"Ходить гарбуз по городу". Виховна година в Стрийському краєзнавчому музеї "Верховина"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 жов 2024
  • Неперевершене дійство - чудове Свято Осені відбулося нещодавно у Стрийському краєзнавчому музеї «Верховина», де учні 2-Б класу Стрийської початкової школи №1 мали виховну годину під промовистою назвою «Ходить гарбуз по городу…»
    Відкрила свято науковий працівник Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Олена Головащенко. Вона розповіла дітям, чим особливий гарбуз і як рослина, і як персонаж українських традицій:
    Гарбуз не тільки смачний та поживний овоч. З ним в Україні пов'язано багато народних традицій і обрядів. Чудовий обряд з гарбузом при сватанні: коли парубок, що прийшов зі старостами просити дівчину стати його нареченою, був їй не любим, то і отримував замість вишитого сватального рушника ось такий пузатий гарбузик! Ото була ганьба для парубка! Але зате хоч каші гарбузової хлопець міг поїсти досхочу! Можна сказати - «підсолоджували» гарбузом відмову!..
    До речі, гарбуз - це ягода, причому - найбільша у світі. Деякі з гарбузів важать до 100 кг. Найбільші з них демонструвалися у 1986 році і важили до 314кг. Існує близько 800 видів гарбуза, проте тільки 200 з них їстивні. Вражає різноманіття кольорів: білі, жовті, зелені і навіть чорні… Гарбузи можуть бути однотонними або ж смугастими... Вони також мають різну форму: круглі, овальні чи грушоподібні, з гладкою шкіркою чи з пухирцями. У нас в Україні вирощують гарбузи столові, кормові й декоративні. Поласувати свіжим врожаєм з місцевих полів можна з серпня по листопад. Зберігаються гарбузи протягом декількох тижнів і навіть місяців, якщо робити це належним чином. Кормові сорти використовуються для годування худоби. Звичайно, як кажуть у народі, «одним гарбузом ситий не будеш», проте у поєднанні з іншою їжею точно будеш здоровим.
    Декоративні гарбузи прикрашають наше житло. А ще з гарбузів виготовляють різноманітні вітамінні засоби, каротину в гарбузах удвічі більше, ніж у моркві. Люблять гарбузи й кулінари: пюре, котлети, фарші, пудинги, джеми, тістечка - з гарбуза можна приготувати більше тридцяти страв. А якщо додати гарбуза до тіста, то воно матиме красивий золотавий колір...
    «Золота Осінь» продовжує дійство. Звучить музика, діти читають вірші про овочі та різну городину, кожен - про щось одне: диня, огірочок, кавун, різні види капусти, цибулина, редиска, перець, баклажан, петрушка, кукурудза, кріп кабачок, шпинат… Ну і звичайно його Величність Гарбуз! Різноманітні «овочеві» персонажі втілили в життя учні 2-Б класу Стрийської початкової школи №1, де класним керівником Діана Кузів, а вихователь групи початкових класів - Христина Торяник.
    Діти уже не вперше проводять в музеї свою виховну годину. Навесні цікавою й повчальною була виховна година «Свято квітів» тоді ще 1-Б класу. Як і тепер, діти стали учасниками неперевершеного дійства, з віршиками, піснями, танцями, у чудових костюмах, про які подбали батьки, що стали глядачами справжнього концерту. Тільки нині вже на сцені - різноманітні овочі і розповіді-загадки про них, а головна героїня - Королева Осінь, представляє найважливішого персонажа - Щедрий Урожай та трьох братів - Осінні Місяці:
    От і жовтень стоїть на порозі
    Розфарбовує гарно ліси.
    Щедра осінь давно у дорозі -
    І добра принесла, і краси…
    З танцями, віршиками й піснями виховна година в музеї пролетіла, як одна хвилина й, безумовно, запам’ятається дітям надовго, тим паче, що маленькі відвідувачі ще й мали змогу оглянути музейну експозицію вишивок та інших національних строїв, а «музейна господиня» Олена Головащенко, запросила таких гарних гостей приходити ще, висловивши надію, що ця зустріч не перша, але далеко не остання, бо саме така форма навчання й виховання дає найкращі результати, за що щира дяка мудрим і небайдужим вчителям.

КОМЕНТАРІ •