Nareszcie dwie kreski. Efektywne leczenie niepłodności - rozmowa z dr Beatą Makowską

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 жов 2020
  • - Brak ciąży po dwóch, trzech, czterech cyklach starań to chyba jeszcze nie powód, by się niepokoić? Czy może jednak tak? Po jakim czasie takich nieowocnych prób, para powinna usiąść i porozmawiać o tym, że coś może być nie tak? Co mogą zrobić na tym etapie jeszcze sami, zanim umówią się na wizytę u specjalisty leczenia niepłodności?
    - Czy są czynniki, które na starcie planowania potomstwa, mogą włączyć parze „czujność” na ewentualne nieudane próby w kolejnych miesiącach? Np. On - pali, ma stresującą pracę, prowadzi mało aktywny tryb życia, ma skłonność do infekcji, chorował na jakieś choroby zakaźne; ona - ma skłonność do nadwagi, jest tuż przed 30-tką, miesiączkuje nieregularnie i/lub ma obfite/skąpe krwawienie.
    - Jakie badania warto zrobić na etapie pierwszych starań o ciążę? Jakie wyniki mogą świadczyć, że dalsze starania mogą być bezowocne i należy szybciej - niż zalecany rok, czy pół roku - udać się do specjalisty leczenia niepłodności.
    - Jakie badania przyniesione przez parę na pierwszą wizytę u specjalisty leczenia niepłodności mogą przyspieszyć start leczenia?
    - Jak długo zazwyczaj (uśredniając) trwa proces leczenia niepłodności - w jakim stopniu zależy to od przyczyny, tzn. jak długo leczy się PCOS, zaburzenia hormonalne, endometriozę, nieprawidłowe parametry nasienia?
    - Jakie leczenie najpierw wprowadza lekarz, zanim zaproponuje metody typu inseminacja i in vitro
    - Jak często w przypadku leczenia za pomocą in vitro udaje się zajść w ciążę za pierwszym podejściem - od czego to zależy? Czy już na tym etapie warto włączać dodatkowe metody wspomagające in vitro i jakie to są metody?
    - Wielu specjalistów mówi, że pierwsze nieudane in vitro to nie powód do załamania się i zniechęcenia do dalszych starań i leczenia tą metodą. Wiele par słyszy, że nieudane in vitro to tak naprawdę szansa, by znaleźć przyczynę niepłodności Jak to działa? - o czym może lekarzowi „powiedzieć” nieudane in vitro, co dalej się robi, by za następnym razem para uzyskała ciążę i mogła ją donosić?
    - Kiedy można mówić, że para naprawdę długo już leczy niepłodność? Na wielu forach i w grupach kobiet często można przeczytać o staraniach, które trwają 2 lata, 5 lat, a nawet 10 lat. Wydawać by się mogło, że przez tak długi czas lekarz wykorzystał już chyba wszystkie możliwe metody leczenia… Co dalej zatem? Czy z medycznego punktu widzenia jest jakaś granica czasowa leczenia, po której szanse na udane leczenie są już znikome?
    - Od czego zależy powodzenie metody takiej jak inseminacja domaciczna - dla jakiej pary, z jakimi przyczynami niepłodności, może być skuteczną drogą do ciąży?
    - Czy Pani zdaniem, jako lekarza, para rozpoczynająca leczenie w specjalistycznej klinice powinna skorzystać z możliwości spotkań z psychologiem? Po jakim czasie nieefektywnego leczenia obserwuje pani u pary spadek zaangażowania, nadziei i wiary, że dalsze leczenie ma sens? Czy ten aspekt psychologiczny wpływa na efektywność leczenia?
    Na te i inne pytania będziemy rozmawiać z dr Beatą Makowską, specjalistą ginekologiem z Kiniki leczenia niepłodności InviMed Gdynia
    Serdeczne podziękowania dla Kliniki Invimed oraz MSD Polska za wsparcie edukacyjne Fundacji PoMOC dla Płodności oraz serwisu www.plodnosc.pl
    plodnosc.pl/
    pomocdlaplodno...
    www.invimed.pl/
    Wsparcie dla Kobiet - dołącz do nas: / 16593. .
    Obejrzyj również - Nawracające niepowodzenia w leczeniu niepłodności www.youtube.co....

КОМЕНТАРІ •