CB President George

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 12

  • @karelkarel3782
    @karelkarel3782 10 місяців тому +2

    Kdo umí, ten umí. Kdo neumí tolik, ten se učí. Super video.

  • @mrqwerty3259
    @mrqwerty3259 11 місяців тому +1

    Super 👍😃, perfektní úvod k CB!
    Používám většinou VHF s námořní frek. a v ručce toho není moc ke štelování.

  • @MiroP-he4eg
    @MiroP-he4eg 11 місяців тому +1

    👍Pekné video plno skratiek a plno odborných výrazov.

  • @OK1MBA
    @OK1MBA 11 місяців тому +3

    Moc pěkný video Marku! 73👍👍👍

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 11 місяців тому +1

    No na CB pásmu sem kdy si vysílal jako Franta Opatov. Tak že tak nějak ty stanice znám. Já měl ALBRECHTA 4400. Po tom sem měl klasickou ručku ALAMAT 94 jinak ty konektory jsou tak zvané PL konektory a PSV metr sem měl kombinovaný z WAT metrem značky PANINTERNACIONÁL jinak to sem netušil že PRESIDENT GEORGE má vestavěný PSV METR to je velmi dobré. Samozřejmě jak sem už zmínil měl sem ALBRECHTA 4400 a na střeše anténu GRAMPLINE čtvrt vlnu a kabel RG 27. Tak též sem i někdy přitápěl. Měl sem tam tak zvanou zlatou cihlu asi 40 Watů jak sme té krabičce říkaly. Jinak magnetická autoanténa DV 27 při 50 WATECH udělala krásný stryptýz. To bylo zajímavé.

  • @pavedec
    @pavedec 11 місяців тому +1

    Jupi baliceeeek . To jsem zvedav co se s tim bude dit. Pakny den 😉👍👍👍👍👍👍

  • @petrstojan
    @petrstojan 11 місяців тому +2

    Marku pěkné video, jako vždy :-)

  • @boriiis77
    @boriiis77 11 місяців тому

    Super kanál ma to transportovalo do dectva keď otec opravoval vysielačky mal voľaci znak ok3AY

  • @Charlie-Jn89dc
    @Charlie-Jn89dc 11 місяців тому +1

    Super práce Marku,chystáš se na video i Emperioru?

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 10 місяців тому +1

    Jéžišmarjá, úplný Michal Tfa, neboli Baluš. Zhmotnilo se mi peklo, ale sorry, takhle ne. Já vím, že se takovéto „opravy“ dělaly už v 90. letech, odkud toto rádio pochází, ale už tehdy jsem jasně říkala, že takhle se to dělat nedá a nejednoho to k smrti vytočilo. K těm opravám se dá přistupovat dvěma způsoby, buď udělám to, co se po mně chce a na zbytek nesahám, nebo udělám to, co chce zákazník a přidám k tomu základní diagnostiku, kam patří ověření citlivosti, selektivity přijímače, výkonu a čistoty výstupního signálu vysilače, funkčnost ovládacích prvků a nějakou základní příčetnost toho stroje. Toto má nějaký výstup a na základě toho se mohu se zákazníkem bavit o tom, co dalšího chce řešit.
    Předpokládám, že zákazník reportoval problém zálohovacího kondenzátoru a chtěl jej vyměnit, pravda, prohlásil jej za baterii, ale jak má vědět jak je to tam konkrétně řešené, on si myslel, že je tam baterie, která prostě po letech zemřela, on je tam superkondenzátor, ale patrně po letech zesnul. Jsou dvě možnosti co s tím, nabídla bych zákazníkovi obě. Jednou možností je vyměnit ten kondenzátor, tím by se to mělo vrátit do stavu řekněme na úrovni toho, když to vypadlo z fabriky (samozřejmě tam mohou být problémy v podobě svodů na desce atd., to se vše musí zjistit), nebo se dá udělat úprava, kdy se kondenzátor nahradí baterií chráněnou diodou. Já chápu, že je tam opravdu pekelný přístup, ale tak pokud se to člověk rozhodne servisovat (do čehož bych se já osobně příliš nehrnula), nezbývá, než to opravdu udělat, tam nejsou nějaké zkratky.
    Další závady. Má to viditelně problém s podsvětlením displaye. Dá se to řešit, jsou různá řešení v různých cenových relacích, nemusí se to řešit. Je to strašná práce. Další problém je RF-Gain. Tam upadl patrně vývod potenciometru, s trochou štěstí to bude stačit odsát a znovu zapájet. Pak je otázka, zda to neudělat preventivně u všech těch potenciometrů. Je to samozřejmě spojeno s rizikem, že se některé z těch potenciometrů budou muset měnit, z hlediska budoucí spolehlivosti bych to udělala.
    Citlivost nikdo nezkusil, ale selektivitu jsem viděla a vzbudilo to ve mně pochybnosti. Totiž abych při -73dBm slyšela ještě o 10kHz bokem, to definitivně není dobré. -73dBm není nějaký extra silný signál. Ono to může mít různé příčiny, ale trochu mi z toho vychází, že o těch 10kHz je šum VFO bude rámcově -40dB a hrom do toho, to je zatraceně mnoho, takže bych se trochu zabývala tím, co dělá VCO a smyčka fázového závěsu. Tedy on může být mizerný i ten generátor, což je docela problém, protože není jasné z čeho to pochází.
    Nastavení klidových proudů mě úplně vyděsilo. Totiž, kdyby to bylo uhnuté o kousek, řeknu, že se to stalo časem a že to není problém, jenomže ono to bylo uhnuté masivně. A tady je právě otázka. Je to závada nebo to tak bylo záměrně seřízeno? V servisních manuálech mohou být chyby. Pokud bych viděla takto masivní odchylky, zabývala bych se nejprve tím, jestli je ten postup správně. Pokud bych naznala že nedělám chybu, zkontrolovala bych výsledek toho nastavení minimálně z hlediska vyšších harmonických při plném výkonu a po zahřátí TRXu. Totéž platí i pro nastavování výkonu, kde buď seřizuji na dostatečně malý výkon, nebo potřebuji vidět minimálně vyšší harmonické a seřídím to před místo jejich prudkého nástupu, tedy tak, abych nepřebuzovala koncový stupeň. Jeho vybuditelnost, potažmo výstupní výkon, souvisí právě i s klidovými proudy.
    PSV metr se obvykle seřizuje při zátěži 75Ω, kdy musí ukázat 1.5. Má to dva důvody. Ono to (při takto malých výkonech) ještě neohrožuje koncový stupeň, navíc 75Ω zátěž se shání docela snadno. Jinak upřímně řečeno, PSV 2.0 a více u CB anteny je tragedie, ono už 1.5 je víc než moc. Proč? Jsou v tom zbytečné ztráty a vzhledem k šířce pásma se ta anténa prostě dá udělat lépe. To je první věc. Dále KDE se vzalo, že PSV 2.0 je v pohodě, nad 3 by to už být nemělo. Toto pochází z elektronkových zařízení, které měly volně laditelný výstupní Π článek, přičemž PSV 3 byla horní hranice toho, co se dalo doladit. Toto zmizelo s nástupem polovodičových koncových stupňů, kde se už nic neladilo, ovšem v rámci kompatibility se do těch TRXů začaly montovat automatické tunery, které dokázaly ladit řekněme do PSV 3. Nemá smysl to tahat nad tuto hodnotu, protože tam už začíná být problém s tím, že je to tažené 50Ω koaxem. Řekněme, že obligátních 50dBm je už nemálo a napětí/proudy stojaté vlny na tom koaxu už fakt začínají být problém. Z tohoto pohledu jsou kouzelné kupříkladu ATU LDG Z-100 a podobné, ve kterých je L článek, který je nevhodný na přizpůsobování málo rozdílných impedancí, ale přesto ten tuner má antenní terminál realizovaný pomocí PL259. No, do PL259 lze vrazit banánek…
    Já chápu, že tím člověk nechce promrhat půldne, nebo snad ještě déle. Chápu, že člověk nestojí o složité závady. Kdyby se ukázalo, že se děje něco škaredého ve fázáku, vyhroutí se z toho další hodina práce, z toho, co jsem viděla, mám silné tušení že tam nebude vše v pořádku. A tady se dostávám právě k podstatě. On uživatel může mít pocit, že je přijímač nějaký tupější, že něco někde prolízá, ale to jsou všechno náznaky, dokud to není hluché jak tetřev, tak on to nemá jak zjistit. Tohle všechno by měl udělat člověk, co to opravuje.

    • @marekOK2
      @marekOK2  10 місяців тому +3

      PSV 1.5 je v pohodě na PSV se nevysílá co je šmitův diagram a jak to funguje tu nehodlám řešit a selektivitu CB už vůbec né není to KV rádio ofiltrované
      marek2sjf na Rajčeti - marek2sjf.rajce.net/
      Tu jsou KV rádia pár z těch co mě prošlo dílnou pokud to děláš lépe není problém lidi směrovt k tobě protože servis radiostanic je blbej elix nebere brno taky tak kam to poslat každý děláme co umíme mě to neživí a dělám to pro zábavu a konkrétně tu to bylo malinko jinak pán se pak opravil v komunikaci semnou a nikdo netvrdí že to byli všechny úkony na dané opravě video je vždy sestříháno ale můžeš se předvést rád se poučím

  • @JosefMondek-c9g
    @JosefMondek-c9g 11 місяців тому

    nuž páni rádio amatéri to sú králi😀