u výzbroje a dalších pár věcech bych tě rád opravil... brnění je výraz pro brň, tedy drátěnou košili, lepší je používat výraz zbroj, onen hrudní plát je ve skutečnosti zvoncový pancíř, nebo také maskulární/svalový pancíř... destičkovou zbroj v řecku nikdo nepoužíval, ale byla běžná zbroj z několika desítek vrstev hrubé silné látky nebo z několika vrstev kůže, k ní se často nosily nárameníky s našitými bronzovímy destičkami... v době řecko-perských válek aspis ještě neexistoval, stále se používal hoplon, aspis je záležitost až doby makedonské nadvlády kdy se začala ve falanze používat obouruční píka (saríssa a její odvozeniny) místo kopí.. holenice jsou holínky v některých nářečích, asi jsi myslel náholenice/nákolenice, což je součást zbroje, a ty nebyly až do makedonské nadvlády vázací, ale držely na noze díky pružení kovu, ze kterého byly vyrobené... není pravda, že byly všichni v plné zbroji jeden jako druhý, není neobvyklé, že jejich pancíře byly zdobené, hlavně u králů, a na štítech, kromě typické lambdy, měli namalované různé výjevy z mytologie ale i předešlých bitev nebo odkazy na činy jejich předků... běžné kopí používané ve falanze bylo do 2 m, delší kopí (píky) se začali používat až mnohem později za makedonské nadvlády kdy byly zaváděny saríssy, což byla 6-7 m dlouhá píka, která jde v polovině rozdělit pro lepší manipulaci při přesunech, většina řeckých kontingentů ale používala kratší píky kolem 4-4,5 m nebo původní 2 m dlouhé kopí... falanga byla zranitelná i z boku, hlavně na pravém křídle, kde ten nejvíce vpravo nebyl pořádně chráněn štítem, a rozhodně nebyla vhodná proti přesile, zvláště když nepřítel má podobný nebo lepší výcvik... heilóti netvořili základ spartské ekonomiky, ten tvořili perioikoi, svobodní obyvatelé, kteří ale nebyly spartští občané, tzv. spartiatés, a kteří obdělávali půdu, chovali dobytek, zabývali se hrnčířstvím, kovářstvím nebo šperkařstvím, heilóti tvořili výhradně otrockou pracovní sílu a byly na ně pořádány "pogromy", lepší slovo mě nenapadá, později perioikoi tvořili značnou část spartské branné moci...
Zbytečně se namáháš, tady ti youtube géniové jsou všichni stejní lemplové. Vsadím se, že během pěti minut bych k tomu tématu zjistil totéž, co píšeš ty, aniž tu dobu znám. Jinak super!
@@NekorektniPochybovac-or8bi zbytečně se nenamáhal, jeho poznatky jsme použili v dalším videu. Určitě se ale těšíme na tvoje poznatky, co zjistíš za pět minut, v nějaké tvé tvorbě, třeba nás taky inspiruješ 💪
Super video. Doporučuji ,pokud se o bitvě u Thermopyl chcete dozvědět ,víc knihu "Ohnivá brána" od Stevena Pressfielda . Je dost slavná mezi fanoušky Antiky a samotné bitvy.
Pěkné video moc se my líbilo. Co se tíká historie ve filmu tak existuje ještě film Bitva u Thermopyl ( 300 Spartans ) z roku 1962. Který je historicky přesnější i když i tam jsou určité odlišnosti od skutečnosti. Ale na tu dobu když to točily tak se do jisté míry držely historie. Aspon tam měli zbroje a je tam i zmíněná ta námořní bitva.
Díky za video, bylo moc fajn. :) Jen bych dodal, že si nejsem moc jistý prohlášením, že k rozbití formací a boji muže proti muži se v bitvě u Thermopyl nikdy nemohlo dojít, jak je zmíněno ve videu v čase 5:50... V tomhle videu hned na začátku doktor Roel Konijnendijk vyučující historii na Oxfordu vysvětluje, že v tomto bodě spartské historie něco takového bylo naprosto možné: ua-cam.com/video/xPGdOXstSyk/v-deo.html Taky se domnívám, že řecký štít s nímž bojovali hoplíté se nazýval hoplon a ne aspis, ale pokud mě někdo vyvede z mého případného omylu, tak mu budu vděčný... Nakonec bych rád poznamenal, že existuje docela dobrý film "300 Sparťanů" z roku 2007-jedná se vlastně o dokument, ale částečně i hraný. Je tam zmíněná spousta zajímavostí i o tom co bitvě předcházelo a co po ní následovalo.
Pretože rimania nasadili proti falange legionarov z hokejovými formáciami, to neustál nikto. Ked sa ti menila prvá formácia za druhú potom za tretiu a za štvrtu a stále boli nasadzovaní do prvej línie odpočinutí muži... D: Prečo potom asi tak 10 000 legionárov rozsekkalo 200 000 Boudicinich keltov v Británii ako maslo? :D
přesně to bylo první co mě napadlo, ale je pravda že druhý díl se ztratil a není tak znám ikdyž je to škoda podle mě je povedenější než původní třístovka
Nejzajímavější na tomto videu je, že si vůbec někdo může myslet, že film 300 je historické drama a odpovídá historickým událostem. Totéž platí i o volném pokračování. Je to vážně podle komiksu Franka Millera a tomu to docela odpovídá. Ačkoli i názory na ten komiks/film nejsou v tomto ohledu jednoznačné. Ne však co se týká historie. To nikdo neřeší. Osobně se mi tedy film i komiks moc líbil a beru je za klasiku. Komiks určitě. Hlavně díky stylu kresby a její převedení na plátno. A tam Sparťané vypadají navíc jako ve filmu, který je ke všemu prezentován jako 'fantasticko-historický film'. Nikoli jako dokument. Komiks samotný pak jako: '...komiks je fiktivním převyprávěním bitvy u Thermopyl a událostí, které k ní vedly, z pohledu Leonidase ze Sparty...'. Je to, mám-li zůstat u tématu, jako vytýkat světu Pána prstenů fakt, že na světě elfové, enti, draci a další jim podobní nežijí a že je to z toho důvodu vlastně pitomost. A navíc tam o tom není ani zmínka a přitom je to tolik stran textu (o předmluvě nemluvím). Za mne to však blbost není. Stejně jako 300.
U těch dětí jsi mohl dodat, že neduživé a slabé děti nechávali spíše volně v přirodě napospas osudu, než že je shazovali z Taygetos. Takže malomocných dětí se opravdu zbavovali, ale neshazovali je přímo ze skály. Což jsi vlastně pověděl, jen mi tam chyběl ten dodatek. Jinak jsem moc rád, že někdo další takové video udělal.
300 je film o tom, jak sparťan přednáší spartskou verzi ostatním řekům a následně i nám. Samozřejmě že peršany drtili ve spoďárech skoro bez pomoci ostatních řeků. A jasně že ostatní řekové zvládli zbylé peršany převálcovat ve vlastních slipech.
Pěkné video, jsem rád že jste ho vytvořili. Jinak btw. o bitvě mezi řeckým a perským loďstvem je druhý díl 300: rise of an Empire, ale chápu, že video je o 300: battle of thermopylae. Tak jako první díl, tak i druhý jde mimo historické prameny, ale oba filmy jsou pěkná podívaná. 😂 Možná námět na druhé vudeo... Mrk... Mrk .... 😂😂😂😂
@@Nerdopolis4geeks 300: Rise of an Empire je o bitke pri Maratóne, o bojoch pri Artemisione a Bitka pri Salamíne je tam iba na konci filmu 🙂Taktiež existovala aj veštba ktorá hovorila o tom že buď bude Sparta oplakávať smrť potomka z rodu Herakla ( čiže oplakávať smrť Leonida) alebo Sparta padne. Preto sa Leonidas rozhodol aj napriek sviatku karneja ísť do boja a vzal so sebou iba svoju elitnú stráž, 300 elitných hoplitov :)
Čo sa týka tejto bitky tak pre mna najviac zaujímavým historickým faktom bolo. Ked som sa dozvedel ze sa v prieme počas bojov spotrebovalo 10-15l vody na vojaka. Preto Leonidas rozmiestnil vojakov pred neďaleký prameň aby sa pri bojoch vojaci dokazali občerstviť kedze bojovali v horúčavách a v intenzívnych bojoch.
Ono už jen stačí, že film natáčeli USA, takže historie jde stranou a jde jen o efekt. Ještě mohli Sparťani při odzbrojení použít kung - fu v rámci sebeobrany.
Když už, tak film je adaptací komiksu 300 a ne samotné dějinné události a komiksem jen inspirován. Od počátku to je asi tak dějinně věrné, jako filmy od Marvelu. Další velká chyba je, že velká pozemní bitva byla v Ohnivých branách plánována. Není to tak, u Thermopyl měl být pouze zdržen postup a a získán čas na evakuaci Athén. Athény byly skutečně vypáleny, ale již jako prázdné město. Bitva u mysu Artemísion byla plichta a byla vybojována ze stejného důvodu. Zdržení postupu na Athény. Když padly Thermopyly tak se loďstvo stáhlo protože blokáda neměla už smysl a později ve slavné bitvě u Salamíny loďstvo Peršany porazilo. Kdo chce příběh poněkud přesněji, tak kniha Ohnivá brána od Stevena Pressfielda poslouží. Je tam i život otroků atp. Každopádně, i to je dost idealizovaný obraz.
Pokud se nepletu,tak ve filmu Peršané připlouvají na lodích,ale ve skutečnosti postavili most z vyřazených lodí na Helespontu..nebo si minimálně nepamatuju,že by ve filmu byl ten most nějak zmíněný..
Historicky doložena je aspoň hláška o boji ve stínu. Jinak film jsem měl vždycky rád a díval jsem se často. Jeden z mála filmů kde vyloženě nesnáším dabing.
Napsal jsem ti 3 chyby v 18 minutovym videu, to je celkem dost, ne? Jestli to bereš, nebo ne, je jedno. Dokonce jsem ti na to poradil i literaturu. Pokud chceš, rád ti jí pošlu víc, klidně i nějaký moje práce z dob studií na historickej katedře.
Zdravím všechny, mohli se zmínit o té námořní bitvě zvlášť když pokračování filmu bylo o ní a tam se o Leonidovi a jeho tří set mužích mluví, ale asi to tak natočili schválně a nebo spíš vystřihli jako nedůležitou scénu, tak jak to dělají se všema scénama o kterých si myslí že nejsou důležitý pro děj a přitom ty vystřižený jsou lepší jak ty který tam nechali.
Problém a možná trochu alibismus tvůrce filmu (komiksu) je ten, že je příběh vyprávěn vojákem, který odešel z bitvy zpět do Sparty. Pro povzbuzení řecké armády trošku přeháněl a zveličoval. Proto jsou všichni tak stateční a proto tam bojují s obrovskými slony a zrůdami z celé perské říše. Samozřejmě to opět hraje do karet režisérovi a my jako diváci tak můžeme vidět perfektní záběry a scény, které ne vždy zcela odpovídají skutečnosti. (osobně film hodnotím více než kladně)
V původním scénáři jsem měl hoplon, pak jsem ale někde četl, že aspis je jen jiný překlad pro hoplon a změnil jsem to na to, protože jsem ten název viděl častěji v různých článcích. Čert, aby se v tom vyznal 😀
Rád vidím video ktoré vysvetluje historickú stránku známej bitky a nie len tú filmovú :D, akurát tam ešte možno chýba zmienka koľko vojakov reálne Persia mala lebo 1 000 000 to neból určite.
U těch Peršanů byl problém, že se jejich reálný počet neví. Starověcí učenci mluví o milionech, střízlivější moderní odhady jsou 120 000 - 300 000, ale jistej si není nikdo :)
Mám pocit že Sparťané "rozbili" falangu a rozběhli se na nepřítele až v závěrečné bitvě u platají díky čemuž byla bitva vyhrána. Jinak je ještě 300 vzestup říše kde už se u missu Artemis bojuje.
Ó xein', angellein Lakedaimoniois hoti tédekeimetha tois keinón rhémasi peithomenoi. Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my zde mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.
Podľa Herodota Leonidas bol na začiatku bytky trafený peržským šípom a o jeho telo sa urputne bojovalo .Spartania 4x odohnala nepriateľa a nakoniec sa im podarilo zachrániť Leonidovo telo
říkáš průměrnej věk... ale tam bylo vysoké procento umrti v detstvi takze prumer je zavadejici normální vek byl proste normalni a byl to muz ktery aktivne zil sportoval atd atd tudiz by se dozil klidne dozil i 80 mozná víc
Ve filmu je možné všechno a papír snese vše . A dnes to je propaganda všude a ve všem . A pravda či skutečnost se ztrácí a je zaměňována za lži pro momentální ..vítěze,, Tak tady Běž poutníče a zvěstuj ........
No ale bohužel dneska hodně lidí to bere jako realitu, stejně jako dokázali filmy lidem namluvit že ženský se vyrovnají v boji mužům... hollywoodská masirka má velký dopad na vnímání reality
Tak jako asi by měl být, když pojednává o té situaci, viď 😢🎉🤡🤡 a Sparťané, potažmo Řekové byli mnohem lépe vycvičeni a vyzbrojeni a hlavně díky své bojové strategii falangy vypadali vedle špatně vyzbrojených a vycvičených Peršanů skoro jako nadlidé. Každopádně jsem tím chtěl říct, že celý tvůj komentář je nesmysl od začátku do konce 🙄
Pekné video ale vo filme 300 to neni spomenuté že bojovali na mori ale je dalš film ktorý na toto poukazuje a hrá tam Ema Stone ak sa nemýlim a je lepší ako prvý aspon pre mna.
Ve filmu je to velice přesné až kupodivu. Hladina vody je dnes ale o kilometr níže než byla tehdy vlivem velkého množství přítoků vod ze země je dnes zaneseno 60% teplých bran. Vyzobrazení filmové je velice přesné i podle historických pramenů
drobná úprava - kopí "dory" bylo jen asi 2m dlouhé, 4 - 6 m kopí užívali až falangisté Alexandra Velikého - a co se týče filmu - byl to americký film, což znamená naprosto !!!! neodpovídající historickým faktům...
Jako člověk, který nenávidí ohýbání (zejména zbytečné) historie ve filmech, notabene když se ty filmy vydávají za "historické" (shoř v pekle, Jákle), tady musím nesouhlasit. Film 300: Bitva u Thermopyl nemá ambici být historickým filmem. Je to film natočený podle komiksu. Je to spíš něco jako Batman, než Napoleon. Pokud bych měl něco rozporovat, tak jak se ten film drží komiksové předlohy, než historie. Protože s historií nemá nic (kromě jmen) společného už ten komiks.
Video je založené na dějepisných a historických faktech tak, jak nám je předkládají historikové, logicky se nedá říct, jestli to tak 100% bylo, ale jde o vědy, které se objektivně snaží pravdě přiblížit. Pokud se objeví relevantní důkaz, který některý z faktů bude zpochybňovat, jistě se o tom dozvíme, pochybovat a priori o všem není známka větší chytrosti, než následovat názory, jak je předkládá vědecká obec. Navíc zrovna v historii, která je postavená na dochovaných pramenech, vykopávkách a podobně.
Je mi jasné, že sa toto video ľuďom páči, pretože nápad nie je zlý, ale ---podľa môjho názoru--- je zbytočné porovnávať tento film/komix s realitou, pretože je každému jasné, že to tak nevyzeralo :D . Taktiež podľa môjho názoru je hlavnou postavou celého filmu jednoočko (zabudol som meno :D ), ktorý hovorí príbeh ostatným sparťanom pred bitkou pri Platajach. Celý tento príbeh je hovorený ako "propaganda", kôli povzbudeniu a chuti po pomste, preto sú tam sparťania ale aj peržania vykreslený tak ako ich vidíme vo filme. Slony, nosorožec, ale aj ten chlap/netvor, ktorého zabil Leonidas useknutím palice :D sú v jeho príbehu vykreslený ako niečo ohromné, silné, ale aj tak to sparťania dokázalki zastaviť. Xerxes je vykreslený ako obor, ovešaný šperkami, večne rozčúlený, namyslený, neracionálny...... kôli tomu aby v tomto príbehu bol vykreslený ako zlý, ako niečo čo sa musí zastaviť. :D Taktiež sa týmto dostávam k veciam ako bola bitka o Artemisia a podpora ostatných grékov v bitke. Hlavný príbeh sa má točiť okolo skupiny 300 sparťanov a preca nikto by nechválil ostatných, keď chcete "označiť" svojich pomaly za polobohov :D . Veci ako taktika a podobné (napr. falanga sa v tom príbehu musí raz za čas rozpadnúť aby bolo úkazané, že sparťan aj ako jednotlivec je silný, odvážny, schopný sám pobiť ohromné množstvo votrelcov (skrátka propaganda :D )) sú v tomto píbehu schvalne pozmenené aby vykresľovali silu sparty ako niečo extra. Takže ZHRNUTIE PODĽA MŇA :D tento príbeh jednoočko nehovorí aby podal pravdivé svedectvo, ale kôli tomu, aby dostal ostatných tak povediac do varu :D Ale video je v celku zaujímavé. Celkom som si ho užil.
Jak to co tvrdíš můžeš vědět??????????? Byl si v té době, žil si v ní???????? Jediné co se z této doby zachovalo je podle Hérodota..tudíž všechny tvoje claimy jsou jen a jen domněnky
Ohledně slabých dětí. Objevilo se že to pravda je ale ne u Sparty ale u jiného řeckého státu. A pozor neházeli se tam všechny děti ale jenom ty co kvůly deformacím nestihli projít příjmutím do rodiny. Pokud deformované dítě zemřelo poté, bylo pochováno dle zvyku danného státu.
Trapas ... Nemůžete srovnávat film s realitou. Je to prostě film a ne dokument. U dokumentu se má autor držet faktů atd ... Film je tvůrčí záležitost ...
Mladý příteli , Plutarchos se skloňuje Plutarcha ,Plutarchovi etc . Říci ,, Plutarchose ,, je žel znamení dnešní , zdebilizované doby ! Je to buranismus na kvadrát , prosím , zajímá-li vás antika , naučte se prosím skloňování řeckých a latinských jmen - částečně se vám to daří !
Jak sis jistě všiml, a jak píšeš, tak Leonida i další jména jsme skloňovali správně, jak se má, dle antických norem, u Plutarcha nám to prostě a jednoduše uteklo, lidská chyba... ale věřím, že lidem jako tobě, kteří v životě mají tolik energie takovéhle detaily řešit, a kteří se snaží svojí rádoby morální převahu demonstrovat ještě pejorativním oslovením "mladý příteli", což mi od doby, co jsem překročil třicítku, nikdo neřekl, to bytostně vadí... Za slušné upozornění v diskusi bych ti i poděkoval, propříště si i dáme větší pozor, ale vzhledem k tomu, jakým způsobem se vyjadřuješ, ti nejen neděkuji, ale možná bych ti i poradil, jestli o slovech buranismus a debilismus nechceš ještě přemýšlet pro příšte, nez neco někam napíšeš, ale možná je to jen obrázek dnešní zdebilizované doby, že místo, aby lidi měli pochopení, snažili se diskutovat, radit si a obohacovat se navzájem, raději píšou vulgární komentáře na internetu a ještě s hrdostí, jací borci to jsou...
@@Nerdopolis4geeks Ale ano , nejsem hnidopich , jen jsem zkrátka se snažil upozornit na dnes , žel velmi orozší5ený nešvar ! Přeji mnoho uspěchů v dobré práci . Jen pro zajímavost - spartští heiloti byli vlastně potomci Homerových achajských Sparťanů . Klasičtí Sparťané , byli potomky poslední helenské kolonisace - Dorů .
Překvapivě (na vaši úroveň) slabý video. Máte tam velkou řadu nepřesností. Třeba když porovnáváte Leonidův věk s průměrným věkem 35 let (což i tak je blbost), dáváte najevo že lidi v 35 umírali, což je nesmysl. Po překonání 5 let života byl průměrný věk antiky, více méně i středověku, nad 60 let.
Já vim, co je průměrnej věk, a taky, co je medián. Měli byste používat radši ten, stejně tak, jako většina moderních historiků. Další problém je zbroj/brnění, použití falangy atd atd
Řečtí vojáci nepoužívali brnění, ale zbroj. Jednalo se o plát, chrániče rukou a holenice. Falanga byla naopak extrémě citlivá proti přesile, protože se jednalo o strukturu, kterou bychom mohli přiřadit dnešním tankům. Čelně nezničitelná, ale z boků velice zranitelná. Dobře o tom píše Hanson v The Western Way of War: Infantry Battle in Classical Greece Je to na Oxford press, za pár korun se dá stáhnout. Nebo klidně pošlu části přes DM
300: Bitva u Thermopyl v kině by Nerdopolis 28. 5. 👇
www.kinokavalirka.cz/cs/udalost/nerdopolis-300-bitva-u-thermopyl-7u9lqP
u výzbroje a dalších pár věcech bych tě rád opravil... brnění je výraz pro brň, tedy drátěnou košili, lepší je používat výraz zbroj, onen hrudní plát je ve skutečnosti zvoncový pancíř, nebo také maskulární/svalový pancíř... destičkovou zbroj v řecku nikdo nepoužíval, ale byla běžná zbroj z několika desítek vrstev hrubé silné látky nebo z několika vrstev kůže, k ní se často nosily nárameníky s našitými bronzovímy destičkami... v době řecko-perských válek aspis ještě neexistoval, stále se používal hoplon, aspis je záležitost až doby makedonské nadvlády kdy se začala ve falanze používat obouruční píka (saríssa a její odvozeniny) místo kopí.. holenice jsou holínky v některých nářečích, asi jsi myslel náholenice/nákolenice, což je součást zbroje, a ty nebyly až do makedonské nadvlády vázací, ale držely na noze díky pružení kovu, ze kterého byly vyrobené... není pravda, že byly všichni v plné zbroji jeden jako druhý, není neobvyklé, že jejich pancíře byly zdobené, hlavně u králů, a na štítech, kromě typické lambdy, měli namalované různé výjevy z mytologie ale i předešlých bitev nebo odkazy na činy jejich předků... běžné kopí používané ve falanze bylo do 2 m, delší kopí (píky) se začali používat až mnohem později za makedonské nadvlády kdy byly zaváděny saríssy, což byla 6-7 m dlouhá píka, která jde v polovině rozdělit pro lepší manipulaci při přesunech, většina řeckých kontingentů ale používala kratší píky kolem 4-4,5 m nebo původní 2 m dlouhé kopí... falanga byla zranitelná i z boku, hlavně na pravém křídle, kde ten nejvíce vpravo nebyl pořádně chráněn štítem, a rozhodně nebyla vhodná proti přesile, zvláště když nepřítel má podobný nebo lepší výcvik... heilóti netvořili základ spartské ekonomiky, ten tvořili perioikoi, svobodní obyvatelé, kteří ale nebyly spartští občané, tzv. spartiatés, a kteří obdělávali půdu, chovali dobytek, zabývali se hrnčířstvím, kovářstvím nebo šperkařstvím, heilóti tvořili výhradně otrockou pracovní sílu a byly na ně pořádány "pogromy", lepší slovo mě nenapadá, později perioikoi tvořili značnou část spartské branné moci...
Zajímavé.
Super, díky za objasnění, určitě tvé poznámky využijeme do dalšího videa!
Zbytečně se namáháš, tady ti youtube géniové jsou všichni stejní lemplové. Vsadím se, že během pěti minut bych k tomu tématu zjistil totéž, co píšeš ty, aniž tu dobu znám. Jinak super!
@@NekorektniPochybovac-or8bi zbytečně se nenamáhal, jeho poznatky jsme použili v dalším videu. Určitě se ale těšíme na tvoje poznatky, co zjistíš za pět minut, v nějaké tvé tvorbě, třeba nás taky inspiruješ 💪
Ano ! Snad bych si ještě dovoliv přidat že bitvy se nikdy spartsští perioikové ani heiloti nezůčastnily. Pouze královská garda.
Super video. Doporučuji ,pokud se o bitvě u Thermopyl chcete dozvědět ,víc knihu "Ohnivá brána" od Stevena Pressfielda . Je dost slavná mezi fanoušky Antiky a samotné bitvy.
Ano, fajn věc.
úžasná kniha
Pěkné video moc se my líbilo. Co se tíká historie ve filmu tak existuje ještě film Bitva u Thermopyl ( 300 Spartans ) z roku 1962. Který je historicky přesnější i když i tam jsou určité odlišnosti od skutečnosti. Ale na tu dobu když to točily tak se do jisté míry držely historie. Aspon tam měli zbroje a je tam i zmíněná ta námořní bitva.
Dobry den, super video. Jeste je jeden film 300 a ten se jmenuje tento 300: Vzestup říše. Jiste asi znate. Pekny den
Vskutku pěkné video o víkendu musím dát ten film :D
Díky za video, bylo moc fajn. :) Jen bych dodal, že si nejsem moc jistý prohlášením, že k rozbití formací a boji muže proti muži se v bitvě u Thermopyl nikdy nemohlo dojít, jak je zmíněno ve videu v čase 5:50... V tomhle videu hned na začátku doktor Roel Konijnendijk vyučující historii na Oxfordu vysvětluje, že v tomto bodě spartské historie něco takového bylo naprosto možné: ua-cam.com/video/xPGdOXstSyk/v-deo.html Taky se domnívám, že řecký štít s nímž bojovali hoplíté se nazýval hoplon a ne aspis, ale pokud mě někdo vyvede z mého případného omylu, tak mu budu vděčný... Nakonec bych rád poznamenal, že existuje docela dobrý film "300 Sparťanů" z roku 2007-jedná se vlastně o dokument, ale částečně i hraný. Je tam zmíněná spousta zajímavostí i o tom co bitvě předcházelo a co po ní následovalo.
This is SPARTAAA! super video, líbí se mi hlavně zmínka o bojích ve formaci (falanga), škoda, že pak proti Římanům jim to moc nepomohlo
to bola ale parodia na ten film :D
Pretože rimania nasadili proti falange legionarov z hokejovými formáciami, to neustál nikto. Ked sa ti menila prvá formácia za druhú potom za tretiu a za štvrtu a stále boli nasadzovaní do prvej línie odpočinutí muži... D: Prečo potom asi tak 10 000 legionárov rozsekkalo 200 000 Boudicinich keltov v Británii ako maslo? :D
@@Bynk333co je “rimania” jsou to římani !! Piš jako normální člověk a ne jako Maďar
@@man_of_omen a vy jste hulvát. Pán je Slovák, tak logicky píše slovensky.
Řekla. Bych, že momentálně je řeč o řeckém vojsku a ne římském. Nepleť si pojmy.
Není náhodou druhej díl kterej se věnuje bitvě u artemisia?
Dobry postreh a myslim ze si to autor videa pri vyklade neuvedomil alebo zabudol
přesně to bylo první co mě napadlo, ale je pravda že druhý díl se ztratil a není tak znám ikdyž je to škoda podle mě je povedenější než původní třístovka
Nejzajímavější na tomto videu je, že si vůbec někdo může myslet, že film 300 je historické drama a odpovídá historickým událostem. Totéž platí i o volném pokračování. Je to vážně podle komiksu Franka Millera a tomu to docela odpovídá. Ačkoli i názory na ten komiks/film nejsou v tomto ohledu jednoznačné. Ne však co se týká historie. To nikdo neřeší. Osobně se mi tedy film i komiks moc líbil a beru je za klasiku. Komiks určitě. Hlavně díky stylu kresby a její převedení na plátno. A tam Sparťané vypadají navíc jako ve filmu, který je ke všemu prezentován jako 'fantasticko-historický film'. Nikoli jako dokument. Komiks samotný pak jako: '...komiks je fiktivním převyprávěním bitvy u Thermopyl a událostí, které k ní vedly, z pohledu Leonidase ze Sparty...'. Je to, mám-li zůstat u tématu, jako vytýkat světu Pána prstenů fakt, že na světě elfové, enti, draci a další jim podobní nežijí a že je to z toho důvodu vlastně pitomost. A navíc tam o tom není ani zmínka a přitom je to tolik stran textu (o předmluvě nemluvím). Za mne to však blbost není. Stejně jako 300.
škoda že nesfilmovali aj bitku u Platajoch aj to by bolo zaujímavé, len samotná bitka trvala 10 dní.... :D
U těch dětí jsi mohl dodat, že neduživé a slabé děti nechávali spíše volně v přirodě napospas osudu, než že je shazovali z Taygetos. Takže malomocných dětí se opravdu zbavovali, ale neshazovali je přímo ze skály. Což jsi vlastně pověděl, jen mi tam chyběl ten dodatek. Jinak jsem moc rád, že někdo další takové video udělal.
300 je film o tom, jak sparťan přednáší spartskou verzi ostatním řekům a následně i nám.
Samozřejmě že peršany drtili ve spoďárech skoro bez pomoci ostatních řeků. A jasně že ostatní řekové zvládli zbylé peršany převálcovat ve vlastních slipech.
jedno je jiste, nezahodili flinty do zita . to se o nekterych jinych neda rict.
Pěkné video, jsem rád že jste ho vytvořili. Jinak btw. o bitvě mezi řeckým a perským loďstvem je druhý díl 300: rise of an Empire, ale chápu, že video je o 300: battle of thermopylae. Tak jako první díl, tak i druhý jde mimo historické prameny, ale oba filmy jsou pěkná podívaná. 😂 Možná námět na druhé vudeo... Mrk... Mrk .... 😂😂😂😂
Díky moc za pochvalu, je pravda, že na 300: Rise of an Empire bychom se mohli také podívat, díky za tip. Tam se řešila bitva u Salamíny, že? :)
@@Nerdopolis4geeks přesně tak a ten film je možná i o něco ujetější než první třístovka. 😂
já jsem ho viděl snad jen jenom jednou a to před lety, budu si muset dát opáčko :D
schválně byly Atény vždy Řecké?? 😂😂
@@Nerdopolis4geeks 300: Rise of an Empire je o bitke pri Maratóne, o bojoch pri Artemisione a Bitka pri Salamíne je tam iba na konci filmu 🙂Taktiež existovala aj veštba ktorá hovorila o tom že buď bude Sparta oplakávať smrť potomka z rodu Herakla ( čiže oplakávať smrť Leonida) alebo Sparta padne. Preto sa Leonidas rozhodol aj napriek sviatku karneja ísť do boja a vzal so sebou iba svoju elitnú stráž, 300 elitných hoplitov :)
Kamo, super video, no příště by to chtělo nastudovat u druhy film který se věnuje prave bitvě na moři 😉🤟🏼
Díky za pochvalu, určitě se k ní jednou dostaneme 💪
Parádní video, díky za něj🤟👍
Výborné video, bylo by super udělat i druhý díl, ten "ujel" od historie ještě o dost víc
Děkuji moc pěkný
Skvělá práce!!!
Čo sa týka tejto bitky tak pre mna najviac zaujímavým historickým faktom bolo. Ked som sa dozvedel ze sa v prieme počas bojov spotrebovalo 10-15l vody na vojaka. Preto Leonidas rozmiestnil vojakov pred neďaleký prameň aby sa pri bojoch vojaci dokazali občerstviť kedze bojovali v horúčavách a v intenzívnych bojoch.
Ono už jen stačí, že film natáčeli USA, takže historie jde stranou a jde jen o efekt. Ještě mohli Sparťani při odzbrojení použít kung - fu v rámci sebeobrany.
Když už, tak film je adaptací komiksu 300 a ne samotné dějinné události a komiksem jen inspirován. Od počátku to je asi tak dějinně věrné, jako filmy od Marvelu.
Další velká chyba je, že velká pozemní bitva byla v Ohnivých branách plánována. Není to tak, u Thermopyl měl být pouze zdržen postup a a získán čas na evakuaci Athén. Athény byly skutečně vypáleny, ale již jako prázdné město.
Bitva u mysu Artemísion byla plichta a byla vybojována ze stejného důvodu. Zdržení postupu na Athény. Když padly Thermopyly tak se loďstvo stáhlo protože blokáda neměla už smysl a později ve slavné bitvě u Salamíny loďstvo Peršany porazilo.
Kdo chce příběh poněkud přesněji, tak kniha Ohnivá brána od Stevena Pressfielda poslouží. Je tam i život otroků atp. Každopádně, i to je dost idealizovaný obraz.
Nechcem veľmi rýpať k skvelému videu, ale 300 má aj pokračovanie "Vzestup říše" a ten je o Themistoklesovi a námornej bitke pri Salamíne ;-)
Screenshoty z Total War Rome II. Cenním 🙂top video - u infa o obklíčení jsem slzel, muselo to bejt hrozný, jakej museli ti chlapy zažívat stres
nějak mi uniká, jak mohla část obklíčené armády odejít. Není podstatou obklíčení právě tomuhle zabránit?
Pokud se nepletu,tak ve filmu Peršané připlouvají na lodích,ale ve skutečnosti postavili most z vyřazených lodí na Helespontu..nebo si minimálně nepamatuju,že by ve filmu byl ten most nějak zmíněný..
Také perská garda, tzv. nesmrtelní, byla zobrazena velmi rozdílně, ve filmu z nich udělali podstatě monstra a ani jejich vybavení neodpovídalo.
Historicky doložena je aspoň hláška o boji ve stínu.
Jinak film jsem měl vždycky rád a díval jsem se často. Jeden z mála filmů kde vyloženě nesnáším dabing.
Dobre video
fakt dobré video 👍 skús napr. spracovať aj iné grécko-perzské bitky
S tím, kolik tam řekli historickejch nesmyslů radši ne 😂. Nechme to na jinejch kanálech, např VálCastu, ať se neropolis věnuje fantasy, což jim jde
Zatím jsi nám napsal tři připomínky, z nichž beru tu s falangou. Jaký tam jsou teda další historický nesmysl, když jich je tolik?
Napsal jsem ti 3 chyby v 18 minutovym videu, to je celkem dost, ne? Jestli to bereš, nebo ne, je jedno. Dokonce jsem ti na to poradil i literaturu. Pokud chceš, rád ti jí pošlu víc, klidně i nějaký moje práce z dob studií na historickej katedře.
No podle věty "S tím, kolik tam řekli historickejch nesmyslů" to znělo, že je každá druhá věta špatně. Když je to jen ta falanga, tak za mě dobrý :)
Zdravím všechny, mohli se zmínit o té námořní bitvě zvlášť když pokračování filmu bylo o ní a tam se o Leonidovi a jeho tří set mužích mluví, ale asi to tak natočili schválně a nebo spíš vystřihli jako nedůležitou scénu, tak jak to dělají se všema scénama o kterých si myslí že nejsou důležitý pro děj a přitom ty vystřižený jsou lepší jak ty který tam nechali.
Problém a možná trochu alibismus tvůrce filmu (komiksu) je ten, že je příběh vyprávěn vojákem, který odešel z bitvy zpět do Sparty. Pro povzbuzení řecké armády trošku přeháněl a zveličoval. Proto jsou všichni tak stateční a proto tam bojují s obrovskými slony a zrůdami z celé perské říše.
Samozřejmě to opět hraje do karet režisérovi a my jako diváci tak můžeme vidět perfektní záběry a scény, které ne vždy zcela odpovídají skutečnosti.
(osobně film hodnotím více než kladně)
ASPIS je pouze štít v překladu do archaické Řečtiny. Štít byl nazýván HOPLON, na základě toho se říkalo řeckým válečníkům HOPLITÉ.
V původním scénáři jsem měl hoplon, pak jsem ale někde četl, že aspis je jen jiný překlad pro hoplon a změnil jsem to na to, protože jsem ten název viděl častěji v různých článcích. Čert, aby se v tom vyznal 😀
@@Nerdopolis4geeks Jasný, to neměla být kritika, jen upřesnění. Taky ten rozdíl mezi těmi dvěma termíny vím náhodou...
Rád vidím video ktoré vysvetluje historickú stránku známej bitky a nie len tú filmovú :D, akurát tam ešte možno chýba zmienka koľko vojakov reálne Persia mala lebo 1 000 000 to neból určite.
U těch Peršanů byl problém, že se jejich reálný počet neví. Starověcí učenci mluví o milionech, střízlivější moderní odhady jsou 120 000 - 300 000, ale jistej si není nikdo :)
Máš pravdu nebol to milión ale pät milionov ked prirátaš aj otrokov čo im nosilo vodu, jedlo a neviestky. :D
Mám pocit že Sparťané "rozbili" falangu a rozběhli se na nepřítele až v závěrečné bitvě u platají díky čemuž byla bitva vyhrána. Jinak je ještě 300 vzestup říše kde už se u missu Artemis bojuje.
Super
Ó xein', angellein Lakedaimoniois hoti tédekeimetha tois keinón rhémasi peithomenoi.
Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my zde mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.
Ahoj, klasická řečtinářko!
Podľa Herodota Leonidas bol na začiatku bytky trafený peržským šípom a o jeho telo sa urputne bojovalo .Spartania 4x odohnala nepriateľa a nakoniec sa im podarilo zachrániť Leonidovo telo
Na začátku druhého dne
říkáš průměrnej věk... ale tam bylo vysoké procento umrti v detstvi takze prumer je zavadejici
normální vek byl proste normalni a byl to muz ktery aktivne zil sportoval atd atd
tudiz by se dozil klidne dozil i 80 mozná víc
Ve filmu je možné všechno a papír snese vše . A dnes to je propaganda všude a ve všem . A pravda či skutečnost se ztrácí a je zaměňována za lži pro momentální ..vítěze,, Tak tady Běž poutníče a zvěstuj ........
inspirace pro video je komiks Trojka co u nas vydali mighty boys?
ua-cam.com/video/7ddUxEY3CKo/v-deo.htmlsi=2EHjCnHn2q1Db36E 🖖😉
Ten film ani nemá být historicky přesný.Film má být vypravěním takže je to propaganda kde Sparťané jsou skoro nadlidé a Peršani jako zlá monstra!
Ze Propaganda 😂...áno Peržania boli zmrdi tak isto ako dnes sú zmrdi stále
V pořádku
No ale bohužel dneska hodně lidí to bere jako realitu, stejně jako dokázali filmy lidem namluvit že ženský se vyrovnají v boji mužům... hollywoodská masirka má velký dopad na vnímání reality
Tak jako asi by měl být, když pojednává o té situaci, viď 😢🎉🤡🤡 a Sparťané, potažmo Řekové byli mnohem lépe vycvičeni a vyzbrojeni a hlavně díky své bojové strategii falangy vypadali vedle špatně vyzbrojených a vycvičených Peršanů skoro jako nadlidé. Každopádně jsem tím chtěl říct, že celý tvůj komentář je nesmysl od začátku do konce 🙄
A k čemu by taková propaganda v našem století byla? Sparta zanikla už dávno
moc bych chtěl poprosit o film Alexandr veliký vs realita
Ak sa dobre pamatam, tak bitka pri Artemisia bola zobrazena v 300 Vzostup Rise.
Ten " destickovy pancir" sa vola linothorax.
On existuje i druhy dil který zase vypráví z pohledu Athén. Takze tam zase je zmínka o Thermopylu. 😂
Tak film byl hlavně natočen podle komiksu
Je to tak!
No tole je hlavně komix. :d
O tom je film 300 vzestup říše.
Pekné video ale vo filme 300 to neni spomenuté že bojovali na mori ale je dalš film ktorý na toto poukazuje a hrá tam Ema Stone ak sa nemýlim a je lepší ako prvý aspon pre mna.
Mýliš sa,hrá tam Eva Green,ale nevadí :)
@@spirhanec1102 Díkes nebol som si istý ;)
Jestli to nebude tím, že tenhle film je podle comiksu a proto je rozdílný :D
TO JE SPAAAAAARTAAAAAAAAA!!!!!!!!! 😂
Film nebyl natočen podle historických událostí, ale je to filmová adaptace na komiks
škoda, že si neporovnal aj terén, kde sa bojovalo...vo filme to je vyobrazené uplnne inak
Ve filmu je to velice přesné až kupodivu. Hladina vody je dnes ale o kilometr níže než byla tehdy vlivem velkého množství přítoků vod ze země je dnes zaneseno 60% teplých bran. Vyzobrazení filmové je velice přesné i podle historických pramenů
Klidně by jste mohli natočit Titanic a Trója
drobná úprava - kopí "dory" bylo jen asi 2m dlouhé, 4 - 6 m kopí užívali až falangisté Alexandra Velikého - a co se týče filmu - byl to americký film, což znamená naprosto !!!! neodpovídající historickým faktům...
Zfilmování je podle komiksu tak tento film beru jako komiks ne jako realitu
Mám pocit že u termopyl 480 pnl. Vyzerali Spartania lepšie než pri Tróji tam vyzerali skoro jak s Persie
Tak hlavne pri Tróji neboli Gréci ale Achájci, to bol úplne iný kmen. :D Gréci prišli do Grécka až po Trójskej vojne. :D
Ano Sparťani. Též zvaní jako tangáčový bojovníci
Ono je zmika(sice ne v tom prvním) kde se jinde bojuje ale to už druhém filmu.
Hlavně film je komiksově udělaný
By ma zaujímalo či sa aj tie nosorožce používali v boji
Kameraman byl největší frajer … vždy dokázal tancovat mezi šípy a nakonec se infiltroval do nepřátelské armády
My jsme SPARTA vy nejste nic🤛
BANÍK, P.....ÓÓÓ!
@@takovejchhodin4780 Bahnik v 《|》 se to rve😏
Od slova sparta pochádza aj české slovo spratek? :D
@@Bynk333 to mozna v cobolstine tezko rict 💁♂️
Nosorožce rozzuřeného v boji je nesmysl. Ten by rozšlapal kohokoliv i vlastní.
Vsak je dalsi volne pokracovani :)
Jako člověk, který nenávidí ohýbání (zejména zbytečné) historie ve filmech, notabene když se ty filmy vydávají za "historické" (shoř v pekle, Jákle), tady musím nesouhlasit. Film 300: Bitva u Thermopyl nemá ambici být historickým filmem. Je to film natočený podle komiksu. Je to spíš něco jako Batman, než Napoleon. Pokud bych měl něco rozporovat, tak jak se ten film drží komiksové předlohy, než historie. Protože s historií nemá nic (kromě jmen) společného už ten komiks.
Už jem to video viděl jinde
to sa neda pozerat reklama za reklamu
Dulezite je si uvedomit ze ten film je zpracovana komiksova predloha a tim bych to uzavrel. Takze priste komiks vs realita.
ty si tam bol? ked vsetko vies?
Ano
namiesto pochyb a otazok odpovede, torobia len politici a hlupaci
Video je založené na dějepisných a historických faktech tak, jak nám je předkládají historikové, logicky se nedá říct, jestli to tak 100% bylo, ale jde o vědy, které se objektivně snaží pravdě přiblížit. Pokud se objeví relevantní důkaz, který některý z faktů bude zpochybňovat, jistě se o tom dozvíme, pochybovat a priori o všem není známka větší chytrosti, než následovat názory, jak je předkládá vědecká obec. Navíc zrovna v historii, která je postavená na dochovaných pramenech, vykopávkách a podobně.
jak funguje propaganda a Film je jenom na motivy klide sem muze te dat i Posledniho samuraje to je to samy nebo tanec z vlky atd serial Vikingove
Super tipy na příště, díly!
Je mi jasné, že sa toto video ľuďom páči, pretože nápad nie je zlý, ale ---podľa môjho názoru--- je zbytočné porovnávať tento film/komix s realitou, pretože je každému jasné, že to tak nevyzeralo :D . Taktiež podľa môjho názoru je hlavnou postavou celého filmu jednoočko (zabudol som meno :D ), ktorý hovorí príbeh ostatným sparťanom pred bitkou pri Platajach. Celý tento príbeh je hovorený ako "propaganda", kôli povzbudeniu a chuti po pomste, preto sú tam sparťania ale aj peržania vykreslený tak ako ich vidíme vo filme. Slony, nosorožec, ale aj ten chlap/netvor, ktorého zabil Leonidas useknutím palice :D sú v jeho príbehu vykreslený ako niečo ohromné, silné, ale aj tak to sparťania dokázalki zastaviť. Xerxes je vykreslený ako obor, ovešaný šperkami, večne rozčúlený, namyslený, neracionálny...... kôli tomu aby v tomto príbehu bol vykreslený ako zlý, ako niečo čo sa musí zastaviť. :D Taktiež sa týmto dostávam k veciam ako bola bitka o Artemisia a podpora ostatných grékov v bitke. Hlavný príbeh sa má točiť okolo skupiny 300 sparťanov a preca nikto by nechválil ostatných, keď chcete "označiť" svojich pomaly za polobohov :D . Veci ako taktika a podobné (napr. falanga sa v tom príbehu musí raz za čas rozpadnúť aby bolo úkazané, že sparťan aj ako jednotlivec je silný, odvážny, schopný sám pobiť ohromné množstvo votrelcov (skrátka propaganda :D )) sú v tomto píbehu schvalne pozmenené aby vykresľovali silu sparty ako niečo extra. Takže ZHRNUTIE PODĽA MŇA :D tento príbeh jednoočko nehovorí aby podal pravdivé svedectvo, ale kôli tomu, aby dostal ostatných tak povediac do varu :D Ale video je v celku zaujímavé. Celkom som si ho užil.
kdo pamatuje sparta remix 😀
Tak doufám , že si nikdo nemyslel , že je to podle skutečnosti.. je to taková komiksová kokotinka pro jedenáctiletý
Ta lodni bitva byla ve 2dile ktery se odehraval ve stejnem čase jako jednička
Brnění a zbroj?🥴
Sa mi zdá že je film boje na lodiach
Jak to co tvrdíš můžeš vědět???????????
Byl si v té době, žil si v ní????????
Jediné co se z této doby zachovalo je podle Hérodota..tudíž všechny tvoje claimy jsou jen a jen domněnky
Beru Vaše fakta, ale mýty jsou přecijen přitažlivější😒
Ohledně slabých dětí. Objevilo se že to pravda je ale ne u Sparty ale u jiného řeckého státu. A pozor neházeli se tam všechny děti ale jenom ty co kvůly deformacím nestihli projít příjmutím do rodiny. Pokud deformované dítě zemřelo poté, bylo pochováno dle zvyku danného státu.
Ten film má být historicky přesnej asi jako tohle video🤦♂️
Prosím naučte se rozdíl mezi slovy efektní a efektivní, každé znamená něco jiného.
Ukaž Johanka z arku
Trapas ... Nemůžete srovnávat film s realitou. Je to prostě film a ne dokument. U dokumentu se má autor držet faktů atd ... Film je tvůrčí záležitost ...
Aaaa 3 minuty videa, je čas dát 30 vteřin reklam
Tady kdyžtak bez reklam 👉 herohero.co/nerdopolis
Film je zábava, ne historicky dokument.
Sparta je nice
Mladý příteli , Plutarchos se skloňuje Plutarcha ,Plutarchovi etc . Říci ,, Plutarchose ,, je žel znamení dnešní , zdebilizované doby ! Je to buranismus na kvadrát , prosím , zajímá-li vás antika , naučte se prosím skloňování řeckých a latinských jmen - částečně se vám to daří !
Jak sis jistě všiml, a jak píšeš, tak Leonida i další jména jsme skloňovali správně, jak se má, dle antických norem, u Plutarcha nám to prostě a jednoduše uteklo, lidská chyba... ale věřím, že lidem jako tobě, kteří v životě mají tolik energie takovéhle detaily řešit, a kteří se snaží svojí rádoby morální převahu demonstrovat ještě pejorativním oslovením "mladý příteli", což mi od doby, co jsem překročil třicítku, nikdo neřekl, to bytostně vadí...
Za slušné upozornění v diskusi bych ti i poděkoval, propříště si i dáme větší pozor, ale vzhledem k tomu, jakým způsobem se vyjadřuješ, ti nejen neděkuji, ale možná bych ti i poradil, jestli o slovech buranismus a debilismus nechceš ještě přemýšlet pro příšte, nez neco někam napíšeš, ale možná je to jen obrázek dnešní zdebilizované doby, že místo, aby lidi měli pochopení, snažili se diskutovat, radit si a obohacovat se navzájem, raději píšou vulgární komentáře na internetu a ještě s hrdostí, jací borci to jsou...
@@Nerdopolis4geeks
Ale ano , nejsem hnidopich , jen jsem zkrátka se snažil upozornit na dnes , žel velmi orozší5ený nešvar ! Přeji mnoho uspěchů v dobré práci .
Jen pro zajímavost - spartští heiloti byli vlastně potomci Homerových achajských Sparťanů . Klasičtí Sparťané , byli potomky poslední helenské kolonisace - Dorů .
@@Nerdopolis4geeks
A maličkost , je mi padesátšest let , tudíž ten ,,mladý přítel ,, i sedí , ne ?
slusna vykradacka
Překvapivě (na vaši úroveň) slabý video. Máte tam velkou řadu nepřesností. Třeba když porovnáváte Leonidův věk s průměrným věkem 35 let (což i tak je blbost), dáváte najevo že lidi v 35 umírali, což je nesmysl. Po překonání 5 let života byl průměrný věk antiky, více méně i středověku, nad 60 let.
Průměrný věk je statistický údaj a neznamená to, že všichni umírali ve 35 letech. Klidně se mohli dožít 80 let.
Já vim, co je průměrnej věk, a taky, co je medián. Měli byste používat radši ten, stejně tak, jako většina moderních historiků.
Další problém je zbroj/brnění, použití falangy atd atd
klidně se rozepiš, co tam je všechno špatně, ať se přiučíme
Řečtí vojáci nepoužívali brnění, ale zbroj. Jednalo se o plát, chrániče rukou a holenice.
Falanga byla naopak extrémě citlivá proti přesile, protože se jednalo o strukturu, kterou bychom mohli přiřadit dnešním tankům. Čelně nezničitelná, ale z boků velice zranitelná.
Dobře o tom píše Hanson v The Western Way of War: Infantry Battle in Classical Greece
Je to na Oxford press, za pár korun se dá stáhnout. Nebo klidně pošlu části přes DM
Neberte to kluci jako nějakej hejt, vaše videa mam moc rád, jen tady jste se vrhli na asi neprobádanou půdu, no 😂
Helioti proboha, ne hejloti. HE-LI-O-TI!!!
HE - IL- Ó - TI, proboha, ne Helioti.
cs.m.wikipedia.org/wiki/Heil%C3%B3ti