. Gdy prowadzę pacę stabilnie i niezbyt szybko bąbli nie ma, a gdy chcę przyspieszyć zawsze coś wyłazi. Takie moje prywatne uwagi.
A czym bardziej do Ciebie Śmig przemawia? Bo ja raczej póki co właśnie team Knauf. A Smigi jakie nie biorę i próbuję, to tak średnio zadowolony jestem. Np. C-50 miał podobny problem jak tu z gładzią u Maria - spływał przy ciut grubszej warstwie. Absolutnie nie miałem tego problemu z Uniflottem. A11 podobnie...
Dzień dobry Mariusz 😃 ściany, puszki, elektryka, szpachlowanie gipsowanie jak za dawnych czasów! nostalgia :) pozdrawiam cieplutko Ciebie i całą rodzinkę
Te szpachle z Kubali są rewelacyjne, miałem przy remoncie 60 cm do wykańczania gładzi i dużo lepszy efekt. Trzeba uważać przy myciu bo ta blacha wbrew pozorom jednak ostra jest i łatwo się rozciąć.
Mario jestes w stanie napisac mi co zrobilem zle , mam tynk gipsowy ktory zagruntowalem gruntem Wysokopenetrujacym , i zaczalem klasc gladz , polozylem 1 warstwe gladzi , stosowalem do tego walek , super mi sie robilo , okolo 300m2 scian i sufitow , bylem zadowolony jak na 1 raz ale chcialem polozyc gladz drugi raz no i zaczelo sie , po 1 razie pewnie niepotrzebnie ale przytarlem wszystkie strupy wszystkie wieksze niedoskonalosci zmiotlem caly kurz ze scian i sufitow i wzialem sie za druga warstwe , polozylem walkiem caly sufit materialu i wzialem sie za sciaganie pacą i tu zaczal sie problem , gladz jakby w 5 minut zastygla lub woda z gladzi momentalnie wsiakla w podloze i nie szlo jej wogole rozprowadzic wszystko co nalozylem musialem zetrzec po wyschnieciu bo nie szlo nic z tym zrobic walkowala sie i tu moje pytanie co zrobic w tym momencie , zagruntowac jakims zwyklym gruntem 1 warstwe gladzi zeby moc polozyc druga warstwe , czy zastosowac jakis inny sposob ? Licze na twoja pomoc nie mam kogo sie zapytac :( a to dzieki tobie wogole podjalem sie tej pracy i to twoje filmy nauczyly mnie wogole szpachlowac . Pozdrawiam i z gory dzieki za odpowiedz .
Pełny profesjonalizm! Twoje filmy powinny być używane w szkołach budowlanych! Ps. Pęcherze na gładzi..mogą być spowodowane szybkimi obrotami podczas mieszania ;) Pozdrawiam.
różnica w czasie miedzy wałkiem a nakładaniem paca jest dość spora tylko trzeba umieć pracować paca z wymiennym ostrzem i to nie jest moda z YT (bo to już wymyślono dużo wcześniej przed powstaniem YT dokładnie w latach 90) a poza tym ma dużo wiecej zalet niż nakładanie klasycznie sama pacą. Oczywiście jak pokazałeś na filmie dla amatora może nie mieć to różnicy. pozdr łapa w górę ;)
Podzielę się doświadczeniem, mianowicie te bombelki które się pojawiały prawdopodobnie świadczą o związaniu i wyschnięciu wcześniejszej warstwy i przy nałożeniu na nią drugiej warstwy, ta poprzednia pochłania wodę z tej nastepnej warstwy oddając powietrze. Pomoże lekkie zwilżenie np spryskanie, bądź gombkowanie wodą przed nałożeniem kolejnej warstwy. Widać to szczególnie przy gładzi wapiennej która jak wyschnie to nakładanie kolejnej warstwy bez uprzedniego zmoczenia to istna katorga..
Mario dzięki Tobie wyremontowałem od A do Z samodzielnie całe mieszkanie, nie mając wcześniej praktycznie żadnego doświadczenia. Dziesiątki tysięcy złotych w kieszeni. Dziękuję.
teraz możesz iść na zarobek bo przecież to lekka robota, a pytanko mam - gdybyś nie musiał mieć mieszkania tylko spał pod mostem to jeszcze więcej pieniędzy byś miał?
To jest chyba najbardziej wartościowy kanał na jaki w życiu trafiłem!
+1111+
" taki bajer to nie ze mną " Mario mówi jak jest i nie da się go kupić. Dziękuję za materiał i świetną dawkę merytoryki !
Nigdy nie widziałem, żeby Mario był zmęczony: zawsze uśmiech na twarzy i tysiące nowych pomysłów. :) Tak trzymać. 👍
Po prostu bawi sie tym co robi
2 godzinki z żyrafą i będzie zdychał :D Ja jako amator zdychałem po jakichś 10 minutach
jeśli by był zmęczony remontami i ich nie lubił to by nie prowadził tego kanału
Jak robisz to co kochasz to już tak jest że jest ten uśmiech na twarzy
Nie jest to zarzut, bo Mario zrobił sobie świetny sposób na życie, ale jakby tak pracował na remontach 10h dziennie 6 dni w tygodniu bo często tak się pracuje to by nie był taki uśmiechnięty. Zresztą on sam wie jak to jest bo pracował tylko na budowach i teraz nie robi ciągle zleceń tylko właściwie na potrzeby filmów, dzięki temu nie musi gonić zleceń i szukać klientów, bo na pewno sam kanał plus sponsorzy daja mu dobry zarobek. Więc łączy przyjemne z pożytecznym.
Kurła, jak ja lubię Twoje filmy. Jesteś inspiracją dla wielu domowych majstrów. Mamy profesora od samochodów, i mamy profesora od budowlanki. 😁💪👍
Gdyby kiedyś Profesor Chris zechciał wykończyć traktorową stodołę to wie gdzie się uczyć 🙃🙃 Mario ma fach w ręku 👍👍👍
20 minut prac budowlanych których nie muszę wykonać osobiście, to lubię 😅👍
Twoje rady są bezcenne. Za pomocą Twoich filmów wyremontowałem sam, gruntownie pokój - od zera. Wszystko zerwałem, położyłem gładzie, pomalowałem, położyłem podłogę z listwami. ZERO doświadczenia, tylko poradniki z YT. Niedługo czas na całe mieszkanie. Bardzo DZIĘKUJĘ za Twoją twórczość! :)
Ja tak samo. Mario to najlepszy budowlaniec na polskim yt
Dziękuję za wszystkie pańskie filmy, które są mistrzowsko zamontowane pod względem sztuki filmowej. ☝️ Dziękuję za porady, ukazywanie faktów dotyczących niedoskonałości chemii budowlanej i niedoskonałości fachowców. ☝️ Większość youtuberów kreuje się na mistrzów świata w swoim fachu, którym wszystko wychodzi na ,,raz".☝️ Dziękuję za fakty, porady i wiedzę. 👍👍👍‼️‼️‼️
Pęcherzyki powietrza powstają z kilku przyczyn tj. :
- sposobu nakładania gładzi - miejscami zbyt duża ilośc nałożonej warstwy, są gładzie gdzie stosuje się na jedną warstwę do 2mm a inne można do 5mm,
- mieszanie gładzi przy zbyt wysokich obrotach,
- podłoże w tym wypadku zastosowane płyty budowlane czy gruntowanie które powodują ze sciana na którą nanosimy gładź jest szczelna(„nie oddycha”) i gładź gdzieś musi oddać wodę którą zawiera w swoim składzie wiec wraca to w postaci pęcherzyków gdy zaczyna wiązać.
- Temperatura pomieszczenia…
W takim przypadku po nałożeniu gładzi proponuję wstępnie wyrównać, odczekać do momentu aż gładz zacznie wiązac (czyli wypić sobie herbatkę) i wowczas ostatecznie wyrównać to zniweluje pęcherzyki do minimum. Pozdrawiam
Masz rację z podłożem, ja miałem takie same pęcherze jak Mario ale tylko na wysokości gdzie była lamperia. Acryl putz RG21 nakładany wszędzie piórem, a pęcherze tylko pod lamperią.
U mnie był identyczny problem. Zauważyłem, że jeżeli jest jeszcze lekko mokra ściana i nałożysz 2ga warstwe to będzie bomblowac. Na filmie u Maria widać, że na dole ściany pojawia się ten problem a chwilę wcześniej pokazał ujęcie jak były tam jeszcze mokre ściany.
Jak nauka to na wesoło. Uśmiałem się przy tych 3 mm. Świetny film.
👍 Pozdrawiam 👍
Super Film. Z tym timelapsem fajnie pokazałeś jak gładź spływa.
Mario to jest gość prawdziwy fachowiec widać że bardzo lubi to co robi. A jak mówi przysłowie: "Z niewolnika nie ma pracownika" Trzeba robić to co się lubi😁😁
Mario, jeżeli chodzi o rysy i packę / pióro - aby uniknąć irytujących rys, możesz bardzo delikatnie wygiąć końcówki narzędzia w drugą stronę (wtedy pióro będzie nosiło znamiona "wyrobienia", a to zdecydowanie ułatwia)
Old school 👌🏻
Ja lekko szlifuję końcówki na okrągło i nie ma problemu
Mario, czerpię wiedzę z Twoich filmów i dziękuję Ci za to. Morduję się sam z remontem mieszkania, idzie to powoli, bo robić można raptem kilka godzin w tygodniu. Ale satysfakcja, że zrobiło się coś samodzielnie i że się udało, jest wielka. A to dzięki temu, że można podpatrzeć, jak z pewnymi zagadnieniami sobie radzić.
Dzięki Mario za wiedzę!
8:30 Mario, jeśli masz jeszcze tę szpachlę, spójrz wzdłuż ostrza (jakbyś celował z pistoletu) czy narożniki nie są zagięte w którąś ze stron. Przy swoich narzędziach używam wyłącznie jednej strony ostrza, tak, by prowadzić "brzuchem po ścianie". U mnie działa i znacząco niweluje rysy oraz osadzanie materiału od zewnętrznej strony w narożach. Pozdrawiam :)
Żyrafę Bosch już mam i powiem że jest idealna porównanie do festola a za mniejszą cene
Nakładanie pacą jest dużo bardziej męczące, jak się porobi te 8h to czuć różnicę, wałkiem nałożysz bez wysiłku i ściągniesz na gładko, a pacą to gimnastyka i ból pleców, nie mówiąc już o sufitach. Zaczynałem na gładziach z wora lata temu i teraz wałkiem robię wszystko, ale fakt w dwie osoby łatwiej, a agregatem to już najłatwiej.
Dopisuje się pod komentarzem że praca z pacami jest męcząca, namawiałem ekipę wykończeniową do której przyszedłem aby przestawiła się na wałek a drugi by ściągał..nic z tego. Po kilku dniach pracy z pacą, organizm daje o sobie znać a przy walku można cały tydzień i nic. Agregat do tynków to super wygoda.
Właśnie robię remont,pierwszy raz spróbowałem gładzi walkiem konkretnie sufity,i od tego momentu nie chce znać pacy, żadnych drabin rusztowan itd nóż kij i wałek dla mnie bomba
wykończenie lizakiem też jest ładniejsze i szybsze w szlifowaniu.
Ponad 200godzin takiego szpachlowania miesięcznie przez kilka lat i nie masz już nadgarstków.
20 minut i gotowe. A w rzeczywistości kilka dni ;)
Gładź dobra knauf Goldband finish dobra cena elastyczna gęsta pocisnąłem cały domek 😂👍👍💪pozdrawiam
i miękka
O takie właśnie prowadzenie filmików chodzi, konkretnie i bez owijania w bawełnę, jest miejsce na prawdziwe pokazanie umiejętności, za które gratuluję, są porównania i opis narzędzi, bardzo fajnie, że mówisz co jest ok a co "lepszejsze" lub co mniej "lepszejsze". Świetnie się ogląda i jeszcze milej słucha, jednym słowem genialnie, tak trzymaj Mario, a ja dziękuję, bo pomagasz mi w remoncie, pozdrówka
Fajnie prowadzisz kanał, podziwiam że ci się chce te wszystkie testy robić itp
Mądry chłop który przy okazji uczy innym
Dziękuję bardzo 👍
Ile ja się namęczyłem ostatnio z tymi bomblami, kładłem gładź właśnie Śmigiem A2 - nowa budowa. Ale jak kilka lat temu robiłem gładź w pokoju teściów, to nie mogłem wyjść z zachwytu. Oczywiście naoglądałem się filmików naszego mistrza.
Kolejny film, z którego można wyciągnąć wiele wniosków i nauczyć się czegoś od człowieka z doświadczeniem 👏
Witaj Mario! 🤝 Film rewelacja! Bez ogródek, zachwalania, cwaniakowania i na temat. Problem z bąbelkami przerabiałem i przerabiam do dzisiaj 😄 Świetnie pokazałeś o co w tym chodzi. W 100% zgadzam się z każdym słowem które powiedziałeś. Filmik jakby od kuchni i o to w tym chodzi. 3maj tak dalej. Rewelacyjnie się ogląda. Pozdrawiam i nic nie zmieniaj bądź dalej tym "starym" dobrym Mariuszem. 💪👍
Mario to jest kozak 👍 bez odbioru
To jest rzetelny film a nie sponsorowany gdzie wszystko jest super
Ja przy pomocy mario zrobilem zabudowę wanny i plytki w calym mieszkaniu 5 lat temu i to wyszło jak na amatora całkiem nieźle.
Co do nakładania wałkiem to dla takiego amatora jak ja jest gigantyczna różnica. Właśnie kończę dom gdzie sam kładłem gładź wałkiem i wyszło jak lustro nawet pod najlepsze światło. Pierwszy raz robiłem coś takiego i po jakimś czasie się wprawiłem i szło sprawnie, natomiast sama paca nakładało mi się znacznie trudniej i były większe nierówność. Co do gładzi to testowałem z 6 i te z wiadra i te z wora. Różnica pomiędzy nimi to przede wszystkim cena. Później już z wora rozrabilem rzadszą i wychodziło tak samo. Trzeba uważać żeby była to gładź która nie wiąże za szybko. Osobiście polecam gładź "omega" bo jest tania i dobra na wałek po odpowiednim rozrobieniu.
Udało mi się raz kupić gładź marki Toupret w fioletowych prostokątnych wiaderkach, ale z doczepionym do wieka zestawem do wykańczania. Zestaw posiadał jeden wałek piankowy (trochę jak izolacja termiczna rur), który nie chłonie wilgoci, ale jest miękki, oraz dwa silikonowe pióra (jedno karbowane, jak znane chipsy, oraz drugie - gładkie do wygładzania)z uchwytami, jak ściągaczki do szyb. Najpierw należało nanieść zaprawę wałkiem i ściągnąć piórem karbowanym, by na drugi dzień, po naniesieniu drugiej warstwy, wyrównać piórem gładkim. Muszę przyznać, że polecił mi to pracownik Castoramy, jako dobry zestaw na małe poprawki dla kogoś, kto nie robił gładzi wcale i całkowicie się z tym zgadzam. Niestety, zestawy te zostały wycofane ze sprzedaży, przynajmniej w moim sklepie. Muszę też powiedzieć, że wraz z nabieraniem wprawy, najpierw zrezygnowałem z wałka, a potem także i z piór, na rzecz stalowego pióra do sztablatury. Nakładanie kilku metrów kwadratowych wałkiem prowadziło do przysychania zaprawy i zmuszało do ciągłego schylania do wiadra. Pióra natomiast wymagały ciągłego odkładania i zmiany narzędzia.
Jakość samej zaprawy również była bardzo dobra, a jej konsystencja nie zmieniała się, wraz z postępem prac (wiadro zostaje otwarte i jedynie lekko przykryte wieczkiem).
Gładź z wora od tej gotowej z wiaderka rożni sie przede wszystkim sposobem wiązania. Ta z wora wiąże przez reakcje chemiczną, a gotowiec przez oddawanie wody. Dlatego gotowiec nie nadaje se na dziurki, bo gdy oddaje wodę to sie kurczy i ta dziurka wyjdzie znowu. Pod gotowca ściana musi być już dobrze wyprowadzona.
To mało ludzi znasz :D zostaw niech materiał delikatnie podciągnie i dopiero gładź
Ciekawi mnie mistrzu jakie to światło?
Od tygodnia bawię się gładzią Knauf, wcześniej Smig A2. Jedna i druga jest ok. Do szlifowania mam malutka zebrę plus separator (wiadro po gładzi), na końcu zestawu podstawowy odkurzacz z Castoramy. Ilość pyłu jest znikoma. Jestem totalnym amatorem. Dzięki Mariuszowi zrobiłem remont połowy mieszkania. Drugą połowę zostawiam fachowcowi.
Pamiętam swoje pierwsze spachlowanie rok 1990 i mimo że jestem po szkole Budowlanej, musiałem uczyć się na próbach i błędach internetu z dobrymi doradcami było brak.
Paca z odciągiem, pierwszy raz widzę coś takiego! Zobaczyłem na filmie, właśnie zakupiłem! W sobotę mam szlifowanie pokoju to sprawdzę jak to cudo będzie się spisywać. Jak zadziała to żona nie będzie mi marudzić, że się pyli :D
Mogę podzielić się swoimi doświadczeniami po szlifowaniu. Poszło mega sprawnie i praktycznie żadnego pyłku na podłodze. Od początku gradacja P180 i tak ogarnąłem jednym "papierem" pokój 12m/kw. Początkowo musiała przyzwyczaić się ręka do siły nacisku.
Dla wygody doświetlenia szlifowanej powierzchni wykorzystałem listę LED i baterie 12V. Taśmę okleiłem wokół pacy. Odkurzacz WD3 z workiem pięknie przyjął pył. Zestaw, który nabyłem ma regulację przepływu powietrza przy samej pacy oraz przy wtyku do odkurzacza. Trzeba przecież dać dla odkurzacza czymś oddychać ;)
Polecam!!
Jako amator w domu użyłem gładzi sheetrock. Choć droga była super 🤩
Rady Maria bezcenne , nie zliczę z ilu porad skorzystałem , do tego masa oszczędzonych pieniędzy ! Dzięki Mario jesteś wielki !
Super gość oglądam od dawna
Super film Mario, bardzo pomocny i obiektywny . Dziękuję
Mario, dziękujemy za zaufanie i docenienie naszych produktów: gładzi CEKOL GS-250 i CEKOL F-16 Finisz. Polecamy się do CEKOLowania!
Zapłacić Panu bo przez film ten kupuje cekol
Lajk i oglądamy 😎
Profesjonalnie pokazane i opowiedziane 💪 fajnie jakbyś odświeżył testy różnych gładzi 💪
Fajnie się Ciebie ogląda i słucha. Tak trzymaj!
Mi tez wychodzily bombelki na gladzi ale tylko ja plytach budowlanych jak tu u Ciebie Mariuszu.
Przed druga warstwa spsikaj woda ze zraszacza i bedzie elegancko.
Mario widzę i płaczę ze śmiechu... A ten twój szpachelek to dzik
Jak zwykle świetny film, szybko minał bo ciekawy i pełen pomocnych rad. Ostatnio dzięki Tobie i twoim filmom udało mi się położyc płytki na podłogach w domu i zrobiłem całą łazienke. Dzięki :)
2 tygodnie czekania, nareszcie.
PS 2 minutowa budoradka się nie liczy 😉
Skarbnica wiedzy, super się ogląda, komentarz dla zasięgu.
Szukałem takiego odcinka 2 miesiące temu, byłby jak znalazł, ale nie wyszło najgorzej. Będzie na następny remont, pozdro :)
Bardzo przystępnie i praktycznie wytłumaczone. No i myślałem że tylko ja mam problem z bąblami ☺.
Pozdrawiam.
Brakuje mi tej muzyczki, która przez kilka lat powtarzała się w tle. Wpadała w ucho i fajniej się przy niej oglądało.
Lubię oglądać do jedzenia w sam raz duzo można się nauczyć pozdro Maro
Mistrzostwo !!!
Chyba najlepsze połączenie budowlańca i UA-camra. Bardzo przydatne dla początkujących budowlańców lub osób które samodzielnie chcą wykonać remont. Oczywiście nie umknęło mojej uwadze, że to nie budowlanka jest twoim głównym źródłem, ale kanał godny polecenia zwłaszcza tym osobom, które nienawidzą marketingowego bełkotu. Pozdrawiam.
Dużo dobrych porad, dzięki!
Ło Panie prawie 20 minut ciekawego filmiku w niedzielę do kawki 😃
DOBRA ROBOTA TEZ JESTEM ZWOLENIKIEM NAKLADANIE GLADZI RĘCZNIE I MASA BY BYLA GESTA 🖐️😉
Jesteś mistrzem w swoim fachu 👍 dziękuję za pomoc 😉
Super odcinek i podsumowanie ,,świetnych,, produktów
Robiłem dużo metrów na gta i gładzi z Worka fast g1 i nie miałem problemów z pęcherzykami ale tak jak Ty wolę jak jest masło niż Śmietana 😉😎🔥
Super filn dzięki wielkie
Zaczynamy super niedzielę z Mariuszem 👋
Genialne porady , dziękuję!!!
Oglądając Ciebie wszytko takie proste :)
Super film. Ja na codzień jestem informatykiem i lubię sobie popatrzeć jak to super Tobie wychodzi bo ja 10cm2 nie umiem porzadnie zrobić 😂
To nie jest duża filozofia.
Też jestem informatykiem i z gładziami nie mam problemów, jak z każdą robotą precyzyjną.
Kluczem jest się przemóc.
@@franzbeckenbauer242 to ja też dołączam do kółka informatyków-majstrów ;) I tak jak większość prac remontowo-budowlanych nieźle mi idzie, tak wszelkie tynkowania, gładzie itp. jakoś strasznie opornie. Acz mam wrażenie, że to przez to, że robiąc za bardzo idealnie chcę od razu zrobić ;)
Świetny odcinek. Dzięki za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Pozdrawiam!
Pozdrowienia z Chicago usa 🇺🇸
Gładzę sciany keramzytowe i również pojawiają się bombelki powietrza jednak nie pojawiają się w każdym miejscu. Prawdopodobnie jest to przyczyna ścian tzw. gazowanie ale czy tak jest faktycznie nie wiem. Tak jak wspominales niektórzy mówią o kwestii nakładania. Tak sobie myślę że jeśli nakładasz to na płyty budowlane które nie chłoną wody do może ta gladź szuka sobie powierza i stąd ten efekt. Ja przy keramzycie mam to samo.
Ps. Filmik pierwsza klasa.
Hej, jeśli chodzi o pęcherze powietrza dlugo z tym walczyłem, szukałem odpowiedzi i jakiegoś rozwiązania, i w koncu znalazłem przyczynę... Okazało się że takie problemy zawsze miałem gdy szpachlowałem na niechłonnych powierzchniach płyty wedi, stare farby olejne a tu gdzie mieszkam i pracuję jest stara metoda gruntowania farba podkładową olejną... Co skutkuje całkowitą izolacją ściany. Gładź jak odparowuje to normalnie część wilgoci i gazów oddaje do powietrza a te bliżej ściany są wsiąkane w ścianę i jest git, ale jak zrobimy blokadę wręcz jak pod płytkami w łazience to wilgoć i gazy od strony ściany musza się jakoś wydostac i jedyna opcja to na zewnątrz... Wiec drenują całą grubość gładzi i powstaje defekt... szczerze jak zacząłem oglądać ten film to tylko czekałem aż spotkasz ten problem 😀ja osobiście zrezygnowałem z płyt wedi pod szpachlowanie, problemy z bąbelkami to jedno ale ogólnie jest za miękka jak na sciane z farbą, zadna półka ciezsza, zaden kółek nie chce sie dobrze trzymac... Ogolnie wiecej klopotu niż korzyści.
Co do szpachlowania walkiem ja widzę jedną zaletę jaka przemawia za tym że tej metody uzywamy u mnie w firmie, mianowicie wałkiem nakladana jest zdecydowanie grubsza warstwa niż "z reki" nie raz sufity i malo wymagające ściany lecą na raz i nie ma koniecznosci podchodzić z drugą warstwą i z naszego doswiadczenia wynika że robiąc więcej metrow dwie osoby z wałka mają większą wydajność niż dwie osoby osobno "z ręki". Pozdrawiam
Pęcherzyki pojawiają się głównie dlatego, jak za dużo szpachlujemy w jednym miejscu i na siłę chcemy, żeby od razu było ładnie. Jedziemy za pierwszym razem nie za cienką warstwą bez koncentrowania się na jakimś miejscu które wydaje nam się, że wymaga poprawy. Można trochę poprawić ale za dużo też nie bo będą tam bąble.
Przetestuj gładź Knauf Super Finish, dla mnie nr 1
Producenci dolali szklankę wody, wymieszali i gładź na wałek - zapomniałeś dodać - cena + 20% 👍😁
Tylko +20 %cena i tylko -20% pojemność opakowania
Myślałem, że to ja coś źle robię i powstają te pęcherzyki powietrza. Dzięki za to video. Z kijem Kubala mam taki sam problem; nawet złamałem w jednym kiju ten zatrzask przy zdejmowaniu wałka. Jeśli chodzi o żyrafy to szczerze polecam Festoola z oświetleniem LED. Jak dla mnie to działa rewelacyjnie i tak wiem droga ale na szczęście miałem od kogo pożyczyć.
Z tymi bąbelkami to masakra w pracy mamy to samo nie pomaga zmiana gładzi na inną czy to z wiadra czy z worka z tej czy innej firmy. Gruntowanie mieszadło czy wolne obroty - nic nie pomaga. Ale na k/g prawie ich nie ma. My jakieś 10 minut po nałożeniu jeszcze raz sama szpachla poprawiamy i to większość dziur niweluje a później po 1 malowaniu tynkiem lekkim w tubie uzupełniamy mocno ścinając szpachelka i jest ok 👍 pozdrawiam jak zawsze super film
Robiłem swoje mieszkanie na knaufie i nie było problemów. Brakło mi na koniec na jedną ścianę i kupiłem śmiga bo Knauf był w promocji i szedł cały. Tyle ile się na męczyłem z tymi pęcherzykami to powiedziałem sobie nigdy więcej tego nie kupię. I to robiłem drugą i trzecią warstwę żeby nie było że ściana jakaś inna była
Cześć. Warto też wpomnieć, że do mieszania prochów lepiej używać białych wiader np
po gotowcach bo od tych czarnych często odrywają się poprochy od uderzeń mieszadła. Warto też taką gładź przesitkować żeby nie było grud. Dziękuję za prezentacje boszki bo zastanawiałem się nad jej zakupem. Pozdrawiam👊
Bardzo fajny filmik dzięki
Świetny film. Pozdrawiam
Idealnie jestem na etapie remontu z "Tobą" i Krzyśkiem z remont4u i chętnie obejrzę coś świeżego z gładziowania :)
Jak masz pace do gładzi tak zwany lizak co używasz zagnij delikatni narożnik i nie będzie tak zwanych rys polecam i pozdrawiam
To nie moda,to wygoda:D
Wyszło fajnie. Osobiście wydaje mi się że nakładanie gładzi wałkiem jest mniej męczące, jednak ma to sens dopiero w ostatnich fazach gładzenia jak ściana została już wstępnie wyrównana. Tak jak ktoś wcześniej wspominał fajnie sobie wyrównać podłoże wcześniej gipsem szpachlowym i na to gładź się idealnie nakłada
Jakim gipsem wyrównać całą ścianę ?
Lubię oglądać filmy Mario konkretnie i zrozumiale👍Wałkiem fajne ale 2 osoby 0koło 200m2 w w 3 dni na 2 razy 8h pracy dziennie Podstawa prote rowne ściany i sufity
No to oglądamy
Jak zwykle sztos 🤌
Apropo bąbli na ścianie osobiście uważam, że zależy to od szybkości gładzenia. Gdy prowadzę pacę stabilnie i niezbyt szybko bąbli nie ma, a gdy chcę przyspieszyć zawsze coś wyłazi. Takie moje prywatne uwagi.
Świetny odcinek. Amatorzy jak ja do mniejszych lubią towar z wiadra. Ostatnio kupiłem Śmig A2 i wolę od Knaufa Superfinish, a do tego dużo taniej.
A czym bardziej do Ciebie Śmig przemawia? Bo ja raczej póki co właśnie team Knauf. A Smigi jakie nie biorę i próbuję, to tak średnio zadowolony jestem. Np. C-50 miał podobny problem jak tu z gładzią u Maria - spływał przy ciut grubszej warstwie. Absolutnie nie miałem tego problemu z Uniflottem. A11 podobnie...
Ja osobiście robię na Atlas gipsar Go gładź nadaje się i do nakładania ręcznego jak i wałkiem, jak do tej pory nie było problemów z babelkowaniem.
Dzień dobry Mariusz 😃 ściany, puszki, elektryka, szpachlowanie gipsowanie jak za dawnych czasów! nostalgia :) pozdrawiam cieplutko Ciebie i całą rodzinkę
A teraz puszki wycinasz laserowo i wklejasz na taśmę a gipsujesz czym? Folie z gładzią naklejasz? Jakaś dziwna uwaga z twojej strony.
Super!
Hej zycze wszystkim miłego dnia 😊
Te szpachle z Kubali są rewelacyjne, miałem przy remoncie 60 cm do wykańczania gładzi i dużo lepszy efekt. Trzeba uważać przy myciu bo ta blacha wbrew pozorom jednak ostra jest i łatwo się rozciąć.
Swietny material :)
Mario jestes w stanie napisac mi co zrobilem zle , mam tynk gipsowy ktory zagruntowalem gruntem Wysokopenetrujacym , i zaczalem klasc gladz , polozylem 1 warstwe gladzi , stosowalem do tego walek , super mi sie robilo , okolo 300m2 scian i sufitow , bylem zadowolony jak na 1 raz ale chcialem polozyc gladz drugi raz no i zaczelo sie , po 1 razie pewnie niepotrzebnie ale przytarlem wszystkie strupy wszystkie wieksze niedoskonalosci zmiotlem caly kurz ze scian i sufitow i wzialem sie za druga warstwe , polozylem walkiem caly sufit materialu i wzialem sie za sciaganie pacą i tu zaczal sie problem , gladz jakby w 5 minut zastygla lub woda z gladzi momentalnie wsiakla w podloze i nie szlo jej wogole rozprowadzic wszystko co nalozylem musialem zetrzec po wyschnieciu bo nie szlo nic z tym zrobic walkowala sie i tu moje pytanie co zrobic w tym momencie , zagruntowac jakims zwyklym gruntem 1 warstwe gladzi zeby moc polozyc druga warstwe , czy zastosowac jakis inny sposob ? Licze na twoja pomoc nie mam kogo sie zapytac :( a to dzieki tobie wogole podjalem sie tej pracy i to twoje filmy nauczyly mnie wogole szpachlowac . Pozdrawiam i z gory dzieki za odpowiedz .
Niedzielna kawka i Mario ktory daje motywacje do remontu
Bardzo fajny film
Pełny profesjonalizm!
Twoje filmy powinny być używane w szkołach budowlanych!
Ps. Pęcherze na gładzi..mogą być spowodowane szybkimi obrotami podczas mieszania ;)
Pozdrawiam.
jestem z ciebie dumny ^^
Masz racje nie zawsze jest dobrze robic piony,
lepiej jest kontynuowac jak leci
Sprzedaż "Śmiga" właśnie poszła tam gdzie ruski okręt ;)
różnica w czasie miedzy wałkiem a nakładaniem paca jest dość spora tylko trzeba umieć pracować paca z wymiennym ostrzem i to nie jest moda z YT (bo to już wymyślono dużo wcześniej przed powstaniem YT dokładnie w latach 90) a poza tym ma dużo wiecej zalet niż nakładanie klasycznie sama pacą. Oczywiście jak pokazałeś na filmie dla amatora może nie mieć to różnicy. pozdr łapa w górę ;)
Mario masz nowego subskrybenta.
Swietnie mi sie z Toba rozmawialo.
Pozdrawiam😉
Idealny początek niedzieli
Podzielę się doświadczeniem, mianowicie te bombelki które się pojawiały prawdopodobnie świadczą o związaniu i wyschnięciu wcześniejszej warstwy i przy nałożeniu na nią drugiej warstwy, ta poprzednia pochłania wodę z tej nastepnej warstwy oddając powietrze. Pomoże lekkie zwilżenie np spryskanie, bądź gombkowanie wodą przed nałożeniem kolejnej warstwy.
Widać to szczególnie przy gładzi wapiennej która jak wyschnie to nakładanie kolejnej warstwy bez uprzedniego zmoczenia to istna katorga..