50 stopni na podłogówce to mega niekorzystne warunki dla instalacji i podłogi (przy ocieplonym domu). Maksymalne parametry nie powinny przekraczać 40 stopni, dlatego też dobrze obniżyć ten górny limit. U mnie krzyw grzewcza to 0,35 - ale przy dodatnich temperaturach (od 6 stopni w górę) trochę nie dogrzewa i dlatego szukałem w jaki sposób zmienić tą temperaturę zadaną z 20 stopni na wyższą. Dzięki za film! :)
9:10 Dobra, myślałem, że wiem, ale jednak nie wiem - tak jak na wykresie krzywe grzewcze zaczynają się od 20 stopni i jedna od 26,5 - jak ustawić ten parametr? Gdzie?
Krzywą kształtujemy dobierając temperaturę zadaną dla zadanej krzywej. Czyli upraszczając jak za zimno w dodatnich temperaturach to podkręcamy zadaną temperaturę z 20 C do np. 24C . Może to skutkować przegrzewaniem w mroźne dni co będzie wymagało kolejnej korekty krzywej i temperatury. Generalnie w zależności od regulatora ustawiamy pokrętłem lub w menu bieżącą oczekiwaną temperaturę. Najczęściej w podziale dzień / noc. Wygląda to np. tak jak w 10:51 A jaki to regulator ?
Ustawiłem krzywa grzewczą. I teraz chce ustawić by ogrzewanie przestawało działać jak w mieszkaniu mam np 20 stoopni. Jak to ustawić? Suwakiem na panelu wystarczy? Mam identyczny jak na filmie, ale już się pogubiłem w tym wszystkim.
W momencie kiedy na filmie jest pokazana charakterystyka, dałeś pojęcia "temperatura zadana", którą zdefiniowałeś dla +20 i -20. Czy ta temperatura zadana ustawiana jest później poprzez parametry "min temperatura zadana" i "max temp zadana"? Pytam, bo chwilę później pokazujesz ustawienia, gdzie masz "min temp zadana zasilania" = 15 a max=90.
Dzien dobry, Posiadam piec kondensacyjny oraz ogrz. podlogowe. Mieszkam w nowym domu od 3mcy, chce utrzymac w ciagu dnia 21st, w nocy moze byc mniej tj. 19st. 1. Czy mozesz podac jak powinny wygladac programy czasowe dot. grzania tak aby zuzycie gazu bylo jak najbardziej ekonomiczne ? Z tego co wiem, lepiej aby piec chodzil caly dzien ze stala temperatura ale wole sie upewnic aby rachunki za gaz nie zaskoczyly mnie jak zima drogowcow w PL :) Aktualnie mam ustawione 21st od 7:30 do 11:30, pozniej nie ma mnie w domu, oraz znowu 21st 18:00-22:30, w nocy temp nocna czyli 19 st. 2. Jak powinno byc ustawione grzanie wody, czy powinno prawie caly czas podgrzewac np na 46 stopni ? 3. Jaka powinnam ustawic temperature kiedy nie ma nikogo w domu przez 4-5dni ? (delegacja) Dziekuje za odpowiedz 😀 pozdrawiam
Programy czasowe nie są tak istotne, szczególnie przy podłogówce, która charakteryzuje się dużą bezwładnością. Najistotniejsze jest sterowanie za pomocą krzywych grzewczych czyli sterowanie pogodowe i dobranie krzywych tak, żeby temperatura powrotu była jak najniższa (zysk na kondensacji) oraz żeby kocioł pracował z minimalną mocą przez jak najdłuższy czas (ograniczanie strat postojowych i rozruchowych). Ustawienie grzania wody zależy od indywidualnego zapotrzebowania na CWU, pojemności zasobnika i podejścia do kwestii sanitarnych (legionella). Przy nieobecnościach 4-5 dniowych można obniżyć temperaturę do 16°C, więcej raczej nie ma sensu, bo wychłodzone przegrody będą się długo nagrzewać pochłaniając ciepło.
Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi :) Przy podłogówce faktycznie jest większa bezwładność, zarówno czas ogrzania i wychłodzenia jest dłuższy. Tak czy inaczej można w trakcie naszej nieobecności zmniejszyć ilość dostarczanego ciepła ale widełki czasowe trzeba ustawić na większe wyprzedzenie niż przy ogrzewaniu grzejnikami. Zakresy godzinowe dobieramy do naszej aktywności. Jednak małe ale, bo np. jak wychodzisz z domu o 11:30 to pewnie dostarczanie ciepła możesz ograniczyć o 11:00 lub nawet wcześniej ale przywrócić godzinę przed powrotem do domu. Przełączenie na temperaturę nocną można zrobić podobnie czyli godzinę przed snem. Wodę użytkową proponuje grzać do 46/47C i co jakiś czas wygrzewać zbiornik do większych temperatur ( min. 55C ). Można też ograniczyć godziny kiedy zbiornik jest utrzymywany z docelową temperaturą i np. w nocy nie podgrzewać ( jest to szczególnie istotne w przypadku kiedy zbiornik znajduje się w pomieszczeniu gdzie jest chłodno i może oddawać dużo ciepła do otoczenia. Podczas kilku dni nieobecności ściany mogą się wychłodzić na tyle że po powrocie i podkręceniu ogrzewania nadal będzie wrażenie chłodu. Lepiej nie dopuszczać do dużego wychłodzenie i utrzymywać chociaż minimalną sensowną temperaturę. Utrzymanie 16C wymaga minimalnej ilości energii ( przynajmniej u mnie, przerywana praca kotła z minimalną mocą ) Po wychłodzeniu piec będzie pracował dłuższy czas z duża mocą a i tak będzie wrażenie chłodu. Niebawem wypuszczę aktualizację, bo niestety gaz podrożeje.
Przydałby się podobny film jak oszczędnie grzać wodę piecem gazowym do zasobnika wody, np. wyjaśnić do jakiej temperatury, jak często, itp. Może też słowo o tym czy bakterie to jest faktycznie problem czy może ściema. Bo może najoszczędniej grzać wodę do 35 stopni żeby nie trzeba było mieszać z zimną wodą.
ok. może faktycznie przyda się o tym wspomnieć w tegorocznej wersji ( wyjdzie wersja jak jeszcze bardziej oszczędzać, niekoniecznie zmieniając temperaturę zadaną w pomieszczeniach )
Dzień dobry, proszę o pomoc w doborze parametrów pracy kotła. Kocioł Vaillant VC 256/5-5 (H-PL) R6 eco TEC plus, zasobnik Vaillant VIH R 120/6, VR 70, regulator multiMATIC VRC 700/5, zewnętrzy czujnik temperatury, pompa cyrkulacji c.w.u. Dom wolnostojący (parter plus poddasze użytkowe). W instalacji ogrzewania jest sprzęgło hydrauliczne ze względu na dwa obiegi ogrzewania (podłogowe + grzejniki panelowe). Na parterze ogrzewanie podłogowe z regulacją temperatury przez regulator VRC 700/5. Na piętrze (poddasze użytkowe) 4 pokoje z grzejnikami panelowymi z termostatami oraz łazienka z ogrzewaniem podłogowym zasilanym powrotami z grzejników (RTL) + grzejnik drabinkowy z termostatem. Ustawione temperatury: parter 21 st.C, pokoje na piętrze 20 st.C, łazienka 23-24 st.C, c.w.u. 45 st.C. Ustawienia regulatora multiMATIC VRC 700/5: 1. Adaptacja krzywej grzewczej TAK 2. Konfiguracja trybu pracy WSZYSTKIE 3. MA VR70 adr.1 BEZ FUNKCJI 4. OBIEG GRZEJNIKOWY * Temp. zasilania zadana 49 st.C * Granica wył. temp. zewn. 15 st.C * Krzywa grzewcza 1.3 * Temp. minimalna 40 st. C * Temp. maksymalna 50 st.C * Korekta temp. pokojowej BRAK * Przyporządkowanie strefy BRAK 5. OBIEG PODŁOGÓWKI * Temp. zasilania zadana 0 st.C * Temp. rzeczywista 17 st.C * Podwyższenie temp. 0 K * Granica wył. temp. zewn. 15 st.C * Krzywa grzewcza 0.2 * Temp. minimalna 25 st. C * Temp. maksymalna 30 st.C * Korekta temp. pokojowej TERMOSTAT * Przyporządkowanie strefy VRC 700 Z góry dziękuję za pomoc Pozdrawiam Marek Szczyciński
@@DS4YouTech You are from Poland ? Do you have underfloor heating ? Have you setup your gas boiler with RETURN temperature control ? ( this control mode it's special designed for underfloor heating ) . In D.017 = 1 you can setup the RETURN temperature control , if you use underfloor heating conect it directly to gas boiler inside circulating pump without any hydraulic separator or mixing pump . Please look in boiler manual to read about return temperature control .
Yes, I am from Poland. I am currently using supply temperature control, but I might test with return temperature control. Generally, I have an installation consisting of 17 radiators, and the underfloor heating is just a supplement in the bathrooms. I am familiar with the manual, thank you for the suggestion :)
Sterownik posiada takie opcje w konfiguracji, potrzebne są dodatkowe elementy po stronie kotła/pieca. Można wtedy sterować tak że np. strefa 1 dla ogrzewania podłogowego, a strefa 2 dla grzejników
Czy w tym sterowniku sensohome jak będzie długi zanik prądu to czy potem sterownik sam sobie ustawi datę i godzinę drogą radiową z zewnętrznego czujnika pogodowego?
Po wyłączeniu zasilania sterownik podtrzymuje ustawienia czasu przez 30 minut. Na pewno jest w stanie automatycznie ( na podstawie zewnętrznego sygnału DCF77 ) przestawić na czas letni/zimowy. Trudno powiedzieć czy zapisuje również aktualny czas, ale wątpliwe.
@@DS4YouTech Nie miał Pan nigdy sytuacji, że w domu nie było prądu przez kilka godzin by to sprawdzić w praktyce? Sterownik pamięta ustawienia trwale bo zapisuje je w pamięci trwałej. Jedynie problem jest z datą i godziną. Serwisant Vaillanta nie był w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Witam, mam piec valliant ecotec i sterownik vr91 oraz sterownik pogodowy. Krzywa grzewcza na grzejniki 0.5 a na podłogę 0.3. Temperatura w pomieszczeniach ustawiona na 22 stopnie. Wszystko działa ok do puki na dworze nie spada temperatura do 0 lub na minus wtedy piec grzeje caly dzień a nie w godzinach wyznaczonych od 19 do 6 rano i w nocy mocno przegrzewa pomieszczenia. Oraz gdy wchodzę w tryb pracy i ogrzewanie z auto biorę na wyłącz to od dalej grzeje grzejniki. Może wie Pan co może być nie tak ?
@dawidzawia7152 poziom instalatora,konfiguracja systemu, korekta temp.pokoj. zmieniłem ma termostat i zmieniłem temperaturę maksymalna na 45 stopni żeby nie przegrzewał pomieszczeń
I have a problem, my boiler cannot raise the temperature above 40 degrees, otherwise it is from 28-35 at the maximum, but that is too little to heat the radiators, so it consumes electricity and does not heat the apartment, on the Sensohome thermostat I cannot find where to adjust the temperature of the boiler, only the desired room temperature, in the settings it shows that the default temperature of the supply line is 80 degrees, but it does not go over 40 degrees, can the zone be changed? In the operating instructions, it says zone 1 for underfloor heating, and zone 2 for radiators, but on the thermostat it only shows zone 1, can someone help me or explain if I'm doing something wrong or if I'm not looking at this heating system in the right way
I have everything connected to one circuit, so it's hard to say for sure. Generally, we regulate the temperature we expect, and the temperature in the system flowing to the radiators is a result of the set temperature and the heating curve. (you can check what will happen when you set a high temperature + increase the heating curve) It's best when the temperature correction by the thermometer in the room controller is turned off. You must remember that with the typical underfloor heating curve of 0.5, for the supply temperature to be, for example, 44C, at an external temperature of -1C, the set temperature must be as high as 26 C.
Witam serdecznie. Posiadam identyczny piec od 4 lat i jestem z niego zadowolony. W tym roku zainstalowałem kominek i tu mam teraz pytanie. Od jakiegoś czasu mimo że mam temp ustawioną na 21 dzienną w mieszkaniu mam 25 bo tak kominek ogrzewa to piec i tak grzeje. Co jest powodem że piec grzeje mimo przekroczenia temperatury pokojowej ?
@@chiszpan1 zapewne temperatura na steroniku pokojowym wyznacza moc grzania wg krzyej grzewczej a nie jest to temperatura reralna pokojowa. Zobacz, że kolega ma na sterowniku 26 stropni i to steruje krzywą a nie wyznacza ilośc stopni w pokoju.
Tryb komfortu dostarcza natychmiast ciepłą wodę o zadanej temperaturze bez konieczności czekania na jej podgrzanie. Jednak opcja ta nie działa w przypadku kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem, takim jak w filmie.
a moglby Pan powiedzieć cos o nastawach D.017? Jest tam opcja zasielanie i opcja sterowania temepraturą powrotu. Kiedy wybrać tą pierwszą a kiedy tą drugą?
Z grubsza wygląda to tak : Domyślna regulacja polega na utrzymywaniu temperatury zasilania ( czyli temperatury wychodzącej z kotła) Można przestawić na powrót, wtedy utrzymywana jest temperatura według tego co wraca po przejęciu przez grzejniki. ( lub podłogę ) Można podejrzeć jaka jest aktualna temperatura powrotu a zatem ile wychładza się w instalacji, pod kodem D.041. W większości przypadków wybieramy pierwszą opcję, druga to np. kiedy chcemy pilnować by powrót nie przekraczał pewnej zadanej wartości.
wg specyfikacji Vaillant'a przy małej instalacji ogrzewania podłogowego tzn zasilanie rozdzielacza bezpośrednio z kotła parametr D.017 powinien być ustawiony na powrót. W innych przypadkach na zasilanie.
Pytanie do Krzywej. Czy jak Pan ustawił zadana temperaturę na 26.5C to czy ogrzewanie nie stara się nagrzać domu do tej temperatury? 26C to wysoka temperatura. Która to jest ta zadana temperatura w tym wypadku to 26.5C? I gdzie się ją ustawia?
W omawianej konfiguracji regulujemy wyłącznie na podstawie temperatury zewnętrznej. Temperatura ustawiona na regulatorze jest jedynie umowna, tak by złamać krzywą grzewczą. Optymalnie jest posiadać zawory termostatyczne na poszczególnych grzejnikach tak by można dobrać temperaturę indywidualnie do danego pomieszczenia. 2:34
A ja mam inne pytanie do Pana. Parametr d.001 wybieg pompy. U mnie na tym samym kotle sa podlączone 2 grupy pompowe do podlogowki. Są one aktywowane w momencie gdy sterownik pokojowy wykryje spadek temp ponizej nastawy. Wyłączane są automatucznie gdy nastawiona temp zostanie osaignieta. Wowczas sterownik wysyla sygnal a kociol odcina zasilanie do grupy pompowej. Co zrobic by skorzystac z wybiegu? W chwili obecnej moge sobie ustawic co chce na d.001 jak i tak gdy tylko temp zostanie osiagnieta to kociol natychmiast odcina zasilanie do grupy pompowej bo sterownik pokojowy wysyla sygnal OK temp osiagnieta
Rozumiem że grupa pompowa o której mowa ma własną pompę/ pompy. W sytuacji kiedy te podłogówki są jedynymi obiegami to główna pompa powinna się wyłączyć. W sytuacji gdy dodatkowo są inne obiegi można by pominąć sygnał zwrotny. Trzeba też pamiętać że taki sam parametr d.001 daje różne czasy dla różnych temperatur.
@@DS4YouTech tak rozumiem to co Pan tłumaczył o rzeczywistym czasie w zależności od temp I Panu za to wytłumaczenie w filmie dziękuję :) co do pompy to jest jedną w kotle oczywiście oraz 2 w grupie pompowej po jednej na obieg (1 poddasze i 1 parter) problem w tym że tak jak napisałem działa to tak że jest wpiete na sterowniku kotła więc jak tylko któryś sterownik pokojowy wysyła sygnał to kocioł soe uruchamia i aktywuje swoją wewnętrzna pompę a dodatkowo przekaznik załącza grupę pompowa obiegu który wysłał zapotrzebowanie na sygnał. Instalator mi powiedział że nie da się inaczej bo sama pompa kotła nie będzie w stanie przepuścić tyle wody by zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło stąd potrzeba grupy pompowej. Nie wiem czy to prawda czy nie. Każdy obieg (pokój) ma swój własny zawór termostatyczny tak by się aktywował tylko ten pokój i pętla gdzie temp spadła za nisko Jednak wkurza mnie ze jak tylko sterownik osiągnie temp to od razu kociol odcina grupę pompowa więc cokolwiek ciepla zostanie w kotle to nie ma wybiegu więc to już zostaję w kotle i idzie na straty. Niestety gwarancji już nie mam zastanawiam się tylko jak to obejść tak by grupa pompowa jeszcze działała bo jak rozumiem kociol ma ciągle ciepło na wymienniku ale skoro sterownik mu mówi 'dosc' to kociol staje i nic z tego że jego wewnętrzna pompa działał bo ma wybieg skoro pompy za nią na grupie pompowej już nie działają więc miesza ona wodę między kotłem a grupa pompowa i tyle. Kolejne pytanie jakie mam do Pana to czy Vailant nie da zejść niżej jak 40st z temp zasilania co? Bo parametr bodajże d41 (czy d40) 'maks temp zasilania CO' ma u mnie zakres 40 do 80st. Więc dałem minimum ale nadal komfort jest ok nawet w mrozy więc chciałem na podłogówkę niższa temp puścić ale parametr nie pozwala bo zakres jest jak wspomniałem .... na różnych grupach widziałem że w innych kotłach np buderusa ludzie bez problemu sobie ustawiają np 35st maks temp zasilania podlogowki
@@DS4YouTech i jeszcze jedno pytanie dla eksperta. Grupa pompowa oferuje 3 tryby pracy: AUTO/stałe ciśnienie/ proporcjonalne cisnienie. Kazdy tryb oporocz AUTO ma 2 biegi. I pytanie bo korzystalem z 1 biegu na stalej roznicy cisnien ale przestudiowalem instrukcje i tam producent dla podlogowki zaleca AUTO. Wlaczylem auto i ciekawa sprawa ktorej nie umiem wyjasnic. Przy otwarciu 1 petli na trybie stalego cisnienia pompa dziala z moca 22W a w trybie auto 4W ale w trybie auto temp na wejsciu jest wyzsza . Czy zatem ta roznica wynika ze zwiekszego spalania gazu czy tez spalanie jest takie samo ale czynnik wolniej krazy?
Można by pokombinować ale czy gra jest warta świeczki, trzeba by się upewnić czy grupy pompowe przepuszczają wodę gdy nie są załączone. Wówczas można by pominąć sygnał zwrotny, ale to tylko tak na logikę. U mnie jest prościej np. termostaty zakręcają się pokojach, piec odpala wybieg i ciepło idzie np. na łazienkę.
Pod D.040 jest podgląd aktualnej temperatury zasilania a pod D.041 powrotu. Maksymalna wartość zadana temperatury zasilania ogrzewania jest pod D.071 regulowana w zakresie 40 … 80 ℃. Są to wartości maksymalne jakie mogą pójść na instalacją. Minimalna wartość zadanej temperatury jest ustawiana jedynie po stronie regulatora pogodowego ( zaraz nad wartością maksymalną, która jest regulowana zarówno tu jak i z pieca) Ogrzewanie działa w tych widełkach od min do max. ( u mnie aktualnie od 26 do 49C )
Witam. Jest możliwość ustawienia histerezy na tym regulatorze? Mam kocioł atmosferyczny więc zależy mi żeby dogrzewał do zadanej temperatury w pokoju i się wyłączał, na reszcie grzejników mam termostaty.
Tak, regulator ustawia temperaturę zadaną w obiegu w oparciu o przebieg temperatury zewnętrznej. Dodatkowo temperatura może być korygowana odczytem temperatury wewnętrznej w miejscu instalacji regulatora. Jednak należy dobrze się zastanowić nad miejscem instalacji regulatora ( lub zadać odpowiednio wyższą temperaturę ) w trybie korekty, tak by nie odcinał ogrzewania zanim nie dogrzeje pomieszczeń z termostatami grzejnikowymi.
Mam taki jeden pokój w którym jest najchłodniej i w nim chciałbym go zamontować. Podobno histereza jest bardzo niska w tym regulatorze -0.25 do góry i do dołu od zadanej temp pokojowej więc boję się że często się będzie włączał. Obecnie mam cm470 w kotle który działa nonstop na krzywej grzewczej od 5:30-24 i idzie mi gazu obecnie po 14m2 wraz z cwu przy domu 215m2
Bardzo przydatny filmik. Przydałby się testy przy jakich nastawach spalanie u Pana jest optymalne. Czy posiada Pan grzejniki bo krzywa 0.5 jest dość niska, typowa przy podłogówce.
Tak pomimo że to grzejniki to krzywa jest niska, została skorygowana temperatura zadana na 26,5C Postaram się coś w tym temacie jeszcze nagrać i przedstawić w tabeli.
@@DS4YouTech Nie rozumiem. Tenoeratura zadana 26,5 na sterowniku w pokoju ? Wyedy bedzie grzal non stop a i tak nie osiagnie jej. Czy mowimy o innej temp. zadanej ? Z gory dziekuje za informacje
W omawianej konfiguracji regulujemy wyłącznie na podstawie temperatury zewnętrznej. Temperatura ustawiona na regulatorze jest jedynie umowna, tak by złamać krzywą grzewczą. Optymalnie jest posiadać zawory termostatyczne na poszczególnych grzejnikach tak by można dobrać temperaturę indywidualnie do danego pomieszczenia.
@@DS4YouTech witam, bardzo przydatny materiał, ale mam do Pana pytanie jaki tryb ma Pan ustawiony na grzejniki? Ja w sterowniku mam Tryb termostat na grzejniki i KG 0.95 a podłoga tryb korekta i KG 0.1 czy w takiej konfiguracji mam na sterowniku zmienić temp zadaną?
SensoHome to jedno wielkie G a nie regulator. nie da się na nim wykonać żadnych zmiam, które można w ludzki sposób wykorzystać. a grzanie z przerwą, którą proponuje ten termostat to porażka, każdy wie że najlepiej utrzymywać jedną stałą temperaturę przez 24h.
Faktycznie ma pewne braki, użytkownik powinien posiadać większy wpływ na regulację. Chętnie bym wymienił na taki gdzie mogę dowolnie kształtować zakresy czasowe i różne dla nich temperatury ( zarówno dla ogrzewania jak i C.W.U.) Co do utrzymywania temperatury przez 24h, z grubsza tak bo kondensacja itd. Natomiast jeśli uwzględnimy większe straty w niektórych pomieszczeniach i to że nie potrzebujemy w nocy wszędzie 22C to już dyskusyjne. W dodatku chodzi pompa więc też potrzebna energia elektryczna. Niebawem będą pewnie limity w zużyciu a wtedy kilkaset kWh prądu czy gazu więcej może zrobić dużą różnice.
Dzięki za cenny materiał. Zamierzam podjąć pracę jako serwisant w firmie krzak, więc muszę być przygotowany na wszystko.
Super wyjaśnione bardzo mi to pomogło .Dziękuję
Dziękujemy, takich materiałów będzie więcej.
50 stopni na podłogówce to mega niekorzystne warunki dla instalacji i podłogi (przy ocieplonym domu). Maksymalne parametry nie powinny przekraczać 40 stopni, dlatego też dobrze obniżyć ten górny limit. U mnie krzyw grzewcza to 0,35 - ale przy dodatnich temperaturach (od 6 stopni w górę) trochę nie dogrzewa i dlatego szukałem w jaki sposób zmienić tą temperaturę zadaną z 20 stopni na wyższą. Dzięki za film! :)
9:10 Dobra, myślałem, że wiem, ale jednak nie wiem - tak jak na wykresie krzywe grzewcze zaczynają się od 20 stopni i jedna od 26,5 - jak ustawić ten parametr? Gdzie?
Krzywą kształtujemy dobierając temperaturę zadaną dla zadanej krzywej. Czyli upraszczając jak za zimno w dodatnich temperaturach to podkręcamy zadaną temperaturę z 20 C do np. 24C . Może to skutkować przegrzewaniem w mroźne dni co będzie wymagało kolejnej korekty krzywej i temperatury.
Generalnie w zależności od regulatora ustawiamy pokrętłem lub w menu bieżącą oczekiwaną temperaturę. Najczęściej w podziale dzień / noc.
Wygląda to np. tak jak w 10:51
A jaki to regulator ?
będzie może taki materiał z pompy ciepła vaillant ? ustawianie krzywej grzewczej itd ? posiadam taką pompę od niedawna by się przydało
Ustawiłem krzywa grzewczą. I teraz chce ustawić by ogrzewanie przestawało działać jak w mieszkaniu mam np 20 stoopni. Jak to ustawić? Suwakiem na panelu wystarczy? Mam identyczny jak na filmie, ale już się pogubiłem w tym wszystkim.
W momencie kiedy na filmie jest pokazana charakterystyka, dałeś pojęcia "temperatura zadana", którą zdefiniowałeś dla +20 i -20. Czy ta temperatura zadana ustawiana jest później poprzez parametry "min temperatura zadana" i "max temp zadana"? Pytam, bo chwilę później pokazujesz ustawienia, gdzie masz "min temp zadana zasilania" = 15 a max=90.
Dzien dobry,
Posiadam piec kondensacyjny oraz ogrz. podlogowe. Mieszkam w nowym domu od 3mcy, chce utrzymac w ciagu dnia 21st, w nocy moze byc mniej tj. 19st.
1. Czy mozesz podac jak powinny wygladac programy czasowe dot. grzania tak aby zuzycie gazu bylo jak najbardziej ekonomiczne ?
Z tego co wiem, lepiej aby piec chodzil caly dzien ze stala temperatura ale wole sie upewnic aby rachunki za gaz nie zaskoczyly mnie jak zima drogowcow w PL :)
Aktualnie mam ustawione 21st od 7:30 do 11:30, pozniej nie ma mnie w domu, oraz znowu 21st 18:00-22:30, w nocy temp nocna czyli 19 st.
2. Jak powinno byc ustawione grzanie wody, czy powinno prawie caly czas podgrzewac np na 46 stopni ?
3. Jaka powinnam ustawic temperature kiedy nie ma nikogo w domu przez 4-5dni ? (delegacja)
Dziekuje za odpowiedz 😀
pozdrawiam
Programy czasowe nie są tak istotne, szczególnie przy podłogówce, która charakteryzuje się dużą bezwładnością. Najistotniejsze jest sterowanie za pomocą krzywych grzewczych czyli sterowanie pogodowe i dobranie krzywych tak, żeby temperatura powrotu była jak najniższa (zysk na kondensacji) oraz żeby kocioł pracował z minimalną mocą przez jak najdłuższy czas (ograniczanie strat postojowych i rozruchowych).
Ustawienie grzania wody zależy od indywidualnego zapotrzebowania na CWU, pojemności zasobnika i podejścia do kwestii sanitarnych (legionella).
Przy nieobecnościach 4-5 dniowych można obniżyć temperaturę do 16°C, więcej raczej nie ma sensu, bo wychłodzone przegrody będą się długo nagrzewać pochłaniając ciepło.
Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi :)
Przy podłogówce faktycznie jest większa bezwładność, zarówno czas ogrzania i wychłodzenia jest dłuższy. Tak czy inaczej można w trakcie naszej nieobecności zmniejszyć ilość dostarczanego ciepła ale widełki czasowe trzeba ustawić na większe wyprzedzenie niż przy ogrzewaniu grzejnikami.
Zakresy godzinowe dobieramy do naszej aktywności. Jednak małe ale, bo np. jak wychodzisz z domu o 11:30 to pewnie dostarczanie ciepła możesz ograniczyć o 11:00 lub nawet wcześniej ale przywrócić godzinę przed powrotem do domu. Przełączenie na temperaturę nocną można zrobić podobnie czyli godzinę przed snem.
Wodę użytkową proponuje grzać do 46/47C i co jakiś czas wygrzewać zbiornik do większych temperatur ( min. 55C ). Można też ograniczyć godziny kiedy zbiornik jest utrzymywany z docelową temperaturą i np. w nocy nie podgrzewać ( jest to szczególnie istotne w przypadku kiedy zbiornik znajduje się w pomieszczeniu gdzie jest chłodno i może oddawać dużo ciepła do otoczenia.
Podczas kilku dni nieobecności ściany mogą się wychłodzić na tyle że po powrocie i podkręceniu ogrzewania nadal będzie wrażenie chłodu. Lepiej nie dopuszczać do dużego wychłodzenie i utrzymywać chociaż minimalną sensowną temperaturę. Utrzymanie 16C wymaga minimalnej ilości energii ( przynajmniej u mnie, przerywana praca kotła z minimalną mocą ) Po wychłodzeniu piec będzie pracował dłuższy czas z duża mocą a i tak będzie wrażenie chłodu.
Niebawem wypuszczę aktualizację, bo niestety gaz podrożeje.
Przydałby się podobny film jak oszczędnie grzać wodę piecem gazowym do zasobnika wody, np. wyjaśnić do jakiej temperatury, jak często, itp.
Może też słowo o tym czy bakterie to jest faktycznie problem czy może ściema. Bo może najoszczędniej grzać wodę do 35 stopni żeby nie trzeba było mieszać z zimną wodą.
ok. może faktycznie przyda się o tym wspomnieć w tegorocznej wersji ( wyjdzie wersja jak jeszcze bardziej oszczędzać, niekoniecznie zmieniając temperaturę zadaną w pomieszczeniach )
35 stopni- srodowisko idealne do rozwoju bakterii.
Jak ustawić minimalną temp zasilania dla instalacji 100 procent grzejniki.
Dzień dobry,
proszę o pomoc w doborze parametrów pracy kotła.
Kocioł Vaillant VC 256/5-5 (H-PL) R6 eco TEC plus, zasobnik Vaillant VIH R 120/6, VR 70, regulator multiMATIC VRC 700/5, zewnętrzy czujnik temperatury, pompa cyrkulacji c.w.u.
Dom wolnostojący (parter plus poddasze użytkowe).
W instalacji ogrzewania jest sprzęgło hydrauliczne ze względu na dwa obiegi ogrzewania (podłogowe + grzejniki panelowe).
Na parterze ogrzewanie podłogowe z regulacją temperatury przez regulator VRC 700/5.
Na piętrze (poddasze użytkowe) 4 pokoje z grzejnikami panelowymi z termostatami oraz łazienka z ogrzewaniem podłogowym zasilanym powrotami z grzejników (RTL) + grzejnik drabinkowy z termostatem.
Ustawione temperatury: parter 21 st.C, pokoje na piętrze 20 st.C, łazienka 23-24 st.C, c.w.u. 45 st.C.
Ustawienia regulatora multiMATIC VRC 700/5:
1. Adaptacja krzywej grzewczej TAK
2. Konfiguracja trybu pracy WSZYSTKIE
3. MA VR70 adr.1 BEZ FUNKCJI
4. OBIEG GRZEJNIKOWY
* Temp. zasilania zadana 49 st.C
* Granica wył. temp. zewn. 15 st.C
* Krzywa grzewcza 1.3
* Temp. minimalna 40 st. C
* Temp. maksymalna 50 st.C
* Korekta temp. pokojowej BRAK
* Przyporządkowanie strefy BRAK
5. OBIEG PODŁOGÓWKI
* Temp. zasilania zadana 0 st.C
* Temp. rzeczywista 17 st.C
* Podwyższenie temp. 0 K
* Granica wył. temp. zewn. 15 st.C
* Krzywa grzewcza 0.2
* Temp. minimalna 25 st. C
* Temp. maksymalna 30 st.C
* Korekta temp. pokojowej TERMOSTAT
* Przyporządkowanie strefy VRC 700
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Marek Szczyciński
Do you have this informations in english also ?
ok, we added subtitles
@@DS4YouTech You are from Poland ? Do you have underfloor heating ? Have you setup your gas boiler with RETURN temperature control ? ( this control mode it's special designed for underfloor heating ) . In D.017 = 1 you can setup the RETURN temperature control , if you use underfloor heating conect it directly to gas boiler inside circulating pump without any hydraulic separator or mixing pump . Please look in boiler manual to read about return temperature control .
Yes, I am from Poland. I am currently using supply temperature control, but I might test with return temperature control. Generally, I have an installation consisting of 17 radiators, and the underfloor heating is just a supplement in the bathrooms. I am familiar with the manual, thank you for the suggestion :)
@@DS4YouTech I’ve sent you per email also in Polish language .
A mam pytanie a oto chodzi z tym parametrem D: 039 Temp zasilania solar rzeczywista ?
Jest możliwość ustawienia jakoś dwa obiegi na podłogowe i na grzejniki ?
Sterownik posiada takie opcje w konfiguracji, potrzebne są dodatkowe elementy po stronie kotła/pieca. Można wtedy sterować tak że np. strefa 1 dla ogrzewania podłogowego, a strefa 2 dla grzejników
Czy w tym sterowniku sensohome jak będzie długi zanik prądu to czy potem sterownik sam sobie ustawi datę i godzinę drogą radiową z zewnętrznego czujnika pogodowego?
Po wyłączeniu zasilania sterownik podtrzymuje ustawienia czasu przez 30 minut. Na pewno jest w stanie automatycznie ( na podstawie zewnętrznego sygnału DCF77 ) przestawić na czas letni/zimowy. Trudno powiedzieć czy zapisuje również aktualny czas, ale wątpliwe.
@@DS4YouTech Nie miał Pan nigdy sytuacji, że w domu nie było prądu przez kilka godzin by to sprawdzić w praktyce?
Sterownik pamięta ustawienia trwale bo zapisuje je w pamięci trwałej. Jedynie problem jest z datą i godziną. Serwisant Vaillanta nie był w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Witam, mam piec valliant ecotec i sterownik vr91 oraz sterownik pogodowy. Krzywa grzewcza na grzejniki 0.5 a na podłogę 0.3. Temperatura w pomieszczeniach ustawiona na 22 stopnie. Wszystko działa ok do puki na dworze nie spada temperatura do 0 lub na minus wtedy piec grzeje caly dzień a nie w godzinach wyznaczonych od 19 do 6 rano i w nocy mocno przegrzewa pomieszczenia. Oraz gdy wchodzę w tryb pracy i ogrzewanie z auto biorę na wyłącz to od dalej grzeje grzejniki. Może wie Pan co może być nie tak ?
Mam podobnie jak z to ustawiłeś ?
@dawidzawia7152 poziom instalatora,konfiguracja systemu, korekta temp.pokoj. zmieniłem ma termostat i zmieniłem temperaturę maksymalna na 45 stopni żeby nie przegrzewał pomieszczeń
I have a problem, my boiler cannot raise the temperature above 40 degrees, otherwise it is from 28-35 at the maximum, but that is too little to heat the radiators, so it consumes electricity and does not heat the apartment, on the Sensohome thermostat I cannot find where to adjust the temperature of the boiler, only the desired room temperature, in the settings it shows that the default temperature of the supply line is 80 degrees, but it does not go over 40 degrees, can the zone be changed? In the operating instructions, it says zone 1 for underfloor heating, and zone 2 for radiators, but on the thermostat it only shows zone 1, can someone help me or explain if I'm doing something wrong or if I'm not looking at this heating system in the right way
I have everything connected to one circuit, so it's hard to say for sure. Generally, we regulate the temperature we expect, and the temperature in the system flowing to the radiators is a result of the set temperature and the heating curve. (you can check what will happen when you set a high temperature + increase the heating curve) It's best when the temperature correction by the thermometer in the room controller is turned off. You must remember that with the typical underfloor heating curve of 0.5, for the supply temperature to be, for example, 44C, at an external temperature of -1C, the set temperature must be as high as 26 C.
Bardzo przydatne informacje i chętnie bym posłuchał Pana o sterowniku ecocomfort
Mogę się mu przyjrzeć, proszę o link do tego urządzenia.
Witam serdecznie. Posiadam identyczny piec od 4 lat i jestem z niego zadowolony. W tym roku zainstalowałem kominek i tu mam teraz pytanie. Od jakiegoś czasu mimo że mam temp ustawioną na 21 dzienną w mieszkaniu mam 25 bo tak kominek ogrzewa to piec i tak grzeje. Co jest powodem że piec grzeje mimo przekroczenia temperatury pokojowej ?
a masz termometr w sterowniku w pokoju - piec wie, że jest cieplej ? ;)
@@MaximPL1100 witam. Sterownik z pieca mam w pokoju i działa bez zastrzeżeń połączony Bluetooth z piecem a pięć w piwnicy i oba urządzenia się widzą
@@chiszpan1 zapewne temperatura na steroniku pokojowym wyznacza moc grzania wg krzyej grzewczej a nie jest to temperatura reralna pokojowa. Zobacz, że kolega ma na sterowniku 26 stropni i to steruje krzywą a nie wyznacza ilośc stopni w pokoju.
@@MaximPL1100 Ok. Posprawdzam sobie. A jak i czy się sugerować żeby ustawić dobrze krzywą?
A co oznacza opcją Comfort on off do czego to służy???
Tryb komfortu dostarcza natychmiast ciepłą wodę o zadanej temperaturze bez konieczności czekania na jej podgrzanie.
Jednak opcja ta nie działa w przypadku kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem, takim jak w filmie.
a moglby Pan powiedzieć cos o nastawach D.017? Jest tam opcja zasielanie i opcja sterowania temepraturą powrotu. Kiedy wybrać tą pierwszą a kiedy tą drugą?
Z grubsza wygląda to tak :
Domyślna regulacja polega na utrzymywaniu temperatury zasilania ( czyli temperatury wychodzącej z kotła)
Można przestawić na powrót, wtedy utrzymywana jest temperatura według tego co wraca po przejęciu przez grzejniki. ( lub podłogę )
Można podejrzeć jaka jest aktualna temperatura powrotu a zatem ile wychładza się w instalacji, pod kodem D.041.
W większości przypadków wybieramy pierwszą opcję, druga to np. kiedy chcemy pilnować by powrót nie przekraczał pewnej zadanej wartości.
wg specyfikacji Vaillant'a przy małej instalacji ogrzewania podłogowego tzn zasilanie rozdzielacza bezpośrednio z kotła parametr D.017 powinien być ustawiony na powrót. W innych przypadkach na zasilanie.
Pytanie do Krzywej. Czy jak Pan ustawił zadana temperaturę na 26.5C to czy ogrzewanie nie stara się nagrzać domu do tej temperatury? 26C to wysoka temperatura. Która to jest ta zadana temperatura w tym wypadku to 26.5C? I gdzie się ją ustawia?
W omawianej konfiguracji regulujemy wyłącznie na podstawie temperatury zewnętrznej. Temperatura ustawiona na regulatorze jest jedynie umowna, tak by złamać krzywą grzewczą.
Optymalnie jest posiadać zawory termostatyczne na poszczególnych grzejnikach tak by można dobrać temperaturę indywidualnie do danego pomieszczenia.
2:34
Piec dostosuje temperaturę na zasilaniu czy należy ja ustawić na piecu?
A ja mam inne pytanie do Pana. Parametr d.001 wybieg pompy. U mnie na tym samym kotle sa podlączone 2 grupy pompowe do podlogowki. Są one aktywowane w momencie gdy sterownik pokojowy wykryje spadek temp ponizej nastawy. Wyłączane są automatucznie gdy nastawiona temp zostanie osaignieta. Wowczas sterownik wysyla sygnal a kociol odcina zasilanie do grupy pompowej. Co zrobic by skorzystac z wybiegu? W chwili obecnej moge sobie ustawic co chce na d.001 jak i tak gdy tylko temp zostanie osiagnieta to kociol natychmiast odcina zasilanie do grupy pompowej bo sterownik pokojowy wysyla sygnal OK temp osiagnieta
Rozumiem że grupa pompowa o której mowa ma własną pompę/ pompy. W sytuacji kiedy te podłogówki są jedynymi obiegami to główna pompa powinna się wyłączyć. W sytuacji gdy dodatkowo są inne obiegi można by pominąć sygnał zwrotny. Trzeba też pamiętać że taki sam parametr d.001 daje różne czasy dla różnych temperatur.
@@DS4YouTech tak rozumiem to co Pan tłumaczył o rzeczywistym czasie w zależności od temp I Panu za to wytłumaczenie w filmie dziękuję :) co do pompy to jest jedną w kotle oczywiście oraz 2 w grupie pompowej po jednej na obieg (1 poddasze i 1 parter) problem w tym że tak jak napisałem działa to tak że jest wpiete na sterowniku kotła więc jak tylko któryś sterownik pokojowy wysyła sygnał to kocioł soe uruchamia i aktywuje swoją wewnętrzna pompę a dodatkowo przekaznik załącza grupę pompowa obiegu który wysłał zapotrzebowanie na sygnał. Instalator mi powiedział że nie da się inaczej bo sama pompa kotła nie będzie w stanie przepuścić tyle wody by zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło stąd potrzeba grupy pompowej. Nie wiem czy to prawda czy nie. Każdy obieg (pokój) ma swój własny zawór termostatyczny tak by się aktywował tylko ten pokój i pętla gdzie temp spadła za nisko Jednak wkurza mnie ze jak tylko sterownik osiągnie temp to od razu kociol odcina grupę pompowa więc cokolwiek ciepla zostanie w kotle to nie ma wybiegu więc to już zostaję w kotle i idzie na straty. Niestety gwarancji już nie mam zastanawiam się tylko jak to obejść tak by grupa pompowa jeszcze działała bo jak rozumiem kociol ma ciągle ciepło na wymienniku ale skoro sterownik mu mówi 'dosc' to kociol staje i nic z tego że jego wewnętrzna pompa działał bo ma wybieg skoro pompy za nią na grupie pompowej już nie działają więc miesza ona wodę między kotłem a grupa pompowa i tyle. Kolejne pytanie jakie mam do Pana to czy Vailant nie da zejść niżej jak 40st z temp zasilania co? Bo parametr bodajże d41 (czy d40) 'maks temp zasilania CO' ma u mnie zakres 40 do 80st. Więc dałem minimum ale nadal komfort jest ok nawet w mrozy więc chciałem na podłogówkę niższa temp puścić ale parametr nie pozwala bo zakres jest jak wspomniałem .... na różnych grupach widziałem że w innych kotłach np buderusa ludzie bez problemu sobie ustawiają np 35st maks temp zasilania podlogowki
@@DS4YouTech i jeszcze jedno pytanie dla eksperta. Grupa pompowa oferuje 3 tryby pracy: AUTO/stałe ciśnienie/ proporcjonalne cisnienie. Kazdy tryb oporocz AUTO ma 2 biegi. I pytanie bo korzystalem z 1 biegu na stalej roznicy cisnien ale przestudiowalem instrukcje i tam producent dla podlogowki zaleca AUTO. Wlaczylem auto i ciekawa sprawa ktorej nie umiem wyjasnic. Przy otwarciu 1 petli na trybie stalego cisnienia pompa dziala z moca 22W a w trybie auto 4W ale w trybie auto temp na wejsciu jest wyzsza . Czy zatem ta roznica wynika ze zwiekszego spalania gazu czy tez spalanie jest takie samo ale czynnik wolniej krazy?
Można by pokombinować ale czy gra jest warta świeczki, trzeba by się upewnić czy grupy pompowe przepuszczają wodę gdy nie są załączone. Wówczas można by pominąć sygnał zwrotny, ale to tylko tak na logikę. U mnie jest prościej np. termostaty zakręcają się pokojach, piec odpala wybieg i ciepło idzie np. na łazienkę.
Pod D.040 jest podgląd aktualnej temperatury zasilania a pod D.041 powrotu.
Maksymalna wartość zadana temperatury zasilania ogrzewania jest pod D.071 regulowana w zakresie 40 … 80 ℃. Są to wartości maksymalne jakie mogą pójść na instalacją.
Minimalna wartość zadanej temperatury jest ustawiana jedynie po stronie regulatora pogodowego ( zaraz nad wartością maksymalną, która jest regulowana zarówno tu jak i z pieca)
Ogrzewanie działa w tych widełkach od min do max. ( u mnie aktualnie od 26 do 49C )
Witam. Jest możliwość ustawienia histerezy na tym regulatorze? Mam kocioł atmosferyczny więc zależy mi żeby dogrzewał do zadanej temperatury w pokoju i się wyłączał, na reszcie grzejników mam termostaty.
Tak, regulator ustawia temperaturę zadaną w obiegu w oparciu o przebieg temperatury zewnętrznej. Dodatkowo temperatura może być korygowana odczytem temperatury wewnętrznej w miejscu instalacji regulatora. Jednak należy dobrze się zastanowić nad miejscem instalacji regulatora ( lub zadać odpowiednio wyższą temperaturę ) w trybie korekty, tak by nie odcinał ogrzewania zanim nie dogrzeje pomieszczeń z termostatami grzejnikowymi.
Mam taki jeden pokój w którym jest najchłodniej i w nim chciałbym go zamontować. Podobno histereza jest bardzo niska w tym regulatorze -0.25 do góry i do dołu od zadanej temp pokojowej więc boję się że często się będzie włączał. Obecnie mam cm470 w kotle który działa nonstop na krzywej grzewczej od 5:30-24 i idzie mi gazu obecnie po 14m2 wraz z cwu przy domu 215m2
Bardzo przydatny filmik. Przydałby się testy przy jakich nastawach spalanie u Pana jest optymalne. Czy posiada Pan grzejniki bo krzywa 0.5 jest dość niska, typowa przy podłogówce.
Tak pomimo że to grzejniki to krzywa jest niska, została skorygowana temperatura zadana na 26,5C Postaram się coś w tym temacie jeszcze nagrać i przedstawić w tabeli.
@@DS4YouTech czyli jak jest 10stopni na zewnątrz to ustawić 40na kotle?
@@DS4YouTech Nie rozumiem. Tenoeratura zadana 26,5 na sterowniku w pokoju ? Wyedy bedzie grzal non stop a i tak nie osiagnie jej. Czy mowimy o innej temp. zadanej ? Z gory dziekuje za informacje
W omawianej konfiguracji regulujemy wyłącznie na podstawie temperatury zewnętrznej. Temperatura ustawiona na regulatorze jest jedynie umowna, tak by złamać krzywą grzewczą.
Optymalnie jest posiadać zawory termostatyczne na poszczególnych grzejnikach tak by można dobrać temperaturę indywidualnie do danego pomieszczenia.
@@DS4YouTech witam, bardzo przydatny materiał, ale mam do Pana pytanie jaki tryb ma Pan ustawiony na grzejniki? Ja w sterowniku mam Tryb termostat na grzejniki i KG 0.95 a podłoga tryb korekta i KG 0.1 czy w takiej konfiguracji mam na sterowniku zmienić temp zadaną?
Czy tylko u mnie są przerwy w dzwieku? zle się to ogląda…
Słabo widać, Słabo słychać. Do poprawki.Może to moje sugestywne zdanie.
Chyba u ciebie
SensoHome to jedno wielkie G a nie regulator. nie da się na nim wykonać żadnych zmiam, które można w ludzki sposób wykorzystać. a grzanie z przerwą, którą proponuje ten termostat to porażka, każdy wie że najlepiej utrzymywać jedną stałą temperaturę przez 24h.
Faktycznie ma pewne braki, użytkownik powinien posiadać większy wpływ na regulację.
Chętnie bym wymienił na taki gdzie mogę dowolnie kształtować zakresy czasowe i różne dla nich temperatury ( zarówno dla ogrzewania jak i C.W.U.)
Co do utrzymywania temperatury przez 24h, z grubsza tak bo kondensacja itd. Natomiast jeśli uwzględnimy większe straty w niektórych pomieszczeniach i to że nie potrzebujemy w nocy wszędzie 22C to już dyskusyjne. W dodatku chodzi pompa więc też potrzebna energia elektryczna. Niebawem będą pewnie limity w zużyciu a wtedy kilkaset kWh prądu czy gazu więcej może zrobić dużą różnice.
przecież tu na nic nie widać
Mógłbyś sprecyzować ?
Trzeba ustawić najwyższą jakość video by było ok.